r Stijlvol oord van wijding en waardigheid Verkeersongelukken kosten 88 millioen per jaar OOST en WEST Herfst Morele leed moet in rapport verborgen blijven SITUATIE IN Kremlin (in defensie) zoekt diplomatieke arena op r CHEFAROX Psychopatheninrichtingen meer dan vol tal VERGEET RHENEN'S BURGEMEESTER NIET OP LAATSTE ETAPPE nogal geruststellend Gewoon maagzout of Chefarox? Vijftien jaar voor aloomspion Slack ie chocoladedrank V-N.-comniissariaat vluchtelingen Zaterdag 23 September 1950 5 HET GREBBEMONUMENT GROEIT In de toren, zeven en een halve meter hoop. komt een bronzen klok te hangen, gego ten van de koperen centen, waarvan -u al twee millioen naar Rhetusn zijn gestroomd. De hele herdenkingsruimte :al worden omslpten door een am phitheater, waarop bijvoorbeeld militairen een plaats kunnen vinden. Verrijking door ontwerp-Oud irordt zichtbaar (Van een onzer verslaggevers) Nóg domineert het onaangename, grote, geel ge verniste houten kruis op het kleine veld onder de grote bomen van de Grebbeberg, waar de soldaten, gevallen voor Nederland, rusten. Nóg schuifelen dagelijks honderden in de zomei- maanden duizenden, zelfs tienduizenden een hoi binnen, die in aanleg en allure zo bitter weinig bezit van wat een nationale dodenakker behoort te onder scheiden van een willekeurige rustieke begraafplaats Nóg moet men het bij plechtigheid en herdenkiiv; doen met deze wel zeer neutrale ruimte, moet men burgers, autoriteiten, troepen opstellen op de smalle grintpaden of de bescheiden grasbermen van deze zo gunstig gelegen en door de natuur zo gezegende plaats. Nóg is dit allemaal zo. Maar deze onbevredigende toestand, die eigenlijk voortvloeit uit de ongunstige periode, waarin het fe-graf is ontstaan de Duitse bezetter had immers een heel ander pompeus „Kriegs- denkmal" in de tekenpen, waarvan nu nog enkeli zwakke overblijfselen als het typisch-lelijke kruis resteren deze toestand nu zal binnen kort tot hel verleden behoren. - Dat hebben wij kunnen constate ren. toen we op een prachtige, zon nige Septemberdag, die de schitte rende natuurlijke stoffering van de Grebbeberg extra-goed deed uitko men. het „Nationaal Legermonument Grebbeberg" (zo luiot de voorlopi ge naam enigszins stijfjes) bezoch ten. Met als leidsman de Rotterdamse architect J P. Oud. onder wiens handen de „Grebbeberg", zoals we clie hierboven beschreven. een transformatie ondergaat, die overi gens gëheeJ aansluitend bij en on dergeschikt aan de gegeven natuur lijke omgeving en de indeling van dé begraafplaats zelf, nu juist die allure, wijding en „monumentali teit" beoogt, waarop de laatste rust plaats van onze militaire doden lecht heeft In gezelschap van de burgemees ter van Rhencn. mr. L. H. N. F. M. ridder Bosch van Rosenthal, de man. die zich met hart en ziel aan de verwezenlijking van dit mooie project heeft gewijd en voor wie het woord „Grebbeberg" alleen leeds genoeg is om z'n overige veel omvattende werkzaamheden in dit wederopbouw-stadje even te sta ken om ons de bedoeling en de vorderingen van dit monument haar fijn uiteen te zetten, zijn we naar de Grebbeberg gegaan. Veranderingen De ingrijpende veranderingen, die deze hele plaats zal ondergaan, zijn in eerste aanleg al duidelijk her kenbaar. In de eerste plaats de in gang aan de weg RhencnAmeron- gen: het fundament voor het vijf meter hoge kruis, geflankeerd door twee leeuwen, uit lichte Vaunon- kalkstcen gehouwen door Noekie J Nu is het de tijd om in een rustig, stil ogenblik de profetien van Jezaja op te slaan en die prachtige aanhef te lezen van hoofdstuk 40 Het gras verdort, de bloem valt af". Over deze \erzen ligt de wee moed van de tijdelijkheid van al het geschapene en wanneer zijn wij hiervoor meer open dan in het na jaar? Wij worden in deze dagen zeer nadrukkelijk bepaald bij die onveranderlijke gang in leven en natuur van bloei en afsterven, van opgang en nedergang, van leven en sterven. Veel mensen hebben daar telken jare weer moeite mee, afscheid te moeten nemen van zomerwarmte en zomerzon en zich in te stellen op de korte dagen, waarop de zon maar laag aan de hemel blijft en nauwelijks door de nevels weet te breken. De schrijver van Jezaja 40 moet dat ook gekend hebben. Mis schien heeft hij in zijn land de ver gankelijkheid ervaren, wanneer de verzengende woestijnwind over de Palestijnse vlakten is gevaren en alles heeft doen verdorren en ver drogen. wat eerst nog zo fris en bloeiend was. En juist in deze herfst dagen is menigeen geneigd zuchtend met deze woord in te stemmen. Maar de profeet weet meer Staande in dc harde werkelijkheid der vergankelijkheid en tijdelijkheid spreekt hij m opdracht van zijn God een woord van troost: „maar het woord van onze God houdt stand in eeuwigheid". Met eigen woorden zou ik de prediking van de oude profeet zo willen interpreteren: in een grau we en troosteloze wereld, waarin meer spreekt van afbraak en ver val dan van groei en bloei doet. Een zich kennen, die al dit tijdelijke verre te boven gaat. maar die zich toch daarmede wil bemoeien en die uil, dat dc tijdelijke, vergankelijke mens deel zal hebben aan Zijn eeuwigheid. Dat is de troost van Jezaja, dat is de bemoediging- in alle herfsttijden der wereld, niet alleen, dat het goddelijke eeuwig is, maar ook dat wij het mogen kennen, dat het ons aanspreekt, dat het „woord" voor ons wordt en dat wij in dat Woord, dat in Jezus Christus zelfs menselijke gestalte heeft aangenomen de belofte hebben opgenomen te zijn in die geestelijke eeuwigheid, waardoor de aardse vergankelijkheid haar vat op ons verliest en de troosteloosheid ver dwijnt. Dan leren we ook verstaan, dat op een andere plaats in de Bijbel, m de le Petrusbrief, waar het woord van Jezaja wordt aangehaald, daar van wordt gezegd: ..dit is het woord, dat U als Evangelie verkondigd is". Met die goede blijde boodschap in het hart durft de mens het leven weer aan zelfs met een duistere, onzekere toekomst voor ogen. H. N. BIERMAN en John Radccker, een enorm blok steen, ligt al op zijn plaats. Twee eenvoudige draadijzeren hekken, die door een gebogen buis-graat toch iets indrukwekkend-decoratiefs heb ben, vormen ter weerszijden een afsluiting met de twee grote hoek stenen. In de sokkel van het mo nument zijn reeds de regels „Den Vaderland Ghetrouwe blijf ick tot in den doet" gebeiteld. De graficus Van Krimpen ontwierp hiervoor speciale, zeer geslaagde letters. Aan de begraafplaats zelf wordt weinig veranderd; het houten kruis op de terp wordt uiteraard verwij derd. de beplanting verrijkt. De belangrijke aanwinst, die het ontwerp-Oud betekent vindt men aan de rechterkant van de weg. Daar is nu al een open plek te zien. vrijgemaakt in het dichte hout. Dit wordt de wijdingsplaats, de open aula. waar de herdenkingsplechtig heden met alle bewegingsvrijheid gehouden kunnen worden. Een lo per van zalmkleurige articon-pla- ten verbindt kruis- en leeuwenin- gang met deze- ruimte, een verza- n.elhof. die aan dc achterzijde be kroond wordt door een torenzuil en afgesloten" door een gebogen wand. i Er zijn ook nog plannen zo j deelde de burgemeester mee om j dc weg. die thans nog dwars door I het monument heen zal voeren, bij park Ouwehand af te laten buigen onder langs de berg heen. Maar zo ver zijn we nog niet. j Ten zeerste roemde zowel hij als architect Oud de prettige samenwer- I king met de genie, met name lt. kol A M. S. Perquin, eérst-aanwezend ingenieur der genie te Amersfoort I en zijn staf. die verantwoordelijk is voor de uitvoering van het werk. Laatste krachtsinspanning Erkentelijk ook is de heer Bosch van Rosenthal voor de zware zak ken center en andere giften, die hem uit alle delen van het land toe gezonden werden. Dat is een prach tige daad van burgerzin en pieteit; vooral Rotterdam heeft zich hierbij zeer onderscheiden. Veel is er al bijeengebracht, maar nog meer is er nodig. Dat zal wel niet aan dove mansoren gezegd zijn. Dc actie voor de „Grebbeberg" mag niet. nu de haven in zicht is. door gebrek aan financiën bedreigd worden. Binnen afzienbare tijd men hoopt Mei volgend jaar. maar durft die hoop nog eigenlijk niet hardop te uiten kan het nationale wijdingsoord „Grebbeberg" een schoon en indruk wekkend teken zijn. dat wij onze doden in stijl en waardigheid weten te eren. Heel Nederland tone, dat het de energieke burgemeester van Rhencn ook in deze laatste étappe niet ver geten wil. Alle giften zijn nog steeds zeer welkom, ongeldige centen, stuivers, maar ook de geldige en tegen pa pieren verrassingen bestaat niet I het minste bezwaar. Integendeel. (Van een onzer redacteuren) De verkeerson gelukken kosten aan de Nederland se gemeenschap f 88.000.000 per jaar. Na een serie vernuftige bereke ningen heeft het Nederlands Ver- keersinstituut in Den Haag dit aan de minister van Verkeer en Water staat kunnen me dedelen in een rapport, dat hem dezer dagen is aangeboden. Het morele leed is na tuurlijk niet in cijfers uit te druk ken Doch met 1000 dodelijke on gelukken, blijven de invaliditeit van 2000 mensen en 1Ö0.000 gevallen van zware of lich te verwonding is dit zeer groot. Het eindbedrag is samengesteld uit drie onderdelen: de schade door lichamelijk letsel, de materiële scha de en de bijkomende kosten. Dc dood van een mens is een eco nomische schadepost, afhankelijk van het aantal productieve jaren, dat de .getroffene normaliter nog te leven had Om tot cijfers te komen heeft men het gemiddelde inkomen van iedere werkende Nederlander in de calculaties betrokken. Dit wordt volgens het C B S vastgesteld op f 3.143 per jaar Langs een ingewik kelde. doch zeer aanvaardbare be rekening komt het rapport tot een productieverlies van f 40.271 259. Het klinkt nuchter, doch van dit bedrag moet worden afgetrokken hetgeen de getroffene niet meer consumeert Dat is een consumptie winst van f 20.575.653, zodat het netto-verlies voor de gemeenschap f 19.695 606 bedraagt. Productieverlies Zo kon men ook het productiever lies berekenen door blijvende inva liditeit (f 18.927 492) en verwonding (f 14.200.074). Daar komen nog de verpleegkosten bij ad ruim zes mil lioen. Begrafeniskosten behoeven niet te worden berekend, wordt in het rapport droog opgemerkt, want die moeten te cnigertijd toch ge maakt worden. Ook voor de materiële schade heeft het Verkeersinstituut aan de hand van betrouwbare cijfers en redelijke schattingen berekeningen gemaakt. Bij de kosten van politie en justi tie is men uitgegaan van de uitga ven, die speciaal worden gemaakt voor verkeersongelukken, dus niet voor surveillance enz. Wel zijn in begrepen de honoraria van advoca ten. procureurs en zaakwaarnemers onder het hoofd justitie, waarbij ook de kosten van het gevangeniswezen niet zijn vergeten. Onder „afwikkelingskosten" wor den verstaan de uitgaven verbonden aan het vaststellen der schade en der aansprakeli'kheid. alsmede de administratiekosten. Deze komen Omschrijving Sub-totaal Totaal I. De schade door Lichame lijk Letsel f 59.000.000 67 Het productieverlies door 1 dood 20.000.000 22.7 2 invaliditeit 19.000.000 21.6 3 verwonding 14.000.000 15.9 4 verpleegkosten 6 000.000 6.8 II. De Materiële Schade De schade aan: 1 tramwagens enz. 400.000 2 motorvoertuigen 12.500.000 3 rijwielen 600.000 4 langzame vervoermiddelen 250.000 5 vaste objecten 1.000.000 6 andere schaden 1.250.000 16.000.000 18 04 14.1 0.7 0.3 1.1 1.4 111. Dc Bijkomende Kosten De kosten van: 1 politje 750.000 2 justitie 500.000 3 afwikkeling 11.750.000 13.000.000 15 0.9 0.6 13.5 Totaal-generaal 88.000.000 100 J voornamelijk voor rekening van de verzekeringsmaatschappijen, want vrijwel iedere gebruiker van een auto of motor is tenminste tegen de wettelijke aansprakelijkheid verze kerd. Bijgaand staatje geeft het geheel van de afgeronde cijfers weer. Zij zijn gebaseerd op 1948. doch zij gel den voor alle na-oorlogse jaren tot op heden. Conclusies Ongetwijfeld zal minister Spitzen, die opdracht gaf tot het samenstel len van dit rapport, zijn conclusies er uit trekken. Wij zouden zeggen, dat er uit blijkt, dat men heel wat geld kan besteden aan de bevorde ring van veilig verkeer, om het reusachtig cijfer van f 88 millioen omlaag te brengen Het arbeidsloon en het materiaal, dat er in begrepen is voor het herstel van de schade een betrekkelijk klein bedrag overigens kan men moeilijk als winst tellen, want beide zouden op heel wat nuttiger wijze te besteden zijn. Er zou niet alleen geld af moe ten voor een doeltreffender bevor dering van veilig verkeer, doch te vens voor wetenschappelijke bestu dering en vooral analyse van het verkeer. Speciaal opgeleide inge nieurs zouden precies moeten na gaan waar en waarom de meeste ongelukken gebeuren en oplossin gen moeten zoeken om wegen, kruispunten en vervoermiddelen te verbeteren. Het rapport van het Ver keersinstituut geeft geen vergelijken- de cijfers met andere landen, doch deskundigen zijn van mening, dat Nederland op verkeersgebied een der onveiligste landen ter wereld is De cijfers bewijzen dat „het uit kan" om daar grondig wat aan te doen en dat het best wat mag kosten. De gebeurtenissen in Korea van de laatste twee weken vertoonden een logische samenhang. Eerst het desperate offensief van de Noordelijken, met grote massa's, maar met onvoldoende materiële voorbereiding ondernomen Dit offensief bracht desniettemin de Amerikaanse ver dediging in gevaar. Het een en het ander is nu ver klaarbaar. De landingsexpeditie voor Intsjon was in volle voorbereiding. Iedereen in het nog verdedigde Zuid-Korea wist ervan en het nieuws moest tot de Noordelijken zijn doorgedrongen. Men mag aannemen, dat alleen het hoofdpunt van landing hun niet bekend was. Dit heeft hen blijkbaar genoopt tot de desperate aanval met de beschikbare middelen, als laatste poging de Amerikanen uit de Zuidpunt te verdrijven en te ver hinderen wat nu gaande is: Een schroefbankbeweging uit Noord en Zuid tegelijkertijd. De aanval kreeg een kans, omdat de Amerikanen hun keurtroepen, de mari niers, uit het verdedigingsfront genomen hadden om ze voor de expeditie te gebruiken. De hiaten waren aangevuld met verse troepen uit Amerika. Het offensief van de Noorde lijken was dus het proberen van een laatste kans, met oor deel gekozen, zoals men van de leiders van de Noordelijke veldtocht mocht verwachten Maar er viel niets meer te ver anderen. Zuid-Korea is voor de Noordelijken een val gewor den, waaruit zij zeer zeker de resten van hun materieel niet meer zullen kunnen redden en wellicht slechts een klein ge deelte van hun troepen. Terwijl dit alles gaande ls. Is te Flushing Meadows de Assemblée van de Verenigde Naties bijeenge komen. De Russen en hun satellie ten zijn op hun post; VVysjinsky zelf is verschenen. Dc Chinese com- nunisten zien nog niet hun wens vervuld, de aftandse regering van Tsjiang te Lake Success te vervan gen. Niemand zal zich meer pret tig daarbij voelen, zelfs de Ameri kanen niet. Want een onhoudbare positie op een zo cardinaal punt is ten verzwakking. Maar Amerika zelf heeft reeds de. bres gemaakt, v-aardoor de mannen van Mao straks binnen zullen komen, door een onderzoek met hun deelne ming te bepleiten naar het al dan niet bombarderen van een stad in Mandsjoenjc door een Ameri kaans vliegtuig. Dat is een erken- Mao Tse-Tocng Oosterse Tito of Russisch satelliet? Het .England Spiel' Uit dc verhoren van de Parlementaire Enquêtecommissie VERHOOR VAN AGENT LAUWERS Voorz.: „Konden de Duitsers dat niet controleren?" Antw.: „Ja. maar het was allemaal een verschil van punten en strepen Het is moeilijk te zeggen. Je zendt iets anders dan je behoort te zen den. maar één punt verschil hoort men niet zo gauw. En als het één punt verschil is, kan het een vergis sing van de marconist zijn, of een gewoontefout." Voorz,: „U hebt het enige keren gedaan?" Antw.: „Ik heb het herhaaldelijk gedaan, weken achter elkaar." Voorz „Bent u zover geweest, dat u tot het woord „caught" kwam?" Antw.: „Na deze wijze van waar schuwen heb ik in plain language gewone taal. Red.) gezonden het woord ..caught". Dus niet, zoals eerst, twee losse groepen „CAU" en „GHT", die verder geen verbinding met elkaar hadden en die door een intelligent luisteraar eerst moeten worden samengevoegd, maar wer kelijk het woord „caught"." Lauwers vertelt verder, dat hij la ter zelfs de kans kreeg in een tele gram de woorden „Worked by Jerry since...." Werk voor de Moffen sindsRed.) kon seinen. Ook daar werd niet op gereageerd in Enge land. Voorz.: „Wat was het gevolg? Dat u er helemaal geen touw aan kon vastknopen?" Antw: „Ja, ik begreep er niets meer van. Luitenant Jordaan en ik zijn samen tot de conclusie gekomen, dat niet de Duitsers, maar de En gelsen het spel speelden Wij waren hiervan zó volkomen overtuigd, dat toen wij een opgelegde kans kregen om te ontsnappen, wij niet zijn ge vlucht. om het spel niet te be derven." Voorz„Had u de mogelijkheid om te ontvluchten?" Antw.: „Wij hadden een prachtige mogelijkheid om te ontvluchten in de tijd. dat wij in Noordwijk kwa men met twee Duitse marconisten, die ons langzamerhand gingen ver trouwen en tot wie wij in een vrij vriendschappelijke verhouding wa ren gekomen, een chauffeur, die al tijd lag te slapen, en een wagen, die beneden voor de deur bleef slaan." Voorz.: ,.U hebt het uitsluitend op deze overweging niet gedaan?" Antw.: „Wij hebben het uitsluitend op deze overweging niet gedaan. Ze ker drie dagen hebben wij in onze cel zitten debatteren of wij het wel of niet moesten doen." Voorz.: „Die beslissing heeft Jor daan dus het leven gekost?" Antw.: „Ja. dat wil zeggen, dit was een mooie kans om weg te ko men, maar de mogelijkheid, dat wij later gearresteerd werden, had tóch bestaan," Lauwers is ten slotte in Septem ber 1944 naar Oraniënburg getrans porteerd, waar hij op 25 April 1945 werd bevrijd, samen met Jordaan. die echter op 3 Mei daaraanvolgend ten gevolge van uitputting is over leden. VERHOOR VAN P. DOURLEIN Lauwers was één der eerste agen ten. die in het kader van het „Ëng- land-Spiel" werd gepakt.; na hem volgden vele anderen, die allen in Haaren werden opgesloten. Het is zeer begrijpelijk, dat deze gevange- nen zich voortdurend bezig hielden met de vraag: waór zit het lek. en ook: is er verraad in hel spel? Doch wat konden ze doen? Ze waren van de buitenwereld afgesloten en mach teloos moesten ze toezien, dat Giskes en Schreieder hun afschuwelijk spel verder speelden. Tot twee hunner, de agenten Ubbink en Dourlein, in September 1943 kans zagen uit Haa ren te ontsnappen en na veel om zwervingen Engeland te bereiken. Het is moeilijk te begrijpen wat er in deze jonge mannen moet hebben omgegaan, toen ze. eenmaal terug in Engeland, allereerst al zeer koel werden ontvangen, in het geheel niet de kans kregen verslag te doen van hun ervaringen en de tragedie, waarvan zij en zoveel anderen het slachtoffer waren geworden, maar ten slotte ook nog. in de gevan genis belandden, verdacht van sa menwerking met de vijand! Wij laten hier thans de nu 32- jarige Pieter Dourlein, scr- geant-vliegtuigschutter bij dc Kon. Marine, wonende te Rotterdam, aan het woord. Allereerst vertelt hij dc Enquêttecommissie op welke wijze hij uit bezet Nederland naar Enge land ontsnapte: „Wij hebben de eerste poging ge daan in Mei 1941 met een kano langs dc Oude Maas en via Brielle. Wij zijn toen verongelukt en op Voorne-Puttcn aan land gespoeld, ter hoogte van Rockanje. Kort er na is de wachtmeester Oosterhuis, die bij mij was. gearresteerd; hij is in een concentratiekamp gestorven. Ik ben drie weken later met een motor sloep uit IJmuiden vertrokken. Die sloep behoorde tot de „Heemskerck". die in 1940 naar Engeland is gegaan. I dr. M. I V v. Blankenstein ning in principe. Het gezag van de mannen van Formosa daarentegen lijdt aan vliegende tering, en zal verdwijnen zodra zeker is. dat Mao niet ingrijpen zal in het Koreaanse conflict. Dc Russen zijn inderdaad verontschuldigd, als zij zich nu niet meer druk maken over deze aan gelegenheid. waarvoor zij wegge bleven zijn uit de bijeenkomsten van de V.N.; zo heel erg tot hun e.gen diplomatieke schade. De toestand is dan ook. wat Ko rea en de daaruit gevreesde geva ren betreft, nogal geruststellend Ondanks hetgeen gebeurt, stelt Wysjinsky te Lake Success een verdrag tussen de vijf grote mo gendheden voor. Zeker, het behoort tot de, alle rede in het gezicht slaande Russische propaganda voor eigen „vredelievendheid". Maar er kan meer achter zitten: De over tuiging dat de dingen op het ogen blik een verkeerde loop nemen voor Moskou en dat dit daarom af blazen moet. Mao gaat door aan dc poorten van Lake Success te klop pen. Hij moet weten er weinig po litieke vrienden te vinden en er dus op het ogenblik weinig kans tc hebben op voordelen. De commu nistische wereld zoekt dus. blijk baar zich in defensie voelend, op nieuw het diplomatieke tournooi- vcld op. Formosa De Amerikanen zijn reeds zachter gestemd. Ook zij willen praten, zelfs over Formosa. Dit eiland, zo vinden zij. is strategisch zo belang rijk, dat het niet een basis van de communistische eenheid worden mag. Maar er is een vergelijk mo gelijk zonder dat. zo is nu hun hoop. China heeft nog geen recht op Formosa, aangezien dit vooralsnog tot de onverdeelde Japanse boedel behoort. China heeft er weliswaar zekere historische aanspraken op, zo is Washington bereid toe te ge ven. Maar het is een feit. dat de bevolking van Formosa niet meer van de Chinezen wetten wil. Dezen hebben zich er onder het regime van Tsjiang na de bevrijding van het eiland uit de Japanse heer schappij héél erg misdragen. Dus spuit men te Washington het denk- Aducrtentie (I.M.) Met gewoon maagzout kunt U tijdelijk het overtollige maagzuur binden. Maar het mag niet in verdubbelde mate terugkeren I Neem eens Chefarox, want dit be schermt bovendien uw maag wand met een geleiachtige genezende laag. beeld van een zelfstandig Formosa, grondig gedemilitariseerd onder toezicht van de V.N., en dan onder een lichte Chinese suzereinitcit. Dit ziet cr niet gek uit. Door al deze, wat verzachte, stem mingen en door de duidelijke om mekeer in de krijgskansen in Ko rea. wordt dc aandacht van Was hington tc meer geconcentreerd op Eiiropa. Geen ogenblik heeft het. ondanks de Koreaanse zorgen, het inzicht opgegeven, dat Europa en niet de Grote Oceaan of Oost-Azic. het zwaartepunt moest vormen van zijn verzet tegen het opdringende Russisch-communistische imperia lisme Dc gebeurtenissen van dc dag demonstreren de juistheid er van. West Duitsland ondervindt daar van goede gevolgen. Het krijgt een zeer versterkte bezetting, wit het begroet als een beveiliging. Het zal niet langer als vijand beschouwd worden: De oorlogstoestand wordt opgeheven. De Grote Drie waarbor gen de West Duitse onschendbaar heid: Zij zullen een aanval op West Duitsland, of op het door het Wes ten bezette Berlijn, als een aanval op zich zelf beschouwen, onver schillig wie de aanval onderneemt. Duitsland mag meer staal produce ren. Voor dit alles heeft Bonn op het ogenblik meer onmiddellijke be langstelling dan voor zijn herbewa pening. Bonn kan zich reeds geluk kig voelen met het toestaan van een als lichte weermacht opgebouwde politie. Anderen hebben met die be wapening zelfs meer haast dan dc Duitsers zelf. Oa. Nederland! Niet echter de Fransen. Met de logica, die hun erfdeel is. bepleiten zij, dat het geen dringend probleem is, zo lang er nog gebrek aan wapenen Is in West Europa. Dc bewapening van de bondgenoten, van Frankrijk In het bijzonder, moet aan dc be wapening van Duitsland vooraf gaan, zolang het niet tegelijk kan. Een Duitsland. in bewapening Frankrijk vooruit, achten de Fran sen bedenkelijk. Zo is het inder daad! GREENVILLE. Dc Ameri kaanse chemicus Alfred Dean Slack, die contact heeft gehad met de Engelse atoomspion Klaus Fuchs, is tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens „spion- nage voor de Sowjetunie in oor logstijd". Slack heeft een beken tenis afgelegd. Australisch gezantschap wordt ambassade DEN HAAG. Op 29 September wordt de eerste ambassadeur van Australië In Den Haag. Alfred Stir ling. oud Hoge Commissaris van Australië in Zuid-Afrika, en een der oudste Australische diplomaten, per vliegtuig in Nederland verwacht. Na de aanbieding van dc geloofs brieven van Stirling aan H. M. de Koningin zal de Australische legatie worden omgezet in een ambassade. (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE. Voor de Zwolse Rechtbank hield Donderdag de ver dachte J. T,„ in Juni uit de Psycho- pathen-inrichting Avereest ontsnapt, een fel betoog tegen dc daar heer sende toestanden. „Ik ga liever de gevangenis jn dan terug naar Aver eest." riep de 49-jarige verdachte o a. uit. De Officie»- van Justitie, mr J. Brantjes, verklaarde, dat hij kon begrijpen dat er voor verdachte re denen warpn om uit Avereest tc vluchten. „Er is daar een overvloed van mensen, de ruimte is beperkt cn zo ontstaan inderdaad zeer onge wenste toestanden, al doet de direc teur alle moeite om de situatie te verbeteren". „Ik ben het In het algemeen wel eens met wat mr Brantjes heeft ver klaard." zei de directeur van Aver eest. dc heer F. Hartsuykcr, ons telefonisch, toen wij hem zijn com mentaar vroegen. ..maar Avereest is geen uitzonderingsgeval. Alle In richtingen zijn overbevolkt. Vooral voor psychopathen Is dat ongewenst, omdat zij elkaar ongunstig beïn vloeden Er is bovendien onvoldoen de personeel." Verzetaster Uost-Azië 1942—1945 DEN HAAG In verband met de beëinding van de werkzaamheden der desbetreffende commissie in Indonesië i^ door dc Minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen een hier te lande werkzame commis sie Verzetster Oost-Aztë 19421945 ingesteld, welke commissie bij hem voorstellen tot toekenning van deze onderscheiding zal indienen en hem advies zal uitbrengen inzake alle overige voorstellen ter verlenging van dit ereteken. „Ziet U de mogelijkheid, dat er binnen afzienbare tijd verbetering komt?" ..Er Is geen geld voor Er zijn blijkbaar andere dingen, die nodiger zijn. de defensie b.v. De psveho- pathen-wetgeving is een ingewikkel de materie, maar het staat wel vast, dat aan cle opzet ervan niet wordt voldaan. Het accent zou moeten vallen op de particuliere inrichtin gen: in de practijk is dat niet het geval „Volgt uit dit alles dat de geest in Avereest op het ogenblik slecht is?" „Niet slechter dan anders. De menson zijn allemaal voor onbepaal de tiid hier: zij vormen wel de moeilijkste elementen in onze sa menleving. Het is in teder geval wel zeker, dat wij dc laatste jaren j een te grote toeloop hebben gehad." Advertentie (l.M.) ycutma wn»MwcTunnm uicmj Mr Van Heuvcn Goedhart een der zes eandidaten LAKE SUCCES. Dc Nederlandse gedelegeerde, mr G. J. van Heuvcn Goedhart, is een van de zes perso nen, wier namen door het secreta riaat van de V.N. aan Trygve I.ic zijn voorgelegd In verband met de a s. verkiezing van e«?n hoge-com- missaris voor de vluchtelingen, die door de algemene vergadering der V.N, moet worden gekozen. Lie zal uit deze lijst, waarop ook een Ame rikaan en een Fransman voorko men. een persoon kiezen, die hij aan de algemene vergadering als candi- daat zal aanbevelen. De hoge-com- missaris voor dc vluchtelingen zal volgens het best tl it van de vorige algemene vergadering begin volgend jaar zijn functie moeten aanvaarden ter overneming van dc werkzaam heden van de internationale vluch telingenorganisatie. welke einde Maart wordt opgeheven. De aanbe veling van Lie komt in de eerste helft van October. POENA Te Poena in India is een aardbeving van matige inten siteit geregistreerd met epicentrum op ongeveer acht graden zuider breedte en 65 graden oosterlengte in de Indische Oceaan.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5