DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Zweeds dorp verzwolgen door een grondverschuiving _r Nederland Nederland en andere N-leden wensen unificatie van Korea Waar eens Surte laggaapt gat van 200 meter nu Goede kans voor vrede, mits krachtig verdedigd Veiligheidsraad Voorstel heden in politieke commissie in behandeling Vrouwen met moeite gered uit brandend pand Aanval op laatste hindernis voor Economische Unie Koninklijk Paar naar Engeland 10e Jaargang, no. 230 Zaterdag 30 September 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (metvlagenwimpel) in (Van onze correspondent tc New York) FLUSHING MEADOWS. Nederland is met vlag en wimpel gekozen in de Veilig heidsraad ter vervanging van Noorwegen. Het verkreeg 47 van de uitgebrachte 59 stem men. Brazilië, de plaatsvervan ger van Cuba, kreeg tien stem men meer, terwijl de vervan ging van Egypte na twaalf herstemmingen tussen Turkije en Libanon onbeslist bleef en dus nader beslist moet worden. De stemmingen vinden in het ge heim plaats met briefjes. Twee stemmen werden uitgebracht op Zweden, dat geen c^ndidaat was. Waar de. resterende tien stemmen bleven, die niet op ons land werden uitgebracht, ligt in het duister. Men zal niet ver van de waarheid zijn met de gissing, dat deze tien tot het Slavische, en Arabische blok be hoorden. Indonesië maakte er geen geheim van. op Nederland te hebben ge stemd, wat ook niet anders verwacht was. Voor de tweede maal verkrijgt ons land deze belangrijke zetel, belang rijk niét alleen, omdat dit feit onze positie in de wereld verhoogt, maar ook. omdat wij geacht worden het gehele gebied van kleine West-Euro- pêse naties in de veiligheidsraad twee jaar lang te vertegenwoordi gen. Wij krijgen een unieke gelegen heid. de bewijzen te leveren van on ze eeuwenoude ervaring in interna tionale zaken en om. met een variant np de bekende uitspraak, te tonen, hoe een klein land groot kan denken. Mr. van Heuven Goedhart, in zijn kwaliteit van hoofd der Nederland se delegatie, naar zijn oordeel ge vraagd. zeide. in de benoeming de bijzondere erkenning te zien, dat Ne derland zijn internationale verplich tingen met grote nauwgezetheid na komt en, vergeleken bij een of twee jaar geleden, een veel gunstiger po sitie inneemt in V.N.-kringen Het is nog niet beslist, wie onze vertegenwoordiger in de Veiligheids raad zal zijn. maar het is aan te ne mén. dat dit de heer Von Ealluseck zal wezen. Mohammed Roem naar Flushing (Van onze New Yorkse corresp.) FLUSHING MEADOWS. Naar ik verneem bestaat de grote waar schijnlijkheid, dat de heer Roem. de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, naar Flushing zal ko men voor het bijwonen van een deel der Assemblee Arubanen willen de tussenkomst van Venezuela WILLEMSTAD Van betrouw- bare zijde wordt vernomen, dat een delegatie van prominente Arubanen Donderdag bij de Venezolaanse con sul is gewecest om visa te vragen voor een bezoek aan Caracas. Het doel zou zijn de regering van Vene zuela te bewegen zich te mengen in de kwestie Aruba—Nederland. Een audiëntie bij de Nederlandse gezant te Caracas zou tevens wor den aangevraagd. Zo regende het in het Zweedse plaatsje Surte. Dc watermassa's leidden tot ernstige aardverschui vingen én talrijke huizen werden geheel Qntzet, zoals mén op onze foto kan zien. Het aantal slacht offers was gelukkig klein. STOCKHOLM. Het 2ft00 inwoners tel lende dorpje Surte, ten Noorden van Gothen burg, is getroffen door een grote ramp. Als gevolg van de voortdurende regens had in de kleiachtige bodem een grondverschuiving plaats, die de huizen, waaronder etagewonin gen. 1600 meter meenam. Sommige huizen kantelden, andere zonken zo diep in de klei, dat slechts de daken zichtbaar zijn. Wonder lijk genoeg is het aantal slachtoffers gering. De mannen van de reddingploegen konden, in hun verklaarbare verwarring, geen juiste cijfers geven. Waarschijnlijk is er «en dode te betreuren; 18 personen werden niet levens gevaarlijk gewond en drie inwonenden wer den vanmorgènAermist. Aantal slachtoffers niet bekend Duizenden tonnen klei hebben de rivier de Gotha geblokkeerd. Allé verkeer op de rivier, die bij Gothen burg in de Oostzee uitmondt, is ge stremd. Gas- en waterleidingbuizen steken uit de grond en hier en daar staat de vochtige grond onder stroom. Ontsnappend gas en water verhoog den de verwarring. Waar eens het dorp stond, bevindt zich thans een geopende modder-krater van 15 me ter diepte en 200 meter breedte. Vang. zeil en stellage brachten uitkomst (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Twee vrouwen stonden gistermiddag even voor hilf vier. omgevèn door een inferno van vuur en rook, gillend op de derde verdieping van het perceel Prins Hendrikkade 155, waar een felle uitslaan de brand, overgeslagen van de derde verdieping van no. 154. woedde. De 51-jarige mevrouw Bol kon via een bouwstelling met dc hulp van bouwvakarbeiders en brandweerlieden in veiligheid worden gebracht, haar zuster, de 35-jarige mevrouw Helder liet zich. na even aan een ijzeren stang, die voor het raam was bevestigd, te hebben gehangen, in het vang zeil, dat brandweerlieden gereed hielden, vallen. Mevrouw Bol is met een zenuwschok in het Binnengasthuis opgenomen. De ''oorzaak van deze korte, cHöüniEiinï^jfOitmaiiiB'nminLiTiffliUffljffiïWJEliiaJCninnnBnniniIlMDOïii maar zeer hevige brand, is vermoe delijk een petroleumstel in de keu ken van mevr. Helder op no. 154, dat deze dame liet branden, ter wijl ze even bij haar zuster op no. 155 op bezoek ging beide verdie pingen staan nl. door een tussen deur met elkaar in verbinding. Het vuur. dat in de keuken ontstond, maakte ook gebruik van deze deur en zette beide verdiepingen in een oogwepk in lichterlaaie. De brandweer pakte het vuur stevig aan. Van 2 Magirusladders af,, sisten honderden liters water in de loeiende vlammen. Kwart voor vier braken op beide ladders vlak naast elkaar de slangen en de spuitgasten stonden een ogenblik in een complete stortbui. In een oogwenk was dit euvel uit de we reld. De brand werd ontdekt door bouwvakarbeiders die aan het werk waren op de genoemde stel ling. Toen de brandweer op de Nieuwe Achtergracht gealarmeerd werd, wilde men daar juist begin nen met een demonstratie voor een brandweercommandant uit Colum bia: de heer Montoya uit Bucara- manga, die in ons land vertoeft als gast van een brandspuitenfabriek in Culemborg. De heer Montoya heeft zijn demonstratie gehad! Nu en dan regen Weersverwachting geldig van A Zaterdagavond tot Zondag avond: Aanvankelijk overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk 4 regen, later wisselende bewol- - king met enkele buien Aan- 3 vankelijk matige tot krachtige 4 wind uit zuidelijke richtingen. 3 latér ruimend naar Zuid-West g of West en langs de kust mo- gelijk tot hard toenemend. Iets i kouder. 1 Oct Zon op 6.40 onder 1819: Maan #op 19.50 onder 1253. fjj 2 Oct. Zon op 6.41 onder 18.17: s Maan op 20.27 onder 14 01. Ondanks dubbelvetn Gedelegeerde van Mao toeh uitgenodigd (Van onze New Yorkse corresp LAKE SUCCESS. De Veilig heidsraad besloot Vrydag, een verte genwoordiger van Peking uit te no digen, de besprekingen In zake de kwestie-Formosa per 15 November tc komen bijwonen. Slechts Cuba, Egyp te, China en de Verenigde Staten stemden tegen. De kwestie zou hiermee afgehan deld zijn geweest, indien dr Tsiang. de vertegenwoordiger van nationa listisch China, zijn tegenstem niet als een veto beschouwd wenste, tegen het raadsgebruik in. volgons hetwelk dergelijke voorstellen als procedure kwesties worden beschouwd en niet onderhevig zijn aan een veto. Bij een nieuwe stemming over de vraag, of men bij dit gebruik zou blijven, stemde alleen dr Tsiang te gen, waarmee hij een zogenaamd dubbelveto toepaste. De raad wenste dit niet tc aanvaarden, hetgeen een uitermate scherpe woordenwisseling tussen de voorzitter, sir Gladwyn Jebb, en Tsiang uitlokte De laatste beschuldigde Jebb van partijdigheid, nadat deze zijn poging om de kwes tie voor het Haagse Hof te brengen, had genegeerd. Inderdaad zou dit een eindeloos uitstel meebrengen. Luchtaanval op Ambon DJAKARTA Volgens de radio- omroep van Ambon hébben Indone sische vliegtuigen een aanval on dernomen op Ambon. In officiële kringen te Djakarta werd Vrijdag avond laat dit noch bevestigd noch ontkend. Men herinnerde er alleen aan. dat de militaire actie tegen de republiek Zuid-Molukken nog altijd gaande was. Moeders, die onder instortende woningen te voorschijn kropen, rie pen jammerend om hun kinderen. Een vrouw verklaarde: „Ik greep mijn zoontje van vier jaar en pro beerde naar buiten te hollen. Ons huis bewoog zich echter in snelle vaart naar de rivier Plotseling hield het stil. De voorgevel scheur de van boven naar beneden open en wij konden door de grote scheur on gedeerd naar buiten komen. Ik dacht dat het einde van de wereld gekomen was. toen het huis begon te zwaaien en de kalk naar beneden kwam." Het spoorwegstation en 600 meter spoorbaan zijn geheel verdwenen. Om het geteisterde gebied is een cordon van politiemannen ter lengte van 5 km. getrokken om nieuwsgierigen op een afstand te houden. Meer dan 400 man militai ren helpen de politie en brandweer mannen met het zoeken naar slacht offers. Bij de rivier zijn wachten geplaatst om hét stijgende water in he^ ooe te houden. Andere hulp- A Nee toch.Heus De kat die enige weken ge leden dc Matterhorn opklom om van het uitzicht te genieten, is bij haar baas teruggekeerd, 3600 meter lager. Heer Ernest White te Croy don (Eng.) laat zijn haar niet knippen voor Labour ver dwijnt. Heel Croydon contro leert hem of hij woord houdt. Zijn pruik riet er al Oberam- viergaus en Tegelens uit. De douanehal van London Airport was Woensdag ver giftigd van dronken bijen die gesnoept hadden van een gé vallen fles cognac. Uit dank baarheid. staken ze niemand. Neerlands jongste melkertje schijnt de 4-jarige Albert Bron te Steenwijkerwold te zijn Hij levert iedere dag de melk van twee koeien bij zijn moe der af. Te Hannover ging een me neer in hongerstaking tegen de bureaucratie". Na 55 dagen en na 35 pond te zijn afgeval len, is hij maar weer gaan eten, want „de bureaucratie" bleef bestaan. VJ ploegen werpen dammen op om het water te stuiten. Geologen vrezen, dat de steeds groter wordende scheuren rondom verwoeste gebou wen plotseling gaan verbreden en reddingsploegen zullen verzwelgen. De Zweedse radio heeft de inwo ners van Surte, die op het ogenblik van de aardverschuiving afwezig waren verzocht zich bij de politie te melden. Valse munters gearresteerd in Hamburg HAMBURG (Reuter). Te Ham burg zijn drie personen gearresteerd die er van verdacht worden valse Belgische bankbiljetten ter waarde van 50.000.000 francs gedrukt te heb ben. Volgens de politie zijn de drie, twee Duitsersen een Pool. op heter daad betrapt. Men zoekt thans naar hun handlangers, die zich in België zouden bevinden. Met kinderverwaarlozins: niets af te dwingen DORDRECHT. Voor de Dordt- se politierechter hebben terecht ge staan een vader en een moeder van echtpaar K.-van L., dat zijn kind van 3 maanden opzettelijk in hulpeloze toestand had achtergela ten in het huisvestigingsbureau van Dordrecht. Het echtpaar wilde een andere woning toegewezen krijgen en had op deze wijze getracht dit te bereiken. De eis tegen de vader was 50.boete subs. 25 dagen en een voorwaardelijke gevangenis straf van 1 maand met een proef tijd van 2 jaar Tegen de moeder werd ceëist 25.subs. 10 dagen. De uitspraak was resp. 1 week voorwaardelijke gevangenisstraf met 2 jaar proeftijd en een geld boete van 20 subs 10 dagen en 15.boete subs. 5 dagen. DJAKARTA. De Indonesi sche president, Sukarno, heeft pre mier Mao Tse Tung namens het Indonesische volk gelukwensen ge zonden ter gelegenheid van de eerste verjaardag van het uitroe pen der Chinese Volksrepubliek. Beneluxminisfers gaan praten over landbouwvraagstukken (Van onze correspondent) BRUSSEL. Op 20 en 21 October zal te Luxemburg de conferentie van Beneluxminlstérs met betrekking tot do landbouwvraagstukken doorgaan, waartoe werd besloten on de ministeriële conferentie te Ostende van Juli en die aanvankelijk eind September zou «orden gehouden. In het centrum van de besprekingen op deze conferentie staat het eventueel wijzigen van het landbouwprotocol van Mei 1947, dat ter bescherming van de Belgische landbouw werd opgesteld. Te Ostende kon hierover nog geen beslissing worden genomen, aange zien in Belgische cn Luxemburgse agrarische kringen de tegënstand bij zonder groot is jegens de zogenaam de uitholling van dit protocol, het geen wil zeggen deze protectie gelei delijk aan op een geringer aantal producten van toepassing te doen zijn, zoals ook past bij de voorgeno men vrijmaking van de handel ovér en weer. Aangezien daarnaast ook de toe komstige coördiiiering van het land bouwbeleid ter sprake komt en dit alles nauw samenhangt met de finan ciële en algemeen ecónomische Bene- lux-aangelegenheden zullen ook de ministers van Financiën en van Eco nomische zaken der drie landen de Luxemburgse conferentie bijwonen. Vóór het einde van het jaar zal dan nog een algemene conferentie van Bèneluxministers worden gehouden, waar définitief moét wordèn beslist over de datum van ingang der econo mische unie en waar het desbetref»- fende protocol zal worden onder- tekènd- Nederland uit de lucht gezien DEN HAAG. De schilderijen, welke destijds door bemiddeling van de K.L.M. tot stand kwamen, maken thans een tournee door Europa. Zij werden vervaardigd door Neder landse schilders, die het Hollandse landschap, gezien van de lucht uit, op het doek hebben gebracht. Reeds werden deze werken ten toongesteld in Milaan. Brussel. Ant werpen, Berlijn (in welke stad 100.000 kunstliefhebbers de exposi tie bezochten), MUnchen en Kopen hagen. Daarna zal de collectie ver moedelijk ook in New York. Calcut ta en Parijs worden geëxposeerd. Voor do tweede maal appels plakken! PUTTEN. Bij de heer P van Beek. aan de Peppelerweg alhier, draagt een appelboom voor de tweede maal vruchten. De appels zijn reeds tamelijk groot. De boom draagt meer vruchten dan na de eerste bloei. Bij de heer A. van der Mhcen in de Molenstraat staat een pruimenboom voor de tweede maal in volle bloei. Zij draagt zelfs al kleine vruchtjes. (Van onze New Yorkse correspondent) FLUSHING MEADOWS. Australië. Brazilië, Cuba Nederland. Noor wegen, Pakistan cn dc Philippiincn hebben samen met Engeland een motie Ingediend voor unificatie van Korea, het instellen van een democratische regering en rehabilitatie van het scteistordr land, welke heden door de politieke commissie der Assemblee In behandeling zal worden genomen. De indieners van de motie hopen de steun van de Indiase delegatie te krijgen, die een .iin/oek om medc-indicnlng afwees, omdat zij niet tijdig instructies uit New Delhi had ontvangen. Herinnerend aan ue agressiemo- middellijk refereert aan de pijnlijke tics vani 25 en 27 Juni en nota nc mend van het feit dat het doel der V.N.. de unificcring van Korea, niet bereikt is, vraagt de motie: 1. Alle geijkte stappen ter verzeke ring van de stabiliteit van het gehele schiereiland. 2. De auspiciën van de V.N. voor alle maatregelen, inclusief de verkiezingen, ter bereiking van de eenheid cn onafhankelijkheid. 3. Terugtrekking van de VN-troc- pen uit geheel Korea, tenzij no dig ter uitvoering van genoemde doelen. 4. Alle noodzakelijke stappen voor dé" economische rehabilitatie. Voor de uitvoering hiervan stelt de motie een VN-commissie voor. waarvan het ledental nader moet worden vastgesteld ter vervanging aan de huidige commissie eri ter vertegenwoordiging van de V.N. bij de totstandbrenging van dc een heidsstaat. De voorstellers wensen zo spoedig mogelijke uitzending en vorming van een inlcrimgroep. die tot de aankomst der commissieleden in Korea van uit Lake Success Mac- Arthur kan consulteren en advise ren Ten slotte vraagt de motie on middellijk na staking der vijande lijkheden inschakeling aller speciale V.N.-agentschappen. Men ziet dat de motie niet on- DEN HAAG. HM. dc Koningin en Z.K.H. Prins der Nederlanden hebben een uit nodiging aanvaard tot een of ficieel bezoek aan de Koning en de Koningin van Engeland op Buckingham Palace van Dinsdag 21 November tot Vrij dag 24 November a.s. Minister Stikker op Schiphol: (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Bij zijn terugkomst uit Amerika heeft minister Stikker tegenover de journalisten op Schiphol te kennen gegeven. dat de oprich ting van een geïntegreerd leger vele problemen met zich meebrengt, omdat de landen nu eenmaal een stuk yaji hun souvereiniteit moeten gaan af staan. Dc leidende organen moeten grote uitvoerende bevoegdheden krij gen. Voor dc kleinere landen is bereikt, dat zij ook een slem in het kapittel hebben als hun eigen belangen in bespreking komen. De plannen kunnen eerst nader worden uitgewerkt ais het comité van de ministers van Defen sie büecn is geweest. Dit zal vermoedelijk op 28 October zijn. Minister Stikker zei te geloven, dat het nodig is in Korea over de 38ste graad heen te gaan. In de Ver enigde Naties zullen de besprekin gen moeten worden vastgelegd. In dien dit met beleid geschiedt, be hoeven daaruit geen nieuwe verwik kelingen voort te komen. ..Het al gemeen gevoelen is. flat er van een dreigend oorlogsgevaar geen sprake is. Willen wij echter op de duur uit de moeilijkheden komen, dan kan dat alleen door vrede dóór kracht, een vrede dus. door kracht verde digd". aldus onze minister van Bui tenlandse Zaken. Krachtiger optreden tegen vijfde colonne in België BRUSSEL De Belgische veilig heidspolitie heeft opdracht gekre gen haar optreden tegen leden van een vijfde colonne te verscherpen. De namen van bekende communis ten bevinden zich op alle politie posten. aldus een politiefunctiona ris. De namenlijsten, zo voegde hij hieraan toe, beslaan 90 procent van hen, die in geval van oorlog bereid zijn sabotage en spionnage te ple gen. De politie neemt zich voor in vallen te doen in communistische schuilplaatsen, waarvan bekend is dat er wapens worden verborgen gehouden. Minister Stikker Overschrijding van 38ste breedte graad waarschijnlijk onvermijdelijk. Philips bouwt bij Drachten (Van onze correspondent) DRACHTEN. 'De N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven is voornemens zich te vestigen in het industricschap Oostelijk Fries land. Daartoe zal deze maatschap pij in dit gebied, waar een grote arbeidsreserve is. een ferrcin aan kopen ter grootte van vijf hectare, dat is gelegen in het industrieter rein te Drachten. Als aanloop voor de definitieve vestiging zal de ge meente Smallingerland een in dustriegebouw stichten met een op pervlakte van 600 vierkante meter, waarvan de kosten zullen bedragen 50.000 en dat voorlopig aan Phi lips zal worden verhuurd. Het ligt in de bedoeling van Phi lips om bij deze industriehal een aantal bijgebouwen te plaatsen en geleidelijk tot uitbreiding over te gaan zodat circa 750 personen te werk gesteld kunnen worden. kwestie van overschruding der38ste parallel, hetgeen uitlegbaar is als een feitelijke toestemming. Dit brengt natuurlijk het gevaar mee van Russische inmenging. Daarte genover staat, dat Rusland steeds volhoudt, dat dc strijd oen burger oorlog is en dat zijn ingrijpen in dit stadium veel grotere krachtsin spanning zou eisen dan maanden geleden. Regelingen voor heropkomst 1949 II en opkomst 1950 II DEN HAAG Zoals bekend, zul- len op Maandag 2 October a.s. de dienstplichtigen van de lichting 1949 II, die dit voorjaar met groot verlof werden gezonden, wederom onder de wapenen komen. In afwijking van hetgeen vermeld staat in hot oproepingsformulier, dat deze dienst plichtigen ontvingen, deelt de 1c- gervoorlichtingsdicnst mede, dat de opgeroepenen Maandag a.s. moeten reizen per eerste reisgelegenheid na 7.00 uur. Voor de dienstplichtigen met be stemming Harskamp via Ede-Wagc- ningen zullen aan het spoorwegsta tion Ede-Wageningen extra bussen voor het vervoer naar Harskamp ge reed staan. Voor do dienstplichtigen van dc lichting 1950-11, die op 3. 4 en 5 Oc tober a s. onder dc wapenen komen, zullen van 30 Sept. tot en met 3 Oct. na de nieuwsberichten X-an het A.N.P. van 18.00 uur en 19.00 uur (Zondag 18.15 en 19.30 uur) belang rijk mededelingen volgen. Minister van Oorlog over Oldebroek DEN HAAG. In aansluiting aan de verschenen berichten over de on regelmatigheden in de legerplaats bij Oldebroek deelt het ministerie van Oorlog mede, dat het hier het vervreemden van rijksgoederen be treft, waardoor het Rijk in de loop der laatste drie Jaar voor zover hot zich laat aanzien, benadeeld zou zijn voor een bedrag van vermoedelijk niet meer dan 1 000,In afwach ting van behandeling door de mili taire justitie zijn een officier en twee onderofficieren voorlopig bui ten dienst gesteld. DEN HAAG. Het uitgestelde bezoek van de Britse minister van Arbeidszaken. George Isaacs, aan ons land. is thans np Maandag 2 October a.s. vastgesteld. COMMUNISME Minder aanhang, doch niet ongevaarlijker RlJ de onlangs gehouden gemeen- teraadsverkiezingen in Zweden hebben dc communisten een gevoe lig verlies geleden. Zij kregen slechts 5 procent der stemmen een derde van het aantal van tweo jaren geleden. Deze verzwakking der communistische partijen en hun degradatie tot onbetekenende minder heden. is algemeen in West-Europa. Slechts in Frankrijk en Italië vor men zij nog een politieke macht, maar ook daar zijn tekenen van verval waar te nemen. De reden van dit verschijnsel is duidelijk ge noeg. De Wcstcuropcse arbeiders hebben de commu nistische leugens doorzien. Zelfs dc truc met de „par- tisanen van de vrede", waarvan dc communisten zich veel hadden, voorgesteld, is mislukt. En dat kon ook niet an ders, want zoals Abraham Lincoln het eens uitdrukte: „Men kan een aantal mensen een zekere tijd voor de gek houden, maar men kan niet alle mensen bij voortduring bedot ten". Dc vraag dringt zich thans op. of met het slinken van de aan hang ook het gevaar, dat deze par tijen voor de democratische landen opleveren, vermindert. Het ant woord moet zijn. dat hangt van Moskou af. Bcsluif Stalin de koude oorlog af te blazen, dan zullen zij zich waarschijnlijk rustig houden. Zolang echter dc koude oorlog v.ordi voortgezet, zullen de com munisten elk wapen gebruiken, dat een kleine, voor niets terugdeinzen de minderheid ter beschikking staat. Zij zullen trachten door nieuwe, nog geraffineerder leugens argelo- zen te vangen. Zij zullen, waar de mogelijkheid zich voordoet, industri ële onrust verwekken cn sabotage plegen. Misschien zullen zij zelfs niet voor moord terugschrikken. Wanneer dit. volgens communisti sche opvattingen, in Zuid-Oost- Azië geoorloofd is. waarom dan niet in Europa? Er is dus voor de democratie alle aanleiding om waakzaam te blijven. Nieuwe com munistische propagandaleugens zul len onmiddellijk gesignaleerd wor den. opdat de goedvertrouwenden tijdig gewaarschuwd zijn. En tegen communistische pogingen tot sabo tage en het stichten van sociale troebelen zal. zodra deze werkelijk gevaarlijk worden, streng moeten worden opgetreden, met alle machts middelen, die dc democratische staat daartoe ter beschikking heeft.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1