STADSVENSTER Herstel normen gemeenschap zaak van groot gewicht FiLMSINAMERSFOORÏ Noteert u eveo KUNSTHANDEL VEENENDAAL Katholiek Cultureel Centrum vangt mooi werk aan De Vergulde Wagen" wint van Ons Genoegen" Sigaret en V.N. Zaterdag 21 October 1950 Men moet bereid zijn idealen te dienen en een offer te brengen (Van een onzer verslaggevers) De Christelijke kerken hadden gisteravond in „Amicitia" samen met het Leger des Heils een bijeenkomst belegd onder auspiciën van de Chr. Ver eniging „Zedenopbouw". Daar sprak dr C. P. Engel over het onderwerp „Het gezin als gemeenschap" en er werd de film „Onze kleuters" vertoond. Dr Engel maakte het zün gehoor niet gemakkelijk, maar hij besprak het zeer moeilijke onderwerp op delicate en toch vaardige wyze. beuren of trekken wij ons terug en zeggen, dat wij onze eigen gang zullen gaan? We weten", zo ging dr Engel voort, „wat onze eigen gang betekent. Wij kennen de moderne dichters, de moderne muziek, bouw kunst, litteratuur en we kennen Pi casso. Het is een chaotische toestand geworden, we leven in een waan zinnige wereld. De mens kan het tempo van de techniek niet meer bijhouden. Twee wereldoorlogen zijn het resultaat van een huishouden van mensen, die hun eigen gang gin gen, die de relatie met God hebben verbroken'. Dr Engel sprak daarna over men sen, die zich voegen in de herstelde gemeenschap. GELOOF IN GOD „De beslising voor Uw leven, voor Uw gezin', zei hy, „ligt besloten in „Zedenopbouw" sluit gezinsweek Hij werd ingeleid door ds C. G. H. Blok, Ned. Hcrv. predikant te Amersfoort, die het goed vond. dat zovelen bijeen waren gekomen om van gedachten te wisselen over het kostbaarste wat de mens op aarde van God gekregen heeft. „Wij zijn hier", aldus ds Blok, „omdat wij be seffen dat het in ons gezin niet al tijd is zoals wij dat wensen. Ouders en kinderen staan in deze wereld samen in een sterke stroom, zo machtig, dat zij dreigt het kostbare, dat wij bezitten, te overspoelen. Wij zijn hier bijeen', aldus ds Blok, „om jets te ontvangen, dat wij in onze harten mee kunnen dragen naar onze gezinnen". Dr C. P. Engel begon met te con stateren, dat men over het Christe lijk gezin kan spreken op vele ma nieren. Zijn gehoor moest echter niet verwachten, dat hij zou spreken als theoloog. Hij wilde dit onder werp behandelen als medicus, die kon spreken uit de practijk van het dagclykse leven. INDIVIDUALISME VAN MENSEN „Er is een streven geweest", al dus dr Engel, die geen innerlijk verband met elkaar hadden. Men r.oemde dat het individualisme. Dit streven was een philosophische ab stractie. omdat we de mens niet op zich zelf kunnen nemen. Wij leven imers in een gemeenschap. Het le ven daarin is zo essentieel in ons persoonlijk leven, dat we het leven van één mens niet kunnen losma ken uit zijn omgeving. Wij mensen kunnen niet zonder deze gemeen schap leven. Wij allen beleven die gemeenschap, oud en jong. Er zijn echter twee mogelijk heden. We kunnen leven in een herstelde of een verbroken ge meenschap. Als wij onze plaats niet willen in de gemeenschap, worden we buitengesloten, dan staan we buitenspel, dan voe gen we ons niet naar de nor men van de gemeenschap." „Wie stelt deze normen?", zo vroeg dr Engel zijn gehoor. En hij gaf als antwoord: „Er is een hogere Macht die ales in dit leven bestuurt..Er is een God, die dit alles regeert Zijn wij bereid ons leven in gebed, om- kapseld, te zien in een geweldig ge- de woorden „Ik geloof in God. den Vader". Het huwelijk is ook een ge meenschapszaak". zo ging hij voort ..Beide partijen moeten gehoorza men aan de normen van deze ge meenschap. Zij moeten verantwoor ding durven en kunnen dragen in de sfeer van de liefde. Er moet eer bied, zelfbeheersing en trouw zijn. Bij het opvoeden van kinderen dient men bij zich zelf te beginnen. Maar al te vaak lUdt het kind onder de verhouding tussen man en vrouw. Dan wordt het huis een soort consumptie-tent, waar het kind alleen nog komt voor zijn natje en zijn droogje. De Jeugd duldt nu eenmaal in het gezin geen conflicten. Wij moeten de jeugd, ook scxueeT, het leven voorleven. Wij moeten de normen voor de gemeenschap weer herstellen. Wanneer men bereid is zijn idealen te-dienen, een offer te brengen, eerbied te tonen voor zijn naasten en voor God en de gemeen schap te dienen, dan pas kan men de jeugd oproepen voor dezelfde strijd en datzelfde ideaal. Zij zal U volgen in Uw zoeken naar de weg in het Vaderhart van Hem, die U bovenmatig liefheeft', aldus dr En- geL Daarna was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Alvorens werd overgegaan tot sluiting naar Chr. ordening werd de film „Onze kleu ters" vertoond. Deze avond was het besluit van de zgn. Gezinsweek. Advertentie (l. M.) GRAND THEATRE tot en met 25 Oct.: „De dokter kiest een vrouw" 14 J. Zondag 2. 4 15. 6 45 en 9 uur. Overi ge dagen: 2 30, 6.45 cn 9 uur. Don derdag 26 October aanvang 8 uur precies: Uitvoering Hoofdstad Ope rette: „Zwel Horzen lm Dreivlertel- takt" CITY TIÏEATER- „Het Huls der Ver gelding". 18 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 cn 9 uur. Overige dagen: 2 30. 6.45 cn 9 uur REMBRANDT THEATER: van Vrijdag tot en met Maandag „Verbannen". 14 jaar Van Dinsdag tot cn met Donderdag. ..Schip zonder haven". 18 Jaar. Vrijdag en Zaterdag: 2.30 6.45 cn 9 uur Zondag: 2. 4 15. 6.45 cn 9 uur. Overige dagen: 2 30 cn 8 uur. 21 October: Jubileumuitvoering T. en O. „De Duistere gast", K.A.B.- gebouw 20 uur. 21 October: Feestavond SOVA, Amicitia 20 uur. 21 October: Amersfoort Revue Gezelschap „De Showboat", 's Prin senhof 20 uur. 21—22 October: Weekend-conferen tie Int. school voor Wijsbegeerten 22 October: Hum Verbond, C. H. Schenk bespreekt Alb. Camus' boek „De pest", de roman van een huma nist, geb. Theosofische Vereniging, Regentesselaan. 20 uur 23 October: Waterpolo D.K.R. I Neptunus I (dames) 19.15 uur en Ncptunus IDe Robben I (heren) 19.45 uur. Sportfondsenbad. 23 October: 30-jarig bestaan Ne derlandse Volksuniversiteit, herden king Amicitia 20 uur. 23 October: Inst. v. Volksontwik keling, Leon Bouvy „Weefkunst' «met demonstratie), geb. Vrijz. Herv. 20 uur. 24 October: Amersfoortse Ge meenschap. concert Jo Vincent, St. Joriskerk 20 uur. 24 October: Volksuniversiteit, cur sus II „Lastige kinderen en lastige ouders". Opcnb. Leeszaal 20 uur. 25 October: Kindcrmatinée „Hans Worst", Amicitia 14 uur. 26 October: K.R.O. bonte avond, Amicitia 20 uur. 26 October: Volksuniversiteit, der de les cursus voordrachtkunst door Hester Janssen Klenke, Openbare Leeszaal 20 uur. 27 October: Vergadering Collecte comité Chr. Mil. Centrum met col lectanten cn collectrices, Lange Beekstraat 28. 20 uur. 27. October: Ver. „Zorg voor On volwaardige Arbeidskrachten", ope ning Weefkamer voor meisjes, Plantsoen West (voormalig distri butiekantoor) 15.30 uur. 28 October: Feestavond tg.v. 20- jarig bestaan speeltuinver. „Het Kruiskampkwartier". Amicitia 20 u. 30 October: Nederl. Reisver.. Film avond over Zwitserland, 's Prinsen hof 20 uur. 30 October: Instituut v. Volksont wikkeling A. Landers, „Beeldhouw kunst van deze tijd", gebouw Vrijz. Hcrv. (Zuidsingel) 20 uur. TENTOONSTELLING: Amersfoort se Academie voor Beeldende Kunsten (Utrechtsestraat 53), ex positie beeldhouwwerk en teke ningen van Huib Noorlander Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen, dagelijks 25 u.. bovendien Dinsdag- cn Vrijdag avond van 7—9 uur Ujtlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2 304 30 uur Leeszaal dag. van 10—12.30 cn 2—5 uur. bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. Openbare Leeszaal. Wijers- straat 2. Uitlening: dagelijks van 1112.30 uur en van 2 305 45 uur Bovendien Maandag- cn Vrijdag avond van 79 uur Uitlening voor kinderen Woensdag van 3—5 uur en Vriidag van 45 uur Leeszaal daoeliiks van 1012 30 uur en van 2 30R uur Bovendien Maandae en Vrijdagavond van 7—9 uur Maan clagmorgen gesloten. Zoekt U een |ubileum-geschenk, bij uitstek slaagt U bij: OP DE HOF Boeiende lezing over „Rome en het Heilig jaar (Van een onzer verslaggevers) Het Katholiek Cultureel Centrum, dat onlangs op Initiatief van „Ka tholiek Amersfoort" in onze stad werd gevormd, mocht zich tijdens het eerste optreden naar buiten in een veelbelovende belangstelling verheugen. Twee stadsbussen brach ten Vrijdagavond uit alle delen van de stad de katholieken naar het Paviljoen van het Bcrghotel. waar de openingsavond werd gehouden. Geen stoel was onbezet, toen de heer dr L. van der Hulst de belang stellenden welkom heette. Hij ves tigde nog eens de aandacht op de bedoelingen van het Katholiek Cul tureel Centrum en verklaarde het Centrum vervolgens officieel voor geopend. Jan Muller van de Landelijke Ka tholieke Culturele Federatie kwam hierna zijn gelukwensen aanbieden. Hij juichte het streven, dat in Amersfoort heeft plaats gehad. toe. Immers, er bestaat een schreeuwen de behoefte aan dit werk in katho lieke kringen, omdat er een grote achterstand is in te halen. Het onderwerp van de eerste cur susavond was „Rome en het Heilig Jaar". Het werd behandeld door nie mand minder dan de bekende Rome kenner, dr W. P Thcunissen uit 's-Hertogenbosch. De heer Theunis- sen, die reeds vele malen Rome be zocht. nam zijn toehoorders mee op een denkbeeldige pelgrimstocht door Rome cn wees daarbij op de alle eeu wen omvattende geestelijke beteke nis van de stad. Hij deed dit op boeiende, bevattelijke en vaak hu moristische wijze. Een grote collectie lichtbeelden diende als omlijsting van zijn gefundeerd betoog. Hij sprak van het ontstaan van het Christendom in Rome. het Forum Romanum on de honderden antieke overblijfselen in de stad der Ro meinse Keizers. Door middel van lichtbeelden volgde hij ook de weg. die de Heilige Petrus door Rome maakte voor zijn kruisiging in het circus van de barbaar Nero. De aan wezigen kregen voorts nog iets te zien en te horen van het machtige Colosseum, waarin destijds wel 000 mensen bijeen waren. De heer Theunissen noemde de overblijfse len van het Colosseum de machtig ste ruïne van Rome. Elke korrel zand, die men daar ziet, spreekt van de verschrikkingen, die zich er eeu wen her hebben afgespeeld. Naar de catacomben was maar een kleine stap. Dat dit in werkelijkheid niet het geval is, bleek wel uit het be toog van de heer Theunissen. Ruim 8 millioen doden werden daar door de Romeinen begraven. In totaal zijn er in Rome 50 van deze catacomben (letterlijk betekent dit „de hellin gen af"). Wanneer men in deze cata comben komt en een kijkje neemt in de blootgelegde graven, merkt men er niets van het geloof van nu. De levenden van toen hebben er in marmer en steen hun symbolentaal geschreven. Wij verstaan dat niet meer, zo zeide de heer Theunissen, waarop hij liet volgen, dat men in Subsidiëring Katholiek Med. Opv. bureau Het ligt in de bedoeling van B. i W. de raad binnenkort een voorstel te doen met betrekking tot de subsidiëring van het RK Me disch Opvoedkundig Bureau over 1950. Zij stellen de raad voor aan de vereniging het WitGele Kruis ten behoeve van zijn Medisch Op voedkundig Bureau over 1949 als nog een subsidie te verlenen van f 1000.en verder aan deze ver eniging een geldlening te verstrek ken ten bedrage van 4000. Bouw van oud-Katholiek Seminarie In de eerstvolgende raadsvergade ring zullen enkele voorstellen tot verkoop van gronden aan de orde komen Het betreft o.a. verkoop van bouwterrein aan de Kon. Sophia- laan voor de bouw van een Oud- Katholiek semenarie, dat tot nog toe in de binnenstad is gevestigd. deze tijd moet hunkeren naar het geloof van de eerste Christenen. Lang stond de heer Theunissen stil bij de aesthetisch prachtige St. Pietersbasiliek. De liefde voor Ro me krijgt men juist door zijn om vangrijke Byzantijnse kunst. De heer Theunissen liet er staaltjes van zien en dat alles plaatste hij in een sfeer van prachtige muziek, waarmede hij nu en dan zijn voordracht omlijstte. Na de pauze ging de heer Theu nissen met zijn toehoorders enkele Vaticaanse musea bezoeken, de Six tijnse kapel cn vele roemrijke ande re basilieken. Met een ontroerende Pausmis, een heiligverklaring en een audiëntie bij de Paus besloot de heer Theunissen zijn boeiende voor dracht. Restauratie kloostergang Mariënhof Nu de topgevel van het Burger weeshuis aan de zijde van de Klei ne Haag voltooid is, is men begon nen met de restauratie van de ge vels van het aan de Kleine Haag grenzende hofje. Een gedeelte van de kloostergang welke evenwij dig loopt met de Kleine Haag is nog eigendom van het Burgerwees, huis. De restauratie van dit gedeel te wordt geraamd op 15.000. Het bestuur van deze instelling is be reid 6750.voor zijn rekening te nemen. De rest komt dan voor re kening van het Rijk. de Provincie en de gemeente. Restauratie Het aan de gemeente in eigendom toebehorende achttiende eeuwse pakhuis Westsingel 39 A en B ver toont tekenen van ernstig verval. Restauratie is volgens B. en W. dringend noodzakelijk. B. en W. stellen de raad voor een bedrag van f 2580.voor dit herstel uit te trekken. 1415. Lupardl en de hogepriesteres raken in druk gesprek gewikkeld. De laatste vraagt Lupar- di allerlei details over het leven op aarde .Wij benijden u wel," zegt ze „omdat u op uw planeet over zoveel land be schikt. De aarde lijkt ons een ideale woon plaats en wij zouden daarheen gaarne evacu eren. nu het verblijf op onze eigen planeet ons zo moeilijk wordt ge maakt." Rob. die de taal nog niet zo goed spreekt, merkt wel uit de ant woorden van Lupardl, dat hij er alles voor voelt om zijn verdere leven op Venus te slijten. Natuurlijk, de geleerde is direct geboeid door de geweldige technische voorsprong van de DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROE W/ Venussianen. Maar Rob zou toch wel graagmet Brookfeller over. Ja, hoe zullen ze ooit r.aar de aarde terugkeren. Hij spreekt er terugkeren? 's avonds in de hun toegewezen zuurstofruimte 1 „Het huis der vergelding" Het City Theater is deze week een bezoek van de liefhebbers van spannende films volkomen waard. Want er wordt wc^r eens een thriller van heel goed gehalte ver toond, „Het Huis der Vergelding". Nu moet U beslist niet naar het City Theater gaan als U houdt van een mooi kleurenfilmpje met zoete mannen en lieve meisjes, die geen andere zorgen hebben dan elkaar te „krijgen", want dan zult U ge schrokken de bioscoop uitlopen. In „Het Huis der Vergelding" wordt gevochten en geschoten en gedood en gedronken en op het doek ziet U helemaal geen nette mensen, op een enkele uitzondering na. En die enkele uitzonderingen zorgen er voor, dat de schurk toch zijn ver diende loon krijgt. Zo gaat het in dit soort films altijd, maar er zijn natuurlijk goede en slechte films, waarin dit gebeurt. En „Het Huis der Vergelding" is een goede film. Het spel van Richard Widmark en Ida Lupino is voortreffelijk, de fo tografie is keurig, de dialogen af en toe <?en beetje wreed toch van goed gehalte en de paar lied jes uitstekend. Kent U die top- song „Again, it could not happen again" nog? Door deze film werd het liedje bekend. Verstrooiing in Grand Het Grand Theater geeft deze week een programma van louter verstrooiing, juist datgene dus, waar vele mensen voor bioscoop- waarts tijgen. Het journaal (met o.a. goede opnamen van de voet balmatch ZwitserlandNederland laten wij buiten beschouwing maar het voorprogramma wordt aange vuld met „Deftig maar heftig", een gooi- en smijtfilm, die ons wat het gegeven betreft aan de kinder jaren van de film doet denken. De taartjes en andere kleverige lek kernijen vliegen door de lucht, op de wangen en ogen van feestgenoten, die er tenslotte evenveel pret in Verkoop en ruil van gronden Ten behoeve van particuliere bouw van een dubbel woonhuisstel len B. en W. de raad voor te beslui ten tot verkoop van gronden aan de Beetslaan. Ook wordt voorgesteld gronden te verkopen aan de dr. A. Cuyperlaan voor de bouw van een enkel woonhuis. Tevens is er de verkoop verzocht van vijf percelen bouwterrein nabij de verlengde Kapelweg, dei be stemd zijn voor de bouw van 14 woonhuizen. De koopsom is f 41.800.Daarin is ook begrepen de op een der percelen voorkomen de woning. Ter verbreding van de Heiligcn- bergerweg willen B. en W. een ge deelte van de Grote Nachtegaal straat aan de Staat afstaan in ruil voor een strook grond aan de Hei- ligenbergerweg, voor de kazerne. hebben als het schaterend publiek in de zaal. De hoofdfilm „De dok ter kiest een vrouw" is een amu sant niemandalletje. op een oud ge geven. Twee jongemenscn, die niets van elkaar willen weten, moeten, door de noodzaak gedwongen, een poosje voor man en vrouw door gaan en het eind van het lied is. dat ze werkelijk van elkaar gaan houden. Men wordt er gezellig door bezig gehouden. „Verbannen" In het Rembrandt Theater draait tot en met Maandag de aantrek kelijke avonturenfilm „Verban nen". Het gegeven speelt zich af in een Russische kolonie ergens in Amerika ongeveer 100 jaar gele den. Het verhaaltje is ietwat onge looflijk. Toch heeft de rolprent een aparte bekoring door zang en mu ziek, die men in „Verbannen" kan horen. Nelson Eddy neemt de zang voor zijn rekening en hij wordt daarbij geassisteerd door een Koor van oud-strijders. In het voorpro gramma vertoont Rembrandt een aardige musical. Steun aan de Utrechtse brandweer B. en W. stellen aan de raad voor steun te verlenen aan de instand houding van de vrijwillige brand weerorganisatie. in de provincie Utrecht. B. en W doen dit uit over wegingen van het behoud van na tuurschoon. Zij stellen voor over 1950 een bedrag van f 613,92 be schikbaar te stellen. Wielrijder aangereden Vrijdagavond reed een personen auto op de F. C. Kuiperstraat te Soest een wielrijder aan, waardoor deze tegen de straat werd gesmakt. Het slachtoffer had enige hoofd wonden opgelopen. Hij kon naar zijn woning worden vervoerd. Burgerlijke Stand 20 October 1950 Geboren: Gerrit Matthijs, z. v. M Hamers en J. G. Mol; Hendrika Jacoba Antonia Maria. d. v. W. Strik en H. J. A. de Wilde; Marjo lein, d. v. J. C. Florusse en A. A. v. Veenendaal; Maria Adriana, d. v. J. Leenards en R. R. v. Beek. De grootste verrassing van de ontmoeting tussen de cadreteams van „De Vergulde Wagen" en „Ons Genoegen" uit Baarn, die Vrijdag avond in dc biljartzaal van Hotel „De Vergulde Wagen" plaats vond. was ongetwijfeld de nederlaag die de Amersfoortse teamaanvoerder Steffen van zijn Baarnse collega Van der Nat te incasseren kreeg. Daarenboven hebben de talrijke bil jartenthousiasten kunnen genieten van het spel van Hietink, die op verbluffende gemakkelijke wijze zün tegenstander Ankersmit ver sloeg en daarby het fraaie moyenne van 9.72 haalde. De insiders waren vooral benieuwd naar het spel van Steffen, die de rustperiode tussen de oude en nieu we competitie niet voor training heeft kunnen benutten, doch daar enboven enkele weken door een kleine keeloperatie op ziekterapport heeft gestaan. Dat Steffen verloor was niet aan slecht spel te wijten, want het door hem behaalde moy enne van 10.86 was uitstekend. Zijn tegenstander Van der Nat verraste echter door de wijze waarop hij partij gaf. De Baarnse speler is goed vooruitgegaan, toonde zich stoot vast, was fantasierijk in de oplos singen van problemen en toonde vooral een grote durf en onderne mingslust. Vooral zijn in de negen tiende beurt gescoorde 35 carambo les waren van goed gehalte. Bij Steffen ging het wat stroef, hetgeen vooral ook aan het tempo te mer ken was. Hij hield echter goed vol. nam zelfs in de vijftiende beurt met een goede serie van 47 een voor sprong. doch moest in de einvprint tenslotte de eer aan Van der Nat Advertentie %(1. M.) Carbovit beschermt leven en gezondheid bij voedselvergiftiging en allerlei maag- en ingewandbezwaren, alsmede diarrhee, misselijkheid, opgeblazen gevoel enz. Carbovit is volkomen onschadelijke absorbtie-kool in dragée-vorm, zodat de mond bij het innemen ervan niet zwart wordt. Veilig altijd Carbovit in huis te hebben. Safety first. Flacon 1 gld. Doos 40 cent. gunnen, die deze ook ten volle toe kwam. De partij tussen Breman en Van de Burg begon slecht en na twintig beurten bleek de stand pas 83—71 te zijn. Na nog een aantal minder goede beurten kwam Bregman plot seling onweerstaanbaar opzetten cn met enkele goede series beeindigde hij zijn voorgeschreven caramboles in de 33ste beurt. Van de Brug kon er niet in komen en speelde ook wat moedeloos. Daarbij kwam ook nog dat hij enkele malen vrij onfor tuinlijk was. Hietink had de moeilijke taak om in de partij tegen Ankersmit de ba lans in hei voordeel van zijn team te brengen. Laatstgenoemde com pleteert weliswaar net Baarnse ca- areteam, doch, omdat hy nog niet voldoende gevorderd is in het spel, mag hy, ais enige speler in deze caurecompetitie, nbre spelen. Hij kweet zien onvoldoende van zyn taak. bpeelde vooral noncnalant, waardoor hij enkele malen ontydig moest ophouden. Daarenooven nao hy de juiste maat niet te pakken. Ankersmit zal nog wel wat moeten leren, voordat hy een waardig te genstander voor de caorespelers wordt. Nadat Hietink in de eerste zeven beurten verkennend had ge speeld, kwam hij los mei een serie van acht en dertig, waardoor hij zyn handicap van tien caramboles reeds belangryk overschreden had (6422). Ankersmit liet daarop zien dat hy ook in staat is goeae dingen te doen ooch Hietink ging rustig cn zeliverzekerd verder. Bedacntzaam elke positie bekijkend om ook de volgende stoot in het bereik van zyn kunnen te brengen, ging hy verder, scoorde enkele göede series cn maakte m slechts acnttien beur ten de partij uit. Hierdoor won het Amersfoortse team deze eerste com petitiewedstrijd met 42. De persoonlijke resultaten waren: Steffen Van der Nat Bregman Van dc Brug Hietink Ankersmit 250 239 22 46 10.81 175 175 22 35 7.95 200 200 33 38 160 116 33 23 175 175 18 35 160 89 18 19 6.06 3.51 9.72 4.94 verbieden van het nieuwe zonder aanbieden van pas sende groeimogelijkheden. Ook de jeugd, die de ro mantiek van de oude ge zelligheid aan dc vezels van het gevoel met zich droeg, koos slechts kwasi voor de nieuwe vormen. Wilde vooral niet voor ouderwets gehouden wor den, maar was het waar schijnlijk juist daarom. En nu. In gesprekken met jon geren openbaart zich een tweeslachtigheid in de woorden, die kennelijk voortkomt uit het feit, dat woorden en begrippen, ge voelsuitingen cn gevoclsbe- Gezinsweek dS*" clkaar niet meer J[/f EN begint zich in bre- De gebruikelijke tegen- dere kring bexvust te delen zijn zinloos gewor- worden, dat wij met de den. Ouderwets-modern vraag van het gezin in een Geen van deze jongeren nieuwe phase zijn geko- wilde terug naar het vroe- men. Een periode, die wij gere. Zij spraken het op theoretisch kunnen om- hun manier uit: laat ons de schrijven als een her-ijking gelegenheid het eigenlijke van waarden en practisch van wat jullie belangrijk moeten zien als een be- vonden, aan te passen aan wuste opbouw van eigen de vormen, die nu ontstaan huis tot huisgezin. en waarvan jullie alleen Wij herinneren ons allen maar menen te moeten de eerste phase. We waren schrikken, jong en onze ouders be merkten, dat de wereld tn beweging was gekomen in een dynamiekdie bij de huisdeur geen halt meer hield. Het was voor onze Marktbericht AMERSFOORT Vrijdig' Aangevoerd werden 60 000 hoct.de/elercn. prijs 19 20 per 1C0 stuks: 20.000 hcnnencleren, prijs j 14—15 per 100 stuks Heden gaat het om de onbekende mens (Alexis Carrel), 't opnieuw nieuw zie7i van het man én vrouw zijn, om het geheim van het kinderleven, de le- kinderoren de tijd van het vensgemeenschap van het vergelijken vroeger en nu, wit-zwart, rust-onrust, vei- ligheid-bcdreiging. Tweede phase: kwasi modern. Een hop~'ozc strijd om vast te houden Klagen zonder doelgerichtheid. gezin. Daar moet aan ge- wcr'.:t worden, soms mo dern-vakkundig en altijd door gewone mensen, va ders. moeders kin.'-ren D" e regels van dr J. Se- gaar zijn min of meer een nabeirachting van de ge zinsweek. De climax was dc avond van ,jZedcnop- bouw", waarover wij elders uitvoeriger schrijven. De woorden van dr Segaar ge ven wij u ter overdenking. Feest Na de bevrijding was er een hausse in het stichten van buurtverenigingen. Er zyn inmiddels veel van die verenigingen ter ziele ge gaan. De buurtvereniging Stephensonstraat hield stand. In de vijf jaar wel ke deze buurtvereniging er nu op heeft zitten, organi seerde zij veel goede bij eenkomsten. De jubileum-avond wordt op 4 November gehouden. Men heeft daar niet min der dan Amicitia voor ge huurd. Het feest begint om acht uur en Berry Kievits en Gerard Walden zijn ook van de partij. Er is natuur lijk bal na. Spreekuur Wethouder Koopman is Donderdag 26 October niet te spreken Als u dit wilt doen dan moet u Woens dag 25 October a.s. na«»r het gemeentéhuis gaan. U kunt dan tussen 10 en 12 uur bij genoemde wethou der terecht. Denkt u er vooral aan de wethouder wil ook wel iets anders horen dan klachten over de huisves ting. Als u daarover wil praten don moet u eerst een oproep afwaclrcn 't Is maar, dat u het wcc-t! Weefkamer Al eerder schreven wij icis ever de Weefkamer voor meisjes aan 't Plant soen West. Er wordt daar door mej. Gertie onder richt gegeven in weven en ander handwerk aan meis jes, die anders doelloos thuis zouden zitten. Mej. Gertie doet haar werk na melijk in opdracht van de Vereniging „Zorg voor on volwaardige arbeidskrach ten." Er is veel voorberei dende arbeid nodig ge weest om tot de stichting van een weefkamer te ko men. Nu zijn de meisjes al enige maanden bezig en reeds werden aardige werk stukken afgeleverd. De cpening van de weef kamer geschiedt officieel op Vrijdag 27 October om half vier. Goed zo, zwem jeugd! Na de bevrijding werd door de Krtng Utrecht van de KNZB 'n centrale trai ning voor jeugdige poloérs uit alle deler, van de pro vincie ingesteld. Het doel was: het peil van het wa terpolo in de Kring Utrecht op te voeren. Dat men daarmede groot succes heeft gehad, moge blijken uit het feit dat' nadieft rcéds vele jeugdpolocrs uit de Kring Utrecht hun weg naar de centrale training van de KNZB en het Ne derlands jeugdzevental vonden. Wij noemen slechts de namen van Jan de Gans; Cobv Geutjes, Nico Keizer en Gerrit de Bruin van Neotunus en Wim en Gertie Mosterd en Felix Incingcr van AZ en PC die reeds onze nationale kleuren verdedigden. Dat is een fraai resultaat. Al lereerst voor de poloërs zelf, maar niet 't minst voor de trainer van deze veelbelovende jeugd, de heer H. J. Fremouw van Neptunus. Deze winter ko men de beste jeugdpoloërs uit de Kring Utrecht iedere Zaterdagavond weer naar Amersfoort. Trainer Fre mouw gaat ze instrueren en wie weet, kan hij weer enkele jeugdige krachten afleveren aan Frans Kuy- per, de trainer van het Nederlands senioren- en jeugdzevental, Over 't jeugdboek De bekende schrijver van kinderboeken Leonard Roggeveen zal in Amers foort een aantal lezingen houden voor ouders van kinderen van de Lagere scholen. De lezing handelt over ,,'t nut van het goe de kinderboek." Aan de le zing is een expositie van kinder- en jeugdboeken verbonden. Er wordt ook een inzicht gegeven in de wording van het boek, zo als handschrift, illustratie, druk enz. De eerste lezing wordt gehouden op Maan dag 13 November a s. in de gymnastiekzaal van de Rembrandtscnool aan de Bisschopsweg. Zondag „Tc Ga morden lekker in de zon zitten," zei het man neke vanmorsen. ..Het is dan immers Z o ndag." Klop even aan 't Stadsven- stcr Tel 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. Dinsdag 24 October zal het vijf jaar geleden zijn dat de vertegen woordigers van vijftig landen te San Francisco het Handvest der Verenigde Naties (V.N.) van kracht verklaarden. Een handvest, dat ten doel heeft de vier volgen de. diepe verlangens van de mens heid tot werkelijkheid te maken; veiligheid, gerechtigheid, welvaart, erkenning van de rechten van de mcr.s ongeacht j ras, taal, overtui- vrije woorden ging, godsdienst of geslacht. Daar hoor ik velen van u lezers, naar van Ir. P. SCHUT aanleg of instel ling by zich zelf cynisch, schamper, wrokkig, teieurgesteld of bedroefd mompe len: nou, daar is dan een ongeluk kig klein beetje van terechtgeko men! Eerlijk gezegd: Had U veel an ders verwacht, redelijkerwijze kunnen verwachten? Had U verwacht dat een dergelijke reus achtige, onvoorstelbaar grote en zware taak in vijf jaar een „enorm eind" zou zijn afgewerkt? In vijf jaar, nè vijf jaar oorlog, vernie tiging, verruwing, zaaien van vrees en wantrouwen? Er zijn in. deze vijf jaren door de V.N. op allerlei gebied belangrijke dingen gedaan. Een ervan is het optreden in Korea. Hoeveel kritiek men daarop mag hebben en dat is heel wat het fejt is en blijft dat hier door gemeenschappelijke ac tie agressie is tegengegaan. Wie meer van de werkzaamheden der V.N. wil weten leze het blad „Wordende Wereld" speciaal het 24 Octobernummer. Wie dit leest ziet meteen waar om hierboven in de titel, ook „do sigaret" genoemd wordt! Wij Ne derlanders verrookten van 1 Juli 19491 Juli 1950 voor 261 mil lioen gulden aan sigaretten en droegen in al het werk van de V.N. voor nog'geen 10 millioen bij! Van die hand en die boezem! Weet U wel!! Predikbeurten Ned. Hcrv. Gemeente. H. Catech. Zondag 31. St. Joriskerk (Hof 1) v.m. 10 uur ds. Blok. Bediening H Avondmaal', n.irh 5 uur ds. Vermaas. Bediening H. Avond maal en Dankzcggtrg. Nieuwel&rk (Lcusderweg 110) v.m 10 uur ds. Haddcrs; n.m. 7 uur ds. H. Bar- tcls. Emmakerk (O. Soesterweg 131) v.m. 9 uur ds. Vermaas, v.m. 10.30 uur ds. Vermaas: n.m. 5 uur ds. Hadders. Bergkerk (voorlopig Gymnasium) (Groen van Prinstererlaan 33) v.m. 10.30 uur ds. Blanson Hcnkemans, van 's-Gravcnhage'. Kapel Zon en Schild (Utrechtseweg 266) v.m. 10 uur ds. Bout. Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrecht seweg 299) v.m, 10.30 uur ds Smits. Jongerendlenstcn: Kerk (Appelweg), v.m. 10 30 uur, de heer A M. Kncgt. Wijkgebouw (Laurens Costcrplein 14). v.m. 10 uur. de heer C. Vos. Gebouw Immanucl (Tulpstr.), v.m. 10.30 uur. de heer B. M. Karman. Jeugdhuis (Zuid Singel), v.m. 10 uur de heer Herm. BiJ- vank. Zondagsscholen: Bethel (Eemstraat 99) 10.30—11.30 uur. Christelijke School Krulskamp. 10 3011.30 uur. Gabrle Mchenschool Plantsoen Zuid. 10.3011.30 uur. Wijkgebouw (L. Cos- terplein 14) 12—1 cn 2—3 uur. Open- luchtschool (Hobbemastraat) 10.3011.30 en 121 uur Chr. School (Rozcnstr.) 10.30—11.30 uur. Filalethes (Havik) 23 uur. Kapel Zon cn Schild. 11.45 12 45 u. Chr. School (v. Effenlaan) 1011.15 uut. Zonnebloemstraat (O.L. School) 10.30—11.30 uur. Joan van Dienststraat (Chr School): 10.15—11.15 uur. Chr. Scnool (Micrevcldstraat) 10.3011 30 uur Wcsthill-kinderdicn- sten (Bergkwartier): Vijfjes (46 jaar) in het Wijkcentrum, Utrechtseweg 106. 10.30—11.30 uur. Kleintjes (6—8 jaar) in Heinsiuslaan 1 10.3011.30 uur Junio res (8—12 jaar) in gebouw Mlddelloo. Koningin WilhelminaJaan 1. 10.3011.30 uur. Oudsten (12—14 Jaar) op Banka- straat 19. 10.30—11.30 uur. Huwelijksinzegening' St. Joriskerk. Woensdag 25 October n.m. 2.30 u.. door ds Blok. Nicuwekcrk Woensdag 25 October n.m. 3 uur, door Dr. A. Steen- beek. Bijbellezingen: Donderdag 26 October. Gymnastiekzaal school Joannes van Dieststraat. n.m. 7.30 uur. door ds. Blok. Bijbellezing over Richtcren 2 63 6. Onderwerp: „Het refrein van het boek". Wijkgebouw L. Costerplein 14. n.m. 7 30 uur, ds. A. Steenbeek. Filalethes. Havik 27. n.m. 7.30 uur ds. Vermaas. Emmakerk. Oude Soesterweg 131. n.m. 7.30 ds. Smits. Gebouw Tolliusstraat 19, n.m. 7 uur. dc heer J. F. Grimm. Geref. Kerk: L. Vrouwestr. 10.00 uur ds. F. H. von Meyenfeldt; 5.30 uur ds. W. C. van den Brink,. Veenendaal. Leusderkwartier t. v. d. Heydenstr): 9.30 uur ds D. A. Zijlstra: 5 30 uur d.s F. H. von Meyenfeldt. Soesterkwar- tier (Tulpstraat) 9.00 uur ds. W. C. van den Brink: 5.30 uur ds. D. A. Zijlstra. Geref. Gem„ Stoovestraat: 10 en 5 u. Leesdlenst. Remonstrantse Gemeente. Herenstr.: 1030 uur mej. da. H. Meyer (R'dam). Chr. Geref. Kerk: W. v. Mechelen- straat: 10 en 6 uur ds J. Drenth. De Kerk van Jezus Christus van dc Heiligen der Laatste Dagen. Regentes selaan 21 B: 17 uur avonddienst. Herst. Apostolische Zendingskerk, Gasthuiskcrk' 17.30 uur Eredienst. Chr. Science Society. Thorbeckeplein 1. RHBS 10 "ur Ned dienst; 1130 uur Engelse dienst. Oud-Kath. Kerk, 't Zand. 10.30 uur H. Dienst. 6.30 Vesper. Doopsgez. Gem. ds. D. Richards (Bussum). Vrije Evang. Gem.. Plantsoen West 2: 10 en 5 uur br. V Selhorst (Apeldoorn). Evang Luth. Kerk. Langestraat 61: 10 30 uur mej. ds M E Monsees. Oud-Geref Gemeente. Muurhulzen 53. 9.30 en 17.00 uur Godsdienstoefening. 25 Oct. 19.00 uut dhr. H. Wiltink (Doetin- chem). Leger des Heils, Havik 25: Zondag v.m. 10 u Hciligingsdlenst; n.nr. 7 uur Openluehtbijccnkomst: n m. 8 u. Verlos singssamenkomst. Leidsters Majoor Geutjes en Kapt. Meyerhof Soefibeweging Universele Eredienst, Utrechtscstraat 53 11 00 uur onderwerp: CuMuut en geestelijk leven. HOOGLAND. V.m. 10 uur ds. Jel- lema Bediening H Avondmaal LEUSDEN V.m 10 uur ds. Hof stede Huwelijksinzegening: Vrijdag 27 Octo ber n.m 2 30 uur. Lokaal Aschat: n.m. 2.30 uur de heer Grimm.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2