13 T T 1\| TY^ Toch eert uitstekend stenograaf Instituten leveren perfect geschoolde kantoorbedienden af Recht en reden van bestaan: dienst aan allen Vrees voor grootfieid soms baanbrekend voor middelmatigheid hefariute 4 De Verwachting Moet U eens mm l correspondent of telefonist Jeter resultaat met middelen tegelijk OUDE VOLKSKERK HERNIEUWT ZICH (II) Zaterdag 2 December 1950 Op een kleine machine met zes toetsen neemt de blinde steno graaf vlot een dictaat in kort schrift op. De lange smalle pa pierstrook met in geprikte tekens, die uit het apparaat komt, laat hij (of zij) later bij het uit werken van het dictaat op de normale schrijfmachine, door de vingers glijden. Nog altijd wordt een groot aan tal blinden opgeleid tot manden maker (zie foto) of vlechter van matten en stoelzittingen. (Eigen foto). den ook pianostemmers opgeleid en masseurs en masseuses. Vele meis jes worden tot hulp in de huishou ding bekwaamd. En in ieder gevnl krijgen allen er het gewone lager onderwijs. Men schrijft dat allemaal zo een voudigweg neer. Maar het zal dui delijk zijn, dat op dc blindenin stituten een stuk heroïsche nrbeid wordt verricht. Het resultaat is dc moeite waard: Een blinde is geen minderwaardige meer. Niet het ge hele leven ligt voor hem open maar wel een groot stuk van het leven En er worden hem verscheidene mogelijkheden geboden om als vol waardige werkkracht in de maat schappij een behoorlijk stuk brood te verdienen. N 1922, toen Harding President en Calvin Coolidge Vice-Pre sident van de Verenigde Staten was, vroeg ik eens een hoogge plaatst en ervaren Amerikaans ambtenaar, hoe het mogelijk u'as, dat het Amerikaanse volk mannen van zo geringe intelligentie met de hoogste verantwoordelijkheid kon belasten. Er was alle reden tot die vraag. Harding, die wij op zijn ge regelde persconferenties aan net woord noorden, kon van verbijste rende hulpeloosheid zijn. Over Coolidge, wiens onvermogen om te praten spreekwoordelijk geworden is, zegt een oordcel van de scherpe mensenkenner, onze Minister van Buitenlandse Zaken Van Karnc- beek. genoeg. „Ik begrijp i*u". zo rei hij, waarom Vice-President Coolidge kalf en koe in zijn naam heeft. Ik heb een hele avond naast hem gezeten maar geen woord uit hem kunnen slaan.' De Amerikaan antwoordde op mijn vraag: „Zo wil het de poli tieke wijsheid. Onze constitutie verleent de President zó grote macht, dat het gevaarlijk is die aan sterke handen toe te vertrouwen. Telkens weer hebben sterke pre sidenten ons allerlei complicaties bezorgd De laatste voorbeelden zijn Theodore Roosevelt en Wilson geweest". Harding is, naast zijn opvolger Coolidge, wel een van de ergste producten geweest van dit systeem. Men heeft, in zijn dagen, getracht zijn reputatie wat op ie kalefateren door een vrome, officiële legende dat hij de vader zou zijn geweest van het denkbeeld van een Paclfic- Conferentie. Hij zou zich op zijn jacht in afzondering hebben bege ven, dagen lang met niemand heb ben gesproken en daarna met het plan kant en klaar voor de dag zfjn gekomen. Niemand die hem kende, geloofde daar een woord van. Men wist overigens, van wie het denkbeeld was uitgegaan. Op een dag verklaarde hij in z(jn persconferentie, op een vraag van een Engels journalist, dat hij be reid was na de conferentie aan garanties, ook voor Europa, te den ken. Of iets van dien aard Het ging dwars tegen de officiële Ame rikaanse politiek, en nog meer te gen dc openbare mening in. W(j allen, toehoorders, waren over deze evidente vergissing verbaasd. Ons tvachten was nu op het onvermij delijke dementi. Dit kwam, in wat vage vorm Maar niet vaag was wat erop volgde: De President zou voortaan alleen op schriftelijk in gediende vragen antwooiden! Har ding was onder een hoognodige censuur gesteld. Het einde is droevig geweest. In Augustus 1923 stierf hij. In Octo ber 1930 verscheen de eerste oplage van een boek van Gaston B Means, de politieman die met de zorg voor z\jn veiligheid belast was geweest. Means vertelt dat de Pre- HERINNERINGEN (aart internationale politici van Dr M. van Blankenslein sident zó diep gecompromitteerd was geraakt door de bekende! corruptie in zijn omgeving dat zijn vrouw, die steeds zijn in ver stand ver superieure, bescherm engel cn impresario geweest was, geen uitweg meer had gezien om zijn eer te redden dan een plotse linge dood. Dit wordt met details verhaald. Er is nooit reactie op gekomen. Wat dan Harding tot President had gemaaktIets heb ik daarvan Ieren begrijpen Eens ging ik op de thee in het Witte Huis Er wa ren vele honderden gasten. Aan de ingang stonden de President cn Mevrouw Harding om de gasten hoofd voor hoofd de hand te druk ken. En zo hartelijk, zo overtui- gend klonk zijn stem als hij iedere gast afzonderlijk zijn vreugde uit drukte over zijn of haar komst, dat men naar binnen ging in het prettige gevoel, een goede daad te hebben gedaan door dc President met dit bezoek te verblijden. Dat is ook een kunst Et zijn Engelse aristocraten die haar voor treffelijk verstaan. Maar geen hun ner heb ik het ooit zo overtuigend horen doen als President Harding Tut oyeren Er wordt dikwijls geprotesteerd tegen het tutoyeren van leveran ciers, conducteurs, enz. Terecht, want het is zéér onbeschaafd. Nu de andere zijde van de medaille: dezer dagen kwam de postbode bij mij boven op de eerste etage en zei: „Ik hoor dat je niet kunt lo pen, daarom kom ik bij jou!" Dat hij die moeite nam was heel vrien delijk van hem. Ik geloof ni»-*, dat postboden iets dergelijks verplicht zijn. Maar ik stoot mij er aan, dat hij een dame, een oudere dame. tutoyeert. En wat vindt u, redac tie? T. de K. G (Wij kunnen, omdat w\i niet alle bijzonderheden weten, het geval dal hier gesignaleerd wordt niet helemaal beoordelen en moeten daarom aannemen, dat inzendster terecht onaangenaam getroffen was. In het algemeen echter moet men, geloven wij, gevallen als r IT is het drietal van .Gemeenteopbouw', dat ccn zeer groot aan- ■LJ deel heeft gehad in de reorganisatieplannen van de Hervormde Kerk. Kort na dc bevrijding zijn door het gehele land samenkom sten gehouden met kerkeraden en gemeenteleden, waarop deze voor mannen ven de vernieuwingsbeweging hebben gesproken over de kerk. dw opnieuw Kerk moest worden. Hun woorden vonden weer klank cn niettegenstaande het verzet van uiterst links cn uiterst rechts kwam een Generale Synode bijeen, die thans dc laatste hand legt aan een nieuwe kerkorde. - Prof. dr H. KRAEMER tegen zoveel arbeid, die thans rechtstreeks van de Kerk uitgaat, blijkt weer in de Synode, dat zij al dit werk voor haar rekening en verantwoording neemt. Toen on langs haar mening werd gevraagd over bepaalde voorstellen tot be zuiniging immers het „Collecte plan" loopt begrijpelijkerwijs ach teruit meende zij in grote meer derheid, dat geen arbeid mocht worden afgekapt, indien niet eerst alle pogingen waren ondernomen, de financiering van hel werk te garanderen. Stem tot de uereld Drie jaar lang is nu over de Kerkorde gediscussieerd. In heel de Kerk, in kerkeraden en Classi- cale Vergaderingen, op gemeente avonden en op jeugdkringen. Het door de Generale Synode uitgege ven boekje „Proeve van een nieuw belijden", dat de fundering der Kerkorde in de belijdenis der Kerk nader omschrijft, vond zijn weg in honderden gemeenten. Naast de vele arbeid aan de Kerkorde, bleef de Hervormde Kerk open oog Heb ben voor de situatie van het ogen blik, in land en wereld. Zij sprak een en andermaal over Indonesië, gaf haar Boodschap uit met betrekking tot het Communis me. riep op tot gebed in bepaalde noden, nam een levendig aandeel aan het oecumenisch werk der Prof. dr W. BANNING hierboven omschreven zo zien. dat het tutoyeren het gevolg is van een langzaam gegroeide vertrouwelijk heid tussen leverancier, besteller, enz. enerzijds en hun cliënt of cliënte anderzijds. Wij voor ons zouden een dergelijke vertrouwe lijkheid op prijs stellen en auar verre de voorkeur aan geven bo ven mogelijk wat correcter om gangsvormen. Het betreft hier ech ter een probleem, dat o.i. ieder voor zichzelf moet oplossen en waarin hij zelf zijn houding moet bepalen. Red.). Twee kinderen op één fiets Met grote verwondering en ver ontwaardiging heb ik vernomen, dat het na 1 Januari 1951 verbo den is. dat een volwassene twee kinderen op één fiets vervoert. Hebben samenstellers van deze wet er geen ogenblik aan gedacht wat dit betekent voor een gezin, waar men een paar kinderen heeft en niet in staat is deze van hun derde jaar af een fiets te geven? Voor de doorsnee arbeidersfamilies verdwijnt hiermee de mogelijkheid met de gezinsleden gezamenlijk de vrije natuur in te trekken. Dat de meeste ongelukken met rijwielen veroorzaakt worden door het fiet sen met twee kinderen, is iets dat ik niet geloof. J. WALSTRA Dronkenschap en léliouders Als dronkaards niet in staat zijn zich te beheersen moeten zij tegen zichzelf beschermd worden Er is een groep personen, die daar zeer goed toe in staat is, n.l. dc caféhouders. Maar zij laten de goeden niet te na gesproken hun eigen belang meestal zwaarder wegen dan hun maatschappelijke verantwoordelijk heid Kan nu de overheid de café houders niet mede-aansprakelijk stellen in gevallen van openbare dronkenschap? Zouden in gevallen, waarin uit dronkenschap benadeling ontstaat, de benadeelden niet het recht kunnen krijgen dc caféhouder aan te klagen? J. SPAARGAREN. caféhi Repatriëring Dr K. H. E. GRAVES! EY ER Kerken,-, deed een duidelijk „Her derlijk Schrijven" uitgaan met betrekking tot het R.Katholicisme, waarmee de Herv. Kerk haar po sitie als Kerk der Reformatie aan geeft. Zij sprak zich uit over het Radiovraagstuk en over de Vakbe weging, steunde en stimuleerde allerlei arbeid, waar zij maar kon, en neemt dientengevolge in ons volksleven weer een plaats in, die zij nodig heeft om haar stem tot de wereld te doen doordringen. De militairen, ingedeeld bij het detachement, dat op 3 December 1948 als onderdeel van de F-bri- gade naar Indonesië vertrok, wer den grotendeels op 15 Maart 1948 onder de wapenen geroepen, zodat zij thans bijna 3 jaar hun militaire plichten vervullen. Sommigen van hen zouden oorspronkelijk op 24 Juni 1950 thuisvaren, reden, waar om zij hun bagage enige weken voordien naar Holland stuurden. Begin Juni werd bekend gemaakt, dat het detachement voor afwikke ling tot ongeveer September 1950 moest blijven. De mogelijkheid werd bovendien geopend tot 1 Oc tober door te dienen, met hieraan verbonden voordelen Vele ser geant-majoor-administrateurs zijn hierop ingegaan. Tot hun grote te leurstelling werd dc repatriëring in October weer uitgesteld en hoorden zij, dat op repatriëring voor Januari 1951 niet moest wor den gerekend. Waar andere mili tairen waaronder ook admini strateurs die later in Indonesië k wamen reeds lang weer thuis zijn, lijkt het mij nodig dat aan deze onverkwikkelijke situatie zo spoe dig mogelijk een einde wordt ge maakt. H. VAN LEEUWEN Donors en dokters Met grote instemming luisterde ik naar een radiouitzending, waar in er op werd gewezen, dat dokto ren f 80.declareren voor het toepassen van een bloedtransfusie (voor fondsleden f 50terwijl de bloedgevers geheel belangeloos alleen uit menslievendheid hun bloed laten aftappen. Natuurlijk moeten de doktoren voor hun werk betaald worden. Maar als bloedge ver vind ik, dat hier met twee maten wordt gemeten. Door ver zuim van werkzaamheden e.d. heb ik als donor herhaaldelijk schade gehad, waarvoor ik nooit enige vergoeding ontving. Zou het niet billijk zijn, indien patiënten, die het betalen konden, ook aan de donors een vergoeding gaven voor eventuele onkosten. I. VERSLOOT—VAN WEELDE (Van onze speciale verslaggever) Een goede honderd jaar gele den was er voor een kind. dat blind geboren werd, maar één toekomst weg gelegd: die van bedelaar. Maar dc bedelaars op straat, met het bordje ..blind" op de borst en de voor een aalmoes uitgestoken hand. zijn in ons land een zeldzaamheid gewor den. Het betekent nog steeds een enorm gemis als men blind is. maar vele blinden hebben ge leerd zich over dat gemis heen te zetten. Ook een blinde kan zich een voorstelling vormen van de ligging van landen en steden, bergen en rivieren en zeeën in de wereld. Zijn tastzin moet hem daarbij helpen. Op deze foto ziet men hoe een blinde jonge man de globe aftast, waar op de werelddelen enz. in relief zijn weergegeven- (Eigen foto). Biina allen zijn tegen woordig in staat een be roep te leren De institu ten leveren de natste jaren b.v. ook volledig geschoolde kantoorbe dienden al, vooral ste nografen en telefonisten. Men moet beginnen het blind zijn als een gemis te aanvaarden. Kniezen helpt niet. De kop er voor, dat is de enige oplossing. Aan pakken en werken, har der werken dan een an der. En doorzetten! Dat is een psychologische kwestie. De omgeving kan daarbij helpen. Door b.v. alle overbodige beklag, dat de blinde bovendien meer pijn doet dan troost Hoezeer bij de blinden de tast- pin dikwijls in staat is het ge- \ichtsziniulg te vervangen, de monstreren deze blinde jongens, uitstekend met de mecano- ioos weten om te gaan en tnappe constructies bouwen. (Eigen foto). Advertentie (LM.) Chelarine „4" bevat 4 genees middelen, elk stuk voor stuk ll wereldberoemd. Maar in één labiet verenigd, is de werking nég beter, zodat zij ook helpen bij hevige pijn ol griep, wan- ieer een ander middel (aalt. s ®n griep - 20 tabletten 4 I 0.76 schenkt, na te laten. De beste hulp geeft men de blinde door hem te leren zich zelf te helpen. Dat nu wordt gedaan op de uit stekende blindeninstituten, die ons land rijk is. In Bussum heeft men b.v. het grote neutrale Blindenin stituut. wel het grootste in den lande. In Grave heeft men er twee voor katholieken en in Zeist heeft men het Christelijke Blindeninsti tuut „Bartimeus". Er zijn ook in ternaten bij. In de techniek van het onderwijs ontlopen de inrich tingen elkaar weinig. Braille-schrift Het braille-schrift. de grootste ze gen. die men de blinden tot nog toe heeft kunnen schenken, is de basis van het onderwijs. De letters worden voorgesteld door groepjes in papier geprikte puntjes. Als een blinde er met zijn vingers overheen strijkt, leest hij vlot iedere tekst, tot hele romans, leerboeken, tijd schriften en de partituren der grote componisten toe. De kinderen van ..Bartimeüs" in Zeist hebben ons oaarvan verscheidene staaltjes ge geven. In een der lokalen zit een meisje piano te spelen, op haar schoot een •vel papier met braillctekens, waar op ze nu en dan tast om het noten beeld in zich op te nemen. Ze speelt het stuk voor ons. met gevoelige aanslag. Ze is zeventien jaar cn wil piano-lerares worden. Steno-machines In een ander lokaal demonstreert een meisje ons de steno-machine, een eenvoudig apparaatje met 6 toet sen, waarmee vlot een dictaat in braille-steno wordt opgenomen Er loopt een lange smalle papierstrook door het apparaat, waarin de te kens worden geprikt, die de blinde later vlot aftast om dan het steno gram op de gewone schrijfmachine uit te werken. „Een blinde kan een uitnemend stenotypst en veirgaderingssteno- graaf worden", zegt de directeur, de heer J. Laansma. „Maar hij moet meer presteren dan een ziende als hij wil slagen in de maatschappij, niet honderd procent maar min stens 110 Cc. Meestal wordt hij op een groot kantoor correspondent in de moderne talen. Want behalve voor het Mulo-diploma wordt hij op de blindeninstituten ook opge leid voor de diploma's Nederlandse, Franse, Engelse en Duitse handels correspondentie." „Ook telefonisten leiden wij op. Het voornaamste is dat ze over een zeer goede ontwikkeling beschik ken. Het gebruik van de apparatuur leren ze in één dag. Voor de blinde telefonist moet een speciaal toestel bij geplaatst worden, dat in plaats van flikker lichtsignalen, geluidssig nalen geeft." Velerlei beroepen Natuurlijk kan men op de blin deninstituten ook nog steeds leren mattenvlechten, stoelenmatten. man den maken enz. Enige tijd geleden heeft men in Zeist een volledig be kwaamd fietsenmaker afgeleverd, die nu als blinde met succes een eigen reparatie-inrichting drijft. Be halve organisten en pianisten wor- „De aarde vol van heerlijk- eid" Papier is hoe schaars ook. ge- uldig. Dus kunnen wij dat wel terzetten dat de aarde vol van eerlijkheid is. llaar ik zie de :hampere gezichten al van wie 't vanavond lezen. Heerlijk- eid? Toch zeker niet de peper- oten en taai-taai. de heeriijkhe- tn (let op het meervoud!) voor mderen; zelfs niet de punch en alkoenenbout door Mac Arthur vroeg aan zijn mannen bc- >o/d. Het gaat niet om de ma- ric, als onze Koningin spreekt >cr de heerlijkheid van het ven in deze tijd, in deze we id Het is gedurfd gezegd, om it criticasters goedkoop kunnen |ojion; makkelijk gezegd, als er "en materiële zorgen zijn. Maar 'e de zorgen bevroedt aan re- sren verbonden, luistert Ver- ]asd cn met groeiende hoop. ant heerlijkheid is er niet zo- nar. is er niet los van den eer Dal bedoelt dc profeet 'saja ook als hij doorgeeft, wat U] aan Gods kant verneemt: ciliy. heilig, heilig is dc Heer 'r heerscharen! De ganse aarde fan zijn heerlijkheid vol!" pajn zag het toen evenmin -lc'1 heen of bij zichzelf, als Ru. En toch gaat het popelen, org en begint dc adventstijd. De pachting van Gods heerlijk en. die niet is gebonden aan K,aatiPf hjd, maar aan dc komst n Christus, ook in uw leven. OBERMAN. Kerkorde ontmoet steun en verzet WIJ hebben in ons land op allerlei gebied veel „oor logskinderen" gehad, produc ten van idealen en wensen, die in de jaren van druk ontston den als hetgeen dat na de oor log land en volk zou kunnen vernieuwen, geestelijk, politiek en maatschappelijk. Vele dezer oorlogskinderen zijn een vroeg tijdige dood gestorven, want al spoedig bleek, dat de moed en de energie, het geloof vooral ook, om hen tot volwaardige mensen op te kweken, niet konden worden opgebracht. Er werd teruggekeerd tot de oude schema's en tegenstellingen. Te merkwaardiger en verblij dender was het. dat in die oude Hervormde Kerk, door velen voor Op 24 November 1947 bood de Commissie voor de Kerkorde, prof. dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel (links) het ontwerp-kerkordc aan de Gene rale Synode aan in de Utrechtse Domkerk. Ds W. A Zeydner uit Rotterdam aanvaardde als prae- ses van dc Generale Synode het ontwerp. slaperig, zelfgenoegzaam en naar binnen gekeerd aangezien, een en ander gestalte heeft gekregen, dat nis vernieuwing uit de bezettings tijd is te voorschijn gekomen. Ook de Kerk heeft enkele oor logskinderen moeten prijsgeven. De richtingsstryd is door het toen aangevangen kerkelijk gesprek niet overwonnen. Er zijn altijd nog groepen, aan de rechter en linker flanken, die zich niet kunnen los maken van 1816. Er is een tradi- tionaal middenstuk, dat de veilig heid van het oude dikwijls ver kiest boven het avontuur van het nieuwe en het nog maar aarzelend waagt „gevaarlijk" kerkelijk en christelijk te leven. Maar daar staan de niet-mislukte oorlogskin deren dan toch tegenover. De Kerkorde is er één van Het reeds zozeer uitgebreide werk van „Kerk cn Wereld" te Driebergen, is een tweede. Het w.eekblad „De Her vormde Kerk" en de kerkelijke publiciteit in het algemeen, is een derde. Zeer veel arbeid door tal van „Organen van Bijstand" ver richt, vond een plaats Kortom, de Hervormde Kerk heeft 'n oorlogs winst geboekt, uit het ernstig ver langen van velen harer voorgan gers en leden, door de dienst van het apostolaat allen te dienen, die bereikt kunnen worden. Weerstand Daarom staat de nieuwe Kerk orde in het teken van dat aposto laat. De Kerk, sprekend en hande lend in een veranderde wereld, onder mensen, die leven uit angst om bestaan en toekomst voor zich en hun kinderen, of die zich in een hol nihilisme hebben gestort, om dat zij zich zin en doel van het le ven niet meer herinneren, weet, dat zij de dienst aan allen heeft te verrichten, om recht en reden van- bestaan te behouden. Deze taak is neergelegd in de 27 artikelen van het Ontwerp, terwijl de Ordinantiën in feite het uit voerend orgaan zijn van de geeste lijke grondslag der Kerk. Zo blijkt uit artikel X, welke die grondslag is: Schrift en Belijdenis. En hoe hij gehandhaafd zal wor den: „De Kerk weert al wat haar belijden weerspreekt." Maar het is ook dit artikel, dat weerstanden en wantrouwen heeft opgewekt. Eerstens bii de uiterste rechtervleugel, bij de Gerefor meerde Bond. Men wil aan die zijde altijd nog meer formulieren dan reeds is geschied en verlangt geloofsomschrijvingen, die precies zullen aangeven, wat de meningen en gedachten van de eigen groep dekt. Of bij uiterst links de zg. Zwinglianen. Een kleine minder heid. die elke formulering en handhaving van belijdenis of het stellen van 't.gezag der H. Schrift verwerpelijk acht. In het midden de rechts-vrijzinnigen. die zich in de Kerkorde geheel kunnen vin den. zij het ook. dat zij op be paalde punten met enige schroom volgen. Intussen moet geconstateerd worden, dat verschillende predi kanten van uiterst rechts zich hebben losgemaakt uit een in we zen sectarisch streven hunner groep en con amore in het ver- nieuwingswerk der Kerk mede ar beiden, terwijl vele vrijzinnigen, mede door een open en eerlijk kerkelijk gesprek, de rechtzinnigen in het geloof hebben herkend cn andersom! waardoor in ge meenten en synode een vruchtbare samenwerking kon worden ver kregen. Indien de goede wil tot deze sa menwerking ooit is gebleken, is dat het geval in de Generale Sy node. Uit de aard der zaak zyn daarin alle groeperingen aanwezig. Wanneer dan blijkt, hoe het Ont werp Kerkorde in eerste lezing met vrijwel algemene stemmen is aanvaard, dan blijkt tevens hoe zeer, in een zich verantwoordelijk wetend werkcollege, het belang der gehele Kerk ernstig wordt ge diend. Waar er bijvoorbeeld in som mige gemeenten weerstanden zijn

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5