Geheimzinnige stralen zijn geen signalen van de planeten r~ Amerika verbruikt 60 procent van de totale produc tie Hoe vinden zij de weg Geleerden zoeken naar mysterieus zintuig van trekvogels Gezelligheid is synoniem met bewoonbaarheid Utrechtse sterrenwacht vangt radiogolven op van de zon en uit de Melkweg Viervoudige werking van Chefarine „4". Chefarine „4" Houdt U gedekt!' Brazilië dicteert de markt r J Zaterdag 21 October 1950 (Van een onzer verslaggevers) Wij hebben onlangs een bencht in de krant gehad over geheimzinnige radiosignalen, die door Britse geleerden uit het heelal werden opgevangen en die hen voor een raadsel zouden stellen. Sissende signalen, waarvan de herkomst een probleem vormde. „Die verschijnselen zijn inderdaad zeer merkwaardig en het is helemaal niet zo moeilijk, u daar een overzicht van te geven", zegt prof. Minnaert, de directeur van de Utrechtse sterrenwacht, wanneer wij ons bij hem ver voegen om inlichtingen hierover. „De astronomen uit de hele wereld in- teiesseren zich levendig voor de radiogolven, die uit het heelal worden opgevangen", zo vervolgt de hoogleraar. „In beginsel zijn het dezelfde golven, die uit de radiostations komen, alleen heel korte, zoals radargolven". daarom al niet juist is. omdat het veel te menselijk is gedacht. Men moet het heelal niet al te menselijk zien. Aan het einde van ons gesprek herhaalt dl* Houtgast. dat er nog nooit een sein van ndere planeten is opgevangen en dat dit ook niet te verwachten is. Van de maan is wel eens antwoord gekomen, maar dat was de echo van een signaal, dat wij zelf hadden uitgezonden. 1 fyT is de zon. maar op een speciale manier gezien, nl. door een „radio-oog". In het midden ziet men de eigenlijke zonneschijf en daaromheen de coronawaar van de binnenkant een schit terende rand om de schijf vormt. De corona zendt ra- diostralen van een groot aan tal golflengten uit. Boven staande foto werd .gezien" in radiostraling met een golf lengte van ongeveer 1 meter. Advertentie (I.M.) Wanneer zware hoofdpijn, hevige periodieke-of andere pijnen niet ie verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk iablei bevai vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan Chefarox- zorg), dal zelfs de gevoeligste maag tóch niet van streek raakt. 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN WK* INEEN TABLET Wijze van ontstaan is niet bekend „Deze radiogolven zijn toch iets anders dan de cosmische stralen, niet waar. professor?" „Inderdaad, dikwijls worden zij verward en toch zijn ze heel ver schillend. De cosmische stralen ho ren, anders dan de radiogolven, niet thuis in het gebied van de lichtgolven. Cosmische stralen zijn eigenlijk heel erg verdunde gassen, waarvan de deeltjes, wetenschappe lijk: corpuscula, met enorme snel heid uit de wereldruimte op aarde neerkomen." „Wie bestuderen hier te lande de radiogolven, professor?" „Daarvoor hebben wij een uitste kend georganiseerde werkgemeen schap. zoals men op dit gebied nog niet kent: de stichting Radiostra ling van zon en melkweg". De Leid- se en de Utrechtse sterrenwachten, de PTT. het KNMI en Philips' na tuurkundig laboratorium maken er deel van uit. De radiogolven uit het heelal zijn voor het eerst waargeno men, dat wil dus zeggen ontdekt, in 1933. maar de intensieve bestudering dateert pas van na de oorlog. De wetenschappelijke tijdschriften staan er vol van. Het is nu al een vast staand stuk wetenschap, waar gewel dige mogelijkheden in zitten. Enge land en Australië hebben op dit ter rein de leiding." „Zoudt u op een voor de leek be grijpelijke manier kunnen zeggen waar die radiostraling vandaan komt?" Radio-sterren „Ja, zeker. De stralen komen uit de Melkweg en uit de zon. Wat de zon aangaat vooral uif de corona, die bekende ijle omhulling van de zon, waar een hitte van ongeveer eén millioen graden heerst; het ontstaan van radiostraling bij die temperatuur is volkomen begrijpelijk. Uit de Melkweg komt een algemene stra ling, maar daarenboven zijn er nog de z.g. radiopuntbronnen, „radioster ren" zou ik kunnen zeggen, waar ook dergelijke stralen van uitgaan Hoe daar de stralen ontslaan daar is nog niet veel met zekerheid over te zeggen. Wij hebben de nei ging te denken, dat iedere ster een kleine hoeveelheid uitzendt en dat wij het totaal waarnemen als alge mene radiostraling. En nu is het kwart over elf, tijd om college te gaan geven. Dr Houtgast zal u ver der nog wel iets willen vertellen." Met dr J.. Houtgast. observator aan de Utrechtse sterrenwacht, vervolgen wij het gesprek. Wij vragen hem. of er' in de laatste tijd nieuwe feiten, schokkende gebeurtenissen op het gebied van deze zozeer op de ver beelding van de mensen werkende „radiosignalen" zijn ontdekt. „Ik kan me niet voorstellen, dat het in deze berichten om andere stralen gaat dan de tot nu toe be kende." zegt hij met de sceptische rust van een observator. „Hier in Utrecht is er niets van bekend en ik neem aan, dat er in de overige we tenschappelijke wereld ook niets over bekend is. Het feit. dat wij die radiostraling nu kennen dat is inderdaad een schokkend iets ge weest. Maar dat dateert niet van de laatste weken." „Grote mogelijkheden voor het zuiver wetenschappelijke onderzoek, zitten er inderdaad in. Een sprekend voorbeeld is het be studeren van het Melkwegstelsel. De Melkweg bestaat behalve uit sterren o a. uit nevelmaterie en gigan tische stofwolken. Die onderscheppen het licht van de zeer verre sterren. De radiostralen gaan er door heen. Met gewone kijkers kunnen wij het centrum van het Melkwegstelsel niet zien. hoewel de sterren daar het dichtst bijeen staan en er dus het meeste licht moet zijn. De radio- stralen zijn nu een geheel nieuw middel om dat centrum te bestude ren." Wij leven riskant. Sociale voor zieningen, levensverzekeringen. A- Z-polissen ten spijt, leven wij nog steeds, ieder uur, voor eigen risi co. Wie kan een risico dekken? Zo ben je gezond en zo lig je, als iede_ re dag een landgenoot, zwaarge wond in het ziekenhuis. Er is ook innerlijk riskant leven: op de grens tussen normaal en krankzinnig. Balancerend op de smalle strook tussen zedelijk en onzedelijk. Wie zichzelf kent. werpt deze gedachte niet verontwaardigd snuivend weg. Wij leven tussen twee werelden: die van het beest en die van de geest. Een Zaterdagavondblad is voldoende om ons daarvan te over tuigen. Eén duik in de binnenha ven van eigen bestaan trouwens ook. Somigen worden er terneerge slagen van: Anderen noemen dat „de harde feiten" en trachten er overheen te leven. Maar wie het gevaar, dat ons allen bedreigt, m de ogen durft zien, moet weten dat er een „dekking" is. Niet de dek king van artikel zoveel uit een po lis. Neen, de dekking, waarvoor God garant staat. U kunt dat vin den in uw Bijbel: Efeze 6. De wa penrusting Gods. OBERMAN „Bij het woord „radio" denkt een niet-astronoom aan geluid. Kun nen deze stra len wordert ge hoord?" „Dat kan na tuurlijk altijd, het is niets bijzon ders. Zij kunnen worden opgevan gen op een an tennesysteem en dan kan men er in zekere zin mee doen wat men wil. Men kan ze zichtbaar maken op een ampèremeter; men kan ze aan sluiten op een koptelefoon." „Wat hoort men dan?" „Een volmaakt ongedifferen tieerd geruis. Er is geen sprake van seinen of signalen. Het re- ruis is niet altijd even sterk. Er zijn tijden, dat de straling van de zon aanmerkelijk versterkt is. bij voorbeeld wanneer cr grote zonne vlekken over het midden van de zonneschijf trekken. In zo'n periode van toegenomen straling kunnen er nog plotselinge uitbarstingen voor komen. van enkele seconden tot mi nuten. Die gaan dikwijls gepaard met zg. zonnevlammen, oplichtende gaswolken aan de oppervlakte van de zon." Practisch belang „Heeft de studie van deze ver schijnselen behalve wetenschappelijk ook direct-practisch belang?" .Sterke radio-uitbarstingen op de zon kunnen bepaalde uitzendingen, van televisie b.v., volkomen lamleg- gen. Televisie werkt met bepaalde, uitgezochte golflengten. De zon werkt met golven, variërend van enkele centimeters tot tien meter, de ruimte daartussen is geheel met gol ven opgevuld. Het grote aantal golf lengten van de zon is ook één van de redenen, waarom wij die uitzen dingen. in geluid omgezet, als een geruis waarnemen." De zon als een reusachtig radio station, een studio, waar onder de koortsachtige hitte van één millioen graden wordt gewerkt dat is het beeld, dat wij krijgen en dat alleen fv' t (Van een onzer verslag gevers). LS de bladeren bruin x\ worden, de boeren hun aardappelen gaan rooien en s de mensen tegen elkaar zeg- I gen, dat je al „best een vuur- S tje in de kachel zou kunnen hebben", wordt een groot ge- - deelte der vogelsoorten, die 8 heel de zomer kleur en leven- 1 digheid aan onze polders, 1 grienden en bossen hebben 1 gegeven, onrustig. I Ze groepen samen, vliegen capriolend en rumoerend S door de kille lucht en de man- I netjes verbreken de huwe- lijksband, die ze in de lente 1 dikwijls met zoveel moeite op j medeminnaars hebben be- 8 vochten. En dan, op een dag I in October of November, al -5 naar gelang de soort, zijn op- eens grote groepen verdwe- nen. Ze hebben geen weer- 1 stand kunnen bieden aan de 1 roep van Noordelijke col li lega's, die hoog in de lucht naar het gastvrije Zuiden j streefden: feilloos vliegen ze I dikwijls duizenden kilometers 1 naar de plaats, waar ze ook verleden jaar en het jaar daarvoor en eeuwen geleden 1 hun voorouders al heen s vluchtten voor de barre win- ter, in Afrika, Zuid-Frankrijk 1 of dichterbij in Engeland. De vraag, hoe die vogels ieder jaar weer foutloos de weg vinden, heeft de mensen al heel lang bezig gehouden. Boeren, vissers en jagers vertelden er elkaar allerlei legen den over, geleerden stelden theo rieën op en namen experimenten met wonderlijke resultaten Ook in ons land zijn ornithologen van het vogeltrekstation Texel al jaren aan het werk. om het mysterie van het oricntatievermogen van onze gevederde vrienden te ont sluieren. Want een mysterie is het. Het verhaaltje, dat de oude vogels - wordt Nellie Ernst ten grave gedragen AMSTERDAM. Nadat het stoffelijk overschot van de diep betreurde toneelspeelster Nellie Ernst gisteren in de hal van de Stadsschouwburg opgebaard had gestaan in een weelde van kransen en bloemen en velen langs de baar hadden gedefileerd als een plech tige hulde aan de overledene, werd de tocht naar de begraafplaats Zorgvlied aanvaard. Vrienden en collega's volgden in een lange stoet lopend de lijkkoets. In de aula was Albert van Dal- sum de eerste, die als lid van de directie van het A.T.G. het woord voerde. Hij herinnerde aan de mooie rollen van Nelly Ernst en haar werk, dat zij in oorlogstijd illegaal gedaan heeft. „Veel" zegt hij, „is in de kunstenaarsloopbaan, die zo vroeg eindigde .onafgemaakt gebleven." Na hem spraken nog Paul Huf, Marie Hamel. Ben Groeneveld en Cor Hermus Rob de Vries sprak namens de familie een dankwoord. DEN HAAG. De aanleg van de aarden baan van het Noordelijk deel van de omlegging bij Hccrcnveen in de rijksweg ZwolleLeeuwarden, wordt op 10 November aanbesteed. Gehoopt mag worden, dat men spoe dig zal beginnen met de bouw van bruggen en viaducten. WAAROM DE KOFFIE ZO DUUR 13 Ringstation Loosduinen. Op de uitkijk naar vogels. OVERAL in de we reld is de koffie prijs weer gestegen. Zelfs in Brazilië is in een half jaar tijds de prijs bijna verdub beld. Daar zijn enke le oorzaken voor aan te wijzen. In de eerste plaats is er de toeneming van 't koffiegebruik. vooral in de Ver Staten. Ameri kaanse economen hebben becijferd, dat in de USA elke inwoner voor de oorlog gemiddeld drie koppen koffie per dag dronk. Thans is dit aan tal veertien Het gevolg is. dat Amerika bijna 60^ van alle koffie tot zich trekt. Daartegenover staat, dat de wereld aan zienlijk minder koffie produceert, door de ver mindering der opbreng sten in Azië (vooral in IndonesiëU Moesten in 1930 de Zuidamerikaanse planters cr nog toe over gaan hun koffieplantages te verbranden cn te her planten met katoen, om dat het aanbod te groot werd, thans overtreft de vraag het aanbod aan zienlijk. Zo lang do koffie goed betaald wordt, is cr in Brazilië een ware plant- rage. In enkele jaren lijds is in het binnenland van Brazilië, in de staat Pa rana nabij Londrina op bijna 2000 km afstand van Rio een kofficgebied ontstaan, dat zijn weerga in de wereld niet heeft. In een jaar tijd is de woeste ocrwoudbodem duizendvoudig cn nog meer gestegen Reizend door dit gebied, kan men eerst allerlei oude koffieplantages tegenko men, waarvan het niet meer de moeite was, door bemesting de pro ductie te verhogen. Dan komt men in een gebied, zo groot als Frankrijk, waar plantage naast plan tage ligt. Aan de grens daarvan kan men enorme branden waarnemen van het oerwoud, dat wordt afgebrand. De stad Lon drina zelf is in twee jaar uitgegroeid van een hut ten-nederzetting met 2000 inwoners tot een stad met 100.000 zielen, 16 bankihstcllingen. hotels, bioscopen en transport bedrijven. De verbinding met de kust wordt on derhouden door 2000 vrachtauto's, die dage lijks af rn aan rijden, terwijl een smalspoor- weg ook nog een bijzon der aandeel voor zijn rekening neemt. Qua benzincgebruik Is Lon drina. na Rio en Sao Paulo. de derde stad van Brazilië. Ongetwijfeld zal deze hoogconjunctuur van het „bruine goud" niet altijd duren. Het is zeer wel mogelijk, dat vele Brazi lianen. die in karavanen naar Londrina reizen, be drogen uitkomen, wan neer over vijf jaar hun struiken de vruchten zul len dragen, waarvoor de wereld dan geen interes se meer heeft Vooral als Amerika er in slaagt de consumptie te beperken of de koffie te betrekken uit andere Zuidameri kaanse staten cn Indone sië. Enige dagen in Londri na cn de nabije omgeving vertoefd hebbend, is mij opgevallen welk een kof- fickoorts Brazilië heeft overvallen. Er wordt de reinste roofbouw ge pleegd. terwijl do specu latie niet van de lucht is. Vooral dc in Brazilië wo nende Japanners hebben zich met ijver op dr tus senhandel geworpen en tot laat in dc nacht kan men in de banken de planters en handelslieden in en uit zien gaan. In de stad. die kennelijk nu al uit haar krachten is gegroeid, zijn de straten rood van het stof, dat door de vrachtauto's uit het binnenland wordt aangevoerd. .J wanneer wij beweren dat de wo ninginrichting van een groot deel van het Nederlandse publiek nog wel te wensen over laat. Deze in richting is nu eenmaal een' kwestie van persoonlijke smaak, en wie dan ook van de aantrekkelijkheid van zijn eigen interieur overtuigd is moet zich van dc zoeven gedane bewering maar niets aan trekken. Doch ook als hij dat in- om het volgende voorjaar 'n groot aantal weidevo gels op het nest te vangen, ze een klein zendappa- raatje aan het lichaam te bin den en ze dan weer te laten vliegen. Het zendapparaatje zendt een be paald sein uit. Over het hele land bevindt zich een net van hel pers met ont- vangertjes. die de uitgezonden seinen opvangen. Door combinatie van de gegevens van deze helpers kunnen de orni thologen de weg bepalen, die de vogels bij het begin van hun trek volgen. En theorieën, die op het ogenblik be staan. om het oriëntatievermo gen der vogels te bepalen. ..Rich tingszin" heet dat instinct. Er zijn aller lei proeven ge nomen. die deze hypothese schij nen te bevesti gen. Jonge vo gels. die men, voor het begin van de trek, honderden kilo meters naar het Zuiden verplaat ste. trekken toch in dezelfde rich ting als hun soortgenoten thuis, zodat ze op een heel an dere plaats dan deze terecht kwamen. Omstreeks 1935 Boek van Otto van Tussenbroek over icon inginrich ting Het lijkt niet erg vriendelijk derdaad niet doet stellen wij hem voor kennis te nemen van de nieu we mogelijkheden die de moderne interieurkunst biedt. Het is abso luut een vergissing, dat voor een goede richting een dikkere porte- monnaie nodig zou zijn dan voor 'n inrichting met van weinig smaak getuigende materialen. In dit ver band mag ongetwijfeld worden ge wezen op het goede werk van de stichting „Goed Wonen", die reeds vele nieuwe ideeën heeft gepropa geerd, die op tal van plaatsen door het inrichten van modelwoningen het grote publiek met de moderne opvattingen in aanraking heeft ge bracht en die de vervaardiging heeft gestimuleerd van nieuwe meubelen, die ongetwijfeld nog goedkoper zullen worden wanneer het aantal afnemers groter wordt. De heer Otto van Tussen broek te Utrecht, oud- directeur van het museum van kunstnijver- I hcid te Haarlem, heeft eveneens al vele jaren op de bres gestaan voor een zuiverder en schoner vormge ving. Thans heeft hii een boek ge schreven „Achter blinkende vensters, dat bij de Nedcrland- J se Uitgevers Mij. te Leiden is ver schenen en dat in de meest uitge- I breide zin aan de inrichting van I een woning is gewijd. De schrijver valt maar meteen „met de deur in huis". Ook hij wijst er op dat wat de één gezellig vindt, voor de ander het toppunt van ongezelligheid kan betekenen. Maar terecht voegt hij er aan toe dat wie naar gezellig heid streeft, moet inzien, dat deze eigenschap synoniem is met be woonbaarheid. In zijn inleidend hoofdstuk wijst hij er verder op, dat de uitlating van de grote Ame rikaanse architect Frank Lloyd Wright ..Ik verlang van een bouw- Gerrit Berg ringt een vogeltje gevangen onder een net. niet die wetenschap kan dan weer ving een Duitse vogelkundige buiten de juistheid van een drietal theo- de trektijd door heel Europa een rieën, die er op het ogenblik ter aantal vogels van hun nest bracht verklaring van het orientatievermo- ze allemaal naar Berlijn, ringde ze gen der vogels zijn. beproefd worden en bet ze weer vliegen. Het bleek. Iedere vogel heeft een aangeboren dat 34 van de beestjes hun nest instinct, dat hem op een bepaald weer terugvonden, terwijl ze cr toch moment (in de herfst) dwingt, in honderden kilometers vandaan gc- Zuidwesteliike richting te vliegen, bracht waren in een voor hen to- is de hypothese van de eerste der taal onbekend gebied. rfr jongen de .veg wijzen weerlegd door het feit, dat van vele 3 soorten eerst de jonge vogels die fi nog nooit getrokken hebben, haar- f- scherp in de richting vliegen, die fi iaat ook de ouden rullen inslaan. 'f Er zun zoals wg reeds meldden, 1 vèrgevorderde plannen van geleer- den van het vogeltrekstation Texel t (dat niet op het eiland van die naam. maar in Leiden gevestigd is) F I II ONGEVEER half October roc- ken tienduizenden trekvo gels weer hun weg naar war mer oorden. Hoe ze zo precies hun weg vinden, weet niemand, maar de geleerden zoeken er naarstig naar, ook in ons land. Oorspronkelijk werd op Texel een zogenaamd vogeltrekstation gevestigd, maar het bleek, dat de gevederde trekkers (over ons land vliegen meest vinken en spreeuwen uit Scandinavië, de Baltische landen en Polen op weg naar Engeland) die de nei ging hebben, bij een zee af te slaan en verder de kustlijn te volgen, meer Zuidelijk de Noordzeekust bereikten. Toen werd het trekstation verplaatst vaar Leiden, maar het behield zijn oude naam. Waarnemers van de Neder- landse Natuurhistorische Ver eniging zullen aanstaande Zon dag in samenwerking met de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie op de belangrijk ste posten in het land waarne mers plaatsen om gegevens te verzamelen over de vogeltrek, die dan in volle gang is. Vandaag vertellen wij iets over de meningen, die de ortit- thologen er over het geheim zinnige oriëntatievermogen der vogels op na honden. Een vol gende maal brengen w\i een re portage over een vinkenbaan, waar honderden kleurige zan gers gevangen, geringd en dan weer vrijgelaten worden. Op die manier krijgen dc onderzoekers gegevens, om iets over het mystieke vermogen in de kleine kopjes te weten te komenm De ornithologen over de hele wereld stonden perplex. De tweede theorie, dat vogels het vermogen, om van elke plaats ter wereld een bepaalde plek terug te vinden, ont stond, „Plaatszin" noemde men die eigenschap. Men heeft deze plaats zin oveqjebracht op de trek Een aantal sperwers uit Scandinavië, die normaliter naar Midden-Frankrijk trekken, werd naar Silezië ver voerd. geringd en losgelaten. Uit de ringproeven bleek, dat de jonge sperwers in de oude richting trok ken en dus veel Zuidelijker dan hun uit Scandinavië vertrokken soort genoten terechtkwamen, maar dat de oude sperwers naar de goede plaats in Midden-Frankrijk vlogen. Dit experiment wijst op het aan wezig zijn van richtingszin bij jonge vogels en van plaatszin bij oude. Het Nederlands trekstation doet al sinds enkele jaren proeven op dit gebied. Het ene jaar brengt men een aantal oude spreeuwen naar Ba zel. het andere jaar een aantal jonge vogels. Inderdaad hebben een aantal teruggemeldo jonge spreeuwen getoond richtingszin te bezitten. Dit jaar gaat een lading geringde oude vogels naar Bazel. De derde theorie is van de Ame rikaan Griffin. „Vogels hebben niet meer zintuigen dan wij." zegt hij heel nuchter. ..Ze hebben een goed herinneringsvermogen en ze kunnen, op een vreemde plaats gebracht, door hun snelle vlucht grote gebieden afzoeken, zodat ze vroeg of laat een goede kans ma ken op hun oude plaats terug te komen." Griffin bracht eens een aantal zeevogels ver het binnenland In en liet ze daar los. Zelf ging hij in een vliegtuig er boven vliegen. Inderdaad zag hi.i. dat de vogels allerlei grillig zoekende bewegin gen maakten Steeds groter cirkels beschrijvend bereikten ze eindelijk de zee! De heer A C Perdeck, leider van het vogeltrekstation Texel, die ons al dit wetenswaardigs ver. telde, voelt wel iets voor de laat ste theorie. Vogels vliegen in be kend gebied naar allerlei bakens: een rivier, rijen bomen enz. heeft hij bij zijn veldwaarnemingen ont dekt Oo een vreemde plaats ge bracht ontdekken ze na lang ge noeg zoeken dikwijls wel een be kende boom. molen of iets anders. De Stichting Vogeltrekstation Texel, adres Zoölogisch Laborato rium. Kaiserstraat 63. Leiden, moet haar onderzoekingen groten deels uit bijdragen van donateurs betalen. Deze donateurs krijgen de jaar verslagen van het trekstation. waarin zij een overzicht van de laatste onderzoekingen vinden, thuis In het laatste jaarverslag staat te lezen, dat dc instelling zonder aanmerkelijke toeneming van de middelen geen stand zal kunnen houden valt, over wnnd en vloerbedekking, over een juiste kleurenkeuze en over verschillende soorten meubelen Kin derkamer en keuken zijn daarbU niet vergeten De lezer wordt niet alleen uitvoerig Ingelicht omtrent de nieuwe mogelijk heden die dc moderne industrie biedt maar hij wordt ook met nadruk er op gewezen, dat de meubelen ccn dienen de functie hebben en dat derhalve het element van dienstbaarheid een lei dinggevende rol mag spelen. Een stoel mag bijv. nog zo mooi zijn. als dit voorwerp niet prettig „zit" >s het een onding Ook omtrent de inrichting van een kamer voor zover het dc verde ling der ruimte betreft worden nuttige wenken gegeven ..een kamer is pas dan behoorlijk gemeubeld indien het kwantdm vrJJ gebleven Vloeropper vlak op zijn minst gelijk is aan het kwantum, dat door meubilair bezet is" en om veel nodeloos gemanoeu vreer te voorkomen geeft de schrijver de goede raad van de plattegrond der kamers cn de meubels een model te maken op verkleinde schaal Een ieder die zich geplaatst ziet voor het Inrich ten van zijn woning, of die er van houdt Iri zijn bestaande Interieur wat tc experimenteren zal met dit Interes sante rn met veel fraaie foto's verluch te boek ongetwijfeld zijn voordcel kun nen doen. Indien het nog eens tot ccn herdruk komt kan de auteur de tekst misschien zuiveren van enkele germanismen dio cr nogal eens in voorkomen. Vliegveld Volkel gemoderniseerd (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Het Brabantse vliegveld Volkel, door de Duitsers aangelegd, doch door hen eigenlijk nooit gebruikt tengevolge van de vele Britse bombardementen, waar aan het bloot stond, zal zo gemo derniseerd worden, dat het aan alle eisen van dc moderne luchtvaart zal voldoen. Tot dc werkzaamheden, die reeds in volle gang zijn, behoort het aanleggen van startbanen, die zo'n lengte zullen krijgen, dat zij voor dc nieuwste vliegtuigen, ook voor die. welke een lange aan- cn uitloop hebben, geschikt zullen zijn. Over de soort toestellen, die de regering zal bestellen, is nog geen beslissing genomen. Een eventuele beslissing kan overigens ook nog steeds gewijzigd worden gezien de evolutie, waaraan speciaal de mili- I taire vliegtuigen nog onderhevig werk hetzelfde wat ik van een f zijn. Wel gaan de gedachten reeds mens mag eisen, dat is: eerlijkheid. Ilit naar Thundorjets. zwaar bewa- ook kan gelden voor de inrichting j pende gevechtsvliegtuigen. Deze ma- van het huis. chines, die in Amerika in 1946 in w- i Productie kwamen, hebben een MODERNISERING j maximum-snelheid van bijna dui- Dic Inrichting zal voor zeer veel zend kilometer per uur. Dc Ameri- mensen betekenen een modernisering van de bestaande woning hetzij da dat men dit kan doen door het aan brengen van wijzigingen In het huis zelf. hetzij dat men de modernisering zoekt door een nieuwe indeling van de kamers met behulp van een geheel of gedeeltelijke vernieuwing van de meu bilering cn stoffering Welke manier men ook kiest bJJ elke zijn verrassen de resultaten tc krijgen cn de schrij ver doet ons heel veel practische en behartigenswaardige opmerkingen aan dc hand Zo vertelt hij ons van de porte brisée en war er van te maken kaanse enkele luchtmacht heeft er reeds tientallen van in gebruik. Uitdraaibaar blad in een erker, dat als schrijfbureau en als eet tafel dienst kan doen. Het ont werp is van wijlen Paul Brom berg. Illustratie uit „Achter blinkende vensters".

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3