TADS VENSTER In 1951 bouw van flat voor de Ouden van Dagen Maison van Egdom Noteert u even Stedenbouw gewenst naar eisen van schoonheid en economie Dameshoeden HVC neemt lichtinstallatie op Birkhoven in gebruik Toon Hermans in „Grand" Korte felle brand in moffelfabriek Vrijdag 13 October 1950 DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Er komen in het Soesferkuartier enige dokterswoningen (Van een onzer verslaggevers) Volgend jaar zal men een aanvang maken met de bouw van een flat voor ouden van dagen. Waar dit eerste, van de acht in het uitbreidingsplan geprojecteerde flatgebouwen precies wordt gebouwd, is nog mei bekend. Waarschijnlijk zal dit in het Soesterkwartier zijn. Het is met onmogelijk dat het hoge gebouw bij de grote tunnel komt te staan. Voorts zal de ge meente binnenkort tussen de oude en nieuwe woonwijk in het Soesterkwartier enkele grotere woningen laten bouwen, die geschikt zijn voor bewoning door enkele doktoren, een dominee en een tandarts. Deze en andere interessante mededelingen deed de wethouder van Volkshuisvesting en Sociale Zaken, de heer J. Koopman, Donderdagavond tijdens een vergadering van de werkgemeenschap Soesterkwartier van de Partij van de Arbeid, in het clubgebouw. Wethouder Koopman behandelde de veelzijdige aspecten van het onderwerp „Huisvesting en ge meentepolitiek" Hij gewaagde van de grote moeilijkheden, die in Amersfoort nog steeds op huisvestmgsgebied bestaan en waarvoor het publiek nog steeds niet het juiste begrip weet op te brengen. eerste drie jaren kunnen wij in Amersfoort nog vooruit, maar deze tijd is veel te kort. Men moet de 1 i- chikking hebben over een grond- voorraad voor 20 jaar om de uit- ijvcidingsplanneh te kunnen uitvoe ren, Maar de gemeente doet ïnmid- 1 dols al het mógelijke om in deze leemte te voorzien, zeide de heer Koopman. In het Soesterkwartier is „de laat ste- jaren een geheel nieuwe buurt ontstaan. Maar daarmee is men nog niet klaar, zo ging wethouder Koop man voort. Er moeten nog winkels komen en een goede dokterswoning. Niet iedere woning is geschikt om een dokter te kunnen huisvesten. Zo ligt het in de bedoeling van het gemeentebestuur binnenkort over te gaan tot de bouw van enkele wo- mngen lussen de oude en nieuwe wijk in het Soesterkwartier. die bij zonder geschikt zijn voor de bewo ning" door doktoren, een dominee en i en tandarts. VOOR DE OUDJES Inmiddels genieten de ouden van I dagen de bijzondere belangstelling en' liefde van het gemeentebestuur, aldus vervolgde de heer Koopman. Reeds 16 woningen voor ouden van dagen werden gebouwd en men zoekt nu naar een andere vorm. om ouden van dagen onderdak te ver lenen. Het ligt in de be doeling een flat voor ouden van dagen te bouwen, waarin de oudjes hun zelfstandig heid kunnen be waren-Waarschijn lijk komt dit flat de eerste van de acht geprójec- teerde in het Soesterkwartier. Het idaal van het gemeentebestuur is dat de ouden van dagen in dit llat alles gemeenschappelijk kunnen doen en toch zelfstandig blijven. Het is niet onmogelijk dat het flat bij de tunnel wordt gebouwd. In ieder geval wordt volgend jaar met de bouw begonnen. Oudjes, die wat rustiger en afgelegen wensen te wonen, kunnen de beschikking krij gen over nog te bouwen ééngezins woningen in verschillende wijken der stad. De heer Koopman belandde hier na op het terrein van de wonmg- inrichting. Hij meende dat de ge- I meenté een taak heeft hierover de j nieuwe bewoners Voor te lichten I Zoals dat middels de expositie in ae montagewoningen en door „Huis en Hof" gebeurde, zal ^at in de toekomst ook met de inrichting van flatwoningen geschieden. Zodra de eerste flat klaar is. zal een soortge lijke expositie worden gehoüden De heer Koopman toonde zich bij zonder gevoelig voor de Deense wijze van woninginrichting. Daar Woningnood blijft hèt probleem De heer Koopman vertelde van hetgeen er gedaan moet worden, alvorens de spaden in de grond kunnen worden gestoken en er ge bouwd kan worden. Er uorcit niet „zo maar" gebouwd Neen, bij de gemeentelijke diensten wordt alles vooraf nauwkeurig bekeken. Men houdt rekening met de situering dei- nieuwe complexen: de vestiging van buurthuizen en kinderspeelplaatsen. *nz. Vocrts doét zich de moeilijk? heid voor dat er veelal geen grond Ik om te bouwen. Dan moet er ont eigend worden en dat vergt tijd. heel veel kostbare tijd zelfs. Hel grondbezit is een spook dat vele gemeentebesturen bedreigt in de uitvoering van hun wonlngpolitiek In Amersfoort staan Wij er niet bijzonder rooskleurig voor. ver trouwde de heer Koopman zijn toe hoorders toe. De gemeente heeft slechts weinig grond tot haar be schikking en vandaar dat bijv de uitbreiding van liet KruisKamp- kwartier zo lang op zich laat wach ten. In het Soesterkwartier is er nog een strook grond over. waarop nog 40 huizen (misschien volgend jaar) kunnen worden gebouwd De GRAND THEATRE.. „The Big Clock" 13 jaar Zondag: 24,15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur Donderdag, 19 October. 2.30, 6.45 en 9 uur: „La Maternellc 14 j. CITY THEATER. „De Ooievaars- club" 14 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2,30, 6.45 en 9 uur; REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t.m. Maandag: „Amster dam, bij nacht" 14 jaar. Vooraf: „Vliegende Vuisten" 14 jaar. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „De Groene Papegaai" 18 jaar. Vooraf: „Guerillastrijders" 18 jaar. Vrijdag en Zaterdag: 2.30. 6.45 en 9 uur. Zondag" 2. 4.15, 6 43 cn 9 uur Alle overige dagen: 2.30 en 8 uur. 13 October- Toneeluitvoering Co- media. Sor Amicitia 20 uur. 14 October: Zane- en dansavond Het Nederlandse Lied. Markthal' 20 uur 14 October: Bridge-concours t.b.v. Ned. Ver. tot Bescherming v Dieren. Monopole 7.45L uur. 14 October: Opening clubgebouw voor de Amersfoortse Jeugd. Plant soen West 16.30 uur. 14 October: Feestavond pers. ver „Noack", Amicitia. 20 uur, 16 October- Instituut voor Volks ontwikkeling, mevr. Janny van Oo- gen. voordracht. Heyermansprogram- ma. geb. Vrijz. Herv. 20 uur. 17 October: Neder! Reis Ver.. Salzkammergut-avond, Amicitia. 20 iiur. 16 October: Telepaath Chandu, Amicitia 20 uur. lo October: Sectie Vrouwen Amersf. Gem,, lezing dr Sis Heyster „Kinderen in de contramine", 's-Prin- senhof 20 uur. 18 October: Volksuniversiteit. 4e lezing ..De verzorging van onze stad". G. Huffels (dir gemeentereiniging) spreekt over zijn dienst, geb. Open bare Leeszaal. Muurhuizen 9. 20 uur. 18 October Ned Ver v Weer- en Sterrekunde. H. G Cannegieler. le zing. Unk's Lunchroom. 20 uur. 19 October: Chooin recital Cor de Groot Amicitia 20 uur 19 October: Receptie Remia 35 uur Berghotel. 20 October: Ver. Zede'nopbouw V» Amicitia 20 uur. 21 October: Hum. Verbond. C. H. Schenk bespreekt Alb. Camus boek „De pest", de roman van een huma nist. geb. Theosofische Vereniging. Regentesselaan, 20 uur. 21 October- Feestavond SOVA. Amicitia 20 uur. 2122 October: Weckend-conferen tie Int. school voor Wijsbegeerten uit spreekt een grote mate van goede smaak en beschaving. Het zoiv volgens hem aanbeveling verdie nen naast de Deense wijze van wo ninginrichting. de Nederlandse me thode aan het publiek te tonen. WOONRUIMTE PROBLEEM Veel tijd van zijn inleiding be steedde de heer Koopman aan de verdeling van woonruimte. Daar over bestaal maar al te vaak een verkeerd begrip. De gemeente heeft een moeilijke taak. Met een kleine hoeveelheid woningen, moet men een veel grotere groep van woning zoekenden tevreden stellen. Het aantal samenwoningen in Amers foort is nog steeus schrikbarend groot en ligt boven de 2500. Daar van worden 1012 gevallen gerang schikt als zg. „nood- en krepeerge- vallen". Het totale woningtekort be draagt meer dan 3000. Dit jaar zijn slechts 200 woningen gebouwd. Twintig procent hiervan moet (over heidsvoorschrift) beschikbaar wor den gesteld aan de industrie en de Rijksambtenaren. En dan is er nog de rechterlijke macht. Het komt in Amersfoort helaas maar al te ^eel voor, dat huiseigenaren middels de echter de beschikking krijgen over hun huis. Dan komen er gezinnen op straat, waarvoor de gemeente maar weer een oplossing, moet vin den. In 1949 waren er 49 van der gelijke gevallen en dit jaar tot nu toe 40. Dat is,- vergeleken met an dcre steden van gelijke grootte, een zeer hoog aantal. GEEN ONEERLIJKHEID Al deze en nog andere moeilijk heden kent de bevolking niet, om dat zij slechts naar de feiten ziet. Maar, zo verzekerde de heer Koop man, dat in al deze ellende sprake is van oneerlijkheid van de zijde der gemeente of het woningbureau, is mij nog nimmer opgevallen. Met de grootst mogelijke eerlijkheid wordt er gewerkt. Amersfoort stel ae als eerste gemeente in het land een systeem samen voor de woning- verdeling. dat reeds verschillende andere gemeenten tot voorbeeld was. Met een zekere mate van re delijkheid kan men aannemen dat ait systeem eerlijk werkt. Volgend jaar zal dit systeem nog worden volmaakt. 14Ö8. Dit /zijnde af schuwelijke spintanen. die. het de y.epuss(anen zo. Jastjg maken. Rob. blijft enige tijd laag bo ven de oppervlakte van de binnenzee cirkelen om de dieren goed waar te nemen. Ze zijn onge veer zo groot als een paard, maar uiterlijk zijn het net enorme spinnen. Ze zijn trou wens ook in staat reus achtige netten te span nen over de zeeën en op die manier vangen ze al le vissen, die de bewo ners van Venus nodig hebben om zelf in leven ze ooJk Gde^n binnenzee" bemachtigd, de laatste laat één der robots een spintaan aanvallen om zich verdedigen, voorraadschuur van de Venussianen! Lupardi I te zien op welke wijze deze vreemde dieren Verandering bij stuw Rode Haan zou Amersfoorts waterstand verbeteren Op de derde avond der serie lezingen voor de Volksuniversiteit van Amersfoort over de Technische Verzorging onzer stad was het woord aan de heren D. Zuiderhock, stads-architcct. en ir. S. J. van Nouhuys, direc teur van openbare werken in onze gemeente. De heer Zuiderhoek besprak als inleiding de bouw ener stad in abstracto. d.w.z. niet gebonden aan wat reeds bestaat. Hij trok een parallel met de bouw van een groot woonhuis, waarbij de architect onbelemmerd zijn gang zou kunnen gaan, alleen ge bonden aan de eisen van schoonheid en economie. Hij zag dan ccn stad met een economisch stelsel van aanvoerende wegen en met een economi sche en aesthetische spreiding van gebouwen. Bij deze laatste zag hij een trapsgewijze afdaling van belang voor de gemeenschap: een ..belangrijk- heidsrij". die wat spreker betreft de volgorde vertoonde: kerk, re geringsgebouw, concertgebouw en schouwburg, bank en kantoor, waren huis, restaurant en hotel, winkel cn woonhuis. Er zijn twee gezichtspunten, van waaruit men stedenbouw beoorde len kan: het economische en het aesthetische. Het economische stelt voorop de eis van het minste ver lies van energie bij het verkeer op wegen, in straten en in gebou wen. Het aesthetische let vooral op schoonheid in aanleg cn bouw. Het merkwaardige is nu, dat deze ge zichtspunten elkaar niet uitsluiten! Integendeel, vaak ziet mer. dat strenge doorvoering van het econo- \'4 A«Trvi iffiif mische bouwprincipe resulteert in over de re.de de "o^gad v^apajde .hoon- Koopman heer Koopman nog. dat dit aantal nog belangrijk hoger zou kunnen worden opgevoerd, wanneer er on der de bevolking sprake was van wat meer gemeenschapsgevoel. Wanneer ik iedereen zou moeten geloven, zo zeide de heer Koopman, is 95 c,o der bevolking zenuwziek of t.b.c.-patientDeze uitvluchten bedenkt men om onder de samen woningen uit te komen. De heer Koopman eerde de rechtspersoon lijkheid van de bevolking, maar hij verwachtte toch iets meer naasten liefde. Het woningprobleem betreft ons allen en moet door ons allen worden opgelost. Na de pauze kregen verscheidene aanwezigen de gelegenheid om met wethouder Koopman van gedachten te wisselen. De discussie, die hier door ontstond, liet niet na verhel derend te werken. De vergadering, die goed werd bezocht, werd geopend en gesloten, door de voorzitter van de werkge meenschap der P. v. d. A., de heer S. Buursma. Opbrengst collecte De opbrengst van de collecte ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fondsen bedroeg 1424.14. Advertentie (l.M VOOR WESTSINGEL 21 xT nrnnn coos reis door Denemarken en prees de t/o L. Vrouw e-toren, telefoon 58„8 Denen om ^un STr,aak en hun vcr- j nuft in het vinden van stedebouw- Verkrijgbaar: kundige oplossingen, waarbij van FANNY HATS 6.90 I het golvend terrein het hoogste dat de architect bij zijn werk nooit genoeg de economische factor "be trekken kan. Spreker toonde verder aan. hoe evenals in een goedgebouwd huis een geleidelijke overgang van ruim ten voert van de tuin naar salon en eetkamer ook in de stedenbouw geleidelijkheid behoort te bestaan van de woonwijken naar de gebou wen van hogere orde. al geeft hij toe. dat ook de abrupte overgang van nauwe stegen naar de majestu euze kathedraal zijn eigenaardige bekoring heeft. VEEL VERKNOEID Komende op Amersfoort ziet spre ker de logische stervorm van de grote aanvoerwegen in het hart der stad verbrokkeld en vervaagd. De capaciteit der straten is te gering. Hij ziet als gevolg daarvan verval en verpaupering der noordelijke en noordoostelijke stadsdelen. Straten als de Coninckstraat en Bloemen- daalsestraat, op zichzelf goede, ja tot op zekere hoogte» zelfs mooie straten, zijn hierdoor van het leven afgesneden: zij kunnen niet meer mee. De Eerg heeft men 'eenvoudig versnipperd; de enige concessie aan de schoonheid is geweest de böch- tigheid der lanen. Van het door de natuur geboden gegeven heeft men eenvoudig geen partij weten te trekken. De St. Ansfriduskerk moestw eigenlijk (stedebouwkundig ge sproken cn afgezien van de kerkbouwkundige oriënterings- eis) een halve slag gedraaid worden, dan zou men. van bene den komende en de hoofdingang door een passende brede laan naderende, een machtige indruk van hoogte en majesteit kun nen ondergaan. aesthetische rendement wordt ver kregen. VEEL ZORG Na een korte pauze was het woord aan de heer Van 'Nouhuys. Hij gaf een overzicht van het bedrijf van Openbare Werken in Amersfoort. Ieder van de zeven hoofdfuncties zou stof opléveren voor een gehele avond. Vandaar dat spreker met en kele grepen moest volstaan. Hij toonde de uitgestrektheid van ons stratennet (116 km) met een wegbe- dekking van ruim een millloen m-, die aan de dagelijkse zorg van O-W. waren toevertrouwd: zo ook 'de vijf soorten leidingen onder het wegdek met hun voortdurende uitbreiding en herstel. Hij stond stil bij de wa terafvoer door het rioolstelsel, waar bij gerekend moet worden op 70 1. per hoofd en per dag, alleen huis- houdwater. Voegt men daarbij de af voer van regenwater, die gemiddeld 30 1. per seconde per ha bedraagt en waarbij dan nog moet gerekend worden op toppen van excessieve regenval, dan leert men de zorg van O.W., op dit gebied reeds alleen, naar waarde schatten: ook al zijn wij, Amersfoorters. matige water verbruikers vergeleken bij de in woners van New York, die 800 L. en die van Chicago, d*e i000 L. per Advertentie (1. M.) persoon en per dag aan hun direc- teur van O.W. te verwerken geven. WATERNOOD Een ander punt. dat de heer Van Nouhuys besprak, is de waterstaat kundige toestand van Amersfoort Hij noemde een aantal factoren, die deze toestand in de laatste decennia minder gunstig hebben gemaakt. Aan de hand van een kaart ging hij het stroomgebied der Gelderse Val lei met beken en weteringen na met de toestand vóór en na het tot stand komen van het Afwateringskanaal. Dit kanaal, dat onze stad vrijwaart Voor te hoge waterstanden en het fabriekswater van Veenendaal en Ede uit onze stadsgrachten houdt, voert vier vijfde van het water der Gelderse Vallei buiten ons stads gebied om. Het resterende vijfde deel. dat ons bereikt door de Heili genberger Beek is echter in tijden van droogte te gering om onze stads grachten behoorlijk door te spoelen. De gevolgen krijgen wij dan te rui ken. Een verandering bij het stuw van de Rode Haan ten N.W. van Veenendaal, waardoor de Wouden- bergse Grift krachtig met zuiver wa ter gevoed kon worden, zou afdoen de verbetering brengen. Van de steeds op lager peil komende Rijn is voor inlaat van vers water weinig heil meer te verwachten. De vele vragen der cursisten be wezen. dat de beide sprekers hun gehoor aan het denken hadden ge bracht. Elinkwijk wint met 1-2 H.V.C. heeft Donderdagavond op Birkhoven een' nieuwe lichtinstalla tie in gebruik genomen met een vriendschappelijke wedstrijd tegen zün oude .rivaal „Elinkwyk" uit Utrecht. Deze nieuwe verlichting voldoet voor de training uitstekend, doch het was voor dc duizenden toeschouwers niet altijd mogelijk de bal en dc spelers goed té \olgcn. Insiders zjjn van oordeel dat de vele masten, die rondom het trai ningsveld staan opgesteld, iets te I spoedig weer vuil waren. Speelt men permanent met een witte bal, dan zal dit euvel zeer zeker ook tot j een minimum beperkt kunnen wor- j den. Trainer Sterk was ook van oordeel dat het geheel een belang- rijke verbetering betekent en heeft nu nog slechts één wens. n.L warme douches voor de spelers. DE WEDSTRIJD Direct na de aftrap ontwikkelde kort z(jn, waardoor de stralenbun- Spreker herinnerde gedurende zijn j dels van de lampen zich niet vol- lezing meermalen aan zijn recente doende over het veld spreiden. Vooral hooggespeelde ballen wa ren enkele malen vrijwel onzicht baar. Dit kwam echter ook veelal doordal de drie witgemaakte -ballen zich een levendige strijd met wis-' selende kansen. Doelman Van de Werk, die de verhinderde Brits op uitstekende wijze vervinng. moest enkele malen handelend optreden. Anderzijds kwam ook het Utrechtse mans een aantal heel goede liedjes, doel enkele malen in gevaar. De waarvan er een, „het dak van mijn Toon Hermans en de twaalf ove rige medewerkers van het Thea ter Plezier waren gisteravond on der auspiciën van de AVRO in het uitverkochte Grand Theatre. Zij brachten een intieme cabaret-revue, die qua opzet niet afweek van dc vorige. Dit was de vijfde en men zag dus eigenlijk een jubileum-pro gramma. De troep van Floris Mes lier is voor dit jaar sterk gewijzigd. Toon Hermans, Jan van Ees en Wiesje Bouwmeester vormen nog steeds de kern, maar om zich heen hebben zij thans krachten als Mat- thieu van Eysden. Ingeborg Wink ler, Ab van 't Zelfde en Elis Ruhr- up verzameld. Matthieu van Eysden en Ingeborg Winkler zijn welkome aanwinsten voor de meer serieuze sketches of monologen, die tot nog toe meestal ontbraken. Ab van 't Zelfde, de „helft", van het vroe ger zo populaire duo Scholten en Van 't Zelfde, vervulde in dit pro gramma maar een kleine taak en trad eenmaal als solist voor het voetlicht met een neger-liedje. Elis Ruhrup zagen we vorig jaar nog in de Snip Snap-revue als solo danseresje. o.a met Muyselaar in de scène „De Schoenmaker". In het Theater Plezier doet ze nu. alleen of met Jack Bow, hetzelfde werk. Sonja van Weerdenburg assisteert Toon Hermans in diens sketches, die het karakter hebben van de „gespeelde mop". Lucy Steyn is het sympathieke zangeresje in deze troep. Phyllis van Anrooy vervult enkele kleinere rolletjes op ver dienstelijke wijze. En dan mogen we niet vergeten Govert van Oest te noemen, die voor dc begeleiding zorgt. De grote man van de show i natuurlijk Toon Hermans, die eigen lijk geen conferencier is. maar vee l meer. leukoplast", zoals hij vertel;, omdat hij leuk moet zijn op las; van de directie. En ziet. uit deze opmerking blijkt, waaraan Toon Hermans zijn popula riteit te danken heeft. Hij heeft eet! gave om woordspelingen te maken cn om ze te brengen. Hij kan om zinnige verhalen, vertellen vol van die woordspelingen. Het moet ons van het hart. dat we zo'n verhaal gisteravond slechts node misten Maar gelukkig bracht Toon Her- die met ideeen komt, die op het laatste moment nog net eren iets verandert, die de allerlaatste beslissing neemt over de kleur van het licht enzovoort. Toon Hermans in het da gelijks leven lijkt .heel veel op de Toon Hermans, die op zoon van de inspecteur-ge neraal van deze dienst, gen - xnajoor dr. J. Th Wilkens. de dame, die tot dat mo ment toe eigenlijk wel- ge lijk had. toen deed was al Er bestond veel belangstel- evenzeer verkeerd. Zij klop- ling voor de plechtigheid die geruime tijd duurde. Gen.-majoor Wilkens richt te zich de kleren schoon, stapte op de auto af. open de het portier en daar za te zich in een toespraak tot- gen we het begin van de de pas benoemde officieren. Bühne" staat. Een keer, die hoofdzakelijk huid- en De andere Toon Hermans TOEN we gisteravond uit het Hilversums „Gooi land". vroegen ice hem eens, hoe hij een liedje maakt, ,,'k Zal het even de monstreren". zei hij„Hier staat een kopje, hier een schoteltje". En Toon Her mans stond midden in dat drukke „Gooiland", op en zong zo maar een dwaas coupletje over een kopje en een schoteltje, waar uiter aard kop nóch staart aan zat. Toon Hermans speelt vechtpartij, het begin. Het bleef bij want de heer tandartsen zijn. Hij wees op trok het portier weer dicht de verantwoordelijke taak, die zij hebben te vervullen in het leger. Majoor Noot commandeerde de parade van het regiment Genees kundige Troepen. De Ko ninklijke Militaire Kapel verleende muzikale mede werking. Onder de aanwe zigen bevonden zich o.a. de garnizoens-commandant van Amersfoort, overste J Ceuvel en de commandant 21 liet Grand Theatre kwa men, waar we Toon Her mans hadden gezien, moes ten U5e.denkefi aan de paar keren, dat ive hem wat in- neren, oat we nem wat ui- 'c-'etue i0, wuu ue October: Amersfoorts Revue tïemer hadden ontmoet Het andere. Maar het staat toch geen noot muziek. Als hij van de school voor reserve- een leuke tekst voor een officieren van de geneeskun- liedje heeft, probeert hij dige dienst, lt.-kol. J. W. neuriënd de melodie te t?in- Bocrsma. den. Zijn stem is ook zoals op het toneel. Natuurlijk z'n ene caba ret-revue is beter dan de Ge2elschap, uitvoering 's-Prinscnhof. 20 uur. TENTOONSTELLING: Amersfoort se Academie voor Beeldende Kunsten «Utrechtsestraat 53». ex positie beeldhouwwerk en teke ningen van Huib Noorlandcr. Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen, dagelijks 2—a u.. bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 79 uur. Uitlening voor kinderen. Woensdag en Zaterdag middag van 2.304.30 uur. Leeszaal dag. van 1012.30 en 25 uur bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur R.K. Openbare Leeszaal. Wjjers- straat 2. Uitlening, dagelijks van 11—12.30 uur en van 2.30—5.45 uur Bovendien Maandag- en Vrijdag avond van 7—9 uur Uitlening voor kinderen Woensdag van 3—5 uur en Vrijdag van 4—5* uur. Leeszaal: dagelijks van lü—12 30 uur en van 2.306 uur Bovendien Maandae en Vrijdagavond van 7—9 uur. Maan dagmorgen gesloten. was op een nacht, dat we met Toon Hermans kennis maakten. In de eerste jaren na de bevrijding had het Theater Plezier de gewoon te om het seizoen te be ginnen met een voorstelling dn Amersfoort. Dan was er de nacht voor de voorstel ling een laatste repetitie. Zo'n nachtelijke repetitie ?n j hebben we een paar maal meegemaakt. Dan gaat het vast, dat hij in slechts en kele jaren een grote be kendheid heeft gekregen. En daar komt toch heus wel iets voor kijken. Schaken Kwestie van verschil Gistermiddag keken we uit het Stadsvenster en zagen op dc Snouckacrtlaan een overigens nogal onschuldi ge aanrijding, die eindigde met het begin van een vechtpartij. Het lijkt inge wikkeld. nietwaar, maar het was toch heus heel eenvou dig. Een meneer, die zijn auto voor het Grand Thea- tre geparkeerd had, begon er mee achteruit te rijden. Dat deed hij heel langzaam. Maar goed ook, want voor de achterzijde van de auto liep een dame. De heer foe terde met de toeter, maar heT'manneke ftoPte d« - n°B steeds - langzaam rijdende auto met- De dame dacht waarschijn lijk, dat-ie zulks wél zou Beëdiging doen en wandelde rustig verder. Dan er tegen op Op het voorplein van de dacht de heer klaarbiyke- ts - infanteriekazerne aan de lijk en, na nogmaals op de brengt Toon Hermans heeft Leusderweg te Amersfoort claxon gedrukt te hebben, het tijdens zo'n nachtelijke werden Donderdagmiddag reed hij met zijn auto zeer repetitie ontzaglijk druk. 53 nieuw benoemde reserve zachtjes tegen de dame aan. uan olijkt goed. dat hij de officieren van de Genees- Dat was natuurlijk verkeerd- man is. waarom eigenlijk kundige dienst beëdigd. On- Dc meneer had best even alles, draait. Want hij is het, der hen bevond zich een kunnen stoppen. Maar wat Fenny Heemskerk gaat in Bussum simultaan spelen te- de schooljeugd. Want in Bussum wordt ieder jaar een schaakwedstrijd tussen er "cl anders ,ce.~dan den, de ui,noeri„a De ere- d,lmaa| e«p d| dag van dens de uitvoering. De gro te zaal is leeg. en koud. Al leen. op de voorste rij zit ten of liever hangen ,v_a"f een paar medewerkenden in ieeri- een stoel, wachten op hun beurt en- kijken zo af cn toe, teaf degene, die op het toneel staat, er van tê.recht waarop het Stadsvenster jubi- reed verder, achteruit En zieter naderde op de weg een grote vracht auto. Daar reed de heer niet „zachtjes" tegen aan. Ditmaal stopte hij wél, nop. voor-ie ook maar de tijd had gehad om aan dc claxon te denken. Uit deze geschiedenis heb ben we het verschil'geleerd tussen een zware vrachtauto cn een dame. De heer ken de dat verschil kennelijk al. Geslaagd Meneer C. Kleemans uit Amersfoort is aan de Tech nische Hogeschool te Delft geslaagd Voor het examen scheikundig ingenieur, aldus vertelde ons een onbekend# dame per kletsbel. Drie mogelijkheden moeder, echtgenote of verloofde! J-rachtig Bijna vijftienhonderd gul den werd er in Amersfoort gecollecteerd voor de ge zamenlijke militaire fondsen, liet bedrag bedroeg, om precies te zijn, fl. 1424,14. Jubileum „Zeg. weten jullie, dat ik vandaag voor de 46e keer aan het Stadsvenster van jullie tik?", vroeg het manneke vanmorgen en Ily voegde er aan toe; „Ben- kon jullie Dinsdag aan de bloemen?" Pluk haar Het ziet er niet naar uit dat het aantal samehwonin- gen in Amersfoort de eerst komende jaren zal afnemen. Dat kon men zo ongeveer beluisteren uit de rede. die wethouder J. Koopman Don derdagavond uitsprak. On geveer 19 pet. van de 12.000 Amersfoortse -woningen wordt bewoond door twee of meer gezinnen In het Bergkwartier bedraagt dit cijfer 27 3 pet; in het LeUs- derkwartier 18 7 pet. en in 't Soesterkwartier 15.7 pet In elk huis wonen ongeveer 4.8 personen. Dat het. bij deze samen woningen niet altijd vriend schappelijk toegaat, staafde de heer Koopman met een aardige anecdote. Enige tijd geleden ontving hij een rapport van de politie over een ruzie, die door samenwoning was ont staan. „Gelieve een huis te vorderen voor deze familie", stond er in het rapport te lezen. Als bijlage was' er een pluk haar bij het rap port ingesloten, dal als wet tig en overtuigend bewijs moest dienen. Dc pluk haar was na de „onenigheid" overgebleven. Dc Instuif De Hervormde Jeugdraad start Zaterdagavond a s. met de traditionele instuifavon- den voor de jeugd. In het Jeugdhuis op de Zuidsingel (is het nog nodig op te merken: tweede bruggetje links?> komen dan om de veertien dagen de Hervorm de jongeren weer bijeen om te spelen en .te zingen. De eerste avond zal een spe ciaal karakter dragen. Dc jongelui zullen het program ma zelf verzorgen en aan vrolijkheid zal het niet ont breken Iedereen is daar om half acht welkom Klop A Amersfoortse voorhoede ontwikkel de een prijzenswaardige activiteit cn door goed combinatiespel tussen Barreveld. Jansen en Bartens kreeg laatstgenoemde een kans, die hij met een goed gericht schot benut te. (1—0). Hierna trokken de Utrechters he vig ten aanval, doch de H.V.C.-ver dediging was weer goed in vorm en wees elke aanval af Bij een schermutseling voor het H.V.C.-doel werd de Elinkwijker Vonk licht geblesseerd, waardoor hij zich moest laten vervangen Na de rust nam Elinkwijk spoedig de touwtjes in handen en na een flitsende aanval scoorde de uitste kend spelende linksbuiten de ge lijkmaker (11). Tien minuten lang bombardeerde het H.V.C.-aanvalsquintet daarna dc Utrechtse veste, doch dank zij het uitstekend verdedigen van de Utrechtse doelman troffen de felle schoten van Bartens cs. geen doel Daarenboven brachten paal cn lat enkele malen redding voor de gas ten. Het was vooral'in deze periode dat de H.V.C.-aanval een goed slui tend geheel demonstreerde, gepaard gaande aan een alleszins lofwaar dige schotvaardigheid. Nadat ook deze periode van H. V. C -overwicht ten einde was trok ken de Utrechters opnieuw met een flitsende aanval op het Amersfoort se doel af en met succes. Rechtsbin nen dc Jong verschalkte keeper Van de Werk en schoot tussen zijn benen door. 112». Na een korte, periode van inzin king kwam de H.V.C. motor weer op volle toeren. Wat de Amersfoor- lers echter oók probeerden, het mocht hen niet gelukken de gelijk maker te score t. Uiterst tevreden en druk discus sierend ovc-r deze interessante wed strijd verlieten de duizenden toe schouwers het terrein Niet zodra waren zij echter buiten de hekken gekomen of de gesprekken ver stomden. Men had irt de doordrin gende duisternis buiten het sport park alle aandacht nodig om de weg tc kunnen vinden. Als hierin nu ook nog verbetering wordt ge bracht dan zijn wij met de accom modatie van „Birkhoven" weer een grote stap in de goede richting. even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: iedere morgen van tien tol twaalf uur. T Burgerlijke stand ■12 October Geboren: Helena Maria Anna Barbara d. van J. M. Staal en Pi Groot Robert Johan Karei z. van J Kranenborg cn M- W. Ellrnbrock. Getrouwd B. G Noordewier cn A. Jagtenbcrg; Overleden: Jacoba Johanna Gerritsen Oud 66 jr.. geb .met W. J Luttcrs. Ondertrouwd; G. C E MontaUbnn en A H. Hijmering: B. Clcverinca en A Broere; J. van Hell cn G. Buitink. huis is blauw", getuigde van zeer groot talent voor het cabaret. Een artder, dat ging over de slinger van de gramofoon. gaf hem gelegenheid te laten horen, dat hij op verdien stelijke wijze kan imiteren. Dit lied je ging er goed in Erg aardig was de sketch: „Zoals U het wilt" met Toon Hermans. Matthieu van Eys den en Sonja van Weerdenburg. Het publiek mocht hier een be paalde wending aan geven, zodat vooral Toon Hermans moest gaan improviseren Hij deed dat zo goed. dat zij medespelers tranen met tui ten huilden van het lachen om de kolder, die hij voor de vuist weg debiteerde. Het was een erg plezie rige avond. C. J. E Kort na het middaguur bi\ Donderdagmiddag brand uit in de lak- en moffelfabriek van de mo tor- en rijwielhandel Pon. die ge vestigd is in een pand aan het Weltevreden. Er ontstond een he vige rookontwikkeling, die de om wonenden uit de huizen deed ren nen. De brandweer, die onder lei ding van de ondercommandant De Visser direct na het bekend wor den van de brand, met groot ma terieel ter plaatse verscheen slaag de erin ernstiger te voorkomen. Inderdaad liet de brand zich ern stig aanzien en ei was zeker ge vaar voor de belendende percelen. Het vuur is door nog onbekende oorzaak ontstaan in de lakoven. Dat was de haard der brand en daarop richtte de brandweer ook zijn stralen. Met het gevolg dat uitbreiding kon worden voorko men. Ernstig zou het er uitgezien hebben wanneer het vuur was overgeslagen naar de andere ver trekken, waar bussen lak en an dere lichte ontvlambare stoffen staan opgeslagen Na een kwartier blussen, waren de brandweerlie den het vuur meester. De schade viel ook nogal mee. De lakkerii verschroeide en er was wat water schade. D oorzaak van de brand i nog onbekend. Kinderpostzepelactie In het City-Theater zijn vanmor gen de eerste twee in een serie van zes filmvoorstellingen gegeven voor de kinderpostzegel-actie. Deze zijn bedoeld voor de kinderen, die aan dc actie hebben medegewerkt en tevens als stimulans voor hen. die nog afzijdig blijven. Er werden films vertoond over de KLM. de NS en over de resultaten van de kindcrpostzegelactie.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2