't Is maar een foto Sih terklazenpakken ve rh u u rk an to re n krijgen het weer zéér druk 2 80 lil 3 60 m I "MANNEQUINS mm MnM 4 Grote vooruitgang: er zijn weer pruiken van buffelhaar vul htiIh uk Ier serie 315 WÊ "Vrijdag 24 November 1950 van grJacques Fath Haagse fotograaf Pim van Os streeft naar erkenning van de foto-wandversiering (Van onze kunstredacteur) /N HET INTERIEUR van vandaag hangen wel foto's aan de wand, maar de foto als wandversiering vindt nog bitter weinig erkenning. Herinneringen aan verwanten of aan belangrijke gebeurtenissen vor men vrijwel het enige soort foto's, waarmee we naast schilderijen onze wanden behangen. Het inzicht echter dat een foto los van een her innering en los zelfs van een betekenis volkomen zelfstandig een waardevol element zou kunnen zijn om op het grote vlak van een kamerwand een harmonie te scheppen met de verhoudingen van die wand. met het verdere interieur en met de mens die daarin leeft, is nog slechts in zeer kleine kring bezig te rijpen. Het schilderij aan de wand en zelfs het inferieure lopende-band-product ts algemeen erkend, maar verderach iedereen fotografeert, dus: 't Is maar een foto!" Door zijn werk een dergelijke disqualificatie op losse schroe ven te zetten is het streven van de Hagenaar Pim van Os, die min of meer als avant-gardist ijvert voor de foto-wandversiering. die zijn visie gebruiken kan voor een compositie van spontane bewe ging. PATRICIA in wit zatyn met zilveren kra len -/W/- löifflfö. Abstract spel van rhythmen in zwart, grijs en wit Voor hem kan het werk van de fotograaf wel degelijk het peil van kunst bereiken, mits van een scheppen, niet alleen in de materie maar vooral ook in de geest, sprake is. Van Os is in Nederland een baanbreker voor abstracte foto kunst. Hij begon als reclame- en portretfotograaf, opende in 1940 een zaak in de Passage, maar na een jaar moest hij die al weer sluiten en onderduiken. In de chaos van de verdere oorlogsjaren zette hij zich tot bezinning op zijn werk en toen hij na de oorlog opdook, kon zijn arbeid van vroeger hem niet meer bevredigen. Zo ging hij experimen teren cn daarmee verwijderde zijn werk zich geleidelijk van de wer kelijkheid: natuurstillevens, van heel dichtbij geobserveerd, werden tot irreële sfeervoorstellingen, die de grens naar het surrealisme pas seerden. Door het concrete gegeven kon een visie uitgroeien, waarbij het wezenlijke van het object hem zo intrigeerde, dat het object als zodanig kwam weg te vallen. Zo kon Van Os bijvoorbeeld getroffen worden door de hallucinant glan zende trappenhuisopening van een schelp: de schelp zelf werd dan niet meer het object van zijn foto. doch enkel het spel van tinten in die opening, buiten proporties vergroot tot een nieuwe harmonie van Rij zen boven de harmonie van de wer kelijkheid. Fantasie tegenover object Daarmee was Van Os van het surrealisme geleidelijk tot het ab stracte gekomen: enkel nog geldt in zijn foto's het spel van compositie, van lijnen, tinten en vlakken. Daar in tracht hij rhythmen en harmo nieën te wekken eh te vangen. Zijn experiment is zo niet meer een ma- teriëel experiment, niet dat van de donkere kamer, maar het experi ment van de studio, waar zijn fan tasie worstelt met het object om het op die elementen te betrappen, MICHELE brt. fluweelwitte kant zwarte zijde '■'ir-z-}- r' ..Fashion Parade" in Amsterdam AMSTERDAM Woensdagavond I en -nacht was het Amsterdams Con certgebouw omgetoverd in een I groot modepaleis Als besluit van de 7c „Amsterdam Faashion Week" vond er een „fashion parade" plaats. I Tientallen mannequins van Neder- landsc modehuizen lieten vier uur lang zien wat de Nederlandse mode- industrie zich voorstelt in 1951 aan zomermodellen te brengen. Er wa ren ongeveer duizend gasten, die eveneens werden bezig gehouden met ballet en muziek en de gele genheid tot dansen kregen. De show was het onderdeel van een feest, dat tot vanmorgen vroeg voortduur de. Amerikaanse belangstelling De laatste tijd vindt het werk van deze Haagse fotograaf vooral belangstelling in Engeland en Ame rika. De absracte fotokunst heeft in de Verenigde Staten reeds lang er kenning gekregen; in het interieur heeft zij zich een plaats veroverd en vooral ook in de reclame: op het gebied van de abstracte foto kunst geniet daar vooral het werk van Erwin Blumenfeld een bijzon dere faam (waarmee het fabelach tige honorarium, dat hy ervoor be dingen kan 1250 dollar voor een enkele zwart-wit opname gelijke tred houdt). De mogelykjieden van de abstracte fotografie strekken zich echter verder dan wandver siering en reclame: een voorbeeld is slechts de illustratie van licht bundels, waarbij de abstracte foto graaf, zo goed als de tekenaar, in staat is zijn gevoelens en visie, door een gedicht gewekt, tot uit drukking te brengen. Veel fotografen stellen zich op het standpunt, dat de fotografie $cen medium is om aan de wereld van de fantasie uitdrukking te geven door elementen van de werkelijk heid. Van Os een der vier kern leden van de ongeveer dertig leden tellende Nederlandse Fotografen Kunstkring, die in 1952 een halve eeuw oud is staat vrijwel alleen in zijn overtuiging, dat om in de fotografie tot het scheppen van ar tistiek waardevol werk te komen de fantasie door alle werkelijkheid heen vrij-uit haar spel moet kun nen spelen. En al bewijst zijn werk niet de absolute geldigheid van deze stelling, wanneer men zijn opvat ting enkel als een mogelijkheid voor fotokunst beschouwt, dan vindt men in veel van Pim van Os' foto's wel een bevestiging van die mogelijk heid. X BET TIN A witte zijde, met sleep van wit. geel tot oranje Geen kinderkaarten onder winkelprijs DEN HAAG. Naar aanleiding van klachten van de kantoorboek handel cn deswege door enkele Kamerleden gestelde vragen heeft de staatssecretaris van Economische Zaken medegedeeld, dat de Nationa le Federatie voor de Kinderbescher ming bereid is aan de bezwaren te gemoet te komen De kaarten zul len niet meer beneden de winkel- prijs (van ongeveer tien cent) wor- i den verkocht en het uiterlijk zal zo zijn in de toekomst, dat het doel der actie duidelijk blijkt. Steenkoolproductie nadert vooroorlogs peil DEN HAAG. In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag inzake de staatsmijnen deelt de minister mede, dat de vooroor logse bruto-productie van gemiddeld 10,2 millioen ton, in 1951 weer zal zijn bereikt. In tegenstelling met de snelle toeneming van de productie j gedurende de laatste jaren (1947: i 6.08, 1948: 6,78, 1949: 7,34 millioen i ton netto) zal in de eerstkomende 1 jaren de netto-productie slechts langzaam kunnen worden opge voerd. Een abstracte compositie, vol rhythme, beweging en harmonie van Pim van Os Brits schip vliegt in de lucht CAIRO Het 1.700 ton metende Britse schip „Eastern Med" is Dins dagavond in de haven van Suez in de lucht gevlogen en brandend ge zonken. De ontploffing deed zich voor toen het schip te Adabija, ten Zuiden van Suez, werd geladen met benzine voor hel Britse leger. Een aantal Arabische bootwerkers werd door de ontploffing ver weg geslingerd. Drie man worden ver mist en 21 zijn gewond, onder wie verscheidene Britse militairen. De gouverneur van Suez, Ibrahim Zaky Noly Bey, zeidc, dat er tien Egyptische slachtoffers te betreuren zijn. 19 Juni vloog het Britse vracht schip „Indian Enterprise" op de Rode Zee in de lucht. Van de bemanning van 74 koppen overleefde slechts één lid de ramp. vJ! t\ F: Fabriek van Jamin gaat naar Oosterhout ROTTERDAM - Wat reeds serui- Iine tijd een publiek geheim was. is thans officieel toegegeven door de directie van de N V. Jamin, nl. dat J zij uit een oogpunt van bedrijfsvoe ring van plan is een chocolade fabriek te stichten in dgemeente 1 Oosterhout. Mede in verband met de toekomstige ontwikkeling van de Benelux is Oosterhout gekozen, waar een terrein verworven is van 350.000 m2 aan open vaarwater. FRANgOISE een droom Synode stelt leerdienst' niet verplicht I ZEIST. Op de Generale Synode der Ned Herv Kerk, op Woudscho- ten is bij de behandeling van art 11 van de Kerkorde uitvoerig gespro ken over de vraag of de leerdiensten verplicht moeten worden gesteld. De aanvankelijk voorgestelde redactie blijft gehandhaafd. Leerdiensten zijn wel verondersteld, maar niet ver plicht. Zolang het dienstboek en het Psalm- en Gezangboek niet zijn vast gesteld. zal er van verplichting tot gebruik geen sprake zijn. De toe- komstige Synode zal hierin moeten- beslissen Ook over het gebruik van het kerkboek in de Friese taal zal I dan de beslissing vallen. Oprichting plaatselijke prij zencommissies DEN HAAG. Ter toelichting van een nota van wyzigingen op de begroting van Economische Za ken wordt o.m. gezegd: De minister acht het goed func- tionneren van de plaatselijke prij- zencommissies van groot belang voor de bestrijding van het euvel der prijsopdrijving. Als uitvloeisel hiervan wordt er aan gewerkt om binnen de kortst mogelijke tijd de in September j.l. nog bestaande commissies tot nieuwe activiteit te brengen. Voorts moeten 107 reeds opgeheven commissies weer worden opgericht terwijl daarenboven in overige ge meenten van het land de oprichting van deze commissies zal worden bevorderd. Met een trawler aan de haal ROTTERDAM Het Duitse kust- station Nordeich Radio heeft van nacht een radiobericht uitgezonden, waarin opsporing wordt gevraagd van de Duitse trawler Schwanhild. die Dinsdagavond om zes uur uit Cuxhaven de 'Voorhaven van Ham burg werd gestolen. Het schip heeft Cuxhaven als thuishaven en werd onder nummer 60 geregistreerd. De trawler is 8 meter lang en 3 25 meter breed. De ijzeren romp heeft een ronde achtersteven en is zwart ge verfd. met aan iedere kant van de boeg een witte punt. Het schip voert één mast, geplaatst bij de stuurhut Het vlswant is nog aan boord Ver ondersteld wordt, dat men met de trailer koers'heeft gezet naar het Engels Kanaal. Schepen die de traw ler mochten signaleren worden ver zocht dit aan Nordeich Radio te rap porteren. Isayeprijs wordt weer ingesteld (Van onze correspondent) BRUSSEL. 22 Nov. De voor de oorlog zo vermaarde Isaye-prijs, die in België ieder jaar werd toegekend na een soort competitie van solis ten voor viool en voor piano, zal in 1951 opnieuw worden uitgeloofd. Deze internationale onderscheiding, die voor vele jonge musici de deur naar de grote concertpodia heeft ge opend. werd destijds ingesteld door Koningin Elizabeth als onderdeel van haar bemoeiingen ter verhef fing van het Belgische kunstleven. Matthias Kemp wordt zestig jaar Op 31 December wordt de te Maastricht geboren letterkundige en journalist Matthias Kemp zestig jaar. Als dichter, toneelschrijver en auteur van historische en psycholo gische romans geniet Kemp in Ne derland en België grote bekendheid. Een eervolle plaats verwierf hy zich ook in het maatschappelyke en cul turele leven van Limburg door zyn verdediging der economische belan gen van dit gewest en zyn yveren voor goede betrekkingen met België. Symphonie-concerten in arbeidskampen (Van onze kunstredacteur) DEN HAAG. De centrale com missie voor cultureel werk in ar beidskampen gaat in haar activiteit, die zü tot nog toe ontplooide op het het gebied van toneel en film ten behoeve van de arbeiders in de Noord-Oost-polder en de D U W - kampen, nu ook de muziek betrek ken. Onder auspiciën dezer commis sie zal het Nederlands Kamer-sym- phonie-orkest onder leiding van Sam Swaap voor de arbeidersbevolking, van de Noord-Oost-polder volgende week Dinsdag en Woensdag concer teren in Emmeloord en Espel. Wan neer deze proefneming, die herhaald zal worden in het D U.W.-l^amp bij Vlissingen, blijkt te slagen, zal de C.C.C A voortaan regelmatig in de arbeidskampen goede concerten brengen. „Prix de Rome" voor bouwkunst niet verleend Aan de juist 30 jaar geworden ir R. D. Bleeker uit Den Haag is door dr N. R. A. Vroom, hoofd afdeling Kunstzaken van het Departement van O K. en W., de zilveren erepen ning toegekend als winnaar van de wedstrijd om de z.g. Prix de Rome voor de schone bouwkunst Zijn schetsontwerpen van een ontvangst en congresgebouw voor de Neder landse regering voor officiële ont vangsten etc. wettigden volgens de jury niet de uitreiking van de hoog ste onderscheiding, maar werden be ter geacht, dan die van de tweede deelnemer aan deze wedstrijd. Geert invoerrechten op cultuurgoederen LAKE SUCCESS Zeventien Ian- den, waaronder ook Nederland, heb ben een conventir onddriekend waar bij wordt bepaatld dat zij goederen op bet gebied van onderwijs, cultuur cn wetenschap belastingvrij zullen toelaten. België en Luxemburg be horen ook tot de ondertekenaren De conventie zal van kracht worden zo dra tien landen haar geratificeerd hebben. VtVan een onzer verslaggevers) yf December, de verjaardag van Sint Nicolaas nadert, en binnenkort zullen de quasi-heilige lieden weer over de stad uitzwermen om in warenhuizen, lunchrooms, etc. tegen stoute kinderen bezwerend de vinger op te heffen of de lieverdjes met een geschenk te belonen. Het is het bekende stadsbeeld zo in het begin van December. Zelfs de kinderen zyn er aan gewend, dat overal Sinterklazen zyn, dat die van het warenhuis een bril draagt en die van de lunch room niet cn dat ergens anders twee collega's elkaar tegenkomen. In zo'n laatste geval weten de ouders meestal de verbaasde vragen van de kleinen te beant woorden met het eeuwenoude smoesje, dat „die ene de echte was". Het Is dus echt de tyd van de Sinterklazen en aangezien deze lieden niet in een oud gordyn gehuld kunnen lopen en een stuk konijnenvel aan hun kin kunnen plakken, zyn we eens gaan kyken by iemand die er o.a. voor zorg draagt, dat de Sint Nicolazen niet voor schandaal voor de kinderen behoeven te verschynen. Daar in dat uniformen- Ook uit het oogpunt De Zwartepieten kun- huis hoorden we, dat de van hygiëne kan men ge- ncn in grote getale uit- vrcag naar een costuum rust tot een winkelbaard gedost worden. Wel 300 van de goed- en heilig- overgaan, want naar men zwarte pakken met witte man dit jaar enorm groot ons verzekerde, worden kragen liggen er klaar is. „Ik kan nu zestig Sin- alle baarden en pruiken voor hen. die zin hebben ten kleden, vorig- jaar in een benzinebad gron- om zich. zoals de historie veertig". En dat is na- dig gereinigd. terwijl verhaalt, door de schoor- tuurlyk een hele vooruit- tabbaards. mijters en steen te laten zakken. En gang, als er in deze som- mantels in een stomerij dit schynt het meest te bere tyd al weer twintig van onaangename geu- geschieden op de Zater- mensen meer in de ge- ren worden gezuiverd. dag en Zondag vooraf- legenheid zyn. om kinde ren in een vrolyke en blijde stemming te bren gen. Dit aantal zou zeker al hoger kunnen zUn, ware het niet, dat mooie fluwelen mantelstof zo schaars was Met de prui ken gaat het beter. Voor het eerst na de oorlog worden er weer pruiken van prachtig wit buffel- haar gemaakt Uit een kilo van dat haar worden tien pruiken gemaakt cn daar de voorraad nog lang niet uitgeput is. be hoeft er geen enkele Sin terklaas zonder zilver- gryze manen rond te lo pen. Ook de baarden geven geen zorg. Eveneens vol doende aanwezig en het is dus niet nodig, dat vaders of ooms. die de rol van de goede Sint moeten vervullen, het jaar hun baard moeten laten staan. gaande aan de verjaar dag van de Sint. Dan worden in de kleedka mer va.i dit Sintcrkla- zenpakkenverhuurkan- toor vaders en ooms in goedige grysaards ver anderd. „Het aardigste wat ik hierby heb meegemaakt, was wel. dat een vader, die met de opdracht om als Sint Nicolaas weer te keren, van huis was ge stuurd. met een benauwd gezicht naar die haardos sen keek. die zyn gelaat en hoofd zouden moeten sieren. Laat die man. toen ik hem zyn oaard aan deed. zich ineens zo on prettig voelen, dat hy al zyn valse tanden op het tapijt deponeerde Met borstel en kam worden de Sint Nico- laas-attributen weer op orde gebracht, zodat *straks de kindervriend weer keurig voor dc dag kan komen. Politie speurt naar „prof" Marvelly Man voortvluchtig met drie platina ringen AMSTERDAM De politie van het bureau Overtoom zoekt naar 'n 23-jarige man. die voortvluchtig is met drie platina ringen ter waarde van 10.000,van een Amster damse dame. De man was met de dame op bezoek bij een mevrouw in de Valeriusstraat De eigenaresse der ringen zou voor de maaltijd zorgen en had daarom de ringen afgedaan. De man zeide plotseling wat aspirine te willen kopen en toen hy na verloop van tyd niet terugkeerde bleken de ringen ver dwenen. De commissaris van politie te Utrecht verzoekt de medewerking van dc burgcry bij het opsporen en aanhouden van Willem Joseph 't Sas, geboren op 17 Juli 1896 te Se- marang, laatstelyk verbiyf houdend in een pension in de LUsterstraat te Utrecht, 't Sas. die zich ook wel „Professor" Marvelly noemt wordt verdacht van oplichting en Is, zo als wjy reeds uitvoering hebben be richt. sinds vorige week Maandag verdwenen. Sterkte der Marine Rumoer rond Sedgman en DEN HAAG. Het personeel der Marine was op 1 Januari 1946 als volgt samengesteld: beroeps 8.553, oorlogsvrijwilligers 10.854, korps mariniers 3.859, dienstplich tigen 3.118, totaal 26.384. Op 1 Ja nuari 1947 waren de cijfers voor dezelfde categorieën resp. 10.816, 10.211, 3.630, 5.010, totaal 29 670; op 1 Januari 1947: 12.479, 8 289, 2.769. 8.438, totaal 31,975; op 1 Januari 1949: 13.086. 3.144, 2 130, 10 476, totaal 28.836; op 1 Jan. 1950: 14 430. 433, 1,715. 9.511, to taal 26.099; op 1 Oct. 1950- 14.497, 111. 1.230, 6.089, totaal 21.927. Van Lent wordt weer verkocht Volgens het Franse sportblad „L'Equipe" is er grote kans dat de oud-Hermes DVS-speler Van Lent, die als bcrocpsvoetballcr naar het Franse „Lille" vertrok, van club gaat veranderen en overgaat naar „Troyes". dc club van de Franse doelman Darui De besturen van beide verenigingen hebben reeds overeenstemming bereikt over de „verkoopsomVan Lent moet echter zelf ook met deze overschrijving ac- coord gaan en de overdracht zelf ondertekenen. Hij heeft nog geen be slissing genomen, al wordt deze wel spoedig verwacht. In ccn party over tien ronden heeft Donderdagavond Kid Marcel, kampioen van Frankryk middenge wicht op punten gewonnen van Gil bert Stock McGre gor Volgens het Franse sportblad l'Equipe" is er in Australië flink wat rumoer ontstaan rond de ten nisspelers Frank Sedgman cn Ken McGregor. De Australische tennis- bond heeft enkele uitnodigingen voor deze Davis Cupspelcrs afgewe zen Het tweetal kreeg namelijk uitnodigingen uit Denemarken. Egypte en Zuid-Afrika, doch d® Australische tennisbond is van me ning dat deze reizen niet meer in overeenstemming zyn met het ama teurisme. De bond meent rtr-t. een amateur aan niet meer d n acht grote buitenlandse tournooien per seizoen mag deelnemen. Engeland gaat revanche nemen LONDEN Officials van de Engel se en Zuidslavischo voetbalbond zijn in principe tot overeenstemming ge komen over een te spelen return- wedstrijd te Belgrado. Het Engels® voetbalteam zal in 1952 tegen Zuid- Slavië uitkomen. ALDERSHOT Het hockeyteam van Pakistan heeft van een Britse militaire ploeg te Aldershot (Hamp shire) met 4-2 gewonnen, nadat ae rust met 2-0 voar Pakistan was in gegaan. De president van de internatio nale schermfederatie, de heer Jacques Coutrot, heeft bevestigd dat dc we reldkampioenschappen schermen 1951 van 21 Mei tot 2 Juni te Stockholm zullen worden gehouden. ADVERTENTIES DE GROTE VERRASSING! ALLÉÉN IN DE GALERIES Wij zijn door zeer bijzondere omstan digheden in staat een partij lakens en j slopen van prachtige kwaliteit aan te bieden tegen extra VOORDELIGE OUDE PRIJZEN Deze prijzen worden spoedig hoger Wees er snel bijl Doe uw voordeel en profiteer van deze geweldige buitenkans. PRIMA GRASLINNEN lakens 150 x 240 cm 180x240cm, Slopen Km Ellen 7.75 8.90 mei cordon ol ajour 8.25 9.75 met cordon en geborduurd 9.25 990 Als extra attractie voor St. Nicolaas lunchkleed in mooi ruitdessin, wasecht 130 x 160 cm. f. 4.45 Zware katoen kwaliteit. Model ,/Junior" een stevige houder In effen kleuren, voorzien van 14 krt. gouden pen, 2 jaar schriftelijke garantie O. bijpass, vulpotlood 1.^ Model „Lady" fraai gemarmerde slanke houder,in pastelkleuren, 14 krt gouden pen, 3 jaar schriftelijke garantie x. bijpass, vulpotlood Model „Excellent" een forse gemarmerde houder, met extra'grote 14 krt gouden pen, 3 jaar schriftelijke -n garantie 9. bijpass, vulpotlood 2.25 VROOM DKEESDIAIMN AMERSFOORT

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 9