,.h. cv.cX diüubasüi, CbrWiA^joohi EEN VERRASSING VOOR UW KINDEREN!! St. Nicolaas gaat DE OUDE BAAS ij Mourer, Langestr. 26, Amersfoort GROUW het enige dorp waar Sint Nicolaas nooit komt De echte Sint komt bij Wimpie A Geeft in deze tijd NUTTIGE GESCHENKEN Strijk met St. Nic. DASSEN OVERHEMDEN PYAMA'S HANDSCHOENEN SHAWLS Maar daarvoor in de plaats hebben ze Sint Pie ter AMERSFOORTSE KLEDINGMAGAZIJNEN Si. Nicolaas zegt:.... breng ik zelf thuis. en naar hoek L.V. straat ipiTENBERG IITENBER6 Woensdag 29 November 1950 Men wil in het Westen van ons land nog wel eens beweren, dat Friezen wat anders zijn dan de rest en misschien is dat ook wel zo, want als iedereen straks het heilig avondje viert ter ere van Sint Nicolaas, doen ze in het Friese dorpje Grouw net of hun neus bloedt. In Grouw heeft de goede Sinterklaas nog nooit een voet aan de grond gekregen. In Grouw viert de be volking Sint Pieter. Nu zou men kun- nen zeggen dat deze kindervriend een tweelingbroer moet zijn van 'de oude heer uit Spanje. Sint Pie- ter's uiterlijk ver schilt in geen en kel opzicht van dat van St. Nico laas en ook hij wordt vergezeld van een Zwarte Piet en soms van twee Zwarte Pie ten. tenminste als het feest een beet je groot is opgezet. Het grote verschil tussen de bejaarde cadeautjes-uitde- lers is echter de datum van hun verschijnen. St. Pieter valt nml. op 22 Februari en de avond daarvoor heet dan ook St. Pietersavond en gaat voor de Grouwsters ge paard met alle ge- neuchten, die wij op vijf December hebben. Waar St. Pieter vandaan komt vermeldt zelfs het uitgebrei de boek van Fries- lands folksloreken- ner bij uitnemend heid, Waling Dijk stra. niet. Mogelijk neemt men aan dat zijn domicilie eveneens ergens i want ook hij pleegt met alle pracht en praal in een stoomboot te arri veren, waarna een luid toege juichte rondgang door het kleine dorp volgt en niemand er aan stoot aarrneemt, dat het niet altijd een wai-echte schimmel is, die Z.H. tot rijdier dient. Meestal is het een goedig boerenpaard, dat voor deze gelegenheid prachtig is gepoetst en geroskamd en linten in zijn manen draagt. In het begin van de bezetting, toen de Duitsers nog krampachtig Wie is St. Pieter? ...die zwarte natuurlijk! Mis... de man met mij ter en staf, dat is St. Pieter en die zwarte heet Pietdoodgewoon Piet. Spanje ligt zodat de Fries zich al geen illusies meer maakte over de voortduring van zijn fel begeerde vrijheid. Ge lukkig was het een man, die van zich af beet en even hard terug- schreeuwde. zodat het enige minu ten een kabaal was, dat zelfs de S.S. knechten in de gangen met verbazing bleven staan luisteren. Tenslotte bond de Duitse scheid- machine een beetje in en bezwoer, nee, beval hij, dat het Grouwster Sint Pieterfeest voor honderd pro cent zou doorgaan. Wat dachten ze wel? Dat de Duitsers, die immers zoveel van de lieve kinderen hou den, hun in dat genoegen zouden dwarsbomen0 Geen sprake van. Hij, Ministerialrat Ross zou per soonlijk de optocht gadeslaan en de lieve kinderen zouden merken, dat hij er helemaal vóór was, dat het oude gebruik geen strobreed in de weg werd gelegd. Nu, en zo is het gebeurd. Er is een optocht geformeerd (en waar om ook niet, het geld was er toch) en tegen dit ogenblik gleed een glimmende Mercedes het dorpje binnen en verhief Herr Ross zijn tientallen ponden vet krijgshaftig om de „stoet" in ogenschouw te nemen. Maar de kinderen hadden de pil wel ingekregen. Ze keken niet eens naar hem. En Sint Pie ter ook niet. En het paard slofte net alsof het voor de ploeg liep. En bovendien regende het. Het was zo bescheiden en dermate simpel, dat Herr Ross twee minu ten later al weer afdroop. Mis schien nog tevreden over het feit, dat hij zo intensief met ,,aan hem toevertrouwde" Nederlanders had meegeleefd (want zo'n botterik was het). En ook dat jaar heeft men in Grouw Sint Pieter gevierd, zoals men het alle jaren had gedaan en zoals men het in de toekomst zal blijven doen. Want Friesland is toch wel een beetje anders dan anders en Grouw zal het laatste dorp zijn om eens gevestigde tra dities over boord te gooien. De jraaic zadeldaktoren van het Friese plaatsje Grouw, waar St. Pieter wordt gevierd op 22 Fe bruari. probeerden om bij de bevolking goodwill te kweken, heeft het een voudige Sint Pieterfeest eens een hevige rel tussen het organiserend comité en de Ministerialrat Herr Ross te Leeuwarden op zijn gewe ten gehad. Omdat er een collecte verbod was afgekondigd en er al leen maar geld opgehaald mocht worden voor de louche Winterhulp had men in Grouw besloten de hele zaak dat jaar illegaal op te zetten en alle Nazis en Grunen aan de laars te lappen. Jammer genoeg ging deze vlieger niet op. Een der weinige plaatselijke N.S.B.-ers haastte zich zijn meesters van dit ondergronds gedoe op de hoogte te stellen en de voorzitter van het comité werd op het matje geroe pen bij meneer Ross, een dikke Pruis, die prompt begon te brullen over Judenfreunde en einsperren, TjE man. die bescheiden en toch op een manier, welke geen te genspraak duldde, verzocht had aan mijn tafeltje te mogen plaats nemen, wqs lang van postuur en had een tanige huid. Toen hij zijn hoed naast zich neerlegde, zag ik, dat zijn hoofdhaar wit was als herfstdraden, evenals zijn baard, die hem tot op de borst hing in zachte golvingen. Slechts even hadden zijn grote, glanzende ogen mij doordringend aangekeken; toen bestelde hij met een vreemd accent een glas melk. Ik moet bekennen, dat ik op dat mo ment weinig aandacht voor hem had. Het was druk in de lunchroom van het warenhuis en ik voelde mij tamelijk vermoeid, nademaal ik mii op deze trieste, regenachtige middag van de vijfde December had bezig gehouden met het doen van inkopen voor mijn gezin en eindelijk blij was, dat ik onder het genot van een kopje koffie kon uitblazen van deze wel bijzonder zware inspanning, die zulke hoge eisen aan lichaam en geest stelt, om nog maar te zwijgen van de portemonnaie. Dc man dronk van zijn melk en veegde met de rug van zijn hand de resten uit snor en baard. Toen boog hij zich naar mij toe en vroeg op zachte toon: „Gelooft u aan Sin terklaas?" Het was pijnlijk. Als ik bevesti gend antwoordde, lag de leugen er dik boven op en als ik ontkennend antwoordde, zou hij mij, wijzend naar de pakjes, bulderend kunnen uitlachen. Ik wenste de oude naar de maan. maar hij deed het niet en omdat ik niet onbeleefd durfde zijn. grinnikte ik eerst maar zo'n beetje en zei: „Wat een vraag!" In zijn ogen verscheen een felle uitdrukking. „Draai er niet om heen, ja of nee?" „Nee," zei ik flink. De bulderende lach bleef uit en hij wees ook niet op de pakjes. „Dus, jonge man, je hebt me niet herkend." „Nee." zei ik, weinig op mijn ge mak. want er lopen, naar men zegt, nu eenmaal meer buiten het gekken huis dan er in zitten." ,,Ik ben de echte Sinterklaas," zei hij bedaard, en nam een flinke teug van de melk. „Bewijzen!" Hij deed een greep in zijn borst zak en even later lag er een Spaans paspoovt voor miin neus. ..Alsjeblieft, ongelovige Thomas." zei hij vriendelijk. T K bladerde er haastig in en be- -1 merkte dat het echt was. Toen keek ik een beetje benauwd om me heen. Het stond bij me vast, dat ik zo spoedig mogelijk mijn vertering moest betalen en weggaan. Op con fidenties van de zijde van Sinter klaas was ik geenszins gesteld en bovendien was ik doodsbang in moeilijkheden te komen. Maar het was verschrikkelijk druk in de lunchroom en de lieve juffrouw, die mij had bediend, zag ik nergens. de „Waarom zo'n haast?" vroeg oude ironisch. „Kijk es. meneer „Zeg maar Klaas. Ik wilde je al leen maar eens op de proef stellen, anders niet. Je vindt het natuurlijk vreemd, dat Franco mij een paspoort heeft gegeven, niet waar? Welnu, laat me je uit de droom helpen. De illegale jaren zijn voorbij, ik hoef niet langer langs smalle paden en diepe afgronden de Pyreneeen over te steken. De Veiligheidsraad heeft het met Franco op een accoordje gegooid en hoewel het mij spijt dit te zeggen, ook de Nederlandse re gering heeft daaraan meegeholpen. Kun je je voorstellen, dat ik mij nog onwennig voel en dat ik juist om deze reden er de voorkeur aan heb gegeven het land incognito bin nen te komen?" Hij wachtte mijn antwoord niet af, maar deed een forse greep in zijn ulster om daaruit een handvol pepernoten te halen en ze achteloos over de tafel te strooien. „Nog meer bewijzen?" vroeg hij. Ik huiverde. Het klamme zweet brak mij van alle kanten uit. Waak te ik of droomde ik? Met het ene oog op de mclkdrinkende oude ge richt en het andere op de uitgang met de goudgegalonneerde portier overwoog ik mijn kansen. „Je gelooft me nog steeds niet, hè?" hoorde ik hem zeggen en in zijn stem klonk droefheid. \AAAR bleef toch in hemelsnaam vv die lieve juffrouw, die in dit geval een reddende engel zou kun nen zijn? „Deze namaak-Sinterklazen," be gon de oude weer, „ik walg er van. Primo: omdat ze niet echt zijn; se- cundo: omdat ik hun bedrijf, met vakverenigingen en zo, als een per soonlijke belediging voel; tertio- cmdat ze het ambt neerhalen." Hij kuchte en vervolgde: „Heb je op de derde verdieping die would-be Sin terklaas zien zitten? Een klucht is het! Dergelijke triviade lieden vernie tigen het geloof in de echte Sinter klaas. Uit protest heb ik deze con fectie aangetrokken, begrijp je. ik wens met deze surrogaat-heiligen niet over één kam te worden ge schoren. Maar ik heb een voorstel, jonge man. want je bevalt me. je bent eerlijk tegen mij geweest en j© hebt een plaatsje voor mij inge ruimd. Vanavond wil ik. de echte Sinterklaas, bij jou op visite Ik liet hem niet uitspreken. Ik was opgesprongen en had met een paar flinke stappen de uitgang be reikt Thuis zou ik dc politie waar schuwen en morgen zou ik mijn ver tering wei betalen. Er stond mij geen andere weg open. Twee straten verder kwam ik tot de ontdekking, dat ik mijn pakjes had laten liggen en dit deed mij besluiten naar het warenhuis terug te keren. Maar er waren geen pakjes meer en ook de echte Sinterklaas was verdwenen en de lieve juffrouw vertelde mij. dat de oude mijn vertering had betaald. „Een echte, vriendelijke oude baas." zei ze R. WIELAND. 'Toneelkapper Diks- meer is een gezellige baas. Hij kan prachtige verhalen vertellen over al wat hij in zijn beroep heeft meegemaakt Hij vertelt zijn verhalen het liefst en het best als hij in een of ander kleedkamertje bezig is iemand te schmin ken. Dan legt-ie zijn siga ret op de rand van de kap tafel. waar straks nog een bruin brandvlekje bij komt, dan neemt hij het palet met de klodders schmink-van-eigen-maak- sel er op in de linker- en het penseeltje in de rech ter hand, dan schudt-ie zijn haren door elkaar en be gint. En als de helft van wat hij vertelt maar waar is, dan is het nog prachtig. Maar zo tegen de Sinter klaas-tijd heeft Diksmeer niet veel tijd voor verhalen. Hij heeft zelfs geen tijd om de toneelspelers en -speel sters te schminken. Want dan „maakt"' hij Sinterkla zen. GISTEREN heb ik hem opgezocht in zijn wo ning. Voor de deur stonden een koets en een taxi. In de gang wachtten een gro te en een kleine man. In de voorkamer was Diks- meers vrouw bezig van een kantoorbediende een Zwar te Piet te maken, terwijl een andere kantoorbedien de een baard aanpaste. In de achterkamer zaten zes jongemannen op een rijtje. Diksmeers oudste zoon bewerkte hen om beurten met zwartsel. Diksmeers jongste zoon, Wimpie. ook al een beetje in het vak met zijn zes jaren paste hen ondertussqp kroeshaarprui ken op. En in een hoek van de kamer, onder de grote schemerlamp, werkte Diks meer „himself". Hij maak te een pracht Sinterklaas. Zo één waaraan je als kind al je ondeugden opbiecht zonder bang te zijn voor de roe. „Even de ogen wijd open, meneer, en niet bang zijn" zei Diksmeer eigen lijk een beetje te laat. want „meneer" had de penseel met oker al half in het oog gekregen. „Wimpie. vraag es aan moeder of er nog koffie is!", riep de toneelkapper tot zijn zoontje Wimpie ging op koffie uit. Diks meer keek 'm met vader lijke trots na. ,,'t Joch !s bijzonder handig voor zijn leeftijd. Hij heeft zelfs al een Zwarte Piet gemaakt. Nou ja, ik moest er na tuurlijk bij blijven staan, maar het was heus niet gek. Die twee jongens ko men me in deze tijd best van pas. Ik kan het bijna niet af." WIMPIE kwam terug met zijn moeder, die koffie op tafel zette, tus sen de baarden en de prui ken en de mijters in. Diks meer liet zijn Sinterklaas even in de steek. „Vandaag heb ik er acht tien gemaakt", zei-ie. „De één nog mooier dan de an der. Het is zó druk. dat ik zelfs door mijn baarden heen ben. Nou moet Wim pie watten uitpluizen. Het lijkt of de hele stad voor Sinterklaas speelt. Ik maak dikke Sinterklazen, dunne, lange, korte. oude. jonge, ik word er nog gek van. Zwarte Pieten zijn hele maal verschrikkelijk. Je hebt lui van één meter tachtig, die met alle ge weld een Piet willen wor den. Eh. Wimpie, begin jij meneer even een paar lippen te geven. Goed uit smeren. niet te dik. denk er om!" Ik maakte me klaar om op te stappen, schudde Diksmeer en zijn vrouw de hand en stapte naar de deur. Daar keerde ik me om en keek naar Wimpie „Hoe is het. Wimpie. ge loof j ij nog aan Sinter klaas?", vroeg ik. „Nou en of", zei Wimpie blij. ,,'k Heb gisteravond mijn schoen al gezet. Want de échte Sinterklaas komt by mij". LANGESTRAAT 62-64-66 -- TELEFOON 3567 Uw inkopen gedaan bij Houbaer en de Sint met zijn knecht, bezorgen de pakjes op ST. NICOLAAS-AVOND. OVERHEMDEN ZELFBINDERS SOKKEN PYAMA'S SHAWLS HANDSCHOENEN HOEDEN KAMERJASSEN HUISJASSEN JS. BLOUSES SLIPOVERS SP. KOUSEN JS. PYAMA'S Paard No. 1 eindigt voor paard No. 22 Paard No. 2 passeert vlak voor finish Paard 17. oooooooooooooooooo- eens de Hand over Uw hart en koop een bijzonder fijn cadeau uit de Kunst handel. U zult er jaren plezier van hebben. •oooooooooooooooooo Paard No. 3 eindigt op 20ste plaats. Paard No. 4 wordt door Paard 45 gepasseerd op 200 m. VOOR EEN: Goed pols- en zakhorloge Horlogebond en -ketting Bureau- of wekkerklokje Reisklokje of Barometer Sigaren- en sigarettenpijpje Sig.-koker en -aansteker Potlood (ook ballpoint of 4-kleuren) Tafelaansteker en lucifersdoos Brief-opener en lakcachet Paar manchetknopen en dasklem Gouden monogramring Sigaren- en sigarettendoos Lepel, mes en vork Asbak, sigarendover of sleutelketting VOOR EEN: Modern polshorloge of -armband Schoorsteen-, wekker- en keukenklok Goud,zilver of doublé collier m. hanger Broche, ring of oorknoppen Armband in goud, zilver of doublé Kapstel en monicure-étui Naaigarnituur of bijouterie-doos Poederdoos of sigaretten-étui Zakkammetje of sigarettenpijpje Cassette tafelzilver of aanvull. daarvan Servetstandaard of maggihouder Fruit- koekjes- bonbon- of boterschaaltje Theelepeltjes, taartvorkjes, moccalepels Brood-, koekjes- of bonbonmandje en voor nog vele andere geschenken, die U, behalve in de etalage, ook binnen vindt. KOMT U EENS KIJKEN, HET VERPLICHT U TOT NIETS! Paard No. 5 komt in kopgroep en passeert o.a. Paard 8. Paard No. 6 eindigt voor Paard No. aparte collectie voor ieders smaak in wol, rayon en zuiver zijde v.a. 95 ct. Gratis Sinterklaas verpakking RUITENBERG fijne kwaliteiten effen en gestreept 19.75 - 16.25 - 14.50 reclame shirt 10.75 ook met afknoop- bare manchetten. fraaie streepdessins goede pasvorm, zeer voordelig v.a. 14.95 HUISJASJES zuiver wol 59.75 7.75 Paard No. 7 eindigt op 35ste plaats. goed en toch goedkoop:! gevoerd tricot 4.25 j wol gebreid 5.50 Nappa m. astrakan 9.75 Nappa m. wol gev. 13.95 Uu> é&vfuvh* Paard No. 8 zakt laatste 100 m. af tot voor Paard No. 2: Schotse ruiten, o.a. Kynoch 9.75 Bleckcock mooie en warme shawls 5.75 3.95

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 8