DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Gezuiverde atmosfeer in de Kamer door belastingcompromis Bewapeningskwestie stort Bonn in chaotische verwarring Hogere omzetbelasting voor diensten wekt verzet van de heer Hofstra r Marokkanen eisen meer vrijheid Voortaan elke maand een „oefening Cupola" Gunstig perspectief voor onze marine Amerikaanse VN-troepen in moeilijkheden r KPM tekent hoger beroep aan Rake klappen Adenauers autoritaire positie ernstig geschokt Fransen ontruimen Laokay Griekenland weer zonder regering WONINGBOUW ~~N 10e Jaargang, no. 1259 Vrijdag 3 November 1950 Opgericht door dc Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rottcrdamschc Bank Postbus 9 Abonnemcnts prijs 35 cent p. w. of 4,50 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van onze parlementsredacteur). DEN HAAG. Sedert de vorige week bleek gisteren by de voortgezette behandeling der belastingontwerpen de atmosfeer in de Ridder zaal aanmerkelijk gezuiverd. De wijzigings voorstellen van minister Lieftinck, bewijs van vruchtdragend overleg met de Kamercommis sie voor de belastingen, schonken een zekere bevrediging, al school een moeilijkheid in de compensatie, welke de minister verlangde voor wat de schatkist aan belastingopbrengst zal derven. De mogelijkheid van een invoerbelas- ting, ter bescherming van het binnenlandse bedrijfsleven, genoot van alle zijden een goede ontvangst. Nadat de pogingen om de be handeling opnieuw uit te stellen ter bestudering van de wijzigin gen schipbreuk hadden geleden, kon de heer Lucas (KVP), de voorsteller van het amendement, dat bijna een regeringscrisis ver oorzaakt had, zijn tevredenheid te kennen geven. De verhoging van de omzetbelasting voor diensten (van advocaten, dokters, electri- ciens, loodgieters eet.) kon zijn goedkeuring wegdragen. Aan iede re verhoging zitten nu een keer bezwaren vast. En dit is er zi. een van het minste kwaad. De heer Hofstra (PvdA) dacht daar an ders over. Die had liever gezien, dat de belastingverlichting voor de hoge inkomens ongedaan was ge maakt, dan dat de lasten van som mige middengroepen op deze wijze opnieuw werden verzwaard. Hij handhaafde dus zijn amendement, dat de belastingverlaging voor In komens van 45.000,tot circa 33.000,wil beperken en dat ca. 7 millioen zal opleveren, onge veer het bedrag, dat de verhoging van de omzetbelasting op diensten moet verschaffen. De heren v. d. Heuvel (A.R.) en Ritmeester (WD) konden zich met de compensaties via de omzetbelasting niet verenigen. Zij hadden het beter geoordeeld, als in het overleg over de mogelijk heid van bezuiniging op de staats uitgaven was gesproken. Daar wa ren ook de communisten voor, uiteraard in het bijzonder op mili taire uitgaven. Hun stelling, dat de lagere inkomens nu de dupe wor den, vond geen steun. Algemeen was men het er over eens, dat deze herziening juist aan de lagere en middengroepen ten goede kwam, terwijl de hogere in komens er relatief slechter van zouden worden. Deze gang van zaken vermocht ook de instem ming van de heer v. d. Wete ring (CHU) te wekken, al zag hij er eerder een verschuiving dan een verlaging in, tenzij de belas tingplichtigen erin zouden slagen hun verbruik van goederen, die in de tussen- en weeldetarieven vallen, te matigen. Over die ta rieven was hij niet erg te spreken, al deed hij het wat kalmer aan dan zijn collega's v. d. Heuvel en Ritmeester. In het alge meen voelde hij de noodzaak van een compensatie voor de schatkist sterker dan zij. Des avonds gaf prof. Lieftinck uiting aan zijn overtuiging, dat het overleg in de afgelopen week het landsbelang in hoge mate had ge diend. Hij sprak zijn waardering uit voor de houding van de heer Lucas in de commissie, maar gaf te verstaan, dat deze daar wel erg verstandig aan had gedaan. Want anders zou hij de verantwoorde lijkheid hebben gedragen voor een niet te rechtvaardigen voorstel. De heer Lucas trok nu zijn amendement in met de verzuch ting, dat het werken met de inge wikkelde belastingformules wei eens leidt tot niet voorziene en niet gewenste consequenties. Vervolgens kwam het amende ment Hofstra (PvdA) in be spreking om de belastingverlich ting voor de inkomens van 15.000 tot ca. 33.000 te vermin deren en daarboven het bestaande tarief te handhaven. Minister Lieftinck gaf toe, dat de keus wel moeilijk was als men dit ver geleek met de verzwaring van de omzetbelasting voor diensten. Hij had een bezwaar, omdat het' niet volledige compensatie bood voor de schatkist; dit is wel het geval als men de verlaging van de inko mens van 12.000 af vermindert. Maar dit zou indruisen tegen het thans bereikte compromis. Overi gens liet hij de keus aan de Kamer over. Dit opende interessante perspectieven. Maar deze avond lieten de meeste fracties zich er nog niet over uit. Na enige wijzigingen werd het amendement van de heer v. d. We tering om de kosten met betrek king tot personen-automobielen tenzij blijkt dat die geheel of na genoeg geheel als bedrijfs-, be roeps-, of verwervingskosten moe ten worden aangemerkt, tot ten minste een bedrag gelijk aan tien ten honderd van de catalogus prijs als particuliere uitgaven aan te merken, door de bewindsman overgenomen. Dr. Lucas trok een ietwat anders luidend voorstel, ge let op de bereidheid tot samen werking in deze vergadering, spor tief in. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM. De Koninklijke Paketvaart Maatschappij gaat in be roep legen de uitspraak, welke de president van de Amsterdamse rechtbank gistermorgen in kort ge ding heeft gedaan m de zaak welke de ..Republiek der Zuid Molukken" aanhangig maakte tegen deze maat schappij in verband met het ver voer van Indonesische troepen naar het eiland Ambon. Dit deelde de advocaat der K.P.M., te Amsterdam ons mede. Dc minister van verbindingen van de Indonesische republiek gaf Ane- ta.als zijn mening te kennen, dat.de beslissing van de Amsterdamse Rechtbank de aanstaande Urtie- cónferentie aanmerkelijk moeilijker maakt. West-Berlijn contra Oost-Berlijn (Bijzondere correspdontic) BONN. De jonge Westduitsc bondsrepubliek dreigt in een chao tische verwarring te worden gestort als gevolg van dc discussies over de Duitse herbewapening. Reeds thans kan worden voorspeld, dat dc regering-Adcnauer een ernstige crisis zal moeten doorstaan, wanneer op 8 November de grote debatten over de buitenlandse politiek in de Bondsdag beginnen. De sterke, door vele waarnemers leger op te nemen, zonder Bonn een al3 enigszins autoritair gekenschetste positie, die Adenauer tot dusver in nam, is door een hele reeks politieke fouten ernstig verzwakt. De volgende punten zijn van be lang voor de positie van de rege ring-Adcnauer: 1. De conferentie te New York van de ministers van Defensie der At- lantische mogendheden heeft ten aanzien van de Duitse herbewapening geen resultaat opgeleverd, zodat Adenauer vrijwel met lege handen voor de Bondsdag zal moeten ver schijnen. 2. Adenauer moet zich door Frank rijk in de steek gelaten voelen. Het plan-Pléven om Duitse contingenten in een nog te stichten Westeuropces In de nanacht van Woensdag op Donderdag kwam de huishoudster van de gestorven George Bernard Shaw langzaam het huis uit, het grintpad af naar het hek en zeide tot de wachtende verslaggevers: Heren, meneer Shaw is dood", en de voorste, die dit bericht in ont vangst nam, zei bedremmeld „ach"Een tot in alle onderde len bestudeerde en gerepeteerde filmopname had nog niet kunnen, bereiken, wat deze toevallige snapshot van een fotograaf-plan ton voor zijn lens kreeg: hoe de dood van een wereldberoemdheid wereldkundig werd,de nacht, de onwillekeurige schroom van de verslaggever en de waardigheid van de trouwe ziel, die .meer dan dertig jaren op Shaw's Corner het huishouden heeft gedaan. Parijs zegt neen, maar doet wel enige concessies (Van onze correspondent) PARIJS. Het bezoek van de sultan van Marokko aan Parijs is ge ëindigd in'een meningsverschil, dat tot uiting kwam in twee communique's. In het ene constateert de sultan, dat het antwoord, door de Franse regering gegeven op het memorandum der Marokkanen, onbevredigend blijft; in het andere als correctie op het Marokkaanse memorandum bedoeld deelt de Franse regering mee, dat zij bereid is verlichting aan te brengen in het persregiem van Marokko, de sultan zekere bemoeiingen wil toestaan bij de benoeming van plaatselijke hoofden en het vakverenigingsrecht voor Marokkanen enige uitbreiding wil geven. Een conferentie in Rabat (Marokko) zal dienen, zo eindigt het Franse regeringscommuniqué, om de meningsverschillen te overbruggen. De opgesomde tegemoetkomingen van Franse zijde beantwoorden in genen dele aan wat de sultan in dit opzicht had gevraagd. De sultan had bovendien voor alles voorgesteld, het protectoraat geleidelijk te verande ren in een vrijere verhouding tussen Frankrijk en Marokko. De Franse regering heeft iedere stap in die richting afgewezen. In de Marok kaanse kolonie alhier, die vrij sterk is, had men grote verwachtingen van het bezoek van de sultan en is men dan nu ook zeer teleurgesteld. Men vertelde ons, niet veel vertrouwen te IMHHUH Iets kouder fs Weersverwachting geldig van g M Vrijdagavond tot Zaterdag- avond: Aanvankelijk in het oosten M S van het land zwaar bewolkt j? met plaatselijk nog enige regen, g §1 overigens wisselende bewolking fe met enkele verspreide buiten. B Matige Noordelijke wind. Iets g kouder. H 4 Ngsv Zon Op 7.39 onder 17.07; tj Maan op onder 15.11. ^^fc^lilElBillMlliniaoiiaiginiiïlliriRilBiii3^?iiTnnrrfi!inmininrtEnnTiirn^^^ hebben in de conferentie van Rabat, omdat daar de persoonlijkheid van generaal Juin zou overwegen. De generaal heeft tot nu toe in Marok ko een politiek bevorderd, die ge heel geleid werd door militaire ge zichtspunten en prestige-overwegin- gen, zo zei men ons daar. SAIGON. De Franse troepen zijn Woensdag begonnen met de militaire evacuatie van Laokay. de Franse vooruitgeschoven Westelijke sleutelpositie aan de grens tussen China en Indo-China. Gisteren vormden de troepen dér Vietminh een bruggenhoofd aan de Westelijke oever van de Rode Rivier in de na bijheid van Laokay. Ook aan de Oostelijke oever, in de nabijheid van Traivan, ongeveer 40 km stroomafwaarts van Lakoay, zijn vijandelijke eenheden waargeno men. De evacuatie van Lakoay is thans voltooid. LAKE SUCCESS Maandag zal de Veiligheidsraad vergaderen over de Palestijnse kwestie. Positie van Nederlandse luchtmacht is sterk, zegt generaal Aler DEN HAAG. „Het plan bestaat om te beginnen met Januari, iedere maand een internationale luclimachtocfening boven Europa te houden, zoals onlangs geschiedde bij de oefening Cupola. Voorts zal er practisch gesproken iedere week een oefening plaats vinden van de gehele Ne derlandse sector der Westeuropésc luchtmacht. Aldus is medegedeeld door luitenant-generaal I. A. Aler, chef van dc Nederlandse luchtmacht staf. De geperaal verklaarde, dat de sterkte van de Nederlandse lucht macht niet alleeh bepaald wordt door het aantal gevechtsvliegtuigen dat thans in de lucht kan worden gebracht. „Zij moet eveneens beoor deeld worden naar de snelle ont plooiingsmogelijkheden en deze zijn stellig aanwezig. Wij beschikken over uitstekende scholen en de kwa liteit van ons personeel is bepaald niet beneden het Westeuropese ge middelde. Ook organisatorisch zijn wij in staat om bij voldoende mid delen de luchtmacht snel op te bou wen en de staf kan het werk be slist aan. Gezien deze factoren zou ik de positie van de Nederlandse luchtmacht sterk willen noemen." Generaal Aler zei voorts, dat Ne derland zich wat de opbouw van de luchtmacht betreft, op Neder landse, Amerikaanse en Engelse productie orienteert. Het is bekend, dat de Meteors voor de luchtverde diging bij Fokker worden gebouwd en men hoopt voor de tactische luchtmacht een groot aantal jager- bommenwerpers van de Amerika nen te ontvangen. Het ziet er naar uit, dat de eerste squadrons, die volgend jaar zullen worden gefor meerd. met het allermodernste ma teriaal zullen worden uitgerust. Maar er is oneindig veel meer no- Corruptieschandaal leidt tot politieke crisis ATHENE. Volgens de corres pondent van de Neue Ziiricher Zei- tung is de politieke crisis in Grie kenland ontstaan, nadat enige tijd geleden bij de havenleiding van Pi. raeus een uitgebreide corruptie affaire ontdekt is. Volgens een Grieks blad zouden verduisteringen voor een bedrag van ongeveer 100 milliard drachmen (ongeveer 29 mil lioen gulden) zijn gepleegd. Onder de verdachten bevinden zich, aldus de correspondent, leden van bijna alle partijen. Een van hen zou ech ter het blad van de zoon van vice- premier Tsaldaris financieel gesteund hebben. Venizelos heeft gisteravond de ko ning het ontslag van zijn kabinet aangeboden. dig om een luchtvaartbedrijf op te bouwen. Alles wat maar mogelijker wijs in Nederland kan worden be trokken wórdt bij onze eigen in dustrie besteld. Fokker zal waar schijnlijk de Meteor XI, de nachtja ger voor ons gaan bouwen. Wat de Marine Luchtvaartdienst betreft: zij heeft volgens generaal Aler een onvervangbare eigen taak en er is geen enkele reden de MLD te doen opgaan in de luchtmacht. Over het feit, dat op het ogenblik de vraag naar leerling-vliegers gro ter is dan het aanbod, maakt hij zich niet ernstig ongerust. „nationaal leger" toe te staan, heeft hier als een ijskoude douche ge werkt. 3. De leider der sociaal-democra ten, Kurt Schumacher, heeft een belangrijk tactisch succes behaald toen hij met dé bekende dominee Niemöller, tegenstander van iedere kan zich licht voorstellen, welke demagogische uitwassen een verkie zingsstrijd met het parool „bewape ning of niet" zal opleveren 4. De slechts schijnbaar bijgelegde crisis in verband met het aftreden van de ïpinister van Binnenlandse Zaken Heinemann. die ook door de bewapeningskwestie werd veroor zaakt. heeft door het ontslag van de militaire adviseur Van dc bondskan selier, de vroegere pantscrgeneraal graaf Schwerin een nieuw onaange naam accent gekregen. Schwerin heeft van een afwezig heid van de kanselier gebruikt ge maakt om een persconferentie bijeen te roepen. Gebleken is. dat de pre cies 60 minuten geduurd hebbende toespraak van Schwerin onvervalst Pruisische geest ademde en dat hij bovendien zijn eis inzake „10 Duitse pantserdivisies" en een .tactische luchtmacht" zeer ernstig meende. Ook deze fout van Adenauer met betrekking tot de keuze van zijn ac^yiseurs was koren op de molen van de oppositie Het kabinet-Adenauer ziet zich al dus door de bewapeningskwestie plotseling van vele kanten bedreigd Een wild straatgevecht ontstond gisteren in het hart van Ber lijn, toen 500 schreeuwende cn tierende communisten in botsing kwamen met de Westberlijnse politie. De communisten had den zich verzameld voor het in de Britse sector gelegen ge rechtsgebouw van Moabit, waar een communist terecht stond wegens illegale propaganda. Ttuee afdelingen Westberlijnse politie trachtten hen met gum miknuppels te verdrijven, nadat de betogers een bevel om vrij willig te verdwijnen geweigerd hadden op tc volgen. Bij de strijd, die daarop uitbarstte en een half uur lang heen en weer golfde, werden aan beide zijden mensen gewond. Dat er rake klappen vielen, blijkt uit onze foto's. 1949: 47.000 stuks 1950: 55.000 DEN HAAG. Het woningbouw programma voor het volgende jaar voorziet in de bouw van 50.000 wo ningen, wellicht zelfs 55.000 stuks. Dit jaar zullen er 47.000 gereed ko- De contingenten voor de onder scheidene provincies luiden: Gro ningen 1541. Friesland 1179, Drente 1273, Ovcrljscl 3430, Gelderland 4736, Utrecht 3063, Noord-Holland S032. Zuid-Holland 11.013. Zeeland 321. Noord-Brabant 6G78, Limburg 4234. Het cijfer voor 1951 wijst uit dat de bouw voorligt op het program ma. DEN HAAG. Dc KNAC deelt mede, dat de „Code de la Route" in Frankrijk reeds is aangepast aan de bepalingen van de in 1949 ge houden internationale conventie van Genève. De signalisatie op de wegen is dus in hoofdzaak gelijk met die, de wegen zal aantMffen, L>Ü. AOENAULAC ...niet meer zo sterk... herbewapening, een gemeenschappe lijke verklaring kon afleggen. Deze merkwaardige bondgenoten kunnen indien Niemollers invloed op de Evangelische kringen sterk genoeg is minstens een deel van de CDU (dus Adenauers partij zelf) zodanig beïnvloeden, dat de eis van Schuma cher om nieuwe verkiezingen uit te schrijven in verband met de herbe wapening gehoor vindt. Deze cis heeft in politieke kringen te Bonn grote vrees veroorzaakt, want men .Minister s' Jacob niet ontevreden over resultaten van Washington (Van onze New Yorkse correspondent) LAKE SUCCESS. Wanneer eind November of begin December dc afgebroken Washingtonse conferentie der ministers van Defensie van het Atlantisch Pact, waarschijnlijk te Londen, onder presidium van minister Marshall wordt voortgezet, hoopt men een weg te hebben ge vonden om over het dode punt inzake Duitslands herbewapening heen te komen. Nederland schaarde zich node, aldus minister s' Jacob, aan de vooravond van zijn vertrek naar het vaderland, aan de zijde van Amerika, maar het begrijpt volko men het Franse standpunt. Neder lands belang echter brengt mee te erkennen, dat de Defensie afhan kelijk is van de verdedigde Elbe- grens. In het huidige stadium was verdaging der conferentie gewenst om de uiterst belangrijke en in grijpende militaire en politieke Vechten communistische Chine zen in Korea? Deze foto, waarop een Chinese krijgsgevangene, luisterend naar de naam LiTsoe, door een Amerikaanse officier wordt ondervraagd, geeft een bevestigend antwoord. Op de achtergrond ziet men leden van de Koreaanse militaire politie. TOKIO. Troepen der V.N. zagen zich vandaag gedwongen in Noord- West-Korea verder terug tc trekken, terwijl een vijandelijke aanval een aantal vooruitgeschoven Amerikaanse en Zuidkoreaanse eenheden dreigde af te snijden. Nieuwe Engelse versterkingen zijn in de haven van Poesan aangekomen. Het is de 2000 man tellende hoofdmacht van de 29ste brigade. De troepen zullen na de ontscheping onmiddellijk naar Soewon gaan. Volgens de laatste berichten be vinden de communisten zich reeds ten Zuiden en ten Oosten van en kele eenheden der V.N. op de Noor delijke oever van de Tsjongtsjon. Volgens de woordvoerder van het achtste leger zijn de linies der V.N., die zich tot op 20 kilometer afstand van de Mandsjoerijse grens hadden bevonden, thans 80 km teruggeno men en ingekort ter verdediging van een bruggenhoofd over de Tsjongtsjon bij Andjoe, bij Sinan- djoe aan de Westkust iets meer naar het binnenland gelegen- De enige sector, waar de strijd krachten der V.N. heden nog in de aanval, waren, is het centrale front waar Amerikaanse mariniers een aanval hebben uitgevoerd op het geen naar men meent grotendeels een Chinese communistische strijd macht is, die het strategisch Tsjoi- sin-bekken verdedigt. aspecten der grote gedachte, die de intergratie vorrnt, nog eens aan de hand van het besprokene rustig te overwegen en neer te leggen in een gezamenlijk rapport, dat dan de basis vormt voor dc discussies bij de voortzetting der conferentie. Voor Frankrijk is het ook de kwestie te wennen aan de gedach te van Duitslands inschakeling. Om Duitslands vrijwillige medewer king te krijgen, is hot gewenst, dat het zo spoedig mogelijk deelneemt aan de discussies. Zag men te Was hington nog geen directe compro mismogelijkheid. deze is niet uit gesloten bij nader onderzoek der Duitse gedachten. Ten opzichte van dc marine kwestie verwacht minister s' Ja cob voor Nederland een gunstige ontwikkeling. Zaterdag herdenking van wie in Indonesië viel (Van onze correspondent) 's HERTOGENBOSCH. —Zater dag (morgen) zal alhier wederom op plechtige wijze de herdenking plaats vinden van onze in Indone sië overleden militairen. Het vo rig jaar geschiedde zulks in Utrecht. De dag zal worden inge zet met een katholieke en protes tantse kerkdienst. Nee toch.Heus! Jantje Caruso, oud 2 jaar, heeft 1340 dollar verdiend door zich 3 maanden ter be schikking tc (laten) houden als dubbelgttngstcrtje van Madame Bovary's baby. Daarna liet zij zich inschrijven als werkloze en krijgt nu 26 weken lang 25 dollar per week. Per jaar gaat 30 millioen ton staal in de wereld ver loren door roest. Er zijn toch nog wel abon nees die boffen: laten nu de trouwe verslinders van het Pro vinciaal Blad van Zuid-Holland van 1 Januari 1951 af 6 gul den per jaar moeten betalen in plaats van 12! Vader wil zoontjelief dat ter gende gevraag van „waar- omm?" afleren. „Zie je dat hondje?" vroeg hij. „Ja vader". Waarom loopt dat hondje weg?" „Daarom!", zei de zoon. Waarom zeg-je daarom?" „Nog eris daarom. En nou is het uit!" antwoordde de 3-jarige ernstig P.T.T.-ambtenaar verdacht van materiaal-diefstal 's-HERTOGENBOSCH De Eind- hovensc recherche heeft wegens diefstal van PTT-materiaal gearres teerd de vijftigjarige chef bij de PTT te Eindhoven. De man. die reeds dgrtlg jaar in dienst bij 4* PTT was, is een jaar geleden met deze diefstallen begonueo.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1