STADSVENSTER Raad verdiept zich in woningbouw voor de industrie Raad herdenkt bekwaam stadsbestuurder Ui tbreidingsplan Kapel weg krijgt één stem tegen Nieuw reglement van orde aanvaard Noteert u even DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Hoe blij zou ik zijn met Dan zoncler ongelukken 2 Woensdag 29 November 1950 (Van een onzer verslaggevers) Toen de raad Dinsdagavond ruim vier uur had vergaderd, de klok al op over elven stond, waren pas vijftien van de 38 agendapunten afgehandeld. Burgemeester H. Molendijk vond het toen blijkbaar welletjes, want hij verdaagde de vergadering tot hedenmiddag twee uur. Het belangrijkste deel van de agenda werd overigens reeds afgehandeld. Het gewijzigde reglement van orde voor de vergaderingen van de gemeente raad ging er vrij vlot na enkele algemene opmerkingen door, maar de behandeling van de voorstellen betreffende de woningbouw namen meer tijd in beslag. Over de toewijzing van twaalf woningen aan de N.V. „Bronswerk", waren lang niet alle raadsleden het eens. Tóch werden deze voorstellen goedgekeurd en Amersfoort krijgt daardoor binnenkort weer 68 woningen meer. Breedvoerig sprak men nog over de voorlopige vaststelling van het uitbreidingsplan „Kapelweg en omgeving". Maar toen het op stemming aankwam, bleek slechts één raadslid tegen stander. Reeds bij de behandeling van de ingekomen stukken kwamen de tongen van de raadsleden los. Er was een schrijven van de raadsleden W. van Apeldoorn en K. ter Burg om aan de ondersteunden, de ouden van dagen en de gemeente-ambte naren een gratificatie te verstrek ken i.v.m. de komende feestdagen. Wethouder J. Koopman (P.v.d.A.) kon mededelen dat, evenals voor gaande jaren, aan alle ondersteun den een gratificatie zal worden ge geven. Het bedrag moet door B. en W. nog worden vastgesteld. Maar wethouder C. van Zwol (C.H.U. voegde daaraan toe, dat deze rege ling uiteraard niet voor de gemeen te-ambtenaren kan gelden. Deze categorie van werknemers valt on der de Rijksregelingen. En dan was er nog een verzoek van de heer W. van Apeldoorn om hem alsnog verlof te geven voor het stellen van vragen betreffende de uitbreiding van de ,,Theo Tliijs- senschool". Dit raadslid betoogde, dat de school tot opheffing gedoemd is. Deze enige neutrale kleuter school, in het Soestcrkwartier is zeer slecht ondergebracht. Hij criti- seerde het gemeentebestuur en gaf te kennen dat het college niet mede werkend en stimulerend ten opzich te van het kleuteronderwijs werkt. Wethouder A. IJ. Spiekermann J ontzenuwde de opmerkingen van j de heer Van Apeldoorn. De I gemeente stond aanvankelijk I machteloos, om dat het geen ver gunning kon af- I smeken van het ministerie voor 1 de bouw van een behoorlijke school. Tenslotte is deze toch gekomen en binnen kort hoopt men in het Soester- kwartier een permanent schoolge bouw te kunnen vestigen. De crltiek aan het adres van het gemeentebestuur, die de heer Van Apeldoorn had geuit, moest de raadsvoorzitter terugwijzen. Het is niet zo, dat B. en W. weinig waar dering voor het kleuteronderwijs in onze gemeente hebben. Van alle zij den is dit onderwijs de laatste ja ren gestimuleerd. De heer Molen dijk meende dat de ruime subsidies daarvan een duidelijk voorbeeld zijn. Spiekermann &.V Mevr. Van der Ham—Reumer GRAND THEATRE t/m 29/11 „The Barkleys From Broadway". Zon dag: 1.30, 4.00. 6.30 en 9 uur. Ov dagen: 2.30, 6 30 en 9 uur. Elke leeftijd. Grand ThéStre: 30 Nov 2.30, 6 45 en en 9 uur ..Een vrouw uit het volk". CITY THEATER- De Dijk ls dicht. Van Zondag t.m. Maandag 6.45 en 9 uur. Maandag t m. Donderdag 2. 3 en 4 uur uurvoorstellin- gen van hot Kon bezoek aan Londen en andere actualiteiten over de Kon. Fam. REMBRANDT THEATER. ..Het beest met de vijf vingers" 18 jaar. Vrijdag en Zaterdag- 2 30, 6.45 en 9 uur. Zondag: 2 00 4.15, 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. 29 November: Gezelschap Guus Os- ters „Bakersprookje", Amicitia. 20 uur. 29 November: Volksuniversiteit. Ot to van Tussenbroek ..Het zien van schilderijen", Openbare Leeszaal. 20 uur. 30 November: Toneelavond „Ons Belang". „Als de klok waar schuwt". Amicitia. 20 uur. 30 November: Nederl. Ver v Volkszang, zangavond, 's Prin senhof 20 uur 4 December: A.N.G.B. feestavond. Amicitia 20 uur. 4 Dcectnbcr: Polowedstrijden Sportfondsenbad. 19.15 uur: Neptu- nus 1UZSC 1 (dames); AZPC 1 —Robbén 1 (dames)) 19.45 uur en 20.15 uur: D.W K.Robben 2 (he ren). 6 December: St. Nicolaasfcest „Nep- tunus", Sportfondsenbad 19.uur 6 December: St. Nicolaasfcest Poly- norm personeelsver. Amicitia 14.30 uur 7 December: Contactavond Poly- norm pers.ver 's Prinsenhof 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Amersfoortse Academie voor Beeldende Kunsten, expositie Jim Frater tot en met 30 November. Amersfoorts Kunstenaars Ge nootschap. tot en met 3 Decem ber. expositie St. P en Bloklands gasthuis. 10—5 uur. OPENBARE LEESZAAL- Uitlening volwassenen 2—5; en Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Voor kinderen: Woensdag- en Zaterdag middag van 2.304.30 uur. OPENBARE LEESZAAL. filiaal Soestcrkwartier (Zonnebloemstr 67). Uitlening: Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—3 uur NACHTDIENST APOTHEKEN: Vlezenbeek, Varkensmarkt 19a, tel. 3767 en Cramer, Utrechtseweg 93, tel. 3498. Onmondig Opmerkingen van algemene aard gingen vooraf aan de artikelsge- wijze behandeling van het nieuwe reglement van orde voor de verga deringen van de gemeenteraad. De heer Van Apeldoorn (C.P.N.) zette uiteen, waarom hij zich als lid uit de commissie ad hoc (die deze reglementen samenstelde) had te ruggetrokken. Hij was van mening, dat men niet kan medewerken aan bepalingen, waarby men reeds bij voorbaat de mond wordt gesnoerd. Het streven van de commissie ad hoe zette de heer mr. P. A. G. Ubink (K.V.P.) uiteen. Men kan, zo zcide hrj. zoals de heer Van Apeldoorn zich onttrekken aan be palingen. die de raad vaststelt. Maar z.i. had juist de heer Van Apeldoorn bij de samenstelling van het reglement medewerking moeten verlenen om interpretatiemoeilijk heden te voorkomen. Bij de artikelsgewijze behande ling van het voorstel werden slechts enkele kleine redactiewijzigingen aangebracht, waarna het reglement, met de stemmen van de communis tische raadsleden Van Apeldoorn en Ter Burg tegen, werd aangenomen. De voorlopige vaststelling van het uitbreidingsplan „Kapelweg en omgeving" was een voorstel dat er niet „zomaar" doorkwam. Eerst uitte de heer K. Coolen (K.V.P.) zijn crltiek. Hij was van mening, dat door de uitvoering van het plan-De Berg (..een ongerept stuk je natuurreservaat", zoals hij het noemde) ernstig wordt aangetast. Men moet. volgens de heer Coolen. blij zij" niet een dergelijke natuur lijke bebouwing en deze door de voorgestelde uitbreiding geen ge weld aandoen. Hij drong er op aan, alsnog wijzigingen aan te brengen, opdat de natuurlijke bebouwing on aangetast blijft. Mevrouw Van de Ham-Reumer (Arb.) merkte op. dat de gepro jecteerde huis houdschool wel excentrisch is gelegen. Deze woordvoerdster betoogde dat een dergelijke school juist daar moest omen, waar een primaire behoefte bestaat. En dat is niet in deze wijk, maar veel eerder in het Soes- terkwartier. De voorzitter inter rumpeerde evenwel, dat in het voorlopige plan slechts over één school wordt gesproken en daarmee behoeft men de nieuwe huishoud school niet te bedoelen. Daarover kan binnenkort hog gepraat wor den, wanneer het definitieve plan In de raad komt. Fraaie afsluiting Dr. B. S. A. Al (Arb.) betoogde, dat een deel van zgn fractie de be zwaren van de heer Coolen deelt. Inderdaad gaat een deel van het bestaande recreatiegebied verloren. Maar de heer Al kon zich daaren tegen heel goed het standpunt van B. en W. indenken. De geprojecteer de school en het Lyceum vormen stedebouwkundig gezien een fraaie afsluiting van de nieuwbouw. Het is een aanvaardbare oplossing, die stedebnuwkundig winst oplevert en bovendien fcet gebied der recreatie practisch onaangetast laat. De heer Wiel inga (A.R.) beaamde deze op merkingen. evenals de heer De Ke- ber (VVD.). De laatste spreker wilde de jeugd in het recreatiege bied evenwel de volle vrijheid laten. „Laat ze daar ongehinderd rovertje spelen", zo vroeg hij. Wethouder Koopman deed hem deze toezegging met een lachend gezicht. De wethouder betoogde, dat met het verbeterde plan de aantas ting van de natuurlijke schoonheid tot een minimum is teruggebracht De bestaande schoonheid mag men in stedebouwkundig opzicht aan tasten, wanneer het een betere op lossing ten gevolge heeft. Erf dat meende spreker in het onderhavige geval te kunnen concluderen. De heer Coolen merkte in tweede instantie op. dat hij weinig begrip had voor het standpunt van de heer Koopman. Door de bouw van een school, wordt een deel van het unieke panorama weggenomen. En dat betreurde spreker. Stedebouw kundig is de geprojecteerde plaats misschien juist, maar in het onder havige geval wilde de heer Coolen de plaats met enige piëteit afwe gen ten opzichte van de schoonheid op die plaats. En dan is het z.i. mogelijk stedebouwkundig een an dere oolossing te vinden. Wethouder Koopman gaf evenwel te kennen, dat onderzoekingen heb ben uitgewezen, dat met de bouw van een school op de geprojecteerde plaats het panorama In geen enkel opzicht wordt aangetast. Met enige trots sprak h(j de hoop uit, dat by vaststelling van andere plannen evenveel rekening met de plaatse lijke schoonheid zal worden gehou den, als bU het uitbreidingsplan „Kapelweg en omgeving" ls ge schied. Het voorstel werd hierna z.h.s. met de stem van de heer Coolen tegen, aangenomen. Afhankelijk? Het aangaan van een contract met de N.V. Bronswerk inzake de bouw en verhuur van 12 woningen ten behoeve van de huisvesting van het personeel der N.V., noemde mr. Th. A. Fruin (Arb een groot risico voor de gemeente. Immers, door dit systeem wordt een aantal woningen aan werkgevers afgestaan, die dan naar eigen inzien over de verdeling kunnen beslissen. Op deze wijze kan voor de werknemers een zekere af hankelijkheid ontstaan. Ook maakte de heer Fruin bezwaar tegen het achterwege laten van een vaststel ling der huur. Hij had graag in het voorstel omschreven gezien, hoe dit vastgesteld wordt. Tenslotte diende hij een gewijzigd besluit in, waarby in plaats van de werkgever de ge meente opdracht wordt gegeven de woningen te verhuren. De heer Hermans (K.V.P.) was van mening, dat met dit voorstel een gevaarlijk precedent wordt ge schapen. Immers, andere indus trieën hebben evenveel recht om on der dezelfde voorwaarden huizen te bouwen. En dat zal de gemeente grote financiële lasten bezorgen. De twee voorstellen op deze raads- agenda, die over industriewoningen handelen, kosten de gemeente reeds 237.000. En dat bedrag wordt zeker hoger, wanneer ook andere industrieën de medewerking van het gemeentebestuur inroepen. Voorts betoogde de heer Hermans, dat over 50 jaar wanneer de hui zen zullen zijn afgelost. de com plexen waardeloos zullen zijn. Dc heer Van Apeldoorn zag geen noodzakelijkheid, om zich offers te getroosten om de aantrekking en uitbreiding der industrie te bevorde ren. Hy vroeg, of met deze bouw de beschikbare grondvoorraad nog wel voldoende is, om de eigen contin genten te kunnen uitvoeren in dc komende jaren. Vol lof Mr. F. C. A. Eenhorst (K.V. P.) was vol lof over het voorstel. Hij meende, dat B. en W. hier mede duidelijk aantonen, dat zij een juist inzicht hebben ten op zichte van de in dustrialisatie. De industrie kan slechts uitbrei den, wanneer het haar personeel huizen kan aanbieden. De heren Kalkman (C.H.U.) en De Feber deelden dit standpunt, terwijl de heer De Gans (A.R zich achter het betoog van de heer Hermans schaarde. Inderdaad, zo moest wethouder Koopman in z(jn antwoord erken nen, wordt met dit voorstel door de gemeente een belangrijk financieel offer gebracht. Maar het ls ook zo, dat de gemeente met het voorstel een belang dient, dat de industria lisatie van onze stad ten goede komt. Dat de huizen na 50 jaar waardeloos zijn, wilde de heer Koopman niet aanvaarden. De kwa liteit van de woningbouw in Amers foort. is van dien aard, dat de hui zen een geruime tyd zullen mee gaan. Ook het door de heer Her mans geraamde tekort, is niet juist. Dat zal veel lager liggen, mede dooi de hogere huren, die nog worden vastgesteld. De heer Koopman was er van overtuigd, dat met dit voorstel geen precedent wordt geschapen. Er is geen andere industrie ln Amers foort te vinden, die interesse zal hebben om onder deze voorwaarden huizen voor zijn personeel te bou wen. Dat heeft een onderzoek uit gewezen, zei de heer Koopman. De heer Koopman meende, dat het zo moet blijven, dat de N.V. Bronswerk de huizen verhuurt De door de heer Fruin voorgestelde ge wijzigde redactie wees hij van de hand. Z.i. is er voldoende zekerheid aanwezig, omdat het Prijzenbureau de huren vaststelt. Wat de aanwezige grond betreft, geloofde de bewindsman, dat de 1448. Op het eiland ls een kleine, primitieve scheepwerf en daar worden de schepen on der toezicht van Rob omgebouwd tot quasi- 17de eeuwse schepen. Het werk vordert be trekkelijk snel en ge lukkig heeft Rob ver der weinig kosten. Ge- durende al deze werk zaamheden staat er al tijd een spion van Ba- rasz op de loer. Gere geld houdt hij zijn op drachtgever op de hoog te met de stand van za ken. Opdracht om de aft uw van de schepen te saboteren krijgt hij echter niet. Blijkbaar heeft Bórósz andere I eiland doet Rob een ontdekking: langs een deel plannenOp een van zijn tochten over het van de haven staan oude scheepskanonnen in de grond, dienst doende als meerpalen. Die zou I hij best kunnen gebruiken. Deel 15 en 16 van de avonturen van KAPITEIN ROB zUn verschenen. itDe onderwereld van ProfLupardi" en „Het Rijk van de Witte Mammouth", Prijs cent per deeltje VerkrUgbaar DU onze agenten en bezorgers en DU onze administratie, Snouckaertlaan Amersfoort. Mr Eenhorst Vis bouw van deze twaalf woningen de beschikbare grondvoorraad voor de eigen woningcontingenten niet zal beïnvloeden. De voorraad is wel klein, maar het is geen bezwaar om het voorstel niet te aanvaarden. Ook in tweede instantie werd nog het woord gevoerd. Toen het op stem ming aankwam, bleek dat alleen de heren Coolen en Hermans van de K.V.P. en de heren Ter Burg en Van Apeldoorn (C.P.N.) tegen wa ren. Uitslag 264. Financiële bezwaren had de heer Vis (Arb.) tegen de bouw van de 22 woningen volgens het type W in het Soestcrkwartier. Dit raadslid betoogde, dat de 1 begroting van de j Dienst een lage re bouwsom aan geeft dan in wer kelijkheid het ge val is. De wet houder beaamde dit. Wanneer de begrotingssom gehandhaafd was gebleven, had men niet kunnen komen tot een sluitende exploi tatierekening. Het voorstel werd z.h.s. aangeno men. Ge zond gezin Het crediet voor de bouw van 34 duplexwoningen in het Soester- kwartier, verleende dc raad niet zonder meer. Eerst uitte de heer Vis (Arb.) in bedekte termen zijn vreugde over het plan. Tevreden was h(j niet met de duplexwoningen. maar aan de andere kant was hij toch ook weer blij. Immers, een klein deel van de jonggehuwden, dat nog steeds bij ouders inwoont, kan nu met deze kleine woningen wor den geholpen. Hij prees enkele voorzieningen in de plannen, maar betreurde het uitvagen van de douches. De heer Coolen (K.V.P.) had wei nig waardering voor het voorstel. De grootte van de woningen (290 m3) ligt beneden het minimum. In deze woningen kan een gezond gezinsleven niet tot ontplooiing ko men. Hij wilde de nieuwe woningen niet langer dan vgf jaar de kwalifi catie duplexwoningen geven. Daar na moeten de woningen worden om gebouwd tot simplexwoningen. Wethouder Koopman zeide, dat de gemeente met enige schroom duplexwoningen gaat bouwen. Het is helaas niet anders mogelijk Om de onbillijkheid tegenover de eigen in woners weg te nemen, z\jn de wonin gen voor dubbele bewoning geschikt gemaakt. Dat zjj na vijf jaar tot simplexwoningen kunnen worden verklaard, achtte de heer Koopman niet aanvaardbaar. Dat zal pas na tien jaar kunnen gebeuren, wanneer het woningvraagstuk voor een deel is opgelost. Aan gezinsverlan gens zal evenwel worden tegemoet gekomen. Indien zulks wenselijk is, wordt na enkele jaren een enkel voudige woning toegestaan Deze toezegging vond de heer Coolen even wel nog niet voldoende om zich als voorstemmer te kunnen melden. De andere raadsleden gingen wel ac- coord met het plan. Tegen 23.15 verdaagde de voor zitter de vergadering tot hedenmid dag twee uur. Kerstpakketten naar Oostenrijk Het Nederlandsche Roode Kruis zal ook dit jaar een extra Kerstpak- kettentransport naar Oostenrijk ver zorgen. Indien men met dit transport pak jes (toelaatbaar gewicht 5 kg.) wilt verzenden, dan dienen deze pakket ten uiterlijk 2 December a.s. aan het magazijn van Het Nederlandsche Roode Kruis. Fluwelen Burgwal no. 19 te Den Haag gezonden te wor den. Evenals vorige jaren wordt een tijdige uitreiking van Uw Kerstga ven aan de geadresseerden gegaran deerd. Meisje weggelopen In Den Dolder is een zeventien jarig meisje, dat uit haar ouder lijke woning te Amersfoort, was weggelopen, aangehouden. Zij is naar Amersfoort teruggebracht. Bij de aanvang van de gister avond gehouden raadsvergadering heeft de voorzitter, burgemeester H. Molendijk, enkele woorden ge wijd ter nagedachtenis aan de heer B. Noordewier, die enige tijd geleden overleed. Hij deed dit na mens het gemeentebestuur, terwijl na hem de heer L. Waterloo (KVP) namens de raadsleden de gevoelens van dankbaarheid en waardering jegens dc overledene betoonde. Na opening der vergadering, ver zocht de voorzitter de raadsleden zich van hun zetels te verheffen. De heer Molendijk zeide, dat hij bij de opening van deze vergadering de man wilde herdenken, die een week geleden naar zijn laatste rust plaats werd begeleid: Berend Noor dewier. Meer dan 25 jaren was hij Advertentie (l.M.) een zuiver wollen shawl of hoofddoek 2.25 4.95 7.50 wollen handgebreide glacé handschoenen of gevoerde ƒ5.75 ƒ12.50 ƒ17.50 een apart kanten kraagie 2.95 4.50 6.50 leuke fantasie zakdoekjes ƒ0.45 ƒ0.75 ƒ1.25 een paar prachtige Nylon Kousen 9.50 10.50 STOFFEN 11.75 HUIS l/TRECHTSCHESTRAAT 31 AMERSFOORT T&EFOON 4A89 OP 5 December paan u>ii dcr Geritst voorgaan, elkaar nog wat anders Dus 5 December dng daarop volgende dagen denkt; hoe kwam het toch dat ik op 5 December zo'n veilig gevoel had toen ik dat drukke verkeerspunt overstak. Dit gevoel van veiligheid sluit een vertrouwen in de mede-wegge'oruiker in. De KNAC zegt. dat fou ten bij het voorrang nemen of geven in het verkeer de meeste ongevallen veroor zaken. Het is daarom goed ■zich aan de geschreven lo gische regels te houden. Dus laat het verkeer op voorrangswegen of voor rangskruispunten voorgaan Weet, dat het snelverkeer voorrang heeft op het an dere verkeer en overigens gaat rechts voor. In du bieuze gevallen raadt de KNAC aan: laat een an- onder ongelukken! Ook in Amersfoort! Een portret De inventaris van ons •Stadhuis bevat meer dan folianten, wetboeken en verordeningen Zo hier en daar hangt ook een goed schenk op geschenkendag schilderij Het is misschien kunnen geven dan kunnen maar sctiilderstrant wat uit cadeau doen dan 't plicht matige Sint Nicolaasge- schenk. Op die dag. uit een oogpunt van verkeer ge zien, de drukste dag van het jaar, gaan we alle maal proberen om geen verkeersongelukken te ver oorzaken. Als we elkaar dit ge- doek aan de gemeente. Het portret is merkwaardig, omdat het afwijkt van de meer algemeen bekende portretten van de Prins. Het is in 1908 verdoekt en gerestaureerd. Wilt u het doek zien. gaat u dan naar het gemeentehuis. Soepgroente Omstreeks half vier gis termiddag kreeg het paard van de groenteboer Mulder uit de Van Bemmelstraat malle kuren. Het dier moet een ogenblik gedacht heb ben laten we er maar soep groente van maken. Er kwam nog iets bij. De ede le viervoeter schrok name lijk van een achterop rij dende jeep. Het paard deed zulke rare sprongen, dat de wa gen kantelde en daar la gen de spruitjes, wortel tjes, kool en fruit. Er wa ren gelukkig veel helpende handen om al die spulle tjes, die op de hoek van de Appelweg en de Wouter van Bloklandlaan verspreid lagen in de kisten te doen. Zo liep dit ongeval nog goed af op wat sprintjes enzo na. Koek en gard Tevergeefs zochten wij gisteravond in Amersfoorts Raad naar een oude man met een witte baard, te vergeefs ook naar zijn zwarte metgezel. De oude man zag er blijkbaar tegen op om twee trappen te be klimmen. Hij was niette min vertegenwoordigd door koek en koffie. Tjonge, tjonge wat hebben we ge smuld. De lekkernij ging er bij de raadsleden als koek in. wat niet van alle voor stellen van het geachte col lege van burgemeester en wethouders kan worden gezegd. De gard kwam la ter met de stereotiepe uit drukking „Aangezien wij geen deel uitmaken van de Raad Postzegel „Ik wou dat ik m|jn „postzegel" kon ruilen voor een kinderpostzegel", zei 't manneke vanmorgen. KJop even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf uur. we ons de zesde December op de borst kloppen en zeggen „het was dus toch mogelijk". De Koninklijke Neder landse Automobiel Club is althans van mening „het moet mogelijk zijn." Wij vinden deze uitspraak sym pathiek. Inderdaad het moet mogelijk zijn om el kaar geen leed te berok kenen. Het gaat hier niet om een groepsbelang. Het gaat niet speciaal om de voetgangers. Het gaat om de mens van kleuter tot bejaarde. De weggebruiker gaat op de vijfde Decem ber dus bijzonder goed op letten. Zo goed, dat hij de zesde December en alle de tijd, maar het kan daar om niet minder belangrijk zijn. Het stadhuis herbergt bijvoorbeeld een op doex geschilderd portret van Prins Willem V. De hof schilder Benjamin Bolomev schilderde dit portret in 1788. De Prins schonk het doek aan de heer Benjamin Cohen In het huis van de heer Cohen aan de Zuid singel (thans R.K. pensio naat) genoot de Prins enige malen gastvrijheid. In 1866 ging het portret in eigendom over aan de gemeente Amersfoort. De nakomelingen van de Co hen's (Cohen Stuart uit Den Haag) schonken het Regeerders Vanochtend kwamen wij op de Langestraat Sinter klaas tegen. Hij was net als wij, in burger gekleed, maar wij herkenden elkaar onmiddellijk. „Slecht weer in Holland", zei de Sint, ,,'t regent hier zo'n beetje de hele dag; ik geloof, dat Pluvius hier minstens drie maanden per jaar regeert". „Ja," zeiden wij, „prettig is dat niet. maar twaalf maanden Franco per jaar lijkt ons ook zo prettig niet". „Ik bemoei me niet met politiek," zei de Sint. ""Yvrn hebben we minzaam ge groet en zijn onzes w-e-- gegaan. T3lJ een plaatje hoort" een praatje. Dat praatje heeft •L' eigenlijk gisteren al in de krant gestaan. Wij ho pen van harte, dat u het ook heeft gelezen. Het ging over die kinderpostzegels en kaarten. Het is niet zo erg om er nog eens op terug te komen. Tenslotte jubileert de kinderzegelactie. Ze is namelijk een kwart eeuw oud. Om dat feest luister bij te zetten kwam gistermorgen burgemeester Molendijk zo achter de conferentietafel weg om even de eerste aankoop te doen bij het bureautje van het actie-comité in de hall van het postkantoor. De heer J. H. A. Pesch, voorzitter van het comité kijkt toe. Hij verheugt zich in deze verkoop, want hij en zijn mede-comité-leden zijn er van overtuigd, dat velen het voorbeeld van de eerste burger van onze stnd zullen volgen. Tussen haakjes zo'n complete serie kinderzegels kost f 0.65 en de frankeerwaarde is 1 0.43. een sieraad voor de raad en ge durende meer dan 15 jaar toonde hij zich een uiterst deskundig lid van het College van B. en W. Bovendien vervulde hij tot twee- maal toe op zeer waardige wijze langdurig het burgemeestersambt De heer Molendijk, zeide, dat men op dit ogenblik nog eens dit gehele vruchtbare leven overziet. We zien Noordewier als 12-jarige jongen ko men uit zijn Groninger dorp om zich in Amersfoort te vestigen. De eerste jaren zwermt hij als timmer- mansknechtje onze gemeente uit om elders te gaan werken. Op 18-jarige leeftijd vestigt hij zich dan in Amersfoort en begint een leven van toegewijd werken. Werken bij het stichten van arbeidersorganisaties, arbeid op politiek gebied, waarbij Noordewier altijd werd gedreven {I door een brandend idealisme. Daar enboven had Noordewier altijd eenl sterke lust in practisch werk. Da;| was waarschijnlijk het boeiende inl zijn persoonlijkheid; dit samengaanI van een groot ideëel verlangen enl het vermogen om het nuchtere, be-l rekende en bouwende werk van alU| dag te doen. Met grote eerbied denken wij aanl hem in deze zaal, zo ging de heerfl Molendijk verder In deze zaa{| waar hij zo vaak het woord vóerdel en vanachter de tafel, waar hij zo dikwijls aan de vervulling van zijn idee heeft gewerkt, waar hij de liefde voor zijn stad vorm kon ge ven. De heer L. Waterloo vertolkte hierna de gevoelens der raadsleden met het verscheiden van de heer Noordewier Hij herinnerde zich de wapenspreuk „Ik dien", die spreker eens ergens had gelezen. Als raads lid en als bestuurder van het ge west heeft Noordewier zijn hele persoon aan de stad en het gewest gegeven Zo er iemand is. op wie het „Ik dien" van toepassing is, dan is het wel Noordewier. In de practijk heeft hij dat wel op overduidelijke wijze bewezen. Onze beginselen mochten soms verschillen, maa; wanneer andersdenkenden het niet eens waren met deze figuur, dan waardeerde je Noordewier toch al tijd als 'n hoffelijke en geliefde te genstander. Het heengaan van de heer Noor- dewier noemde de heer Waterloo een groot verlies. Voor zijn vrouw en kinderen in de eerste plaats, maa: voor de stad en de provincie nietI minder. Hij was een stuwende kracht,! die node gemist wordt Een noeste I werker is heengegaan, die altijd pall stond voor zijn idealen, zo besloot del heer Waterloo. Successen voor kappers De Amersfoortse Technische Ont-I wikkelingsclub voor herenkappers,!? heeft successen geboekt op het kan- concours te Utrecht, uitgeschreven? door de R.K. Kappersbediendenor-B ganisatie „St. Cosmos" in de voor-I ronde om het kampioenschap kap-& persbediende van Nederland. De heren W. J v d. Pol en K Doornekamp behaalden respectieve lijk de le prijs met 175 punten, en de ~e prijs met 162 punten, terwij! de heer P. Butselaar uit Soest be slag legde op de 3e prijs met 153 punten, zodat zij in de finale ge plaatst worden. Film in Rembrandt Stelt U zich voor een grote hall. waarin een vleugel wordt bespeeld door één simpele hand. En dan la ter diezelfde hand om de keel van mensen Voelt u dan ook al rillin gen over Uw rug kruipen? Weina als U dat prettig vindt raden wij U beslist aan eens een kijkje te gaan nemen in het Rembrandt Theater waar een paar dagen de film „He:| beest met vijf vingers" draait. Pen ter Lorre vervult de hoofdrol en heeft zichzelf overtroffen. Vooral de scène, waarin hij het slachtoffer van deze fascinerende hand wordt is goed gespeeld. Robert Alda enl Andrea King zijn waardige tegen-1 spelers. Een goede film met eenl ietwat onbevredigend slot. Verduistering radio's I met één jaar bestraft Eén jaar gevangenisstraf met af-l I trek van voorarrest. legde ds l Utrechtse Rechtbank Dinsdag j-l-El conform de eis van de Officier vanII Justitie op aan de 32-jarige lc4l werkman, die zich onlangs schuldiüII maakte aan verduistering van UvhB door hem in huurkoop gegeven I radio-toestellen. Burgerlijke stand Geboren: Marion Wilhelmina, A. P. v. Zomeren. UW verliest protest tegen Velox Tijdens de op 15 October gespeeld' wedstrijd UW-Velox scoorde <-! Velox-speler Hoogland het winnend: doelpunt (2-3). De UW-ers tekende: protest aan, onder aanvoering v£ het motief dat Hoogland de bal md de hand zou hebben aangeraakt Het protest heeft UW niet moge,3 baten, want de protest-commisf-1' van de KNVB heeft in een te At' sterdam gehouden vergadering wijzend beslist. Hierdoor blijft de uitslag 2-3 rfp gehandhaafd en wordt de ranglij? niet beïnvloed

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2