Kleinste levensvreugden velen onbereikbaar voor r Ruzie brengt schandaal aan liet daglicht Tegen George Kettman veertien jaar geëist Yang en Ying heerst overal Amerika helpt Snelle indiening van toeslagwet pensioenen zeer gewenst Koninklijk bezoek aan Engeland r~ Amendement-Lucas in de Tweede Kamer Penningmeester heeft f 1700,- verduisterd Dinsdag 31 October 1950 3 „Onze nood wordt steeds groter" M U DE WINTER voor de deur staat en de betaling van de extra bijslag op zich doet wachten, wordt de toestand voor de gepen- sionneerden steeds bedenkelijker. De prijsstijging gaat voort eu onze nood wordt steeds groter. Alle werknemers, ook die in overheids dienst, hebben een salarisverho ging van 5 pet. gekregen. En de prijzen gaan verder omhoog. Laat de regering redelijk blijk geven onze nood te verstaan en eindelijk aan de bescheiden en gerechtvaar digde eisen van de gepensionneer- den tegemoet komen." Dit schrijft ons een gepension- neerde. Het is slechts een greep uit de talloze brieven, die wij ont vangen. Brieven, waaruit blijkt, dat voor de gepensionneerden de spanning tussen inkomsten en prij zen bijna ondragelijk is geworden. Wij voelen allen maar al te zeer aan den lijve dat het leven schier dagelijks duurder wordt. Laten wij nog even in de herinnering brengen, dat het indexcijfers van de kosten van levensonderhoud in September op 218 stond. Hierbij is uitgegaan van het prijspeil van 1938/39, maar van de levensstan daard van 1948'49. Tegenover de prijsstijging staat een zeer bescheiden vermeerde ring van de pensioenen. Volgens de Toeslagwet 1948 werden de rijkspensioenen verhoogd met 25 procent in doorsnee: dit percen tage is lager voor hen, die na de oorlog werden gepensionneerd, na dat een aanvang was gemaakt met de aanpassing van de salarissen aan het duurdere leven na de oor log. De kleine groep, die een pen sioen geniet op grond van een sa larisgrondslag van voor 1922 kreeg een hogere toeslag. Na de eerste loonsverhoging van 5 pet. wilde de regering ook iets voor de gepensionneerden doen. Dat „iets" bestond uit de uitkering van een bedrag van 90.per jaar aan die gepensionneerden die onder de Toeslagwet 1948 vielen. De overigen kregen er 50.per jaar bij. Bij de behandeling in de Tweede Kamer bleek, dat vrijwel alle leden graag iets meer voor de gepensionneerden wilden doen. Minister Lieftinck was echter niet af te brengen van zijn standpunt, dat de financiële positie van de schatkist dit niet toestond en de Tweede Kamer zwichtte. BINNENKORT zal de Eerste Ka- -L-' mer zich over dit onderwerp moeten uitspreken. Uit het voorlo pig verslag is reeds gebleken, dat ook de léden van de Eerste Kamer deze regeling zeer onbevredigend vinden. De door de regering gedane belof te om binnenkort te komen met een verdere verhouding, stelt, naar wij aannemen, dit ontwerp voor de Ka mer in een ander daglicht. De aangekondigde verhoging zal ertoe bijdragen, het vertrouwen van de gepensionneerden in de regering te versterken. Een vertrouwen, dat in de laatste jaren een stevige knak heeft gekregen. Maar laten wij hen zelf aan het woord laten: „Voor de gepensionneerden geldt (nog meer dan voor de werknemers) de noodzaak van een verhoging van 5 pet, omdat hun pensioenen bere kend zijn naar oude, vooroorlogse salarissen. Wanneer zal men nu ein delijk eens gaan inzien, dat ook een gepensionneerde wel eens zijn schoe nen moet laten herstellen of een nieuw costuum moet kopen?" Lezen wij in een brief. De gepensionneerden zullen met grote blijdschap hebben gelezen dat de regering zich bereid heeft verklaard de pen sioenstoeslagen te verhogen. Binnenkort zal een wetsont werp ivorden ingediend, waar in het bedrag van de verhoging en de datum van ingang zullen worden medegedeeld. Het enige wat tot nu toe vaststaat is, dat deze datum zal liggen na 1 Ja nuari 1950. Het is te hopendat de indiening van dit ontwerp niet lang op zich zal laten wachten en dat de Staten-Ge- neraal de behandeling zo veel mogelijk zal bespoedigen. Dat de Kamers daartoe tot het uiterste zullen willen meewer ken, is wel gebleken bij de be handeling van het thans nog aanhangige wetsontwerp tot verhoging van de pensioenen met een toeslag. Toen is im mers van alle zijden de toens geuit, in meerdere mate aan de verlangens van de gepension neerden tegemoet te komen. Dat dit noodzakelijk is, ral niemand kunnen ontkennen, die zich realiseert in welke situatie de gepensionneerden zich be vinden. Een andere briefschrijver, die uit de aard van zijn beroep dagelijks in contact komt met gepensionneerden schrijft: „Wat de regering thans doet, lijkt mij niet goed. Het onder graaft het rechtsgevoel van ons volk Salarissen cn lonen (in overheids dienst) waren steeds aan de zuinige kant, maar de zekerheid voor dc oude dag vergoedde veel. De rege ring nam dc verplichting op zich haar dienaren op hun oude dag le vensonderhoud te verschaffen. De regering kan zich van die verplich ting niet afmaken door een bepaald aantal gedevalueerde guldens te be talen, die onvoldoende zijn voor le vensonderhoud. De regering is in gebreke. I S ER GEEN GELD? Er was tocb -1- ook wel geld voor een salaris verhoging van 5 pet voor ambtena ren. voor verhoging van de uitke ringen van de rente-trekkers. 12öp0 gepensionneerden en 3500 weduwen hebben een pensioen van minder dan f. 900.per jaar". Weer een ander: „Als er voor de gepensionneerden iets moet worden gedaan, is er absoluut geen geld. Denkt de regering soms dat de win kelier of het ziekenfonds korting geven?" „Een salarisverhoging is de ambte naren maar al te zeer gegund, maar het is wel heel erg hard, dat de ge pensionneerden, die weerloos zijn altijd weer moeten horen: Er is geen geld", schrijft een ander. Bij dit alles moet men er rekening mee houden, dat degenen, die rijks pensioen genieten, naar verhouding nog het beste af zijn. Wie moet le ven van een vooroorlogs particuliei pensioen, lijdt armoede. En wat moet de oorlogsinvalide beginnen, die ons schrijft dat hij van zijn inkomen van f. 23.43 in de week na betaling van huur. kolengeld, premies voor zie kenfonds en begrafenisverzekering nog precies f 14.30 overhoudt, waar van hij voedsel, kleding, schoeisel dekking en alle bijkomende onkos ten moet betalen? Er wordt armoede geleden In Ne derland door allen, die wegens hun hoge leeftijd, hun invaliditeit niet meer in eigen levensonderhoud kun nen voorzien. Er mag dan geen hon ger meer worden geleden maav zelfs de kleinste levensvreugden zijn voor velen, die geheel buiten hun eigen schuld niet meer kunnen wer ken. een volkomen onbereikbaar iets geworden. Ook voor hen, die meen den voldoende gezorgd te hebben voor de oude dag. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft een adviesbureau voor oorlogs schade opgericht ten behoeve van de bedrijfsgenoten, die door de oor log getroffen zijn. LONDEN. Ei worden lang zamerhand enkele bijzonderheden bekend aangaande het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Engeland. Halverwege tussen Nederland en Engeland zullen En gelse straaljagers het Koninklijk paar begroeten, dat zich aan boord van de „Jacob van Heemskerck" be vindt. Langs de weg, die op 21 No vember gevolgd wordt van het Vic toria Station naar het Buckingham Palace, zullen leden van de Britse land-, zee- en luchtmacht opgesteld staan. Men neemt aan dat koning George en koningin Elisabeth aan het Ko ninklijk paar des avonds op het pa leis een banket zullen aanbieden. De Koningin en Prins zullen later aan de Engelse koninklijke familie een feestmaal aanbieden dat of wel in de Nederlandse ambassade of in het ho tel Claridge zal worden aangericht. Tafellinnen en tafelzilver zullen voor deze gelegenheid van 's-Gravenhage naar Londen worden overgebracht. Belastingverlichting in dc middengroepen Jocgo-Slavie, door zijn communis tische vrienden in de steek gela ten, omdat het niet helemaal naar het pijpen van vader Stalin wenst te dansen, moet, nu het ten ge volge van grote droogte met hon gersnood bedreigd wordt, om hulp bij de eens zo verguisde kapita listischestaten aankloppen. Het heeft dat niet vergeefs gedaan. Amerika zal onvoorwaardelijk bijspringen met graan, vet cn vlees. Op de foto ziet men een lid van een Amcrikanasc commissie van onderzoek in gesprek met drie- Joegoslavische vrouwen op een door de droogte half verdorde akker. Advertentie (I M.) Tussen de klippen West-Europa op de door goede weg De pogingen van regering en Tweede Kamer tot een zodanige herziening van ons belastingstel sel te komen, dat de druk voor de z.g. middengroepen wat wordt verlicht zonder dat dit nadelige gevolgen voor 's rijks schatkist heeft, schenen de vorige week schipbreuk te zullen lijden. Er bleken diepe meningsverschillen te bestaan tussen minister Lief tinck en het katholieke Kamerlid Lucas, die het be- grip „middengroe- C In het pen" zéér ruim i ;Vcenncne cen^rncn! I ZOEKLICHT dement indiende, l J dat dc bewmds- man volstrekt onaanvaardbaar achtte. Inmiddels ziet 't cr thans naar uit, dat men de kloof zal weten te overbruggen. In poli tieke kringen is men de mening toegedaan, dat er een compromis tot stand zal kunnen komen, dat er ongeveer als volgt uitziet: le. verdere vermindering van de be lastingen voor de laagste groe pen; 2e. verdere verlaging voor inkomensgroepen tot ongeveer 18.000.3e. uitbreiding van de categorie weelde-artikelen welke met 15 i.p.v. 6% omzetbe lasting worden belast. Op zichzelf ziet deze oplossing er als een ei van Columbus uit. Maar er is ook door katho lieke afgevaardigden op de belastingvoorstellen van de mi nister een amendement inge diend, dat beoogt bepaalde arti kelen minder zwaar te belasten. Of de heer Lieftinck dit amende ment nog aanvaarden wil, wan neer hij de heer Lucas een eind- weegs tegemoet komt is zeer de vraag. Mocht hij hiertoe wél be reid zijn, dan wordt het een puzzle uit te maken welke produc ten voor hogere weeldebelasting in aanmerking komen, Waaruit dan nog weer eens blijkt hoe moeilijk het is tegelijkertijd te gemoet te komen aan de verlan gens van bepaalde groepen voor wier belangen ook de regering een open oog heeft en een ver antwoord financieel beleid. De rapporten over de wijze, waarop dc Wcst-Europese landen hun Marshall-dollars gebruiken, mogen geen bijzonder gezellige lectuur vormen, hun inhoud ont sluiert toch vele verheugende feiten. Gebruikten de Europe anen in het beginstadium van het hulpverleningsprogramma bijna dc helft der giften om hun honger te stillen, op het ogen blik, aldus blijkt uit het juist ge publiceerde 27ste rapport, is de toe stand zo verbe terd, dat voor de aankoop van voe dingsmiddelen nog slechts een vijfde deel der ontvangen gelden be hoeft te worden uitgegeven. Als gevolg daarvan kunnen veel gro tere bedragen worden besteed aan de aanschaffing van machi nerieën en installaties, die nodig zijn voor dc uitbreiding van de industriële productie. In de eer ste zes maanden van het Mar shall-plan werd daarvoor slechts zes procent der totale toewijzin gen gebruikt thans ruim twin tig procent. En het resultaat? Stelt men de industriële produc tie van West-Europa in 1938 op 100, dan krijgt men voor 1949 een cijfer van 119 en voor dit jaar van 123! Inderdaad, West- Europa is, ondanks moeilijkhe den cn tegenslagen, op de goede weg. Want hoe meer er geprodu ceerd wordt, des te groter zal de welvaart worden. Niet voor niets hebben dc Amerikanen het beter dan wij: hun productie per man is drie maal zo hoog als dc onze en acht maal zo hoog als die van een Rus. En dat niet, omdat zij zoveel langer, harder of beter werken. Hun hoge productiviteit spruit voort uit het feit, dat zij werken met de modernste ma chines volgens de meest efficiën te bcdrijfsmethoden. Die machi nes komen nu in groeiende mate ook naar West-Europa cn de West-Europese arbeider is intel ligent genoeg om zich de nieuwe werkwijzen eigen te maken. Belgische gemeentesecretarissen accepteren steekpenningen (Van onze correspondent) BRUSSEL. Meer dan de helft van de Belgische gcmeente-secretariuen blijkt betrokken te z(jn b(j een affaire, die over het accepteren van steek penningen gaat en die, al naar het standpunt van waaruit de zaak wordt bekeken, een groot schandaal of een tot traditie geworden niet al te ernstig misbruik wordt genoemd. Dichter van het fascisme heeft het gevoel dat hij misleid is AMSTERDAM. Een kwartier lang hebben de Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse rechtbank en dc velen die op de publieke tribune in dc rechtszaal een plaatsje hadden gevonden, nationaal-socialistische verzen te horen gekregen. Op versvoeten kwam „de soldaat, die voor de waarheid en dc Fuhrcr vecht" voorbüstappcn en staande in het verdachtenbankje luisterde de dichter George W. Kettman, de man die „Jong groen om dc helm", „Waarom Mussert?" cn „Bloed cn mythe als levenswet" schreef, naar de rechter die z(jn werk vóorlas. H(j. die lang voor 1940 N.S.B.-cr war,, zijn gezindheid nooit onder stoelen of banken stak en als een idealist gold. werd eens als „de" dichter van het fascisme beschouwd. Thans vertelde hij op het slagveld Kettman heeft aan het Russische front gevochten met het nationaal-socialisme te hebben afgerekend. \TAN heden af in ongeveer 1000 Nederlandse woorden 'n feuil- leton-achtig relaas met nieuws, vermeldenswaards. grappigs en ongewoons, eindeloos gevarieerd. Een kleine krant in uw krant. Ernst en luim, wit en zwart, man cn vrouw, leven en dood. nacht cn dag. kortom Yang en Ying. Yang en Ying zijn een oeroud Oost- Aziatisch begrip voor twee dingen die samen „een wereld" zijn, een wereld van harmonie of een we reld van disharmonie, een wereld van streven in eenzelfde richting of de wereld van het tegendeel dat tot chaos voert. K* OREA voert Yang en Ying in zijn vlag, een cirkel met twee eeuwig om elkaar draaiende „vis- blazen". Korea heeft het ontleend aan China, hetzelfde China dat op het ogenblik naar Oost, Zuid en West druk uitoefent, omdat het zelf druk uit het Noordwesten on dervindt. Rood China drukt in Noord-Korea om de Verenigde Naties te tarten; rood-China drukt de Fransen in een benauwde po sitie rondom Hanoi, en rood-China gromt reeds voor de poorten van Lhasa met zijn gouden Potala (zie foto). Wie snelt Tibet te hulp? Wie slaat een luchtbrug naar de 4 a 5000 meter hoge hoogvlakte waar Lhasa ligt en waar zowat geen V.N.-soldaat zich kan roeren zon der dat hij naar lucht hapt. Zelfs Een kunstschilder uit India heeft onlangs de gelegenheid gekregen de vrijwel on-naderbare Potala. het 300 meter hoge klooster pa leis van het Tibetaanse staats hoofd. te schilderen. De Potala ligt buiten Lhasa in het zuidoos ten van Tibet op een heuvel, een indrukwekkend brok architec tuur van grote in- en uitwendi ge schoonheid in gnjsgecl, blauw rood en goud. India zal niets ondernemen om het Tibet te redden, dat tot dusverre kon leven zoals het zelf wilde; In dia geeft zelfs zijn handel met Ti bet prijs. Misschien verleent Pan dit Nehroe onderdak aan de klei ne Dalai Lama. Als de Chinezen slim zijn en Moscovische Chi nezen zijn nóg slimmer dan nor male dan zetten zij dat andere kind de Pantsjen Lama (een wc- reldlijker evenknie van de Dalai Lama) als communistische Paul de Groot in dc Potala van Lhasa, onder voogdij van Mao Tse Toeng en Molotof. Naar de me ning der Tibetanen zal niet wor den gevraagd. En wie vluchten kan, vlucht: door de zoutwoestijn Gobi?, of over een der „barre sneeuw- en ijsdaken van de we reld" dc Himalaya's? Yang en Ying, zijn cn niet-zijn. Voor Ti bet zal het voorlopig wel „niet- zijn" worden. t De Dalai Lama van Tibet is nog een kind. Hij zal op het ogen blik, vet als zijn grote concur rent de Santsjcn Lama. 14 a 15 jaar zijn. Voor de Tibetanen is hij een incarnatie (vleeswor ding) van Boeddha. Ernst rn luim Vang en Ying zijn ook ernst en -1- luim, hier en overal. In het land van de leut cn van het car- neval, in Brabant, is Maandag een monument onthuld te Roosendaal. Plechtig met veel autoriteiten- gedoe en een beetje oempa-mu- ziek. Oempamuziek zette onver droten „Wie zal dat betalen?" in. Geen oog bleef droog van het lachen. Een gereformeerde ker- keraad uit de zoetekoekstad van Verkade (familie van Eduard Ver- kade Hamlet) wil, dat leden van de gereformeerde gemec/e geen televisietoestel in huis heb ben. zijnde dit een wereldse ver makelijkheid. Optreden voor de televisie mogen ze nog wel dan hebben andersdenkenden tenmin ste een pretje. En Zeist wil mo derner zijn dan welke stad opk. Zeister bovenhuisbewoners menen evenveel recht te weten welke autobus nadert als benedenhuis bewoners en voetgangers op straat. Nummers op de achterruit zijn er al, maar op het dak nog niet: dus, alsjeblieft ook busnummers op het dak. „Dat wordt me te gortig", bromde Zeists burgemeester „waarom ook geen nummer aan dc onderzijde; dat is prettig voor wie overreden wordt!" In Italië maken ze wel een mooie film Fietsendieven, waarbij menig toe schouwster snokt, maar als je echt een fiets steelt en men ziet, zoals de 67-jarige Verino Uboldi te Mi laan vannacht overkwam, dan slaan ze je dood. Maar ze hangen je nog niet omgekeerd-cn-wel aan een benzinepomp, zoals ze inder tijd met Mussolini deden. Niet alleen goede films, ook goede wij nen hebben ze in Italië. En als u dat niet gelooft, moet u maar vliegen met de British Overseas Airlines, want in haar vliegtuigen worden voortaan de wijnen geser veerd van het land waar u over heen vliegt. Bij Poolvluchten krijgt u dus een pol-lepel lever traan. Als u binnenkort een foto ziet van Truman en allerlei hoge noordatlantische defensie-omes glimlachend bij elkaar.in dc rozen tuin van het Witte Huis te Was hington. denk dan niet „Wat een rozengeur en maneschijn!-'' want men ging juist de rozentuin in, omdat men het over de Duitse herbewapening helemaal niet eens kon worden. In beroeps-commu- niet over eens, of ziekgeworden leiders door kwakzalvers uit eigen kring dan wel door hooggeleerde esculapen van andere richting, want neem nu zo'n Thorez (Frank rijk): de moscovische pil zegt, dat Thorez uit de circulatie moet wor den genomen. En met Palmizo Togliatti (Italië) is het al net een der: „hij moet volledig rusten". Ja, oproerkraaien is niet ieders werk. ROTTERDAM Het bestuur van de Oranjevereniging Wilhelmina te Alblasserdam ontdekte een tekort in de kas van f 1700.-. Bij nader onder zoek is gebleken dat de penning meester zich dit geld onrechtmatig had toegeëigend. De oneerlijke pen ningmeester is in arrest gesteld. In een buitengewone ledenverga dering heeft het bestuur een volle dig inzicht gegeven van de financiën der vereniging. Hierbij kon worden medegedeeld, dat de beschermheer het ontbrekende bedrag heeft aange zuiverd. zodat cr thans geen sprake meer is van een tekort, doch van een schuld van dc penningmeester aan de beschermheer. De penningmeester is inmiddels ontheven van zijn functie De justi tie heeft verklaard dat de boeken der vereniging geheel in orde waren, zodat van een fraude geen sprake is. Hiermede is tevens aangetoond dat de overige bestuursleden vol komen vrij uit gaan. Tekort van Nederland in Europese betalingsunie DEN HAAG. Nederland heeft in de Europese botalingsunie gedu rende de maanden Juli, Augustus en September een tekort gehad van 41.5 millioen dollar. Voor 30 mil- lioen dollar is dit tekort gedekt door de aan Nederland toegekende Initial Aid. zodat bij de afrekening van 30 September een debet van 11.5 millioen dollar overbleef. JOHANNESBURG. Professor dr. C. G. W. Schumann, hoogle raar in de economie aan de uni versiteit van Stellenbosch, ver trekt binnenkort naar Nederland, daartoe uitgenodigd door het Ne derlandse ministerie van O. K. en W. Hij zal aan Nederlandse uni versiteiten lezingen houden over de na-oorlogse economie van Zuid- Afrika. Daar vernam hij welk lot de Jo den trof. „Tijdens het voorlezen van mijn werk", aldus verdachte, „heb ik het gevoel of ik het uit een ander leven heb geschreven, ook het gevoel of ik misleid ben." „Deze man", aldus dc officier van justitie, mr Nubé, in zijn requisitoir, „heeft in hoge mate effectief hulp verleend aan de vijand. Hij heeft zich geleend voor het hoofdredac teurschap van een walgelijk UJad als „De Misthoorn". Ik zie hem niet in dc eerste plaats als een dichter en schrijver. Ik zie hem als een politi cus. die op de rug van zijn in doods strijd verkerend vaderland politiek wilde bedrijven. En ik eis een ge vangenisstraf van veertien jaar.'' Op een vraag van de president of hij toegaf met het op de markt brengen van al zijn boeken de vijand hulp te hebben verleend, antwoord de Kettman na lang zwijgen: „Ach teraf zie ik dat wel in." Als bewijs van eerlijk berouw voerde verdachte aan, dat hij na de bevrijding voor een Engels blad heeft gewerkt cn dat hij in België chef van de afdeling publiciteit van Elscviers weekblad is geweest. Zijn verdediger, mr J. D. A. Vis- kil. schetste zijn cliënt als een dich ter. die altijd „culturele verheffing" nastreefde en als een idealist, die heeft gedwaald. Maria's tenhemelopneming Katholiek dogma ROME. Er zijn in de geschie denis van de R.K. Kerk nog nooit zoveel dignitarissen bijeengeweest 35 kardinalen cn 485 aartsbis schoppen en bisschoppen als gisteren voor de goedkeuring van het pauselijk besluit om het dog ma van Maria's tenhemelopneming te verkondigen. De paus ging in gebed voor en bad Maria ken nelijk als antwoord op de afwij zing van het dogma door de Angli caanse Kerk om „alle dwalenden en misleiden naar de eenheid der Kerk terug te leiden". „Patria" binnengesleept in haven van Kalmar GRONINGEN. De Groninger kustvaarder „Patria". die Zondag nabij de Zuid-Qostkust van Zweden noodseinen uitzond, is Maandagmid dag de haven van Kalmar binnen gesleept. Het schip heeft schade aan het roer. De gehele aangelegenheid, waar naar een onderzoek wordt ingesteld, is uitgekomen door een ruzie van twee Brugse drukkers, die zich heb ben gespecialiseerd in het drukken van formulieren en andere docu menten voor gemeentebesturen. Toen een vertegenwoordiger van de ene firma bij een concurrentiestrijd in het Gentse een klacht tegen de an dere drukker indiende, kwam de po litie tot de ontdekking, dat al jaren lang voor elke, aan een van beide drukkers gegeven gemeentelijke be stelling, een „commissie" van vijf tien procent aan de gemeentesecre taris werd uitgekeerd. Deze bedra gen waren noch in de boeken van de gemeente, noch in die van de firma's te vinden. In de kringen der gemeentelijke autoriteiten geeft men toe, dat deze beloning van bewezen diensten bijna overal in België is voorgekomen. Maar men zegt, dat het meer om een traditionele fooi ging. die aan een lid van het gemeentelijk personeel bij het afhalen van het drukwerk werd gegeven. Aan dc andere kant heet het, dat er wel degelijk groter bedragen door gemeentesecretarissen zijn geaccep teerd en dat zowel een aantal ge rechtelijke vervolgingen als ook vele administratieve tuchtstraffen op komst zijn. Naspel zaak-Ovcrhoff voor de rechtbank AMSTERDAM. In October 1948 verwekte het bericht, dat de effectenfirm a Kerkhoven en Co. haar deuren moest sluiten, grote consternatie. Een der firmanten, de heer Carel F. Ovcrhoff was voorzitter van de Vereniging voor de Effectenhandel, en trad onmid dellijk als zodanig af. De crediteu ren werden schadeloos gesteld door een combinatie van Amster damse bankiers. Op 7 November a.s. zal de*heer Overhoff zich, evenals zijn com pagnon W. van der Beke Callen- fels. wegens verduistering voor de rechtbank moeten verantwoorden. Nieuwe samenwerking van steno-bonden (Eigen bericht) AMSTERDAM. Vijf docentenor ganisaties op het gebied van steno grafie, machincschrijven en mecha nisch snelschrift hebben in principe overeenstemming bereikt over de oprichting van een unie, die zich onder meer unificatie van de exameneisen in deze vakken ten doel stelt. Tot deze combinatie behoren zowel enige Intersystemalc bonden als bonden, die uitsluitend de stel sels Groote en Pont propageren. Het comité hoopt, dat andere bonden zich hierbij zullen aansluiten. De katholieke lerarenorganisatie heeft zich tot nu toe van dit overleg af zijdig gehouden. Herbewapening maakt de grondstoffen peperduur LONDEN. De prijs van tin voor onmiddellijke levering steeg gisteren met 34 pond sterling per ton tot 979 pd st. per ton, de hoog ste prijs, die ooit voor dit metaal is genoteerd. De rubberprijs be reikte het hoogste peil sedert de grote hausse van 1912 en bedroeg ongeveer 56Vz pence per pound voor onmiddellijke levering.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3