STADSVENSTER Flatgebouw Nederberg al in 1951 gereed? Nederlandse bosbouwers bezichtigen de V.S. A.M.A.C. heeft grote plannen Ir. Veerman uit Soesterberg directeur van N.V. Burgemeester Molendijk over opvoeding tot burgerschap Noteert u even I.Y.V. herdenkt Heijermans De biljartcompetitie begint met goede wedstrijden r~ 2 Dinsdag 17 October T950 Tijdens de Maandagavond in „Van ouds de Wapenroem" gehou den jaarvergadering hebben de le den van de AMAC een bestuur gekozen van elf leden om daar door de samenstelling van een commissie in de toekomst te ver mijden. Het bestuur zal alle ge beurtenissen, o.a. wedstrijden en feestavonden gaan organiseren. De samenstelling van het be stuur is als volgt: E. Vacano, voorzitter; H. Wagen makers, secretaris; P. Miner, pen ningmeester; C. D. van Batenburg. 2e secretarjs; H Bovee, 2e pen ningmeester; W. Brons, C. van Eys, R. Gebben, H. van Harten, G. van de Ridder en E. van Wijland com- misarissen. In het komende winterseizoen zullen behalve de traditionele clubavonden en balmasqué ook nog wedstrijden worden georgani seerd, waar onder een behendig heidswedstrijd volgens Engels systeem „Ghymhana". Met dertien leden zal worden deelgenomen aan de K.N M.V. verkeerswedstrijd. Een team bsetaande uit de leden Jo Bovee, J. Timmermans en Ger- rit van de Ridder zal de AMAC vertegenwoordigen bij de KNMV- kampioensrit 1950. Het bestuur is thans, bezig een vast terrein te krij gen voor oefenwedstrijden, waar ook in het komende voorjaar weer een grote terreinwedstrijd zal wor den gehouden met de Nederlandse cracks. Ook de plannen voor een 3- daagse tocht door België zijn in een vergevorderd stadium. Men is met de voorbereidingen voor het plaatsen van een flatgebouw aan de Nederberg te Amersfoort ver gevorderd. Er werd Zaterdag in een der zalen van „Vanouds De Wapenroem" een vergadering gehouden, waarop concrete plannen werden besproken en belangryke besluiten werden genomen. terrein Nederberg, dat is dus op de hoek van de Utrechtseweg en de Vlasakkerweg. Er werden 96 flats ontworpen, verdeeld in één-, twee- en drie-kamerwoningen, alsmede een openbaar restaurant. De N.V. Maatschappij" Uitvoering Bouwwerken te Zeist is belast met de bouw van net complex. Met de N.V. PUEM wordt overleg gepleegd over de mogelijkheid van electri- sche verwarming. Het communiqué, dat men ons toezond, eindigt met de mededeling, dat men hoopt het ge bouw reeds in 1951 tc kunnen op leveren. Al zeer spoedig werd tijdens deze vergadering het besluit genomen een Naamloze Vennootschap op te richten, die tot doel heeft het stich ten en het exploiteren van een flat gebouw in Amersfoort. Deze N.V. zal „Flatgebouw Nederberg N.V." heten. De eerste aandelen werden staande de vergadering geplaatst, hetgeen wijst op belangstelling en vertrouwen. In de raad van com missarissen hebben zitting genomen de heren mr. F. C. A. Eenhorst, se cretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amersfoort; W. v. d. Eist, oud-directeur van het Nijverheidsonderwijs te Amers foort; mr. C. Kousemaker, advocaat en procureur te Zeist, ir. dr. K. L. de Vries te Zeist en mr. J. G. P. Westera, advocaat en procureur te Amersfoort. Tot directeur werd de heer W. N. Veerman ing. te Soesterberg be noemd. Er werd medegedeeld, dat de plannen reeds met het gemeen tebestuur zün besproken. Het gebouw zal verrijzen op het Rede op bijeenkomst Nederlandse en Duitse burgemeesters Van 12 tot 14 October werd op „De Pietersberg" te Oosterbeek een conferentie gehouden van Neder landse en Westduitse burgemeeters, onder auspiciën van de coördinatie commissie voor culturele betrekkin gen met West-Duitsland. Zowel uit GRAND THEATRE.. „The Big Clock" 18 jaar Zondag: 24,15, 6.45 en 9 uur. Ov dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. Donderdag, 19 October, 2.30, 6.45 en 9 uur: „La Maternelle" H j CITY THEATER. „De Ooievaars club" 14 jaar. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2,30, 6.45 en 9 uur REMBRANDT THEATER. „De Groene Papegaai" 18 jaar. Vooraf: „Guerillastrijders" 18 jaar. Vrijdag en Zaterdag: 2.30. 6.45 en 9 uur. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Alle overige dagen: 2.30 en 8 uur. 17 October: De Hanze. mr. F. J. H. Bachg, ..Publiekrechtelijke be drijfsorganisatie" en F. Hazewindes „Nieuw bijzonder crediet". Wapen roem 20 uur. 17 October: A.Z.C. „Neptunus". filmavond. Nieuw Amsvorde 20 uur. 17 October: Nederl. Reis Ver., Salzkammergut-avond. Amicitia, 20 uur. 18 October: Tclepaath Chandu. Amicitia 20 uur. 18 October: Sectie Vrouwen Amersf. Gem., lezing dr Sis Heyster „Kinderen in de contramine". 's-Prin- senhof 20 uur. 18 October: Volksuniversiteit, 4e lezing „De verzorging van onze stad", G. Huffels (dir. gemeenterelniging) spreekt over zijn dienst, geb. Open bare Leeszaal, Muurhuizen 9. 20 uur. 18 October: Ned. Ver. v. Weer- en Sterrekunde. H. G. Cannegieter, le zing. Unk's Lunchroom, 20 uur. 19 October: Chopin recital Cor de Groot. Amicitia. 20 uur. 19 October: Receptie Remia 35 uur Berghotel. 20 October: Ver. Zedenopbouw Amicitia 20 uur. 20 October; Kath. Cultureel Cen trum, dr. W. Theunissen „Rome en het heilig jaar", paviljoen Berghotel 20 uur. 21 October: Feestavond SOVA, Amicitia 20 uur. 21 October: Amersfoort Revue Gezelschap „De Showboot", 's Prin senhof 20 uur. 2122 October: Weekend-conferen tie Int. school voor Wijsbegeerten. 21 October: Amersfoorts Revue Gezelschap, uitvoering 's-Prinsenhof, 20 uur. 22 October. Hum. Verbond. C. H. Schenk bespreekt Alb. Camus boek „De pest", de roman van een huma nist. geb. Theosofische Vereniging, Rcgcntesselaan, 20 uur. 23 October: 30-jarig bestaan Ne derlandse Volksuniversiteit, herden king Amicitia 20 uur. 23 October: Inst. v. Volksontwik keling, Leon Bouvy „Weefkunst" «met demonstratie), geb. Vrijz. Herv. 20 uur. 24 October: Amersfoortse Ge meenschap, concert Jo Vincent, St. Joriskerk 20 uur. 24 October: Volksuniversiteit, cur sus II „Lastige kinderen en lastige oudes", Opcnb. Leeszaal 20 uur. TENTOONSTELLING: Amersfoort se Academie voor Beeldende Kunsten (Utrechtsestraat 53). ex positie beeldhouwwerk en teke ningen van Huib Noorlander. Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen, dagelijks 2—5 u., bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 79 uur. Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.304.30 uur. Leeszaal dag. van 10—12.30 en 25 uur, bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. Openbare Leeszaal. Wfjers- straat 2. Uitlening: dagelijks van 1112.30 uur en van 2.30—5.45 uur. Bovendien Maandag- en Vrijdag avond van 79 uur. Uitlening voor kinderen Woensdag van 3—5 uur en Vrijdag van 45 uur. Leeszaal: dagelijks van 10—12.30 uur en van 2306 uur Bovendien Maandag en Vrijdagavond van 7—9 uur. Maan dagmorgen gesloten. Nederland als uit West-Duitslandna men ongeveer zestig burgemeesters aan de bijeenkomst deel. Donderdag sprak burgemeester H. Molendijk van Amersfoort over „Opvoeding tot burgerschap". Hij meende, dat de burgemeesters in Nederland naar een nieuw burge meesterschap moeten streven. Het riekt hier en daar nog te veel naar ere-ambt De opvoeding tot vol waardig staatsburger moet volgens spreker beginnen in de gemeente. Allerlei activiteiten kunnen worden ontplooid, b.v. burgerdagen en bij eenkomsten van ingezetenen die zich in de loop van een jaar in de ge meente hebben gevestigd. Ook noemde spr. een jeugdgemeenteraad. Om beerotingen duidelijk te maken heeft Amersfoort deze in beeldsta tistiek uitgegeven. Er is een plan om de jeugd kennis te laten maken met de brandweer en er is een be zoek georganiseerd om aan de be woners, die bij een onteigening be trokken zijn. het belang van die onteigening uiteen te zetten. Spre ker wenste inschakeling der ge meente bij de vernieuwing van het onderwijs. De tweede spreker op Donderdag was dr J. H. Nachtwey, directeur van de „Verwaltungsschule" te Recklinghausen. Dr Nachtwey wees op de invloe den. die in politiek opzicht nawer ken sedert de nazi-tijd. Vele jonge Duitsers komen tot de conclusie, dat zij bij de opvoeding tot democratie zelf een voorbeeld moeten geven. De Duitse jeugd is bereid veel te geven voor de Europese samenwer king. De opvoeding tot staatsburger moet evenwel bij de familie begin nen en in de school worden voort gezet. Sinds 1949 is op enkele Duitse scholen een nieuw leerplan inge voerd. Spreker wees op het ..Bundesplan" van het jeugdwerk in Duitsland, dat op zijn initiatief tot stand is geko men. Vrijdag werden de gasten ten ge meentehuize van Arnhem ontvan gen, waarbij burgemeester Matser een welkomstrede hield, er op wij zend dat men in Nederland het leed van de oorlog van 1940 nog niet is vergeten. Er zijn evenwel factoren, die er toe leiden, dat er weer meer samenwerking moet komen tussen Duitsland en Nederland. De burge meester van Munster beantwoordde de rede en Zei dat er in Duitsland bij tallozen grote droefheid is over het leed aan Nederland aangedaan. Hij wees op de oude culturele ban den, die Duitsland en Nederland se dert eeuwen verbinden en achtte het nodig de oude banden te verste vigen. Zaterdagmorgen sprak burgemees ter G. C. van der Willigen van Lek- kerkerk over „Samenwerking der gemeenten". De laatste spreker, dr W. Oden- breit, Rechtsrat te Datteln-Mecking- hoven sprak over hetzelfde onder werp met betrekking tot Duitsland. Onvoorzichtige auto mobilist Op de Bisschopsweg negeerde de bestuurder van «en vrachtauto Maandag het inhaalverbod. Op een gevaarlijke wijze passeerde hij en kele auto's, totdat plotseling een te genligger voor hem opdoemde. De ze werd geramd en er was enige materiele schade. Clandestiene verkoop van drukwerken Op het Stationsplein werd Maan dag een man door de politie ge snapt. Hij trachtte drukwerken te verkopen maar had daarvoor geen vergunning. Burgerlijke Stand 16 October 1950 GEBOREN; Johannes zoon van J. Wouters® en R. Bouwman; Hans zoon van W. C. Timmler en H. W. Wilbrink Anthonia dochter van A. van Meetoren en A. Morren: Lena Hendrika dochter van H. G. Hartogsveld en L W. Sla»; Roelf zoon van R. Middel en E H. Vis- str. Huig, zoon van S. L. Bunk en E. van Ramselaar- Ellen dochter van W L. Menger en M. S. Oudraad; Bcrendina Johanna dochter van P. H. Stein en G- ten Brink- GETROUWD: J. B. Schrameijer en E. Brommers OVERLEDEN: Jan Roos. 64 jaar. ge huwd met F HeinenSimon Albertus Tieleman, 81 jaar. gehuwd met M. J. Oostveen: Gerrit Kuyper. 67 Jaar, ge huwd me4. L. v, d. Broek. DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Goede voordrachtkunst van Janny van Ooyen In November van het vorige jaar was het precies een kwart eeuw geleden dat Herman Heijermans stierf. Het Bestuur van het Insti tuut voor Volksontwikkeling had reeds toen het plan deze grote fi guur te herdenken, maar door om standigheden buiten zijn schuld is daarvan echter niets gekomen. Deze ereplicht tegenover de kunstenaar en sociaal voelend landgenoot, welke Heijermans was, werd gisteravond vervuld bij het optreden van Me vrouw Janny van Oogen, die met een speciaal Heijermans-programma. ons nog eens weer doordrong van de grote betekenis, welke Heijer mans voor het Nederlandse Volk heeft gehad. Zij deed het door voor te dragen uit zijn werk, zij deed het door een boeiend overzicht te geven van zyn leven en zijn kunst. Het is Janny van Oogen gelukt de gestalte van Heijermans uit zijn werk voor ons te doen herrijzen. Zij deed het geheel in de geest van de schrijver, soms krachtig, dan iro nisch, vaak geestig, maar voor alles teder. Mevrouw Van Oogen beschikt over een uitstekende mimiek, zij weet haar stem elke gewenste bui ging te geven en zo haar hoorders in sterke mate te boeien. Voor de zeer talrijke toehoorders werd het dan ook een avond vol kunstgenot, waarbij het contact tussen zaal en podium volledig was. Voor de pauze droeg Mevr. Van Oogen een frag ment voor uit Heijermans' toneel stuk „Uitkomst". Na de pauze werd een drietal „Falklandjes" ten gehore gebracht, waarbij de voordrachtskun stenares blijk gaf, zowel het teder- sublieme als het humoristische ele ment in Heijermans' werk te kun nen doen leven. Met de medewerking van Janny van Oogen heeft het Instituut zijn leden weer een buitengewone avond bezorgd. Spartaan won niet met 111! In ons voetbaloverzicht hebben wij gisteren een grove fout gemaakt, die we nu gaarne willen herstellen. Wij ontvingen namelijk een foutieve uitslag van de wedstrijd De Spar taan—O.S.V. De Spartaan won namelijk niet met 111, maar speelde met 11 gclyk. De stand in de H.V.C. afde ling is nu dus: Stormvogels 5 4 1 0 HVC 5 3 2 0 Velox 4 2 2 0 UW 5 3 0 2 Spartaan 5 1 3 1 osv 5 2 1 2 WA 5 1 1 3 Vriendenschaar 4 1 0 3 Schoten 5 1 0 4 TOG 5 1 0 4 1411. Langzaam daalt de schijf De landingskabels gaan uit en het enorme gevaarte komt zonder schokken in zee terecht Bij de reusachtige lan- dingspier staan de ro bots al opgesteld en slaan nieuwsgierig de manoeuvre gade. Proton bedankt Lupardi harte lijk voor zijn hulp en nodigt hem en zijn met- gezellen uit mee te ko men naar de stad. Eh even later zetten kapitein Rob, Lupardi. Yoto en Brookfeller als de eerste mensen hun eerste stap pen op deze vreemde planeet De temperatuur is aangenaam. Weliswaar staat Venus veel dich-1 „aardse" omstandigheden veel warmer moeten i door het dikke wolkendek, dat deze planeet ter bij de zon dan de aarde en het zou er onder zijn, maar de zonnestralen worden getemperd voortdurend omhult. BILJARTUITSLAGEN De uitslagen van dc gister avond gespeelde biljartwedstrij den voor de competitie van het district „Eemland" zijn als volgt; Hoofdklasse Libre Zonneh. ILeusderkw. I 24 Eerste Klasse Libre Goud. PI. II—Verg. Wag. Ill 6—2 Derde Klasse Libre Leusderkw. IIMetr. III 26 D.O.S. I—Poedel II 4-4 Vierde Klasse Libre Vriendensch. II—Middelw. II62 Vijfde Klasse Libre Metrop. IVSoesterkw. IV 44 Zevende Klasse Libre Verg. Wagen V—Centr. IV 7—1 Achtste Klasse Libre Poedel IV—Bofa II 6—2 IV.j fel spelende Scheerder van een overwinning af te houden. De persoonlijke resultaten waren: Ran Van de Berg Hopstaken Japin Van Straten Scheerder 230 80 32 230 230 32 250 7.18 150 150 28 17 5.35 190 169 28 21 6.03 150 139 40 27 3.47 130 130 40 17 3.25 Leusderkwartierwint in Soest van „Zonnelieuvel" Het nieuwe biljartseizoen is Maandagavond officieel ingezet met de be langrijke hoofdklasse-wedstrijd Zonneheuvcl I—Leusderkwartier I. Alvorens de spelers konden beginnen sprak de heer Ries Stalenhoef, tweede voorzitter van het district „Eemland" een kort woord, waarin hij de spelers opwekte faire strijd te leveren en propaganda te maken voor de biljartsport. In de eerste partij bleek spoedig de sterkte van Van de Berg, team aanvoerder en trainer van „Het Leusderkwartier". Reeds in vijf beurten stond zijn tegenstander Kan. die evenals Van de Berg, voor de eerste maal aan een competitie deel neemt, flink achter (15—55) en naarmate de partij vorderde speelde de Leusderkwartier-aanvoerder mat steeds groter wordend gemak. Be heerst dirigeerde hij de ballen in de door hem gewenste positie om soms toch nog op vrij eenvoudige ballen te struikelen. De team-aan voerder van Zonneheuvel had het moeilijk, vooral met'zichzelf. Hij be zit nog te weinig wedstrijdroutine en hardheid om zijn opgegeven moyenne van zes te kunnen beha len. Het werd tenslotte een royale overwinning voor Van de Berg. Hopstaken en Japin hebben een enerverend gevecht geleverd, waar in de Zonneheuvel-speler over het algemeen in het offensief was. Tot de twaalfde beurt bleef hij dan ook voorstaan (8077) doch met enkele series begon Japin van zijn voor gift in te halen. Het leek er even op dat Hopstaken verslagen zou worden, doch met grote energie en vechtlust bleef hij Japan op de hak ken trappen, zodat deze geen kans kreeg verder uit te lopen. In slechts acht en twintig beurten behaalde Hopstaken tenslotte zijn voorge schreven 150 caramboles en bracht daarmede dc balans weer in even wicht In een harde strijd tussen Van Straten en Scheerder besliste laatst genoemde deze wedstrijd in het voordeel van „Het Leusderkwartier". Van begin tot het einde hebben bei de spelers elkaar niets toegegeven, alhoewel Scheerder een kleine voor sprong kon nemen door een slechte start van Van Straten. Deze herstel de zich echter en zag zelfs kans iets van zijn voorgift in te halen. Dit was echter niet voldoende om de Nieuwe aanwinsten De navolgende boeken zijn nieuwe aanwisten van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Amersfoort: M. J. de Bosch Kemper: De tegen woordige staat van Nederland; sta- stistische gegevens op velerlei ge bied. C. Braak: Het klimaat van Nederland T. Christiansen: Gids voor Denemarken H. Th. Fischer: Kinderaantal en kin derleven in Indonesië. G P Frets: De erfelijkheid van nor male lichamelijke eigenschappen bij dc mens P Freuchen: In het witte Noorden; als Eskimo tussen ijsberen en wol ven. Gedenkboek: N.V. Kon. Ned. Petro leum Maatschappij18901950. W. G. Gilbert: Inleiding tot de buiten- Europese muziek Hadewiich: Een bloemlezing uit hare werken A Hallema: Koning Willem II. K. Hana: Zeedieren. A. Hcye: Avontuur in Alaska: onder pelsjagers, vissers en goudzoekers.- E H Hume: Aspirine en zjen-seng: dokter in China J. Jostcn: Mijn arm land; de commu nistische staatsgreep in Tsjecho- Slowakije. J. A. A Ketelaar: Physische scheikun- dc M. Klaasscn: Pioniers naar Papoealand? A G. van Kranendonk: Beknopte ge schiedenis der Engelse letterkunde van het begin tot 1700. E. Larsen: 1% inspiratie; uitvinders en hun invallen. A. van der Leeuw: Verzamelde gedich ten. C. Osten: Tarawana: 100 dagen in een reddingboot en op een koraaleiland. H. J Otterloo: De gereedschapmakcrij. E. Reeser- Een eeuw Ned muziek; de periode 18151915. Reisboek voor Overijssel. C R. van Tubbergen: Vleugels boven het eeuwige ijs; het leven van R. E. Byrd. The U S A lts land, its people, its -Industries; een encyclopaedisch overzicht. P E H M. Verberne: Australië; be schrijving van een werelddeel. H. Voordewind: De commissaris vertelt verder: herinneringen van een po litieman. E Zandstra en C. Oorthuys: Zwervend door Nederland; tekst en foto's. Diefstal van zink De Amersfoorter G. werd Maan dag door de politie gearresteerd in verband met diefstal van hard zink van een terrein in de gemeente Leusden. De man is overgeleverd aan de politie tc Leusden. Burenruzie De politie moest Maandag twee maal als vrederechter bij burenru zies optreden. De gemoederen wer den gesust, maar of hiermede een blijvende vrede tot stand is geko men. durft de politie niet met ze kerheid beweren. SOEST Reünie op „Soesterberg" Ter hernieuwing van de vriend schap tussen allen die vóór 10 Mei 1940 in de bakermat van de Militai re Luchtvaart „Soesterberg". dien den hebben enige onderofficieren van de vroegere Luchtvaart-afde ling gemeend het initiatief te moe ten nemen tot het houden van een reünie op Zaterdag 18 November te Soesterberg. aan de Kampweg. De commissie van deze onderof ficieren bestaat uit de heren: R. J. A. Adriaansz. voorzitter, A. H. T. Preuser, secretaris, Postweg 2 te Soesterberg en C. Lagerweij, pen ningmeester. Het ere-comité voor de reünie is als volgt samengesteld: Luitenant- Generaal I. A. Aler; chef Lucht macht Staf; Generaal majoor A. Baretta w. n. chef Luchtmacht Staf en Kolonel Vlieger S. Manto. Ad junct-adjudant Generaal Lucht macht. Projectielen gevonden Bij het schoonmaken van sloten langs de Peter van den Bremerweg te Soest werden enige gevaarlijke projectielen gevonden, die door de politie op voorzichtige wijze wer den vervoerd naar het politiebu reau. SJOUWER DEELT KLAPPEN UIT Het was allesbehalve naar de zin van ingezetene D H v. F, dat de kolen sjouwer T. M. vuil uit de tuin op zijn terrein deponeerde. Hij dreigde met hardhandige gevolgen, maar de sjouwer, voor dreigementen niet bang, deelde een flink aantal klap pen uit. Het kostte hem dit keer slechts een geldboete, t. w. f 30 of 15 da gen hechtenis, waartoe de Politie rechter hem veroordeelde. Belediging Bij het sluiten van een der café's meende een bezoeker, die te diep in 't glaasje had gekeken een po litieman alles te kunnen toevoegen. De beschonkene werd ter ontnuch tering naar het bureau overge bracht en kreeg tevens een proces verbaal voor belediging. Kwajongensstreken Een drietal jeugdige personen kreeg een proces-verbaal wegens het met een katapult schieten op straatlantaarns, straatnaamborden enz. waardoor deze schade oplie pen. De ouders zullen moeten beta len. Gevonden voorwerpen Rozenkrans; ballpointpcn; kin dertrommel; dekzeil; kartonnen doos met inhoud; donker blauw windjack; vulpen zonder dop; gro te Engelse sleutel; sleutel; padvin- dersriem: zilveren armband; blauw wollen kindervestje: vulpen (grijs); schoudertas; wit wollen das. Inlichtingen aan het politie bureau. HOOGLAND BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes Gerardus Ma ria zoon van Johannes Hendrik van de Boom en Geertje van EssenJohanna Geertruida dochter van Hendrlkus Rel- nierus van Valkcnhoef en Maria Jacoba van de Grootevheen: Marjolljn Jean- nett® WUhelmlna Maria dochter van Hermanus Theodorus Marie Gudde en Maria Francisca Theodora van Opber gen. GEHUWD: Roelof Dekker en Hendri ka Schimmel; Lambertus Hendrikus Roest en Cornelia van d« Vlasakker; Hendrlkus van Veenendaal en Aartje de Leeuw OVERLEDEN: Maria van Velzen. 83 jaar. weduwe van Johannes Waalré; Gljsbert van den Brink. 86 jaar. onge huwd. WAGENINGEN. Op een bijeen- komst van de Nederlandse Bosbouw- vereniging, te Wageningen gehou den. hebben prof. dr G. Houtzagers, dr Th. C. Oudemans en prof. dr J. H. Becking voordrachten gehouden over hun ervaringen gedurende een recente studiereis door Noord-Ame- rika. Allereerst sprak prof dr G. Hout zagers over „Bosbouw en bosbouw kundig onderzoek in de „Verenigde Staten". Spreker heeft eerst in O.E. E.C.-verband met een internationale commissie de populierencultuur in N.-Amerika bestudeerd en daarna in een E.C.A.-commissie verschillende andere houtsoorten, die van beteke nis kunnen zijn of worden voor de Nederlandse bosbouw. Het derde deel var» al bet hout, dat Jaarlijks wordt geveld, komt uit de staten Oregon en Washington, Het grote Oostelijke Amerikaanse loofhout- gebied bevat bijna geen zware bossen meer Amerika heeft, wat zijn hout voorraden betreft, tot nu toe steeds te veel „van de hoge boom" geleefd, door In de meeste gevallen wel uit te kap pen maar zich verder van de vernieu wing en herbebossing niet veel aan te trekken Vooral in het Oosten ls deze tactiek, niet straffeloos doorgevoerd. Amerika gaat echter ook inzien, dat het bij het toenemend houttekort, tn het bijzonder van zacht hout voor con structiewerken, noodzakelijk is door doelbewuste bosbouwkundige maatre gelen dc jaarlijkse houtproductie sterk op tc voeren. Spreker wees op het werk van de ..Forest Experiment Service", die over al in de rijkshoutvesterijen en In de grote bosbezittlngen van particuliere maatschappijen zijn proefbossen heeft. mensen, die de oude toe stand hebben gekend. De heer Menger vertel- Voor bleekneusjes Het werk voor de Amers foortse bleekneusjes vindt in brede kring waardering Partij van dc Arbeid, Tes- 18 October a.s. in 's Prin- en medeleven. Daarom ves- selschadestraat 31 te Am- senhof spreken over „Kin actie deren in de contramine". sterdam, gevoerde de ons, dat er door vak- voor het zenden van stan- Als u om acht uur daardlevensmiddelenpak- 's Prinsenhof aanwezig kundigen wel enige be zwaren waren geopperd. Deze vakkundigen begrij pen dan niet dc waarde nader aankondiging voort- ketten aan personen in ge- dan bent u precies op tijd. heel Duitsland wordt tot tigen wij nu al uw aan dacht op een door de Amersfoortse afdeling van het Centraal Genootschap te organiseren bezar. Deze bazar wordt op 21 en 22 van het zelfdoen. Probeert gezet, omdat door deze ac- u maar niet een krasje op toe ook personen in Oost- Duitsland en in de Sovjet bezettingszone van Berlijn PLAnNovember in het Gebouw Lhopin-avond van de Vcr voor vriizin_ de door de jongens ge verfde muren te maken. Probeert u maar niet op bereikt kunnen worden, de stoelen te gaan staan. Aanvragen voor het zen- Met bijzonder veel ge- van de Ver. voor Vrijzin nig Hervormden gehouden. Mevr. dra. G. H. Keyscr Chopin-avond aan van de pianist Cor dc Groot. Hij geeft op Donderdag 19 Oc- pakketten kunnen, zoals tober om acht uur dit con- bekend uitsluitend bij een noegen kondigen wij een Hardich, van Limburg Sti- Dezc jongens, die men zo den van deze standaard- gemakkelijk- baldadig noemt, zullen u op de vin gers tikken cn zeggen: „Hé van beide laatstgenoemde meneer, kunt u niet uif- organisaties worden inge- zurka's en polonaise. rumlaan 16 spant zich voor deze zaak in. Zij verwacht dat u iets voor deze bazar zult maken of op andere cert in Amicitia cn speelt wijze iets beschikbaar zult o.a, Etudes, ballades, ma- stellen. Wilt u dat doen, Maar cén manier /N het prille b» kijken!" Meent u nu niet, dat wij gaan zeggen..Bravo, jon gens. dat hebben jullie diend. De Nederlandse Caritas Missie te 's-Hertogenbosch is onlangs opgeheven Zieke militairen voorjaar brachten wij een be- r„ :oek aan het Clubhuis «oor r prachtig voor elkaar ge- neemt dus aan de pakket kregenNaar die waarde- tenactie geen deel meer. dc Amersfoortse aan het Plantsoen West. Jongens stonden toen op ladders tegen dc muur cn bikten een vuile verflaag af. Het was er een meer dan chaotische toestand. Stofwolken vlogen in 't Van bepaalde groepen maar een manier om uw van artikelen mogen niet In het maandbericht van de Nederlandse Vereniging van dan kunt u zich met mevr. Kcyser in verbinding stel len. Zedenopbouw I Htuu/ tin 7Muuitrr uin uiv wJtt tvaardering voor dit werk te doen blijken: offervaar digheid en medeleven! wij, dat de vice-voorzitster, meer dan een zekere hoe- mevrouw H. M. Versfeit worden Aan een veelheid den. Voor eventuele Geschenkzendingen informaties kan men zich wenden tot het afdelings in ingezetenen wordt bestuur van het Nederland natorium worden ongeveer Algemene Vergunning Sche Roode Kruis, secreta- 240 patiënten verpleegd. rond en hier en daar zak- verleend tot de uitvoer van riaat: Bergstraat 45 telef. ton rtnnr tiormnnnnit 1i1 ten we door vermolmde planken in de vloer. TT - De Christelijke Vereni- Huisvrouwen jezen gjng „Zedenopbouw" belegt e op Vrijdag 20 October om acht uur een Gezinsavond in Amicitia. Op deze avond wordt de film „Onze Kleu ters" vertoond. Voorts spreekt de heer dr C. P. Engel uit Veenendaal over het onderwerp „Het kind in het Gezin". verzon- bar.esse van Hardenbroek, een verzoek ontving om verdere' het Sint Nicolaasfeest in het Militair Sanatorium voor te bereiden. In dit sa- geschenkzendingen naar 5609, Amersfoort, alle landen, met uitzonde- De jongens waren niet- rjng van <je Sovjet-bezet temin enthousiast. Het was tingszone, incl. die van hun clubhuis en zij zouden Berlijn en Japan, tot een het met meester Menger waarde van f 25.en een wel eventjes piek fijn orde brengen. brutogewicht van 5 kg. per zending. Formulieren hier- Hoe piekfijn het in orde voor zijn bij alle plaatse- is gekomen, mochten wij jyke postkantoren verkrijg- Zaterdag zien. Er waren baar. heel veel mensen aanwe- De door het Nederland- zig bij de officiële opening Sche Roode Kruis in sa- van dit clubhuis. Maar merwerking met het Lan- Ovcr opvoeding Er is al dikwijls en dan meestal spottend verkon digd, dat wc in dc-ecuw- van-het-kind leven. Het is patiënten verpleegd Mevrouw Vcrsfelt vraagt nu hulp om iedere patiënt een fleurig pakje tc be zorgen. Behalve rookarti- len is alles welkom; bekers dassen, polsmoffen, schrijf- gerij, lekkers Als u wat geven wilt. kunt u het eigenlijk alleen maar zo, bezorgen op Fokkerbosch, dat wij meer belangstel- naar ling voor het kind aan dc Lf^den. Utrechtseweg 101 dag leggen. Hoezeer dat bij mevr. M. Schuite- nodig is wil dr Sis Heyster makerKuipers. Vondel- Zwitserse kaas „Van Maandag af eten we Zwitserse kaas. Want de Hollandse hebben we lelUk van ons brood laten eten," zei 't manneke vanmorgen. Klop tvat er. door de jongens en behulpzame ouderen in dit reau bouwvallige gebouw, is ver ning, delijk Interkerkelijk Bu- voor Noodvoorzie- Carnegielaan 9 te richt, kon alleen betoonde- 's-Gravenhage cn de Duits- wen der Amersfoortse Ge ring afdwingen by de landcommissie van de meenschap op Woensdag nog eens duidelijk maken aan de Amersfoortse vrou wen. Zij komt op uitnodi ging van de laan 43. Wij geven dit be richt omdat ongetwijfeld ook niet-leden van ge- Sectie Vrou- noemde vereniging wel iets willen afstaan. U weet nu dus de adressen! even aan 't Stadsven- stcr. Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf aar. Hier wordt onder meer gedemonstreerd hoe bossen moeten worden aangelegd, zo nodig door aanvulling van de na tuurlijke bezaaiingen met economisch waardevolle soorten. Dank zij het werk van de „Soil Conservation Service" wordt veel gedaan voor het particulier bosbezit. De „American Tree Farm Syatem" ls een sedert 1940 zich snel uitbreidende beweging, die ten doel heeft, het particulier bosbezlt zoveel mogelijk coöperatief cn volgens goede regels van deskundig bosbeheer te ad ministreren. Er zijn nog tal van andere organisaties, die hetzelfde doel nastre ven Prof Houtzagers behandelde voorts de diverse bosbouwkundige maatregelen welke hij In de bezochte gebieden waarnam cn bestudeerde. Dr Th. C Oudemans. uit Putten (Gld) gaf een uitgebreid overzicht yan zijn bezoek aan het „Arnold Arboretum" te Boston, het grootste arboretum van de Verenigde Staten. BIJ het bezoek der drie Nederlandse bosbouwers was de directeur, prof. Sax. de gehele dag hun geleider. In het Westen van Noord- Amerika deed dr Oudemans waarne mingen bij het oogsten van douglasbos. Tenslotte behandelde spreker de bos- brandbestrijding aldaar. Tienduizenden h.a. vallen Jaarlijks In de V.S ten of fer aan bosbranden Propaganda, om vijand no. één van het bos geen kans te geven, heeft speciaal onder de jeugd groot succes. Spreker bezocht ook nog het Oostelijk deel van Canada. Prof. dr J. H Becking sprak over de douglasbossen van de Pacific North West. Spreker zette uiteen.' van welke enorme betekenis dit laatst overgeble ven houtrijke gebied In de V.S. heeft. De douglasbossen beslaan slechts 5 6% van het totale productiebosareaal. zii bevatten echter ongeveer een derde van de totaal staande zaagvoorraad. Prof. Becking vestigde de aandacht op de weelderige en fraaie ondergroei van het douglasdennenbos in zijn na tuurlijk verspreidingsgebied en opperde de suggestie, naast dc douglasbossen zelve ook haar natuurlijke gezelschap pers en bodemflora te importeren in ons land. daar dit zeer tot het natuur schoon van onze bossen zou bijdragen en ook de bodem tn een betere toestand houden. Prof. Becking heeft enkele gebieden gevonden, die voor de Nederlandse zaadwlnning het best zijn Door de over het algemeen veel slechtere bosgronden in ons land zal de gemiddeld te ver wachten bonlteit hier zeker een trap lager zijn dan die in Amerika, Erfenis „Strijdkrachten" reeds hoor- en merk baar (Van onze correspondent) HILVERSUM. De VARA heeft gisteravond voor het eerst militair commentaar uitgezonden, een der vaste punten uit het voormalige Strijdkrachtenprogramma. Andere vaste punten zijn de maand-over- zichten van marine en luchtvaart. Dc rubriek „De West-Europese Unie meldt zich" blijft een regeringsuit zending op Zaterdagavond. De om roepverenigingen wilden aan dit uitwisselingsprogramma met België, Frankrijk en Engeland slechts me dewerking verlenen indien voor elk kwartier, dat een buitenlander zijn opvattingen voor een Neder landse microfoon kon verkondigen. Nederland omgekeerd in het bui tenland een kwartier zendtijd zou krijgen, waarbij zij deze uitwisse ling niet alleen als een militaire maar ook zeker als een culturele aangelegenheid zien. Job Roos dwingt Godart tot opgeven De middengewicht Job Roos heeft gisteravond in de Rivierahal te Rot terdam in de vijfde ronde gewonnen van de Fransman Godart. die een klasse werd overtroefd en na twee keer neer te zijn geweest opgaf. De Rotterdamse weiter Brommer be haalde een fraaie puntenzege op de Noord-Afrikaan Haida.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2