Kabinetscrisis schi jnt niet onmogelijk Peking verwerpt voorstel tot staken van het vuren Minister Roem heeft nog hoop "t Westen bereid tot praten met Moskou VERDEELDHEID OVER Commissaris militaire productie ..Kortenaer Een maal anders „Sportwereld en „Sport boksen een robbertje P.v.d.A beducht voor gevolgen van mislukking Serie (onaannemelijke) voorwaarden gesteld Vereiste: agenda, die kans op resultaat biedt terug Zaterdag 23 December 1950 3 (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. De impasse, waarin de on derhandelingen over Nieuw Guinea geraakt zyn, en waaruit zij vermoedelijk niet gemak kelijk meer zullen raken, heeft het gevaar van eeii binnenlandse regeringscrisis zeer nabij gebracht. De laatste dagen van de Nieuw Guinea-conferentie, welke thans voor de deur staan, zijn geladen van politieke span ning. De mogelijkheid dat het parlement zelfs in de week tussen Kerstmis en Nieuwjaar bijeen zal moeten komen, wordt geenszins on mogelijk geacht. De kwestie is namelijk, dat de Regering klaarblijkelijk het standpunt blijft innemen, dat Nieuw-Guinea Nederlands dient te blijven en dat men in kringen van de P.v.d.A. een volslagen mislukking van de conferentie be paald uit den boze acht. Er kunnen in die kringen verschillende nuances bestaan over hoe ver Nederland zou kunnen gaan, maar de verantwoordelijkheid voor een mislukking en alle gevolgen daarvan, schijnt men toch nau welijks mede te willen dragen. Vandaar dat men in parlementaire kringen steeds veelvul- diger over een binnenlandse politieke crisis hoort spreken, waarmede ook het voortbe staan van het kabinet gemoeid is. Vrijdagmorgen, dus vlak vóór de terugkeer van minister Roem in Nederland, heeft minister Van Maarsevgen een nieuwe ontmoe ting gehad met de Commissie voor Unie-aangelegenheden uit de Tweede Kamer. Algemeen wordt aangenomen, dat de tegenstellin gen tussen de politieke partijen on derling over de mogelijkheden welke de Nederlandse regering moet hebben om met de Indonesi sche delegatie tot een accoord te komen in deze vergadering scherper tot uitdrukking zijn ge komen. Het is duidelijk, dat de Neder landse delegatie op de Nieuw Guinea conferentie zich van het begin af aan heeft gesbeld op het standpunt, dat alles blijft bij het oude: Nieuw Guinea is Nederlands en het blijft dat, laten wij daar over aan het einde van deze con ferentie maar overeenstemming bereiken. De gepubliceerde ver togen spreken op dat punt duide lijke taal. De Indonesische delegatie heeft als uitgangspunt gekozen, dat "VVest-Irian deel van Indonesië is, maar deze delegatie verkeert in de moeilijke positie dat zij, wanneer de conferentie in een volslagen mislukking zou eindigen, nog niets anders zou hebben, dan haar op vatting. Zij had de taak de Neder landse delegatie naar zich toe te trekken. Iedere beweging aan Ne derlandse kant zou winst zijn. Het Best geoefende Amerikanen naar Europa WASHINGTON. Generaal Mark Clark, chef van de grond strijdkrachten van het Amerikaan se leger heeft besloten, in 1951 de best geoefende Amerikaanse sol daten naar Europa te sturen. Mark Clark heeft een studie gemaakt ran de „fout" in Korea, waar ge neraal MacArthur slechts bezet tingstroepen tot zijn beschikking had uit Japan, die weinig of geen gevechtservaring hadden. Generaal Clark heeft verklaard, dat hij leden van de Nationale Garde en recruten een strenge cur sus in gevechtstactiek zal laten volgen. Hij zal zoveel mogelijk manschappen een training in de bergen laten doormaken, waarbij volhouden een van de eerste ver eisten is en het grootste deel van het materieel met de handen om hoog moet worden gedragen. Hij verklaarde, dat troepen, die geoe fend zijn in gevechten in de ber gen. beter geschikt zijn zich in elke situatie in welk terrein ook te ge dragen. LAREN. Ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag is 'Jan Musch Vrijdagavond in hotel Hamdorff ge huldigd door Larense en Blaricumse vrienden. Aan de huldigingsavond, waarop de 75-jarige zelf voordroeg, werkte o.a. Enny Mols—De Leeuwe mede. valt voor het ogenblik niet te be oordelen, in hóeverre Nederland zelfs óok maar int beweging is ge komen. De algemene indruk is echter wel, dat indien Indonesië iets zou bereiken op deze confe rentie, het toch weinig zal zijn, vooral in vergelijking tot de Indo nesische aspiraties. De consequenties van wat dan welhaast een mislukte conferentie zou moeten worden genoemd, heb ben in bepaalde delen van het par lement aanleiding tot ernstige on gerustheid gegeven, waaraan tij dens de ontmoeting van de minis ter met de Unie-commissie uit drukking zou zijn gegeven. Zij wordt versterkt door het feit. dat nog in de loop van de middag een tweede ontmoeting tussen verte genwoordigers van de Regering en commissie plaats vond. Intussen bleek Vrijdagavond op Schiphol Mohammed Roem nog goede hoop te hebben op de moge lijkheid tot het berenken van over eenstemming. Deze moeilijke tijd noopt ons om sober te zijn. Maar toch zal er in vrijwel geen enkel Nederlands gezin niet iets extra's op de Kerstdis verschijnen. Bij de een zal het wat meer zijn. bij dc ander wat minder. Maar schrie- ler dan de vogels in koude en sneeuw zal toch niemand het hebben. Laten wij daarom ook deze diertjes iets extra's gun nen. Zij zijn gauw tevreden: een paar korstjes is reeds voldoende DEN HAAG. De minister van Economische Zaken heeft betref fende de militaire productie voorzie, ningen getroffen, die erop gericht zyn om de Nederlandse industrie zoveel mogelijk in te schakelen bü de voorziening van de Nederlandse strijdkrachten en van die van haar hondgenoten. Met het oog hierop is bjj het ministerie van Economische Zake» benoemd tot commissaris voor de militaire produatie gene- raal-majoor Th. E J. de Ble. tot voor kort kwartiermeester-gene raal van het K.N.I.L. In overleg met het georganiseerde bedrijfsleven zullen de ministers van EconomischeZaken en van Oorlog en Marine een adviesraad uit het bedrijfsleven voor de militaire productie in het leven roepen waar in een vertegenwoordiger voor ieder van de centrale werkgeversorganisa ties. werkzaam op het terrein van de industrie, alsmede de voorzitters van de erkende arbeiders-vakcen- tralen zitting zullen nemen. Daar naast zullen de bij de militaire pro ductie betrokken leidende militaire en civiel-ambtelijke functionarissen in deze raad zitting nemen De raad zal ónder voorzitterschap slaan van de nieuwe commissaris voor de mi litaire productie. HONGKONG. China heeft het voorstel van de Verenigde Naties tot het staken van het vuren in Korea verworpen. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En-Lai, noemde het voorstel onwettig, omdat de Chinese communistische delegatie naar de Verenigde Naties niet bij dc opstelling ervan betrokken is geweest. Bovendien kan China geen enkel voorstel aanvaarden, dat niet voorziet in een strikt nakomen \an voorwaarden, namelijk: terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Korea en van de Amerikaanse vloot uit de wateren van Korea en toelating van Peking tot de Verenigde Naties. Dit is medegedeeld door radio-Peking. Tsjoe En-Lai verklaarde verder nog, dat het Chinese volk vurig naar een vreedzame regeling van de Kóreaanse kwestie verlangt, maar geen vertrouwen heeft in de Amerikaanse bedoelingen. Hij vroeg zich af, waarom de resolutie tot het staken van het vuren niet was aanvaard, toen de Amerikaan se troepen de 38ste breedtegraad overschreden. De reden, zo zeide hij, is. dat de bedoeling voorzit de „Amerikaanse agressiestrijdmacht" een adempauze te verschaffen, al vorens zij tot verdere agressie overgaat. Te Lake Success is nog geen of ficieel antwoord van de Chinese regering op het voorstel tot het staken van het vuren binnengeko men. Sir Benegal Rau, het Indiase lid van de commissie van drie. deelde mee. dat dit zal worden afge wacht, vóór de commissie nieuwe stappen zal doen. ..Zonder accoord kunnen de zaken niet normaal doorgaan AMSTERDAM. Na zijn terugkeer uit Indonesië, te zamen met Moh. Yamin. heeft de voorzitter der Indonesische delegatie ter Nieuw- Guinea-conferentie Moh. Roem. verklaard nog goede hoop te hebben op de mogelijkheid tot het bereiken van overeenstemming. „Als wij niet tot overeenstemming komen." zeide hij. „moet rnen niet denken, dat de zaken normaal als tot nog toe door zullen gaan. datum der souvereiniteitsover- dracht tot een besluit te komen. De besprekingen, die Zaterdagoch- ,.Het probleem Nieuw-Guinea zit diep bij het Indonesische volk. Seen overeenstemming zal een ern stige situatie doen ontstaan en dat alles maakt Nieuw-Guinea tot een ernstig probleem. Er moet dan ook nog wel het een c\i ander worden besproken tussen de delegaties, ook al blijft onzerzijds het streven er op gericht vóór 27 December de Vorst blijft Weersverwachting geldig van f Zaterdagochtend tot Zaterdag- avond: Zwaar bewolkt ipet hier en daar enige lichte sneeuw. Plaat- v. selijk, voornamelijk in de Zui- s delijke helft van het land. op- klaringen Zwakke tot matige Oostelijke wind, midden op de g dag nog vrijwel ovéral lichte vorst 24 Dec zon op 8.47. onder 18.32; j§ maan op 15.57, onder 9 v.m. 1 25 Dec. zon op 8 43. onder 16.32: jg maan op 17.02. onder 10.13. 26 Dec. Zon od 8 48. onder 16.33; maan op 18 15. onder 10 44. 27 Dec zon op 8.48. onder 16.34 maa* op 19.32 onder 11 06. 5 tend om 11 uur beginnen, zullen derhalve van groot gewicht zijn. Mogelijk zal op de Tweede Kerst dag de conferentie worden voort gezet". Ook de kwestie der boycot van de Nederlanders in Indonesië kwam 'ter sprake. De heer Roem merkte in verband hiermede op de indruk te hébben, dat de pro-boycot-stem ming wel is geluwd. De uitspraak der partijen in Indonesië heeft aan getoond, dat de belangrijkste poli tieke partijen geen voorstanders van een boycot zijn. .,U moet de wrijvingen van de laatste tijd dan ook niet zien als een uitvloeisel van deze boycotplannen". Als besluit an het gesprek zeide de heer Roem: „Ik'hoop, dat u be grijpt, dat wij aan de conferentie tafel zullen zitten als redelijke Uniepartners en dat wij ons niet zullen laten beïnvloeden door stemmen buiten de conferentie zelf". Op Schiphol werd de heer Roem verwelkomd door minister Van Maarseveen. voorzitter van de Ne derlandse delegatie. AL LIJKT HET SOMS dat er geen wind is. bij de Nederlandse havens giert het 's winters altijd. Koud is het er en soms sneeu- werig. Maar Hollandse jongens kunnen er wed tegen. Het mach tig schouwspel der toomloos klotsende golven maakt indruk op hen. fanunsxi ranzuranici Surinamers Meer thuis AMSTERDAM. M,et een toestel van de Pan American World Air ways zijn Vrijdagavond de heren O. Wong en H. Shrimisir, leden der coalitie in de Surinaamse Staten, die hier besprekingen hebben gevoerd over de moeilijkheden, die zich in de staten aldaar voordoen, weer naar Paramaribo vertrokken. De heer Mishre, een derde lid der delegatie, was reeds eerder naar Pa ramaribo teruggekeerd, aangezien familie-omstandigheden hem tot een snel vertrek dwongen. De leider der delegatie, minister Liphtveld. zal eerst Woensdag naar de West terug keren. Vanavond gaan de leden van de oppositie weër huistoe. LONDEN. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie heden meegedeeld, dat zij bereid zijn samen met haar de mogelijkheid van het vinden van een basis voor een conferentie van hun ministers van Buitenlandse Zaken te onderzoeken Zij voegen hieraan echter toe, dat de „nauwe basis" van een conferentie over de militarisering van Duitsland, zoals in de Russische nota van 3 November is voorgesteld, geen uitzicht biedt op een werkelijke regeling van de bestaande ge schillen. De drie Westelijke regeringen verklaren zich bereid tot het aanwijzen van vertegenwoordigers om een voor beide partijen aanvaardbare basis te vinden voor een conferentie. Het hoofdkwartier der Verenigde Naties te Lake Success stellen zij voor als de geschiktste plaats om deze voorbereidende besprekingen te voeren. Dê Westelijke mogendheden ver klaren nog in hun antwoordnota's dat zij oprecht wensen een einde te maken aan de huidige internationale spanning en geen moeite zullen spa ren om dit zo zeer gewenste doel te bereiken. Zij achten echter een bespreking van Duitslands demilitarisatie niet voldoende om de huidige spanning weg te nemen en verklaren, dat „de enige Duitse militaire macht, die op het ogenblik bestaat, degene is. die maanden gèleden in de Sowjet-zone is gevormd en op militaire wijze met artillerie en tanks wordt opgeleid". De eigenlijke moeilijkheid is niet het Duitse probleem, doch „de algemene houding. die de regering van de Sowjet-Unie sinds het einde van de oorlog heeft aangenomen". De Westelijke nota's verwerpen categorisch de voorstellen van Praag als' een basis voor de regeling van het Duitse vraagstuk „De vraagstukken met betrekking tot Duitsland en Oostenrijk dienen uiteraard onderwerpen van bespre- DEN HELDER. Na een verblijf van twee-cn-ecn-half jaar in Indo nesië is Hr Ms „Kortenaer" Vrijdag middag, onder commando van de luitenant ter zee eerste klasse F. L. Capel, de haven van Nieuwediep binnengelopen. De torpedobootjager heeft op de terugreis Niéuw-Guinca aangedaan. Na enige weken werd de reis voortgezet naar Australië, waar de opvarenden van de oorlogsbodom een groot onthaal werd bereid, voor al door de vele Nederlandse emi granten, die in Brisbane en Sydney wonen. Ook in Nieuw-Zeeland was de ont vangst zeer prettig. De „Kortenaer" is tenslotte via Singapore. Aden en Malta thuis ge varen. De commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal J. J. L. Willinge, heeft bemanning en schip geïnspecteerd. Boerderij finaal afgebrand MENTGUM. Om ongeveer half acht Vrijdagavond brak een grote brand uit in de kapitale boerderij van de heer P. Fekkes te Winsum (Fr.). De brandweren van Leeuwar den en Baarderadecl konden niet voorkomen, dat het woonhuis en de boerderij geheel uïlbrandden.Omstan- ders en leden van de brandweer konden nog 18 koeien redden. Negen dieren verbrandden. De brand ont- st®nd. doordat de veehouder met een geopende lies butagas in de buurt van een petroleumlamp kwam. Ver- zèkèring dekt de schade. king te zijn", zo verklaren zij, maar men is van mening, dat de bespre kingen „ook de voornaamste proble men moeten omvatten, waarvan de oplossing een werkelijke en duurza me verbetering van de betrekkingen tussen dc Sowjet-Unie en de Weste lijken mogelijk zou maken." Ten slotte vragen de Westelijke mogendheden de mening van de Sowjct-regering over hun voorstel len. Treinbotsing in Moravië eist 41 doden PRAAG. Bij Podivin in Mora vië (Tsjecho-Slowakije) is gisteren een sneltrein op een motorwagen gereden. De sneltrein werd van de rails geworpen. Er zijn 41 doden en 46 mensen bevinden zich zwaar gewond in het ziekenhuis. Het on geluk gebeurde bij een overgang. De bewaker, die verantwoordelijk zou zijn, is gearresteerd. Er is een speciale kabinetsvergadering ge houden waarop een rapport werd aangehoord. Ook Amerika hanteert de loonstop WASHINGTON Dc Amcri- kaAnse regering heeft dc lonen in de auto-industrie tot Maart op het hui dige niveau gefixeerd. Deze maat regel de eerste loonstop sedert de afgelopen oorlog wérd geno men in overeenstemming met de maatregel van de vorige week. waarbij de prijzen van nieuwe auto's waren vastgesteld op het niveau van 1 December. „Medical Journal" prijst alcohol aan LONDEN. Het Britse medische tijdschrift „Medical Journal" wijdt ondér de titel „Dronk op Bacchus" een artikel aan de verdiensten van alcohol. Het schrijft: „Een glas sherry vergroot de eet- en werk lust. In vergelijking met onze voor ouders zijn wij erg matig. De dagen zijn voorbij, dat bier voor dames en schooljongens aan het ontbijt ge dronken werd en sherry wat later in de ochtend". Over bier. „de na tionale drank sinds 1500". schrijft het blad. dat het de zorgen ver licht en een sfeer van verdraag zaamheid en warmte geeft. Belastingdruk in Amerika bereikt recordhoogte WASHINGTON, Een gemeen- schappelijke commissie van het Huis van Afgevaardigden en van de Se naat heeft met algemene stemmén een verhoging van 3.3 milliard dol lars van de vennootschapsbelastin gen met inbegrip van een heffing van 77 procent op buitensporige winsten goedgekeurd. Door deze wet wordt de belastingdruk in de Verenigde Staten tot het hoogste niveau in de geschiedenis (ongeveer 45 milliard dollars) verzwaard. SNEEK. Op 2e Kerstdag viert de heerNijdam alhier zijn 100ste ver jaardag. Hij is sinds 4 jaar ziek. maar nog monter en belangstellend. VANDAAG, lezer, hebben wij het eens anders willen doen. Als dit jaar ten einde is. zult U drie honderd en vijf keren een krant hebben gekregen met op de voor pagina al het wereldnieuws. Het is over het algemeen geen opwekkend nieuws geweest. Korea heeft niet alleen zijn stempel op ons aller leven gedrukt, het heeft het ook op onze krant gedaan. Het kon niet anders. Want U verwacht van Uw dagblad, dat het de verkondiger is van alles wat zich op deze aarde voordoet. En wanneer de verschijn selen op dit ondermaanse niet erg opwekkend zijn, kan de krant ze ook niet anders presenteren. Maar vandaag hebben wij het nu eens anders willen doen. Het nieuws het wordt U niet onthouden. Het staat op alle andere bladzijden dan op de voorpagina Maar op deze dag voor Kerstmis, willen wij U laten weten dat cr momenten zijn waarop het wereldgebeuren hoe belangrijk ook toch wel even op dc tweede plaats, op de tweede pagina mag komen. En dat er ruim te moet zijn voor de gedachte en voor de sfeer, dat er ondanks alle bezorgdheid óm de toestand waarin deze wereld verkeert, ook nog plaats is voor licht. Licht in een stille en donkere wereld. Laten wij vandaag de moed hebben, de stilte die de Kerstavond kenmerkt, eens belangrijker te achten dan de con ferenties der Grote Drie en Grote Vier. het IJzeren Gordijn, Mao Tse Toeng en Sir Benegal Rau. En daarom vindt U op de eerste pagina geen nieuws, maar een stukje we- rcld-in-rust. Een rust, die slechts even duurt, want straks zal het beeld veranderen, zullen de huis deuren weer opengaan, de treinen Weer rijden en de boten weer varen. En zullen wij als de mieren verder gaan aan onze dagelijkse kleine en grote zorgjes Dat ene moment van rust hebben wij getracht vandaag voor U vast te houden om te zeggen, dat er in deze donkere wereld toch óók nog lichtpunten zijn, die ons reden te over kunnen geven om met gegron de hoop straks verder te gaan. als rumoer cn beweeg het van de stilte weer winnen. ALS U het met ons eens bent, dat op dc vierentwintigste De cember terecht van „Stille Nacht" wordt gesproken, dan is onze teke ning zelfs de verkondiger van Het Nieuws op deze dag. En als U meent dat wij er beter aan hadden gedaan onze hele voorpagina niet aan één tekening te besteden, om dat er immers zoals wij zelf al tijd zeggen zo'n papierschaarste is, dan beloven wij U dat wij het hele komende jaar alle twee dui zend cn méér pagina's die U zult ontvangen, niet nogmaals aan zulk een gedachte zullen wijden. Wij kunnen U deze belofte met een gerust hart geven, want het is maar ééns per jaar Kerstmis. En dat betekent toch wat. Engeland (gedwongen) vegetarisch LONDEN. De Britse huisvrou wen en slagers, die zich reeds ge plaatst zien voor een verlaging van het vleesrantsoen tegen het eind van het jaar worden thans verontrust door berichten, dat het rantsoen het volgend jaar nog verder zal worden verminderd, mogelijk tot een waar de van 8 pence (40 cent) per week. Op 31 December wordt het rant soen verlaagd tot vers vlees ter waarde van 10 pence en „corned beef" ter waarde van 2 pence. •.Koning Voetbal als inzet van de strijd AMSTERDAM Dc sportweek- bladen „Sportwereld" cn „Sport" zullen Donderdag na Kerstmis In de ring komen met de president van de Amsterdamse rechtbank als scheidsrechter. Over hoeveel ronden de strijd zal gaan Is nog niet bekend. „Sportwereld" wil „Sport" met dc sterke arm dwingen om de publica ties over knoeierijen van „Koning Voetbal" dat voetbalprijsvragcn uitschrijft te staken. „Koning Voetbal" is, nadat er moeilijkheden waren ontstaan met de uitkering der prijzen, overgegaan in handen van „De Sportwereld". In hoeverre de gewezen directeur van het eerste blad daaraan debet was, kon de heer Koopal, directeur van „De Sportwereld" niet mededelen. Vast staat, dat de controleur der prijsvraag, de heer D., door de poli tie is gearresteerd, nadat hij bekent! had. dat hij knoeierijen had ge pleegd. De man schoof namelijk als hij Zondagsavonds de binnengekomen formulieren vergeleek met de wer kelijke uitslagen, enkele door hem zelf nadat de uitslagen bekend waren ingevulde formulieren tus sen de andere Op deze wijze werd hij. zij het onder een andere naam. winnaar van de eerste en tweede prijs. Dit viel op en leidde tot een on derzoek van de recherche. De opval lend goede uitslagen waren voor het blad reden geweest nog geen geld bedragen aan de „winnaar"' uit te keren. Hem zal dan ook vermoede lijk poging tot oplichting ten laste worden gelegd. Het onderzoek van de politic bracht tevens aan het licht, dat er een flinke achterstand in het uitbe talen der prijzen was "n dat men in de gehele administratie der prijs vraag op vele vraagtekens stuit. De „Sportwereld" heeft nu aange kondigd. schoon schip te zullen ma ken. d.w.z. over te gaan tot het uit betalen der prijzen en het omgeven van de prijsvraag met betere waar borgen, waarvoor een notaris wordt ingeschakeld. Het blad voelt zich nu door de artikelen van „Sport" gedu peerd. vandaar, dat het. met behulp van de scheidsrechter, de concurrent door disqualificatie tracht te doen verliezen. Nee toch. >1 Heus! Edouard Hcrriot, de oude, beroemde Franse staatsman en burgemeester van Lyon, hcejt zijn beruchte pijp (bij hem even onafscheidelijk" als de sigaar bij Churchill) cadeau gezonden aan een student die hem gevraagd hadstuur mij uw pijp au. b. als Kerstge schenk". ..Ziehier mijn pijp", schreej Hcrriot, „maar stuur nu niet al uw verzamelzieke vrienden op mij af". Roger Pagcl, 'n arme Parijsr straatveger had nog maar 4 gulden om kerstcadeautjes voor de zijnen te kopen, toen hij een actetas met 2 millioen francs vond. die hij bij de politie de poneerde. Donderdag kreeg hij van de eigenaar 1000 gulden beloning, „voor u, uw vrouw en uw 8 kinderen met Kerstmis!" Gevraagd, wat hij zyn mooi ste (85ste) verjaarsgeschenk had gevonden, antwoordde de Finse componist Jean Sibelius. ..de gouden slaatspenving die zowat een pond weegt" Vj

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3