Minister Lieftinck in de steek gelat* en door zijn vrienden ACME exulag voor topsalarissen een studie waard Zwarte effecten (7 ton) achterhaald Kindersterfte aan boord liad natuurlijke oorzaak De ondernemingsbelasting verdwijnt niettemin Houdt U van moois kleren Gebruik dan Actne! de reinigende wringer Weelderige luxe heerste in Legerplaats Oldebroek In ieder D. v. A.-huisgezin HONIG'S BLOKJES MET n BOUILLON Het ÏVrijdag 29 September 1950 (Van een onzer redacteuren) Ook in de Eerste Kamer heeft minister Lieftinck het pleit gewonnen voor de verhoging van de vennootschapsbelasting en voor de afschaffing van de ondernemingsbelasting. Eerstgenoemd wetsontwerp kreeg alleen de «tem van de enige aanwezige communist (de heer Van Santen) tegen, maar het andere voorstel ontmoette bovendien verzet bij de fractie van de P.v.d.A. uitgezonderd prof. Kranenburg. Zodoende ging dit ontwerp er met 229 door. Anders dan aan de overzijde van het Binnenhof, waar alle tot de zoëven genoemde fractie behorende leden, zij het node, nog het „voor" hadden laten horen, konden de heer v. d- Kieft met zijn politieke vrienden, op een na, dit nu toch niet over zich verkrijgen. Sinds de indiening van de beide wetsontwerpen is er heel wat tijd verlopen. Volgens de heer v. d. Kieft was excellentie Lieftinck zo-| doende enigermate het slachtoffer van de wet der traagheid gewor den, aangezien inmiddels de om standigheden zich zeer gewij zigd hebben, zodat spreker het maar beter achtte dat de be windsman alsnog een wissel zou omzetten om „dit kipkarretje". het| thans wel heel onwelgevallige ont werp, op dood spoor te laten rij den en in een loods te doen ver dwijnen. In dit opzicht voer dus de woord voerder van de fractie van de Par tij van de Arbeid in hetzelfde a^s keer van Santen (C.P.N.). Alleen had hij er de voorkeur aan gegeven gans de kwestie van deze belfstingverschui- ving uit te praten, reden waarom hij met de rest van de Kamer de motie-van Santen, die intrekking van de beide voorstellen beoogde, eerst mee om hals had helpen brengen. Minister Lieftinck, die overigens bij de verdere sprekers de heer Steinkühler (K.V.P.), mr. Rip t (A.R.), mr. Vixseboxse (C.H.) en prof. Molenaar (V.V.D.) steun had ontmoet, al ontbrak het mede j bij sommigen hunner niet aan cri- u- tische opmerkingen, zo bv. met na- v- me wat het wegvallen van de op- brengst der Ondernemingsbelas- G ting voor de gemeenten betreft, trachtte vergeefs zijn naaste poli tieke vrienden te vermurwen. Hij j Damesschoenen op ministerstafel (Van ohze parlementaire redacteur) Tijdens zijn rede plaatste mi nister v. d. Brink gistermiddag plotseling een paar damesschoe nen van stevige makelij op de regeringstafel in de ridderzaal. Zy kostten, zo vertelde hij tot de Kamerleden, die zich nieuws gierig rond hem opstelden, thans f 14.50, tot voor kort 12 50, een prijs welke ver heneden de kost prijs lag. De dames wensen ech ter die schoenen niet te kopen. De ribbeltjes staan haar niet aan. Zij wensen een meer fi- vrool uiterlijk, zo verzuchtte de bewindsman, die daarmee tutlde demonstreren, hoe moeilijk Het is een „volksschoen" van rede lijke prijs op de markt te bren- °enDe heer Stapelkamp (AR), die had opgemerkt dat de huisvrouw over tn/Iatie anders denkt dan een hoogleraar in de economie, werd geantwoord, dat zij daar omtrent ook niet gelijke kennis bezaten. Maar. zo zei pto/. V. d. Brink de vrouw van bedoelde 111Z hoogleraar denkt over de prijs stijging niet anders dan de vrouw in het algemeen, zoals uit huiselijke gesprekken valt op te maken. w," Sectie op gebeente van Naundorff Ko is verricht iesttg (Van onze correspondent) LEIDEN. Op het politiebureau p v.te Delft is de kist geopend van de" Naundorff-Bourbon. die in 't Kal pak verbosch te Delft is opgegraven. nu, Aanwezig waren de aldus genaamde G 'Louis Jean Henri Adalbert Charles ,n u: de Bourbon, hertog van Norman ie be dië, zijn vrouw en ziin beide zoons Charles Louis en Henri Emmanuel, Degreevoorts dr. Hulst, die de sectie ver ?■-richtte, de heer C. A. J. Begeer, e dtf baron W. Snouckaert van Schau- de gemeente-secretaris van de Delft, mr H. Phaff, de gemeente archivaris, drs. D. P. Oosterbaan en de commissaris van politie. De zich jn de kist bevindende oorkonde, die er in 1904 werd ingeplaatst, erzie'-schenkt de heer De Bourbon aan ^het gemeente-archief van Delft. poogde aan te tonen, waarom het onjuist was te menen, dat de wet der traagheid hem parten had ge speeld en waarom ook onder de te genwoordige omstandigheden de beide voorstellen tot wet verheven moesten worden. Tevens bleek hij wel bereid na mens de Regering te verklaren, dat er van verdere belastingverlichting thans geen sprake kan zijn en wel licht zelfs verzwaring nodig zal wezen, opvatting onlangs ook reeds door hem kenbaar gemaakt aan de Advertentie (l.M.) t tan goed* hoed behoeft niet doui dus: te zi]n, n 6.80 vtrkrljgbur la elt# goeds zeek Tweede Kamercommissie bij het mondeling overleg over de daar nog aanhangige belastingontwer- pen. In den brede schetste hij de zijns inziens aan de ondernemings belasting verbonden bezwaren om verder tegenover de heer v. d. Kieft vol te houden, dat aanne ming van de aanhangige voorstel len onder andere gewenst is met het oog op wat er nog op het ge bied van investeringen dient te ge schieden in verband met het. mede in het licht van de bevolkingsaan was, te voeren industrialisatiebe leid. Het was wel duidelijk, dat de Regering het oog inderdaad op eventuele „ombuiging" van haar belastingpolitiek gericht had. Maar hoe. dat kreeg onze Senaat niet te horen. Gelijk zij evenmin mocht vernemen, op welke wijze de ge meenten aan hun trekken komen, ook al vjilt nu de hun wettelijk gewaarborgde inkomstenbron van aandeel in de opbrengst van de verdwijnende Ondernemingsbelas ting weg. Hoewel het de heer v. d. Kieft aan het hart ging in één week tijds tot twee maal toe tegen te stemmen. Voordat het debat over de twee hier genoemde voorstellen begon, nam de Kamer met 2613 (tegen P.v.d.A. en communisten) het wetsontwerp aan, waardoor met 31 December 1952 de dividendbeper king gaat verdwijnen, tenzij tegen dat tijdstip de Regering ook in dat opzicht tot ombuigen zou overgaan en een verlengingswet tot stand gebracht zou willen zien. Flessenmelk tijdelijk een cent duurder (Eigen bericht) DEN HAAG. Met ingang van 8 October zal de prijs voor gepas teuriseerde flessenmelk in het ge hele land met één cent per liter worden verhoogd. De pr(js voor de literflessen wordt 25 cent en voor de halve-literflesscn 14 cent. Deze prijsverhoging houdt ver band met de winstmarge van de consumptiemelkinrichtingen, die, blijkens berekeningen van de ac countantsdienst van het ministerie van landbouw, bij 24 cent per liter een halve cent te laag is; daar het niet mogelijk is prijzen in halve cen ten in rekening te brengen, heeft de minister de melkinrichtingen toe stemming verleend, in het najaar de prijs met één cent per liter te ver hogen: in het voorjaar moet hij dan weer een cent omlaag, zoals dit voor jaar ook inderdi id b gebeurd. Advertentie (1JJ.) zijde, de fleurig»» katoen, het stevigste linnen, de zachtste wol v veilig hij ACME. Het geheim "ACME-druk". Die krachtige, gelijkmatige druk, gecontroleerd door de drukmeter, die op verende rubber rol len werkt, het nieuwste wat ACME U kan bieden. Dat ia bet resultaat van 70 jaar ervaring! Deze rollen worden geheel vervaardigd in de ACME-fabriek. m speciaal daarvoor ontworpen machines. En zij zorgen ervoor, dat achtergebleven ruildeeltjes ^tegelijk met het overtollige water uit het goed worden geperst; een extra-reiniging dus, terwijl bovendien elk kledingstuk Jtngtr roeegut. Alle, w.t U doot de wringer lut gun komt als nieuw tevoorrahijn en I gut een langer leren tegemoet. "ACMEninik" betekent: I bbivend minder .liitage, blljund een betere Terratging I van dc gehele gezinswas. Een product van dc fabriek die al 70 jaar lang bet beste maakt AGMl WRIMGKR3 UVrTED, OAVTO STRIKT, GLASGOW, B.L, SCHOTLAND OLDEBROEK. Naar hier van de accountantsdienst van het mini- (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. WjJ vernemen, dat het in de bedoeling van de re gering ligt, de verhoging van de salarissen van de hoogste ambtena ren. met bedragen variërend van 2000 tot 3500 gulden, met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1950 in te voeren. Daar tegenover zou dan echter staan, dat op de uitkering ineens in mindering zoü worden gebracht het bedrag dat in de loop van dit jaar als ambtstoelage aan sommigen van deze ambtenaren is uitgekeerd, op grond van de over weging. dat bepaalde hoge ambte naren uit hun ambt voortvloeiende verplichtingen hebben, die niet kunnen worden gedeclareerd. In de begroting voor 1950 heeft de regering aanvankelijk voorge steld aan secretarissen-generaal een vaste representatie-vergoeding te geven ten bedrage van 100 gulden per maand. De Tweede Kamer heeft zich daartegen echter verzet, en tenslotte heeft de regering bij monde van de ministers Teulings en Lieftinck medegedeeld, dat de regering haar voorstel terugnam, waartegenover zij echter een me morie-post op de begroting wilde reserveren, waaruit in eventuele gevallen door regering aan hoge ambtenaren een -ambtstoelage zou kunnen worden toegekend. De Kamer is daarmee accoord ge gaan. en op haar beurt heeft nu de regering de consequenties getrok ken uit de opvatting, welke in ver schillende hoeken van de Kamer andere salaris-verhogingen aan de top, is daarmee nog niet geheel en al verklaarbaar. Het is duidelijk, dat de regering daarmee gebruik heeft gemaakt van uitlatingen in 't parlement gedaan. Intussen blijft net vreemd, dat enerzijds pertinent wordt volgehou den. dat een groot deel van deze bestond, dat het eleganter zou zijn om, indien dergelijke verplichtin gen bestaan, het salaris van deze (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Wederom is een grote partij ongeregistreerde effecten, waarvan de totale waarde vermoedelijk circa 7 ton bedraagt, in beslag genomen. Deze zwarte effecten waren ondergebracht bij vrienden en rela ties van een bekend Rotterdams sakenman De effecten worden onderzocht om na te gaan. In hoeverre overeen komst vertonen met dc destijds bU een Amsterdamse smokkelaar tn beslag genomen coupons van effecten ter waarde van circa 400.000. Grote sm okkelaff a ire nadert oplossing De Amsterdamse smokkelaar een zekere K.. was een goede relatie van de om het leven gekomen Bel gische smokkelaar B. v. d. B. Deze B. v. d. B. heeft jarenlang samen gewerkt met de hierboven genoem de Rotterdamse zakenman. Indien de justitie verband tussen belde zaken zou weten te leggen, is het niet onmogelijk, dat sporen worden aangetroffen, die zullen kunnen lei den tot een oplossing van de grote effectensmokkcl naar België en Frankrijk, welke plaats vond in de jaren 1945 en '46. Thans wordt nagegaan of de in beslag genomen waardepapieren als een soort reserve dienden voor de heren die ze achterhielden bij wij ze van voorzichtigheidsmaatregel, of dat de effecten, na eerst naar het buitenland te zijn gesmokkeld, later de ..weg terug hebben gevonden." Verschillende instanties, die reeds maandenlang bezig zijn, de Rotter damse zakenman te ontmaskeren, hebben een grote hoeveelheid gege vens onder hun berusting. Samen voeging van deze gegevens zou ze ker nieuwe gezichtspunten opleve ren. die voor het algemene onder zoek van belang zouden kunnen zijn. Thans is het niet onmogelijk, dat de Rotterdamse zakenman-smokke laar op handige wijze profiteert van de onderlinge wedijver der verschillende Instanties doorzijn bezittingen in het buitenland onder te brengen, bevoegde zijde vernomen wordt, zal het onderzoek naar aanleiding van de malversaties, die op uitgebreide schgal in de Legerplaats Oldebroek aan het licht zijn gekomen, nog ruim anderhalve maand in beslag nemen. Men heeft hier te doen met grote administratieve tekortkomingen en onvoldoende beheer van 's Rijks fi nanciën. De kampcommandant van deze legerplaats is op het ogenblik ziek. In zijn plaats werd inmiddels een nieuwe commandant benoemd- Het administratief beheer wordt in Oldebroek door een vaste bezetting van ongeveer 50 personen gevoerd- waarvan thans enkelen gearresteerd zijn. Tegen negen anderen werd proces-verbaal opgemaakt. Over het aantal arrestanten wilde men in dit stadium van het onder zoek geen nadere mededelingen ver strekker omdat verwacht wordt, dat het nog wort^t uitgebreid. Bij de gearresteerden bevinden zich zowel hooggeplaatste als lagere militaire functlonnarissen. Tijdens het onderzoek is geble ken. dat men ln dit kamp een weel derige luxe gewend was, waaraan direct een einde is gemaakt. Grote bezuigingen zullen worden toege past. die reeds, hangende het on derzoek. van kracht zullen worden. Over de omvang van de fraude, voor sterie van Oorlog een onderzoek in gesteld. Handtastelijkheid legen Statenlid bestraft WILLEMSTAD. Enige tijd geleden sloeg de heer C. A. Eman, een zoon van de leider van de Aru baanse Volksparty Henny Eman. in het restaurant van het vliegveld Dakota op Aruba het Statenlid voor B f aire heer Gerharts op het gezicht, waardoor deze laatste bloedend werd verwond door zijn gebroken bril. Dezer dagen stond de heer Eman hiervoor terecht. De officier van justitie vorderde een boete van 500 subs 90 dagen hech tenis. Zou de aangevallene geen Statenlid geweest ziin en de aan valler niet een der voornaamste leiders van een der politieke par tijen, dan zou hij een boete van f 25 tot 75 gevriiflRd hebben. De uitspraak luidde 250 boete subs 50 dagen hechtenis. WASHINGTON. Truman heeft de vroegere onderminister van bui- tenlandse zaken Lovett aangewezen zover dit het financiële beheer be- als plaatsvervangend minister van treft, wordt op het ogenblik door Defensie. ambtenaren te verbeteren. Dit is echter anders uitgepakt, dan velen meenden te moeten ver wachten. Immers terwijl vorig jaar de regering kwam met het voorstel een representatie-toelage tc geven, heeft zy thans, teneinde de uitkom sten voor de betrokken ambtenaren dezelfde te doen zijn. in plaats van een (belastingvrije) toelage van 100 gulden per maand een daarmee overeenkomende belastbare salaris verhoging van 175 gulden per ngaand voorgesteld. Intussen vloeide uit de algemene vijf procent-salarisverhoging in Januari van dit jaar reeds een stij ging van het salaris der secretaris sen-generaal van f 53.50 voort, en tenslotte ligt aan het voorstel van de regering om het salaris van de secretarissen-generaal te brengen van 1070 gulden per maand op 1350, nog de opvatting ten grondslag, dat de salarissen van hoge ambtenaren zich ten opzichte van die der Iets lagere ambtenaren wat meer zou den moeten onderscheiden. Dat bracht nog eens een verhoging van ruim 50 gulden per maand met zich mee. Dit voorzover het de salaris sen van de secretarissen-generaal betreft De samenstelling van dc jj In een kort onderhoud, dat de P" ,1'heer De Bourbon ons toestond, ter- lJ.)'"wijl dr Hulst zijn onderzoek ver- vertelde hij ons, dat „het i/3n gen»- grondonderzoek mede HP—1 —leen versteviging gomwas van de anatomische en juridi- "£o<t f sche waarschy nlijkheidsbewij zen nprdetaangaande de identiteit van Naun- Mee-'dorff als Lodewijk XVII. Het is 26 V' mijn bedoeling", zeide hij, ..tot een algehele rechtzetting van deze aan- hoofd 'gelegenheid te komen." li raat 2 beslis* oor en> port erkim3 verkrJ id over rekinfl (sstelliïi C. S* opentë evr M Doodkisten 10% duurder UTRECHT. De Nederlandse grafkistenmakers besloten in een Woensdag gehouden -vergadering te Utrecht unaniem om ingaande 30 September a.s., de prijzen der graf kisten met 10 te verhogen. Dit percentage komt boven de thans geldende basisprijs zoals deze is vastgelegd in de Tweede Wijziging Prijsbeschikking Lijkkisten 1947. weike half Februari 1948 in de Staatscourant is gepubliceerd. Zie de aankondiging van Zaterdagavond Advertentie (l.M.) jll n [el l':' 3ijo :htbuJJ iraak •s in .HOHIGv In »jn 6 i'uV, 1 5 e«ot In buijrt van 75 iluli 60 cent England Spiel' Uit de verhoren van de Parlementaire Enquêtecommissie 11 toen Voorz.: „Wanneer bent gedropt?" Antw.: „In Februari 1943." Vóór zij de sprong waagde, maak te mej. Terwindt in Engeland vier proefsprongen; dat de reis per vlieg machine zou gaan en dat ze dus zou worden geparachuteerd wist zij in het begin nog niet. Ze vertelt hier over: „Hoe gaat dat? Ik bedoel, je zit daar in Engeland, je ziet dat leven daar. je kunt er een prachtige baan krijgen en een erg leuk leven lei den, maar daarvoor ben je niet in Engeland gekomen; wanneer je zi®*. dat je iets werkelijks kunt doen. dan zeg je ja. Dan ga je eerst met een boot, maar dan zeggen ze. een boot is gevaarlijk geworden, wat ik heel logisch vond want toen ik wegging, was het al zo gevaarlijk. De enige manier is springen. Anders moet je aldoor de grenzen over als je via Spanje wilt. Dat is logisch." Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen: „Had u vroeger wel gevlogen?" Antw.: „Ik was stewardess vóór de oorlog. Ik had alleen nog nooit gesprongen." Voorz.: „Bent u. wat men noemt, blind gedropt'*" Antw.: „Neen, ontvangstcomité." Voorz.: „Was er voor u ook al een ontvangstcomité? U kwam toch niet met een stel containers naar be neden?" Antw.: „Inderdaad, met een radio toestel en alles Voorzt: „U wist dus, dat er een receptie-comité zou zijn?" Antw.: „Ja. Er was een telegram in Engeland ontvangen van het re ceptie-comité." Voorz.: „Hebt u dat telegram ge zien?" Antw „Ik heb het niet gezien. Ik heb de woorden doorgekregen. Er stond in: Welcome to the most corageous woman (Welkom aan de moedigste vrouw, Red.)." Voorz ..En door wie was het on dertekend?" Antw„Door het ontvangstco mité." (D.w.z. door Schreieder! Red.) Voorz.: „Weet u, wie u ontvangen heeft?" Antw „Dat weet ik nu niet meer. dat is het ongeluk. Hadden ze mij alles onmiddellijk gevraagd na de oorlog, dan had ik alles kunnen vertellen. Ik kan er geen eed op doen. Volgens mij was het een naam. die leek op Slagter. maar ik kan er geen eed op doen. Een uur voor ik wegging uit Engeland, kreeg ik een papier van de Engelsen, waar een naam op stond, dat was degene die mij ontvangen heeft." Voorz.: „Waar bent u neerge komen?" Antw.: „In Drente. Maar de En gelsen waarschuwden mij tegen die naam." Voorz „Hoe waarschuwden ze u?" Antw.: „Even voordat ik vertrok kreeg ik een stuk papier; daar stond een naam op. waar ik voor od moest passen, als ik die naam tegenkwam Toen werd ik ontvangen en de hele geschiedenis uitgeleverd aan de Duitsers en toen het verhoor be gonnen was, heb ik pas die naam gehoord; het was er een van het ontvangstcomité. De Engelsen had den berichten van Hollanders, dat die en die gevaarlijk waren, dat zij agenten moesten waarschuwen. Ik ben ontvangen, maar daar heb ik die naam niet gehoord, alleen voor namen. Daarna werd ik uitgeleverd aan de Duitsers en werd ik ver hoord. Op het veld had ik eerst ge zegd, dat ik een code had en dat heb ik ontkend bii de Duitsers. Toen hebben zij een getuige van het veld opgeroepen om te bewijzen, dat ik het gezegd had. en hebben ze de naam genoemd, die in Engeland op het papier stond." Voorz.: „Door wie bent u ver hoord?" Antw.: „Door o.a. Scheieder en Bartels en nog een. waarvan ik de naam niet meer weet." Voorz.: „En is dat behoorlijk ge weest?" Antw.: „Heel behoorlijk, correct Voorz.: „Men heeft het u niet moeilijk gemaakt?" Antw.: „Helemaal niet. Ik heb er nog gegeten met een van die Duitse officieren en een secretaresse. Daar heb ik zelfs nog een paar uur mogen slapen; ik heb nog een bad mogen nemen." Voorz: „Hebben ze u niet on matige tijden bezig gehouden?" Antw.: „Ja. Ze hebben wel aan één stuk doorgedraaid, allicht, maar dat zouden de Engelsen ook gedaan hebben. Het duurde drie dagen en drie nachten, maar Ik heb tussen door mogen slapen." Mej. Terwindt is er in geslaagd Schreieder wijs te maken, dat ze helemaal niets met het inlichtingen werk te maken had en dat de En gelsen haar alleen hadden „gedropt" omdat ze heimwee had gekregen. Schreieder schijnt toen zelfs bereid te zijn geweest haar vrij te laten. (Wordt vervolgd) Zeven Nederlanders erven 31 millioen (Eigen bericht) NIJMEGEN. Naar wii van of ficiële zijde vernemen, is het on geveer 35 jaar geleden, dat twee mannen uit Wychen, zekere Jan Klaassen en Antoon Dirks, die in paarden handelden en er een soor manége op na hielden, samen naar Amcrikn trokken. Dimt- hobbon r.li een zelfde bedri/f opizerteht. dnt zo 'n opgang mnakte. dnt zi( er schatten verdiend hebben.'Volgens min of meer officiële gegevens moeten de heren een kapitaal van 31 millioen gulden nagelaten heb ben. Dit geld moet verdeeld wor den onder een zevental erfgena men. die wonen in Nijmegen en in Wychen. Het zijn doodeenvoudige mensjes, boerenarbeider, slagers en fabrieksarbeiders. Tw» wonen er in Wychen. in de Kon ïenblurt en die twee rekenen on een erfe nis van 14 millioen. Of dat uit komt.'waar slechts 31 millioen na gelaten is. zullen de stukken inoe- ten uitwijzen. Heel Wychen is vol van deze erfenis-kwestie. In Nij megen woont noe con erfgenaam, een zekere Jan Dirks, die slager is op het gemeenteslachthuis. Landbouwer door aardappelstomer verpletterd WINTERSWIJK. Toen do 66- jarige landbouwer B te Selle te Dorpbuurt in deze gemeente een aardappelstomer wilde verplaatsen raakte hij bekneld tussen het inspan en de vuurpot van de stomer. Hij werd 15 meter meegesleurd en kwam toen onder het linker achter wiel van het zware apparaat terecht. Hij werd naar een ziekenhuis over gebracht, waar hij even later over leed. Beter pensioenregeling leden Gelders orkest NIJMEGEN. Mr. Donath. voorzitter van het bestuur van het Gelderse Orkest (A.O.V.), deelde in een bijzondere bijeenkomst me de. dat dank zij de medewerking van de Regering, de sociale posi tie van de orkestleden aanmerke lijk is verbeterd De pensioenre geling wordt gelijk aan die van ambtenaren in rijks dienst. wijzigingen reeds in 1950 ziin in gevoerd, en van andere zijde na drukkelijk wordt gesteld, dat deze whzlgingen nog niet zijn ingevoerd. Daarvoor menen wij een verkla ring te hebben gevonden, gebruik makend van artikel 14 bis van de begroting voor binnenlandse zaken voor 1950 heeft de regering blijk baar een ambtstoelage in de vorm van 100 gulden per maand reeds gedurende het gehele jaar aan alle secretarissen-generaal uitbetaald. Dit doet vreemd aan in het licht van minister Lieftincks verzekering op 30 November in de Tweede Ka mer. dat de regering het voorstel tot representatie-toelage aan de se cretarissen-generaal ad 100 gulden Ker maand introk, terwijl zij zich et recht wilde voorbehouden om in eventuele gevallen toch een ambtstoelage uit te keren. Het is de vraag of de Kamer toen zij dat toe stond met de beschikbaarstelling van een memoriepost bedoeld heeft, dat nu toch in alle gevallen die honderd gulden per maand zou worden uitbetaald En voorts blijft de vraag of de Kamer, aandringend op zekere variatie in de salaris groepen, bedoeld heeft deze varië- ring nog eens te leggen boven de schadeloosstellende salarisverhoging wegens verplichtingen uit het hoge ambt voortvloeiend. Maar wat ten slotte het meest op de voorgrond treedt, is, dat dit complex vnn wij zigingen wordt voorgesteld, op een ogenblik waarop de regering in andere sfeer onverbiddelijk blijf» op het punt van de loongrens van 3o00 gulden voor toepassing van do 5 loonsverhoging, en zij tevens bU monde van de ministers Van den Brink. Lieftinck en Mansholt in de Kamer hamert op de onaf wijsbare noodzaak van versobering. Strenge eisen tegen verraders in uniform (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De officier van Justitie bij de Bijzondere Kamer van de Amsterdamse rechtbank eis te gistermiddag gevangenisstraffen van 12. 13, 12 en 10 iaar tegen de in Duitsland woonachtige Neder landers A. Tersteege. F Hooft, P. Stammen en J. Klavers, die er van beschuldigd waren betrokken te zijn geweest bij de overvallen in Nederlandse uniformen, die de Duitsers in de nacht van 9 op 10 Mei 1940 aan onze grens lanceer den met de bedoeling verwarring te stichten en strategische punten te bezetten. De officier zei in de strafmaat rekening te houden met 't feil, dat de verdachtcen in Duits land geboren en getogen waren, en zich meer Duitsers dan Nederlan ders voelden. Dit viertal behoorde tot een groepje, waarvan niet ge bleken is dat het werkelijk in actie is geweest- Uit de verhoren ter zitting bleek, dat de vier mannen lid waren ge weest van de vereniging Sport en Spel. een organisatie waarin do Ne- dcrlnndxr NSB-rr.i In DUtVllmnd "".'r 1 Itnlre training kresen. In *1.1 1940 waren rij In een k.imp riamr perden bijeengebracht, en werden zij op de avond vnn t*prf*r~ gende Mei in Nederlandse Unifor men van het leger, de marechaus see. en de Spoorwegen gestoken, of moesten in burgerkleren plaats ne men in de vrachtwagens die hen naar de grens brachten. Lelijke strop voor Donald Budge LONDEN. Het internationaal tennis-proftoumooi in de Wem- blev-Hall te Londen werd voortge zet met het enkelspel om de derde prijs tussen Riggs en Donald Bud ge. Riggs won met 15, 64, 46, 6—4, 6—4. Een eigenaardig inci dent ontsierde de overigens prach tige partij. Toen de derde set was afgelopen, dacht Budge, dat hij de partij bad gewonnen. Hij liep naar 't net om Riggs de hand te schud den. doch tot zun verbazing en te leurstelling deelde de umpire hem mede, dat om drie gewonnen sets werd gespeeld Het kostte Riggs toen verder weinig moeite twee sets en daarmede de partij te win nen. Riggs sleepte hiermede 100 nond sterling in de wacht. Budge kreeg voor zijn vierde plaats 50 pond. Budge verklaarde later, dat het vorig jaar om twee gewonnen sets was gespeeld en dat hij niet inzag waarom nu veranderd was. Dc finale in het enkelspel zal Vrijdag tussen Gonyiles en Van Horn worden gespeeld. Tosi bedreigt Consolini ROME. Tijdens de trainen heeft de Italiaanse discuswerper Tosi met een worp van 55 68 m. officieus het Europees record van zijn landgenoot Consolini met 21 centimeter verbeterd. Het record van Consolini bedraagt 55.47 m. en werd op 23 Juli 1950 te Rome ge vestigd. De prestatie van Tosi kan echter niet als record worden er kend. aangezien geen officials aan wezig waren. VRAGEN OVER DE GOYA DEN HAAG. Indertijd heeft het Tweede Kamerlid Fens (KVP) nogal alarmerende vragen gesteld over onhygiënische toestanden aan boord van het troepenschip ..Goya". waardoor drie baby's gestorven zouden zijn. Minister Schokking antwoordt nu. dat de arts. die als chef van de militair-geneeskundige dienst aan boord fungeerde, de hygiëne aan boord goed noemde. Hierin moet dc oorzaak van het r.lck worden der baby's dan ook niet worden gezocht. Vervoer van kinderen met de „Goya" is door de C.O.T. niet ont raden. zoals de vragensteller meen- De vierde dag na het vertrek van Tandjong Priok stak een straffe wind op. die gedurig in kracht toe nam cn aanhield tot vlak bij Aden. De storm eerst er waren vrij veel zeezieken en de daarop ge volgde plotseling hoge temperatuur hebben van alle passagiers, maar vooral ook van de baby's, veel ge vergd. Naar het inzicht van voren bedoelde chef militaire geneeskun dige dienst moet uit evengenoemde omstandigheden worden verklaard, dat drie baby's stierven. de. Aan de hand der ervaringen, met de in de vragon bedoelde reis van de ..Goya" opgedaan, is ook al moeten daardoor vele passagiers, vooral kinderen, weer langer v ach ten bepaald, dat de „Goya" niet weer voor gezinsvervoer. doch uit sluitend voor troepenvervoer ze' gebezigd worden. ;erugf.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3