STABSVENSTER Amersfoorter, 't water dat U drinkt is 400 jaar oud Noteert u even „Onder Moeders vleugels", film vol gezellige sfeer Deskundige mening over de verversing van het Bosbad Aanbesteding Jongetje vermist Successen voor AKV-leden 2 Zaterdag 4 November 19*50 Binnenkort nieuwe boringen op Waterleidingbedrijf levert twee millioen kubieke meter water per jaar (Van een onzer verslaggevers) In 1912 gingen de Amersfoorters eens lustig krakelen. Er stonden lange, ingezonden stukken in de krant en er verschenen zelfs vlug schriften, zoals die van de kiesvereniging „Plaatselijk Belang", welke voor ons ligt. Neen. lezers en lezeressen, het ging heus niet over een voorganger van ons kernplan. Het ging er over of het destijds 24.000 zielen tellende Amersfoort een eigen waterleidingsbedrijf zou krijgen of dat Amersfoort zijn water zou blijven krijgen van de Utrechtse Water leiding My. De vergeelde pamfletten getuigen nog van de hevigheid van die strUd. Gelooft U maar gerust, dat er in de gemeenteraad van toen een hartig woordje is gevallen over deze kwestie. het gezuiverd. Het ijzer en het mangaan gaan er uit. Daarna wordt het naar de rein-waterkel- der gevoerd, vanwaar het naar de stad wordt gepompt. De reinwa- terkelder, die zich onder het pompstation bevindt, kan 1100 ku bieke meter water bevatten. Dat is anderhalf maal zo veel als de wa tertoren op de Berg, die een in houd heeft van 700 kubieke meter. De 12.500 verbruikers in Amers foort gebruiken per dag ongeveer 6000 kubieke meter water. Het gemiddeld verbruik per In woner per jaar is ongeveer 90 liter. Een Amersfoorter zou gedu rende 166 jaar genoeg hebben aan het water, dat heel Amersfoort in een dag verbruikt! Des zomers is het waterverbruik natuurlijk hoger dan des winters. Men kan dat nagaan op de statis tieken, die de heer Bolmeyer ons toonde. Op die statistieken kan men ook zien, dat in het begin van de week de wasdagen zijn. Dan vertoont de curve een stijging. Op Zondagen wordt er naar verhou ding minder water verbruikt. Op Zondag is er trouwens niemand aanwezig in het pompstation. Dan geschiedt alles daar automatisch. De heer Bolmeyer vertelde, dat het jodiumgehalte in ons 55 meter Maar goed, in 1912 kreeg Amers foort zijn gemeentelijk Gas- en Waterleidingsbedrijf. De kantoren werden gevestigd in het gebouw van de Gasfabriek, waar ze nu nog zijn en het eerste pompstation ver rees op de Hoogeweg. U moet niet denken, dat er sinds 1912 niets veranderd is, omdat de kantoren en het pompstation nog steeds op dezelfde plaatsen zijn.Want Amers foort heeft thans bijna zestigdui zend inwoners. De capaciteit van het waterleidingbedrijf moest dus worden opgevoerd. In 1927, toen onze stad 37.000 inwoners had, werd er een nieuwe filterinstalla- tie aangebracht. In 1936 46.000 inwoneis kwamen er nieuwe pompinstallaties en een nieuwe machine-kamer. De filterinstallatie werd weer vernieuwd en er werd een nieuwe rein-waterkelder aan gebracht. Inmiddels had het tot 1928 geduurd voor de Utrechtse Waterleiding Mij.. geheel uit Amersfoort verdween. Want vreemd genoeg kreeg een gedeelte van Amersfoort voor die tijd nog steeds water van deze maatschap pij. Dat leidden enkele malen tot misverstanden in de betaling en dan moest op het laboratorium worden uitgemaakt of mevrouw Jansen Utrechts dan wel Amers- foorts water gebruikte! Een lange reis Hoe komt het water bij u in de ketel? De heer S. Bolmeyer, direc teur van het Gas- en Waterlei dingbedrijf, heeft het ons verteld. Het water wordt diep uit de grond gepompt. Het is oorspronkelijk op de Veluwe gevallen en heeft een reis, die vierhonderd jaar duurde, gemaakt naar onze omgeving. Als het water uit de grond komt worert leidingwater zeer goed is en dat de struma-verschijnselen, die elders waargenomen zijn, in Amersfoort niet voorkomen. Wel wordt ons water steeds zouter. U merkt er niet veel van, lezers en lezeressen, maar het is toch zo. Dat is dan ook een van de rede nen, waarom men zeer binnenkort bij het pompstation hoopt te be ginnen met nieuwe boringen. Men is van plan dan ongeveer 55 meter diep te gaan. Amersfoort levert ook water aan een gedeelte van Leusden. Dorpen in de omgeving als Hoevelaken, Hoogland, Spakenburg en Bun schoten hebben geen leidingwater. Uit een oogpunt van volksgezond heid zou het van groot belang zijn als dat wel zo was. De lengte van het buizennet is ongeveer 130 kilometer. Het wordt nog langer, want men is bezig een leiding te leggen van de Hoogeweg naar het Arnhemseweg-kwartier. Alleen aan de uiterste grens van de stad komt het nog voor, dat er percelen zijn, waar men geen lei dingwater heeft. Maar dat zijn uitzonderingen. Het is echter nog niet zo lang geleden, dat men in de omgeving van de Hoogeweg, waar notabene het pompstation is, nog niet was aangesloten op het bui zennet. Dat is o.a. bij een felle boerderij-brand fataal gebleken, want de brandweer was machte loos. Gelukkig is dat nu veran derd. De tijd tussen het pamfletje van „Plaatselijk Belang" en de af gifte van 2.000.000 kubieke meter water in een jaar heeft Amersfoort zoals u hebt kunnen lezen, heel wat belangrijke verbeteringen aangebracht. Denkt u er maar eens over naals u een kopje water drinkt! Zo was het pompstation van de Amersfoortse waterleiding in 't jaar 1912 GRAND THEATRE „Onder Moe ders vleugels", alle leeftijden. Zondag 1.30. 4.00, 6.30 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.30 en 9 uur. Donderdag, 9 November, 2,30, 6.45 en 9 uur. „Donderdag cyclus": 14 jaar. „Het huis aan de 92ste straat". CITY THEATER: „De dertien stoelen", alle leeftijden. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: Het twee de deel van de seriefilm: ,,De ra zende ruiter": „Het geheim van X 94", 14 jaar. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Het meisje en de bandiet", 14 jaar. Vrijdag en Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Alle overige dagen: 2 30 en 8 uur. Elke dag: Collecte Christelijk militair Centrum t/m 8 November. 4 November: Judo-wedstrijden. Markthal, 20 uur. 4 November: Jubileumavond buurtveren. Stephensonstraat, Ami- citia 20 uur. 4 November: Bridge-wedstrijd A. B.C.O.N.I. rest. Oranjeboom. 14.30 uur; Feestavond 20 uur: d'Oranje- boom. 6 November: Waterpolowedstrij- den Sportfondsenbad, 19,15 uur: Neptunus 1—Zwemlust 1 (dames); 19.45 uur UZSC 1IJ 1 (heren); 20.15 uur: VZC 1—AZC '82 (heren). 6 November: School 7 (O. Soester- weg) ouderavond met als spreker Leonard Roggeveen, 20 uur. 6 November: Inst. v. Volksontwik keling, Hans Tiemeyer „De taak van de toneelspeler in de moderne maatschappij", Geb. Vrijz. Herv., 20 uur. 7 November: Veteranenpolotour- nooi A.Z. en P.C., Sportfondsenbad 19 uur. 7 November: Volksuniversiteit, dr. D. R. Rusarus „Lastige kinderen en lastige ouders", Openbare Lees zaal, 20 uur. 8 November: A. Z. C. Neptunus, Vierkamp om de Drietand-wisselbe ker (UZSC; Zwemlust; HZC en Neptunus), Sportfondsenbad, 19.30 uur. 8 November: Instituut v. Volksont wikkeling, ballet-recital Madame Sonja Gaskell, in samenwerking met Amersf. Gem., Amicitia, 20 uur. 9 November: Beethovenavond verzorgd door Willem Andriessen, Amicitia, 20 uur. 11 November: Jubileumrevue van Henk Driessen voor V.R.A., Amici tia, 20 uur. 11 November: Ons Toneel, toneel uitvoering, 's Prinsenhof, 20 uur. 11 November: Humanistische werk gemeenschap P.v.d.A., bijeenkomst geb. Vrijz. Herv., 15 uur. 12 November: Humanistisch Ver bond, J. Koopman „Humanisme en Socialisme", clubgebouw Zonne bloemstraat, 10.30 uur. TENTOONSTELLING: Amersfoort se Academie voor Beeldende Kunsten (Utrechtsestraat 53). ex- I positie beeldhouwwerk en teke- j ningen van Huib Noorlander. Openbare Leeszaal. Uitlening voor volwassenen, dagelijks 25 u., bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 79 uur. Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2 304 30 uur. Leeszaal dag. van 1012.30 en 25 uur, bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. Openbare Leeszaal. Wijers- sh-aat 2. Uitlening: dagelijks van 1112.30 uur en van 2 305.45 uur. Bovendien Maandag- en Vrijdag avond van 79 uur. Uitlening voor kinderen Woensdag van 3—5 uur en Vrijdag van 45 uur. Leeszaal: dagelijks van 1012.30 uur en van 2.30—6 uur. Bovendien Maandag- en Vrijdagavond van 79 uur. Maan dagmorgen gesloten. 1427. Wanneer de me teoren beginnen te val len, blijken Lupardi's berekeningen precies uit te komen. De magneten trekken de meteoren aan en zij vallen tussen de landtongen, net zo als hu het heeft bedacht. Maar naarmate het sei zoen vordert neemt het aantal meteoren toe en op zekere dag komt Yoto zijn chef zenuwachtig waarschuwen, dat er iets mis gaat. De „regen" wordt te sterk en hij kan de toevloed van me- te.oren niet meer afrem men. Even later holt ook Rob het laboratorium binnen en schreeuwt: „Stop, Lupardi, stop! De meteóren vallen in een verkeerde richting! Ze DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB komen nu ook op de stad neer en de grote bardeerd." vliegende schijf wordt op het moment gebom- Eigenlijk had het Grand Thóatre de film „Onders moeders vleugels", die deze week wordt vertoond, in zijn zomerprogramma's moeten plaatsen. Het is een rolprent van het genre dat men gewoonlijk gewend is te zien als aangenaam intermezzo van een kommervrije vacantie in bos of aan zee. Maar hoe het ook zij. „On der moeders vleugels" zal het in dit koude jaargetijde ook nog wel doen. Uit de film straalt een warmte een figuurlijke en natuurlijke die U de koude buitenlucht doet ver geten en een behaaglijk gevoel daar voor in de plaats stelt. U kent die families wel. war.r de kinderen als het ware aan hun moeder hangen, de vader een soort symbool is ge worden voor zijn kroost en waar uit iedere schikking van een potje of stoel of wijze van optreden der huis genoten, een niet te definiëren gezel ligheid spreekt Misschien leeft u zelf in zo'n familie, misschien kent u een dergelijke sfeer uit uw naaste omgeving. Wel. de Hollywoodse pro ducer Merwn LeRoy is er in ge slaagd een dergelijke sfeer te ver filmen. Hij bewerkte daarvoor het boek „Little women" van Louisa May Alcott en het resultaat was „Onder moeders vleugels". Die film is een treffende schildering van het ideale huisgezin. Men ziet een moeder, om trots op te zfjn. En dan vier doch ters. wier levensopvattingen en ka rakters hemelsbreed verschillen, maar die tóch een overeenkomst hebben: hun gebondenheid aan huis. Het verhaal van „Onder moeders vleugels" is soms ietwat sentimen teel. maar dat moet de toeschouwer o.- de koop toe nemen. Een filmpro ducer zonder sentimentaliteit, is in Amerika nu eenmaal ondenkbaar. De film heeft een uitstekende rol bezetting. Het dappere en guitige dochters-quartet wordt uitgebeeld door de jonge Margaret O'Brien: Ju- Mijnheer de Redacteur, De publicaties van de laatste we ken in de plaatselijke pers inzake de waterverversing van het Bosbad Birkhoven geven my aanleiding U om enige ruimte te verzoeken in Uw blad. Het stond er ietwat cru in de stukken, voor de redactie waarvan ik weliswaar niet verantwoordelijk ben en die óók U reeds vóór de Raadsvergadering van de 31ste Oc tober bereikten: ..waterverversing gebrekkig en volkomen onvoldoen de" etc. Het lijkt mij daarom goed nog eens het volgende ter verduidelij king mede te delen: Voor de volksgezondheid heeft nimmer enig gevaar be staan! Het water werd maande lijks door een te goeder naam en faam bekend staand chemisch labo ratorium onderzocht en de water- rapporten, die een gevolg van dit onderzoek waren, gaven nimmer re den tot enige ongerustheid. Uit een oogpunt van bedrijfsze kerheid bood het bestaande systeem echter onvoldoende waarborgen, het geen in de zomer van 1949 overdui delijk bleek toen dc pomp op het eilandje in de Bosvijver. die deze vijver op peil moet houden, een tijd lang was uitgeschakeld. Op den duur zou dit de sluiting van het bad noodzakelijk gemaakt hebben. Zover kwam het echter niet Doch het zal iedereen duidelijk zijn dat gezien het enorm stijgende be zoek geen risico's genomen moch ten worden. Ook uit een oogpunt van aestheti cs voldeed het huidige systeem niet, omdat het water naarmate het sei zoen vorderde steeds minder door zichtig werd. Zolang ons dagbezoek niet boven de 2000 personen kwam was er alle reden om met de bestaande toestand tevreden te zijn Vandaar ook het besluit om met het bouwen van ca bines te beginnen! Nu echter het Bosbad zodanig in populariteit groeit dat dagbezoeken van 4000 en meer personen voorko men is het een zaak van wijs beleid om in te grijpen. Dat kon echter niemand in 1946 toen de Raad het eerste crediet verleende, reeds voor spellen! Ik dank U voor de gelegenheid, die my werd geboden, om een en ander nader te belichten. B. VERSCHUUR, Directeur Amersfoortse Sportstichting. Door de eerstaanwezend-ingenleur der Genie te Amersfoort werd op 3 Novem ber 1950 onderhands aanbesteed bestek nr. 494/1950 wegens. „Het maken van een electri6che installatie in de Legerplaats bij Laren (2e gedeelte»". NV. Installatiebouw, Amsterdam 33 000. N.V. v.h. J. Kersbergen en Zonen. Utrecht 34 000. C. Bameveld, Bussum 34.900. N.V. v.h. Albertsen Kluft, Amsterdam 35 659. N.V. Inst. Bur. „De Dom". Utrecht. 36 400. Fa. J. Kwlst en Zn Hilversum 37.000. Sonja Gaskell komt in „Amicitia" Het Instituut voor Volksontwikkeling vindt het mede tot 7.1jn taak te behoren belangstelling te wekken voor de bal. letkunst. Het heeft daarvan in vorige jaren blijk gegeven en wenst ook dit seizoen weer een populaire ballet-avond te organiseren. Deze zal nu plaats vin den op Woensdagavond 8 November in „Amicitia". Sonja Gaskell en naar troep „Ballet Recital" zullen dan voor het I.V.V. een dansavond geven, die van bijzondere betekenis belooft to worden. De titel Drie eeuwen dans kunst" geeft reeds aan in welke rich ting deze balletvoorstelling zich zal be wegen Een korte inleiding wordt dien. stig gesteld om meer en juister begrijï van de balletkunst bij te brengen. Marktbericht AMERSFOORT. 3 November Aan voer 60 000 eieren. Hoendereieren 20 21 per 100 stuks, henneneieren 14 17.50 per 100 stuks. ne Allyson; Elizabeth Taylor en Ja- net Leigh. Maar dit viertal is niet alleen. In de goede technicolor-om- geving kunt u ze steeds vergezeld zien van Peter Lawford; Mary Astor; Rossano Brazzi en Sir C. Aubrey Smith. „Onder moeders vleugels" is een aardige film, die wy zonder enig voorbehoud aan jong en oud kunnen aanbevelen. ,,De dertien stoelen" in t City Heinz RUhmann en Hans Moser ver maken deze week de bezoeker van het City Theater in de film „De dertien stoelen". Het is een malle geschiedenis Heinz Rilhmann speelt er -een onnozel kappertje in een klein dorpje in. In de „salon" vallen op een goede dag aller lei flessen op de grond en er ontstaat een vreemd mengseltje. Daarvan komt een beetje terecht op het hoofd van een deurwaarder, die Heinz komt ver- tellen, dat zijn erf-tante gestorven is. Heinz laat dc kapperswinkel in de steek en gaat op de erïenis uit. Die blijkt te bestaan uit dertien stoelen. Heinz die platzak ls. verkoopt de stoelen aan een antiquair (Hans Moser» Maar dan ont dekt hij dat ln een der stoelen hon derdduizend mark verborgen ls. De an tiquair heeft de stoelen Inmiddels al weer verkocht. Samen proberen ze de stoelen te achterhalen, maar steeds heeft men die al weer verder verkocht Toch vinden zil ze stuk voor stuk terug, maar ze ontdekken de schat niet. Als ze eindelijk de laatste stoel terug vin den, is dat in een kindertehuis, waar van dc directrice juist een speech houdt om haar dank te betuigen aan de onbekende schenker van honderd duizend mark. Heinz kan het niet over zijn hart krijgen het geld op te eisen. Hij gaat terug naar zijn kapperszaak, waar de deurwaarder hem opvangt; diens kale hoofd is door het vreemde mengseltje weer behaard. Heinz wordt door zijn haarmiddel toch nog een rijk man! „Dc dertien stoelen" ls een bijzonder aardige film, waarom men zich koste lijk kan amuseren, zoals uit de reacties van het publiek bleek. Tom Mix vervolgt z'n heldendaden In het Rembrandt Theater zet de filmheld Tom Mix deze week zijn avonturen voort in de vervolgfilm „De Razende ruiter". De climax van het sensationele filmverhaal kunt u tot en met Maandag zien in het twee de deel van de film „Het geheim van X-94"Een titel, die reeds gewag maakt van een behoor lijk dosis „Rembrandt-spanning". Burgerlijke stand 3 November 1950 Geboren: Rudi, z v L de Man en W. v. WilligenburgJohanna Cornelia, d v J. L. A. Verwelj en M. C. de Wit; Evertje. d v H Moes en E. v. Ecden; Maria Lidwina. d v J. F. Kortbeek en G. M. v. Berkcl; Melndert Andries, z v H. D J v. Rhenen cn L. Tiestra. Overleden Gcrritje Jansen. 80 jr. geh. m. T Kelder; Talea Hilverts, 29 Jr geh. m. H. Renkema. AMERSFOORT. De commissaris van politie verzoekt namens de ouders opsporinng van Rudolf (roep Rudi Nicuwcnhu.zen. gebo ren 23 September 1945 wonende Krankeledenstraat te Amersloort. Het ventje is Vrijdagmorgen na thuiskomst uit school omstreeks half twaalf weer naar de kleuter school aan de Zuidsingel terugge gaan. Hij wilde daar zyn zweep eh tol gaan halen. De jongen is daar na niet meer teruggekomen. Om drie uur kwamen de ouders van Rudi (ie vermissing van hun zoontje bij de politie aangeven. In middels werden opsporingspogingen gedaan, in de omgeving van de school werd o.a. met een politie hond afgezocht, het onderzoek bleef zonder resultaat. Men vreest voor een ongeluk. Vanmorgen is men begonnen met het dreggen in de beek naby de kleuterschool aan de Zuidsingel. Het signalement van de jongen luidt: gekleed in Gryze cape. don ker blauwe lange broek, bruin truitje met gele strepen, bruine kousen en lage bruine schoentjes. Het ventje is opvallend dik en heeft donkerblond haar. Dief in arrest Op verzoek van de commissaris van politie heelt de Schiedamse politie zekere P. aangehouden, die ln Amers foort een bedrag van 530 heelt ge stolen. Italianen in arrest Drie Italianen, die in onze stad goe deren aan de man trachtten te bren gen, werden door de politie aangehou den Zij zullen over 's lands grenzen worden gezet. RECTIFICATIE 4n afwijking van de door ons gepu bliceerde agenda zal voor het Instituut v. Volksontwikkeling Maandagavond sp-eken de heer M. Polak over het on derwerp; Het kiboetswezen in Israel. Medische dienst DOKTOREN: E. N. v. d. Bergh. Utr. weg 9, teL 5924 en E. J. G. Mertens zur Borg, Laantje 7, tel. 5098. APOTHEKEN: Jansen, Lange- straat 74, tel. 3677 en Java Apotheek I Leusderweg 212, tel. 4887. VERLOSKUNDIGEN: A. G. F. Perk, H. v. Viandenstraat 2, tel.l 5086 en N. Vernhout, Soesterweg j 232, tel. 3374. Predikbeurten Geref. Gem.. Stoovcstraat. 10 en 5 uur Leesdienst. 7 November 15 en 19 uur ds v. d. Berg (Utrecht). Dankstond. Remonstrantse Gemeente. Herenstraat 10.30 uur dr R Miedema. Chr. Geref. Kerk. W. v. Mechclen- straat. 10 en 6 uur ds J. Drcnth. De Kerk van Jezus Christus van dc Heiligen der Laatste Dagen, Regentessc- laan 21B 17 uur avonddiensct. Herst Apost. Zendingskerk. Gasthuis- kerk; 17 30 uur Eredienst. Chr. Science Society. Thorbeckeplein 1. RHBS 10 uur Ned. dienst, 11.30 uur Engelse dienst. Oud-Kath. Kerk. 't Zand; 10.30 uur H Dienst. 6 30 uur Vesper. Doopsgez. Gem., ds R. de Zeeuw (Hou ten). Vrije Evang. Gem.. Plantsoen West 2 10 cn 5 uur ds K. H. Kammeyer (Heerdc) Evang. Luth. Kerk, Langestraat 61: 10.30 uur ds C S. v. d. Chijs Oud-Geref. Gemeente, Muurhuizen 53: 9 30 en 17 uur Godsdienstoefening. Comité Levensvragen. Regentesselaan 21 10.30 uur prof S U. Zuidema (Utr.). Vrijz Prot. Gemeenschap. O L. School Oude Soesterweg. 10.30 uur ds M. C. van Wijhe. Ver van Vrfiz. HervGasthuiskerk. 10 30 uur ds C. J. van Royen. Soefibeweging, Universele erc-dienst. Utrcchtscstraat 53. 11 uur onderwerp. Ontvankelijkheid. Geref. Kerk. L. Vrouwestraat. 10 uur ds D. A. Zijlstra. 5 30 uur ds F. H. von Meycnfeldt Lcusderkwartier (J. v. d. Hoydenstr.) 9.30 uur prof. dr S U. Zuidema, De Bilt: 5.30 uur ds D. A Zijlstra. Socstcrkwartier (Tulpstraat)- 9 30 uur ds F. H. von Meycnfeldt; 5.30 uur prof. dr S. U. Zuidema. Ned. Herv. Gemeente: St. Joriskerk (Hof 1): 10 uur ds Vermaas, 5 uur ds N. O. Steenbcck. Bediening H. Doop. Nieuwekerk (Leusderv/eg 110)10 uur De Amersfoortse Klclnveefokkers Vereniging zond 44 dieren in voor een konijnentcntoonstelllng in Hilversum. AKV behaalde daar 80 punten en ver wierf voor de eerste maal een vereni- gingsprijs (lauwertak). Voorts werden de volgende successen behaald: Vlaamse Reuzen: H. J. v. Brakel 4e en 6e prijs. Groot Chinchilla: A. Graau- mans. 3 maal ccn le prijs. Weners: R. Stoelwinder. le prijs; J. v. Hoorn. 2 maal een derde prijs. Rode Nieuw Zee landers: L. v. Walsem. 2e prijs. Papil- Ion: C. C. Plieger. Ie en 2e prijs. Klein Chinchilla: C de Boer le en 2e prijs. Hollanders- H. W. Wolfswinkel, le cn 2e prijs: Joh. v. d Beek. 2e prijs. Klein Zilver: C. van Oers. le prijs. Russen. F. Pol. 2 maal een le prijs en ccn 3c prijs Polen- E Methorst. 5e prijs Kleurdwergen: L. v. Walsem. le prijs tevens mooiste dier kleine rassen: L v. Walsem. 2e prijs; Mevr. Stoelwinder. 2 maal een le prijs; Th. Binnendijk, le prijs. Het Leger verwelkomt zijn nieuwe leiders Op hun reis van Denemarken naar Amsterdam passeerde kommandant en mevrouw Thykjaer gisteravond Amers foort Bij aankomst van dc Scandinavian Express had een grote groep heilsol daten uit Amersfoort en omliggende palatsen zich op het perron verzatnekl. Ook waren er de jongens van het Jon genshuis op de Berg met de officieren. Een muziekcorps speelde enige beken de melodieën, waaronder het lied van de stichter, de Jongens zongen van de blanke top der duinen, groeten werden gewisseld. En toen de laatste letter grepen van de zegenbede uit Ps. 134 waren verklonken, zette de trein zich weer in beweging, naar Amsterdam, waar de nieuwe leiders een groots wel kom wacht. Kommandant en mévTOuw Thykjaer. zijn ln bevel geweest van het Leger des Hells ln Finland. Zij komen hier als opvolgers van kommandant en me vrouw Durman. die onlangs werden aangesteld voor Zuid-Afrika. Helpt Simavi MEER dan een kwart eeuw verricht de ver eniging voor Steun in me- dischc aangelegenheden voor inheemsen (Simavi) 't werk van naastenliefde. Men gaat van de ge dachte uit, dat dit werk in Oost en West niet mag lei den onder de veranderde verhoudingen. De medische nood is daar groot. Vooral Suriname en Nieuw-Gui- nea roepen dringend om •hulp. Ook onze Koningin. Be schermvrouwe van Simavi, wekte onlangs Nederland op om de helpende handen naar de volkeren van tro- penland uit te steken. Simavi helpt zonder te vragen naar ras, huids kleur, naar kerk of gods dienst. Op deze wijze meent Si mavi haar embleem, de bormhartige Samaritaan op een waardige wijze te voe ren. Laat ook Amersfoort, door middel van de Sima- ui-collecfe, die op 16, 17 en 18 November a.s. wordt gehouden, tonen dat onze burgerij de helpende hand uit wil steken naar hen die in nood verkeren. Het comité, dat de col lecte voorbereidt, bestaat uit de dames H. Coops Freyer. G. Goorhuis Francken. J. A. Hendriks, K. Teerink. A. Huisman en mevr. de Wed. Sj. Ryper Ros. Stichting '40-'45 Het kan betekenis heb ben je een ogenblik in ge- cijfer te verliezen. Vooral als deze cijfers betrekking hebben op een instelling als de Stichting 1940-1945, die ons aller steun ver dient. Het district Amersfoort van de Stichting komt met een verslag voor de dag waarin per plaats de be dragen worden gegeven die tot en met Augustus 1950 zijn ingezameld. De stad Amersfoort komt niet zo slecht uit de hoek. Men stelde zich voor f 11.840.60 te beuren. Er is ingezameld f 11.751.12. In dit bedrag is aan periodieke bijdragen verwerkt f 4077.35. Het stichtingswerk leeft dus nog in Amersfoort. Dat het zo moge blijven! Soest blijft met f 3332.15 een bedrag van f 1442.85 onder de aanslag. De totaal aanslag voor het district is f 83623.80. De opbrengst op heden is f 65522.25. Er zyn afdelin gen waar men weinig re sultaat bereikte door ge brek aan activiteit. Dat is jammer! Boek en jeugd Tenslotte gaat het er om volledig te zijn. Ook ten aanzien van de tentoon stellingen van winterboe ken en de lezingen van de heer L. Roggeveen over 't boek en de jeugd huldigen wij dit standpunt. Noteert u dus even dat data en plaats van deze tentoon stellingen zijn: voor de openbare scho len in het Soesterkwartier in de school aan de Oude Soesterweg (W. de Zwij- gerschool) op Maandag 6 November; voor de Joost v. d. Von delschool (Schoollaantje) en de Lisidunaschool (Leus derweg) in de school aan het Schoollaantje op Woensdag 8 November; voor de Vincent v. Goghschool (Hobbema- straat) en de Rembrandt - school (meisjesschool aan de Bisschopsweg) op Maan dag 13 November in de meisjesschool en voor de J. Havelaarschool (Heren straat) en de L. Welling- school (Wijerstraat) op Donderdag 16 November in de school aan de Wijer straat. Dc centrale ouder raad van 't openbaar on derwijs regelde deze avon den. klucht „Mijnheer Klaproos. Zo zelfs, dat de groep St. Henricus er aanleiding in vindt morgenavond in het Parochiehuis aan de Pau- lus Borstraat een her-op voering te geven. Wie dus zin heeft kan naar de klucht van Gerard Nielcn gaan kijken. U moet er om acht uur zijn. Handwerk De toneelgroep van de Katholieke Arbeidersjeugd oogstte veel succes met de DIT is niet zo maar een huisje. Het is de tolgaarders- woning van wijlen Jacob van Laa» te Achterveld. Van Laar was Nederlands oudste tolgaarder. Zestig jaar geleden nam Van Laar zijn intrek in dit huisje aan de Hessenweg. Hij deed er tot begin 1944 zijn tolgaarders- werk. In die tijd is de tol opgeheven. Van Laar was toen 84 en zou op 1 December a.s. negentig jaar zijn ge worden. Vele Amersfoorters herinneren zich ongetwij feld dit tolhuis nog en daarom brengen wij dit plaatje ter nagedachtenis aan een man, die met grote plichts betrachting zijn werk deed. De vereniging „Blinden- Penning" als voorlichtings orgaan van de Vereniging tot Werkverschaffing aan Hulpbehoevende Blinden te Amsterdam organiseert een verkoopdag. Op Dinsdag 7 November Mijnheer klaproos kunt u namelijk in de foyer van Amicitia de pro ducten van de dagelijkse handenarbeid der blinden bewonderen. U kunt meer, u kunt ze kopen ook die maten, borstels, manden weef-, vlecht- en brei werk. Als u dit wilt doen dan moet u ook weten, dat van 2 uur n.m. tot 10 uur nam. de foyer voor u open staat. 't Is anders Nel Oosthout komt op 7 November naar Amers foort. Voor de Vereniging voor Vrijzinnig Hervorm den brengt zij Ina Boudier Bakker's stuk „Esther". Wij zeggen het u, omdat oorspronkelijk een ander stuk is aangekondigd. Zaterdag „We hebben het er weer op zitten," ^ei het manneke vanmorgen. Klop even aan 't Stadsven- ster. TeL 4291: Iedere morgen van 'tien tot twaalf nar. ds Gerritsen. Bediening H. Doop; 7 uur ds Koolhaas. Emmakerk (O. Soesterweg 131): 9 uur ds Smits. 10.30 uur ds Smits. 5 uur ds A. Steenbeek. Bergkerk (voorlopig Gymnasium. Gr. van Prinstererlaan 33): 10.30 uur ds Schaefer Bed. H. Doop. Kapel Zon cn Schild (Utrechtseweg 266). 10 uur ds A Steenbeek. Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtse- weg 299). 10 30 uur ds Koolhaas Jongerendiensten: Kerk (Appelweg): 1030 uur mej. I. F. Sierhuis. Wijkgebouw (Laurens Costerplein 14): v.m. 10 uur K Kielder Gebouw Immanuel (Tulpstraat): 10.30 uur de heer H C. C. van Norden. Jeugdhuis (Zuid Singel): 10 uur de heer A. van Woudenberg. Zondagsscholen: Bethel (Eemstraat 99) 10 30—11.30 uur. Christelijke School Krulskamp. 10 30— 11.30 uur. Gabrie Mehenschool Plantsoen Zuid, 10 30—11.30 uur. Wijkgebouw (L. Costerplein 14). 121 en 23 uur. Openluchtschool (Hobbemastr.) 10.30— 11.30 en 12—1 uur. Chr. School (Rozenstraat) 10.3011.30 uur. Filathes (Havik) 2—3 uur. Kapel Zon en Schild. 11.45—12.45 uur. Chr. School (v. Effenlaan): 10—11.15 Zonnebloemstraat (O.L. School) 10.30— 11.30 uur Joan van Bieststraat (Chr. School). 10.15—1115 uur. Chr School (Mlercveldstraat) 10 30— 11.30 uur. Westh ill-klnderd icnsten Bergkwar- tlcrVijfjes (4—6 jaari ln het Wijkcen trum. Utrechtseweg 106: 103011.30 uur. Kleintjes (6—8 uur) in Heinsluslaan 1: 10.30—11 30 uur. Juniores (8—12 jaar) ln gebouw Mld- delloo. Koningin Wilhelminalaan 1: 10.30 —11.30 uur Oudsten (12—14 jaar) op Bankastraat 19 10.30—11.30 uur Bijbellezingen. Donderdag 9 Novem ber: Gvmnastiekzaal school Joannes van Dlcststraat, nam. 7.30 uur door ds Blok. Bijbellezing over Rlchteren 4 Onder werp: „Dc Here zal voor u strijden". Wijkgebouw L. Costerplein 14, nam. 7 30 uur door ds A Steenbeck. Filathes. Havik 27, nam. 7.30 uur door ds Vermaas. Emmakerk. Oude Soesterweg 131. nam. 7 30 uur door ds Smits Bijbellezing over Daniel 3. Gebouw Tolliusstraat 19, nam. 7 uur door de heer J. F. Grlmni HOOGLAND Voorm. 10 uur ds Jel- *CLEUSDEN Voorm. 10 uur ds Hof- E' Lokaal te Aschat: nam. 2.30 uur geen dienst. GEEN COMMENTAAR Regering erkent de Z.-Molukken niet (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. De Nederlandse regering zal in haar houding ten opzichte van de Republiek der Zuid-Molukken, welke zij niet als staat erkent, geen enkele wijzi ging brengen, ook al heeft thans de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Thöne in zijn von nis tegen de K.P.M. uitgesproken dat naar zijn oordeel de Zuid-Mo lukken wel een staat vormen. Dit is ons van gezaghebbende zijde geantwoord op een desbetreffende vraag. Voor het overige onthoudt men zich in officiële kringen uit drukkelijk van ieder commentaar op het vonnis van de Amsterdamse president. Nader onderzoek gelast in beledigingszaak UTRECHT De arrondisse- ments-rechtbank te Utrecht heeft Vrijdag in de zaak tegen de hoofd redacteur van het Utrechts Nieuws blad een nader onderzoek gelast naar het behandelde in de vergade ring van redacteuren der stichting „Grote Provinciale Dagbladen". Twee weken geleden was tegen verdachte honderd gulden of een maand gevangenisstraf geëist ter za ke van smaadschrift of belediging van de heer N. A. K.,zulks in het kader van een artikel over de zaak Schallenberg, dat geschreven zou zijn vanwege de „Grote Provinciale Dagbladen" en opgenomen in het Utrechts Nieuwsblad. In dat artikel zou verband gelegd zijn tussen af wezigheid van de heer N. A. K. en de waarschijnlijkheid, dat in de zaak Schallenberg arrestaties zou den worden verricht. Koningin biedt in Londen Nederlands diner aan (Van onze correspondent) AMSTERDAM Wanneer konin gin Juliana en prins Bernhard ln December hun bezoek aan Londen brengen hopen zij een diner te ge ven ter eré van de koning en konin gin van Engeland. Hiervoor zijn 64 gasten genodigd, voor een groot ideel ook goede vrienden van onze 'koningin. Dit feestmaal zal zoveel Imogelyk een Nederlands karakter dragen. De tafel-attributen komen ui£ ons land mee. Het spreekt vanzelf dat de aan dacht hiertoe vooral op bloemen valt. De tafeldecoratie bestaat uit I bloemen: louter rozen. Doodstraf voor Lammers wordt levenslang DEN HAAG. Bij K.B. is gra- tie verleend aan F. E. Lammers, tot de doodstraf veroordeeld door de Bijzondere Strafkamer bij de Ai-rond isementsrechtbank te Leeuwarden. De doodstraf is ver anderd in levenslange gevangenis straf. Prins Bernhard heeft griep SOESTDIJK Prins Bernhard zal wegens griep een paar dagen het bed moeten houden. SAN JU AN. Volgens Vrijdag bekend gemaakte officiële cijfers zijn 27 personen om het leven ge komen -en 41 gewond geraakt bij da onlusten op Porto Rico: 224 perao- nen. onder wie nationalistische en communistische leiders, zijn in voor lopige hechtenis.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2