DAGBLAD VOOR AMERSFOORT VERENIGD VOOR VREDE IS VVV 52 VOOR - 5 TEGEN Verenigde Naties versterken collectieve veiligheid r koud Moskou nodigt Westen uit tot conferentie over Duitsland r Verdediger en aanvaller Biscuits en koekjes geen weelde-artikelen Vijf punten voor sterker vrede Voor Schieveen een millioen Militaire auto slipt; zeven gewonden Strijd op AMBON ten einde Canadese wapens ook voor een tweede divisie Constellation vermist met 48 inzittenden Plan van Praag als basis voorgesteld Toestand in Noord-Korea is ernstig, maar niet critiek Sleepboot verliest drijvende kraan Schip met schepen naar de Oost Generaal MacArthur nog optimistisch 10e Jaaraang no. 260 Zaterdag 4 November 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rottcrdamschc Bank Postbus 9 Abonnements prijs 35 cent p. w. of 4.50 p. kw. Losse nummers 9 cent. 'itgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van onze New Yorkse correspondent) LAKE SUCCESS. De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft het plan-Acheson, officieel gehe ten „Verenigd voor Vrede", met 52 tegen 5 stemmen aange nomen. India en Argentinië stemden blanco, de vertegen woordiger van Libanon was afwezig. De aanneming van dit voor stel, waarin de volkeren naar middelen krijpen ter verster king van de collectieve veilig heid, is voorzover het ingrij pendste besluit sinds 1945, toen het Handvest der Verenigde Naties werd aangenomen. In dit licht bezien, kan men niet lichtvaardig voorbijgaan aan het feit, dat alleen de Sowjet- Unie en haar vier satellieten tegenstemden. In zijn verklaring na afloop van de stemmingen er v. aren niet minder dan 22 nodig, omdat de Rus sen tal van amendementen hadden ingediend, die naar verzwakking van de resolutie streefden be treurde Dulles de houding der com munistische staten, zeggende, dat het besluit er een is. dat alleen agressors behoeven te vrezen. In zijn laatste afwijzing sprak Wisjinsky op milde toon. die som migen in de Algemene Vergadering reden tot optimisme gaf. Maar een aanval op de Verenigde Staten en Dulles, die hij in zijn rede inlaste, geeft zo lijkt het mij op een ogenblik, dat de situatie in Azie zich opnieuw toespitst, eerder reder tot de vraag, of Rusland misschien bezig is bij voorbaat schuld vast te stellen voor het geval deze spanning vroeg of laat toch tot een explosie leidt Het is deze impressie, welke zich Het plan, dat zo juist door de Verenigde Naties is aanvaard heet Verenigd voor Vrede"- De voornaamste punten zijn: IAlle leden van de Verenig de Naties worden uitgeno digd, een deel van hun strijd krachten aan te wijzen als ter beschikking van de Algemene Vergadering of de Veiligheids raad. 2 De Algemene Vergadering kan in spoedzitting binnen 24 uur worden bijeengeroepen, wan neer de Veiligheidsraad door een veto tot machteloosheid is ge doemd. 3 Een zogenaamde waakhond commissiesamengesteld uit vertegenwoordigers van 14 lan den, onder welke de Grote Vijf, zal het oog houden op alle plaat sen ter wereld, waar conflicten dreigen. 4 Een eveneens uit 14 leden bestaande commissie zal het gehele probleem der collectieve veiligheid opnieuw in studie ne- men. 5 Plechtig wordt verklaard, dat doeltreffende vrede mede af hankelijk is van het door alle naties in acht nemen van de Rechten van de Mens en z\jn fundamentele vrijheden, alsook van het scheppen van sociaal- economische welvaart in alle lan den. V eveneens opdrong in de politieke commissie, waar de door Nederland ingediende resolutie „Vrede door Daden" na langdurige debatten werd aangenomen met slechts de stemmen der vijf communistische landen tegen. Joego-Slavië onthield zich van stemming. Deze resolutie vraagt aan alle leden der Verenigde Naties, hun vredeswil te demonstreren. Rotterdam ontvangt gift van bedrijfsleven (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De burgemees ter van Rotterdam heeft van de voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zuid Holland, mr. K. P. van der Man- dele een brief ontvangen, waaruit biykt, dat het Rotterdamse bedrijfs leven het gemeentebestuur een be drag van f 1.000.000 ter beschikking stelt om de aanleg van een Rotter dams vliegveld onverwijld moge lijk te maken. Burgemeester en wethouders hebben op dit schrijven geantwoord, dat zij met grote vol doening van het aanbod hebben kennis genomen en voor de verwe zenlijking van het door de lucht vaartcommissie verworpen plan- Schieveen terstond een organisatie in het leven zullen roepen. De eerste maal, dat voor het beste artikel over Nederland in een Amerikaans blad de „Wil lem de Zwijgerprijs" werd toe gekend, viel deze ten deel aan Daniel LSchorr, correspondent van de Christian Science Moni tor. Hij verwierf 2500 dollar en een gouden medaille. Advertentie (l. M.) Verwarm Uw bed behaaglijk met een SERRES deken' W VOOR BABIES EN VOLWASSENEN Veel beicolking g Weersverwachting geldig van P g Zaterdagavond tot Zondag- Pj avond: Over het algemeen zwaar be- pg wolkt met op enkele plaatsen y van tijd tot tijd enige regen. g Meest matige Noord-Oostelijke jg wind. Iets lagere temperaturen, g 5 Nov. Zon op 7.41 onde, 17.06; g Maan op 1.20 onder 15.23. 8 „6 Nov- Zon Op 7.43 onder 17.041 s Maan op 2.43 onder 15.34. flHUBE jfeBPlflijBilll!i&iiiiihRiffibtiiniimwnBii)inn)iBii|pifnpnii AMERSFOORT Een vrachtauto van de Luchtstrijdkrachten uit Soestduinen is vanmorgen om om streeks acht uur op de Utrechtse weg te Amersfoort, bij het passeren van een andere auto geslipt, tegen twee bomen op gereden en gekanteld. De zeven inzittenden werden meer of minder ernstig gewond. Een van hen liep een schedelbasisfractuur op, een ander brak een been en bij weer een ander werd in het Militair Hospitaal te Amersfoort, waarheen' zij werden vervoerd, een hersen schudding geconstateerd. Aangeno men wordt, dat de auto met te grote snelheid van de enigszins hellende Utrechtseweg afreed. AMSTERDAM Maandagmorgen varen de ponten aan de Hembrug weer. DJAKARTA. Te Djakarta is officieel meegedeeld dat de vijandelijkheden op Ambon zijn geëindigd en dat de hoofd stad zich in Indonesische han den bevindt. Volgens mededeling van kolonel Kaliwarang is de rood-wittc vlag in de stad Ambon op 3 November om kwart over twaalf Javatijd ge hesen. De Indonesische regering heeft een communiqué uitgegeven, waarin zij de hoop uitspreekt, dat ae ..betreurenswaardige incidenten gesloten zijn" OTTAWA. Canada heeft be loofd ook een tweede Nederlandse divisie geheel uit tc rusten. De wapens voor de eerste divisie zul len, naar verwacht wordt, nog deze maand naar Nederland wor den ingescheept. De tweede divisie zal enige maanden langer moeten wachten, omdat Canada zelf nog wacht op wapens en uitrusting, die het in Amerika besteld heeft. Mr. Fockema Andreae, de Ne derlandse Staatssecretaris van Oorlog, is gisteren met de Britse minister van Defensie, Shinwell, in Ottawa aangekamen. Hij zal vier dagen in Canada blijven en daar onder meer wapenfabrieken en opleidingskampen bezoeken. x Terugreis vertraagd van minister s'Jacob AMSTERDAM. Het KLM- lijntoestel uit Curacao, waarmede de minister van oorlog, mr H. L. 's Jacob, zijn terugreis van de V.S. naar Nederland zou maken, en dat reeds van Idlewild was vertrok ken, is wegens motorstoring naar New York teruggevlogen. De politieman, die men hier ziet wegdragen, is een van de leden van Trumans trouwe lijfwacht, die de moordaanslag van twee Portoricanen op de president met gevaar voor eigen leven verijdelde. Hij heet Donald Birdzell en werd in beide benen geschoten. Hij ligt nu thuis, waar de president hem reeds be zocht heeft om hem voor zijn moedig gedrag te danken. Dit is Pedro Campos, de 63-jarige oprichter van de Portorvcaanse Nationalistische partij, de partij waarvan twee leden Woensdag een aanslag beraamden op de Ameri kaanse president Harry Truman- In de zakken van een van hen werd een brief gevonden van Campos, waarin hij er op aan drong, zonder terughoudendheid de Amerikaanse gemoederen in beweging 'te brengen voor de Por- toricaanse zaak. Campos is inmid dels gearresteerd. WAT VOOR WEER? Tamelijk koud weekeinde (Van onze weerkundige medewerker) Met het zachte weer zoals wij dat tot Donderdag hebben gekend is het voorlopig afgelopen. Gedurende het weekeinde zal de wind in ons land uit noordoostelijke richting waaien en tamelijk koude lucht aan voeren. Uitgestrekte wolkenvelden rullen een nachtelijke afkoeling tot beneden het vriespunt voorkomen, maar zij zullen hier en daar ook een enkel buitje brengen, voornamelijk in de kuststreek. De windkracht zal afnemen. Vrijdag bracht een in oostelijke richting over ons land trekkende depressie krachtige stormvlagen en buitengewoon veel regen, vooral in het zuiden. Tegelijkertijd ontwik kelde zich een uitgestrekt gebied van hoge druk boven Scandinavië, dat zich in de richting van ons uit breidde, terwijl zich een gebied van lage luchtdruk boven Noord-Italië vormde. Koude lucht uit Scandina vië zal dientengevolge naar onze richting stromen- Bij het passeren van de Noordzee zal deze lucht ech ter nog enigszins worden opge warmd. DEN HAAG. Maandag aan staande vertrekt weer een groep van twaalf leerling-vliegers van de Nederlandse luctmacht per KLM. naar de V. S. om daar een volledige opleiding tot vlieger te ontvangen. Zij worden gestationneerd in de Toestel van Air India uaarschijnlijk neergestort in Boven-Alpen GENÉVE. Een constellation van de Air India, die op weg was van Cairo naar Genève, is niet op tijd op het vliegveld Cointrin bij Genève aangekomen en men vreest thans, dat het toestel ergens in de Franse of Zwitserse Alpen neergestort is. Op het vliegveld Cointrin werd het vliegtuig om 11.05 Middeleu- ropese tijd verwacht. Om 10.43 was als laatste bericht'vernomen, dat het zich boven Grenoble in de Franse Alpen bevond. Daarna heeft men niets meer van het toe stel vernomen. Aan boord van het vermiste pas sagiersvliegtuig bevinden zich in totaal 48 personen, n.l. veertig passagiers, Indiase zeelieden en een bemanning van acht koppen. De Constellation was om 01.09 van Cairo vertrokken. Uit gezag hebbende bron werd op het vlieg veld Cointrin vernomen, dat het toestel voldoende benzine bij zich had om tot 14.30 uur in de lucht te blijven. Franse troepen en politie zoeken de hellipgen van de 4.700 hoge Mont Blanc af. De hoogste pas in de Franse Alpen, de Col de l'Ise- ran, is ook afgezocht, maar zonder een spoor van het vliegtuig te vinden. Als het toestel in de Bo- ven-Alpen tussen Mont Oenis en de Mont Blanc is neergestort, kan het weken duren voordat het wordt gevonden. Als het weer be ter wordt, zullen ook vliegtuigen aan de opsporing deelnemen. DEN HAAG. Naar wij verne men ligt het in het voornemen te gen het einde des jaars in Den Haag een conferentie te houden van ministers der Benelux-landen. WASHINGTON. De Sowjct-Unie heeft voorgesteld, dat tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" besprekingen ge voerd zullen worden over de voorstellen van Praag ter vorming van een constitutionele raad voor geheel Duitsland ter behartiging van het land onder een enkele regering. Het voorstel werd in een nota aan de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou, admiraal Kirk, overhandigd. De voorstellen van Praag, gedaan op de recente conferentie van Mo- lotow en de ministers van buiten landse Zaken van Albanië, Bulga rije, Tsjechoslowakije, Polen, Roe menië, Hongarije en Oost-Duitsland, houden de volgende punten voor een „vreedzame regeling" in: 1. Het uitgeven van een verkla ring door de regeringen van Ame rika, Engeland. Frankrijk en de Sow jet-Unie, dat zij zich zullen K5. zullen China 's steun in Veiligheidsraad brengen TOKIO. „Ernstig, maar niet kritiek" noemt een woordvoerder van generaal Mac Arthur de positie, waarin zich de vooruitgeschoven onder delen van de V.N.-troepen in Noord-Korea bevinden, die van 20 tot 80 Km zijn teruggedrongen. Noord-Koreaanse en Chinese divisies met zware mo biele wapenen en een overvloed van tanks uitgerust proberen dc stel lingen der V.N. te doorbreken. Volgens een militaire woordvoerder zijn elementen van vijf Chinese divisies aan het front geïdentificeerd. Men weet niet hoeveel Noord-Koreanen en Chinezen bij elkaar zijn. Zij zijn uitgerust met tanks, zware artillerie en snelvurcnd raketge- schut. Het gebied yan Oesan en Taetsjon, waar de communisten een tegenoffensief voer den, ligt oDgeveer 80 km. van de Mand- sjoerijse grens. Naar verluidt hebben de aanvallers een punt m de buurt van Koe- noeri, minder dan 80 km. van Pjongjang, bereikt. Zij waren blijkbaar van plan de verbonden troepen ten Noorden van de rivier de Tsjirigtsjon af te snijden. Enkele eenheden zouden reeds overvleugeld zijn. Sterke tegenstand ten Westen van Oesan heeft de pogingen om een ingesloten regi ment van de Amerikaanse eerste cavale riedivisie te bevrijden verijdeld. Een an der regiment zou echter uitgebroken zijn en zich weer bij de verbonden troepen gevoegd hebben. Troepen der V.N., die zich na 48 uui> van hevige communistische aanvallen hebben gehergroepeerd, bereiden zich voor op de verdediging van een bruggenhoofd nabij Andjoe aan de Westkust. Men verwacht, dat de Verenigde Staten om 'n buitengewone bijeen komst van de Veiligheidsraad zul len verzoeken, indien generaal MacArthur bevestigt, dat Chinese strijdkrachten aan de strijd in Ko rea deelnemen. Er is nog geen verslag over deze kwestie ontvan gen, maar er wordt er een ver wacht. DEN HAAG. Hoewel minister Licftinck verscheidene sprekers in de Tweede Kamer gisteren herinnerde aan dc noodzaak meer gelden voor uitbreiding der defensie te besteden cn hjj enige oppositionele afgevaardig den verweet, de tekenen des tüds niet te verstaan, toonde hij zich tamelijk toeschietelijk cn was hij bereid, om der wille van het kinderdieet biscuits cn koekjes uit het verhoogde weclde-tarief ac schrappen cn hetzelfde te doen met andere werkelijke banketbakkerswaren, zoals gebak en taartjes (dus geen chocolade of suikergoed). Eveneens bracht hij een wijziging aan, waardoor boeken in de detailhandel, evenals sinaasappelen, bananen e.d. vrU van omzetbelasting zjjn. Dit geschiedde na een uitvoerig debat en na een stemming, waarbij de meerderheid van de Kamer cr niets voor bleek te voelen om de middengroepen voor nieuwe lasten te behoeden ten koste van de ho gere inkomens. Niettegenstaande de bewindsman de Kamer nadrukke lijk vrij had gelaten in haar be slissing sloten KVP, AR. CHU, VVD en St. Ger zich aaneen tegen het amendement-Hofstra door het met 52 tegen 29 (P. v. d. A. en CPN) stemmen te verwerpen. Dit amen dement verminderde de belasting verlaging voor de inkomens boven f 15.000 en handhaafde voor die boven f 33.000 het oude tarief. De zo gecritiseerde verhoging van de omzetbelastinng voor diensten zou hierdoor kunnen vervallen. Na dez& teleurstellende beslissing en nadat artikel 1 van het wets ontwerp tot verlaging der inkom stenbelasting. inhoudende het nieu we tarief, met de stemmen der CPN tegen was aangenomen, kwam de wijziging van de omzetbelasting aan bod. Pes na de afhandeling Mohammed Roem naar Lake Success DJAKARTA De Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken Moh. Roem en zijn delega tie zijn per vliegtuig uit Djakarta r.aar Lake Success vertrokken om uiting te geven aan de waardering voor de „uitzonderlijk hartelijke samenwerking van alle betrokken partijen in de Algemene Verga dering en de Veiligheidsraad bij het toelaten van Indonesië tot de Verenigde Naties". De kwestie Ambon zal niet ter sprake komen. daarvan zal over de inkomstenbe lasting de eindstemming plaats vin den. De heren v. d. Wetering (C.H.U en Hof st ra (P. v. d. A.) pleitten er respectiievelijk voor de bakkcrsartikelen en de biscuits uit het tussentarief te halen en de heer Hofstra voegde daar nog aan toe, dat hij een vrijstelling van boeken boven die van taartjes en suiker goed prefereerde. Voorts betreurde hij het. dat de Kamer zijn poging de verhoging van de omzetbelas ting op diensten ongedaan te ma ken, had verijdeld, door zijn amen dement te verwerpen. Desniettemin diende de heer v. d. pleitten er respectievelijk voor de cn St. Geref. een amendement in om deze verhoging te schrappen. Losgeslagen sleep bij Duinkerken gestrand ROTTERDAM. De sleepboot .Hudson die met een kraan op weg was van Rotterdam naar Oran, verloor gisteren zijn sleep ter hoog te van de Belgische kunst. Vannacht is de kraan gestrand bij Duinkerken. Twee runners, die zich aan boord van de kraan bevonden, zijn in goede welstand. Reeds van daag zullen de sleepboten „Hudson", „Blankenburg" en „Scnelde". welke laatste twee boten gisteren Vlissin- gen verlieten voor assistentie, als mede een bergingsvaartuig pogingen in het werk stellen om de sleep vlot te krijgen. houden aan de overeenkomst van Potsdam en niet zullen toelaten, dat Duitsland geremilitariseerd of opgenomen wordt in agressieve plannen. 2. Opheffing van alle beperkingen op een Duitse vred es industrie en de verhindering van het herstel van het Duitse oorlogspotentieel. 3. het onmiddell-ke sluiten van een vredesverdrag met Duitsland en het terugtrekken van de bezettings troepen van alle mogendheden, een jaar na het sluiten van het vredes verdrag. 4. Het instellen van een constitu erende vergadering voor geheel Duitsland, die belast zal zijn met de vorming van een „souvereine democratische, vredelievende voor lopige Duitse regering". Gisteravond ontving de Sowjet- russische plaatsvervangende minis ter van buitenlandse zaken apart de Franse, Britse en Amerikaanse ambassadeurs te Moskou. WINSCHOTEN. De gemeen teraad van Finsterwolde zal Maan dagavond in een spoedeisende ver gadering bijeenkomen in verband met het voornemen van de rege ring om voorzieningen te treffen voor het bestuur van deze ge meente, die een communistiscne meerderheid in de raad heeft en twee communistische wethouders. LONDEN. Generaal MacArthur gelooft niet, dat een „buitenlandse regering" zich met alle macht offi cieel in de Koreaanse oorlog zal mengen. Dit heeft hij in een inter view met de Tokiosc correspondent van de „Daily Mali" verklaard. MacArthur is niet bezorgd over dc toestand in Korea. „Verslagen le gers houden vaak op het laatst nog eens wanhopig stand", zei hjj. MacArthur twijfelt er aan. dat de Noord-Koreanen meer versterkin gen krijgen dan in de eerste perio de van dc actie. Zij hebben nu al leen meer succes, omdat zij op een kleiner terrein zijn samengetrok ken. (Van een onzer verslag gevers) ROTTERDAM ..Als we Port Said zien. is het ergste voorbij en is de kans op slecht weer niet zo groot, maar vóór we daar zijn, hoop ik maar dat de weergoden ons gunstig gezind zijn", vertelde kapitein W. M. C. R. Evers, gezagvoer der van de Modjokerlo. toen we gisteren bij het vertrek aanwezig wa ren. De Modjokerto heeft 17 schepen aan boord, waarvan 11 beneden deks en 6 boven op het dek. Die elf in het ruim zijn aluminium motor bootjes bestemd voorde BPM. Deze lading is niets ongewoons, dit in tegenstelling, tot de be- vrachling op het dek, die bestaat uit 2 kust vaarders, elk ran 170 ton, met een lengte van 40 m. en een breedte van 7Vi m., twee dreg- boten elk var. 45 ton en twee polikliniek- scheepsjes van elk 12,5 ton. Voordat deze schepen aan boord stonden, heeft men eerst een ge deelte van de railing moeten afbranden, een deel van de tuigage moeten laten verdwij nen en het dek extra moeten versterken Door middel van een drijven de bok zijn alle sche pen op hun plaatsen ge komen en met 3000 m staaldraad, 500 draad klemmen, 150 sluitingen en 160 spanschroeven aan het dek vastgesjord. De Modjokerto, zoals die met zijn schepenlast, welke aan beide zijden anderhalve meter bui tenboord stak. voor de kade van de Koninklij ke Rotterdamsche Lloyd lag, maakte een impo sante indruk en het is te begrijpen, dat kapi tein Evers zich over de tocht wat bezorgd maak te. „Ik zal maar lang zaam varen, want als dat zaakje begint te slingeren, dan is het leed niet te overzien. De bedoeling is, dat we over negen dagen in Port So id zijn, maar als het weer slecht wordt, verlies ik alle begripnen voor tijd; dan kan het me niet schelen wan neer ik er ben. De hoofdzaak is, dat ik cr heelhuids kom.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1