KLM-OVERALL^u«m Kamerleden verzetten zich tegen nieuwe kostprijsberekening ^mannenwerk Koude oorlog om een reclamebord Europa's handel komt voor 75 procent vrij Ballet Theatre komt in Nederland dansen Leidsendamse aannemer doet aan uitvinden Vleessituatie neemt thans een gunstige wending Ar# Werkelijke toestand moet de grondslag blijven Twintig jaar geëist tegen verrader Belgic koopt Duitse mosselen Nederlanders en Duitsers bijeen WEK DE GAL IN UW LEVER OP Franse Kamer aehter diensttijdverlenging Zaterdag 28 October 195Ö MINISTER MANSHOLTS LANDBOUWBELEID Advertentie (l.M DEN HAAG. In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting 1951 van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening wordt vooral bezwaar gemaakt tegen de voornemens van de minister in zake de kostprijsberekening. Deze wil de bedrijfsmogelijkheden als grondslag nemen en niet de werkelijke toestand, om op deze wijze een officiente bedrijfsvoering te stimuleren. Dit wordt door zeer vele leden „absurd" gevonden. Het werk van het Landbouw-Economisch Insti tuut dat van de werkelijke toe stand uitgaat zou hierdoor vol komen in discrediet worden ge bracht. En deze leden vragen zich ook af, of het wel juist is om de prijzen der landbouwproducten nog langer langs kunstmatige weg I laag te houden. Sommige leden zijn \an oordeel, clat de z.g. nieuwe koers in de landbouw, die de minister sinds enkele jaren volgt, er op gericht is de grote akkerbouwbedrijven te bevoorrechten door het vaststellen van garantieprijzen voor de voor hen belangrijke akkerbouwpro ducten zoals tarwe, suikerbieten en koolzaad. Indien dc regering de thans gevoigde landbouwpolitiek als middel ziet om zo snel moge lijk te komen tot een situatie, waarin Nederland het buiten de financiële hulp van Amerika zal kunnen stellen, zal zij bedrogen uitkomen. Verscheiden leden, die zich on der de gegeven omstandigheden kunnen verenigen met het prijsre- gelend optreden ter wille van de consument, menen, dat het nodig zal zijn bij de te nemen maatre gelen eenvoud te betrachten. Gevraagd wordt of de Regering tijdig een nieuwe Pachtwet zal in dienen of dat het Pachtbesluit op nieuw zal worden verlengd. Ern stig bezwaar wordt gemaakt tegen het voornemen van de minister om voor gerst en zo nodig voor haver opnieuw een inleveringssysteem in te voeren. En waarom drinken wij nog steeds gestandaardiseerde melk van 2.5 pet. vetgehalte? Stel twee soorten melk verkrijgbaar, zeggen de leden, die hierover vallen, n.l. met 2.5 pet. en met 3.5 pet. vet. De instelling van een commissie ter bestudering van de noodzake lijke vernieuwing der vissersvloot wordt toegejuicht, maar men vreest, dat het al te laat is. omdat buitenlandse vloten een voor sprong hebben gekregen Hoe denkt de minister over een sub sidie op kolen voor trawlvissers? ARNHEM De officier van jus titie bij de bijzondere strafkamer van de arr. rechtbank *»r. De Walle heeft twintig jaar gecist met aftrek i tegen de gewezen Nijmeegse politie man Verstappen. In het bijzonder brak de officier de staf over de monsterachtige pro- vocatie van gemengd-gehuwde Jo den. Door een handlanger werden ze bevreesd gemaakt voor een op til zijnde razzia. Zodra ze (op een j verboden tijd) op straat kwamen. deed V. ze arresteren De gevolgen i van V.'s optreden zijn desastreus j geweest, zei mr. De Walle. Meer j dan twintig doden zijn door toedoen van verdachte te betreuren volgens de dagvaarding, Advertentie (I.M.) sprak Jaap Lange. „Laatst zat ik met een moeilijk geval te kijken. Ik sleepte de ploegbaas erbij en vroeg »al hij er van dacht... hij haalt z'n tabaksdoos voorde dag „Stopeersl'npijp"zegt ie „dan zal't wel lukken'.' En laat ie nou gelijk hebben gehad." Inderdaad: Er gaat niets boven 'n pijp goede tabak! BRUSSEL. Volgens La Der- niére Hcure" he rt Duitsland met België een overeenkomst gesloten voor levering van mosselen. Deze overeenkomst loopt tot 1955. Reeds enkele maanden voordat de para sieten in de Zeeuwse mosselen wer den ontdekt is een kleine hoeveel heid Duitse mosselen bij wijze van proef op de Belgische markt ver kocht. Deze proef was bevredigend, daar de Duitse mosselen bijna even groot als de Nederlandse en groter dan de Deense waren'. Twee militaire artsen naar Korea DEN HAAG Bij hel Nederland- se Korea-detachement zijn ook twee militaire artsen ingedeelcL Voor deze functie hebben zich vrijwillig ge meld de officier van gezondheid le klasse A. J. van Meurs en de res.- off. van gezondheid 2e klasse J. J. van Gogh. Zij zullen worden uit gezonden in de rang van officier van gezondheid le klasse, gaan per vliegtuig naa>- Singapore en zullen daar op de „Zuiderkruis" overstap pen. Advert emit- 11 .1? i J\eder/and maakt voorbehoud met oog op Duitse politiek HUNTER de Export-Virginia van blijvend goede kwaliteit., (Van unzc correspondent) PARIJS. De raad van minis ters,-die het organisme der organi satie voor Europese Economische Samenwerking beheert, heeft giste ren het besluit genomen de intra- Europcse handel voor 75 procent vrij te maken. Dit percentage was tot nu toe zestig. Een langdurige discussie is aan dit besluit voorafgegaan. Neder land heeft namelijk tot voorwaar de gesteld, dat ook Duitsland tot werkelijke vrijmaking in die mate zou overgaan. Men weet waarom. De Nederlandse buitenlandse han del steunt in niet geringe mate op de export naar Duitsland en de overschotten in dit handelsverkeer gekweekt, dienen tot demping der Klassiek ballet in specifiek Amerikaanse sfeer Het American National Ballet Theatre of kortiveg Ballet Theatre maakt komende week een tournee door Nederland. De kracht van deze balletgroep ligt wel in het feit dat zij, zoals de naam reeds aanduidt, zowel ballet als theater brengt. Bij de balletminnaars kan men vele voorkeuren onderscheiden. Men vindt uitgesproken liefheb bers van het romantische ballet (dat zeker interessant is doch niet meer de geest van deze tijd ademt) daarnaast zijn er aanhangers van de moderne balletten' met sociale of morele strekking (Kurt Joossen Sadler's Wells), de bewonderaars van het erotische ballet (richting der jongere Franse groeperingen) en een nog kleine maar groeiende schare minnaars van het neo-klas- sieke en abstracte", het puur muzikale ballet waarvan Balanchi ne de onbestreden meester is. Door de bijzondere aandacht, welke Bal let Theatre besteedt aan het dra matische element in zijn balletten, zal deze groep ongetwijfeld ook hier bij een groot publiek waarde ring vinden. In Amerika wordt Ballet Theatre als de directe concurrent van het Ballet Russe de Monte Carlo be schouwd. De dansers zijn alle vol gens de klassieke ballettechniek ge schoold; het merendeel door uitge weken Russen getraind. Ballet The atre zal voor ons in Nederland daarom zo belangwekkend zijn, om dat wij kunnen kennismaken met de huidige opvatting van het Ame rikaanse ballet. Wij zijn nog te veel gewend aan het verhaaltje van Gi selle. dat we slikken al is het eigen lijk een melodramatische draak. De Amerikanen brengen hier wel Gi selle en Les Sylphides ten tonele, maar menen terecht dat dit niet het belangrijkste moet zijn. Zij zijn niet zo erg vertrouwd met prinsen die naar onschuldige boerendochters vrijen en aan geopende graven we nen; zij hebben hun eigen nationale helden. En zo zien wij dan in plaats van I de Europese prins, het ballet van de I Amerikaanse ..Billy the Kid". Een Don Juan en gangster is deze held. Hij stelt zich zijn eigen wetten. Aan J het eind van de Amerikaanse Bur geroorlog werd hij geboren te New York. Om zijn moeder te bescher- men doodde hij op zijn twaalfde jaar voor het eerst een man. Hierna volgden er nog velen Billy was knap, charmant, geliefd bij de Mexicaanse meisjes en een uitste kend danseur. De Sheriff, zijn enige vriend, overviel hem toen hij bij zijn Mexicaanse geliefde ver bleef. Dit min of meer authentieke gegeven werd tot ballet verwerkt. Ook ..Fall River Legend' berust op historische feiten. Dit dramatisch ballet dat men als een psychologi sche thriller kan beschouwen be rust op de moordzaak van Lizzie Borden omstreeks 1890. Deze tragi sche geschiedenis Lizzie beroofde haar vader en stiefmoeder met een bijl van het leven heeft Agnes de Mille tot een ballet geïnspireerd. Ballet Theatre zal zich ook van een luchtiger kant laten zien in het werk van Jerome Robbins ..Fancy Free" (drie zeelui aan de wal) en Rodeo (geschiedenis van een cow girl) wederom van Agnes de Mille. Het abstracte ballet wordt verte genwoordigd door Theme and Va riations van George Balanchine. Op 31 Oct. en 1 Nov treedt Ballet Theatre op in Amsterdam. 2 3 en 4 Nov in Den Haag. 5 Nov. in Rot terdam en 6 Nov. in Utrecht. H. HORNSTRA. deficicten, in het verkeer met an dere landen ontstaan. Dit betekent dus, dat Duitsland in sneller tem po zijn importen uit Nederland moet gaan betalen en bovendien de inperkingen moet opheffen, die het de laatste tijd de Nederlandse export naar Duitsland heeft opge- I legd. Een toezegging in deze is j van Duitse kant nog niet gegeven. Nederland zal straks via directe onderhandelingen met Duitsland naar een accoord zoeken, en tot op dat ogenblik wil Duitsland de handen vrij hebben. Het is dus niet uitgesloten, dat een overeen komst met Nederland Duitsland aanleiding zal geven voorlopig van verdere liberalisatie af te zien, hetgeen dan andere landen zou nopen op hun beurt met Duitsland te onderhandelen over bi-laterale afspraken. Ook in Frankrijk heeft in de liberalisatie slechts formeel toegestemd. Het wenst niet, dat. zijn betalingsbalans in ongerede gebracht wordt door ongemotiveer de prijsstijgingen der grondstof fen. Indien andere landen op de aanstaande conferentie van Tor- I quay niet voldoende medewerking I bij de bestrijding hiervan, zal Frankrijk op zijn toezegging in za ke de liberalisatie terug kunnen komen. Het accoord is dus eigen lijk van voorlopige aard. De moei lijkheden, die er door ontstaan, heeften men niet opgevangen. En voor een niet onbelangrijk deel zijn de problemen dus naar de toekomst verschoven. Toch is men in de Nederlandse delegatie tevreden. In principe, zo zei men ons is het besluit dan toch genomen en dat verte genwoordigt winst. De toekomst zal beslissen of zij blijvend is. WENEN. De Oostenrijkse i bondskanselier Figl heeft Vrijdag- avond een beroep gedaan op de vier i bezettingsmogendheden in Oosten- rijk om ,,de onverdiende en volko- men ongerechtvaardigde militaire bezetting van Oostenrijk spoedig te beëindigen". Gevangenschap in Azië minder zwaar dan in Europa? DEN HAAG. Tegen het in Juni 1948 ingediende wetsontwerp houdende voorzieningen ten aan zien van zeelieden, die in Azie in gevangenschap zijn geraakt, heeft de Tweede Kamer indertijd te- zwaar gemaakt. Zij achtte het on billijk, dat de hier voorgestelde te gemoetkoming niet gelijk was aan die, welke gegeven wordt aan hen, die in Europa of Afrika krijgsge vangen waren. Nadat de behandeling van het wetsontwerp meer dan twee jaar was opgeschort, heeft de Regering nu een nota aan de Tweede Kamer gezonden, waarin wordt gezegd, dat zij tot de gelijke behaiVieling niet kan overgaan, oensdeels om de kosten, anderdeels omdat het verschil in omstandigheden een ongelijke behandeling billijkt. Zij is echter wel bereid om bij de vaststelling van het bedrag der uit kering onderscheid te maken tus sen ongehuwden en hen, die een gezin te hunnen laste hadden. ARNHEM. In het huis ..De Pietersberg te Oosterbeck begon gisteravond een studie conferentie, uitgaande van de Nederlandse Ka- mei* van Koophandel voor Duits land en de Coördinatie-commissie voor de culturele betrekkingen met Duitsland, over het onderwerp „Ne derland en Duitsland in Europa" Tot en met Zondag komen hier vele vooraanstaande figuren uit het Ne derlandse en Duitse politieke, eco nomische en culturele leven bijeen om actuele problemen te bespreken. Van Nederlandse zijde waren o.m. aanwezig minister In 't Veld. de Kamerleden Korthals (VVD), Rool- vifik (KVP) en Vorrink (PvdA), de commissaris van de Koningin in Gelderland jhr dr Quarles van Uf- ford en mr. M. Rooij. voorzitter van de Federatie van Nederlandse Jour nalisten. Prof. dr K. Schiller uit Hamburg cn drs M. Kohnstamm, hoofd van het bureau Duitsland van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken hielden inleidingen over ..de econo mische positie van Duitsland en Nederland in Europees verband". Discussieleider was prof. dr. Wessels uit Keulen. Vanmiddag is er een officiële ontvangst door het ge meentebestuur van Arnhem. Advertentie (/.AT.) D zult morgens „kiplekker" oil bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel Diet, het bederft, u raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gaJ op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gsl te doen stromen. Eijt Carter s Leverpilletjea. Via autoradio, stokdweil en waterfiets tot miniatuur- rad i o (Van een onzer verslaggevers) Vcurscheaehtcrweg 50 A in Leidsendam is een houten huisje als in „Hans en Grietje". Hoofdbewoner van het aardig ingerichte schuurtje is een zekere meneer Robertson, die de (kleine) appartementen deelt met zijn vrouw. Deze meneer Robertson is van beroep aannemer, maar dat is eigenlijk verleden tyd. want z(jn knutselhobby is in de loop der jaren der mate uitgegroeid, dat hy zich tegenwoordig onder de groep „uitvinders en pioniers" mag schikken. Dc laatste vinding werd dezer dagen aan de pu bliciteit prijsgegeven: een rouziekmakende spaarpot, of indien U dat beter in de oren klinkt een sparende radio. U kunt het geloven of niet: Uit die enorme kist op de achter grond komt evenveel geluid als uit dat kleine doosje De maker, de heer. C. L Robertsen uit Leid- schendam is jutst bezig om met een koptelefoon naar een an dere zender te zoeken. Maar varkensstapel wordt bedreigd; import van krachtvoer aan minister verzocht (Van onze landbouwredacteur) In dc Nederlandse vleessituatie is de laatste weken een behoorlijke ver betering gekomen. Heeft bet bedrijfschap voor vee en vlees zich genood zaakt gezien gedurende enige maanden dc export van vette en bacon- varkens cn spek geheel stop te zetten om de binnenlandse vleesvoorziening niet in te grote moeilijkheden te laten komen, thans heeft het aanbod van slachtrunderen en varkens zich zodanig verruimd, dat deze week export van 6000 baconvarkens naar Engeland kon worden toegestaan. Ondanks de naar Nederlandse be grippen betrekkelijk hoge prijzen voor de consument (in de ons om ringende landen is het vlees aan zienlijk duurder) is het binnenlands vleesverbruik toch hoog. In de eer ste acht maanden van dit jaar werd gemiddeld 420 gram vlees zonder been per hoofd cn per week gecon sumeerd; dit komt overeen met 32.5 kg. per jaar (voor de oorlog lag het vleesverbruik op ongeveer 38 kg. per hoofd). Dit zijn de bemoedigende feiten, die wij Donderdag vernamen op de ver gadering van de commissie van bij stand van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees. Helaas werden er ook an dere geluiden vernomen: De rede lijke vleespositie van thans, zo kan uit de unanieme mening van bestuur en commissie van toezicht van het Bedrijfschap worden geconcludeerd. Advertentie (l.to.) JOHN KRIZA als ..Billy the Kid" in het gelijknamige ballet- werk. dat hier door het Ameri can National Ballet Theatre ge danst zal worden. Geen benzine of toch wel benzine (Van een onzer verslaggevers) „Wat is 't nou: wèl benzine of géén benzine?" Dc automobilisten, die van de week het dorp Jutphaas passeerden cn daar even wilden tanken, konden er geen touw meer aan vastknopen. Loodrecht op een winkelpui stond daar een reclamebord van een naburig garagehouder. Het ging echter half schuil achter twee andere borden: „Hier word geen benzine verkocht". De vreemdelingen haalden hun schouders op, de dorpelingen gniffelden Ze waren benieuwd, hoe die ..koude oorlog" tussen de garagehouder en de eigenaar van die winkel zou aflopen. bord aan; „Hier word geen benzi ne verkocht." Wat wel pleit voor zijn vindingrijkheid, maar niet voor zijn taalkennis Intussen heeft ie mand het woordje „geen" met de verfkwast verwijderd. De garage houder zegt van niets te weten. Op het ogenblik weten de automobilis ten dus wel waar ze aan toe zijn. Maar wie weet wat er nu weer gaat gebeuren? De politie heeft de zaak in onderzoek, zoals dat heet. Ze zal eens kijken wat de wet er van zegt. "ik J Mansholt naar Parijs DEN HAAG. Minister Mansholt is voor een kortstondig verblijf naar Parijs vertrokken om met zijn Fran se collega van landbouw, de heer Pfimlin, een oriënteringsgesprek te voeren nopens West-Europese sa menwerking in de landbouw. Dertien jaar lang had de eerste op diezelfde plaats een reclame bord staan. Het steunde op een paal in de grond en was verder met enige ijzers aan de winkelpui bevestigd. En iedereen had er vre de mee. Toen kwam de oorlog en het bord verdween. Maar onlangs breidde dc garagehouder zijn zaak uit. Hij kreeg de beschikking over een nieuwe tankinstallatie. En om de passerende automobilisten daar van op de hoogte te brengen, liet hij op de oude plaats opnieuw een bord aanbrengen. Helaas, de win kel was in andere handen overge gaan en de tegenwoordige eige naar voelde niets voor zo'n ding tegen de muur. Het zou zijn zaak schade doen, meende hij. Op een I nacht sloop hij met zijn gereed schappen naar buiten en verwij- I derde het verfoeide bord. 's Mor- I gens vond men het bij het brugge- i tje liggen, dat naast de winkel over i een siuisje ligt Maar de garage houder wist we] raad. Tot groot vermaak zyner dorpsgenoten liet hij het bord nu met stangen, moe ren en bouten op de leuning van het brugje bevestigen, zodat het weer op dezelfde hoogte naast de winkelmuur kwam te staan, nu echter enige centimeters er van verwijderd. Het gemeentebestuur vond dat best en de huiseigenaar ook. De huurder-winkelier echter diende al weer gauw van repliek. Aan weerszijden van des garage houders reclame bracht hij een wit hier word BENZINE verkocht gpapendaal kan slechts worden bestendigd en verbeterd, indien de poeren over voldoende veevoeder beschikken. Onze veevoederpositie is het funda ment van onze veestapel en die weer do grondslag van de vleesvoorzie ning. Zeugen worden geslacht Zowel de voorzitter van het Be drijfschap, de heer Joh. de Veer, als dc andere aanwezigen toonden zich zeer ongerust over de naaste toe komst van onze vleesproductio wan neer niet grotere hoeveelheden krachtvoer zullen worden geïmpor teerd. De heer J. Lok. van de Vak groep Groothandel in Vee deelde mede. dat op enkele plaatsen reeds drachtige zeugen worden geslacht, omdat de boeren op een tekort aan krachtvoer rekenen. Ook in de ster ke daling van de biggenprijs zag hij een aanwijzing, dat de belangstel ling voor de varkensmesterij aan het dalen is. De heer Dc Veer. bracht hulde aan het beleid van minister Mansholt, waaraan het te danken is. zo zeide hij, dat onze varkensstapel zich zo snel heeft kunnen uitbreiden. De minister heeft tegelijkertijd de bin nenlandse vccvoederverbouw gesti muleerd. maar niettegenstaande de krachtige inspanning van de boeren heeft de verbouw van veevoeder geen gelijke tred kunnen houden met de zich uitbreidende varkensstapel. Om nu dc ontstane spanning tussen beschikbare hoeveelheid veevoeder en aanwezige varkens te overbrug gen, deed de heer De Veer een klem mend beroep op de minister om meer krachtvoer te importeren Ge beurt dit niet, dan zag hij als on vermijdelijk gevolg daarvan, een sterke inkrimping van de varkens stapel. met als resultaat grote moei lijkheden voor de binnenlandse vleesvoorziening en een aanzienlijke afbrokkeling van onze exportpositie. Met de export van hammen en vleeswaren, kunnen thans veel dol lars worden verdiend; het zou diep te betreuren zijn. aldus dc heer De j Veer, wanneer wij door gebrek aan veevoeder exportmarkten verloren zagen gaan. waar wij met de zo broodnodige dollars worden betaald. Wie een gesprek met de heer Ro bertson begint, merkt al direct dat hij hier met een idealist te maken heeft, een man die graag puzzelt met schaar, lijmpot, mes. hout etc.. maar die het eigenlijk niet zo bijster veel interesseert of hij mettertijd in de rangorde van gefortuneerde uit vinders wordt verheven. „Als ik m'n brood maar heb. ben ik al dik tevre den", is de slagzin'van de Leidschen- dammcr. die al spoedig met een klein kartonnen doosje komt aan dragen. zo'n doosje uit een speel goedwinkel, waar van alles in kan zitten, maar waarin nietriand een ra dio verwacht. Toch is het groene, glanzende kastje dat er uit komt. een radio Het woord levensgroot is er niet op van toepassing, maar het is een radio. Om het meer technisch uit te drukken, een kristalontvangcr. die zo netjes is gebouwd en inge bouwd in een plastic kastje, dat ie der kind er zonder meer al verrukt van zou zijn. We kunnen ons zo al de uitgelatenheid van het kind voor stellen wanneer het merkt ..dat er nog muziek uit komt ook". Toen wi.i na een lange wandeling in 't huisje aan de Veurschcaehterweg arriveer den. stond zo'n miniatuur-radio van negen cm lang en zes hoog. boven op een levensgrote luidspreker het laat ste nieuws te verspreiden En of wij nu in de grote leunstoel bij het raam of in de stoel bij de radio gingen zit ten, de steun van de omroeper wa overal duidelijk te verstaan. Dit groene kastje was het protoytpe van een ziekenhuis-radio. De heer Ro bertson. een zestiger die dol is op sigaren, heeft het kleine radiootje onlangs in een paar ziekenhuizen gedemonstreerd. Het verplegend personeel was er enthousiast over: elke zieke kon naar de radio luiste ren zonder de zieke buurman te hin deren en ook zonder (lastige) kop telefoon. Maar niet alleen zieken zullen van de kleine radio kunnen profiteren. De heer Robertson heeft zijn activi teiten eigenlijk speciaal gericht op de jeugd en zal in zijn streven pro fessor Lieftinck zeker aan zijn zijde vinden: een radio die alleen speelt als er een cent. een stuiver of een dubbeltje in de gleuf wordt geduwd Ooms en tantes die in de toekomst dus hun geliefde neefjes en nichtjes gaan bezoeken dienen zich te voren met oen volle zak los geld te wape nen! Zo'n sparende radio heeft dus niets dan voordelen, want al is het een radio, electrischc stroom komt er niet bij te pas. zodat de jeugdige gebruikertjes geen enkel gevaar lopen. Deze miniatuur-radio is de laatste vinding van een man die zijn gehele leven heeft geknutseld en „uitgevon den". Vele jaren geleden stond hij op verschillende Haagse pleinen met de allereerste radio in een auto Een poosje later verscheen hij op dc Jaarbeurs met een stokdweil. („Een pracht van een uitvinding, meneer, maar ik heb er tienduizend gulden mee verloren!") Omstreeks diezelfde 1 tijd fabriceerde de heer Robertson I een waterfiets, een bootje met fiets - trappers en een fietsstuur, dat „echt I voer". Er meldden zich zelfs twee I ondernemende heren die er het Ka naal mee over wilden varen (resp. J fietsen), maar op het kritieke mo- ment zonk de moed in de betrokken schoenen: het tweetal kon niet I zwemmen I Tussen al deze verhalen dooi. I kwam de heer Robertson met OM DEZE BORDEN is in Jut phaas een „koude oorlog" ont staan. Het woordje „geen" is op het witte bord wel heel grondig verwijderd. PARIJS. De Nationale Verga- i dcring heeft met grote meerderheid I van stemmen (417 tegen 185 stem- I men) het voorstel aangenomen om de diensttijd van één jaar op 18 maanden te brengen. Een amendement om de Franse Nationale Vergadering in de gele genheid te stellen de militaire diensttijd op minder dan achttien maanden te stellen, indien een niet in de Raad van Europa vertegen woordigd Europees land eveneens beneden deze termijn zou gaan. werd met 411 tegen 176 (communistische) stemmen goedgekeurd en vervolgens door de regering overgenomen. enorme kist aansjouwen, getooid I met een slordige vijftien knoppen: j een van de allereerste kristalont vangers. die hij uit curiositeit heeft bewaard. Er komt evenveel geluid uit als uit de nieuwe miniatuur- I radio! Maar de heer Robertson doet in I de landelijke omgeving waarin hij I woont, meer dan knutselen cn uit vinden. Vele uren van de dag. be steedt hij volkomen uit liefheb berij aan het schrijven van een j toneelstuk. Over zichzelf, de dweil en de radio. „Misschien wordt het I nog wel eens opgevoerd ook," is zijn J vrolijk commentaar. WILLEMSTAD Dondcrdagmid- I dag is de „Willem Barendsz" van Curacao naar Kaapstad vertrokken, na brandstof te hebben ingenomen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3