DAGBLAD VOOR AMERSFOORT AGRESSIE" zegt Austin over Chinese inmenging in Noord-Korea AMERIKA MOET NU DOORZETTEN! Algehele overeenstemming op de Unie-conferentie Reeks van financiële besluiten WOE (rood China) veroordeelt Amerika Frankrijk staat voor een regeringscrisis In wiens belang Aandrang op gebruik van atoombom Russen laten China het spit afbijten YN-legers gemiddeld al 80 km. teruggetrokken J 3.0e Jaareang, no. 281 Woensdag 29 November 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 35 cent p. w. of 4.50 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TI. DE BOORDER LAKE SUCCESS. „Het schijnt thans aan twijfel onderhevig dat de oorlog in Korea snel beëindigd kan worden. Thans is ook duidelijk dat, wat de gehele vrije wereld hoopte een interventie was met een beperkt doel, in feite agressie is, openlijk en weloverdacht. Ik ge- bruik hier het woord agressie in deze raad en voor de wereld in opdracht van mijn regering." Dit verklaarde de Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Warren Austin, gisteravond toen de debatten over Formosa en Korea in aanwezigheid van de Chinese communistische delegatie waren begonnen. Austin kleedde zijn beschuldigingen aan 't adres van Rood-China in een serie vragen, welke hij aan de leider van de communistische delegatie, Woe Hsioe Tsjoean, voorlegde: Hoeveel Chinese communistische troepen zijn Korea binnengedrongen? Hoe is hun organisatieIn ver band met het communiqué van MacArthur, dat verzekerde dat 200.000 Chinezen in de strijd zijn geworpen worden deze troepen door Peking onderhouden of zijn het vrijwilligers? Waren de vliegtuigen ook vrij willigers? Hoe komen particuliere Chinezen in het bezit van straaljagers? Kan de afgevaardigde ons ver tellen hoe lang de Peking-regcring deze aanval heeft voorbe reid? Het is een ieder duidelijk, dat zulk een WARREN AUSTIN Hoe komen particulieren aan straalvliegtuigen aanval niet in enkele dagen op touw gezet is. Het moet duidelijk zijn, dat deze troepenmacht, ge traind en uitgerust als een gedisci plineerd leger, lange tijd op zijn taak moet zijn voorbereid. Austin vroeg tenslotte: was de communistische interventie wer kelijk in het belang van het Chi nese volk, zoals gezegd is, of was het in het belang van de grote Russische mogendheid die al reeds zoveel voordelen gehaald heeft uit Mandsjoerije ten koste van het Chinese volk? De Chinese vertegenwoordiger Woe Hsioe Tsjoean, die vervolgens aan het woord kwam. verklaarde alleen te zullen spreken over cle Amerikaanse agressie tegen For mosa en Korea. Op Austins be schuldigingen ging hij niet in. Woe, die zeide te spreken na mens 475 millioen Chinezen, noemde alle beslissingen der V. N. inzake Azië zonder deelneming van de regering te Peking waarde loos. De kern van zijn betoog be trof Formosa, dat op grond van de geschiedenis, van de verklaringen te Cairo en Potsdam afgelegd, en van de Japanse voorwaarden voor een overgave zowel de jure als de facto als een onvervreemdbaar deel van het Chinese territoir moet worden beschouwd. Ondanks Truman's verklaring van Januari j.l. hebben de V.S. zich verstout, aldus Woe, met de regering van Tsjang afspraken te maken, om Formosa te gebruiken als basis tegenover China. In dit verband maakte Woe volop ge bruik van MacArthur's vele en Auriol weigert ontslag kabinet-Pléven (Van onze correspondent te Parijs) PARIJS. Vandaag, op het ogenblik dat de internationale toestand zich ernstig toespitst, staat Frankrijk voor een regeringscrisis. Gister avond heeft Pléven de president het ontslag van zijn regering aange boden, nadat een communistische motie legen Jules Moch, na geheime stemming, met 235203 stemmen was aangenomen. Zeven en dertig biljetten waren ongeldig. De president heeft het ontslag geweigerd. De regering zal vandaag de kwestie van vertrouwen stellen. Hierover moet in het openbaar gestemd worden. Gisteren had de stemming plaats 1 andere ministers verantwoordelijk is voor het verloop van het generaais- schandaal De befaamde kabinetszit ting. waarin besloten werd een ver volging tegen de avonturier Peyré te staken, heeft hij zelfs niet meege maakt. De vereiste absolute meerderheid is niet gehaald. Het feit, dat over de motie van vertrouwen openlijk ge stemd moet worden, zal voldoende zijn om alle niet-communistische tegenstemmers weer in het gareel te brengen, maar de regeringsmeerder heid is diep geschokt Vooral de socialisten zijn furieus. De kloof tus sen hen en de katholieken wordt groter. Zij zoeken toenadering tot de radicalen, die zich bij deze stem ming correcter gedragen hebben. gevaarlijke uitingen, vooral in zijn in Augustus gezonden boodschap aan Amcrika's veteranen. De sta tus van Formosa is voor China, al dus Woe, geen probleem. Peking is vastbesloten, het eiland te bevrij den. Hij zette uiteen, dat China geen ogenblik twijfelt aan Ameri- ka's imperialistische bedoelingen in Korea. China ziet zich daar on middellijk bedreigd. Tenslotte bracht hij namens zijn regering drie voorstellen ter tafel: 1. Veroordeling van de V.S. en het nemen van sancties tegen de V.S. wegens agressie in China, Formosa en Korea: 2. Onmiddellijke maatregelen voor een algehele terugtrekking der Amerikaanse troepen uit For mosa: 3. Onmiddellijke maatregelen voor een algehele terugtrekking der Amerikaanse troepen uit Ko rea. Noord- en Zuid-Korea dienen hun interne zaken zelf onderling te regelen. Door dr M. van Blankenstein T^)E nieuwe ontwikkeling van het Koreaans conflict is blijkbaar voor het opperbevel van de troepen der V.N. evenzeer een verras sing geweest als voor de rest van de wereld. Wei kan men zeggen dat de inlichtingendienst van het leger te kort geschoten heeft, maar men bedenke dat de lucht macht strenge instructies had niet boven Chinees gebied te vliegen. Er zijn echter ook andere middelen om achter de waarheid te komen en de Ame rikanen zijn soms lang niet slecht gebleken in de toepas sing ervan. Deze kéer is het blijkbaar slecht gegaan. Men moet zich daarom afvragen hoe MacArthur weet dat er 300.000 man Chinese troepen op Rus sisch gebied gereed staan, als hij niet geweten heeft dat hij 200.000 man vlak tegenover zich had. over de communistische resolutie, die voorstelde Jules Moch voor het Hooggerechtshof te dagen. Een der gelijk voorstel eist de constitutionele meerderheid, d.w.z. 286 stemmen. Het maakte een geheime stemming noodzakelijk. Er is in de Kamer een sterke stro ming tegen Jules Moch. Zijn door tastend optreden aan Binnenlandse Zaken, zijn diplomatiek fiasco in Washington hebben hem vele vijan den gemaakt; anti-semitisme spreekt ook een woordje mee. Men heeft echter niet de moed gehad hem op zijn politiek aan te vallen en met reden. Want Moch heeft nooit iet» buiten de regering om gedaan. Elke minister is voor zijn daden mede verantwoordelijk. De regering heeft dat ook op de meest correcte wijze getoond door collectief ontslag aan te bieden. Zijn tegenstanders hebben de communistische motie aangegre pen omdat de stemming over die motie geheim was. Men heeft het zelfs geen bezwaar gevonden dat die motie Moch voor de rechter daagt en dus in zijn eer aantast. De zaak is te verachtelijker daar Jules Moch zeker minder dan de Advertentie tl.M Fabriek voor atoomenergie in Zuid-Carolina WASHINGTON De regering zal in Zuid-Carolma een fabriek voor atoomenergie bouwen, waar mate riaal voor de waterstofbom zal wor den gemaakt. De bom zelf zal daar niet worden gefabriceerd, noch an dere atoomwapens De pi-oducten van de fabriek zullen zowel voor wapens als voor industriële doel einden kunnen worden gebruikt. Verwacht wordt, dat de komende anderhalf jaar meer dan 1500 gezin nen uit de buurt naar elders moe ten vertrekken. NEW YORK. Verschillende Amerikaanse senatoren hebben zich raar aanleiding van MacArthur's communiqué in vrij krasse termen uitgelaten. De bekende senator Brewster was van mening, dat Mac Arthur de bevoegdheid moest heb ben om „naar eigen inzicht" tegen de Chinese communisten de atoom bom te gebruiken. Hij legde er de nadruk op, dat hij niet pleitte voor het gebruik van de atoomboom tenzij Mac Arthur van oordeel zou zijn, dat dit een einde aan de oor log zou helpen maken De democratische afgevaardigde Rivers heeft aangekondigd dat hij Truman zal voorstellen de atoom bom te gebruiken tegen de Chinese commünistifche troepen in Korea. Wanneer er ooit een ogenblik is om dc atoombom te gebruiken is dit thans aangebroken", aldus Ri vers. Congres-kringen menen dat Tru man een buitengewone toewijzing van een milliard dollar zal vragen om de atoom-bom-productie uit te breiden op de snelst mogelijke ma nier. De terugslag van het communiqué van Mac Arthur is in de gehele we reld geweldig geweest. In Londen leidt men uit het com muniqué af. dat Mac Arthur toe stemming wenst om de Chinese bases in Mandsjoerije te bombarde ren. United Press weet te melden, dat Groot-Brittannië daartoe in de V.N. .niet zal medewerken, ofschoon Britse functionarissen zich van iedere beoordeling van de plotse linge overgang van zelfvertrouwen naar wanhoop bij Mac Arthur angstvallig onthouden. Ongeregeldheden in Soekaboemi AMSTERDAM. De directie der Preanger Landbouw Maatschappij heeft telefonisch bericht ontvangen dat in het district Soekaboemi ern stige ongeregeldheden voorkomen. De situatie zou thans dermate zorg wekkend zijn. dat. ook zij evenals de directies der meeste aldaar ge legen cultuurondernemingen, moest besluiten het Europees personeel en zijn gezinnen de onderneming tij delijk te doen verlaten. VS roepen Nationale Veiligheidsraad bijeen WASHINGTON. De Nationale Veiligheidsraad der V.S. in feite de hoogste politiek bepalende in stantie der regering is Dinsdag bijeengeroepen. Truman sprak vijf kwartier over de Koreaanse kwestie. De Nationale Veiligheidsraad met de president aan het hoofd bestaat uit de ministers van Buitenlandse Zaken, Defensie, Leger, Marine en Luchtmacht, het hoofd van de Raad voor de Nationale Veiligheidsbron nen en enkele andere door de presi dent en de Senaat benoemde hoge functionarissen. De raad heeft tot taak de doelen, verplichtingen en risico's van de V.S. met betrekking tot het militaire potentieel te ramen en aanbevelingen te doen. zij zich in het Koreaanse conflict zouden laten meeslepen; zeker niet zolang nog niet vaststaat dat de Chinezen het alleen niet zouden kunnen klaarspelen. Op het ogenblik kan men ten aanzien van niets in de wereldpoli tiek voorspellen, behalve misschien ten aanzien van catastrofale ge beurtenissen voor alle betrokkenen in Oost-Azië. Koersdaling op beurs van New York NEW YORK. Dc ontsteltenis over Korea veroorzaakt door de Koreaanse crisis, had Dinsdag een scherpe koersdaling op de New Yorkse effectenbeurs tengevolge. Er ontstond 'n verkoopgolf die dc koer sen met één a vier dollars per aan deel deed dalen. Wisselend bewolkt g Weersverwachting geldig van g Woensdagavond tot Donderdag- - avond: Wisselend bewolkt met aan- j| vankelijk enkele buien, hoofd- 1 zakelijk in de noordelijke helft j§ van het land. Krachtige en }j langs de kust af en toe harde 1 wind tussen West en Noord- s West. I 30 Nov Zon op 8.23 onder 10.33 3 ■a Maan op 21.43 onder 13.01. ^^EBïïgil?T'aJïïLTUTimnow^nmrnifiirmim:niiirf^rrTr.Dinnti"iirffm DEN HAAG. Economische en vooral financiële problemen hebben, gelijk te verwachten viel. de hoofdschotel gevormd op de ministerscon ferentie der Nederlands-Indonesische Unie. die vandaag in Den Haag gesloten is. een week nadat in een vergadering van de volledige delega ties dc agenda werd vastgesteld en de besprekingen in dc werkgroepen begonnen. Deze agenda is niet alleen volledig afgewerkt, maar ook is omtrent alle punten daarvan tussen dc beide Unie-partners overeen stemming bereikt. De belangrijkste besluiten betreffen de pensioenen van het gewezen burgerlijk- en militair overheidspersoneel, dc over making van lopende inkomsten, de monetaire betrekkingen van Neder land en Indonesië tot andere landen, alsmede het delgen van Indone sische schulden aan Nederlandse ingezetenen. Daarnaast is van gedachten ge wisseld over de internationale si tuatie, o.a over de problemen, die aan de orde komen wanneer een vredesverdrag met Japan zou wor den gesloten, over de in Indonesië gearresteerde Nederlanders en over het vraagstuk der zich in dienst van de Indonesische Republiek be vindende Nederlandse ambtenaren. Wat de handelspolitieke samen werking betreft; indien beide mo gendheden zulks gewenst achten, kunnen zij evenwel gezamenlijk overeenkomsten met andere landen in Europa aangaan In die gevallen zal het betalingsverkeer geleid wor den over de Nederlandse Bank. Met betrekking tot de pensioenen werd een nieuwe regeling getroffen, die zowel voor in Nederland geves tigde gepensionneerden geldt als voor die welke elders buiten Indo nesië wonen, voor zover zij niet de Indonesische nationaliteit bezitten of. van Aziatische afkomst zijn. Zij die onder deze regeling vallen krij gen hun pensioen tot het nominale bedrag, alsmede duurtetoeslag en kindertoelagen, uitbetaald in Ne derlands courant Binnenkort zullen door het devie- zeninstituut voor Indonesië vergun ningen worden afgegeven voor de overmakiqg uit Indonesië van gel den, waarmee bepaalde uit de oor logsperiode stammende categorieën van schulden var. Indonesische de- viezeningezetenen aan Nederlandse deviezeningezetenen geheel of ten dele zullen kunnen worden afge daan. In het algemeen zal met ingang van 1 Januari 1951 aan deviezenin gezetenen van Nederland, vergun ning voor transfer van lopende in komsten worden toegestaan tot een maximum van f 5000 Ned. crt. per jaar. Gedurende 1951 zal Nederland geen belemmeringen in de weg leg gen aan repatriëring van vrijwillig geliquideerde Indonesische guldens- beleggingen in Nederland tot epn maximum bedrag van 60 millioen Ned. crt. Voor winsten, behaald in boek jaren, geopend na 1 Juli 1950, zal het z.g basisjaren-criterium (waar bij de gemiddelde fiscale winst over 19371939 als norm wordt aange legd) niet langer van toepassing zijn. Bij winsttransfer van andere boekjaren zal het uiterst soepel worden gehanteerd. In gevallen waarin overheidsmaatregelen de be drijfsresultaten op bijzondere wijze hebben bevorderd kan tot beper king van de winsttransfer worden overgegaan A/T EN zal in Amerika In de ko- k mende dagen explosieve be slissingen moeten verwachten. Het is niet aan te nemen dat de Amerikanen zich nog kunnen laten beperken in het gebruik van de middelen die te hunner beschikking staan. En men kan gissen wat dat beduidt Zullen de Chinezen daar voor nog terugwijken Zij moeten I dit risico onder ogen hebben gezien toen zy begonnen. De Amerikaanse openbare me ning moet nu in een staat van uiter ste opwinding zijn. De Chinezen zyn met grote arglist te werk gegaan. Het scheen of er met Mao over Ko rea te praten was. Toen de afge vaardigden van Peking te New York aankwamen, verklaarden zy, op vriendschappelijke wijze, dat China vooral geen conflict wenste met Amerika. Nu het masker afge worpen is, voeren zy een hoog woord en zeggen in de Veiligheids raad dat zij niet gekomen zyn om over Korea te praten, maar om dc Amerikanen wegens Formosa ter verantwoording te roepen. Het Is juist wat het Amerikaanse publiek en het Congres nog nodig hadden om op hun regering enorme druk uit te oefenen ten einde haar te doen besluiten tot het gebruik van de middelen, waaraan Amerika zulk een enorme inspanning heeft besteed en die ten doel hadden te beletten wat nu in Korea dreigt; dat de beschaafde wereld door grote massa's onder de voet wordt gelopen. Deze dagen kunnen dus zeer fatale beslissingen brengen van Amerikaanse kant, van Chinese kant en ook van Russische kant. Wat zal Rusland doen? Het heeft de Koreanen tot op dit ogenblik ge steund ondanks alle verzekeringen van het tegendeel. De vorige week nog hebben de Amerikanen een tank buitgemaakt van splinternieuw Russisch modeL De kwade trouw van de Russen in deze hele aangelegenheid sinds zy te Lake Success zyn teruggekeerd is een reden temeer om te verwach ten, dat het Amerikaanse volk, dat tenslotte zyn regering drijft, niet meer tot terughouding tc bewegen zal zijn. De Russen zullen dan voor een beslissing komen, die zij tot nog toe steeds uit de weg zyn gegaan ten koste van veel prestige. Het is daarom moeilyk aan te nemen, dat r Verhoging pensioenen heden van kracht DEN HAAG. De wet van 9 November 1950 tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toeslag is vandaag in werking ge treden. A Nee toch... Heus! I Van ijspaleizen ge- Cf) sproken: de Zwit- sers hebben een echt paleis 20 meter on- yj der de oppervlakte if in de gletscher van het Jungfrau Joch, Bogen, wanden, zui len en baan zijn alle uitgehakt. Zij weer kaatsen het electrisch licht duizendvoudig. Te Napels is een 26-jarige jonge man gearresteerd, omdat hij iedere nacht op de leeuwen van een fontein klom en ze met zweepsla gen tot galopperen trachtte te dwingen De leeuwen waren echter van steen en de jongeman behoor de tot 'n groep wed renwinnaars. En te Hilleroed (Denem.) deed de politie hetzelfde met een jongeman die zijn vrouw beloofd had vroeg thuis te zullen komen en die meende, dat hij in een krantenkiosk woonde, reden waar om hij het kioskdeurtje Chinezen proberen omsingelingsactie TOKIO. Naar verluidt zyn Chinese communistische troepen, die door dc „bres van Toktsjon" binnenstromen, een grote omsingeling van de strijdkrachten der V.N. begonnen. Amerikaanse piloten meldden, dat dc communisten, die snel dc door hen geforceerde doorbraak uitbuiten, in Westelijke richting naar dc kust afzwenken cn ccn groot deel van de troepen der V.N. dreigen af te snijden. De frontlinie in Korea liep Dinsdagavond in een boog van even ten Noorden van Paktsjon in het Westen naar het Oosten over de Tsjongtsjon bij Wonni en dan Zuidoostwaarts naar Poektsjangni Bij Paktsjon moesten Zuid-Ko- reanen en de Amerikaanse 24e di visie zich dichter naar de stad te rugtrekken. Men verwacht, dat de verbonden troepen tussen Soekt- sjon en Soentsjon een nieuwe ver dedigingslinie zullen vormen. In deze belangrijke centrale sec tor Jongbjon-Koedjandong trok ken de Amerikaanse 25e en 2e di visie minstens 16 kilometer terug. Jongbjon en Wonni vielen in com munistische handen. Een en mogelijk twee commu nistische regimenten dringen door het bij Toktsjon geslagen gat langs de Taedong. Maengsan, 20 kilome ter ten Noord-Oosten van Poekt sjangni, werd door de tegenstander bezet. In het Tsjoisin-bekken leveren Amerikaanse mariniers een felle strijd tegen de toenemende aan vallen van de sterke communis tische strijdkrachten. In het uiterste Noord-Oosten aan de kust van de Japanse zee won de Zuid-Koreaanse ..Capitool- divisie" weer drie kilometer ter rein ten N.-Westen van Tsjongdjin. Volgens dc laatste berichten hebben de verbonden troepen de aanval 70 kilometer ten Noorden van Pjongjang tot staan gebracht. In de afgelopen drie dagen is 't front ongeveer 80 kilometer terug getrokken. Bij het aanbreken van de dag hadden de verbonden troe pen op de rechter flank ten oosten van koenoeri nagenoeg geen ter rein meer in handen Volgens een woordvoerder van het eerste le gerkorps trekken ten westen van Toktsjon minstens vijf regimenten op Koenoeri aan, terwijl een an dere grote legermacht druk oefent op verbindingslijnen van het achtste leger in het zuiden. Vlieg tuigen der V.N. hebben met een MMMB moei- zaam j orceerde. zware bomaanval het belangrijke spoorwegcentrum Taetsjon ver woest. Verwacht wordt, dat de verbon den strijdkrachten zich staande kunnen houden langs een linie dwars door Korea even ten noor den van Pjongjang en Wonsan, waar het schiereiland op zijn smalst is, ondanks het feit dat de Chinese communisten numeriek aanzienlijk in de meerderheid zijn. Deze mening is gebaseerd op de overweldigende superioriteit in de lucht en op zee van generaal MacArthur's strijdkrachten, en de grotere schietcapaciteit van elk der manschappen der verbonden troepen. Mgr Josef Beran beschuldigd PRAAG. Aartsbisschop Josef Beran, primaat van Tsjecho-Slowa- kije. blijkt, hoewel hij niet zelf te recht staat, de centrale figuur in het proces 1e Praag, waar negen R.K. geestelijken van hoogverraad en spionnage zijn beschuldigd. Twee beklaagden verklaarden gisteren opnieuw, dat de primaat betrokken was bij spionnage tegen het re giem in Tsjecho-Slowakije. De pre sident van de rechtbank heeft dui delijk doen uitkomen, dat de recht bank dit als een vaststaand feit be schouwt. Sinds Juni van het vorig jaar is de primaat in zijn paleis on der huisarrest. Gisteren is tegen de aartsbisschop getuigd door diens oud-secretaris dr Jan Boukal. en door dr. Antonin Mandl. die door mgr. Beran aan het hoofd van dc katholieke actie in het land was geplaatst. Voortdurende gevechten in Indo-China SAIGON. Vijftig Franse sol- daten hebben zich al vechtend een weg gebaand door de Vietminh. troepen, nadat hun fort Chuphai- san, ten Westen van Moncay gele gen. in felle gevechten letterlijk met de grond gelijk was gemaakt. Zij bereikten, met medeneming van het grootste deel van hun zware uitrustingen, het fort Ha- coi. 23 km. Zuidwestelijk vah. Moncay. Etna nog in zeer actief stadium CATANIA Dc grommende Etna wierp vandaag een naar het leek onuitputtelijke stroom gesmolten lava langs haar hellingen in twee vernietigende slangen naar benedeA. De gehele nacht rommelde en beef de de vulkaan. Explosies der gas sen dreunden, vlammenstralen scho ten de lucht in cn wolken as daal den neer, terwijl de lava uit 37 kratermonden stroomde. Gistermorgen om half negen, ruim i vijftig uur na het begin van de eruptie, bevond de Etna zich nog steeds in wat de geleerden noemen j „een zeer actief stadium". Hoewel j er nog geen onmiddellijk gevaar voor bewoonde streken is. zette de politie de bergwegen af om ver keersopstoppingen te vermijden DEN HAAG Een Reuterberlcht uit Sydney maakt melding van het uitbreken van mazelen aan boord van het ss. „Volendam". dat met 1200 Nederlandse emigranten op weg is naar Australië. Vijftig personen zijn ziek. Het schip zal 29 of 30 No vember in Sydney arriveren.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1