Negers in VS doorbreken de „kleurlijn" ACME Zware Hoest Compromis in zicht over belastingherziening „Dodendans" ONTSTOKEN HUID Twintig jaar voor H. J. Wölk ACME is even voorzichtig met mooie kleren als Uzelf! de reinigende wringer Chaos bij Militair Gezag door grote moeilijkheden Claude Ritter wint van Mitri DÉBRAMIME Dinsdag 31 October 1950 5 Rassentegenstelling is schadelijk voor Amerika 's prestige "LTET ziet er naar uit, dat Amerika bezig is, een -1 hinderlijk wapen uit de handen te slaan van hen, die het schijheiligheid verwijten, omdat het discriminatie toepast jegens 12% van zijn be woners. Het lijkt onverdedig baar dat de, buitengaats zo idealistische Amerikaan thuis toestanden handhaaft, die al lang beter hadden kunnen worden geregeld. Men blijft echter meestal niet lang idea listisch wanneer het eigenbe lang een factor van betekenis wordt, zoals het geval is met de negerkwestie. Tenzij na tuurlijk de sterke arm der wet ingrijpt; dit laatste nu is kort geleden in de V.S. geschied. De discriminatie ten opzichte van dc neger was tot nu toe gebaseerd op een arrest van het „Supreme Court" (het hoogste rechtscollege in Amerika, dat o.a. belast is met toezicht op de handhaving van de Grondwet, en de interpretatie van de artikelen van die Grondwet). Dit arrest is van '96 en behelst de me dedeling dat „separate but equal rights" ten aanzien van de negerbe volking niet in strijd zijn met het 14de Amendement op de Grondwet, dat zegt: „Geen staat zal enige wet maken of opleggen, die de privile ges en immuniteiten beperkt van de burgers van de Verenigde Staten". Het is duidelijk wat met „separate but equal rights" wordt bedoeld: de burgerrechten zijn gelijk voor ieder, maar kunnen gescheiden worden ge noten. Op grond van deze penne- strcek hadden negers ous recht op het vervoer per trein in een even weelderige coupé als de blanke, maar niet in dezelfde coupé; ze hadden eveneens recht op hetzelfde onderwijs, maar in een aparte school, enz. GELIJKE RECHTEN voor ieder: een zekere mate van wel stand, waarvan dit gezin getuigt, is zeer wel mogelijk voor de negerbevolking van de V.S. Maar het wachten is toch nog op dc volledige afbraak van dc kleurbarrières. Deze nu al 50 jaar oude jurispru dentie werd aan het wankelen ge bracht door drie negers, die in 1949 de kat de bel aanbonden. De eerste was Heman M. Sweatt, een student aan de Rechtshogeschool (voor ne gers) in Texas, die overgeschreven wilde worden naar de „blanke" Rechtshogeschool, omdat een gegra dueerde van de negerschool niet de zelfde kans heeft. De regering van Texas weigerde dit omdat zij, in het kader van de „separate but equal"- politiek, een dure school voor negers had gesticht, waar vijf hoogleraren en een bibliotheek van 16.500 boe ken ten dienste stonden van zegge en schrijve 23 studenten! Sweatt diende na de weigering een aan klacht in tegen de regering en de procureur-generaal MacGrath ver zocht het Hooggerechtshof vonnis te wijzen ten gunste van Sweatt. De tweede belaanbinder was G. W. MdcLaurin, die in Oklahoma aan de universiteit colleges mocht(l) vol gen, maar apart moest zitten in de zaal zowel als in de bibliotheek. De derde zwarte aanklager was Elmer W. Henderson, die de „Inter state Commerce Law" geschonden achtte door het feit, dat de Southern Railway" hem in de restauratiewa gen wel wilde bedienen maar aan een aparte tafel. Deze separatie in openbare ver voermiddelen, hotels, bioscopen, be graafplaatsen, e.d. duidt de Yankee fijntjes aan met „Jim Crow"-maat- regelen. Aan deze discriminatie nu heeft het Hooggerechtshof paal en perk gesteld door in drie arresten zowel Sweatt en MacLaurin als Hen derson in het gelijk te stellen. Deze principiële uitspraak is voorbeschikt om in velerlei opzicht een kleine re volutie te ontketenen in de V.S., vooral in het Zuiden waar de af scheiding over de ganse linie wordt toegepast. Aan de andere kant moeten de an- ti-discriminanten niet te vroeg jui chen. Het arrest heeft géén betrek king op het gedrag van privé-per- sonen. Binnen de particuliere sfeer kan de afscheiding ongestraft ge handhaafd blijven. Ook anno 1950 kan de huiseigenaar weigeren zijn huis aan een neger te verhuren. Clubs kunnen leden weigeren bv. op grond van hun ras. Nict-openbare scholen kunnen haar deuren gesloten houden voor niet gewenste elemen ten. Belangrijke beslissing. NIETTEMIN is het een belangrijke beslissing, niet minder belang rijk dan het recente besluit van de generale staf om in de strijdkrach ten alle onderscheid weg te vagen, om gemengde peletons te vormen en blank» en zwart te huisvesten in de zelfde barakken, te laten zwemmen in hetzelfde bad. Ook de departe menten van de federale regering hebben de „coleur-line" uitgevlakt, terwijl in enkele (uiteraard Noorde lijke) staten zelfs al strafbepalingen tegen discriminatie zijn gemaakt. Dezi zeer belangrijke verandering voltrekt zich in Amerikè al enkele tientallen jaren. Het bijzondere van ous tijdsgewricht is het tempo en de draagwijdte der genomen maatrege len, die zulk een scherp contrast vormen met wat vroeger gebruike lijk was. De verklaring daarvoor vertoont stellig vele facetten, waarvan wij er enkele menen te kunnen noemen. De oorlog bracht een zeer nauw dage lijks contact tussen blank err bruin aan en achter de fronten. De geza- Bovenste inkomengrens van middengroepen vermoedelijk in de buurt van f 18.000 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De kans, dat dc botsing tussen dc minister van financiën en het katholieke Tweede Kamerlid Lucas over het amendement tot ver dere verlaging van inkomstenbelasting voor de middengroepen tot ernstige consequenties zal lijden is thans vrüwel verdwenen. De heer Lucas is in belangrijke mate van zyn verreikende voorstellen teruggekeerd, al is het niet aan te nemen, dat hy geheel met lege handen thuis zal komen, omdat op die basis, politiek gezien, overeenstemming niet te bereiken zou zijn geweest. menlijke ontberingen veroorzaakten ontzag (en daardoor aanvaarding in verschillende graad van intensi teit) bij de blanke soldaat en me de daardoor gevoel van eigen waarde bij de neger. Achter het front, in de fabrieken, veroverden de liftjongens en de schoenpoetsers zich belangrijker plaatsen aan de draaibanken van het „Arsenaal der Democratieën"; het sprookje over hun lagere intelligen tie-quotiënt kreeg daar een defini tieve nekslag. De oorlog veroorzaakte ook een politieke situatie waarin Amerika aan de weg moest gaan timmeren en dus in het critische kruisvuur kwam van de stuurlui aan de bui tenlandse wal. Wanneer Uncle Sam met Verheven idealen naar voren kwam, wees men hem meesmuilend op de rassendis criminatie in zijn eigen land. Amerika's internationale gezag leed zichtbaar door dit euvel en een actievere bestrijding van het neger probleem werd het resultaat. Hooggerechtshof 'T'SN slotte is de samenstelling van het Hooggerechtshof van groot belang. Zoals in 1S73 de segregatie door dit Hof werd veroordeeld als „onverenigbaar" met het beginsel der gelijkheid", werd bij het arrest van 1896 deze uitspraak weer ont zenuwd. Om dan in 1950 weer in ere te worden hersteld. Als men weet dat bij de benoe ming van de ledpn van het Hoogge rechtshof de president van de V.S. een zeer grote mate van zeggenschap heeft, is het duidelijk dat dertien jaar Roosevclt-bewind, gevolgd door vijf jaar Truman-verlichting, hun uitwerking op de mentaliteit in dit college niet hebben gerpist. In zo verre kan deze niguwe opvatting over de positie der negers dan ook zeker overeenkomstig de meerder- heidswil worden genoemd. Het zal uiterst interessant zijn, de ontwikkeling van de volksopvatting te observeren in de komende jaren, nu door grootscheepse mechanisatie van de katoenpluk in het Zui den binnen korte tijd zeker honderdduizenden negers uit het productieproces in de „Cottonbelt" zullen worden uitgestoten* en ongetwijfeld vrijwel allen naar de Noorde lijke industriesteden zullen trekken. De sociologie leert ons wat de gevolgen zijn van een kwantitatieve groei ener in veel opzichten ongewenste minderheid. Men kan slechts hopen dat tegen die tijd het accepteren van de neger als volledig staatsburger voldoen de wortel geschoten zal heb ben om 'gevaarlijke spannin gen te vermijden. Het begrip middengroepen, dat de heer Lucas bijzonder onomlijnd heeft geïntroduceerd, is men begon nen nader te specificeren. Daarbij is men uitgegaan van het standpunt van de heer Hofstra, die de boven ste grens van wat men de midden groep zou kunnen noemen bij een inkomen van 15.000 per jaar wilde trekken. Ter tegemoetkoming aan de katholieke verlangens zal de grens vermoedelijk iets hoger worden ge steld en zich in de buurt van dc 18.000 bevinden, terwijl de heer Lucas oorspronkelijk van dertig, veertig en zelfs vijftigduizend gul den had gesproken. Als dit juist is, mag men aanne men, dat de heer Hofstra zal vast houden aan zijn eis, dat ook voor de laagste inkomengroepen belas tingherziening van verdergaande strekking dan de minister voorstelde zal worden doorgevoerd. De minis ter van financiën echter zal, zo de DUITSERS VRAGEN: Gelijke rechten voor Hamburg en R'dam ARNHEM. Op dc Nederlands- Duitse studieconferentie te Ooster beek hebben zowel de voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland, prof. dr ir Gelissen, als minister In 't Veld een samengaan van Nederland en Duitsland van belang genoemd voor de Europese samenwerking. Duitse sprekers lieten een soort gelijk geluid horen Een van hen betoogde, dat de Westeuropese ha vens thans op een veel kleiner ruimte zijn aangewezen. Als een der gevolgen van een volledige Europese samenwerking zag hij. dat Bremen en Hamburg dezelfde rech ten zouden krijgen als Antwerpen en Rotterdam. twee grootste partijen elkaar op deze basis vinden, nog tevreden moeten worden gesteld, omdat hem op deze wijze vele millioenen ont gaan, die, naar hij verzekerde, door hem niet kunnen worden gemist. Er is een mogelijkheid, dat men de ca tegorie van artikelen waarvoor weeldebelasting zal moeten worden betaald zal uitbreiden, waardoor een sociaal aanvaardbare en economisch mogelijke oplossing zou kunnen wor den bèreikt. „Door de eeuwen trouw" protesteert tegen optreden van K.P.M. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. - Op een landelij ke bijeenkomst, die de stichting „Door de eeuwen trouw" Zaterdag middag heeft gehouden in de Apo'l- lohal te Amsterdam, is een resolutie aangenomen tegen dc verscheping van republikeinse troepen door de K.P.M. Deze verschepingen werden gekenschetst als in strijd met de R.T.C.-overeenkomst en als oorlogs misdaad. Besloten is, zich hierover te richten tot de aandeelhouders der maatschappij en voorts, de koningin er opmerkzaam op te maken, dat het praedicaat .Koninklijke" door de handelwijze der maatschappij wordt onleerd. Tijdens de vergadering is een jon geman, die een incidentje veroor zaakte, door ca. twaalf ordecommis sarissen verwijderd. Nederlands hof neemt halve rouw aan DEN HAAG. - Het hot heeft Itl- gaande Maandag veertien dagen halve rouw aangenomen in verband met het overlijden van koning Gustaaf V van Zweden. Advertentie Smelt, om de prikkeling te verlichten, het slijm los te maken en het hoesten re verzachten, een .weinig. VapoRub in kokend water en jd^m de medicinale dampen in. Voor het slapen gaan keel, borst en rug flink l met deze zalf inwrijven. Bij H P. Leopolds Uitgë versmij.. 's-Grjvenbage, verscheen in de Leeu- weriserle „Dc wee alleen" van Clara Asscher Pinkhof. Zij beschrijft een kor te spanne tijds. slechts een aantal maanden, uit het leven van een jonge doktorsweduwc. die zich met haar vier kleine kinderen zo goed en zo kwaad als het haar Tukt door de moeilijkhe den lieen moet werken, nadat Inar man haar ontvallen is Ongetwijfeld geen nieuw gegeven. De manier waarop de schrijfster het behandelt Is evenwel buitengewoon overtuigend en gespeend van elk overdreven sentiment, terwijl zij er ondanks de afwezigheid van bui tengewone en dus onwerkelijke en in dit verhand misplaatste gebeurtenissen, toch volkomen inslaagt dc aandacht voortdurend te boeien docr- de fijne en beheerste stijl waarin zij deze stille cn kleine tragedie vertelt. Twee Deense figuren van betekenis vormen het onderwerp van een paar uitstekende biografieën, die ook in het Nederlands zijn vertaald. Fred rik Böök wijdde een levensbeschrijving aan Hans Christian Ander sen. (Uitg. Mij Holland. Amsterdam Het is een welkom werk. dat wij in dit herdenkingsjaar Andersen stierf 75 jaar geleden nog eens dankbaar ter hand nemen. Dc schrijver schetst op boeiende wijze het leven van Andersen, die reeds van jongs af bezeten was door het verlangen een groot cn gevierd man te worden. Het boek. dat vertaald is door W. Meyer- Cluwen, geeft een inte ressant beeld van een al even belang wekkend leven. Vele illustraties verho gen de aantrekkelijkheid van het boek. Lijviger is de blografie, welke Jo hannes Hohlenbcrg schreef over Soren Kierkegaard en die bij de Erven J. Bijlevcld te Utrecht ver scheen in een vertaling van dr S. Fer- werda. De biograaf gaat in hoofdzaak uit van Kierkegaards eigen geschriften vooral zijn dagboek, en hij tracht dit le ven te zien „als een openbaring van een persoonlijkheid, aan wie het gelukt is. haar levenslot naar baar beeld te vor men". Bij de beschrijving van het leven en de ontwikkeling van deze in zeker opzicht voorloper van het existentialis me. die nog altijd een grote invloed heeft op dc philosophic en de theologie van deze dagcp, wordt vooral aandacht besteed aan dé verhouding van Kierke gaard tot zijn vader. Het lijkt ons een uitstekend geschrift om. een breder pu bliek in te leiden tot de geschriften van de wijsgeer, die tegen de schoolse phi losophic van zijn tijd stelling nam. De Uitgeversmaatschappij W. de Haan te Utrecht zorgde voor een uit gave, die alle lof verdient. Van de serie „Gastmaal der Eeuwen", taferelen uit dc cultuurgeschiedenis van Europa, onder redactie van dr O. Noordenbos, dr K. F. Proost en Theun de Vries, uitgegeven door Van Loghem Slatcrus te Arnhem, ontvingen wij ,.De Magiër der Duizend Kunsten" (Het le ven tan Leonardo da Vinei) van dr R. Jacobsen; „Romankunst als Levens doel'' (Tolstoi, Balzac cn Dickens) van Henrlétte Roland Holst; „Leerschool voor Barbaren" (Karei de Grote) van Theun de Vries; ,.Hct Wankelende Wes ten" (Nietzsche cn dc critiek op de Europese cultuur) van dr R. F. Beerllng. Deze fraai uitgevoerde boekjes met fo tografische reproducties verdiepen, zon der zwaar op de hand te worden, ons inzicht op kunsthistorisch cn cultuur historisch gebied cn schenken een maximum hoeveelheid kennis op een minimum aantal bladzijden druks. Advertentie (l.M.) „Goede morgen., U bebt toch om •en boekhouder gevraagd?" chocolade «maakt beter! DEN HAAG. De Bijzondere Raad vati Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de voorma lige chef vén'de Aussenstelle van de Sicherheitsdienst te Rotterdam, H. J. Wolk die door het Haagse Bijzon der Gerechtshof indertijd tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek werd veroordeeld. Conform dit vonnis werd Wölk door de raad gevonnist. Gedurende de bezetting had W. aan zijn beambten opdracht gegeven tot het fusilleren van Nederlandse bur gers. De procureur-fiscaal bij de raad concludeerde bij behandeling van deze zaak tot opleggen van de doodstraf. Scherper toezicht op uitvoer naar Rusland WASHINGTON. Het ministe- rie van Buitenlandse Zaken maak te gisteren bekend, dat er thans te Londen informele verkennende besprekingen gaande zijn tussen Engeland, Frankrijk en de V.S. over verscherping van het toezicht op de uitvoer van strategische goederen naar de Sowjet-Unie en dc volksdemocratieën. Advertentie (l.M.) De fijnste zijde, de fleurigste katoen, het stevigste linnen, de zachtste wol-alles is veilig bij ACME. Hoe dat komt? "ACME-druk"! Die krachtige, gelijkmatige druk, gecontroleerd door ACME's nieuwste vinding; de drukmeter, V- die op verende rubber rollen werkt. Ziedaar het resultaat van 70 jaar ervaring! Deze rollen worden geheel, vervaardigd in de ACME-fabrick, in speciaal daarvoor ontworpen machines. En zij zorgen ervoor, dat achtergebleven vuildeeltjes tegelijk met het overtollige water uit het goed worden geperst. Dank zij deze extra-reiniging komt alles wat U door de wringer laat gaan schoner dan ooit tevoorschijn en gaat alles ook langer mee. "ACME-druk" wil zeggen; blijvend een betere verzorging van de hele gezinswas. Een product van dc fabriek die al 70 jaar lang het beste maakt ft verkrijgen bij alle goede handelaars in ij Z«maren en btdsboudartikeUn LIMITID, DAVID STREET, GLASGOW, 8.1SCHOTLAND Voor scherp optreden geen aanleiding, zegt de regering DEN HAAG. Het wetsontwerp, waarbij het nadelig saldo van het Militair Gezag van bijna honderd milliocn gulden in de begroting wordt opgenomen, heeft de Tweede Kamer destijds gelegenheid gegeven om in het voorlopig verslag enkele harde noten over het beleid van het M.G. te kraken. In de memorie van antwoord nemen minister Lieftlnck, en minister Struyckcn, die bij afwezigheid van mr s'Jacob tijdciyk Oorlog waarneemt, het M.G. in bescherming. Speciaal wordt gewezen op het ve le goede werk, dat door de commis sariaten voor de noodvoorziening, de commissie noodziekenhuizen en de diensten der repatriëring en der grensbewaking is verricht. Bij het beoordelen van de verant woordelijkheid van hoge functiona rissen van Militair Gezag voor wat in het voorlopig verslag „de ont stane janboel" wordt genoemd, moet uiteraard rekening worden gehouden met de moeilijke omstandigheden, waaronder de zo veel omvattende taak van het M.G. is verricht. In dit licht bezien kunnen tekortkomingen weliswaar niet worden ontkend, maar zij zijn niet van dien aard, dat voor een zo scherp optreden als in het voorlopige verslag wordt bedoeld aanleiding bestaat. Dat aan de controlerende accoun tant geen inzage werd gegeven in de dossiers cn rapporten, waarin de gegevens omtrent opgespoorde ver mogens werden, vastgelegd, vond zijn oorzaak in het bijzondere karakter, dat het bureau Bestrijding Vermo- gensvlucht aan deze dossiers meen. de te moeten toekennen. De staf van het M.G. heeft hierin berust, omdat het bureau toch spoedig zou worden opgeheven. Het zou beter geweest zijn als dat bureau niettemin op dracht had gekregen om de contro- In 1950 336.000 bezoekers op de „Hooge Veluwe" OTTERLO. Niet minder dan 336.000 personen hebben in de afge lopen tien maanden van 1950 een be zoek aan „De Hooge Veluwe" ge bracht. Toch is dit aantal kleiner dan in 1949, vermoedelijk door het slechte weer in h«=>t voorjaar en de natte Septembermaand. Aldus werd Zaterdag meegedeeld door jhr dr W. H. dc Beaufort uit Maarn, die de vijfde „Hooge Veluwe"-dag presi deerde, die door de vereniging van vrienden van het nationale park ln Otterlo werd gehouden Vroeg weerbericht om 6.40 uur DE BILT Met ingang van 1 November zal de uitzending van het uitgebreide weerbericht van kwart voor zes worden gestaakt. De uitzending van kwart vóór zeven begint zowel op Zondagen als op werkdagen in het vervolg om twin tig minuien vóór zeven, over beide zenders Hilversum I en II. Het agrarisch bulletin zal met in gang van 1 November worden opge nomen in de uitzending van twintig vóór zeven, alleen op werkdagen. Ons Feuilleton (The Bullet In the Ballet) door miss Caryl Brahms en S. J. Simon Êvz&z&z&x&z&zz««age* 25 „Het is ongelooflijk, dat weet ik, maar ik ben direct naar mijn kleed kamer gegaan- toon ik van het tp- nèèl af kwam. Kasha liep met mij mee, dus hij kan het getuigen. Toen kwam Arenskaya en die trof mij in mijn kleedkamer Quill herinnerde zich iets. „Zy vónd U huilende." „Dat vertelde zij U dus," zei Ru- binska. „Ja. ik huilde." „Omdat Palook dood was?" „Ik wist niet dat hij dood was," zei Rubenska, en. hoewel hij niet wist waarom, geloofde Quill haar. „Nee. ik huilde, omdat er iets ge beurd was tijdens de voorstelling, waardoor ik van streek was. Daarom ging ik ook niet terug voor het ap plaus/' „Quill trok peinzend aan zijn si garet. „Ik wil niet tactloos schijnen." zei hij langzaam, ,-,maar kunt U mij U van streek zeggen wat maakt^" „Het had niets met de moord te maken." „Zeer waarschijnlijk niet," gaf Quill toe. „Maar je kunt nooit weten in een zaak als deze en ik kan my niet veroorloven risico's te nemen. Ik beloof U. dat alles, wat U zegt, beslist onder ons blijft." „Maar het was niets," zei Rubins- ka. „Alleen dat Anton en ik kibbel den gedurende de voorstelling. U weet de kamers achter op het to neel? Mijn kamertje is naast dat van Anton en dé muren zijn erg dun." Zij slikte. .Ik weet, dat er van een meisje ver\vaCht wordt, dat zij haar trots heeft. Het was de eerste keer dat ik weer eens alleen was met Anton, na meer dan een maand En ik deed een beetje lief tegen hem. Hij was niet onvriendelijk. Niet dat hij iets speciaals zei, maar hij noemde mij malenkaia dyrotchka dat betekent „kleine dwaas" en dat was altijd een van zijn lieve- llngsnaampjes." „Een ogenblik." viel Quill haar in de reden. "Het kamertje naast dat van U is. als ik mij goed herinner, van Pavel. Denkt U dat hij dat ge sprek gehoord zou kunnen hebben?" Rubinska begon te lachen. ..Hij heeft het gehele gesprek inderdaad gehoord. Maar. en dat kunt U gelo ven of niet ik was hem en zijn jaloezie helemaal vergeten tot ik zijn ogen zag toen wij weer op het toneel stonden. De haat die daar in lag was om je dood te schrikken Geen wonder dat Arenskaya zei dat ik zo slecht danste gisteravond. Nie mand kan goed dansen als Je het ge voel hebt dat de man waar mee ie danst je vermoorden wil. Ik heb ge hoord dat Anton en Pavel in dc pauze geweldig ruzie hebben gehad." „Om U?" „Inderdaad. Maar dat hoorde ik pas een hele tijd later. Ik praatte weer tegen Anton toen ik m de laatste acte weer in dat kamertje was. Hij gedroeg zich beestachtig. Quill zag dat haar ogen zich met tranen vulden: „Palook." vervolgde zij haar ver haal, „ging al te keer bij het eerste woord dat ik zei. Hij zei dat hij mis selijk was van aj dat gezanik van jaloerse vrouwen en dat hij er ge noeg van had. Schoon genoeg. Een echte artist lie van zijn emoties leeft zou nooit weer terug gaan naar een oude liefde en vanavond zou hij een invitatie aanvaarden van een dame uit hoge kringen, die reen dra ma van alles zou maken. Konden Pavel en ik elkaar niet troosten en hem alleen laten? En hij had niet eens de moeite genomen om zijn stem wat in te houdenRubinska nam aan dat hij zeker wilde zijn dat Pavel hem zou kunnen horen. (wordt vervolgd) lerende accountant alle gegevens te verstrekken. De mededeling in het verslag van de Alg. Rekenkamer, dat in het ge bouw te Scheveningen van het Bu reau Nationale Veiligheid voor een waarde van ruim 75.000 aan inven- tarisgoedcrcn is vermist, is niet ge heel juist. De vermissing heeft be trekking op het gehele B.N.V., dat indertijd was verdeeld over ruim 50 gebouwen of gedeelten van gebou wen in Nederland, De omstandig heid, dat de dienst zeer verspreid was en daardoor moeilijk te over zien, gold dus niet slechts voor het Militair Gezag in het algemeen, doch evenzeer voor dit onderdeel. Generaal Sami Hinnawi doodgeschoten BEIROET. Generaal Sami Hinnawi, de leider van de staats greep tegen het Syrische staats hoofd Hoesni Zaim, is gisteren bij een tramhalte te Beiroet doodge schoten. Volgens de politie was de dader Ahmed Barazi, een neef van de voormalige premier Mohsin Bey Barazi, die op bevel van Hin nawi was terechtgesteld. Hinnawi werd door drie kogels in het hart getroffen en overleed onmiddel lijk. (Van onze correspondent) PARIJS. Voor een volle zaal heeft Claude Ritter in een gevecht van tien ronden Mitri, ex-kam pioen van Europa, op punten ge slagen. Mitri was de beste en ze ker de meest elegante van dc twee, maar Ritter, die met een bijzonder goed „moreel" de ring inging, was veel agressiever. Hij verdedigde zich ook opmerkelijk beter dan vorige malen. Daarentegen maak te Mitri een minder virtuose in druk dan vroegere keren. Ook zijn zelfvertrouwen scheen op zyn Amerikaanse reis geleden te heb ben. In de derde ronde bracht Rit ter Mitri met linkse en rechtse hoeken in moeilijkheden. Tegen het einde kwam de Ita liaan opzetten en werd Ritter een paar maal door elkaar geschud, maar deze had nog genoeg over om terug te geven cn vocht onder het geloei van het publiek met alle energie voor het behoud van zyn voorsprong. Hij werd winnaar op punten, nadat hij vier ronden op zijn naam had gebracht. Een was voor Mitri, de overige waren on beslist. Cinetone Studio voor de televisie beschikbaar AMSTERDAM. In een giste ren gehouden algemene vergade ring hebben de leden van de Ne derlandse Bioscoopbond hun hoofd bestuur nadat dit een uitvoerige uiteenzetting had gegeven van zijn standpunt met betrekking tot het televisie-vraagstuk machtiging verleend om „met het oog op de publieke belangen, die hierdoor gediend zouden kunnen worden en met inachtneming van de hier bij betrokken bedrijfsbelangen", overeenkomsten te sluiten tenein de de Cinetone Studio's voor zover nodig ter beschikking te doen stellen voor televisie doeleinden. Geen waardering voor modelmelk DEN HAAG. Op vermoeden, dat geconstateerde gevallen van t.b.c. toe te schrijven waren aan het gebruik van ongekookte modelmelk, is deze zaak aanhangig gemaakt bij een commissie ingevolge de Waren wet. De meerderheid acr commissie bleek gekant te zijn tegen intrek king van het z.g. Modelmelkbesluit, doch de medische leden en enkele andere hadden bezwaar tegen elke rauwe melk, dus ook tegen model melk. Zij waren van mening, dat aan een product als modelmelk geen behoefte bestaat en dat 't product, ge zien het eraan verbonden bezwaar, diende te verdwijnen. De Regering deelt blijkbaar deze mening, getuige de intrekking bij K B. van het Modelmelkbesluit. Advertentie (l.M.) is lelijk cn pijnlijk. Maak een einde aan Uw kwaal door Uw huid te betten met de genees krachtige, sterk desinfecterende I MET HUIDGENEESMIDDEL MET I „DIEPTEWERKING" Wijzigingen in Franse en Belgische voetbalploeg PARIJS. Wegens het niet be schikbaar zijn van enkele spelers wegens verwondingen of anderzijds is de Franse voetbalploeg voor de wedstrijd tegen België op Woensdag a.s. in het stadion van Colombcs op verschillende plaatsen gewijzigd. Hetzelfde geldt voor het Belgische team dat Voussure (Racing Brussel) cn Van Stecnlant (Nicolaas) moet missen, met het gevolg dat Anoul (F.C.'Luik) als linksback wordt op gesteld en de voorhoede geheel ver anderd is. De ploegen verschijnen in de vol gende opstelling: Frankrijk: Doel: Ibrir (Toulouse); achter: Garriga (Bordeaux) en Marche (Reims); midden: Arnaudeau (Stade Fransais). Lamv (Racing Parijs) en Scotti (Marseille); voor: Strappe (Rijssel), Kargu (Bordeaux). Barat- te (Rijssel), Flamion (Marseille) en Dove (Bordeaux). België: Doel: Meert (Anderlecht); achter: Vaillant (Anderlecht) en Anoul (F. C. Luik); midden: Van der Auwera (R.C. Mechelen). Carré (F.C. Luik) en Mees (Antwerp F.C.); voor: Lcm- borechts (F.C. Mechelen), Freddy Chaves (La Gantoise), Mermans (Anderlecht), Albert de Hert (Bcr- chem Sport) enCoppens (Beerschot). Jean Sneyers Europees bokskampioen NOTTINGHAM. De Beid Jean Sneyers heeft gisteravond het Euro pees bokskampioenschap vliegge- wicht op zijn naam gebracht door een puntenoverwinning in 15 ronden op de Britse titelhouder Terry Z. Allen. Het elftal van Wales LONDEN. Het voetbalelftal van Wales voor de wedstrijd tegen En geland op 15 Nov. te Sunderland ziet er als volgt uit: Doel: Hughes (Laton Town); ach ter: Barnes, aanv (Arsenal) en Sher wood (Cardiff City); midden: Paul (Manchester City). Daniel (Arsenal) en Burgess (Tottenham Hotspur); voor: Griffiths (Leicester). Allen (Coventry), Ford (Sunderland). All- church (Swansea) en Clarke (Man chester City). Er zijn verscheidene wijzigingen aangebracht in de ploeg welke on langs met 31 van Schotland ver loor. Duitse athletcn zoeken buitenlands contact FRANKFURT. Zaterdag 10 Febr. 1951 wordt in Frankfurt een sportfeest gehouden waarvoor ver scheidene bekende buitenlandse athletcn zijn uitgenodigd of nog uitgenodigd zullen worden. Do sportvereniging Eintracht, die de wedstrijden organiseert, noemt de namen van Lundberg, Lennart Strand en Bengtsson (Zweden). Scheurer (Zwitserland), Sillon, El Mabrouk en Michiline Ostermcyer (Frankrijk) alsmede van Fanny Blankers-Koen en Wim Slijkhuis. Wat de Nederlandse athletcn be treft vernemen wij van de KNAU dat geen uitnodigingen zijn ontvan gen. Voorts kan hierbij worden aangetekend dat 10 Februari voor Nederland valt in het gesloten sei zoen. Bekend Japans judo-er naar Nederland DEN HAAG. In de tweede week van December zal op uitnodi ging van het bestuur van de NJJB dc heer M. Kawaishi - shi han, een bezoek aan ons land brengen. Hij is de hoogst gegradueerde judoman in Europa en Afrika, vandaar zijn praedicaat „shi han". Kawaishi wordt vergezeld door zijn landge noot Shozo Awazu, kampioen van Japan, cn door de heren Jean de Herdt, vijf maal kampioen van Frankrijk, P. Bonet-Maury, voor zitter van de Franse Judo Federa tie en J. Andrivet. Het gezelschap blijft drie dagen in ons land en zal in Amsterdam en in Utrecht demonstraties geven, bij welke gelegenheid Kawaishi te vens judo-graduaties zal verlenen. W alvisvaarders spelen voetbal WILLEMSTAD (Curacao). Hoewel het verblijf van de Neder landse walvisvaarder „Willom Ba- rendsz" op Curacao slechts van zeer korte duur geweest is nog geen twee dagen heeft een elftal van de bemanning toch nog kans gezien een voetbalwedstrijd te spelen te gen een elftal van de marine. Deze eindigde in 1—1. Biljartfinalisten le klas 47/2 AMSTERDAM Na de voorwed strijden heeft de Nederlandse Bil jartbond de volgende spelers aan gewezen, die van 9 tm. 12 Novem ber in Den Haag zullen deelnemen aan de finale van het kampioen schap van Nederland eerste klasse Sroot biljart anker cadre 47/2: Ph. Beekman (Amsterdam), J. A. Eichelsheim (Rotterdam). J. H. de Jong (Den Haag), P. Kruithof (Ba- renaregt), S. van Lochem (Amster dam), A. Mol (Amsterdam), C. van Oosterhout (Rotterdam) en Ph. Schmidt (Amsterdam) PRAAG. In een tweedaagse athletiekwedstrijd heeft een Rus sische ploeg met 215135 pnt. van het vertegenwoordigende team van Tsjecho Slowakije gewonnen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5