LIFE r NOW ONLY Voor actieve verdediging van de culturele vrijheid Wetsontwerp toeslag pensioenen verschijnt nog in December n.— 1 Compromis-voorstel in zake Nieuw-Guinea Burgerlijke verdediging in Juli misschien paraat Minister Teulings Mil BVD-dossiers raadplegen Voor jaarsvoorraad aardappelen nog onvoldoende See... CONNECTICUT RIVER VALLEY U.S.A. Postbeambte uit trein gevallen: geen zwaar letsel Praagse geestelijken zwaar gestraft Commandant van Buehemvald vrij ZOEKLICHT Keur van intellectuelen komt te Brussel in congres bijeen Nu: tijcl voor een bidstond O „Liever onvolmaakt, federalisme, dan eenheid zonder Engeland" Zaterdag 2 December 1950 3 o (Van onze parleraentsredacteur) DEN HAAG. Nog deze maand wil minister Tenlings het wetsontwerp tot verhoging van de toeslag op de pensioenen indienen. In de afgelopen week heeft hü met z(jn ambtgenoot van Financiën overeenstemming be reikt over het bedrag, dat het rijk daaraan ten offer zal brengen. HU hoopt dat het ontwerp de Kamer zou overtuigen van de goede wil der regering, al acht hu' het kennelijk uitgesloten, dat het algemene waardering zal ontmoeten. ..Maar." zo zei hü in de Tweede Kamer, ..laat ons de gemoe deren niet bU voorbaat verhitten." Voorts heeft hu ontkend, dat de voor bereiding van de burgerlüke verdediging te traag was verlopen met een planmatige opzet, want daardoor kan de practische uitvoering nu sneller geschieden. ..Meent men nu werkelijk." zo vroeg hij zich af ..dat de bevolking zolders zou hebben ontruimd of brandblusapparaten had aangeschaft, als de regering daartoe in het ver leden had opgewekt?" Met verdedigingsplannen van de verschillende streken en steden van ons land bleek het nogal verschil lend gesteld te zijn. Die voor Noord- Brabant bleken gereed te zijn terwijl ook de Noordelijke proVincies flink opschieten. Noord-Holland en Lim burg daarentegen bleken slechts voor de helft te zijn voorbereid. Het benodigde materiaal bleek ook niet te zijn aangekocht. Ook daarmee was gewacht totdat de plannen gereed waren. Maar de minister hoopte toch tegen 1 Juli van het volgend jaar zo ver te zijn, dat een wettelijke rege ling van de burgerlijke verdediging kon worden tot stand gebracht. Een en ander gaf de heer R i t- m eest er (V.V.D.) aanleiding om friet nog meer klem op „tempo" aan Je dringen. Hij verlangde inschake- nng van de niet voor de militaire dienst opgeroepen oorlogslichtingen, doch de minister bleek voorhands de voorkeur te geven aan vrijwillige medewerking boven burgerlijke "dienstplicht. De replieken over de B.V.D. lever den geen nieuwe gezichtspunten op. In weerwil van zijn ernstige bezwa ren bleek de heer Goedhart (P.v. d.A), rekenend op een spoedige in stelling van een parlementaire ad viescommissie, bereid, de desbetref- Advertentie (l.M.) Ze hebben 331 Sinterklazen gevraagd wat hun de meeste voldoening schenkt. 116 hebben geantwoord: de blijde kindergezichtjes 11 hebben geantwoord het draven op zo'n koude winternacht over de daken 3 hebben geantwoord m'n ouderdoms pensioen 1 heeft geantwoord: mijn Bond Street sigaret na gedane arbeid. In alle ernst: De sigaret met de record omzet 1 fende begrotingspost te laten passe ren; een houding, waartoe de heer Welter (K.N.P.) echter met kon besluiten. Woensdag komt de Kamer op nieuw bijeen ter bespreking van de verhoging van de ambtelijke top salarissen. een kwestie waarover de heren Tuin (P.v.d.A.). Schouten (A. R.) en Beernink (CH.U.) die teza men een parlementaire meerderheid vertegenwoordigen, reeds een amen dement hebben ingediend. Dat kan gaan spannen! In het Musée d'Art Moderne te Parijs in een grote tentoonstelling van gewijde kunst geopend die de werken van de 19e en 20e eeuw om vat. Het is een zeer belangrijke ma nifestatie geworden, waaraan de zo vaak bestreden moderne gewijde kunst recht geschiedt. Zaak-Sclxallenberg DEN HAAG. De heer Gort zak (C.P.N.) greep de kamerdebat ten over de Binnenlandse Veilig heids Dienst aan om naar de zaak- Schallenbeig te informeren. Naar zijn mening, waren er verschillende Nederlanders die er méér van wis ten. doch terwille van het lijfsbe houd. hun mond dicht hielden. De minister diende z.i. nu het Neder landse volk gerust te stellen en de zaak niet. wegschuilend achter for- malismen, in de doofpot te stoppen. Minister Teulings antwoordde overeenkomstig de verwachting dat de vraag aan het verkeerde adres was gericht, dat hij van deze zaak slechts uit couranten had kennis ge nomen; dat zij onder zijn ambtgenoot van Justitie ressorteerde en dat hij werkelijk genoeg te doen had om zich ook daarmee nog bezig te gaan houden. ..De binnenlandse veiligheidsdienst," zo herhaalde hij. „heeft geen uit voerende bevoegdheid en staat dus geheel buiten het justitiële onder zoek naar deze kwestie." Toen van communistische zijde werd tegenge worpen dat de B.V.D. mogelijker wijze wel de beschikking had over gegevens aangaande de persoon- Schallenberg. antwoordde hij, dat hij dat dan wel eens wilde onderzoeken. Nog een zesde zetel voor Labour LONDEN Donderdag behield Labour haar zetel in Zuidoost-Bris- tol. waardoor haar meerderheid tot vijf stemmen steeg, cn gisteren handhaafde zij zich in, Abertillery in Wales. Daardoor heeft zij dus weer een meerderheid van zes ze tels. In Abertillery behaalde de La- bourcandidaat 24.622 stemmen, de conservatief 3.839. VSliramiBiMHraBJig: Overdracht souvereiniteit, maar voortzetting Nederlands beheer (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Vrudagmiddag is de commissie voor Unie-aangelegen heden uit de Tweede Kamer bUccngekomcn met minister Van Maarse- veen om voor de aanvang van de conferentie over Nieuw-Guinea kennis te kunnen nemen van de laatste ontwikkelingen van het geschil met Indo nesië. In Den Haag wordt aangenomen, dat de minister de Kamercom missie op de hoogte heeft gebracht met de algemene lijnen van een Indo nesisch voorstel, om een compromis te bereiken in het probleem Nieuw- Guinea. Van het bestaan van dit compromis-voorstel heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Moh. Roem, dezer dagen melding ge maakt in een persgesprek. Aangenomen schijnt te mogen worden, dat Roem tijdens de twee de conferentie van Unieministers de Nederlandse regering reeds op de hoogte heeft gesteld van het In donesische compromisvoorstel, dat thans een punt van studie uit maakt in de boezem van de Neder landse regering. Alvorens haar houding definitief te bepalen, schijnt de Regering er echter de voorkeur aan te geven, de Kamer in deze kwestie te raadplegen. In politieke kringen in Den Haag neemt men aan, dat de Indo nesische regering bereid is, te be rusten in een voortzetting-de-facto van het Nederlandse bestuur over Nieuw-Guinea, voor een bepaalde periode. Daartegenover zou Neder land bereid moeten zijn, tot de er kenning te geraken, dat aan het einde van die periode die naar hier en daar verluidt 25 jaren zou omvatten Nieuw Guinea ook de facto aan Indonesië zou worden overgedragen. De de jure erken ning van de souvereiniteit Van Indonesië over Nieuw-Guinea zou echter reeds onmiddellijk moe ten volgen. DEN HAAG. Aanvankeiyk konden tot 28 Nov. J.I. aan de Stich ting In- en Verkoop van Aardappe len consumptie-aardappelen worden aangeboden, bestemd voor de voor raad, die de overheid ln het belang van do aardappeh oorzlening in het voorjaar 1951 wil vormen. Daar de gewenste hoeveelheid nog niet ge heel is bereikt, is de termijn van aanbieding tot nadere aankondiging verlengd. Oude man met bijlslagen deerlijk mishandeld AMSTERDAM. Vrijdagavond heeft een tot nog toe onbekende man een poging gedaan een eige naar van een koffiehuis aan de Cru- quius weg te beroven. De man heeft de 65-jarige eigenaar van de zaak met een bijl deerlik verwond, maar heeft zeer waarschijnlijk niets ge roofd. Het slachtoffer is naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis ver voerd. De politie stelt een onder zoek in. Het 4e Internationale Film festival zal van 2 tot 16 April te Cannes worden gehouden. Veertig filmproducerende landen zijn uitge nodigd. Advertentie (l.M NOVEMBER 20 ISSUE DEN HAAG Vrijdagavond om streeks elf uur is de 58-jarige post beambte A. J Vermeer uit Rotter dam ter hoogte van het station Heemslede uit de ejectrische trein Amsterdam—Rotterdam gevallen. Met een hersenschudding cn diepe hoofdwond werd hij naar het zie kenhuis te Haarlem overgebracht. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de postbeambte in het postrijtuig. welke wagen als laatste van het treinstel meereed de buitendeur in plaats van de deur van het toilet geopend. Zijn collega bemerkte het ongeval bijna onmiddellijk en trok aan de nood rem. Vijfhonderd meter vorder stond de trein stil. De trein ondervond een half uur.vertraging. PRAAG De Tsjecho-Slowaakse aanklager, eiste Vrijdag „de zwak ste straffen" voor de negen R.K. geestelijken, die „wegens verraad en spionnage" terecht stonden. In een toespraak van 2 uur deed hij een scherpe aanval op het Vaticaan „en zijn gehoorzame agenten en diena ren in Tsjecho-Slowakije". De staatsrechtbank sprak daarna het schuldig uit over de negen R.K. geestelijken. Het proces heeft vijf dagen geduurd De opgelegde straffen waren: pa ter Jan Opasek levenslang; dr Stanislav Zcla. suffragaan-bisschop 25 jaar; dr Stanislav Jarolimek, abt van het klooster te Strahov 20 jaar; dr Otakar Svcc 20 jaar; dr Josef Cihak 10 jaar; dr Jaro- slav Kulae 17 jaar; dr Antonin Manal 25 jaar; Jan Boekal 18 jaar; pater Vaclav Mrtvy 15 jaar. De rechtbank legde een boete van 150.000 kronen opaan dr Cihak en beoten van 100.000 kronen aan dr Zela cn abt Opasek. De andere be klaagden kregen kleinere boeten. Tevens werd inbeslagneming van alle bezit van de negen veroordeel den bevolen. Zij zijn bovendien voor de tijd van tien jaar uit hun bur gerrecht ontzet. Prinses ilhelmina op bezoek in jeugdhuis in de Jordaan AMSTERDAM. Geheel onver wacht voor de kinderen in het „Koning Willemshuis" in de -Am sterdamse Jordaan. bracht Prinses Wilhelmina Vrijdagavond een be zoek aan dit in de Egelantierstraat gevestigde jeugdhuis. Met Frans Kemeling en Jo Leef- lang, de jeugdleider en jeugdleid ster van dit tehuis, dat is aangeslo ten bij de Hervormde Jeugdraad, had de Prinses reeds Vrijdagmorgen eep uur lang in het paleis op de Datn een diepgaand gesprek ge voerd over het massajeugdwerk. Zij gaf daarbij de wens te kennen zich des avonds persoonlijk van dit werk op de hoogte te stellen. AUGSBURG Vrijdag hebben de Amerikanen prins Josias zu Wal deck Pyrmont. die na Koch, de man van de thans terecht staande Ilse Koch, qommandant van het concen tratiekamp Buchenwald is geweest, vrijgelaten. Hoewel hij in 1947 te Dachau als oorlogsmisdadiger tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld, werd zijn straf later verlicht tot 20 jaar en daarna op nieuw verkort. Zijn vader, die te Arolsen bij Kas sei een groot kasteel bewoont, heeft in 1945 reeds verklaard, dat hij hem waarschijnlijk zal onterven omdat hij is overgelopen naar de nazi's. Zijn ondergeschikte Dietsch. die 15 jaar moest uitzitten, is eveneens In vrijheid gesteld. BUITENLAND De communistische denkwijze Binnenkort zuilen de minis- ti BINNENLAND Natuurbescherm ing en defensie T-J ET Kamerlid Van der Goes 1 1 van Naters heeft de minister -*-> tcrs Van Buitenlandse Zaken van Oorlog een aantal vragen ge- der westelijke Grote Drie dc hoof- gesteld. verband houdende met den bij elkaar steken, om geza- uitlatingcn van de chef van de mcnlijk een tegenvoorstel te ont- Generale Staf over de betekenis wikkelen op het Russische initia- der natuurbescherming. Een paar tief tot het houden van een nieu- maal n.l. heeft generaal Kruis, de we conferentie der Grote Vier. Zo- noodzakelijkheid bepleitende voor als bekend, zijn ook wij er voor de opbouw van ons leger méér stander van. dat wordt onderzocht, militaire oefenterreinen beschik- of achter het desbetreffende Rus- baar te stellen, zich op buiten- sische plan iets meer schuil gaat gewoon laatdunkende wijze ge- dan slechts een propagandastunt, keerd tegen wat hij blijkbaar ziet Aan de andere kant echter hebben als een „teveel" aan natuurmonu- wij juist dezer dagen, aan de hand menten, niet beseffend menen wij van voorbeelden Duitsland en Oos- te mogen concluderen, van welk tenrijk. nog eens uiteengezet, dat een enorme betekenis een goede aan Russische zijde de wens Aankomst troepensrhip „Empire Brent" DEN HAAG. Het troepenschip ..Empire Brent" wordt in de nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 De cember met repatriërende troepen uit Indonesië voor Hoek van Hol land verwacht. De ontscheping der opvarenden zal. onvoorziene om standigheden voorbehouden. Zon dag 3 December te 9.00 uur begin nen in de haven van Rotterdam. Paul \an Kempen: veel succes in Oostenrijk DEN HAAG. Onze landgenoot Paul van Kempen is zojuist terug gekeerd uit Wenen waar hy op uit nodiging van de Gesellschaft der Musikfreunde drie concerten \an het Weens Phiriiarmonisch Orkest diri geerde. Hij oogstte zo veel succes, dat hij geëngageerd werd om in het volgende seizoen opnieuw een aan tal concerten van het Weens Phil- harmonisch Orkest te leiden. Georgette Hagedoorn uit Denemarken terug (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Om drie uur Vrijdagmiddag is op Schiphol Geor gette Hagedoorn. de voordrachts kunstenares. teruggekeerd van haar optreden in het Lille-cabaret in Ko penhagen. Zowel zij zelf als haar begeleider de heer Pierre Ver- donck waren een en al geestdrift over de wijze, waarop het Deense publiek op haar genre heeft gerea geerd. recreatiemogelijk- heid is voor de physieke en de geestelijke kracht van ons volk. Na tuurlijk is het zo. dat er. wanneer men een defensie apparaat wil op bouwen. ook oefenterreinen moe ten zijn waar de soldaten in de wapenhandel kunnen worden ge traind. Maar daarom is er dan ook in het verleden tussen de ge organiseerde natuurbescherming en het ministerie van oorlog nauw contact geweest, waarmee voor beide „partijen" gunstige resulta ten zijn bereikt. Door het optre- In het VJ den van generaal Kruis, zo be toogt de heer Van der Gops. wordt vermijdelijk geachte proces te ver om tot een verge lijk te komen (nog) ontbreekt. Deze me ning baseren wij in hoofdzaak op de denkwijze der com munisten. Men kan er van opnan. dat men in het Krem lin vast gelooft, dat dc „kapita listische" staten hun ondergang te gemoet hollen, dat hun huidige eenheid een zeer wankele is cn dat hun „tegengestelde imperia listische belangen" spoedig tot ver deeldheid en chaos in hun ka np zullen leiden. Het is waarschijn lijk, dat de communistische acties in Azië als voornaamste doel heb ben, dit door de communisten on- deze verhouding verstoord en bo vendien behoort het niet tot de be voegdheid van de Generale Staf de belangen van defensie cn na- haasten. Wij kunnen natuurlijk wel zeggen, dat dit alles nonsens is, maar dat alleen zal de com munistische twijfel aan de ernst tuurbescherming tegen elkaar af onzer inspanningen op politiek, te wegen. Met deze zienswijze van het Kamerlid zijn wij het eens. Maar wij zouden het probleem nog anders willen stellen. Defensie en natuurbescherming komen slechts gedeeltelijk met elkaar in botsing. Gedeeltelijk lopen hun belangen parallel. Gedeeltelijk is natuurbe scherming juist van de grootste betekenis voor defensie, omdat goede recreatie bijdraagt tot ver sterking van hot moreel. Dat ge neraal Kruis blijkbaar volkomen over het hoofd ziet wat het voor economisch cn militair gebied niet wegnemen. De meest gebiedende noodzaak van het ogenblik is daarom, dat de Atlantische lan den het onverwijld eens worden over de opstelling van een leger in Europa onder een gemeenschappe lijke opperbevelhebber en dat de vrije naties komen tot een geza menlijk. weldoordacht plan voor het Verre Oosten. Het is goed, dat wat het laatste betreft, Amerika en Groot-Brittannië nu op het de grote, minder goed gesitueerde hoogste niveau, namelijk tussen massa van ons volk betekent in Truman cn Attlee, overleg zullen eigen land te kunnen uitrusten van de dagelijkse beslommeringen, is jammer. Dat hij niet ziet van welk een betekenis dit is voor onze militaire kracht, is gezien plegen. Slechts eenheid en vastberaden heid aan onze kant zullen mis schien de fout in de communis- zijn functie nog betrcurens- tische denkwijze kunnen herstel- waardiger. len. (Van onze correspondent te Brussel) BRUSSEL. „De vrijheid is niet zo maar een erfenis van het ver leden, maar een bezit in de toekomst, waarvoor gestreden moet worden." Deze uitspraak van de Amerikaanse socioloog James Burnham. tijdens een openbare vergadering, die de onlangs opgerichte „Internationale Liga voor de vrijheid van dc cultuur" Donderdagavond in Brussel had georganiseerd, kan ook het motto worden genoemd van het congres dat het uitvoerend comité van deze. een keur van intellectuelen omvat tende, beweging sinds Maandag in dc Belgische hoofdstad houdt. Actief optreden om de culturele vrijheid te verdedigen, die onmis baar is voor de vrede, was het the ma, dat diverse schrijvers van naam op deze bijeenkomst ontwikkelden, waarbij zij vooral ook op de nood zaak wezen om de communistiscne vredeszwendel te ontmaskeren. „De leden van de congressen van Stock holm. Warschau e.d. hebben het woord vrede van ons gestolen en zij houden van de vrede, als de kót van de muis", constateerde de Zwit serse schrijver Denis de Rouge- mont. die tot secretaris-generaal van de Liga was aangewezen, en de grijze neger-journalist George Schuyler ontmaskerde ook het door Paul Robeson c«. verspreide sprook je, dat de negers zo voor het com munisme zouden zijn geporteerd. Integendeel, zij zijn tegen elke sla vernij. die zij uit het verleden maar al te goed kennen, betoogde hij en hij voegde eraan toe, dat Rusland sinds 1920 meer mensen tot slaver- dijn zal kunnen studeren. Op die wijze zou dan de voor de toekomst van die landen zo hoog nodige vor ming van intellectuele kaders niet geheel worden verwaarloosd. A LS DE GEWASSEN te velde staan, rijpend, komen boerenbevolkingen ■zl bijeen, om zegen af te smeken over hun werk hun werk, dat het brood zal geven aan heel het land. Een eerbiedwaardige traditie. En als de oogsten binnen zijn, erkent men wederom de onmisbaarheid van hogere machten en dankt men. Pakken zich somber-dreigende wolken samen aan de einders of'boven de akkers onzer samenleving, dan stroomt men tezamen, omdat men mas saal beseft dat de landsleiding vervuld moet worden van een boven menselijk inzicht om haar onnoemelijk-zware taak tot heil van de vrede tot een goed einde te brengen. Loffelijke ootmoed. Woedt eenmaal toch een krijg geen volk meer of het vraagt om een spoedig, zo onbloedig mogelijk einde. Rouw, berouw, inkeer, ellende voert de mensen samen. En waar men gemeenschappelijk zijn tekorten belijdt, valt vaak een milder waarachtiger licht door de ramen, dan waar hoogmoed gedachte en woord uerschrilf. Heel het Korea-complex is rijp, om het uiterste te vergen van regerin gen die van goeden vredeswille zijn. De volken zijn ook rijp, om saam- gestroomd, van dit besef te getuigen en te bekennen, dat hun gepruts alle kansen op het goede voor de mensheid heeft verknoeid. r 7 Nederlandse kleinhandel worden tiUropa S VOOgCl doorverkocht Hilversum ïndu- Wtt T tam FOETER Paul Hoff- strialiscert verder, op de grens \an ^sMopvogrRheef.Ulvcor t L™sdr«h.kom' een^"rttabnjta- eerst tot de ministers van financiën v.°°„r Jï procédés van de Metallic. Ginds van 18 Marshall-landen gesproken. Hij zeide: „De agressie in Oost- Azië bedwingen, is de vrede, vei ligheid en vrijheid van West-Euro- T pa behoeden. Zoals Europa zich eco- T NDONESïE volhardt in j - nomisch herstelt, heett het reeds -1 afhankelijke een verdediging tegen agressie van schillen ™eten vreedzaam geschikt binnen uit opgebouwd. Hier worden met alle middelen die ter beschikking staan van de Verenigde Naties. aldus hadji Agoes Salim. Het blad Indonesia Raya noemt NDER de a s nieuwe kerkorde het overdreven gedoe van velen van de Ned. Hcrv. Kerk zal het hier te lande en in Indonesië hjste- niet meer kunnen voorkomen dat rie ..De verantwoordelijkhe'd hier- een gewoon ouderhn- of diaken te- voor berust bij Soekarno. Bojcoi- Vens kerkvoogd is. Van de "000 en suscampagnes zijn al even dn «as. ton rijst die de Arna te Amster- En wie moet d,e kastanjes het dam heeft aangevoerd, wordt, na vuur halen' I De Blitarvertrekt peiling, het grootste gedeelte weer Zondagmiddag naar Indonesië en geexporteerd; de rest zal aan de Nieuw Guinea. De passagiers gaan per Spido van de Lloydkade in Rotterdam naar een punt tussen Maassluis en Hoek van Holland en daar wordt voor de grote reis ge ëmbarkeerd. Zo is het nog nooit ge gaan! Overal A AN de universiteit van Straats- burg zal voor personen van iedere nationaliteit die een univer- i, sitaire studie voltooid hebben, en „in verband met de Raad van Eu ropa werken" een centrum voor hogere Europese studie worden ge opend. Er is altijd nog een Spaan se republiek in ballingschap meteen minister-president Alvaro de Albre- nez cn een president: Martinez Bar rio. Eerstgenoemde heeft zijn ont slag aangeboden aan de tweede. Sinds het einde van de tweede we reldoorlog zijn 400.000 vreemde lingen Frans staatsburger geworden; 40 hunner waren Italianen. 20 Polen en 10 Spanjaarden Evenals voor de oorlog zal men te Parijs weer voor 15 fi'ancs dc kenletters INF kunnen draaien en dan telefonisch een samenvatting krijgen van het laatste algemene- en sportnieuws. De bemanning van een Amerikaanse stratosfeer- kruiser heeft op 4000 m. hoogte ho ven Brits Guyana van 6000 m. een vurige bal zien neerduiken als ware het een vliegende schotel volgens de publicaties van de Amerikaanse luchtmacht. Geen Lamme Goedzak EUROPA S Veertiendaagse is be gonnen. Niet op loop-, fiets-, of ander sportgebied, doch over de problemen die betrekking hebben op de Europese integratie. Zij gaat uit van de Belgische raad van de Eu ropese beweging; de raad vindt dat het publiek nog veel te weinig weet van. en geeft om het begrip integratie (harmonieuze samensmel ting). Veertig filosofen, auteurs, musici en politici congresseren te Brussel „ter verdediging van de cul turele vrijheid." „Men is Tijl Uylen- spiegel en Rabelais vergeten", zei de Nederlander Brugmans die rector is van het Europa-college te Brug ge. Met een mooi colbertje aan en een extra-hoge en lange paardenstaart aan zijn hoofdtooi is Gyanandra Bir Bikram op de troon van Nepal ge zet en gekroond door de partij waarvoor zijn grootvader Triboewan naar India gevlucht is. Feest in 9t vooruitzicht PARIJS zegt. dat het in 1951 tweeduizend jaar bestaat. En dus viert Parijs in 1951 daverend feest, enige maanden lang, 30 April: La Nuit de la Soierie. Mei: de schatten van de Sainte Chapelle i (men kent dat gothisch juweel?, in i één woord: prachtig') worden ten toongesteld Juni: Franse élcgance. met. de 10-de, een Rabelaisiaanse avond. Juli: historische dagen. Meer, verklappen wij er niet van. Geen kat big) in de zak AAN HET SLOT van een zeer geanimeerde vergadering van 1 dc onderlinge varkensvgrzckering „Stellendam", Donderdag, zou een varkentje worden verloot. „Aan de winnaar wordt f 35 be taald". zei de penningmeester. i „Nee" riepen de leden, „in de convocatie staat duidelijk verloting van een big. Waar is de hoofdprijs, waar is onze big'>" Omdat een man een man en een woord een woord is, schorste men de vergadering om de krulstaart te halen. In de ver gaderzaal mocht de dikke hoofdprijs even rustig rondsnuffelen en ging daarna krijsend en bulkend ter ta fel. waar iedereen hem duidelijk kon zien Toen werd 'ie volgens de regelen der kunst verloot. Onder Sagittarius Niemand zal ontkennen, dat de waterstand overal zeer hoog is, maar zo hoog, dat de veerponten over de Waal of ingetrokken wor den of reeds ingetrokken, zijn (veer boten blijven varen) zal toch wel enige verwondering wekken. Bij de heer Versteeg te Achterberg is een kip komen aanlopen met elf kuikentjes. Zo'n kippenvergissing in November/December wordt niet vaak gemeld! De Rijksacademie voor Beeldende Kunsten viert 20 December haar 80-jarig bestaan. Het woord divisie omvat niet overal hetzelfde. Amerika kent infanterie divisies van 18 a 20.000 man. Rus land 10 a 12.000 man; de verhou ding der p4ntserdivisies is: bij de eersten 16- en bij de tweeden 10 a 12.000 man. nij had gebracht dan alle andere volkeren het in twee-en-een-halve eeuw hadden gedaan. Ignazo Silone, Italiaans schrijver en politicus, de in Amerika wonen de Russische musicus Nicolaas Na- bokoff, de Franse rector van het College van Europa, waren met Burnham de andere sprekers, die een breed front ter verdediging van de vrije cultuur bepleiten, in een tijd, die naar Silone opmerkte, nog meer dan door de desintegratie van het atoom, door de 'desintegratie van de ziel wordt gekenmerkt. Het gevaar van deze laatste misdadige j „techniek" zag men maar al te dui delijk in de communistische proces sen. Dat bij deze intellectuelen de daad bij het woord iets achter blijrt blijkt ook uit een brief van Arthur Koestier, die verhinderd was het congres bij te wonen. Hij deelde mee, met de schrijvers Graham, Greene, John dos Passos, Aldous Huxley en James Farrell een soli dariteitsfonds voor intellectuelen te hebben gesticht, waarin zij een ze ker percentage van hun auteurs rechten zullen storten. Zij verwach ten dat vele collega's hen zullen volgen en uit dit fonds worden de intellectuelen, die voor de totali taire regiems hebben moeten vluch ten financieel gesteund. Tijdens het congres werd even eens overwogen ergens in Frankrijk een speciale universiteit te stichte i. waar de in ballingschap geraakte jeugd van achter het IJzeren Gor- Ecn waardeerbaar werk over „De Parapsychologie" verscheen bij Bosch en Kcuning te Baarn. Vanuit posltlef- christeiyk standpunt behandelt dr F. J. Tol&ma hierin de occulte verschljryelen op oen voor de ontwikkelde leek be grijpelijke wijze. Dit standpunt houdt in, dat hij zich keert tegen iedere vorm van pscudo-reUgle, waarin voor velen het contact met het occulte Is gaan resulteren. Aan de andere kant echter streeft dr Tolsma ernaar de jonge wetenschap, die zich met de be studering oer para-normale verschijn selen bezig houdt, alle recht te doen wedervaren. Bij E M Querido's uitgeversmaat schappij te Baarn verscheen een her- duk van „Meubel* en mensen" een po pulair geschreven werkje van de be faamde. helaas overleden, binnenhuis architect Paul Bromberg. Een boekje dat alle aandacht verdient, omdat het zonder geforceerd radicalisme een lans breekt voor de ontwikkeling van de goe de smaak in onze wooncultuur. A. Roland Holst en Slmon Vestdijk gaan elkaar in „S wordplay-wordplay" te lijf in een steekspel van kwatrijnen. Humorrijke satyrieke eplg-ammen over en weer, soms al te zee met bittertafel-gemak gepleegd, soma echter ook allerkostelijkst raak en soherp- pregnant geformuleerd. Smaakvol door Uitgeverij De Driehoek, 's Graveland. uitgegeven in de Podium-reeks. Van de hand van dr W. H. C. Ten- haeff verscheen bij Leopolds ultgevers- mli.. Den Haag een boekje over „Het wichelroedevraagstuk". Het werkje biedt de ontwikkelde leek naast een histoHsch overzicht, een belangwek kende beschouwing over het onderzoek naar paragnostische begaafdheid bij wichelrocdelope-s en daaraan aanslui tend een verhandeling over het aard- stralen vraagstuk Mr Van der Goes van Naters spreekt op congres over buitenlandse politiek UTRECHT. Op het congres over de buitenlandse politiek, dat de Partij van de Arbeid gisteren cn vandaag in Utrecht belegt, sprak mr. M. van der Goes van Naters over de Europese eenheid. Na critiek op de Nederlandse regering vanwege het voorstemmen tc Lake Success voor het hervatten der diplomatieke betrekkingen met Franco-Spanje, dat hij ccn „flauw" gebaar noemde, stelde mr. v. d. Goes in het licht wat tc Straatsburg bereikt is. Hij wil liever minder ver gaan in het federalisme met Engeland dan verder zonder Engeland. De gedachte om tot een Europees leger tc komen in plaats van een samenwerking van ver schillende nationale legers heeft een oplossing gebracht voor de deel neming van Duitsland. Tegelijkertijd kunnen hierdoor de Griekse en Turkse legers deelnemen aan de verdediging van Europa. Dit perma nent gedachte Europese leger past in de toch eigenlijk tijdelijke Atlan tische Unie met de Amerikanen cn Canadezen. „Europees „kabinet" nodig, dat ver antwoordelijk is aan een Europese vertegenwoordiging. De heer J. Suurhoff verweet de Bij de debatten toonde de heer M. Sluyser weinig vertrouwen te hebben in een Europees leger als men te Straatsburg voorstaat. Hij vreest voor verwarring door de verscheidenheid. Groot bezwaar had hij er tegen, dat hierbij aan Frankrijk een leidende rol is toe bedeeld. Drie oorlogen hebben de kracht van Frankrijk verminderd. Het is bovendien een \'erschrikke- lijke zaak, dat niemand vandaag weet hoe het politieke Frankrijk er morgen uit zal zien. Prof. H. Brugmans wilde zowel de defensie als de economische sa menleving organiseren door supra nationale organen. Wij hebben een heer Van der Goes, dat hij „Straats burg" te fraai voorstelde. Geen enkel land is door de resoluties van de jongste zitting gebonden, ook Engeland niet. In dit tempo ko men wij er nooit. In zijn repliek verduidelijkte mr. Van der Goes, dat het Europese le ger onder een Europees gezags orgaan komt. Maar in de Atlan tische samenwerking komen alle At- lantischc eenheden onder een op perbevelhebber.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3