Zoals ze in 1500 „vinkten doet Gerrit Berg het nog STADSVENSTER r Verwachtingen voor clubs Rode Kruis vraagt om boeken en tijdschriften Vier Amersfoortse schaakteams leveren felle strijd o even M'iider vrije export naai Duitsland In de buurt van Loosduinen staat de eenzame vinkenhut Donderdag 2 November 1930 lectuurhuisjes op Leusderweg en tegenover het oude politiebureau Het lectuurhuisje op de Leusderweg (kruispunt overweg-Woestijger- weg) en 't huisje op de brug bij het oude Politiebureau zijn van uiterlijk veranderd. Zij hebben nu een aluminium kleur, en forse rode letters geven het doel aan, namelijk het verzamelen van boeken en tijdschrif ten voor het Nederlandsche Roode Kruis, aldus schrijft men ons. Helpt mee baldadigheid te voorkomen Deze zomer heeft de N I.W.I.N. al zijn lectuurhuisjes aan het Neder landse Rode Kr is overgedragen. Nu er minder lectuur nodig is voor de militairen in Indonesië, legt het Rode Kruis zich naar zijn aard. meer toe op het verstrekken van lectuur aan zieken. Zowel patiënten in zie kenhuizen en sanatoria in Neder land als Nederlandse zieken, die in het buitenland worden verpleegd, worden door het lectuurdepót van het Nederlandse Rode Kruis voor zien Ook langdurige thuisliggende patiënten die. hetzij wegens besmet tingsgevaar hetzij wegens financiële moeilijkheden, geen gebruik kunnen maken van normale uitleenbiblio theken of leesportefeuilles, kunnen van deze lectuurvoorziening profi teren. Ook naar de Nederlanders op Nieuw-Guinea zendt het Nederland se Rode Kruis boeken en tijdschrif ten. terwijl de oorlogsvrijwilligers voor Korea zojuist een uitgebreide boordbibliotheek en een grote partij tijdschriften hebben ontvangen. Voor al die zieken cn voor al de genen. die onder moeilijke omstan digheden ver van huis en haard zijn is veel lectuur nodig. Zij missen reeds zoveel, dat wij met elkaar moeten zorgen, dat zij niet vergeefs op een pakje tijdschriften of boeken wachten, die kunnen maken dat ver van huir de band met het Moeder land weer wordt gevoeld en dat voor een ogenblik zorgen vergeten kunnen worden. In de lectuurhuisjes op de Leus derweg en op de parkeerplaats te genover het Oude Politiebureau kunnen wij onze tijdschriften na le zing deponeren en ook de boeken, die wij voor de lectuuractie van het Rode Kruis willen afstaan De plaatselijke afdeling zorgt, dat de in houd van deze huisjes regelmatig LKUSDKN Waterschap Lunterse Beek De aandacht van ingezetenen der gemeente Leusden wordt er op ge vestigd. dat door de Gedeputeerde Staten van Utrecht goedkeuring is erlecnd aan de keur of politiever ordening van het waterschap ..Lun terse Beek" op het onderhoud en de schouw der watergangen en de Sla perdijk waarvan het beheer, toe zicht en de zorg voor het onder houd aan dat waterschap is opge dragen. Van 1 Nov. '50 zal deze keur ter secretarie van het water schap te Lunteren. Klomperweg 18. ter inzage van belanghebbenden liggen. Men kan tot 1 Dec. a.s. bezwaren schriftelijk bij de Kroon indienen. wordt verzonden naar het centrale punt: het Lectuurdepót van het Ne derlandse Rode Kruis te Schevenin- gen. Maar behalve uw boeken en tijd schriften heeft het Rode Kruis uw aller medewerking nodig om de huisjes, die nu juist in orde zijn ge maakt. tegen baldadigheid te be schermen. Het mag niet gebeuren, dat diege nen die onze hulp nodig hebben, daarvan verstoken blijven door bal dadigheid van enkelen. Laat de zieken niet vergeefs wach ten op uw lectuur. H?t Nederlandse R-»de Kruis zorgt, dat velen profijt hebben van wat u geeft! NEPTUNUS—HPC Het eerste herenzevental van Nep- tunus speelt Vrijdagavond in Den Haag zijn eerste competitiewedstrijd tegen H Z. en P.C. 1. De Hagenaars, die in de hoofdklasse spelen, zijn on getwijfeld sterker dan onze stadge noten. Het lijkt ons uitgesloten dat Neptunus een puntje van H.Z. en P.C. afhandig zal maken. De laatste tijd toonden de Hagenaars zich en kele malen sterker dan de landskam pioenen ZIAN en tegen dergelijk spel zal Neptunus niet opgewassen blijken. De achterhoede van de Haagse ploeg, waarin o.a. de natio nale doelman Van Gelder staat op gesteld, staat bekend als het sterkste deel. Slechts verrassend aanvalsspel der Amersfoorters zal tegen deze de fensie succes hebben. Onze stadgenoten beginnen de competitie in de volgende opstelling: doel: Jan van de Vlasakker; achter: Piet Heilijgers, Bertus Woelders en Jan de Gans; voor: Gerrit de Bruin. Wim Dekkers en Nico Keizer. Diefstal van lood Een grossier in lompen en meta len deed aangifte van diefstal van lood en enkele gereedschappen. Van een Amersfoortse school werd ook een hoeveelheid lood ont vreemd. .,Ons Genoegen"en „Soesterkivartier" tegen teams van Amersfoort GRAND THEATRE. „Kinderen van de straat" Zondag 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. Alle leeftijden. Donderdag, 2 November, aanvang 8 uur precies: Optreden van de wereldberoemde danser Herald Kreutzberg. CITY THEATER. ..De getemde Feeks". Zondag: 2.00, 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. 14 jaar. REMBRANDT-THEATER. „Het ge heim van Mr. Wong". 14 jaar. Vrijdag cn Zaterdag: 230, 6.45 en 9 uur. Zondag: 2 00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 250 en 8 uur. Elke dag: Collecte Christelijk militair Centrum t/m 8 November. 4 November: Judo-wedstrijden, Markthal, 20 uur. 4 November: Jubileumavond buurtveren. Stcphensonstraat. Ami- citia 20 uur. 4 November: Bridge-wedstrijd A. B.C.O.N.I. rest. Oranjeboom, 14.30 uur; Feestavond 20 uur: d'Oranje- boom. 6 November: Waterpolowedstrij- den Sportfondsenbad, 19,15 uur: Neptunus 1—Zwemlust 1 (dames); 19.45 uur UZSC 1—IJ 1 (heren); 20.15 uur: VZC 1—AZC '82 'heren). 6 November: School 7 (O. Soester- weg) ouderavond met als spreker Leonard Roggeveen, 20 uur. 6 November: Inst. v. Volksontwik keling, Hans Tiemeyer „De taak van de toneelspeler in de moderne maatschappij", Geb. Vrijz. Herv., 20 uur. 7 November: Veteranenpolotour- nooi A.Z. en P.C., Sportfondsenbad 19 uur. 7 November: Volksuniversiteit, dr. D. R. Rusarus „Lastige kinderen en lastige ouders". Openbare Lees zaal, 20 uur. 8 November: A. Z C. Neptunus, Vierkamp om de Drietand-wisselbe ker (UZSC: Zwemlust; HZC en Neptunus), Sportfondsenbad, 19.30 uur. 8 November: Instituut v. Volksont wikkeling, ballet-recital Madame Sonja Gaskell, in samenwerking met Amcrsf. Gem., Amicitia. 20 uur. 9 November: Beethovenavond verzorgd door Willem Andriessen. Amicitia. 20 uur. 11 November: Jubileumrevue van Henk Driessen voor V.R.A., Amici tia, 20 uur. 11 November: Ons Toneel, toneel uitvoering, 's Prinsenhof, 20 uur. 11 November: Humanistische werk gemeenschap P.v.d.X., bijeenkomst geb. Vrijz. Herv., 15 uur. TENTOONSTELLING: Amersfoort se Academie voor Beeldende Kunsten (Utrechtsestraat 53), ex positie beeldhouwwerk cn teke ningen van Huib Noorlander. Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen, dagelijks 2—5 u.. bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 79 uur Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2 304.30 uur Leeszaal dag. van 1012.30 cn 25 uur. bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. Openbare Leeszaal. Wijers- straat 2. Uitlening: dagelijks van 11—12 30 uur en van 2.305 45 uur. Bovendien Maandag- en Vrijdag avond van 79 uur Uitlening voor kinderen Woensdag van 3—5 uur en Vrijdag van 45 uur. Leeszaal: dagelijks van 10—12.30 uur en van 2.306 uur. Bovendien Maandag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Maan dagmorgen gesloten. Twee wedstrijden; nog geen uitslag! Schaakgenootschap „Amersfoort" kreeg Woensdagavond in hotel ..Monopole" twee plaatselijke teams op bezoek. Het waren Ons Genoe gen I en Soesterkwartier II die resp. voor de 2e klasse B cn 4e klasse D Bondscompetitie de strijd aanbonden tegen Amersfoort II en IV. Zoals verwacht kon worden bij deze derbies was de rivaliteit groot, zo groot zelfs dat bij geen van bei de wedstrijden een definitieve be slissing bekend gemaakt kon wor den. Twee partijen dienen ter arbi trage naar de Bondsarbiters te wor den opgezonden. Bij Amersfoort II was de grootste verrassing wel de overwinning van Houbaer tegen de O.G. crack Wi- chard waarbij eerstgenoemde met een stukoffer z'n tegenstander tot opgeven dwong. Aan de borden 1 en 4 werd zeer verbeten gevochten en uiteindelijk zat er voor Nuyten en Geudeke geen schijn van winst kansen in. De invallers van Amers foort hebben zich uitstekend ge weerd. Ter plaatse werd de partij Meester Jr.v. Gulik gearbitreerd waarbij Meester met de kwaliteit van 2 pionnen de zege werd toege kend. Het debuut van de ex Baarnspeler A. M. Prins tegen Doornekamp was verdienstelijk. Het resultaat van Siebols tegen Kollen daarentegen valt iets tegen. De sterke O.G. speler Vermeulen had niet veel moeite met Ober. C. P. Nuyten—H. Juffer J. OberH. Vermeulen 01, L. HoubaerA. J. Wichard 10. A. GeudekeC. Meyer VtV4. P. Sie bols—D. J Kollen 0—1, Dr. O. J. Offringa—J. B. van Nieuwenhuyzen onbeslist. A. M Prins—P. Doorne kamp 1—0, D C. Helderman—M. B Koning 0—1. A. Rijnders—H. W Weerstra 1—0. H. Meester—W. v. Gulik 1—0. Totaal voorlopig 5—4 voor „Amersfoort". Verrassingen bij het dammen A.D.V. 2 speelde tegen de Amers foortse club A C.D. 1. Er waren ver rassende uitslagen. Zo won bijv. M. Lambrechts van v. Aarst en L. de Roos van L. W. Hammink. De verdere uitslagen waren: G. Lambrechts—G. v. d. Scheer afge broken. J. v. d. KooyH. Woertal 0—2. J. Dubbelt—J. Duyst 0—2, F. KramerA. Bakker 0—2, H. Vo- gel—C. Schmidt 1—1. A. Nakman— G. Nieuwborg 1—1, W. Ouwerkerk H. Duits 0—2, J. C. Top—A. Vet- kamp 20. Burgerlijke stand 1 Novenber 1950. GEBOREN: Johanna Elisabeth, d. v. C. L. Schooneman en J. H. Tonk; Johannes Hendrikus, z. v. H. v. Daatselaar en C. A. v. Keeken; Jo- sephus Cornells, z v. F. de Graaf en A. A. v. d. Bogert; Elisabeth Anna, d. v. D. Otten en A. J .W. v. Hamersveld; Christiaan Frederik, z. v. C. F. Louis en J. G. de Vries. OVERLEDEN: Gerritje Kamp- horst. 58 j., geh. m. B. Lenderink; Jacob Spierenburg. 62 j.. geh. m. D. Nieuwendijk; Jeannette Bouw, 2 jaar. Brand in woonkamer In het perceel Methorststraat 30 werd Woensdagmiddag een binnen brandje gemeld. In de achterkamer had de bewoonster een kinderbroek je te drogen gehangen. Het broekje, dat op de schoorsteenmantel boven de kachel hing, is waarschijnlijk op een gegeven moment naar beneden gevallen. Het bleef op de kachelpijp liggen, begon te smeulen, veroor zaakte een rookontwikkeling, werd door de bewoonster ontdekt en uit het raam geworpen. De brandweer behoefde niet in te grijpen. HOEVELAKEN ZILVEREN JUBILEUM VAN TUIN BAAS KWINT Woensdag 1 Nov herdacht de heer C. Kwint de dag waarop h(J voor 25 jaren als tuinbaas ln dienst trad bij wijlen de heer C J. K van Aalst. De familie Van Aalst had voor deze gele genheid de jubilaris met zijn gezin en voorts het personeel van de buiten plaats „Huize Te Hoevelaken", ter her. denking van dit heugelijk feit uitgeno. dlgd in Hotel Fonteine. waar verschil lende sprekers het woord voerden. Mr N J van Aalst roemde zeer de toe wijding van de jubilaris, die de tuinen van Huize Te Hoevelaken zulk een prachtig aanzien had gegeven Spreker bood de jubilaris een gouden horloge met ketting cn Inscriptie aan. De heer Drent van Wassenaar sprak als oud- leermeestc,. van de heer Kwint cn bood een geschenk aan. Voorts sprak de heer D. Roreijm als vroegere medeleerling en bracht een bloemenhulde. De heer C. J K. van Aalst schonk voor de goede diensten een studieboek. Ten slotte voerde de heer P Troost namens het personeel het woord cn bood een zilveren siga rettenkoker aan. De Jubilaris dankte alle aanwezigen inzonderheid de fami lie Van Aalst voor de onvergetelijke dag hem cn de zijnen aangeboden. Bij de opgezonden partij heeft Ons Genoegen positioneel voordeel hetgeen minieme winstkansen mee brengt. Amersfoort speelde aan de oneven borden met wit. Amersfoort IVS'kwartler II werd voorlopig 4%4% en hier wordt de partij NeervoortGouver neur gearbitreerd. Een prognose durven we hier niet geven aange zien de stelling ingewikkeld is. De uitslagen zijn: J. WeyerJ. Vermeer 01, A. J. MolP. de Gunst 0—1, S. Feersma Hoekstra M. Franken 01 (na arbitrage), G. D. H. v. Blerk—G. Pul 1—0 (na ar bitrage), L. van DommelenH. W Vreeman Ms, J. J. VisserP. A Loman 10, A. ScheyerP. Mertz 01, J. EscherG. A. Consen 10. A. KarskensW. J. v. Meeteren 10. E. J Neervoort—G. Gouver neur onbeslist. Totaal voorlopig 4^4%. Amersfoort speelde aan ae oneven borden wit. De uitslag van de reeds eerder gespeelde wed strijd Ons Genoegen IIDen Dol- der II is 55. Voor het 2e tiental van Ons Genoegen een goede pres tatie. WOUDENBERG Zilveren jubileum Op Vrijdag 3 November hoopt J. van Ginkel zijn 25-jarig jubileum te vieren als loodgieter. Hij was al die jaren werkzaam bij de loodgie ter A. K. Kramer aan de Konings laan te Woudenberg. Tankwagen in brand Een ledige tankwagen van de Shell geraakte op de Maarsbergse weg te Woudenberg in brand. Door middel van schuimblussers wist de Woudenbergse brandweer de brand spoedig te blussen. De wagen leed weinig schade. Burgerlijke Stand GEHUWD: Elbert Stigter en Ant- je van Bruggen. GEBOREN: Geurt. z. v. G. van Veldhuizen en J. van Capellcveen; Jacoba Carolina, d. v. J. van Eg- dom en G. van Lambalgen. Predikbeurten Ned. Herv. kerk vm. 9.30 uur de heer Mouw uit Dricdorp. nm. 6.30 uur ds van Dieren uit Ede. Medische dienst De medische dienst wordt Zon dag 5 November '50 voor Wouden berg, Maarsbergen en Maarn waar genomen door dr H. G. v. d. Hoek te Woudenberg. Gevonden voorwerpen 1 bruine portemonnaie met in houd; 1 capuchon van een regen jas, 1 glacé dameshandschocn. Terug uit de tropen Voor de tweede maal binnen een week kon „Fidélio" te Woudenberg een oud-lid bij zijn terugkomst uit Indonesië verwelkomen. Deze keer gold 't de heer Meerkerk, die on geveer 5 jaar in Indonesië door bracht. 1425. Dank zjj de reus achtige energiebronnen van Venus wordt er snel een moderne vloot ge bouwd van snelvarende schepen, uitgerust met atoommotoren en voor zien van een inrichting, die tot in een verre om trek suprazodiakale stra len kan uitzenden. Met behulp van deze schepen moet het mogelijk zijn binnen enkele maanden de spintanen over de hele planeet uit te roei en. Inmiddels heeft Lu- pardi voortdurend be sprekingen met de tech nici van Venus. Een fan tastisch plan is in zijn hoofd gerijpt. Hij wil nl. grote stukken water i droog leggen en de eilanden, die zeer verspreid I DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB liggen, met sterke dijken verbinden. Op die manier zal het probleem der overbevolking op Venus kunnen worden opgelost. Biljartuitslagen De uitslagen van de. voor de competitie van het district Eem- land gespeelde biljartwedstrij den zijn als volgt: EERSTE KLASSE LIBRE Theomien IVerg. Wag. Ill 2—6 TWEEDE KLASSE LIBRE K.O.T. IMiddelwijk I 80 Ons Gen. IllVriendens. I 62 VIJFDE KLASSE LIBRE Lcusderkw. III—Poedel III 62 ZESDE KLASSE LIBRE Oranjeb. IllZonneh. III 26 ZEVENDE KLASSE LIBRE Vriendens. IIOns Gen. V 26 ACHTSTE KLASSE LIBRE Soesterkw. VPoedel IV 44 K.O.T. IV—Zonneheuvel IV 2—5 V .J Automarkt AMERSFOORT. Op de auto markt werden vandaag 136 auto's aangevoerd. Voor het candidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur slaagde aan de technische hoge school te Delft A. C. Dros, te Amers foort. SOEST Nachtelijke brand In de nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks half één, werd de vrijw. brandweer te Soest ge alarmeerd voor een hevige brand aan het Oude Grachtje. Late voor bijgangers op deze eenzame weg, ontdekten de brand, welke was uitgebroken in een hooischuur, staande achter de boerenbohuizing van de veehouder W. Roest. De fa milie Roest, van wie een zevental kinderen onder het rieten dak van de woning slaapt, werd terstond gewaarschuwd. Ook werden de bu ren gevraagd de behulpzame hand te bieden. Het gelukte het woon huis te behouden, doch de hooi schuur met 30.000 kg hooi ging verloren. Ergerlijke baldadigheid Enige wielrijders, die Woensdag de Peter van den Bremerweg te Soest passeerden, maakten kennis met een kwajongensstreek. Op een hoogte van ongeveer één meter was een prikkeldraad dwars over de weg gespannen, waardoor de wielrijders kwamen te vallen cn enige verwondingen opliepen. DEN HAAG. Het met twee maanden verlengde handelsverdrag van 1 September 1949 met Wcst- Duitsland is afgelopen. Daar een nieuw verdrag nog niet tot stand is gekomen, zal. voorzover de produc ten niet op de nieuwe Duitse alge mene 60 %-liberalisatielijst staan, export voorlopig slechts mogelijk zijn, indien de exporteur een gel dige Duitse invoervergunning en een betalingsvergunning kan over leggen. Bij het thans vervallen verdrag bedroeg de liberalisatie, voor de agrarische sector ca. 82 Dit is thans weer 60 De handelsbesprekingen zullen zo spoedig mogelijk worden hervat. NIJMEGEN Op het alhier van 9 t.m. 11 November te houden con gres van dc Ver. van juridische fa culteiten in Nederland worden in verband met de behandeling van Benelux-vraagstukken, juristen uit Brussel, Gent en Leuven verwacht. DEN HAAG Ir. M. van den Broek, rijkshoofdingenieur van het verkeer, die gisteren de rijksdienst men pensioen verliet is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nas sau. bootst. Heel zo'n spreeuwenwolk, die over de hut vliegt, duikelt er van. De donkere vogels, voor het trekonderzoek van de ornithologen van het vogcltrekstation zeer be langrijk, zien hun soortgenoten op de baan, zijn helemaal niet meer te houden als één van hen. de wip- vogel, even opfladdert en vallen met tientallen tegelijk in. Het net klapt dicht en verandert in één le vende massa. In dc vinkenhut wordt vastgesteld, van welk geslacht, ze zijn en of ze voor het eerst trekken of ai ouderejaars zijn. Deze zaken zijn te zien aan een ringetje om het oog, de vorm van een wit vlekje op de borst, de lengte der staartveren en dergelijke kleine verschillen meer. Een alluminium ringetje Als alles geregistreerd is, vliegt de vogel met een angstige kreet (Van een onzer verslaggevers) „Als het vinken je eenmaal te pakken heeft, zit je er levens lang aan vast," vertelde ons Gerrit Berg, beheerder van een vinkenbaan bij Loosduinen, eigendom van de Stichting Vogel trekstation Texel, toen wij op een stormachtige avond na lang dwalen door de duinen de eenzame „vinkenhut" hadden ge vonden. En we willen het, na een dag de jacht op de trek vogels te hebben meegemaakt, graag geloven. Het is een heel vreedzame jacht; de gevangen spreeuwen, vinken, kneutjes, sijsjes en hoe de kleine reizigers meer mogen heten, worden, na geringd te zijn, weer direct losgelaten. Zó heeft de mens zijn jachtinstinct uit de oertijd in dienst van de wetenschap gesteld. Alle vogels worden weer vrijgelaten Het principe van de vinkenbaan is vrij eenvoudig. Aan weerszijden van een strook grond, „de druip" waar de trekkers met reeds eerder gevangen soortgenoten op gelokt worden, liggen twee in een houten of ijzeren raam gespannen netten. Als dc prooi op de goede plaats is neergestreken, geeft de vinker van de hut uit een ruk aan een touw, de twee netten scharnieren over de grond, zoals een deur in zijn post, en de trekvogels zitten tussen net en grond beklemd. Zo deden de vin kers het in de 16e eeuw en zo doet Gerrit Berg het nu nog. Het enige verschil is. dat de beestjes vroeger bij duizenden werden doodgemaakt voor de beter gesitueerde lekker bekken, terwijl ze nu voorzichtig worden geringd, geregistreerd en weer losgelaten. De vinkenhut bij Loosduinen telt verschillende banen, een paar spe ciaal voor spreeuwen en twee voor de trekkende zangertjes. De lok kende vinken, sijsjes, fratertjes en andere zangvogels, die, vastgehou den in een zeemleren „haampje" op de baan rondtrippelen, zingen het hoogste lentelied, ondanks het feit. dat de kalender in de hut al tot ver in September is afgescheurd. Vol gens een eeuwenoude vinkerstech niek zijn de vogeltjes „gemuit". In de herfst gevangen, wordt zo'n zan gertje de volgende lente en een ge deelte van de zomer in het donker gezet. Tegen de volgende herfst wordt de deur van de donkere kast. waar zijn kooitje in staat, elke dag een klein eindje verder open gezet. Het beestje denkt, dat het lente wordt (dan lengen immers de da gen) en begint aan zijn lentelied, al vriest het duimendik. Duizenden per seizoen De geleerden zeggen, dat de len gende dagen de voortplantingshor- monen van de vogels beïnvloeden en dat daardoor de zang wordt ge stimuleerd. En zo'n zingende vogel haalt zijn overtrekkende soortgeno ten feilloos naar beneden. „Het is net, of wij in de Sahara ineens Hollands horen praten in een oase-cafétje", vergelijkt Gerrit. De zangers vallen eerst in dc top pen van het rijshout, dat langs de baan staat, zakken wat lager en voegen zich tenslotte bU hun nog steeds tierelierende soortgenoten, maar dan slaat het net dicht en zijn ze, al is het maar voor eventjes, gevangen. Honderden vliegen er zo elk jaar weer in. Spreeuwen van gen gaat zelfs met duizenden per seizoen. In grote, snel veranderende zwarte wolken waaien zij over het duin. Gerrit heeft een koperen fluitje, waarop de spreeuwenroep bedrieglijk juist kan worden nage- weg. Maar om de poot draagt hij of zij een klem, nietswegend allu minium ringetje met: „Museum Leiden Holland no. zoveel" erop, over zeeën, bossen en woestijnen mee. Wordt zo'n vogel bemachtigd of gevonden en het ringetje terug gestuurd, dan weten de deskundi gen weer iets meer over de weg der trekvogels. „Er zit vast een rover in de lucht", mompelde de vinker. die al van zijn zevende jaar af in het vak zit. toen een troep spreeuwen vlak boven het net afremde cn rechts omkeert maakte. De woorden wa ren nog niet uit zijn mond. of een schaduw streek over de hut en een boomvalk schoot op de weerloze lokspreeuwen at Maar vóór de ro ver zijn naaldscherpe klauwen in. het sidderende spreeuwcnlijfje kon slaan, had Gerrit al toegeslagen. Het net remde de pijlsnel en val- kcnvlucht. De vogel hoefde niet ge ringd te worden. Een maand tevo ren. was hij al eens in het net ver strikt geraakt en de gele poot droeg al een ring. „Ik heb mijn zoon maar één keer mee naar de baan genomen", ver telt Gerrit 's avonds bij de gloeien de kachel in de gezellige vinken hut. terwijl buiten de Noordwester storm de zee en het zand opzweept. „Anders had-ie ook de vinken- ziekte gekregen. En ik wilde, dat hij een vak met toekomst leerde". Het Carnegie-Instituut heeft voor de eerste maal sinds 1939 weer een internationale schilderijenten toonstelling te Pittsburg gehouden. De Franse schilder Jacques Villon ontving de prijs met zijn schilderij „La. Faucheuse aux Chevaux". in afdelings- en Zaterdagvoetbal 2 3 4 Onder dc uitslagen van de jongste ontmoetingen van de voetbalclubs wa ren uitslagen, die zelfs de grootste op timist teleurstelden. Zo ging het in 2 B met Vccnschc Boys. Tegen de verwach- tin gin verloor deze club in Wouden berg Dat Kieviten op eigen terrein van Wijk bij Duurstede verloor is ook een lelijke streep door de rekening van de mensen uit Voorthuizen. Zondag kan Vccnsche Boys het er met iets meer geluk bij SSVM beter af brengen. Kieviten verliest by Renswoude. of zal met grote moeite een gelijk spel uit het vuur slepen. DVSA weet met Scher- penzeel op eigen terrein wel raad. ter wijl de W. Boys uit Zeist in Wijk bij Duurstede de kous op de kop krijgen. Stand 2c klasse B: Renswoude 6 4 2 0 10 Kieviten 6 4 1 1 9 DVSA 6 3 3 0 9 Wijk bij Duurstede 4 2 2 0 6 Scherpcnzeel - - - - W. Boys Vecnschc Boys - - SVMM 7 1 1 5 3 Woudenberg 4 1 0 3 2 Putten 4 0 2 2 2 In 2 C is het weer NSC dat het mees te lacht. DOSV verloor n.l. evenals RK BW De leider H. Boys staat nu nog een punt boven NSC met een wedstrijd meer gespeeld. Maar ook het Utrechtse DSO staat er goed voor. Deze club komt Zondag op bezoek bii NSC. Wij geven de Nijkerkers de beste kans. Hierbij komt nog dat RK BW—DOSV ontvangt. De gastheren maken een fraaie kans en NSC is weer geholpen maar heeft nog het meeste aan een ge lijk spel. Meervogels ontvangt de leider H. Boys en zal het wel niet bolwerken. KWA uit Amersfoort gaat naar Cele- ritudo. Doelpunten zullen hier wel duur zijn Het is een strijd van gelijke kansen. De Amersfoorters zullen ech ter wel te kampen krijgen met het zeer slechte terrein. Mijdrecht ontvangt Soesterbcrg. Belde clubs hebben een goede kans zodat ook hier een strijd met gelijke kansen verwacht mag wor den. Standen 2e klasse C: Hilversumse Boys 7 4 2 1 NSC 6 4 11 Ouden van Dagen I DE Amersfoortse afde ling van de Bond van Ouden van Dagen bestaat twee jaar. Daarom was er Dinsdagavond feest in 't KAB-gebouw cn wapperde de vlag van 't clubgebouw aan 't Plantsoen-West. Over die feestavond schreven wij reeds. De le den van de Bond genoten zeer van zang en spel van de .JCunst en Genoegen''- ledcn. Maar... er was meer op die avond. Tenslotte is de herdenking van een twee jarig beslaan een goede aanleiding om nog eens op de bedoelingen van dc Bond te wijzen. De afde lingsvoorzitter, de heer Van Eek, heeft daarover 't een en ander gezegd. Meer dan vierhonderd leden telt de afdeling nu. Het clublokaal aan 't Plantsoen voldoet zeer en door de leden wordt het druk bezocht. Ook de bondsvoorzitter, de heer Van Beek, sprak een tuoordje. Hij herinner de er aan. dat men vijf jaar geleden met zestig man in Rotterdam begon. Nu telt de Bond 27000 le den. Hij memoreerde voorts de bereikte resultaten, zo als verhoging van de uit kering Noodwet-Drees voor gehuwden cn vrijgezellen. Er is op die drukbezoch te feestavond ook nog een verloting geweest. Tachtig prijzen (middenstanders cn ingezetenen weten daar meer van) werden ver loot. Een half uur na midder nacht trok men huiswaarts vol herinneringen aan een goede feestavond. Ouden van Dagen II Om 't zo maar te zeggen, een denderend succes is de actie „Oud, maar niet ver geten" niet geworden. Een handje vol enthousiastelin gen bracht zeven gulden en vijfenzeventig cent bij een. Dat beetje geld heb ben we toch maar bij 't bestuur van de Bond van Ouden van Dagen ge bracht. Om precies te zijn telden we vijf papieren guldens, een papieren rijksdaalder en een blin kend kwartje neer. Men was er toch erg blij mee. Dat kan voor u en ons een vreugde zijn. Een dubbele vreugde als u weet, dat daor 's middags de Amers foortse bejaarden 'n kaar tje leggen, sjoelen, enz., terwijl in de hoek van het clublokaal de kachel snort Licht wedstrijd Als u op slag voetbal liefhebber wilt worden, dan moet u naar een licht- wedstrijd gaan kijken. Het is 'n modern sprookje, die twee-en-twintig mannen in 't licht van schijnwerpers op de grasmat te zien hup pelen. En dan die witte balBeslist u moet eens gaan kijken Donder dag 9 November op Birk- hoven. HVC ontmoet dan om acht uur de derde klas- ser Baarn. Het wordt vast een lichte lichtwedstrijd. Klaproosdag In ons Stadsvenster vra gen wij uiteraard ook be langstelling voor ernstige zaken. Straks is het weer klaproosdag. Het gaat er op 11 November om wat geld bijeen te brengen voor hulp aan de nabestaanden van hen, die in Nederland voor de zaak van de vrijheid hun leven lieten. U kent de witte kruizen op de Ne derlandse oorlogsgraven wel. Daar rusten Canade zen, Engelsen, kortom do den, die in lengte van da gen enige eerbied verdie nen. Om het de nabestaan den mogelijk te maken de ze graven te bezoeken, wordt klaproosdag gehou den. Een collecte dus waar voor allerwege sympathie bestaat. U kunt nog meer doen door op 11 November voor dit doel te 'collecte ren. De secretaresse van de plaatselijke afdeling van het Nederlands Oor logsgraven Comité is me vrouw M. van Haselen. Wilt U collecteren, wel bel dan 3603 of richt U tot de heer E. Jansen, „Rust hof" Leusden. Alleen nikkel Wat doe je als je de trein mist? Naar een tele fooncel hollen en even bel len naar de mensen, die je verwachten. Je grijpt de haak en begint te lezen. Je legt de haak weer neer. Het staat er duidelijk: „Alleen te gebruiken met nikkelen munten". Je duikt in je portemonnaie en zoekt naar nikkel. Te vergeefs! Of beschouwt men de nieuwe dubbeltjes als nikkel pasmunt! We hebben alles geprobeerd, het enige resultaat was, dat we stonden te vernikkelen. Conclusie: Aanwijzingen zijn niet juist of die tele foon deugt niet. Feest De afdeling Amersfoort van de Algemene Neder landse Invaliden Bond be staat vijf jaar. Dit jubi leum gaat men op Zater dagavond 25 November vieren. De Amusements vereniging „Kunst en Ge noegen" komt in het club gebouw aan de Zonne bloemstraat de aanwezigen vermaken ener is bal na. Voor het rhythme zorgen de „Garden Play ers". Tijdens de pauze is er een verloting. Het wordt een goed feest! „Er is een aanslag (biljet) op me gepleegd." zei 't man neke vanmorgen. DSO (U) 6 3 1 2 7 Mijdrecht 6 3 12 7 Socstèrberg 5 3 0 -2 6 RK BW 5 3 0 2 6 DOSV 6 2 2 2 6 CeleritUdo 6 2 1 3 5 KWA 5 1 2 2 4 Meervogels '32 5 1 2 2 4 DWSM 7 0 0 1 O In 3 C kwamen alle uitslagen volgens de verwachtingen uit Bilthoven gaat de beide punten bij Hamersveld weg halen. Soester Boys behaalt een kleine overwinning of een gelijk spel op VVZA. RK VUV' wint thuis van Hoog landerveen en Hoogland wint of speelt gelijk tegen het bezoekende Achterveld. Stand 3e klasse C: Bilthoven 6 4 2 0 10 Austerlltz 7 4 2 1 10 Hoogland 5 3 2 0 8 Achterveld 5 3 1 1 7 VVZA 5 2 1 2 5 Soester Boys 5 2 0 3 4 RK VUV 6 2 0 4 4 Hooglanderveen 4 0 0 4 0 Hamersveld 5 0 0 5 0 ZATERDAGMIDDAGVOETBAL In de Zaterdagmiddagafdcling 1 A leverde PVHU een verrassend staaltje door EDO een gelijk spel af te dwin gen. De strijd om de leiding wordt hier wel buitengewoon spannend zoals de standen wel uitwijzen. Eerst echter do verwachtingen: VVOG wint op eigen terrein van PVHU EDOBloemen- kwartier is een strijd waarbij wij ons aan geen voorspelling durven te wagen. Toch geven wij EDO de beste kansen. TOV dat het toch al zo slecht doet ver liest nu weer van CJVV uit Amersfoort. Sparta wint thuis van Levu Altius 's Gravcland is een overwihnlng voor de thuisclub. Standen le klasse A 8 4 4 8 4 3 3 1 EDO (U) Bloemenkwartier WOG CJVV i Sparta (N.) 7 PVHU -8 Levu 8 Altius 7 's Graveland TOV 7 In 2 B ging Barnevcld met de succcssenrecks door cn zal het Zaterdag tegen het sterke OMS ook wel klaren. Toch zijn de Puttenaren niet te onderschatten. Triangel Boys ontvangt SNA uit Garderen cn zal zeker winnen. De club van de gasten moet Intussen 2 3 3 7 2 14 5 0 0-6 0 0 0; 7 0 onverstoord beginnen uit te kijken want de positie De Cobu Boys krijgen stadgenoot "NOAC op bezoeken 1 7 2 leiding is lang niet rooskleurig. 1 krijgen stadgenoot "NOAC zullen de eer wel moeten afstaan DEV verliest op eigen terrein van GWV. Standen 2e klasse B; Barneveld 7 6 10 13 NOAC GVVV OMS o Cobu Boys 8 3 z Triangel Boys J> J DEV I SNA 8 1 ln 3 A is de strijd om dc voorlopig door S.O.V.A. gewonnen door een benauwde 2l.zege op rcthoom. Dat N.S.C bij Stroc met 5—1 zou ver liezen is toch wei een grote misreke ning gebleken. De Nijkerkers staan voorlopig onderaan maar zullen zeker kans zien de gevaarlijke zone te vcrla- ten Zaterdag verliezen zij van de leider S.O.V.A. Hierdoor wint van V.V.O.P. of speelt gelijk tegen de niet te onder schatten Voorthuizers.. Stroe zal nu misschien met Hulshorst raad weten. Posthoorn ontvangt en wint van Wit Rood. Standen: 3e klasse A. SOVA 7 1 0 15 Posthoorn 8-6 O 2 12 Hierden 8 4 2 2 10 VVOP 8 3 2 3 8 Wit Rood 7 2 1 4 5 Hulshorst 7 2 1 5 5 Stroe 7 1 1 5 3 NSC 7 1 0 6 2 Tot slot 3D. Scherpcnzeel wint van Valleivogels. Ederveen liet vorige week tegen Valleivogels een veer maar wint nu van de sportclub „Rhen BIJ deze twee wedstrijden blijft het deze week ln deze afdeling. Hier zijn de standen: 3c klasse D (1)1 comp.) Valkenhelde 6 4 1 1 t Ederveen 6 3 1 1 i Scherpcnzeel 6 3 0 3 6 De Merino's 8 3 O 8 f Sprtcl. Rhenen 6 2 1 3 5 Valieivogels 6 1 1 4 3

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2