GARDO'S RINTEL'S Fantastisch verhaal hij de atoonihaard Speelgoed Ook Sint Nicolaas Over 100 jaar zal Sint nog rijden Sinterklaas alléén voor zieke Freddy <5*4» Maison Hartel I I IJ SLAAGT ZEKER bij GEBR. v. d. PLOEG FEEST IN HET KINDERHUIS Wat van Zuiden99 U biedt BLOUSES KWALITEIT, COUPE en AFWERKING HENDRIK J. B. HASKEN Er staat heden belangrijk nieu ws in de advertentie Enorme sortering WARME WINTERPANTOFFELS VOETBALLEN en VOETBALSCHOENEN SPORTKLEDING o. a. Voor de Dames en Meisjes Voor de Heren en Jongens 6 Woensdag 29 November 1<J WANNEER bovenstaande titel u al afschrikt, moet u dit verhaal beslist niet lezen. Want dan verwacht u, dat u iets fantastisch wordt opgediend. En dat is nu juist niet het ge val. Bent u alleen maar gezond-critisch, welnu lees dan wel. En controleer over honderd jaar de juistheid van deze woorden. Over honderd jaar? Och ja, dat is waar ook, de vcrlenging-van- het-Ieven-poeders van professor G. E. Nie zijn nu nog niet uit gevonden. Dat duurt nog wel een jaar of vijftig. Enfin, lees dan zo maar en geloof de krant. Zitten er aan een krant soms geen mensen, die al van alles hebben voorspeld, tot zelfs oor logen toe? En waarom zouden die krantenmannen dan nu niet kunnen voorspellen hoe het Sinterklaas over een eeuw vergaat. LATEN we er niet langer meer omheen draaien. Het is 5 De cember 2050, een doodgewone De- cember-dag, zoals er dertien in het dozijn gaan. Zo schijnt het althans Boven Lichtstad zweven de voorbij gangers met hun anti-zwaartekracht- schoenen aan de voeten. Zij doen hun inkopen in de helicoptère-win- kels, die tussen hemel en aarde bungelen, omdat de stad beneden te klein geworden is. In de glazen huizen beneden zit ten de families rond de warme atoomkachels. Gebrek heerst ner- gens; tekort aan brandstof is er niet. De meeste moeders hebben in Sep tember pas een element in de vuur pot gedaan, zodat deze nog wel een paar maanden warm blijft. Nu deze winter de vier-urige werkdag is in gevoerd. blijft er wat meer tijd voor huiselijkheid over. Huiselijkheid? Nou ja, zodra de kinderen hun les kennen en de electro-geheugen- griffer aan de kant hebben gelegd, komen zij naar de huiskamer, slik ken hun dagelijkse maaltijd-pil en luisteren naar wat vader of moe der te zeggen hebben. Oud verhaal ZO gaat het ook in den huize van de heer F. A. N. Tasie. Mevrouw vertelt een oud verhaal, dat nog uit de tijd van haar groot moeder stamt. Het gaat over zeke re Sint Nicolaas. Een eigenaardige man, met rode kleren, die niet eens van brylon waren gemaakt. De man had een witte baard wat is een baard nu eigenlijk? vroegen de Ta- sietjes zich af en schepte er een kinderlijk genoegen in om met sui kerbeesten te strooien. Suikerbees ten? Ja. alweer zo iets voorwereld lijks. Daar hebben de kinderen Ta: sie nog nooit van gehoord. Maar zij vragen geen uitleg meer na zo veel onverklaarbaars en luisteren nog maar met een half oor. Die gekke dingen bestaan immers allang niet meer, als ze tenminste ooit hebben bestaan. En leeft die Sinterklaas nog zoals moeder beweert nou, dan moet hij zich eerst maar eens laten zien. Halverwege moeders verhaal zet de oudste van de kinderen Tasie verveeld de telcvisioscoop aan. Le vensgroot verschijnen op de muur de beelden. Het is een reportage over de fabricage van parfum in een chemische fabriek. NogaL on interessant. En het nare is. dat zich talloze luchtjes in de kamer ver spreiden Met een druk op de knop zet de oudste Tasie de reukofoon van het toestel af en schakelt daar na de ventilator aan. Nee, veel is er niet meer te beleven in deze tijd. In de „boenker" FT N Sinterklaas want wie denkt •*-*dat hij niet meer bestaat heeft het mis denkt er nu precies zo over. Er is niets meer te beleven tegenwoordig. Alles gaat vanzelf. Ieder kind heeft wat het begeert, maar blijft ontevreden. Heeft iemand als Goedheiligman dan nog bestaansrecht? Sinterklaas is oud ge worden. Sinds staatshoofd Blanco van Spanje de dienstplicht voor mannen van alle leeftijden heeft afgekondigd, is hij naar Nederland verhuist en woont ergens m de dui nen in een betonnen huis. Het is een soort hunebed, want het da teert uit lang vervlogen dagen. Een enkeling, die overvliegt noemt het ..boenker". maar anderen zeggen, dat dat een Germanisme is. Eigenlijk weet niemand, dat Sin terklaas daar in de boenker woont En dat is ook begrijpelijk; de Sint steekt zelden zijn neus buiten de deur. Waarom zou hij ook? Hij kan geen kind meer blij maken. Nie mand heeft behoefte aan cadeaux en niemand gelooft meer in hem. Pepernoten en suikerbeesten hij heeft nog een flinke voorraad in geblikt zou men bovendien voor stenen verslijten. Daarom blijft de grijsaard maar binnen, al is het daar kil en koud. Merkwaardige ontmoeting IA/AAK zijn de jaren gebleven? v v Eerst is Sint nog een beetje achter ziin tijd aangesloft, reed in auto's en waagde zich zelfs in een vliegtuig. Maar allang kan hij niet meer mee met dat moderne gedoe en leidt het bestaan van kluizenaar. Op dezelfde dag, dat de familie F. A. N. Tasie rond de atoom- haard zit geschaard 5 December 2050 waagt Sint zijn neus buiten de deur. Amper staat hij op de drempel, of een hooggehakt schoen tje met een dikke metalen zool valt voor zijn voeten neer. Waar komt dat nu vandaan? De grijsaard snapt er niets van. Hij kijkt om zich heen, tot hij plotseling een angstig gilletje boven zich hoort. En warempel, daar ziet hij iets fladderen Een mens komt naar omlaag zetten met een aardig vaartje. Even later buitelt een meisje van een jaar of tien in het zand. Zo vlug als zijn stramme leden hem veroor loven snelt Sinterklaas toe en helpt haar overeind. Verschrikt kijkt het meisje hem aan Wie is 'eze zonder linge oude man? Wat draagt hij een idiote kleren en wat zit daar alle maal onder zijn neus en zijn kin? Hoe bespottelijk ziet zijn muts eruit. Maar het schijnt, dat Sint Nicolaas haar gedachten heeft geraden; ,.ik ben Sinterklaas", verklaart hij vriendelijk. „Sinterklaas Kapoentje, de kindervriend." Het meisje haalt eerst de schou ders op. alsof zij in het Hottentots wordt aangesproken Maar dan zegt zij: „ik ben Elektra. Ik was op weg naar huis en verloor mijn schoen, doordat de anti-zwaartekracht-zool kapot raakte. Zodoende moest ik een noodlanding maken." De oude man is zo vriendelijk, ondanks al zijn zotheid, dat Elektra aan zijn uitno diging om in de boenker wat op verhaal te komen, gevolg geeft. Zo zit zij even later op een houten krukje, terwijl de Sint zijn oliepitje aansteekt. „Eindelijk een mensenkind." zegt de bisschop goedig. „En dan te den ken, dat millloenen kindertjes vroe ger niet slapen konden op de voor avond van deze dag." Het meisje be grijpt het niet en kijkt verbaasd, wanneer de oude baas haar een gro te doos suikerbeesten voorzet. „Wat moet ik daar mee doen?'' „Proeven." antwoordt Sinterklaas en steekt zelf een stuk suikergoed in de mond. Aarzelend doet het meisje het hem na, zuigt eens en ineens krijgt haar gezichtje een verrukte uitdrukking. Nooit heeft zij zo iets heerlijks geproefd. Hoe kan het ook, wanneer je niet beter weet of er be slaan alleen pillen van geconcen treerd voedsel. Elektra en de jojo DAT suikerbeest smaakt dus voor treffelijk. Eer de Sint er erg ln heeft, zit er geen kruimeltje meer in de doos. De bisschop krijgt er ple zier in. Hij gaat naar zijn voorraad- kamertje en haalt een paar ouder wetse pakjes tevoorschijn. Nieuws gierig bekijkt Elektra ze van alle kanten. „Wat moet ik daar mee doen?" vraagt zij weer. „Uitpakken" beveelt Sinterklaas dit keer. Met een hoogrode kleur en bevende vingers van enthousiasme helpt hij de touwtjes los maken. Er zit een bromtol in het pakje Een rond ding met allemaal mooie kleu ren erop geschilderd. Elektra be grijpt het niet. Maar zodra de oude man. hurkend op de vloer, de tol aan het draaien brengt, schatert zij het uit van plezier. Zij wist niet. dat er zo iets grap pigs bestond. Dat is nog eens iets anders dan electrische poppen, die slapen, praten of lopen, wanneer je maar op een knopje drukt. Dat is neg eens iets anders dan automati sche kaatseballen. die op en neer gaan stuiten, wanneer je een electro- magnetische plaat op de grond legt. Bij deze tol moet je zo maar zelf iets doen om hem aan de gang te hóu den- Het volgende pakje levert een jojo op. Sint wijst hoe het gaat. Elektra rolt het touwtje op en laat het weer vieren. Wat grappig, dat dit ding alleen maar draait, valt en stijgt, wanneer je je hand beweegt. En je wordt er nog moe van in je arm ook. Wat een ongekende sensa tie om zulk speelgoed te hebben! Dat moesten ze thuis kunnen zien. Sinterklaas' dilemma HUIS, ja. dat is waar ook. Thuis x zitten ze op Elektra te wachten. Zl. had er allang moeten zijn. Ver beeld je, haar vader denkt vast en zeker, dat zij door een paar lompe anti-zwaartekracht-trappers onder de voet is gelopen, of in botsing is gekomen met een vliegende schotel van de Koninklijke Schijfvaart Maat schappij. Maar die aardige man met al die leuke dingen in de steek laten nee. dat wil ze toch ook niet. „Gaat u met mij mee?" vraagt Elektra brutaal. „Kunt u al dit moois niet eens aan de kinderen in Licht stad laten zien? Zij vervelen zich dood." Sinterklaas kijkt bedenkelijk. Hij krabt eens onder zijn baard van twee decimeter lang. Naar de men sen in Lichtstad? De mensenkinde ren die zo verwend zijn, hem niet kennen, niet in hem geloven? Naar de drukte, de kamers met dat schel le H.E.L.-buizenlicht. dansende beel den op de muren bij projazzieve rabarbermuziek. zwevende bedden en badkamers met spuitend zwaar- water en ionen-douches? Moet hij ronddolen, in een glazen stad. waar boven 's avonds de kunstmatige kern-zon wordt ontstoken, terwijl om de minuut de aardkorst dendert van de Hetro, die loodrecht omlaag in de aarde verdwijnt, om aan de andere kant ergens in Azië weer op te duiken? Wat voor zin heeft het nog. v-anneer hij op glazen daken klimt, zodat iedereen hem kan zien en naar schoorstenen zoekt, die er niet zullen zijn? Naar nieuwe triomfen WEER krabt Sinterklaas onder zijn baard. Dan pakt hij reso luut de cadeaux en het snoepgoed in een zak en zegt: „ik ga mee. Ben ik Sinterklaas of ben ik het niet? Er zijn immers nog kinderen, die in mij zullen geloven, zoals jij Ik ga mee, al moest ik er dagen voor lope „Lopen, zo maar met je voeten over de grond?" zegt Elektra be denkelijk. Zij raapt haar gevallen schoentje voor de deur van de boen ker o.) en bekijkt het. „Tja. het zal wel moeten, de anti-zwaartekracht- zool is nu eenmaal stuk en op een schoen kan ik niet vliegen. Een an dere hebt u hier natuurlijk niet voor me." Sint schudt het hoofd, en zegt: „Lopen? Zo erg is het nu ook weer niet". En uit de aangrenzende boen ker haalt hij zijn bijkans beschim melde schimmel, die sinds jaar en dag op pepernoten-dieet leeft, maar zijn baas toch hinnikend tegemoet treedt. Het dier is ook een jaartje ouder geworden. Maar zijn rug is sterk genoeg om de bisschop en Elektra samen te torsen. Zo gaat het door de duinen; weliswaar stapvoets, maar het gaat. Zij rijden Lichtstad tegemoet, waar toch nog kinderen wonen, die in Sinterklaas kunnen geloven. Ook is het December 2050. BOB VAN DIJK In de ziekenkamer van het kinderhuis stonden drie bedjes. In het ene speelde Flip. tegenover hem zat Kees en voor het raam lag Freddy. „Hé jongens, straks zegt de dokter of we Kees zette zijn kus sen tegen de muur, grinnikte en verklapte: „We hebben gehoord dat Sinterklaas komt. alleen weten we niet of we vanmiddag uit bed mogen" „Zo, zo", knikte de vanmiddag uit bed mo- dokter en keek van het gen. Vandaag is er toch ene naar het andere een verrassing?" Kees. „Joh hou op. Ik lig er de hele tijd al aan te denken", antwoordde Flip. Opeens fluisterde Kees: „Pssst Flip Wat denk jij van die verras, sing, weet jij wat het kan zijn?" Heel gewichtig ging Flip rechtop zitten, streek zijn laken glad en zei zachtjes: „Giste ren hoorde ik wat de dokter tegen de zuster zei". „Nou wat zei hij dan?" vroeg Kees onge- duldig. „Hij zei", en ziin stem werd steeds zach ter „hij zei. ik hóóp dat ze morgen alle drie Sin terklaas zullen zien". „Wat zeg je?" Freddy zat ineens kaarsrecht. „Joh. maak niet zo'n herrie! Ik zei „Ja maar dat is heer. lijk. dat is.. Freddy wist er geen woorden voor te vinden. En met glinsterende oogjes riep hij: ..Dan kan ik Sint Ni colaas eens écht zien!" Toet. toet Een klein autootje kwam het grintpad oprijden En in een wip lagen ze alle drie onder de dekens „Pssst" riep Kees „zeg Fred het is nog een geheimpje hoor!" „Wat is nog een ge heimpje?" bromde een zware stem. ..Tjonge dokter wat laat U me schrikken!" lachte Flip. „Vertel me liever wat jullie geheimpje is. ik ben zo erg nieuwsgie rig!" bed. Toen bleef hij heel lang naar Freddy kij ken. „Freddy slaapt", fluis terde Kees. „Ja Freddy slaapt". en heel zachtjes zei de dokter: „Vanmiddag krijgt hij een kamertje voor zich alleen". „Maar mag hij dan niet op het feest ko men?" vroeg Flip. „Ik ben bang van niet", zei de dokter ernstig „maar jullie mo gen vanmiddag op staan". „Dank U wel dokter", zei Kees. maar hij vond het ineens niet leuk meer. De dokter ging weg en ever. later kwamen twee zusters Freddy's bed weghalen. Langzaam gingen Freddy s ogen ODen. Nee. niemand had ge merkt dat hij niet sliep. Hij had precies gehoord wat de dokter gezegd had en dikke tranen rolden over zijn wan gen. Maar wat was dat? Dan had hij zekér tóch geslapen. Hij hoorde kinderen zingen van „Sinterklaasje. kom maar binnen met je knecht!" Voetstappen op het grint, gelach, gepraat en toen.het gehinnik van een paard. Hij kon goed horen dat daar de Sint op zat. want dat paard stapte zo deftig! Zou hij zijn bedje uit gaan en even maar door het raam kijken? Nee dat kon niet. hij was zo moe. zo vreselijk moe. Nu strooiden de Pie ten natuurlijk peper noten. Hij hoorde Flip boven alles uit schreeu wen. Met een snik liet hij zich terug in het kus sen vallen. En met zijn vingers in z'n' oren huilde hij om Sint Ni colaas die hij zo graag, héél even had willen zien. Maar jongen zo'n verdriet1" zei een vriendelijke stem. Verschrikt keek Fred dy op. Droomde hij of niet? „Sint Nicolaas! Dag Sint Nicolaas". en één. twee. drie veegde hij zijn tranen af. „Ik weet dat het nü helemaal niet prettig is om ziek te zijn: daarom kom ik even bij je. jon gen". En gelijk zette Sinterklaas een grote doos op het bed neer. Maar nu moet ik weer gaan. want er zijn nog een heleboel kinderties die op mij wachten Het allerbeste met je en tot het volgende jaar!" Vlug. vlug pakte Freddy z'n cadeau uit enO. een brand weerauto met een lad der en een echte bel! En met zijn armpje stevig om zijn brandweerauto heen. zuchtte hij geluk kig: „Sinterklaas, nou heb ik je fijn helemaal voor mij alleen gehad." Annemarie Kerkmans. Met losse boorden en 2 pr. manchetten of vast boord met reserve boord. Zuiver zijde, RHODIA en wol, in exclusieve dessins. „KYNOCH" - „TOMMY" „REYNARD" met en zonder mouwen Met nylon teen en hiel aparte dessins NAPPA en wildleer, onge voerd en gevoerd met wol of bont. LANGESTRAAT 40 TELEF. 4158 Paard No. 38 eindigt achter Paard No. 30. Paard No. 22 eindigt op 40ste plaats. Een zeer aparte collectie in wol jersey en zijdi Rokken in prima stoffen Japonnen in wol, jersej en zijde. Mantels en Swaggers brengt Amersfoort Snouckaertlaan 2 Telefoon 6015 Paard No. 9 eindigt als op 15de|Paard No. 12 zakt na 200 c Plaats. |tot 41ste plaats. zijn de 3 factoren, waarop U bij het aanschaffen van kleding moet letten ONZE MAATKLEDING GARANDEERT DEZE ALLE DRIE! UTRECHTSEWEG 69 TELEFOON 4301 Paard No. 11 eindigt op 18de|Paard No. 10 passeert op I "'"lts. |m. Paard 31 en 39. o.a.: Celluloid popjes v a. 0.10 Horloges v.a. 0.10 St. Nicolaasboekjes v.a. O.Ofi Auto's v.a. 0.12 Opwindbare auto's v.a 0.60 Rijgkralen v.a. 0.25 Bouwdozen v.a. 0.50 Gelakte ballen v.a. 0.55 Opdraaibare tremen va. 1.10 Seinpalen v.a. 0.60 Metalen tunnels v.a. 1.30 Trommels met stokjes v a. 0.90 Bromtollen v.a. 1.10 Stoffer en blik v.a. 0 S0 Poppen in doos v.a. 1.25 Opwindbare motor v.a. 1.15 Opvouwbare poppen- wandelwagen v.a. 11.95 Kinderdriewielers va 12.75 Gummi piaspop met slaapogen .f 13.50 ZIET ONZE ETALAGES Kindtrwagtnbedrijven Bloemendaal hoek 't Zand Telef 3193. Paard No. 15 eindigt op 11de plaats. SCHOEN- EN SPORTHANDEL SINDS 1880 KROMMESTRAAT 15-17 TELEFOON 5386 Wij hebben voor U een buitengewoon mooie collectie samengesteld in luxe uitvoering reeds vanaf 3.75. HOCKEY STICKS. TASSEN, KOUSEN. Zeiljoppers, Windjacks, lange damespantalons, traningspakken. Paard No. 13 eindigt achter Paard No, 17. Paard No. 14 passeert op 350 m. Paard 31 en 39. en niet te vergeten Zwarte Piet stonden versteld over de keuze in KLEDINGMAGAZIJNEN Sjaals Vesten Pull-overs Rokken Blouses Dassen Slipovers Pull-overs Overhemden Windjacks Paard No. 16 passeert op 400 m. Paard 31 en 39. Paard No. 42 eindigt achter Paard No. 15. GROTE SORTERING. Autopeds met luchtbanden Sterke driewielers Regenpijpen, waterdicht, met rits Sponsrubber zadeldekken Lederen handschoenen met kap (gevoerd) 27 50 19 75 1 9.75 3.75 De nieuwste voorwiel-schokbrekers 8.25 f 10.25 5.75 6.75 2.75 8.75 4.50 Zaklampen vanaf Handdynamo's Rijwielsloten vanaf Zadels vanaf Voetpompen vanaf ARNHEMSEWEG 44 per stel Dubbele dragertassen vanaf Enkele dragertassen. groot model Stuurtassen. vanaf Rijwiellampen vanaf K.M.-tellers TEVENS VERKRIJGBAAR DE NIEUWSTE BERINI-HULPMOTOR welke op elk rijwiel gemonteerd kan worden 239.— TELEFOON 5276 LAGE PRIJZEN. f f 1 Jasbeschermers vanaf enz. enz. enz. 0 45 I 7 75 i 0.75 I 4.75 I 1.75 I 175 1 SOESTERWEG 96 Paard No. 21 eindigt op 32s*.e plaats. Paard BoT Igt achter Paard No. 11.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 6