„Schilderen" met zand schonk Hekelgem grote faam r COR RUYS jubileert in ernstige rol Wereldberoemd schrijver en enfant terrible Wereld vraagt om karakter Adèle bedacht het en legde basis voor familietraditie INederlandse rozen op baar van Zweedse koning I ZOEKLICHT W11 Vrije vakbonden vergaderen Kerstpakjes voor Indonesië Donderdag 2 November 1950 3 (Van een Brusselse correspondent) ENTREZ MENEER, d'r is zjuust een nieuw tableau". Deze invi tatie voert me binnen bij Maria de Boeck, een bescheiden vrouw uit het Brabantse dorpje Hekelgem. Een vrouw, die een kunstenares is. in haar soort en letterlijk op eigen terrein werkend. Want deze bejaarde eigenares van een fris dorpscafeetje behoort tot een familie, die zich heeft gespecialiseerd in het maken van zandtapijten en een imitatie van Veronese's schilderij „Christus bij de weduwe" is het laatste, met trots vertoonde product van deze allermerkwaardigste tak van „kunst nijverheid". De automobilist, die door de glooiende streek van Brussel naar Gent rijdend op enige kilometers voor Aalst Hekelgem moet passeren, ziet links en recht de aandacht ge trokken door enorme reclames voor de zandtapijten, die tot een unieke en vele toeristen trekkende attrac tie van dit plaatsje zijn geworden Hoe dit alles zo gekomen is. wil Maria de Boeck. die met kracht de nu eenmaal niet te registreren auteursrechten op> deze kunst ver dedigt, graag vertellen. Boeken en foto's worden naast de ,.tas" koffie uitgestald en we duiken in het ver leden, naar 1873 maar liefst. In die tijd werd op het Vlaamse platteland, zoals ook in vele Neder landse streken het geval was. de vloer met wit zand bestrooid. Wie extra-verzorgd voor de dag wilde komen, strooide op Zon- en feest dagen het zand in figuurtjes. Het was een 9-jarig meisje, Adèle Calle- baut, dat op het idee kwam, om het witte zand te mengen met verfpoe- der. Zo kreeg ze zand in alle kleur schakeringen. en niet meer tevreden met eenvoudige figuurtjes, ontwik kelde ze een techniek van zand strooien, die het haar mogelijk maakte de meest ingewikkelde voor stellingen in zand na te bootsen. Steeds beter Adèle werd een beroemdheid. Van wijd en zijd trok men naar de dorps herberg. om haar producten te zien en er moest op de duur een speciale kamer voor worden ingericht, waar ze enige malen per jaar een zand- tapijt ongeveer 3 bij 4 meter groot en meestal geïnspireerd op religieuze voorstellingen van grote schilders met een verbluffende weergave van de oorspronkelijke kleuren en con touren ontwierp. Ze werd zelfs in koninklijke paleizen uitgenodigd. Wachttijd voor gesloten spoorbomen te lang DEN HAAG Gezien de gunsti ge uitwerking van knipperlicht- installaties bij onbewaakte over wegen dringt dé KNAC aan op rui me toepassing hiervan. Zij heeft naar aanleiding van veel vuldige klachten over lange wacht tijden bij gesloten overwegen, welke zelfs tot twee uur per dag opgelopen, naar de situatie van de belangrijkste van deze overwe gen een voorlopig onderzoek doen instellen, waarbij 72 overwegen wa ren betrokken. Gelet op de resul taten hiervan stelt de KNAC een enquête in welke de instemming heeft van de Spoorwegen. De traditie bleef in de familie. Adèle, die in 1924 overleed, leerde de kunst aan haar zuster Victorine. Door hen werd hun nicht Maria in gewijd en er is nu al een derde gene ratie zandkunstenaars de drie kinderen van Maria de Boeck die zich met even grote bedrevenheid op dit uitzonderlijke bedrijf hebben toegelegd. Een van hen, de 20-jarige Roger, heeft zojuist een maand lang ongeveer tien uur per dag gewerkt om de geraffineerde kleuren van Veronese's schilderij in het zand weer te geven. Op de duur wil hij met eigen oorspi-onkelijke scheppin gen voor de dag komen. Zo wil hij de eerste blijven in deze kunst, die al door verscheidene dorpsgenoten wordt nagevolgd en waarvan alleen al de techniek verre van eenvoudig is. Zo zielig als het hoopje wit zand daar op een tafel uit uw hand is gegleden, zo sierlijk strooit Maria uw naam er in een oogwenk onder Wat haar hindert is. dat de kunst in handen der chauffeurs is geko men. zoals ze het uitdrukt. De meeste Hekelgemse café's hebben nu hun zandtapijt en naar haar klach ten te oordelen, moet de £eest van de tijd zich ook in dit vriendelijke dorpje hebben genesteld. Wie de touringcarchauffeurs het meest in de handen stopt, krijgt de klandizie. Cor Ruys met Caro van Eijck in het jubileumstuk. (Van onze Scandinavische correspondent) STOCKHOLM. Het vertrek, waarin koning Gustaaf stierf, is in een zee van rode rozen herscha pen. Van de duizend rozen is de helft een geschenk van koningin Juliana, terwijl de andere helft af komstig is van de stad Nice, waar koning Gustaaf ieder jaar verbleef en die bij de teraardebestelling door een uitgebreide delegatie ver tegenwoordigd zal zijn. Drie koningen en drie kroon prinsessen zullen aan de begrafe nis, welke op 9 November plaats heeft, deelnemen en de mees te. andere Europese vorstenhuizen zullen vertegenwoordigd zijn. Koning Gustaaf's testament is nog niet geopend. Men weet ech ter, dat het persoonlijke vermogen vijftien millioen kronen bedraagt. De koning was een der rijkste in woners van Zweden. Zijn voor naamste erven zijn zijn zoons, de nieuwe koning Gustaaf Adolf en prins Wilhelm. WASHINGTON. Het ministerie van Landsverdediging heeft bekend 1 gemaakt dat er plannen bestaan om tussen Januari en Juni 1951 31Ü0U reservisten van de Marine onder de wapenen te roepen. STAAT VAN OORLOG Opheffing gewenst en noodzakelijk HP WEE dingen, die op zichzelf niets met elkaar te maken hebben, doch beide verband hou den met een probleem, dat voor ons land van de grootste beteke nis kan worden genoemd zijn de te Oosterbeek gehouden Neder lands-Duitse studieconferentie en het voornemen onzer regering de slaat van oorlog met onze ooster buren te beëindigen. Ter conferen- OOST-EUROPA Kruistocht voor de Vrede HET schijnt misschien wat vreemd, dat juist in het be dreigde West-Berlijn invloedrijke stemmen zijn opgegaan, die getui gen van de noodzaak, zich niet slechts te beperken tot de verdedi ging tegen het communisme, maar over te gaan tot een offensief, dat de bevrijding van Oost-Europa ten doel heeft. Toch is dat wel begrij pelijk Een verschuiving van de tie hebben zowel prof. dr. ir. Ge- grenzen der vrijheid naar het Oos Unieke acteur hartelijk gehuldigd Cor Ruys, die zijn veertigjarig to- neeljubileum viert, is zijn feestelijke tournee gisteravond in Rotterdam begonnen. Na afloop van de voor stelling van het jubileumstuk: De Familie Gregory, een komedie van Wynard Browne, heeft men de unieke acteur zeer hartelijk gehul digd. Ruys speelt ditmaal een ernstige ol, die van Martin Gregory, een Engelse dominee, een bovenste bes te, wat weltfremde oude man, die. bemoederde door zijn 29-jarige doch ter en geheel opgaande in zijn werk en zijn boeken, geen notie heeft van de problemen en de nood van zijn kinderen. Jenny meent van een hu welijkskans te moeten afzien, omdat zij haar in wereldse zaken wat hulp behoevende vader niet alleen durft te laten. Mick, zijn zoon, durft met zijn problemen niet bij vader aan te komen, omdat hij in hem de mens niet van de dominee (behoeder der moraal) kan onderscheiden en de jongste dochter Margaret dreigt ten onder te gaan omdat ook zij, om de zelfde reden, haar vader geen deel genoot durft te maken van een tra gische ervaring, die haar evenwicht zo heeft verstoord, dat zij zonder de verdoving van alcohol het niet meer rooien kan. Al deze treurigheden worden de toeschouwer op Kerstmis geopen baard, als de kinderen, twee oude tantes en een neef van Martin Gre gory's overleden vrouw in de pasto rie komen logeren om het Kerstfeest te vieren. Het typisch Engelse familiestuk, waarin veel wordt gepraat en dat maar weinig handeling heeft, komt wat. traag op gang. maar dank zij de zeer knappe regie van Cor Ruys zijn de laatste twee (de sterkste) taferelen vol sfeer en boeiende en ontroerende momenten. Als tenslot te in een bevrijdend gesprek van de beklagenswaardige Margeret met haar vader, blijkt dat beiden uit het zelfde hout gesneden zijn. dat hun beschouwelijke en naar de achter grond der dingen zoekende naturen zeer verwant zijn, krijgen alle pro blemen een gelukkige oplossing. Genezen, besluit Margaret de zorg voor haar vader van Jenny over te nemen, zodat deze haar ingenieur gelukkig kan maken. Prachtig sober en ontroerend speelt Ruys de goede dominee, vol van warme menselijkheid en in de momenten van diepe verslagenheid, als zijn falen tegenover zijn kinde ren tot hem doordringt, is zijn spel subliem van eenvoud. Nell Koppen overtuigde volkomen als Jenny, de opofferende oudste dochter cn Caro van Eyck speelde de gekwelde Margaret heel treffend en navrant. Bizonder kon ik ook Ton van Duinhoven waarderen als Mick, re domineeszoon, zich zo uit sluitend de zoon van een predikant voelend, dat hij tenslotte in vertwij feling uitroept: tegen u kan men immers de waarheid niet zeggen! ..O. die eeuwige vergaderingen... _J Kitty Klupell was een voortreffe lijke en lieve tante Lydia, maar I Sara Heyblom maakte het zich al chargerend als tante Bridget wel wat al te gemakkelijk. Tenslotte j moeten nog genoemd worden Gijs- bert Terstceg. uitstekend als neef j Richard en Wim van den Brink, aan wiens ingenieur David Patterson. verloofde van Jenny, iK niet erg ge- i loven kon. De huldiging J Toen het doek na een pauze weer opging, leidde mevrouw Van Ame- rongen. de secretaresse van het hul- digingscomité, de jubilaris naar voren op het feestelijk versierde toneel. Burgemeester Oud was de eerste feestredenaar. In een geesti ge speech roemde hij de veelzijdige talenten van Ruys. die hij op deze avond opnieuw bewonderd had. Namens de gemeente huldigde mr. Oud de jubilaris met een krans. Mr. Nijenbandring de Boer sprak eerst als waarnemend voorzitter van het Ere-comité hartelijke woorden en vervolgens bood hii als penning meester de jubilaris de gebruikelij ke envelop aan. vergezeld van een krans en een boek. Namens de Rotterdamse Kunst stichting bood dr. J. Drost een krans aan en hij eindigde zijn en thousiaste rede met de slogan: Ziet meer Ruys! Adolf Rijkcns huldigde Ruys, na mens Rotterdams Toneel, als de vaderlijke vriend der toneelspelers, onder aanbieding van een bloem stuk en een kist sigaren. Ir. A. Viergever was de tolk van de kunstenaars-sociëteit Oud-Boy- mans en vervolgens spraken nog een vertegenwoordiger der Rotterdamse studenten, portier Van Veen van de Schouwburg, die Ruys het erelid maatschap van de personcels-vere- niging „Na voetlicht zonlicht" aan bood met fraaie oorkonde en ere medaille. Bram Goedkoop, namens de voetbalclub van het Schouwburg- personeel en tenslotte de heer L. Trouw, die ook melding maakte van de vele binnengekomen telegram men, o a. een van een familie Grego- r,r uit Haarlem. Met een vlotte en geestige cause rie heeft de jubilaris dank gezegd voor de hartelijke huldiging. R. V. lissen als minister In 't Veld ge zegd, dat een samenwerking tus sen Nederland en Duitsland in be langrijke mate bij kan dragen tot een versterking van de Europese eenheid. Hetzelfde is gezegd door de regering ter motivering van de stap, die zij in navolging van Groot-Brittannie, Frankrijk en de Verenigde Staten thans wil nemen. Bij de beoordeling hiervan moet men bedenken, dat het zeker niet aan Nederland, noch aan enig ander VVesteuropees land ligt. dat de staat van oorlog heeft voortgeduurd tot meer dan vijf jaar na Duitslands capitulatie. Vanzelfsprekend was men, toen de wapens rustten, al lerminst bereid nu maar dadelijk v/eer normale betrekkingen met Duitsland aan te knopen. Maar het is niet ons sentiment, het zijn geen begrijpelijke haatgevoe lens, waardoor het tot stand ko men hiervan tot dusver werd ver hinderd. Zonder voortdurende ver scherping van de tegenstelling tus sen oost en west zou er al lang een vredesverdrag gesloten zijn, dat ook Nederland zou hebben on dertekend. Dat is een. In de twee de plaats behoeft men waarlijk geen vriendschap voor Duitsland te gevoelen om het belang van een Nederlands-Duitse samenwer king in het kader der Europese gemeenschap te erkennen. De re gering heeft volkomen gelijk, wan neer zij verklaart, dat beëindiging van de staat van oorlog met Duits land gewenst is. Zij zou zélfs kun nen beweren, dat dit een econo mische noodzakelijkheid is en dat het herstel van normale betrek kingen een onmisbare voorwaar de vormt voor de integratie van Europa, waartoe nu eenmaal ook Duitsland behoort. De stopzetting van onze groente-export in het be gin van deze week, de nadelen, ontstaan doordat het Nederlands- Duitse handelsverdrag gisteren is afgelopen, het zijn enkele voor beelden, die dit juist voor ons land op wel heel pijnlijke wijze onderstrepen Zij zouden met vele andere voorbeelden kunnen wor den aangevuld. In het VJ proclameerde Vrede" zeide ten moet de geïsoleerde West-Ber- lijncrs, die niet aan capituleren denken, de enige practische oplos sing van hun tragisch probleem toeschijnen. Aan oorlog wordt daarbij niet gedacht. Burgemees ter Ernst Reuter verklaarde on langs: „Wij hebben gevochten met vreedzame middelen en wij zullen dit. ook in de toekomst doen. De macht van de geest Is sterker dan brutaal geweld. En generaal Lu cius Clay, gewe zen Hoge Com missaris van Ame rika in Duits land en vader van de onlangs ge- Kruistocht voor de op een persconfe rentie in Berlijn, waar hij de „Klok van de Vrijheid" had over gedragen: „Wanneer er in de vrije wereld voldoende kracht is opge bouwd en ik geloof, dat die tijd niet ver meer is zodat het gevaarlijk wordt, volken hun vrij heid te onthouden, zullen de vol ken hun keuze doen en dan zal er geen macht in de wereld zijn. die hen van de vrijheid kan af houden." Natuurlijk ware het ver keerd al te optimistisch te zijn omtrent de kansen van een ge weldloze bevrijding van Oost-Eu ropa. Dit veronderstelt immers een min of meer vrijwillige terugtocht der Russen uit Oost-Duitsland. Polen, Tsjechoslowakije cn Hon garije. Aan de andere kant mag men het belang van de „Kruis tocht voor de Vrede" zeker niet onderschatten. Drie machtige ra dio-stations zullen het begrip „vrijheid" over het IJzeren Gor dijn brengen. Er komt een organi satie, die democratische leiders bij de vlucht uit de satellietstaten behulpzaam zal zijn. Deze mensen kunnen zich dan via de radiozen ders met hun volken in verbinding stellen. Op deze wijze zal men in ieder geval de hoop onder de on derdrukte naties levend houden, terwijl men tegelijk do commu nistische leiders, die zich nu nog zo veilig voelen achter hun zwaar bewaakte grenzen, op hun beurt bevreesd kan maken voor het ont staan van vijfde colonnes op hun ggbied. Ml GEORGE BERNHARD SHAW: Onze letterkunde-redacteur tekent hierbij aan: George Bernard Shaw was een Ier en een protestant. Hij heeft altijd dat rebelse en oneerbiedige tegenover Engeland en de daar gel dende waarden behouden, dat ken merkend is voor de Ieren cn hij heeft zijn leven lang de haat tegen het schone, het doelloze, het plech tige. het voor zijn gevoel hypo criete gehandhaafd, die de erfenis is van de puriteinse traditie. Shaw was een prediker, een pam- I flettist, een bestrijder van misstan- I den, geen oorspronkelijk denker en geen groot schrijver in de zin van schepper van een eigen wereld Hij was de satiricus van onze wereld; of liever gezegd van de wereld van 1 18801920, want, zeer globaal, valt zijn beste tijd rondom de jaren van de eeuwwisseling en het begin van deze eeuw. Een goed begrip van het opkomend socialisme is eigen lijk de sleutel tot een goed begrip van Shaw en behalve in de ge- Zy1 RANCO-SPANJE zal weer rechtsgelijk meezingen in het koor der ■l natiés. Deze kogel wordt door de VN-kerk gejaagdDe verhouding der stemmen is reeds bekend; zij zal 37 voor, 12 blanco'en 10 tegen zijn. Menigeen zal bij het vernemen van dit nieuws iets wegslikken; laten wij nu die „menigeen" trachten te begrijpen. Begrip tonen ontsiert nimmer. Dit dan zult gij vernemen als gij luistert: „Zo, de boycot, waartoe 12 Dec. '46 besloten werd, is dus voorbij. Nu ja, die boycot, waartoe unaniem besloten was, is niet unaniem uitge voerd. Karakterloos! Men heeft Franco-Span je nodig, om zijn strategische positie, want een bepaald gevaar weegt op het ogenblik zwaarder dan karakterloosheid. U zult zien dat men Franco ook het Noord-Atlantisch Pact binnenloodst. Dat hij schildknaap was van Hitler en Mussolini en al die andere narigheid, waarvan men zijn bewind betichtte ruim maar op. Dat hij Hitier hartelijk gelukwenste met de wederrechtelijke over- xüèldiging van Nederland.... Heeft de wereld dan geen behoef te meer aan karakter en aan een rechte lijn? Dat de Russen warmpjes in Spaans goud zitten en een han delsverdrag van comrne ga met Franco hebbenHeeft de wereld dan geen behoefte meer aan karak ter en aan een rechte lijn?" Ja. Er is allerlei klem nieuws om dit aan te tonen: Geweten WEER vijfentwintig Quakerfami lies verlaten, inderdaad op de bonnefooi, de Verenigde Staten met bestemming voor Costa Rica; „en als wij daar geen volledige demo cratische vredessfeer vinden, trek ken wij weer verderop. Ons geloof wil dit van ons." Schoolopziener W. W. Fairclough te Pelham New York heeft zijn salaris. 3100 dollar, niet aangenomen: „ik heb een bo terham", schreef hu, „zelfs een be legde boterham. Waarom zou ik 'm dan dubbele beleggen?" Lenie X Y 2 ons blad beeldde u haar af Zaterdag 28 October j.l. is door de Britse jury te Brendenbury in Hertfordshire in het gelijk gesteld. „Bedriegen is lelijk", zei de rech ter, „een vreemdelinge die in ons land voor haar brood worstelt, te bedriegen is dubbel laag. De man. die Lenie X Y Z bedroog, moet haar 50.000 gulden uitkeren." trotseerde, om aan de zijde van een vulcanische Strombolino nieuw huis lijk geluk te zoeken en „nimmer van de zijde van haar zoontje te wij ken". diezelfde Ingrid gaat naar Hongkong. Om te filmen HongkonE is niet naast de deurAls de kleine Strombolino nu eens mammie roept, op een nacht? Varia Zonder karakter, dus niet on willekeurig appellerend aan uw oor deelsvermogen is al het volgende, maar het kan geen kwaad er nota van te nemen: Kerstpostpakketten voor Nieuw Guinea moeten 4 No vember op de post worden gedaan, die voor overig Indonesië 6 No vember. Haast u dus. Laat uw rela tie met Kerstmis niet zonder zitten, in die hitte daar. De laatsten der onzen in Indonesië, de mannen van de H-brigade, zullen nog even op hun tanden moeten bijten. Vraag hun dit te doen. Herinner hen er aan hoe zwaar de OVW-ers, de E(xpeditionnaire) M(acht) en de mannen tot en met de F-brigade het hebben gehad. Dan klaren zij het wel. In 1550 ontstond de Neder lands Hervormde Gemeente. Toen moest Karei V nog aftreden en van een 80-jarige oorlog was nog geen sprake. Het herdenkingsfeest is niet alleen voor het noorden van ons land van groot belang. H Sinds 1 Januari 1946 zijn er in Nederland 236000 telefoonaansluitingen bijge komen. De PTT heeft het er zó druk mee gehad, dat haar ontscho ten is wie de 500.000ste telefoon- abonné geworden is, deze week. Liever dit dan een taart en een bromfiets ter beloning van een ge talstoevalligheid! Zwitserland heeft zich bij deze Europese betalings unie aangesloten. Dat betekent voor u. dat een zeer groot deel van de Nederlands-Zwitserse handel gelibe raliseerd wordt. Vraagt lijst aan bij de Ned.-Zwitserse K. v. K. U kunt nooit weten Morgen 1\/T ORGEN „gooit men u dood" met titanium, zoals men het gisteren deed met het „voor alles" te gebruiken plastic. Titanium-dia- manten zijn mooier dan gewone dia manten en zij kosten een-dertigste; tanks van titaniumstaal zijn 40 lichter dan de tegenwoordige (oor- logs) tanks; titanium roest niet; ti tanium, de wonder-uitvinding van vandaag. ..Gisteren" nog ver kneuterde geallieerd West-Berlijn zich in een lichtkrant-der-waarheid aan de zonegrens. Morgen verrijst een Russische tegenkrant met 2 maal zulke grote letters. Overmor gen?Heden is ten noorden van New-Delhi een vliegende scho tel gezien Morgen zeilen zij bo ven de Himalaya heen en weer, want dat is het aardige van vlie gend keukengereedschap: het stelt zich ten dienste van nervositeit. Gewoon flEWOON" zult gij zeggen, maar 71 is het wel gewoon dat de» Delftse studenten over een studen- tenthuis gaan beschikken, waar 180 studenten kunnen wonen en 9 stu dentenechtparen? De studenten steden schreeuwen om zulke verbe teringen. De jongste Nobelprijs winnaar. ae Zwitser prof. F. Reich- stcin is getrouwd. Niets bijzonders? Om de drommel niet: zijn vrouw is een Nederlandse, een freule Quar- les van Ufford. f vv i IE deze fles nuttigt op de gezondheid van de jongens in Korea, laat de fabrikantenwinst ten goede komen aan het Ned. Rode Kruis' aldus, min of meer. doch zuiver met deze bedoeling luidt een waarborg-etiket bij een fles, die ons heden in handen kwam. Dc jongens in Korea laat hen het maar niet horen; het zou hen wel eens tot een kernachtig woord kunnen brengen. Rita Hayworth zei oef tegen het vermoeiende hachelijke filmleven. Zij trouwde omhoog, kreeg een vor- s stelijke, India'se baby en zou zich wijden aan moederschap. Rita keert naar Hollywood terug. Rita gaat weer filmen. En Ingrid. die an derhalf jaar lang de hele wereld - Ir F. Q den Hol lander, pres.-direc- teur der Spoorwe gen in een bar-tje en minister cfv D G. W. Spitzen er voor..: hebben bei den ooit van zo'n situatie gedroomd Toch is het Woens dag gebeurd, toen beiden de feestelij ke opening van de Koninklijke W a- gonfabriek Beynes te Beverwijk (vroe ger: Haarlem) met hun tegenwoordig heid vereerden. Al lerlei nieuws op xvagonbouwgebied werd vertoond, o.m. een prima wagon met een bar-tje. Maar 'n president directeur als ama teur cocktailmixer dat was toch ook nog nooit vertoond Zang Er komen weer Italianen her waarts, om ons te laten rillen met Carmen's, Paljassen. Traviata's. Maar in Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Amsterdam treden zij niet op. Wel in Den Helder en Leeuwarden. Wij naar Den Helder! Op hun pro gramma staat misschien ook de Ato- mica een symfonisch „zang"-spel tot en met een Bikini-uitbarsting aan het slot. „Dolletjes om te zingen", zegt zangeres aLdy Anderson. Mis schien ook dolletjes om te horen.. Contrast T N Berlijn zijn 150 millioen smok- -1- keisigaretten achterhaald. Het leeuwendeel kwam uit smokkel- zuchtig Nederland Roepen om goede beeldromannetjes doen we niet meer. want ze zijn er aL Nr. 200 ligt op onze tafel, kanariegeel van kaft. Inhoud: het leven van dat dekselse Vlissingse jong, dat op de toren klom en aan het wieltje in de touwbaan draaide. Ook iets Ne derlands! (Van onze correspondent) BRUSSEL. Zeventien delega ties, vertegenwoordigend de onge veer twintig millioen leden van de bij het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen aange sloten Europese vakbonden, kwa men Woensdag te Brussel bijeen om gedurende een driedaagse con ferentie te beraadslagen over het voorstel van het algemeen secre tariaat tot het vormen van een regionale Europese organisatie binnen het kader van het I.VW De noodzaak om tot een regio nale groepering der vakbonden over te gaan een Europese, een Amerikaanse en een Aziatische onderorganisatie met een eigen secretariaat zijn gepro jet teer d was uiteengezet in een rapport van de heer J. H. Oldenbroek, alge meen secretaris van het I.V.V.V welk document tevens als uit gangspunt voor de discussie dienst doet. Posten op 6 November, voor Niv. Guinea 4 Nov. DEN HAAG. Kerstpakketten voor in Indonesië verblijvende mili tairen moeten uiterlijk op 6 No vember in Nederland worden ge post. Pakjes, die bestemd zijn voor militairen op Nieuw Guinea moeten uiterlijk op 4 November aan de PTT-kantoren worden aangeboden St. Nicolaaspakketten voor de op varenden van de „Evertsen", die in beperkte mate kunnen worden ver zonden cn niet zwaarder mogen zijn dan 500 gram moeten voor 12 No vember ter post worden bezorgd. Deze laatste pakketjes behoren te worden geadresseerd met „rang, naam stamboeknr. a/b Hr. Ms. „Evertsen". Amsterdam Schip, hol Marine." schiedcnis van het toneel, hoort hij thuis in dat historisch randgebied, waar de ideeën worden gepopulari seerd en op de maatschappelijk© werkelijkheid losgelaten. Shaw heeft enorm veel geschre ven in zijn lange leven, maar het is bijna alles herleidbaar tot die oor sprong van idealisme, die tot uit drukking kwam in de oprichting van de Fabian Society", die anar chistische sympathieën verbond met een practische mentaliteit, waaruit zowel de Labour Party als het phe- nomeen G. B. Shaw is voortgeko men. Marx, Morris en Sidney Webb be ïnvloedden de denkbeelden van Shaw, maar ook Schopenhauer en Nietzsche en uit dit alles was genoeg materiaal he verzamelen voor critiek op de Engelse samenleving van om streeks 1900. Shaw was in zijn jeugd arm ge weest. Zoon van een man, die eerst als ambtenaar en later als koopman mislukte, moest hij al vroeg zijn eigen brood verdienen, totdat hij op zijn twintigste jaar van Dublin naar Londen verhuisde, waar zijn moeder, die zich daar gevestigd had als mu zieklerares. met moeite voor hem kon zorgen. Hij schreef slechte romans en pro beerde het een beetje in de journa listiek. Maar pas na zijn dertigste jaar had hij succes als muziekcriti cus (pseudoniem „Corno di Basset- to") en toneelcriticus. Hij was geestig en brillant, maar men voelt in zijn grappen altijd nog de man, die er langs de moeilijke weg ge komen is en er zich met een vast beraden grimmigheid op toelegt om geestig te zijn. Zijn toneelstukken brachten hem wereldfaam, eerder nog dan dat men hem ging spelen in Engeland. Een samenleving heeft altijd even tijd nodig om te kunnen meelachcn met wie haar bespot, maar toen men een maal lachte, hield men ook niet spoedig meer op. Door het verloop der jaren waren de gehekelde toe standen niet meer algemeen, de schijnheiligheden alweer door andere vervangen en zo kon Shaw langza merhand de afgod van dezelfde mid denklasse worden, die hij belache lijk maakte Daarbij kwam, dat Shaw. behalve de hofnar van de burgerij, toch ook altijd een recht schapen verdediger bleef van de verdrukten. Hij was zozeer door de moraal in beslag genomen, dat hij met die maatstaf Ibsen boven Sha kespeare verkoos en aan zijn eigen publiek ook meer intellectuele dan emotionele eisen stelde. Ofschoon men hem gewoonlijk een tekort aan „handeling" verwijt, heeft hij toch een aantal voortreffelijke stukken geschreven, die uitermate speelbaar zijn en het bijzonder goed „doen" in het theater. Tot zijn beste stukken behoren wel „Arms'and the Man", „Candida", „You never can tell", „Major Barbara", .The Doctor's Dilemma" en ..Pygmalion" Maar ook andere drama's, zoals ,.St. Joan", zijn met veel succes opgevoerd La tere creaties als „The Apple Cart", ..Too True to be Good". In Good King Charles's Golden Days" en het recente ..Buoyant Billions" zijn on getwijfeld van mindere kwaliteit. Wat Shaw voor komende geslach ten betekenen zal, kan men moeilijk voorspellen. Dat hij voor zijn eigen tijd de eerste plaats onder de sociale satirici heeft ingenomen, dat hij de Voltaire is geweest van het jongste verleden, lijdt geen twijfel. En "het staat ook vast. dat de wereld doz« brillante spotter-met-de-baard enorm veel te danken heeft, het voorbeekl van zijn idealisme en vooral het In tellectueel amusement, dat «en nog zeldzamer axtikel is.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3