LANDHUIZEN KLM-OVERALL^u«m 70 LANDHUIZEN Ook Russen beschikken over formidabele straaljagers r Zwitserland heeft nog een rekening te vereffenen Heel kabinet voor falend beleid aansprakelijk Kampioensrit KNMV zal zwaar worden Amerika denkt niet aan liquidatie onzer vloot „Onbekend'' Oranjeteam trekt op tegen de grendel Opstelling en spelers Problemen voor hen mede door Britse industrie opgelost Recepten h nekje Zaterdag 14 October I95u Bittere tranen en 200 broodjes Een zenuwachtig groepje men sen stond gisteravond om acht minuten voor zeven bij de D- trein, die drie minuten later van het Centraal Station tet Amster dam naar Bazel zou vertrekken. Het waren de heer L. Brunt, se cretaris van de KNVB, C van der Meulen, lid van de Techn. Commissie en de Haarlemse re serve Biesbrouck, die met spanning stonden uit te kijken naar Mes man, Kraak. Van Raalte en Stof- felen Het viertal kwam gelukkig toch op tijd. Even ontstond nog een schermutseling op de tree plank, wan Carlo, het tweejarig dochtertje van 'Stoffelen wilde haar pappa onder geen beding laten vertrekken. De krullebol schreide bittere tranen en moest lijdzaam toezien, hoe de D-trein haar vader in snelle vaart mee nam. Uit Amsterdam reisde ook mee de heer D. Bessem, direc teur van het Olympisch Stadion, die als supporter de reis mee maakt. In Utrecht stapten de spelers Huybregts, Van Schijn- del, Terlouw, De Graaf, Rijvers, Van Melis, Abe Lenstra, Ciavan, Van der Klinke en Róhrig in. Ook.de heren A. W. Verlegh, voorzitter van de Keuzecommis sie. J. van der Leek de bcfnds- trainer, M. Sajet, luitenant-kolo nel E. A. Wijdicks en H dc Mun ter, bestuursleden van de KNVB kwamen in Utrecht in de trein. Toen was het Nederlands elftal, dat Zondag in Bazel tegen Zwit serland zal spelen geheel volle dig en iverd de reis vervolgd naar Bazel, waar de ploeg van ochtend om 11.15 uur arriveert. In Amsterdam vertelde de heer Brunt, dat aan mondvoorraad voor de komende nacht tweehon derd broodjes waren meegeno men. K.J Vol goede moed vertrokken Vrij dagavond van het Centraal Sta tion te Amsterdam 5 spelers, af komstig uit Amsterdam en omge ving per D-trein naar Zwitserland. Op de bovenste rij van L naar r. Kraak, Van Raalte en Stoffelen. Op de onderste rij van l. naar r. Mesman en Biesbrock. (Van onze sportredacteur) Straks stappen elf Nederlandse jongemannen op een grasmat in de uiterste noordwesthoek van Zwitserland, op de „Rankhof" in Bazel, met de sterke wil hun gastvrije tegenstanders geen revanche toe te staan voor de volumineuze nederlaag van 62, toegebracht in het Olympisch stadion te Amsterdam in 1947. Acht van hen zijn meer of minder thuis in de voetbal- diplomatie, de andere drie staan voor 't eerst voor Oranje in een vreemd land, voor 't eerst misschien in een vreemd shirt, in het befaamde oranje: Mesman, De Graaf, Van Melis. Dat valt niet mee. Vooral niet als een en ander moet worden opge kalefaterd, het vertrouwen is weggeslagen en men dus niet alleen te doen krijgt met voetballen en, nu ja, met het stopper- spilsysteem. De Zwitsers houden zich boven- Er werd een oefenwedstrijd georga- dien nog steeds niet op met het niseerd tegen een te zwak Engels veelomstreden moderne stelsel, hoe- amateurelftal, zodat gewonnen wel zij het dit jaar nog probeerden WCrd met 4—1 Cn ogenblikkelijk in de interlandwedstrijd tegen Oos tenrijk doch er hun vingers aan brandden en terugvielen op hun grendel-systeem De grendel, die Nederland drie jaar geleden oneer biedig wegschoof en de Helveten in twijfel bracht over de hechtheid van hun beproefde strategie. Maar dat was drie jaar geleden Een tijdsbestek dat in de moderne voetballerij grote betekenis heeft. Voor Nederland, maar ook voor de Zwitsers. Van het Nederlands elftal in 1947: Kfaak; v. d. Linden Schijvenaar; Stoffelen Möring De Vroet; Lenstra Rijvers Wilkes Van Dijk Drager ko men nu alleen Kraak, Stoffelen, Rijvers en Lenstra terug. Het Oranjeteam behaalde na de wedstrijd tegen Zwitserland in 1947 nog diverse aardige successen, maal later ging het bergafwaarts en nu staat het nieuwe seizoen 1950'51 reeds vroeg voor de deur. Neder land verschijnt met een elftal dat o.l. vrij „lichtzinnig" is samengesteld. EERSTE- KAMER OVER DE DEFENSIE Onvoldoende aandacht voor bescherming van burgerbevolking? DEN HAAG. Blijkens het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting voor Oorlog cn Marine voor het lopende jaar betreuren veje leden van deze Kamer het, dat dc minister van Oorlog cn Marine er blijkbaar niet in is geslaagd met voldoende klem op te komen voor dc financiële noodzaken waarvoor dc bewapening van ons land tegen een eventuele agressie ons stelt. Zü betreuren het, dat blijkbaar het Koreaanse conflict nodig is geweest om te leiden tot een juister inzicht in deze materie. Wanneer z(j dan de minister van Oorlog cn Marine, evenals zyn staats-secretarissen in dc eerste plaats aanrekenen, dat zij niet voldoende op hun stul; zijn blijven staan, anderzijds menen zij. dat het het gehele kabinet moet worden aangerekend, dat er onvoldoend besef heerste voor dc erkenning van deze noodzaak. Zij hebben de indruk dat dit besef in het bijzonder ontbreekt bij het ministerie van financiën. Wat de marine betreft hebben vele leden van de Eerste Kamer er met instemming kennis van geno men. dat de regering heeft uitge sproken, dat er voor zal worden ge waakt dat deze niet in de verdruk king komt. Waardering ook legt het voorlo pig verslag aan de dag voor de op bouw van de luchtmacht Hoewel vele leden van mening zijn dat de leiding aan de departe menten van oorlog cn marine in de handen van één minister moet blij ven, toch achten zij het wenselijk, dat in de toekomst een verdere split sing wordt doorgevoerd in die zin, dat er drie departementen ontstaan, een voor oorlog, een voor marine cn een voor dc luchtmacht met een staatssecretaris voor elk der onder delen. Enkele leden bepleiten de benoe ming- van een minister van oorlogs- bevoorradihg. ter coördinatie van dc aanschaffingen Momenteel immers is het zo. dat er meerdere bureaux zijn, die naast elkaar bestaan en al te vaak zelfs elkaar tegenwerken. Weer andere leden wijzen cr op. dat de Eerste Kamer zich cr van bewust moet zijn. dat zij door aan deze begrotingen haar $tcm te ge ven van haar instemming met het huidige defensiebeleid getuigt. Als college van revisie moet zij zich evenwel rekenschap geven van de consequenties van die stem. Daarom spreken deze leden dan ook de hoop uit, dat het antwoord der regering op het voorlopig verslag cn bij de in het openbaar te houden gcdachicn- Avisscling het alsnog mogelijk zou maken haar vertrouwen Ic blijven schenken. Verscheidene leden zijn van me ning dat de zorg voor dc bescher ming van de burgerbevolking te wensen overlaat en stellen de minis ter de vraag ol hij van mening is dat het bedrag van 132.000 dat Minister In 't Veld onthult gedenksteen LEEUWARDEN. Minister In 't Veld heeft gisteren een gedenk steen onthuld in de gevel van de duizendste woning, gebouwd door de Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten. Er zijn nog 1.064 wo ningen in aanbouw. daarvoor is uitgetrokken, enigermate toereikend is. Van de punten van detailcritiek in het voorlopig verslag noemen wij: 1. De radiotoestellen van de Me teor-vliegtuigen zouden verre van voldoende zijn. Dit heeft ten gevol ge dat mei boven de wolken kan worden geopereerd, waarvoor de Meteor toch eigenlijk in het bijzon der is bestemd. 2 Parachutes schijnen niet in vol doende hoeveelheid ter beschikking te staan. Bij twee operationele een heden zouden er voor dertig man slechts vijftien parachutes beschik baar zijn geweest. 3. Sommige leden achten de keu ringseisen voor de Nationale Reser ve te streng met het gevolg dat der tig procent van hen die zich aan melden moet worden afgekeurd. 4. Vele leden verzetten zich tegen de overdracht van schepen aan de Indonesische republiek, zoals is overeengekomen bij de Ronde Tafel conferentie. omdat zij het niet uit gesloten achten dat dergelijke sche pen zullen worden gebruikt tegen Ambon en Nieuw Guinea. Zondag belangrijke Duindigt-courses (Van onze paardensportmedewerker,) Als dc weersgesteldheid Zondag niet tegenwerkt, voorspellen we Dulndigt een course-dag van de eerste rang Er wordt een programma van 7 nummers afgewerkt, welke stuk voor stuk door gro'.e velden scherp bestreden zullen worden. De samenstelling dier velden staat daarvoor borg. Zowel de drave rijen a:s de rennen bevatten een hoofd, nummer, nl. resp. het Kampioenschap van Nederlandse paarden en rilct Cri terium". een klassieke ren. Onze tips ZIQiiilliamc.prUs: Oscar Major (indien hij in dit cn niet in 't 2e nummer uit komt). Nonnte M, Nico Maire. Norma Shearer Quiproque-prIJs fron): Robespierre, All Ablaze. Great Girl: Derby Revanche (3-J. dravers): Otel- la. Ovlcdo A. O Marijke O Dorithy (in dien Oscar Major hier start zien wij in hem de winnaar) .Jlct Criterium" (ren over 1600 m.). Rlvallté. Qualissa. Pllnlus. Duroc; Kampioenschap van Ngdcnandso paarden. Legality. Madamme B. Juno Vlta. Leo Axkit; Quadriga-prijs (ren): Zephyr. Mar lotta. Bonhcur Perdu, outsider Mount Cootc.- Qulto-prijs (internationaal)Matador. Lord Heny King Spencer, stal Kranen burg Lucky Fanfare, Kalumet Axkit. daarop werd de Nederlandse ploeg in elkaar gezet. De nieuweling Van Melis van Eindhoven, een speler van wie zo goed als niemand enige weken geleden ooit had gehoord, werd in het centrum als aanvalslei der neergezet, hoewel hij de proef in het oefenelftal zeker niet schitte rend doorstond. Ook Zondag jl. was hii in zijn club geen uitblinker Hij schoot zelden of nooit, liet zich te veel afdekken en de wedstrijd tegen Brabantia eindigde zoals hij was begonnen Waarom Roozen- burg maar weer niet neergezet, die de laatste weken heel Nederland in rep en roer bracht door zijn serie voltreffers? Enfin. Met De Graaf op de rechtervleu gel kunnen wij vrede nemen. Deze Limburgse speler heeft in ieder ge val in de oefenwedstrijd getoond, dat hij initiatief weet te nemen. Hij heeft handigheid, is 'snel en komt op gepaste tijden naar het midden. De opstelling van de derde nieuwe ling, Mesman kan verantwoord worden genoemd. Het zal niet ge makkelijk ziin een speler aan te wijzen die veel beter is dan de Blauwwitter. Dc samenstelling-van de Zwitser se ploeg is op het ogenblik dat wij dit schrijven nog steèds niet be kend. De Zwitsers aarzelen nog, hoewel hun elftal tijdens de we reldkampioenschappen in Brazilië helemaal geen slechte prestaties heeft geleverd. Hoewel de ploeg als zwak stond gesignaleerd, werd 2—2 gespeeld tegen het sterke Bra zilië. In ieder geval zijn niet veel spelers meer over van het elftal uit 1947 Het roemruchte backstel GygerSteffcn bijv. wordt niet meer op gesteld. Zij werden al niet maar uitgezonden naar Rio. Zwitserland zal dus ook ditmaal het grendel-systeem op het veld zetten. Zwitserse „waarnemers" noemen het tegenwoordig: de ver bogen grendel. Beide achterspelers opereren hierbij in het midden. De ene bewaakt de middenvoor, de an dere fungeert er achter min of meer als slingerback. De kant-halfspelers dekken de buitenspelers. Ongetwij feld zal dit voor Nederland vrij ongebruikelijk systeem moeilijkhe den voor onze spelers opleveren, of.misschien zal blijken dat het juist in de lijn is van de nog al tijd iets aparte Nederlandse spel opvatting. die vooral nog wel eens in het Oranjeteam tot uiting wil komen. Zie 1947. Ook de Brazili anen zijn volkomen van de kook geraakt door het merkwaardige systeem der Zwitsers. Wij zijn nieuwsgierig hoe het onze landgenoten zal vergaan, voor al nu aan het begin van een nieuw seizoen, met een gewijzigde ploeg cn in het jaar dat Nederland juist voor dertig jaar de eerste inter landwedstrijd tegen de Zwitsers speelde, eveneens in Bazel. (Zwit serland won met 21>. Aan het voorspellen van een uitslag wagen wij ons niet. Wie zal dit in een landenwedstrijd durven doen en vooral in dit geval. KOPENHAGEN. De Deense Boksbond zal de zwaargewicht Carl Nielsen geen toestemming geven voor een match tegen Tommy Farr in Engeland. Nielsen's licentie liep 31 Augustus af. en wanneer hij verlenging vraagt, wat tot nu toe nog niet gebeurd is, zal hii alleen permissie krijgen om tegen Denen uit te komen. De bond stelt zich op het stand punt dat Nielsen nog niet voldoen de geraind is om tegen een man. van de klasse van Farr te boksen. Advertentie (l.M.) Riante ruime te Oegstgeesl met groot eigen park en flinke tuinen Koopprijzen f 16.500 en f 16.000 Het enorme succes dat de N.V. STANDAARDBOUW heeft ge had met de bouw van de eerste 60 Landhuizen aan en nabij de Rijngccsterstraatweg te Ocgstgeest, is aanleiding geweest dat thans wederom wordt aangevangen met de bouw van van hetzelfde type, doch thans met groot balcon aan de voor zijde en verder nog diverse architectonische en andere verbe teringen. De koopprijs bedraagt: f 16.500 voor de hoekhuizen cn f 16.000 voor de tussenhuizen. Speciaal voor gerepatrieerden wordt een contante bij drage van ongeveer f 4.000.per huis verstrekt, ter wijl een flinke hypotheek beschikbaar is. Dc huizen bevatten: Beneden: flinke woonkamer met eethoek, keuken, W.C., kelderkast, voor(zij)- en achtertuin. Boven: drie flinke slaapkamers, douchekamer, balkon, kasten, vaste was tafel, enz. Alle huizen worden prima uitgevoerd in geheel VOOROORLOGSE NORMAALBOUW. Ten behoeve van de door de N.V. STANDAARDBOUW ter plaatse te bouwen panden wordt een groot eigen park ter oppervlakte van ruim 12.000 vierkante meters, voorzien van speelweide, gazons, borders, broeikassen, vijvers, enz. aangelegd. Aan ieder ivordt vestigingsvergunning gegarandeerd Inlichtingen, tekeningen, enz. N.V. STANDAARDBOUW Hoofdkantoor: Bezuidenhoutseweg no. 127 'sGravenhage Telefoon 77.08.87 en 77.03.17 NEDERLAND Huybregts (B.V.V.) v. Schijndel (SV.V.) De Graaf (Limburgia) Kraak (Stormvogels) Rijvers (N.A.C Terlouw (Sparta) v. Melis (Eindhoven) Mesman (BI.-Wit) Stoffelen (Ajax) Lenstra Clavan (Heerenveen) (A.D.O.) ZWITSERLAND Kort voor de wedstrijd zal het Zwitserse elftal worden samengesteld uit (alphabetische volgorde): Antenen, Bader, Bickei, Bocquet, Casali, Eggimann, Fatton, Friedlander, Kernen, Lusenti, Neury, Prciss, Rey, Stauble, Stuber. De radlo-ultzcndlng begint om half drie en wordt verzorgd door Leo Pagano. De grote betrouw baarheidsrlt die de KNMV op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 October organiseert, vormt het derde en laatste deel van de strijd om de nationale betrouwbaarheidskampioenschappen. Reeds eerder in dit jaar werden de wedstrijd om de Coupe de la Montagne en de Zuid-Holland grensrit verreden en voor degenen die in deze en de komende kampioens rit de beste prestaties leverden, zullen de eretitels weggelegd zijn. De strijd, die einde October wordt gevoerd en het belangrijkste onder deel van deze kampioenscompetitie is, gaat over een afstand van bijna 1000 kilometer en duurt twee achter eenvolgende dagen. Uitermate zwaar zal de rit worden en deze is enigs zins te vergelijken met enige dag- trajcctcn van de kortgeleden gehou den internationale motorzesdaagsc in Wales. Ook nu zullen de deelnemers maar weinig hoofdwegen in hun route vinden. Het zijn hoofdzakelijk dc binnenwegen, die bovendien nog met dc voor de verschillende klassen vastgestelde gemiddelde uursnelhe den gereden moeten worden. Uitge zonderd in het nachttraject, zullen Advertentie (l.M.) (Van onze luchtvaartmedewerker) De Russische militaire vliegtuigindustrie is reeds vele jaren gehuld In een dik waas van geheimzinnigheid. Slechts een hoogst enkele keer gewaagt een bericht van toestellen die „de geluidsbarrière doorbroken hebben" of „hoge supersonische snelhe den" kunnen bereiken. Toch kunnen we er zeker van zijn, dat er achter het IJzeren Gordijn reeds heel wat bereikt is op het gebied van straal aandrijving en jetjagerbouw. Zo is bijv. nog niet zo lang geleden bekend geworden dat dc Rode Luchtmacht beschikt over een toestel dat duidelijk de fantastische voor uitgang laat zien, die de Russen hebben gemaakt in de ontwikkeling van jetjagers na dc MIG-9 en de YAK-15. Tot de meest spectaculaire vin dingen die in de tweede ivereld- oorlog tot ontplooiing zijn geko men behoort ongetwijfeld de straaljager Nieuwe berichten over toepassingen van deze vin ding hebben meestal betrekking op de activiteit der Westerse in dustrieën. Hoe staat het achter het IJzeren Gordijn met de straaljagerindustrie? Aan deze vraag wijdt onze luchtvaart medewerker in nevenstaand ar tikel een beschouwing. j Snelheid van geluid overschreden Over dc oorsprong van dit toe stel zijn de meningen verdeeld. Sommigen geven de eer aan A. S. Yakolev, de ontwerper van het researchtoestel. waarmee de Rus sen naar hun'zeggen de ge luidssnelheid 'n behoorlijk eind heb ben overschreden en zij noemen hei de YAK-21. Anderen menen fat het ontwerp van S. A. Lavochkin is, die bekend ïm zijn conventio nele jagers, zoals de LA-11, waar mee de meeste Russische gevechts eenheden in de door hen gecon troleerde zone van Duitsland zijn uitgerust. Hoe het zij, het is duide lijk dat de Russen een radicale ommezwaai hebben gemaakt in Hun nieuwe ontwerpen en dat ze daar door in staat zijn de geluidssnel heid een heel eind te passeren. De Russische jet-jagers van vlak na de oorlog hadden niets bijzon ders wat het ontwerp betreft. Het waren overgenomen Duitse typen. De grootste handicap op dë weg naar dezelfde snelle en gevaarlijke jagers als dc Westerse mogendhe den bezitten, was het totaal ont breken van een geschikte stuw kracht Met de beste Duitse tech nici in hun fabrieken zagen de Russen wél kans om de mooiste vliegtuigen te ontwerpen maar de snelheid daarvan was onbevredi gend. De oplossing van dit probleem kwam van een kant waarvan de Russen het toch wel allermirst verwacht hadden. Engeland leverde de verheugde Sow jets 55 Rolls- Roycemotoren van het Derwent en het Nyne-typeü De nieuwe jager op bijgaande foto wordt waarschijnlijk voortbe wogen door een door de Russen verbeterde versie van dc Nenex met meer dan 5000 pond statische druk. Ook de buitengewoon gedurf de opzet van dit nieuwe toestel trekt de aandacht. De laag in het midden geplaatste vleugels staan onder een hoek van 40 graden op de romp. dat is nog 5 graden meer dan in Engeland en Amerika ge bruikelijk is. Het brede richtings roer steekt sterk naar achteren. De hoge plaatsing van het hoogteroer xs vermoedelijk om de door de cockpit-koepel gebroken lucht stroom te ontwijken. De romp is zeer gestroomlijnd cn bevat de langgerekte straalbuis van de mo tor. Aangenomen mag worden dat het toestel bewapend is met vier mitrailleurs, aangebracht onder de neus. Deze zware bewapening cn grote hanteerbaarheid van deze Russische jager maken hem een geducht con current van de moderne Engelse en Amerikaanse straaljagers en een gevaarlijk tegenstander van de B-36 en de B-50. de bommenwer pers waarop de Amerikaanse lucht macht sedert enige tijd haar sterk ste troeven heeft gezet. A DEZE TEKENING van de YAK- t, 21 is gebaseerd op tele-foto's uit 5 PPoolse bron. genomen tijdens de Russische luchtvaardag in Augus- tus van het vorig jaar Het toe- stel vertoont enige gelijkenis met I de Noord-Amerikaanse F 86 .^Sa bre", maar is luaarschijnlijk snel ler en zeer zeker moderner van constructie. daarenboven terreingedeelten en en kele waterplassen de moeilijkheden nog vergroten. Ook komen de rij ders in Zuid-Limburg voor een fik se heuvelrit te staan. Vrijdagmorgen 27 October wordt in Arnhem gestart voor het eerste dagtraject dat in Valkenburg ein digt. Het tweede traject brengt de rijders op kronkelige binnenwegen en is ruim 300 km lang. Zuiver kaartlezen en nauwgezet rijden vor men dan de voornaamste factoren, om allen in de ochtenduren weer in Arnhem te brengen. Tenslotte volgt dan het tweede dagtraject dat over een deel van de Veluwe, door Overijssel en tenslot te weer over de Veluwe loopt om aan de finish in Arnhem te eindigen. Bij de reserves van het Zuid- Nederlandse elftal dat Zondag 15 October te Luxemburg tegen de Luxemburgse ploeg speelt zijn Ja cobs (Limburgia) en Franssen (PSV) respectievelijk vervangen door Luitelaar (Longa) en Nelissen (Maurits). De wedstrijd zal geleid worden door de Belgische scheids rechter Bauwens. Fayad vedergewicht wereldkampioen Gisteravond zijn de wereldkampi oenschappen gewichtheffen begon nen met de competitie voor veder gewichten. In deze klasse won de Egyptenaar Mahmoed Fayad. titel houder. het kampioenschap met een totaal van 327.5 kg. voor de drie on derdelen (drukken, trekken en sto ten). Tweede werd de Rus Lopatin met 317,5 kg. De gedetailleerde uit slag van het wereldkampioenschap voor de vedergewicht klasse luidt: 1 Fayad Egypte, drukken 92 5 kg., trekken 102.5 kg stoten 132.5 kg. Totaal 327.5 kg.: 2 Lopatin. Rusland 92.5-100—125. totaal 317.5 kg.; 3 Creus. Gr. Brit 87 5—95—122.5. to taal 305 kg.: 4 Eriksson Zweden 87.5 92,5—115. totaal 295 kg.: 5 Tomita. Ver. Staten 85—92.5—115. totaal 292.5 kg. Van DamDawson Voor de wedstrijden van Dinsdag avond 31 October a.s. in de Ahov- hal te Rotterdam hebben dc orga nisatoren het oog laten vallen op Bobby Dawson als tegenstander voor Luc van Dam. Dawson is een 21-jarige negerbokser uit New York die in 1948 voor het eerst als prof. in de ring verscheen en sindsdien snel naar voren is gekomen. Hij bok ste in 1948/49 zestien partijen afwis selend tegen welters en tegen mid dengewichten, met als resultaat vijf tien overwinningen (negen door k.o.) en een draw. Verder staat voor Rotterdam een wedstrijd op het program tussen Harrie Bos en de Amerikaanse negermiddengewicht Amato, die on langs te Geneve van Cyrille Delan- noit gewonnen heeft maar de return- maten op punten verloor. Over nog twee andere partijen, waarin even eens negerboksers zullen uitkomen, zijn de onderhandelingen gaande. Drobny tegen Paish In de halve finale herenenkelspel van de Britse kampioenschappen overdekte banen heeft Drobny de 48-jarige Fransman Cochet uitge schakeld in drie sets: 75. 6—3, 62. Drobny komt nu in de finale tegen de Engelsman Paish uit. In de halve finale van het heren dubbelspel van de Britse kam pioenschappen overdekte banen hebben Swahney (India» en Oakley (Gr.-Br.) de Britten BiUington en Paish met 3—6, 6—1 61 64 ge slagen. In de halve finales van het da mes dubbelspel sloegen mevr. An derson en Joan Curry (Gr.-Br.) het Britse paar mevr. Walter en mej. Woodgate met 46. 6—1, 64, ter- wel de dames Querticr en Chandler wonnen met 75, 62. De uitslagen van de halve fina les gemengd dubbelspel luiden: Drobny (Eg.) en mevr. Anderson (V.S.) si. Oakley en Joan Curry 'Gr.-Br.) 6—4, 5—7, 6—3>: Jaish en Joan Quertier (Gr.-Brsl. Coombe en mej. Woodgate (Gr.-Br6i. 6—4. Wijdeveld blijft leiden in tournooi In Den Haag werden dc wedstrijden om het kampioenschap van Nederland 2e klasse groot biljart 47/2 voortgezet. De uitslagen lulden: Barzllay Bornkamp Jungellng Van Kesscl Wijdeveld Heygen Hooymans Baarends Jungellng Barzllay Van Kesscl Bornkamp Hooymans Heygen Wijdeveld Baarends De stand na Wijdeveld Hooymans Jungellng Barzllay Van Kessel Baarends Heygen Bornkamp In Larvik heeft dc Russische ploeg Spartak met 40 van de plaatselijke club Larvik gewonnen, nadat de rust met 10 was inge gaan. De wedstrijd werd bij ongun stige weersgesteldheid gespeeld. 200 11 42 18 18 78 11 36 7.09 200 22 36 9 09 127 22 37 5.77 200 25 31 8 107 25 19 4.28 200 16 52 12.50 181 16 55 11.31 200 30 64 6.66 157 30 28 5 23 200 30 32 6.66 147 30 14 4 90 200 20 40 '10.— 86 20 16 4.30 200 15 65 13.33 142 15 74 9.46 wedstrijddagen luidt: 7 800 91 8.79 6 689 73 9.43 6 732 100 7.32 4 747 101 7.39 4 720 113 6.37 2 690 91 7.58 2 540 107 5.04 1 515 82 6.28 Advertentie (l.M.) Snelle verlichting van spit en jicht Een middeltje tegen griep en verkoudheid Dit receptje is werkelijk uitstekend. Neem Vi liter kokend water, los er 1 eetlepel suiker of stroop in op en 30 gr dubbel geconcentreerde Ver- vus (verkrijgbaar bij Uw apotheker of drogist, slechts 75 et Even roe ren en het is gereed. Neem na elke maaltijd 1 eetlepel, kinderen van 3 8 jaar 1 theelepel, van 812 jaar 1 dessertlepel. Haal 'n 30 grams flesje Vervus in huis. Wij kennen tegen rheumatiek, jicht en spit in de rug geen beter middel dan dit receptje dat U beslist moet proberen. Haal bij Uw apotheker of drogist 15 gr. Rheumagic-olie. prijs slechts 65 ct., en 85 gr. brandspiri tus. Vermeng beide in 'n schone fles. U heeft dan 100 gr prima lini ment, waarmede U de pijnlijke plaatsen bet. Dit ouderwetse huis middel doet de pijn snel verdwijnen. WASHINGTON. Dc wrevel In Nederland over de recente verkla ringen over de toekomstige rol van de Nederlandse marine in het kader van het Atlantische dcfensiesystecm, heeft onder functionarissen van de Amerikaanse ministeries van Buitenlandse Zaken cn Defensie een aanzienlijke mate van bezorgdheid veroorzaakt, zo seint Ancta's diplo matieke correspondent uit Washington. Men verklaart In deze kringen met nadruk, dat berichten in de Nederlandse pers, volgens welke aan Nederland verzocht was „zUn marine op te geven" grotelijks overdreven zijn en op misvattingen wijzen en dat geen persoon van gezag zich met „dergelijke onrcël® denkbeelden" bezig houdt. Volgende week weer twee fregatten Voorts verklaart men. dat Neder land, wat betreft de afmeting van zijn marine in het kader van het defen siesysteem van het Atlantische pact, zijn eigen standpunt kan verdedigen in het militaire comité en de raad van het pact, als deze twee organen later in deze maand te Washington vergaderen. Het staat vast, zo zegt men. dat men geen pogingen zal doen om beslissingen te nemen, die Nederland of enig ander land strij dig met zijn eigen belangen acht. In diplomatieke kringen zowel als in kringen van de Amerikaanse re gering meent men, dat er een goede kans bestaat, dat de gehele kwestie uiteindelijk op bevredigende wijze geregeld zal worden, mogelijk reeds tijdens op handen zijnde bijeenkom sten van het Atlantische pact. In verband met het bovenstaande heeft de correspondent van Aneta nog vernomen, dat Amerika de vol gende week nog twee fregatten aan Nederland zal overdragen. Nederlandse bloemen in Zweden geëxposeerd STOCKHOLM De Nederland- se gezant in Zweden, jhr. Mr. P D. E. Teixeira de Mattos heeft in te genwoordigheid van de Zweedse kroonprins Gustaaf Adolf te Stock holm een Nederlandse bloementen toonstelling geopend, die tot 22 Oc tober zal duren. Do tentoonstelling draagt geen commercieel karakter.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5