VOOR ANTJES EN JANTJES Poppenfeest FORD Dieren die je door hun kleur haast niet ziet De marionet krijgt 'n gezicht (van lappen) —DÉ KERSTMAN— -COWBOY met m mm mmm mmmm mmmmm DE JiW Foreleg pass MOEILIJKHEDEN? >g; en andere jonge klantjes) a UNTER eer tijk! en de r~ PREFECT ANGLIA Wii geven raad Zaterdag 9. December 1950 HET zal voor iedereen be grijpelijk zijn, dat het voor een dier van belang is weinig in zijn omgeving af te steken en dus niet op te vallen. Heeft het immers de kleur van de omgeving, dan wordt het min der gemakkelijk door zijn vij and ontdekt of anders: de kans om ongezien de prooi te nade ren wordt nu veel groter. Voorbeelden? Te over. In het ijs van het Poolgebied komt de Ijsbeer voor, een dier met een witte pels. Ook de Pool vos treffen wij daar aan in een wit pak. Ook Sneeuwhaas en Sneeuwhoen zijn beide wit; hun woongebieden liggen in het hoogge bergte boven de sneeuwgrens, in het gebied van de eeuwige sneeuw. (Is die sneeuw eeuwig?) De Her- melijntjes van ons land zijn in de winter wit en aangepast aan de be sneeuwde bodem. Leeuw, woestijn vos en woestijnspringmuis, dieren uit de randgebieden der woestijnen, dragen de vale, gele bruine kleur van het zand. Dieren, die de kronen der bomen bewonen, hebben groene pakjes; in ons land de Groenling en daar buiten tal van groene pa pegaaien, groene duivensoorten. groene boomslangen, en (ook in ons land) groene boomkikkers. De bodemdieren vertonen weer andere tinten: een vale, gelige ondergrond met donkere, bruine, vlekken en strepen. Die kleuren dragen patrij zen. leeuweriken en vele andere. Heel karakteristiek is de kleur van de Roerdomp. Dat is een vrij grote vogel, toch kun je op twee meter afstand van hem staan en hem niet ontdekken! De vogel is bruin en heeft lange strepen van voor naar achteren over zijn verenpak. Bij gevaar neemt hij de „paalstand" aan, staat dan rechtop met de sna vel verticaal en zo goed werkt de „schutkleur", dat de vogel geheel „smelt" in de kleuren van een riet- bos. In de duinen heb ik wel eens jonge Grieltjes gevonden en geloof me nu, die zie je op een halve me ter afstand nog gemakkelijk over het hoofd. Gestreepte pakjes heb ben ook tijger en zebra. Erg opzich tig, zul je zeggen! Ja, hier in de die rentuinen. Maar in hun vaderland leven ze op vlakten met struikge- Advertentie (LM.) HUNTER de Export-Virg inia ven blijvend goede kwaliteit was hier en daar en boven hun hoofd de felle zon dus diep zwarte schaduwen op een licht on dergrond. Daar verdwijnen de ge streepte velletjes dezer dieren. Misschien denk je, dat die schut kleuren jou niet kunnen foppen. Als dat zo is, moet je de grote groene sabelsprinkhaan, die zowat overal in ons land voorkomt, in de grote vacantie opzoeken. Je noort het dier sjirpen, vlakbij en toch je vindt het niet. Tot natuurlijk het dier flink beweegt en dan zeg je: „Daar heb je hem!" Die sprinkhaan is een voorbeeld van een insect met een schutkleur. En over insecten met schutkleuren, nou, daar is zo veel over te vertellen, dat ik er niet aan beginnen kan. HENK VAN LAAR Er zijn een heleboel manieren om een marionettenhoofd te maken. Ik vertel jullie alleen de eenvoudigste twee: 1. Een papieren hoofd. Nodig: schaar, pot lijm, een stukje ijzer- draad en wat plakkaatverf. Je be gint met een prop papier te vormeo en te kneden, zodat het een beetje op een hoofd gaat lijken, met duidelijke, grote neus. Nu neem je het ijzerdraadje, dat je ombuigt volgens de tekening; dit ijzerdraad je werk je in de nog losse prop pa pier, zodat het oogje er aan de hals zijde uitsteekt. Om er voor te zorgen, dat het papierenhoofd in vorm blijft, om- plakken we het met papieren stro ken; zorg ervoor, dat het oppervlak zo glad mogelijk blijft, omdat je er nu op moet gaan schilderen: ogen. mond, wenkbrauwen en wat je nog meer wilt. Nu kun je aan het hoofd nog een paar stevige papieren oren plakken; en als je hem een haar dos wilt geven, maak je die van draadjes wol. De kop is nu klaar; met het oogje van het ijzerdraad naai je hem aan de romp vast, zo dat de kop goed bewegen kan. 2. Een andere eenvoudige manier om een kop te maken is: van oude lappen. Ook nu moet je een hoofd vormen: daarna maak je van elk materiaal dat je goed vindt, oren. ogen, neus, mond enzovoort. (Van vilt kan je prachtige oren. van kno pen of grote glazen kralen mooie ogen maken!) Volgende week zullen we onze marionet in de draden hangen eu er mee gaan spelen. JAN VRIJMAN Ons kinder!euïlleton (Korte inhoud: De 7-jarige George Sanders, beter bekend als Kid Buckaroo. de Schrik van het Wes ten. snelt de Kerstman te hulp, die door de Indianen In Kerstland wordt bedreigd. Bucky wordt heel klein en reist op de rug van Sneeuwvogel als een cowboy naar Kerstland. Tijdens hun vlucht valt een havik hen aan en Sneeuwvogel wordt gewond.) Hoofdstuk V. Eindelijk in Kerstland. Toen de Havik opnieuw neerdook dacht Bucky opeens aan de lasso om zijn middel. Het was zijn laatste kans. Hij had thuis uren geoefend met het touw om de knop van de deur te gooien. Hij kon het in een prachtige cirkel boven zijn hoofd zwaaien en het dan precies mikken. Maar sinds hij op Sneeuwvogels rug was gaan zitten, was het net zo klein geworden als hij zelfnau welijks langer dan een elastiekje. Maar het was toch een lasso en het was ook zijn enige kans. Hij zwaaide de lus boven zijn hoofd. De havik was vlak bij en zijn ogen glinsterden. Met één hand en beide benen klemde Bucky zich aan Sneeuwvogel vast. Met zijn vrije hand gooide hij de lus. Het volgende ogenblik was Bucky bijna van Sneeuwvogel afgevallen, want zowel hij als de vogel werden plotseling naar beneden gesleurd. Bucky had de havik het touw om de nek ge mokt en de havik, die bijna stikte, 1 trok hen mee naar de grond. Bucky bekwam net op tijd van zijn verba zing om het touw los te laten. De havik viel naar beneden en ver dween in het grote bos onder hen. Maar daarmee was de toestand niet gered. Want Sneeuwvogel was ern stig gewond en al gauw begonnen ze langzaam te dalen. Ze landden in een veld, dat met sneeuw bedekt was. Bucky was bang, dat hij tot over zijn hoofd in de sneeuw zou zakken, maar hij had zich niet be zorgd hoeven te maken. Want op het moment, dat hij van Sneeuwvogels rug afstapte, herkreeg hij zijn nor male gestalte en was hij weer even groot als elke andere jongen van zeven jaar. Voorzichtig verzorgde hij Sneeuwvogels wonden. Een van de vleugels zag er lelijk uit. „Ik ben bang. dat ik niet meer kan vliegen." zei de vogel. „Je zult ver der moeien lopen.'' Bucke antwoordde niet. Toen zei de vogel: „Scheelt er iets aan?" Buckey zei: „Ik heb nou niet veel meer van een cowboy. Ik ben mijn revolvers en mijn paard en mijn lasso kwijt. Ik ben bang dat de Kerstman niet veel aan me zal heb ben." Sneeuwvogel dacht een ogenblik na. Je kunt toch nog altijd Jippie ai schreeuwen. En je bent toch nog altijd de Schrik van het Westen. Wat voor een Schrik was je niet, toen je met de havik vocht." Bucky voelde zich weer veel opge wekter. „Ik zal je dragen," zei hij. Maar dat wou Sneeuwvogel niet. „Ik blijft liever hier. Ik ben een Sneeuwvogel en ik hoor hier thuis." Bucky maakte een warm nest van klimop voor Sneeuwvogel. nam af scheid van hem en ging op weg naar het Noorden. Maar al gauw ontdekte hij, dat er in het bos. waar hij doorheen trok, dieren moesten zitten. Geen buffels. Daar zou een cowboy het makkelijk mee klaar gespeeld hebben. Maar vreemde wezentjes, die door de bomen sprongen. Bucky's hart be gon te bonken. Plotseling brak er een tak vlak boven zijn hoofd. De jongen begon te hollen. Hij viel languit in de sneeuw, rolde om en om, sprong weer op. viel in de struiken. Vol schrammen rende hij' verder. Het werd donker en hij had geen idee in welke richting hij liep. Het kon hem trouwens niet veel schelen. Hij wou alleen maar de dieren ont vluchten. die. daar was hij zeker van, in het donker op hem af zouden komen. Hij voelde, dat de grond, waarover hij liep, omhoog ging. Hij begreep, dat hij tegen een heuvel op liep. Toen hij op de top was zag hij het moiste, dat hij ooit in zijn leven had gezien: licht aan de voet van de heuvel. „Dat is Kerstland." snikte hij. Hü veegde zijn tranen af, schreeuwde Jippie ai en rende de heuvel af. (Wordt morgén vervolgd). „De grote onbekende" van Prinses Wilhelmina in het Frans PARIJS. Binnenkort verschijnt bij een Parijse uitgever een boek. dat door Prinses Wilhelmina werd geschreven en tot titel draagt ,,Le grand inconnu" (De grote onbeken de). Het werk, dat reeds in het Ne derlands en het Engels is versche nen, is zoals bekend, een philosophi- sche essay van een dertigtal blad zijden en tevens een oproep aan de wereld tot de traditionele deugden terug te keren. Advertentie (l.M.) RUWE LIPPEN? Nil rn r-i n J "J 1 M l 1 LJ u Zondagavond zijn in huize Piki- ran de dominostenen weer eens op tafel geweest. Dat is altijd een ge zellige huiselijke, feestelijke gebeur tenis. waaraan zowel vader, moeder als Arie en Willy met overgave meedoen. Maar Papa Pikiran kan het dan nooit nalaten met de stenen te gaan goochelen. „Deze 28 stenen kun je op tal van manieren neerleggen, waarbij aller lei grappige combinaties voor de dag komen. Nu leg ik ze eens zó neer". Pikiran draaide toen alle stenen om en legde ze neer zoals in de figuur hier staat aangegeven. Nu is het mogelijk, zei hij. om ze zo te rangschikken, dat op de eerste horizontale rij 6 ogen liggen, op de tweede 12 en zo elke rij met 6 op klimmend tot 42. Te zelfder tijd I I kan ik dan in de 1 verticale rijen f—r~l stenen dezelfde 12 f 3 I I 1 I ogenaantallen 1 krijgen. In dit geval dan van ie I links naar rechts 1 1 1 van 42 steeds t r—r—1 met 6 afnemend 54 I 4 I I I tot 6 aan het l—L-J L-LJ eind. t En het wonder- *01 I I Tl lijke van alles is, 1 zo vertelt hij, r— dat ik ze zo kan 56III I1 I leggen, dat daar- l 1 I I bij alle dubbele stenen op de eer- 421 I I 1 ste verticale rij komen te liggen en dat met uit- 4? 56 zondering van de eerste rij in alle verticale rijen stenen steeds de ogen- aantallen op de linkerhelften een som geven, die de helft is van de ogenaantallen op de rechterhelten van de stenen. Het duurde een hele tijd voor Arie en Wily dat goed hadden be grepen en toen duurde het nog langer voor zij de stenen goed had den liggen. Er kwamen potloden en papier aan te pas. Maar samen kwa men zij er uit. Het werd die avond later dan eigenlijk goed voor hen was. Maar plezier hadden zij. U ook, als u aan het schuiven gaat. Het kan ook zonder stenen op pa pier. Oplossing worst- eia gebakpuzzle R is het laagste cijfer en dus 0. B is deelbaar door 2 en 3 en dus 6. Het vermenigvuldigtal, vermenig vuldigd met 6 geeft een product met slechts vijf cijfers. W moet dus 1 zijn, daar anders het product zes cijfers zou tellen. 0 is maximaal 5. A x t en G x T geven een product met als tweede cijfer een. De Ver menigvuldigingen. die hiervoor in 'aanmerking komen, zijn 2 x 3. 2 x 8, 3 x 2, 8 x 2, 7 x 8 en 8 x 7. Hieruit volgt: dat T 2 of 8 is. A 2 of 3 en G 7 of 3. Daar het eerste product met een 6 begint is K op zijn minst 4 en op zijn hoogst 5. In het eerste geval is 0 5 en in het tweede geval 3*0 kan nooit 2 zijn, daarvan een van de laatste twee vermenigvuldigingen de vermenigvuldiger op zijn minst 3 is. Als 0=3, dan is A 2. T 8. G 7 en E 9. Maar G kan niet 7 zijn als O 3 is, omdat het laatste pro duct dan maar vijf cijfers zou tellen. Dus O moet 5 zijn. Dan is K 4. Daar E x S met de eventueel toe gevoegde tientallen van E x T een getal met 6 tientallen oplevert, komen hiervoor in aanmerking 7x8, 7 x 9. 9 x 7 of 8 x 7. Dus S 7. 3 of 9. S kan echter geen 9 zijn, daar dit vermenigvuldigd met K 4 36 zou opleveren. Dit product kan ech- 10^20 e 16 6 12. .2 4. ?0 24 18 12 6 ter niet op een 6 eindigen. S is dus 7 of 8. Daar G 7 of 8 kan E geen 7 of 8 zijn en is dus 9. T kan geen 8 zijn en is dus 2 A kan geen 2 zijn en is dus 3. Daar T 2, is G 8. S is dus 7. Advertentie (l. M.) JOCK keerde zich verbouwereerd om naar Marelotje en de agent, die in de buurt van dc deur op een blauwsatijnen kanapeetje zaten. Een prachtige lakei, die helemaal uit goud en zilver bestond, kwam bin nen met een schaal vruchten. „Ruim baan voor de sinaasappels van de koning!" De jongen sprong opzij. Met een gerinkel van edel metaal passeerde de lakei. Snel liep Jock naar het kanapee tje. ..Het is jullie koning.'* fluister de hij snel, „niet de mijne. Ik weet niet wat hij wil „Hij wil de spiegel", zei de agent. „Hij is boos op jouw omdat Dolle Dorus het ding te pakken heeft ge kregen. Hij zegt, dat jij je meteen bij aankomst op aarde bij hem had moeten melden." „Maar dat wist ik toch niet van dat melden", riep Jock. „En het is toch mijn spiegel!" „Ha' Ha! Ha! antwoordde de agent. „Stilte daar bij de deur", gebood de koning. „Allemaal aantreden! Ik, Hans II van Lobelia, zal jullie een Koninklijk Besluit voorlezen Hij wilde zijn kroon opzetten en keek zoekend rond. ..Waar zijn de kijk jonkers?" Een witsatijnen opperlakei, die he lemaal kromgetrokken was van het buigingen maken, kwam te voor schijn uit een nis, bleef in eerbiedige houding met zijn hoofd voorover op het tapijt, staan en vertelde dat er geen enkele kijkjonker in het paleis aanwezig was. dat er verkoudheid heerste in de stad. en dat veronder steld werd. dat ze alle 720 met traan ogen en niesneuzen in bed lagen. „Een mooie boel", bromde de ko- ling. Zo zag je toch maar weer hoe nodig het was. dat er een spiegel kwam aan het hof. Hij zuchtte en zette de kroon lukraak, een beetje scheef, op zijn hoofd. Marelotje en Jock keken elkaar even een beetje benauwd van terzij de aan. Zij wisten immers, dat de kijkjonkers helemaèl niet met traan ogen en niesneuzen in bed lagen, maar dat ze alle 720 bij het voetbal veld van Blauw-Rood liepen te zoe ken naar de Kale Bergen en naar de spiegel, die ze stuk wilden gooien. Behoorde je zoiets nu eigenlijk te vertellen ja of nee? Maar vóór ze een mond open konden doen, praat te de koning alweer verder. „Waar om heb je je niet dadelijk bij aan komst op aarde bij mij gemeld, ake lig jongetje? Je mag zómaar niet mijn land binnenkomen; dat moet ik. eerst goed vinden. En wat die spie gel betreft: ik zou daar een emmer- vol gouden tientjes voor hebben ge geven. En dan leefden we nu ver der allemaal lang en gelukkig Jock schudde krachtig met zijn hoofd van nee. „Maarbegon hij. „Zwijg, zei de koning. Luister Hij haalde een papier met zegels uit zijn zak en schreef er iets op met een enorme gouden vulpen. „Dit is mijn koninklijk besluit", zei hij toen „Ik zal zeggen wat er in staat. Het jongetje van de maan, dat zonder vergunning het land is binnengeko men, en dat in het bezit was van een spiegel, heeft blijk gegeven niet te zijn opgewassen tegen de verant woordelijkheid. die het bezit van een dergelijk kostbaar stuk met zich mee brengt. Ik verklaar bij deze de spiegel, die zich momenteel bevindt in de onbevoegde handen van Dolle Dorus, de roverhoofdman, tot eigen dom van de koning. Hij die de spie gel bemachtigt en in ongeschonden staat aflevert aan het paleis, zal worden beloond met 'n lijfrente, 'n gebraden kip cn een fiets van rood cmaille." Jock en Marelotje waren helemaal verdrietig toen zij het koninklijk be sluit hadden aangehoord. Het was toch immers de bedoeling geweest, dat iederéén in de spiegel zou mo gen kijkenZou U hem dan aan de buitenkant van het paleis willen ophangen?" stotterden ze. maar de koning zei. dat dat een kwestie was van later zorg. Luister goed. jon getje van de maan. Ik heb een plan. (wordt vervolgd.) N 't land van Barrelie Warrelie Woen daar staat een groot kasteel. De deur is blauw en 't dak is groen, de torentjes zijn geel. Wie woont daarin? Wie zit daarin? Daar woont dc poppenkoningin, ze heeft een kuiltje in haar kin en schoentjes van fluweel. En ieder jaar geep: zij een bal en daar komt iedre pop een feest van tralderalderal, met polka en galop. Nu denk je dus, als je dit leest mijn poppen zijn daar niet geweest daar op dat mooie poppenfeest dat dacht je maarlet op! TOEN jij allang in bedje lag wat kwam daar buiten aan? een auto met de poppenvlag, die bleef voor jouw deur staan. Uit alle huizen kwamen toen de poppetjes in rood en groen om daar naar Barrelie Warrelie Woen naar 't poppenbal te gaan. En op hun teentjes slopen toen jouw poppen door de gang. jij wist het niet, jij kon niks doen, je sliep, je sliep allang, daar gingen ze, o wee, o wee, en alle poppen gingen mee, daar reden ze dan twee aan twee, ze reden wang aan wang. De bruine beer zat aan het stuur naast de matrozenpop, ze reden tachtig mijl per uur, van rrrrt en bzzz en stop! daar stond de poppenkoningin ze had een kuiltje in haar kin en riep: Dag poppen, kom er in en hang je jasjes op. HTOEN dansten ze de bookie wook -* dat is een poppendans ze zongen poppenliedjes ook en praatten poppen-frans. Ze aten poppen-griesmeel-vla en poppenkaas en poppensla ze dronken poppenchocola en poppen-pommerans. In 't land van Barrelie Warrelie V hojo, zo ging het dan de poppenkoningin zei toen: en nu de jasjes an! Toen was het poppenfeest gedaan toen trokken zij hun jasjes aan toen zijn ze zoet naar huis gegaan en jij wist nergens van. ANNIE M. G. SCHMIDT 2-deurs Vraagt de Official Ford Dealer vooral het aardige boekje. „Fantastisch Sterk". U kunt dan meteen afspreken voor een proefrit. IN.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK AMSTERDAM I Voor onze bridgers IVlEN heeft mij gevraagd een uiteen zetting te geven over de zg. for cing pass. Dc kerngedachte daarvan is. dat degecn. die past. zeker is dat zijn partner zal bieden. En door die pas wordt dan zekere mededeling gedaan aan deze partner, die verschillend kan zijn. variërend met de omstandighe den. maar die desondanks ue partner dwingt tot enige actie. Laat ons enige voorbeelden geven: Z opent met 1 Sch. W past cn N biedt daarop 4 Sch. O komt nu met 5 H. roet in het bridgclijk eten gooien. Z heeft nu de keus tussen passen, 5 Sch. bic den, of doubleren. Hij zal 5 Sch bie den indien hij zijnerzijds gevaar aan wezig acht. dat die 5 H. gemaakt wor den of indien hij verwacht, dat die 5 H. niet genoeg down zullen gaan. en dat hij zelf een goede kans heeft die 5 Sch. te maken. Hij zal doubleren als hij omgekeerd, verwacht, dat die 5 Sch. waarschijnlijk niet gemaakt zul len worden en die 5 H. zeker down zullen gaan. of indien nij denkt, dat die 5 H. In ieder geval zo gevoelig zul len worden afgestraft, dat dit voor deliger is dan een vervuld 5 Sch.- contract En wanneer zal Z passen? Indien hij zijnerzijds geen beslissing wil nemen. Omdat hij nl- niet precies weet, waarin N's kracht bestond. Z kan aannemen, dat N als zijn beurt komt actie zal gaan nemen, door hetzij zijnerzijds 5 Sch. te bieden, hetzij te doubleren. Het is practlsch onaannemelijk, dat N zal passen, zeker niet als men bedenkt, dat Z op die 5 H. al paste en dus zij nerzijds reeds te kennen gaf te du- biëren. N zal dus gewapend met dc wetenschap, dat Z geen beslissing kon nemc-n moeten decideren, of hij wil doubleren dan wel 5 Sch bieden Voor hem komt passen niet in aanmerking. Z's pas dwong hem om een beslissing te nemen. Z's pas (de forcing pass) gaf hem te kennen, dat Z de mogelijkheid van vervulling van 5 Sch. aanwezig achtte en voorts aannam, dat 5 H. wel down zouden gaap, indien althans N's kaart redelijk was. Deze pas demonstreerde dan verder, dat Z twijfelde, of 5 H genoeg down zouden gaan. indien 5 Sch te n.aken was. N zal dit dus in overweging ne men bij zijn keuze, wat hij zal bieden. Heeft hij een uiterst eenzijdige kaart zonder voldoende kans om' In 5 H. sla gen te winnen, dan biede hij '5 Sch. Heeft hij wel verdedigende kracht maar te veel verlieskaartcn om inet goede kans vervulling van 5 Sch. te verwach ten. dan doublere hij en hij doet dit laatste ook als hij verwacht dat. hoe ook de uitslag van het 5 Sch.-spel mo- ?:e zijn. O In leder geval nog meer ver iest door zijn gedoubleerd 5 H spel. dan NZ winnen bij vervulling van 5 Sch. Ik ben expresselijk wat dieper op de zaak ingegaan, om u de bedoeling dui delijk te maken. Dergelijke forcing pusses komen nog wel eens voor bv als u en uw partner ccn klein slam bie den en de tegenpartij redt dan mei 6 ln een hogere kleur of 7 in een lagere kleur. Door doubleren geeft u dan aan. dat u overtuigd is dat u geen groot slam kunt maken; door passen cn daar door overlaten aan uw partner wordt dan aangegeven, da» u de mogcllikheid van groot slam niet uitgesloten acht en dat hij maar naar beste weten en kun nen moet beslissen. Hetzelfde geldt als een van beide partners een forcing heeft gegeven, cn dc tegenpartij biedt. Bv. Z opent met 1 Sch., W past, N zegt 3 KI En O biedt 3 H Z. kan nu gevoeglijk passen want N die immers een forcing gaf za ze ker bieden. Deze forcing pass heet; ge heel andere tondenzen. Het zegt min of meer negatief, dat Z niet wil 01 kan bicden en afwacht wat N voor actie zal nemen Waarschijnlijk verraadt die pas zwakte, maar het kan ook betekenen, dat Z eerst de kat uit de boom wil kijken. Doubleert Z dan ook die 3 H., dan is dat een 'uiterst dringende waar schuwing van Z aan zijn partner dat hij zijnerzijds verwacht, dat 3 H. ge doubleerd beter resultaat zal opleveren, dan welk ander contract ook Natuur lijk staat het N vrij om. als zijn kaart zich niet goed leent voor dat 3 H.-spcl, die doublet af te nemen, maar het geeft hem toch reeds informatie. N zal zulks ook doen. ook al denkt hij dat 3 H. behoorlijk down gaat. als hij ver wacht slam te kunnen bieden en maken en een slamcontract beter is dan die gedoubleerde 3 H De lezor zal deze voorbeelden in da practijk kunnen aanvullen. Ik hoop spoedig wat voorbeelden hiervan te ge ven ter illustratie. Mr. E C. GOUDSMIT Vraag: H. W. is ontstemd omdat hij meent, dat de jongste 5 loons- verhoging niet is doorberekend voor hen. die gesteund worden. Antwoord: Hier is een misverstand in het spel Te rekenen van 4 September af zijn de normen voor de Overbruggings- en Sociale Bij standsregeling als volgt gewijzigd, d.w.z. verhoogd: De Overbruggingsregeling: Gemeenteklasse 1 en 2 3 en 4 5 Kostwinners 6,15 per dag 5.88 5.62 Alleenwonenden. kostgangers en thuis- inwonenden 5,25 per dag 5.10 4,94 De Sociale Bijstandsregeling: Gemeente- Normen voor klasse man en vrouw 1 29,40 p.w. 2,52 p.w. 2 28,35 2,52 3 27,30 2,52 4 26.25 2.52 5 25.20 2,52 Nu kan 't voorkomen, dat iemand die in de Sociale Bijstandsregeling loopt, dan wel gewone ondersteu ning ontvangt van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Belangen, min der krijgt dan hiervoren is aange geven. Dit kan om. het gevolg zijn van het feit, dat de inkomsten te hoog zijn om een nieuwe verhoging toe te passen, dan wel, dat het vroe ger loon daarvoor 'n beletsel vormt, enz. Er is in elk geval geen aan leiding om boos te zijn op de Re geling, welke onmiddellijk ook voor de gesteunden en hen, die sociale verzekeringsrente ontvangen, de no dige voorzieningen heeft getroffem Vraag: A. v. D. wil weten, wat een redebjke overnamesom moet zijn van een zaak, welke hij denkt te kopen. Antwoord: Om een dergelijke vraag goed te kunnen beantwoor den, moet men over tal van gege vens beschikken, o a. deze, welke artikelen worden verkocht, of het een zaak is met personeel, of men het huis erbij moet overnemen, of dit ook met de winkelvoorraad het geval is of de gelden, nodig voor de aankoop soms van derden moeten .worden geleend en welke de rente en aflossing zullen zijn, of men soms over liggende gelden beschikt enz. enz. Zij, die een zaak willen kopen, moeten nooit over één nacht ijs gaan, maar hun licht opsteken bij een deskundige, die alles nauwkeu rig nagaat. Dit kost wel wat geld, doch het is het uitgooien van een schelvisje om een kabeljauw te van gen. Vraag: D. V. zet uiteen, dat naar zijn mening de verhuurder meer huur vraagt, dan is toegestaan. Antwoord: Ook wij krijgen uit de verstrekte inlichtingen deze indruk Wat de eigenaar doet, is ontoelaatbaar en de huurder zal goed doen zich niet zonder meer bij de opvatting van de verhuurder neer te leggen, maar contact op te nemen met het Prijzenbureau voor Onroerende Zaken, dat hier zeer zeker zal optreden. Vraag: A. v. Z. dreigt de dupe te worden van een bepaalde beslis- Gezinsledenbljslag le gezinslid 2 en 3c v/h 4e ge- gezinslid zinslid af 2,76 p.w. 2,76 2,76 2.76 2,76 3,42 p.w 3,42 3,42 3.42 3.42 Alleen wonenden 21,25 p.w. 20.50 19,75 19.05 18,30 sing van het Huisvestingsbureau. Antwoord: Het geval staat o i. moreel sterk, maar juridisch niet. Het verdient aanbeveling juist deze morele kant eens aan de betreffen de wethouder voor te leggen. Men moet echter niet dwars gaan doen en zich op straat laten zetten in de verwachting, dat. wanneer de meu belen maar enige dagen buiten staan, de Gemeente wel zal helpen. Vraag: J. B. voelt zich wat on zeker, nu de huiseigenaar een huur contract wenst met een opzeggings termijn van drie maanden. Antwoord: Indien de huis eigenaar erop staat, dat een huur contract wordt aangegaan, dan heeft hij een sterke troef in handen om de huur ingevolge het contract tij dig op te zeggen Dit betekent ech ter nog niet, dat men dan zonder meer de woning moet verlaten Is er geen andere woning of gedeelte van een woning beschikbaar, dan kan men het op een uitspraak van de Kantonrechter laten uitlopen. Vraag: P. O. v. d. L. is in twij fel, of het bereiken van de 65-jarige leeftijd een reden kan zijn tot het geven van ontslag. Antwoord: Vergunning tot ont slag wordt door het Gewestelijk Arbeidsbureau afgegeven en zal ze ker niet geweigerd worden wanneer iemand 65 jaar wordt, omdat bij een dergelijk ontslag sprake is van een geldige rede Vraag: M. van D. Wie moet de reparatie van het slot in de buiten deur betalen? Antwoord: In den regel zal hier de verhuurder moeten opko men, mits er sprake is van wat men kan noemen normale slijtage. Ver moedelijk zal dan de eigenaar wel t geen bezwaar maken om voor zijn j rekening de verbetering te nemen. Is er echter sprake van een zekere ruwheid of iets dergelijks bij de huurder, zodat moet worden aange nomen. dat door diens schuld het mankement is ontstaan, dan zou het niet billijk zijn de eigenaar aan te spreken.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4