STADSVENSTER Amersfoortse Bestuurdersbond op 1 Januari een halve eeuw Imponerende danskunst van Kreutzberg Na moeilijke beginjaren kwam organisatie tot grote bloei Ledental loopt naar de 3500 DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Nachtkleding Zwanendons f2.50 Hei feest duurt een week Verwondering Koningin wenst Truman geluk 2 Vrijdag 3 November 1930 (Van een onzer verslaggevers) De Amersfoortse Bestuurdersbond de plaatselijke centrale van de bij het NVV aangesloten vakbonden gaat binnenkort feestvieren. Op 1 Januari 1951 Is het een halve eeuw geleden dat hU werd opgericht. De arbeiders kon men maar niet één twee drie overtuigen van de nood zaak tot aaneensluiting. Een handjevol pioniers begon met dit moeilijke werk. Laster en verdachtmaking negeerden zij en zelfs massaontslagen. De Amersfoortse Bestuurders Bond is een der oudste in den lande. Het ledental heeft nu het cijfer van meer dan 3300 bereikt en vóór de offi ciële jubileumviering wil men de 3500 gepasseerd zijn. opgericht. De pioniersf"die dit werk tot stand brachten wa ren de heren G. van Wijland; H. Hulst; wijlen J. J. van Beek; J. Hendriksen; wijlen P. J. Butselaar; wijlen C. Se- ves en wijlen J. Vonhof. De organisatievorm was aanvan kelijk een bond van bestuurders van arbeidersverenigingen die af en toe wanneer dit nodig was 'n algem. ledenvergadering bij eenriep. Als bestuurders werden gekozen A. J. Reesink (voorzitter); Joh. van der Weijde (secretaris) en G. van Wijland (penningmees ter) De Amersfoortse Bestuurders Bond startte met 120 leden, maar in April van hetzelfde jaar be droeg het ledental reeds 250. Be halve het versterken van de macht der arbeiders stelde men zich ten doel het stichten van coöperaties. Deze actie leidde tenslotte tot de oprichting van de coöperatieve bakkerij „Vooruit". Behalve het stichten en steunen van vakverenigingen, het ijveren voor coöperatie en algemeen kies recht, werd getracht een werkloos heidsverzekering in te richten, een eigen gebouw te stichten, een zie kenfonds. en zang-, gymnastiek- en toneelverenigingen op te rich ten enz. Er waren heel wat wen sen. Dat een eigen gebouw niet te verkrijgen was op korte termijn, was begrijpelijk. Maar dat het tot 1929 moest duren, alvorens de deuren van „Het Volksgebouw" op de Snouckaertlaan konden wor den geopend, viel toch wel enigs zins tegen. Vóór die tijd waren eerst een kamer van het perceel Korte Gracht no. 11 en later de bovenverdieping van het hoekper- ceel GroenmarktPapenhofstede de centra van de moderne arbei dersbeweging in Amersfoort. Vóór 1901 bestond in Amersfoort al een georganiseerde arbeidersbe weging. Ook hier drong omstreeks 1890 de roep om organisatie door. De typografen, timmerlieden, on derwijzers en sigarenmakers had den zich verenigd in een vakbond. Typografen en timmerlieden schreven op 7 Mei 1899 een ver gadering uit, om tot de organisatie van arbeidersverenigingen in Amersfoort te geraken, in de vorm van „een Bestuurdersbond van vakveren, op een neutraal voor uitstrevend standpunt. Tijdens de ze bijeenkomst waren 26 afge vaardigden van verscheidene vak bonden aanwezig. Er werd een commissie benoemd, bestaande uit de heren P. J. Butselaar (voorzit ter); W. C. Oosterman (secreta ris); J. van Beek (penningmees ter) en J. Zeeman; B. van Keu len, C. Seves en A. van Keulen leden. De commissie liet er geen gras over groeien en reeds op 12 Mei 1899 werd een vergadering be legd, waar, behalve de initiatief nemers, ook afgevaardigden van R K. en neutrale bonden alsmede van de SDAP aanwezig waren. De grondslag voor een vereniging van vakorganisaties was dus zo breed mogelijk gelegd. Tijdens deze ver gadering werd de vereniging van vakorganisaties opgericht. De ver eniging droeg een bijna uitsluitend propagandistisch karakter. Men begreep evenwel dat men tot hechtere organisatie moest over gaan om te komen tot het verkrij gen van invloed op de vaststelling van lonen, arbeidsvoorwaarden, gelijkberechtigdheid als burger, enz. enz. 1 Januari 1901 In 1900 namen deze voorne mens vaster vorm aan en werd de oprichting van een Bestuurdersbond voorbereid. Op 1 Januari 1901 werd de Amersf. Bestuurders Bond Vuurproef De nog jonge Amersfoortse Be stuurders Bond moest in 1902 reeds een vuurproef doorstaan. De sigarenmakers bij de firma Ruys gingen in staking, hetgeen tot di rect gevolg had dat de toenmalige voorzitter van de ABB, de heer Reesink, als leraar aan de Hogere Burger School werd ontslagen. Maar 1902 was toch een vrucht baar jaar voor de vakbeweging in onze stad. Meer en meer arbeiders kwamen tot de organisatie en het ledental steeg tot ruim 500. Toen kwam 1903, het jaar der spoorwegstaking. Amersfoort, als knooppunt van spoorwegen, was in die tijd van groot gewicht. Frede- rik van Eeden kwam naar Amers foort om als actieleider op te tre den. De eerste staking werd ge wonnen. De tweede verloren. Het ledental van de ABB daalde toen tot 150, maar men bleef doorgaan met de acties. Op 1 November 1907 werd het Bureau voor Arbeidsrecht opge richt. Noteert ui even GRAND THEATRE „Onder Moe ders vleugels", alle leeftijden. Zondag 1.30. 4.00, 6.30 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6 30 en 9 uur. Donderdag, 9 November, 2.30, 6.45 en 9 uur. „Donderdag cyclus": 14 jaar. „Het huis aan de 92ste straat". CITY THEATER: „De dertien stoelen", alle leeftijden. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: Het twee de deel van de seriefilm: „De ra zende ruiter": „Het geheim van X 94", 14 jaar. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Het meisje en de bandiet", 14 jaar. Vrijdag en Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Alle overige dagen: 2.30 en 8 uur. Elke dag: Collecte Christelijk militair Centrum t/m 8 November. 4 November: Judo-wedstrijden, Markthal, 20 uur. 4 November: Jubileumavond buurtveren. Stephensonstraat, Ami- citia 20 uur. 4 November: Brldge-wedstrijd A j B.C.O.N.I. rest Oranjeboom. 14.30 uur; Feestavond 20 uur: d'Oranje- boom. 6 November: Waterpolowedstrij- den Sportfondsenbad, 19,15 uur: Neptunus 1—Zwemlust 1 (dames); 19.45 uur UZSC 1—IJ 1 (heren); 20.15 uur: VZC 1—AZC '82 (heren). 6 November: School 7 (O. Soester- weg) ouderavond met als spreker Leonard Roggeveen, 20 uur. 6 November: Inst. v. Volksontwik keling, Hans Tiemeyer „De taak van de toneelspeler in de moderne maatschappij", Geb. Vrijz. Herv., 20 uur. 7 November: Veteranenpolotour- nooi A.Z. en P.C., Sportfondsenbad 19 uur. 7 November: Volksuniversiteit, dr. D. R. Rusarus „Lastige kinderen en lastige ouders". Openbare Lees zaal, 20 uur. 8 November: A. Z. C. Neptunus, Vierkamp om de Drietand-wisselbe ker (UZSC; Zwemlust; HZC en Neptunus), Sportfondsenbad, 19.30 uur. 8 November: Instituut v. Volksont wikkeling, ballet-recital Madame Sonja Gaskell, in samenwerking met Amersf. Gem., Amicitia, 20 uur. 9 November; Beethovenavond verzorgd door Willem Andnessen, Amicitia, 20 uur. 11 November: Jubileumrevue van Henk Driessen voor V.R.AAmici tia, 20 uur. 11 November: Ons Toneel, toneel uitvoering, 's Prinsenhof. 20 uur. TENTOONSTELLING: Amersfoort se Academie voor Beeldende Kunsten (Utrechtsestraat 53). ex positie beeldhouwwerk en teke ningen van Huib Noorlander. Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen, dagelijks 25 u.. bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 79 uur. Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.304.30 uur. Leeszaal dag. van 10—12.30 en 2—5 uur. bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. RBL Openbare Leeszaal. Wijers- straat 2. Uitlening: dagelijks van 11—12.30 uur en van 2.30—5 45 uur. Bovendien Maandag- en Vrijdag avond van 79 uur. Uitlening voor kinderen Woensdag van 3—5 uur en Vrijdag van 4^—5 uur. Leeszaal: dagelijks van 1012.30 uur en van 2.306 uur. Bovendien Maandag- en Vrijdagavond van 79 uur. Maan- I t.b.c -patiënten van het NW zullen dagmorgen gesloten. in de feestweek worden bedacht. vraagstuk gewijd. Besloten werd, dat de bestuurdersbonden plaat selijke centrales van bij het NW aangesloten vakbonden moesten worden. Als gevolg hiervan trad de SDAP uit de ABB. Wat velen reeds voorspeld hadden, geschiedde in 1923: een economische crisis maakte duizen den arbeiders werkloos. De ABB zag het als zijn taak deze arbei ders bestaanszekerheid te ver schaffen. En deze pogingen bleven niet zonder resultaat. In 1926 werd op luisterrijke wij ze het 25-jarig bestaan van de ABB gevierd met 19 aangesloten organisaties, die samen 1231 leden telden. Het bestuur bestond toen uit de heren J. W. Polder (vooi- ziter); H. Kroon (secretaris); W. F. Racké (penningmeester); J. de Mots, A. W. Jansen, A. A. Meijer en F. Hartloper. In de tijd,-die volgde en dip gunstiger verhoudingen bracht, was de werkloosheid nog hoog. Conflicten waren er legio en de stakingskassen moesten dikwijls worden aangesproken. De grote crisistijd kwam: 400.000 werklozen in Nederland in 1938. En toen kwam in 1940 de oorlog, de af zetting der bestuursleden van het NW en de omzetting weldra in het NAF. Bij duizenden liepen de leden weg, maar de bestuurders zetten illegaal hun werk voort en bereidden de arbeid voor na de bevrijding. Nieuw leven Op 1 Juli 1945 werd de A.A.B. weer nieuw leven ingeblazen. Van de 2184 leden, die het NW in 1939 in Amersfoort telde, waren er maar 693 die hun vertrouwen di rect weer aan het NW gaven. De anderen voelden meer voor een „eenheidsvakbeweging" en sloten zich bij de EVC aan. Jaren van moeizame strijd volgden. Men slaagde erin het vertrouwen te herwinnen en op 1 Juli 1947 was het hoogste ledental van vóór de oorlog 2184 weer bereikt. Op 1 Jan. 1948 waren het er reeds 2288: een jaar later 2835 en op 1 Januari 1950 was men de 3000 le den gepasseerd. Het mooiste cadeau zo rede neert men dat men de jubile rende vakbeweging in Amersfoort op 1 Januari a.s. kan aanbieden, is een ledental van 3500! Op 1 Octo ber telde het NW in onze stad 3233 leden en momenteel is men de 3300 voorbij. Van de oprichters van de ABB zijn nog in leven de heren G. van Wijland, H. Hulst en J. Hendrik sen. Ook de heren J. W. Polder, H. Kroon en G. van Uitert, om maar enkelen te noemen, hebben in deze organisatie veel werk verzet. Het huidige bestuur van de Amers foortse Bestuurders Bond, bestaat uit de volgende heren: Th. van Oort (voorzitter); H. J. van Gel der (secretaris); J. G. Arink (pen ningmeester); J. Veltkamp (twee de voorzitter); G. J. Weenink (tweede secretaris); E. J. Christ (tweede penningmeester); G. van Amstel (jeugdleider); N. J. Hove- stadt (propagandaleider) en J. J. H. Hilberts (lid). Auto droge sloot in Op de Hogeweg reed gisteren een auto in een sloot. De bestuur der was geschrokken van een an dere auto en remde zo krachtig af, dat hij in de sloot terecht kwam. Maar er was gelukkig geen nat pak bijde sloot stond droog. 1426. Ja. dit ls wel een fantastisch plan van Lu- pardi en de - geleerden van Venus staan er aan vankelijk nogal sceptisch tegenover. Maar hij weet hen te overtuigen. Op verscheidene landtongen bouwt Lupardl een groot aantal machtige magne ten. Deze zullen straks de meteoren moeten aan trekken, die gedurende de winter op Venus on afgebroken door de lucht suizen en willekeurig m de oceanen terecht ko men. Met deze magne ten trekt Lupardl de enorme brokken ijzer en koper, waaruit deze me teoren hoofdzakelijk zijn samengesteld, naar i deze wijze wil hij trachten dijken te bouwen, punten, dlc hij daarvoor heeft uitgekozen en op 1 die eilanden met elkaar zullen verbinden. Dit zijn de pioniers van de mo derne vakbeweging in Amersfoort, die in 1901 de ABB oprichtten. Van links naar rechts ziet U: G. van Wijland. H. Hulst. J. J. van Beek (t), J. Hendriksen, P. J. But- selaar (tj, C. Seves (f) en J. J. Vonhof (t) Na afloop van zijn optreden spraken wij even met Harald Kreutz berg in zijn kleedkamer: een eenvoudig man, vermoeid van de zware taak, die de voorstelling hem had opgelegd, verheugd, dat hU zich weer kon ontspannen en overigens blij ook, omdat het alles goed gelopen was die avond. Want de verfijndheid der kunstuitingen bij werkelijk grote artisten. heeft hun de overtuiging bijgebracht, dat elke slordigheid ln de afwerking het artistiek effect ernstig moet schaden. Daarom is er steeds grote spanning aanwezig en na afloop dankbaarheid en be hoefte aan erkenning. druk maakt, waarbij men zich de studio en de moeizame uren der oefening volkomen wegdenkt. In de Advertentie (l.M.) Artist, die niets aan toeval overlaat Wie Harald Kreutzberg op het toneel ziét. wordt in de eerste plaats getroffen door de vanzelfsprekend heid in zijn optreden, als hij even nadenkt komt de toeschouwer tot het inzicht, hoe volmaakt dit dan sen moet zijn, hoe iedere beweging tot in de finesses verantwoord, om deze indruk te kunnen wekkeri Want Kreutzberg is toch wel een uiterst serieus artist, die niets aan het toeval overlaat, maar wiens op treden toch een volko'men frisse in- Advertemie (l.M.) Voor brengen wij mooie kwaliteiten in effen en gebloemd per meter af Speciale dessins voor kinderen Utrechtsestraat 31 Amersfoort - Tel. 4489 Een plaatje van het bestuur, dat in 1926 het 25-jarig bestaan her dacht. Van links naar rectus: J. de Mots, T. Hartloper, H. Kroon, J B. Wevers. J. W. Polder, A. A. Meyer, W. F. Racké en A. W. Jansen Reorganisatie In de loop der jaren wijzigden zich de begrippen over taak en werkwijze der bestuurdersbonden. In 1912 werd een congres aan dit loop der jaren is de dans van Kreutzberg uiterlijk wel sterk ver eenvoudigd; dat is niet alleen, ja zelfs niet in de eerste plaats, een gevolg van het klimmen der jaren, het vloeit voort uit een innerlijk groter harmonie, een sterker bewust worden, van wat deze kunst, van wat ook de tijd van hem eist. Het ls alleen de allerbesten gegevens met kleine middelen zeer grote resulta ten bereiken, aldus ook Harald Kreutzberg. Hoewel zijn techniek van een ongelooflijke verfijning moet zijn, vindt elk zijn gebaren, zijn passen, zijn gezichtsmimiek vanzelfsprekend. Hij is in staat door middel van de danskunst alle spanningen uit te beelden, welke de figuren vervult, die hij wenst voor te stellen en het blijft steeds volkomèn natuurlijk. Alles wat er aan menselijke goed heid, aan sarcasme, aan humor, aan vertwijfeling, aan haat en liefde kan worden opgebracht, is aanwezig in Kreutzberg kunst. Dit programma was wel zeer veelzijdig samenge steld, het gaf de gelegenheid de vele kleuren, die Kreutzberg op zijn palet heeft voor ons te doen gloeien: de humor en de tragiek, de angst en de vreugde, het klare en het mys tieke. Welk een bijzondere opvattin gen heeft niet de choreograaf Kreutzbergs kunst. Dit programma ooit gedacht aan een uitbeelding, zoals Kreutzberg die geeft in zijn dans ..Printcmps", heeft men het onverbiddelijk voortschrijden van de tijd, ooit zo suggestief zien uitbeel den als in „Souvenir". Een groot dramatisch kunstenaar toonde hij zich in „De 'Engel Lucifer", waarin hoogmoed en verlangen, berouw en hardnekkigheid m één figuur vere nigd. prachtig werden uitgebeeld. En wat heèft het publiek genoten van een totaal andere zijde van Kreutz bergs kunnen in het prachtige scène tje „Vor ihrem Fenster". Merkwaardig ook de uitbeelingen van Pan, later dié van de geestige Faun, „Aus der grossen Stadt" bracht ons op onnavolgbare wijze de mens uit de moderne metropool, met 8lles wat aan zijn wezen ls verbon den. „Drei irre Gestalten" werd tot een nachtmerrie door de aangrijpende wijze, waarop Kreutzberg hier zijn meesterschap demonstreerde. Er was een zelfde mantel Voorkomt deze teleurstelling Wij tonen U een keuze uit honderd modellen U slaagt beter en voordeliger bij Varkensmarkt 1315 zoveel, dat ons pakte en ontroerde, dat deze avond maakte tot een zeer bijzondere. Wij mogen niet vergeten hier Friedrich Wilckens te noemen, die muzikaal begeleider is en Kreutzberg wel door en door moet kennen, om zo volmaakt met hem te kunnen samenwerken. Het publiek was zeer dankbaar gestemd, al was het dan ook niet in zo groten getale opgekomen. Dit was een teleurstelling zeker voor Kreutz berg zelf, ook voor de directie van Grand Théatre, die dergelijke grote evenementen op touw durft zetten en daarmede blijk geeft onze stad graag het allerbeste te willen bren gen. En het was jammer voor Amersfoort, dat toch gesteld moet zijn op de reputatie van stad een bevolking, die gevoelig is de kunst. met voor S. Burgerlijke Stand 2 November 1950 Geboren; Maria Anna, d v W. M. Visser en A, H. Koedijk; Carolina Hen. drlka Maria, d v H, M. Jansen Duig huizen en W. M, Gouverneur; Gerar- dus z v J. H. Kookhuizen en J. Hagen- beuk. Getrouwd: A. Veldhuizen en L Mijn. ten. Overleden: IJsbrand Buis, 65 jr. geh. m. M. A. v. d. Oever. Ondertrouwd. G. Dros en A. F Bos man; J. C G Jansen en A. Kraak: W te Beek en J. Veldhuizen G. H van Zuilen en M. W T. v. LieiB T. At- tevelt en A M. Vos; A. H Chambon en C. Brouwer; W. Hellenlhal en P v. d- Zwaag. H Verstay en H. v- Ouwcr. kerk. J G. M. Schouten en R M Steenbeek. Muziek, toneelrevue en een groot volksbal Het is begrijpelijk dat de Amers foortse Bestuurders Bond het 50- jarig jubileum op grootse wijze gaat vieren. Het feest zal een week duren. De receptie wordt op 6 Ja nuari in Amicitia gehouden. In de avonduren wordt in Amicitia een grote jubileum-revue opgevoerd. Deze revue is speciaal door de oud- secretaris van „Mercurius", de heer Henk Meijer, voor dit doel geschre ven. De voorzitter van het NVV, de heer H. Oosterhuis. komt spreken. De Zondag bestaat in het teken van „50 jaren sociale strijd". Maandag 8 November is er in Amicitia een cabaretvoorstelling met bekende ra- dio-artisten (Cees de Lange, Char les Aerts, Elly Rexon. etc.) en Dins dags wordt in Amicitia een reprise uitvoering van de jubileumrevue ge geven. De Woensdagmiddag is voor de jeugd en voor die avond is een groot jubileumconcert in voorberei ding. Donderdag en Vrijdag voert ATE in Amicitia het toneelstuk „De ondergaande zon" van Herman Heijermans op en de feestweek van de ABB wordt Zaterdag 13 Januari besloten met een groot volksbal in de Markthal, waaraan Jan Vogel en zijn radio-orkest medewerken. De De jongeman, die wij zeggen: „ja"... maar voor is nood! Maar bij Hem is het nooit hopeloos, daar is redding, daar is vrede, want Hij stilt alle stormen! Aldus sprak ds Van der voerden de Amor-Annie- Blink. spraken weet het niet. Gis- onze huidige snelle auto's mannen de pseudo-gewon- den verder. Het dragen te- verzorgd teravond nog liep hij zes en rappe fietsers... „nee!' adressen af. Tevergeefs! Een feit is het, dat deze gen de helling op" bleek tt- .i uc „vullij up uicen -i„y„0„ 5ÏL, enthousiaste vertraagde verkeersfilm geen eenvoudig karwei, omiv piano speeiae en oer tehuit een nonri.nn' I .V°°r1. een t,aSel*Jks En'Se slachtoffers stonden Kramer viool. De algeme- Vooraf was er een goed gd muziekprogram ma, waarbij Jan Hugo Smit piano speelde en Ger schuit, een noodwoning, terugkerende ergernis kortom het had voor elkaar niet het minst voor kunnen komen. Doch er is vreemdelingen Waarheen? nog zo iets als een woning wet. Dag plannen, dag ideaal. Nu sjouwt die jonge man Amersfoort af. „Ik ben met alles tevreden", ver telt hij ons. Met alles, want in zijn hart, draagt hij de verantwoordelijkheid voor die vrouw en dat kindje. En wij, wij kruuipenwat dichter bij die blozende kachel en' lezen de krant, terwijl daar buiten die is, compleet op hun kop. De de jongens hadden er schik in. Toch kregen zij het leiding berustte bij Arie van Gent, die op vlotte wijze de samenzang Reus, we; kunnen^ en voor elkaar. Zo tussen leidde, terwijl hij ook mocht vertellen van de blijdschap, maar bovenal van de bevrijding in Jezus Christus. moeten volgens minister neus en lippen door lonk- Van den Brink in dit jach- - tend leven onze tijd beter besteden! Van harte hopen wij op verbetering. De Raad ver leende toch 'n crediet ten de gewonden nog even naar een aardig meisje langs de weg. Misschien wag dat wel Annie Alle hens. Te vroeg Amor en Annie „Wat zijn jullie vroeg vandaag," zei meester tot In een te Amersfoort in de kinderen van de open bare school. „Vroeg, mees- Amicitia gehouden Youth Amor en Annie. Bij' deze for Christ-Rally bracht ds ter, het is toch zo Ealf ne- woorden komen er lente- TERWIJL wij thuis be haaglijk bij een blo zende kachel zitten, lopen er in Amersfoort mensen rond op zoek naar een woning. Wij moeten ons „„„w gedachten in je op. Wij awua*#. y, moeten u teleurstellen. Die hens aan dek! Naar aan koektTevergeefs. combinatie Amor en Annie leiding vanT het Bijbelge deelte Matth, 8 2327 en speciaal vs 26 wees spre- J. v. d. Blink, vlootpredi- gen", riep de jeugd kant, de boodschap: Alle koor. „Ja, maar weten jul lie dan nietNee, ze wisten 't niet. dat 's win ters de school om negen uur begint. Dat is een half heeft niets met liefde te erzuchtmg maken, eerder met kruit damp. Wij lazen deze JP§ „Waarom vragen wij speelse woorden op grijs- dat eens goed realiseren, ons af moet hier op de groene helmen van solda- Jezus Christus gaat om voor de kinderen, die nu Zoeken naar een woning Varkensmarkt de wisseling ten. Ze hadden er plezier de mens zelf, om ons, om niet zo vroeg de kou en der verkeerslichten zo trei- in, Amor en Annie op hun SSjA terend traag in haar werk pet in vette krijtlijnen ker met grote nadruk op uur winst 's morgens. Pret- het feit, dat het de Heer tig voor moeder, prettig in deze tijd. Zoeken naar een zolderkamer, desnoods een kelderruimte, een oude gaan?" Waarom driemaal mee te dragen. schuur om toch maar de idee te hebben getrouwd te zijn. Nu zit de vrouw met kind bij moeder thuis en vader bij zijn ouders. Va der zoekt, want er is een langzamer dan op de Place Die Amor en Annie-sol- de la Concorde in Parijs en daten veroorzaakten enige en mij, ook om de de nattigheid naaste, maar in de eerste Dus voortaan plaats om uzelf. Bij de marine betekent Alle Hens altijd iets bijzonders, mees- moeten, om negen uur op school jongens! Nat evenzoveel maal langduri- hilariteit in de omgeving tal, omdat er een noodtoe- ger dan op Piccadilly-Cir- van de Berkenweg. Deze J *T" cus in Londen? Of om mannen van de genees- dichter bij huis te blijven kundige troepen kregen stand is. Nu is de wereld in nood, maar ook in uw hart is er nood, daarbin- „Voelt U ook nattigheid!" zei 't manneke vanmorgen. der zoekt, want er is een dichter bij huis te blijven Kunaige troepen Kregen nan is er nooa, aaaioin- fatale datum, die als een zo ergerlijk veel trager een opdracht. Er moesten nen stormt het en dat is iviop teken aan de wand staat, dan op de drukste kruis- Vijftien November is er punten in Amsterdam, Rot- gewonden worden vervoerd via het ravijn aan de Ber- duizendmaal erger dan storm op zee. Alle hens geen plaats meer voor die terdam, Den Haag en kenweg naar het Stations- wordt geblazen en u moet moeder, voor Quo Vadis? Waarheen in dit men senpakhuis Amersfoort? dat kind. Utrecht? Als er hier nu emplacement. Langs een als vroeger nog loslo- kabelbaan zijn de slacht- pende varkens moesten offers over het ravijn ge worden aangevoerd, zou je bracht. Op brancards ver- komen, zoals u bent, waar u ook bent en hoe u ook bent. Jezus roept: Alle Hens! en.Jsom dan ook! Er even aan 't Stadsven- stcr. Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf oor. Wij hebben Kreutzberg zien dan sen. Niet als recensentZo maar voor ons plezier! Voor ons plezier? Kan men bij zulk dansen van ple zier spreken? Wat is het dat ons dan beroert? Is het niet iets van verwondering? Verwondering omdat werelden voor ons opengestoten worden, die wij altijd gekend heb ben zonder dat het ons ooit bewust was? Dat is de angst, zoals ze leeft in een mens. Dat is de vreugde, de vervoering, de liefde, de waanzin. Dat is de hartstocht, het begeren, de tragiek in een mensenleven. Wij wisten het en wij wisten het niet. Nu zien wij het voor ons, in het bewegen, in het gebaar, in de ge laatsuitdrukking van een enkele mens. Zo kan een schilderij ons openbaren wat onbewust in ons leefde, zo kan muziek het, zo kan het een gedicht. De rijkdom van het leven, de diepten van het leven gaan voor ons open in de dansende poézie die Kreutzberg manifesteert. Het overspoelt ons, het neemt bezit van ons, het dringt door in de kern van ons wezen. Wij voelen ons even een herborene met een blik in nooit vermoede verten. En als het voorbij is blijft de verwondering De verwondering als een zonne straal in ons hart. dB. BILJARTUITSLAGEN De uitslagen van de voor de competitie van district Eemland gespeelde biljartwedstrijden zijn als volgt: Eerste klasse Llbre Centraal II—O.D.L. I 6—2 Gouden PI. IINwe Kei I 26 Vierde klasse Llbre Gouden PI. IllOranjeb. II 44 Zesde klasse Llbre KOT III— Nwe Kei III 4—4 Bofa I—Middelw III 3—5 Ruimzicht IIITheomien II 08 Achtste klasse Llbre Bofa II—O.D.L. V 0-8 Leusderkw. VSchouw III 08 V- Inbreker gepakt De daders van de inbraak, die vorige week in een woning aan de Utrechtseweg werd gepleegd, zijn gepakt. Het bleken twee jon gens, die uit het ROG waren ont vlucht. te zijn. Na hun inbraak in Amersfoort, waar zij o a. twee rij wielen hadden ontvreemd, pleeg den zij nog een kraakje in Arn hem. In Maastricht zijn de jongens gisteren aangehouden. J DEN HAAG. H. M. de Koningin heeft president Truman haar welge meende gelukwensen doen toekomen met zijn gelukkige ontsnapping bij de aanslag op zijn leven. NIJMEGEN Momenteel zijn in Nijmegen duizend woningen in aan bouw. Volgens officiële opgave is er nochtans een tekort van 3 000 huizen. Duizenden gezinnen wachten op een geschikte woning. HAMBURG Het Nederlandse motorschip „Rika" (290 ton), 4c* gisteren bij dichte mist in de Elbe- mond aan de grond is gelopen, kwam later op eigen kracht vlot

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2