Minister In 't Veld vraagt om de ideale woning KNVB rekent op Karei Lotsy Rechterzijde en VVD bezorgen minister Joekes nederlaag Architecten moeten ancler standpunt innemen voor oplossing transfer-probleem Besprekingen met Bonn bespoedigd Geef ons n beetje hemel van binnen Proefoffensief aan de 38ste breedtegraad Termijn van drie maanden een Beroepskeuze getrokken in levensbeschou welijke sfeer on bevredigende nootmaatregel Zes getuigen a décharge te licht voor zware jongen Zaterdag 23 December 1950 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Na het eerst in de Tweede Kamer aan de bouwers tc hebben gedaan heeft minister In 't Veld thans aan de architecten de handschoen toegeworpen. Tijdens een rede. die hü Vrijdagmiddag in het bouwcentrum hield, heeft hü niet alleen mededelingen gedaan over een prijsvraag op het gebied van woningbouw, maar heeft liü ook de architecten gezegd, dat hü. ondanks alle waardering die hü voor hun ■werk had, toch meende dat zü een ander standpunt dienen in te ne men. De minister zou graag zien, dat de bouwmeesters hun aandacht meer gingen vestigen op het doelmatige en minder op het acsthetische. Hij was zich bewust, dat dit een krijgen met 'n mavimum aan ge- verarming betekende, daar we tot een grotere eenvormigheid komen, maar hij meende, dat men door te rug te gaan naar simpele grondvor men ongetwijfeld ook de basis zou vinden voor een nieuwe archi tectuur. „Bovendien", zo zei hü. „wat baat het als we de woningen onderling doen verschillen maar alles toch weer volgezet wordt met hetzelfde old-finish, zodat we bin nen toch geen verschil zien." De minister hamerde op norma lisatie en standaardisatie, twee factoren die wü dringend nodig hebben om een acceptabele wo- ningbouwpolitiek te kunnen voe ren. „We staan voor een bittere noodzaak": aldus de minister, „en als we er niets aan doen en al die naargeestige kleine bepalingen, die de bouw nodeloos duur maken, niet uit de weg ruimen komen we met de woningbouw in het nauw". Vooral in de middelgrote ge meenten bestaan nog opinies die helemaal niet stroken met het standpunt van het ministerie en met de realiteit. Zo worden er nog dikwijls huizen gebouwd met drie slaapkamers, terwijl dit helemaal niet nodig is. Er is zelfs een ge meente, die een bouwverordening heeft, welke drie slaapkamers eist. „Hierin moet heel snel verande ring komen", aldus de minister „anders krygt het betreffende ge meentebestuur binnenkort een briefje van mij. waarin het wordt aangeraden deze verordening bin nen drie maanden te wijzigen als zij nog op steun van het departe ment willen rekenen". Na aangekondigd te hebben dat de bouwstop verlengd zal worden tot 1 Februari, zei spreker, dat hü hoopte dat op dat tijdstip een gro ter evenwicht op de bouwmarkt bereikt zou zijn en dat de nieuwe bedrijfsregeling behoorlijk zou worden doorgevoerd. Aan het slot van zijn rede ging de minister in op détails van de bouwprijsvraag, die ten doel heeft woningen te ver- Verhoogde omzetbelasting nog niet in werking DEN HAAG. De belastingwet ten. die deze week door de Eerste Kamer zijn aangenomen zijn thans in het Staatsblad verschenen. De verlaging van de inkomstenbelasting en de loonbelasting treedt vandaag in werking, terwgl de verhoging der omzetbelasting in werking treedt op een nader te bepalen datum. Op 1 Januari a.s. treden in wer king de wijziging van de registra- tiewet en de wijziging van de zegel wet, op 1 Juni 1951 de wgziging van de personele belasting. Prijzenbureaux worden opgeheven DEN HAAG. De zestig prgzen- büreaux in ons land. die" toezicht houden op de huren en de ver koopsprijzen van onroerende goede ren. worden met 1 Januari a.s. op geheven. Het toezicht op de huurprijzen zal na die datum worden uitge oefend door de advies-commissies, die ingevolge de Huurwet worden ingesteld. De hoofden van de pro vinciale directies van de wederop bouw worden belast met de con trole op de verkoopsprijzen van on roerende goederen. DEN HAAG. ln het Staatsblad is afgekondigd de wet Huisvesting Gerepatneerden. Zij treedt in wer king op 24 December 1950 en geldt tot 1 Januari 1953. rief en een minimum aan kosten, Met medewerking van de ge meenten Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven cn Den Haag, die elk een bebouwingsplan zullen doen ontwerpen plaats biedend aan on geveer duizend woningen van on derscheidene typen zal ieder die inschrijft de beschikking krijgen over al het mogelijke documentatie materiaal. Het gaat er nu om voor de categorie van de kleine midden standers en de iets beter gesitueer de arbeiders een ideale woning te maken. En onder zo'n ideale wo ning verstaat de minister een wo ning, passende in de tegenwoordige premieregeling welke aan 'n voor treffelijke indeling een maximum aan technische perfectie paart. De huurprys zal moeten liggen tussen negen en twaalf gulden per week zonder de centrale voorzieningen. Aan deze prijsvraag kunnen zowel Nederlandse als buitenlandse archi- Korea-detachement in goede welstand DEN HAAG. Naar de Lejer- voorlichtingsdienst mededeelt, wórdt er bij het Ned. detachement Ver enigde Naties nog steeds zeer druk getraind De gezondheidstoestand van en de stemming onder de mili tairen van het detachement laten niets te wensen over. Er heerst in Korea een strenge koude, maar de kleding is daarop berekend. Nieuw handelsverdrag met Ierland DUBLIN. In Dublin is gisteren een nieuwe handelsovereenkomst tussen Nederland en Ierland on dertekend. Deze overeenkomst komt in de plaats van die, welke op 30 Juni afliep, maar tijdelijk van kracht is gebleven. Ierland zal o a. ongelimiteerd hoornvee in Neder land kunnen invoeren, waartegen, over Nederlad vrü'elijk superfosfa ten in Ierland mag inporteren. Herhalingsoefeningen in 1951 DEN HAAG. Naar uit het iaar- overzicht van de Lëgervoorlichtinzs- dienst blijkt, zullen in 1951 herha lingsoefeningen worden gehouden voor het reserve-personeel van de le en 2e divisie, dat dit jaar voor 1 dag is opgeroepen voor registra tie en herindeling. tecten deelnemen. Het programma voor de prijsvraag wordt nog nader uitgewerkt. Het ligt in de bedoeling om in dien mogelijk de winnaars in de gelegenheid te stellen hun plannen uit te voeren: dit zou dan eind 1952 moeten gebeuren. Aankomst „Cameronia" en „Maloja" DEN HAAG. Het s.s. „Camero- nia", met in hoofdzaak repatriëren de militairen van het voormalige K.N.I.L., alsmede hun gezinnen aan boord, wordt in de nacht van Za terdag op Zondag voor Hoek van Holland verwacht. De ontscheping der opvarenden zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden I Zondag 24 December des morgens te 9.00 uur in de haven van Rotter dam een aanvang nemen Het m.s. „Maloja", eveneens met repatrierende militairen van het voormalige K.N.I.L. en hun gezin nen, wordt in de loop van Woens dag 27 December voor IJmuiden venvacht. Het aanvangstijdstip van de ontscheping is voorlopig vastge steld op Donderdag 23 December a.s. des morgens te 9.00 uur in de haven van Amsterdam. Kerstbomen, dennetakken, hulst het is alles versieringsmateriaal voor onze hniskamers in deze dagen, dat het nieuwe ontlui kende leven symboliseert. De straathandelaren maken moge lijk weer goede zaken, want het geurige goedje gaat grif van de hand. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De rechterzijde der Tweede Kamer, gesteund door de liberalen, heeft minister Joekes het nieuwe jaar ingezonden met een motie-De Kort (KVP), waarin financiële gelükstelling en een primaire plaats voor de particuliere beroepskeuze-voorlichting werd verlangd. Aan het redelük verlangen van de bewindsman om deze motie tenminste aan te houden tot de zaak van alle kanten zou zün be keken en wellicht in gemeenschappelijk overleg tot oplossing zou zün gebracht, werd botweg niet voldaan. Dat gaf de P.v.d.A. aanleiding om tegen te stemmen en ook de CPN koos in dit opzicht de züde der regering. (4616). Een tweede motie, ingediend dooi de heer Biewenga 'A.R na mens de rechterzijde, waarin het spoedig indienen van een wetsont werp op de emigratie, en in af wachting daarvan een „status quo", werd verlangd, wist minister Joekes aanwezige communisten stemden voor. Meer moeite hadden sommigen met een motie, door de heer Hoog- cars pel (CPN) op de valreep in gediend. waarin een inwilliging van de verlangens der blindenorganisa te torpederen. Hij gaf te kennen, j bes werd bepleit. De heren v. d dat zij precies datgene vroeg, wat hü reeds had toegezegd, Derhalve achtte hij haar grievend en tevens voorharig omdat zij een a a n v a n- k e 1 ij k e voorkeur voor de organi satie-methode, voorgestaan door de meerderheid van de commissie- Schilthuis met betrekking tot land- bouwemigratie. uitsprak. Toen koos de heer Biewenga de wgste partij en trok zijn geestesproduct in. Dan waven ér nog een drietal moties van de heer Haken (CPN>. waarin een Kerstgratificatie voor ouden van dagen en DUW-arbeiders benevens een nieuwe loonronde werd bepleit. Getrouw aan een haast traditie geworden houding, werden deze communistische parada-paard- jes met een overweldigende meer derheid verworpen. Slechts de vier BONN. Op 3 Januari reeds zullen tussen Duitse en geallieerde militaire experts besprekingen be ginnen over de Duitse deelneming aan de Atlantische defensie, zo wordt van bevoegde Duitse züde medegedeeld De besprekingen zul len eerder beginnen dan men aan vankelijk in Duitsland had ver wacht. De Duitse delegatie zal bestaan uit Theodor Blank, burgerlijk Duits verbindingsfunctionaris bij de geallieerden voor zaken betreffende vorderingen en inkwartiering (hoofd der delegatie) en de gewe zen generaals Speidei en Heusin- ger. Ook de geallieerde delegatie zal onder leiding van een burger staan. Beide delegaties zullen ge lijke rechten hebben. Er zullen echter geen politieke voorwaarden besproken worden. Men zal alleen de voorstellen behandelen om Duitse eenheden in de West-Euro- pese strijdmacht op te nemen op basis van gevechtstroepen. Voorts zal de administratie en de voorzie ning van de voorgestelde Duitse strijdmacht besproken worden. De gedelegeerden zullen niet kunnen beslissen over de vraag of West-Duitsland al dan niet zal toe treden tot het Atlantische Pact. Zulks zal geschieden bij voorberei dende besprekingen, waarna de zaak aan het parlement zal wor den voorgelegd. Van bevoegde Duitse zijde wordt verder veronmen dat West-Duitsland zich er van bewust is. dat econo mische offers gebracht zullen moeten worden als Duitsland tot het Atlantische stelsel toetreedt. West-Duitsland is bereid deze of fers te brengen- Born (P.v.d.A.) en Stapelkamp (AR) zeiden, toch tegen te zullen stemmen omdat staatssecretaris van Rhijn enig uitzicht had geopend op een gedeeltelijke uitvoering dier wensen. Maar de heren Weiter (KNP) en de enig aanwezige libe raal Cornelissen (VVD) konden dat toch niet over hun hart verkrijgen Zo kreeg deze motie tenslotte zes stemmen. De sympathieke zaak heeft zij zó eerder geschaad dan gediend! Van meer belang dan deze moties, was de reactie der Kamer op de aankondiging van de verhoging der kinderblüslag van het vierde kind af. De heer v. d. Born (P.v.d.A.) die met een schatting, dat. deze ver hoging dertig cents per week zou bedragen, iets aan de hoge kant bleek te zijn, noemde verbasterend. De ouden van dagen, zo zei hij. zijn daarmee niet geholpen. En de heer Stapelkamp (A.R.) voegde daar zuchtend de kleine zelfstandigen aan toe. De heer v. Vliet (KVP) kwam voor beide groepen op, alhoewel dankbaar voor de verhoogde kin derbijslag. Daartegen voelde de heer v. d. Born echter het bezwaar, dat zij ook aan beter gesitueerde, grote gezinnen ten goede zou komen. Hij eiste derhalve, met klem, andere maatregelen. Minister Joekes ant woordde, dat het stellen van een inkomengrens bij de kinderbü'slag ondoenlijk zou zijn en dat de grote gezinnen van de belastingverlichting toch vaak wat minder profiteerden. En daar bleef het voorlopig bij! Vermeldenswaard is voorts, dat de minister het met de heren A n- dri essen (KVP) en Stapel kamp niet eens kon worden over de schuldvraag met betrekking tot de vertraging in de uitvoering der wachtgeld en werkeloosheidsverze kering. De heer Cornelissen (VVD), die staatssecretaris van Rhijn had geprezen omdat deze zich zo veel duidelijker had uitgedrukt dan zijn minister, oogstte daarvoor geen dankbaarheid. Mr. van Rhijn wees er n 1. op, dat het liberaal verlan- De strijd over amateurisme of professionalisme, die dit jaar voortdurend feller werd door de zware nederlagen van de na tionale ploeg en de spelersvlucht naar het buitenland, is te veel geweest voor de zenuwen van de K.N.V.B. Tijdens een hevig Italiaans offensief tegen Lenstra en Roosenburg knapte er iets bij de Bond. Prompt viel het besluit: een wachttijd van drie maanden, na tekening van een profcontract. Met deze maat regel stapte de bond van zijn amateuristisch standpunt, want acht dagen tevoren had het bestuurslid mr E. J. Bulder tegen een Franse journalist verklaard, dat de Nederlandse voetballers vrije mensen waren. Hier klopt iets niet en dat komt nog ster ker tot uiting als we mr Bulder nog verder aan het woord laten: „Wij zouden het op prijs stellen, als iedere bond aan zijn clubs een verbod oplegde, buitenlandse spelers aan te kopen, zoals de Italianen nu gedaan hebben. Om dit moeilijke probleem tot een bevredigende oplossing te brengen, rekenen wij op onze voor zitter, de heer Lotsy, die na een langdurige ziekte binnen niet al te lange tijd zijn werkzaamheden hoopt te hervatten. De KNVB heeft het volledige herstel van zün voorzitter niet af gewacht. maar onder de zware Ita liaanse druk ijlings een besluit ge nomen, dat niet alleen de amateu ristische gedachte geweld aan doet, maar bovendien nog onbehoorlijk is, omdat men de speler na teke ning van het contract nog drie maanden bedenktüd wil geven. In dien een speler in die wachtperio- de waarin hij nog voor zijn oude vereniging mag uitkomen zich dus bedenkt (een prachtige gele genheid voor fanatieke clubaan hangers om hem in die tijd te be werken. hetgeen weer knoeierij in de hand werkt met geld of een ge makkelijk baantje) moet hij con tractbreuk plegen. En dat kan de bedoeling van de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond toch onmo gelijk zijn! Blijft dus over, dat deze maatre gel gënomen is ter bescherming van de clubs. Maar dan is het een zeer onvoldoende bescherming en de bepaling, dat een prof want dat is de voetballer toch, die al een contract heeft getekend nog voor zijn vereniging mag uitkomen, doet lichtelijk naief aan. Immers de club moet van het standpunt uitgaan, dat zü deze man na drie maanden toch kwijt raakt en als het dan niet dringend nodig is om hem te hand haven b v. bij degradatiegevaar zal zij zo snel mogelijk een an der voor hem opstellen. Dat is de practijk bii een normale overschrij ving van club A naar B. Internationale regeling Maar laten wij nog even naar de woorden van mr Bulder terug ke ren. De KNVB rekent dus op de heer Lotsy, om het moeilnke pro bleem van de transfer tot oplos sing te brengen. Dit kan niet an ders betekenen de uitlating: wü zouden het op prijs stellen als iede re bond aan zijn club een verbod oplegde om buitenlandse spelers aan te kopen, wijst daar wel heel duidelijk op dat de KNVB ten gen om de werkeloosheidsverzeke- ring maar uit de gedachten te zet ten, ons zou maken, tot de Chinezen van Europa. Alle landen van dit continent hebben zulk een verzeke ring! Tot slot werden een paar kleine wetsontwerpen tot nadere wijziging van de Noodwet Ouden van Dagen en tot aanpassing van de kinderbg- slag haastig afgewerkt. Met het oog op de tijd zag men van een uit voerige discussie af. maar men wil de toch een debat over de z.g. af trek voor eigen inkomsten in de Noodwet-Drees in petto houden. De heer Suurhoff (P.v.d.A.) wilde dit vraagstuk door een interpellatie op de agenda brengen. Maar die eer gunden de anderen hem niet. Sus send beloofde de voorzitter, dat hü er dan wel wat anders op zou weten te vinden. En toen kon hij zijn jaarlijks Kerstspeechje, door de Kamerleden staande aangehoord, afsteken, waar in de uitzonderlijke gebeurtenissen der laatste maanden onder het oog werden genomen bijv. hoe nog geen enkele begroting kon worden afge werkt door 't geschil rondom de top salarissen. Wijselijk onthield hü zich van het uitspreken van een oordeel over de nieuwe werkmethode, wü- zend op de moeilijke omstandighe den. waaronder de proef was geno men. Na de. door harde arbeid, ziek geworden voorzitter van de parle mentaire enquête-commissie beter schap te hebben toegewenst, be sloot hij met een geparafraseerde heilwens van Guido Gezellc. En daarna konden de parlementaire heerscharen zich. handenschuddend, naar het Binnenhof spoeden, waar een Kerstboom, met milde stralen, vrede in de harten bracht deze hoopt op een internationale regeling. Het probleem van de transfer zou dus op het eerstvol gende congres van de FIFA moeten worden behandeld. Met steun van de Scandinavische landen zal dit punt zeker op de agenda worden opgenomen; maar.... de groep landen, die de amateur-status wenst te handhaven, is aanzienlijk in de minderheid. Ongerustheid in Italië Een andere kwestie is of de bon den mr Bulder heeft gezegd, dat de Italiaanse bond al bepaalde maatregelen heeft genomen, het geen ons echter nogal voorbarig lijkt, nu Roosenburc is gecontrac teerd voor Florcntina. de club. die ook Lenstra wilde hebben er toe zullen overgaan om hun clubs te verbieden, voetballers van een andere nationaliteit aan te kopen. Er schijnt echter bij de clubs (lees spelers) in Italië inderdaad een zekere ongerustheid te zün ontstaan door de overstelpende import van buitenlandse spelers. En dat is zo verwonderlijk niet als men weet de cijfers ontlenen wü aan Sportief dat aan 16 Zwe den. die in Italië spelen tot nog toe in totaal ongeveer 1.500.000.is uitbetaald aan koopsommen, sala rissen en premies. De Denen. Ne derlanders. Hongaren en andere buitenlanders laten we dan nog buiten beschouwing. Er wordt door de clubs met geld gesmeten om een goede voorhocdespeler aan te trekken en dc Italiaanse voetbal lers vragen zich zo langzamerhand af of hun positie d.w.z. hun brood, geen gevaar loopt. Wanneer het een uitgesproken „ster" betreft, zullen zij hem als collega accepteren, maar indien hü niet boven de (Italiaanse) middel maat uitkomt kan er bii een al of niet gemotiveerde achteruitzetting van een landgenoot vrü spoedig wrijving ontstaan. In Zwitserland Jaren vóór de oorlog is dat in Zwitserland bv. het geval geweest. De spelers voelden zich ten achter gesteld bij de buitenlanders, gin gen mokken en tenslotte gezamen lijk protesteren. Toen was het spoedig afgelopen met de import. Het is heel goed mogelijk dat dit zelfde vroeg of laat ook in Italië en Frankrijk gaat gebeuren. Het is toch ook meermalen voorgekomen, dat aan buitenlandse artiesten een werkvergunning werd geweigerd, omdat er voor landgenoten al te weinig emplooi was! Voor de top mensen werd een uitzondering ge maakt. Dat zal altijd zo blijven. Bij laagconjunctuur in het maatschap pelijk leven en in de kunst. Waar om zouden voor rle sportwereld andere normen gelden? Een inter nationale regeling of niet, de wer- kelijke cracks zullen altijd hun weg in de wereld vinden. Zü zijn internationaal bezit. Inbraak in Amsterdams Lidovoor de Rechtbank Robinson verslaat ook Villemain AMSTERDAM. Voor de officier van justitie, mr Aberson, was De G. reeds achtmaal veroordeeld we gens grote diefstallen de hoofd dader in de diefstal van 22.000 uit de brandkast van het ..Lido" in de nacht van 17 op 13 Juli 1949. Maar zes getuigen a décharge houden stüf en strak vol. dat hij in die nacht in Den Haag was. Twee medeplichtigen, de nacht portier De K. en zijn dochter, hou den vol, dat De G. de inbraak pleeg de, daarbü geholpen door De K. Aan de dochter droeg hij 8100 af als aandeel voor zijn handlanger. Een kellner met wie zij samenwoonde, kreeg f 1000. Hij had een vordering van 900 op De K. en die 100 had had hij dus. aldus de officier, „ge heeld". Eis: een jaar met aftrek. elkaar toeriep dat. er uitgebroken!. aan-staking bü ae Telegraafdienst Is weer gewijzigd in name lichamen tot de minister van oorlog was veiligheid moet groter worden in craten 4, katholieken 2, nationale De langzaam- Nederland, want thans neemt zü on- volkspartij 5, Curagaoers 1. De klei- Zuidafrikaanse heilspellend af, hebben enkele voor- nere eilanden zijn nog niet volle dig bekend. I De Amerikaanse re gering heeft bepaald, dat alle vlieg tuigen die de kustlijn der Verenig de Staten of de gebieden van de atoomkrachtfabrieken naderen, zich bekend moeten maken, „om verras singen te voorkomen." Minister Mohamed Roem kan Zaterdagavond ww.. weer in Den Haag zijn, „voor de zonder Deccmber-Kerst-nummer uit- laats*e poging", zoals hij te Karatsji gegeven met allerlei opgediepts uit verklaarde, „om het probleem-Irian - - - - ------ - de zwarte jaren '43 cn '44. Moge het ?P te lossen." I Op Sumatra's Oost- iiaag,_ verzoekt betrokkenen uit de aantal vrienden van de Stichting *ust komt een grote palmoliefa- Marsna anrion nm tnrh vnnral rlaal Tiol, l-,Jj i_ i_ Hviolr ui„rtmn« Cln-lr een vlug-door werken-net-als-altyd, want de minister van PTT zal het loonklachtencomité gehoor ontvangen. publiek, doch louter en alleen voor klein- en groothandelaars, make- Justitie gezegd: „opsporing, toezicht cn controle zgn heel mooi voor de welwillend politie, maar waarom haar geen Niet voor het recht tot het uitreiken van betaalde waarschuwingen verleend? „Het zou ook de kahtonrechters minder over- laars, fabrikanten, verkoopagenten belast maken." Het maandblad van - 1 -- je Stichting '40—'45 heeft een bij en vertegenwoordigers zal' Juni 1951 te Chicago een internatio nale voedseltentoonstelling worden gehouden. De ECA-missie te Den P) UIZEND WOORDEN wilde vanavond wel Duizend Gevoelens heten, want morgennacht wordt het Kerstmis. Hoe houdt Dui zend Woorden zich nu buiten het al te geykte, buiten de byna „versle ten" woorden cn termen? Zijn er niet enkele regels in het geheugen blijven hangen uit andere moeilüke dagen, regels die van het aloude spraken en die toch weergaven dat onder alle omstandigheden, ook nu, het Licht moet doorbreken tot in ieders benarde hart. Mooi waren zij niet. maar zü meenden het zo eerlgk. Marshall-landen om toch vooral deel te nemen. Nadere inlichtingen: miss Kiefer, 360 North Michigan Avenue Chicago 1, Illinois USA. D De we reldkampioen weltergewicht boksen Sugar Ray Robinson wil door boks- zich hierdoor verdubbelen! Ver weg |)e Antillen hebben gestemd voor de Staten. De democraten be- demonstraties geld bijdragen voor haalden ruim ilOOO stemmen, deka- „het Europese leger in opbouw.'! „Aangezien dc verkiezingsbepalin- gen overschreden zün. worden ver kiezingsresultaten van 17 December „Breng vanavond een glimlach zaligheid in ziekenhuizen en hos- i-1- ip 8 districten voor gemeentera- prtaaltenten, bij tbc- en kankerpatiënten. Laat de werklozen een den in de grootste republiek van de liedje zingen en denken aan lichte en warme dingen. Laat een sowjetfederatie, ongeldig verklaard", aldus Reuter uit Moskou; „op de overtredingen wordt niet nader in gegaan tholieken ruim 5000 en de nationale volkspartij ruim 13000, terwijl de Curagaose onafhankelijkheidsmen- sen ruim 2000 kregen. De 12 zetels worden verdeeld als volgt: demo- briek, waarvoor Stork-Amsterdam de gehele apparatuur zal leveren. Het wordt Stork's 40ste opdracht voor een palmolieinstallatie. In de benedenstad van Batavia stond vroeger de merkwaardige oude Amsterdamse Poort. In de benedenstad van Djakarta zal zij niet meer staan, zij wordt neergehaald, hoewel zij laar- renaissancistische waarde had. beetje gloed in de ogen schijnen van moede kerels in donkere 7nijnen. Wees ook bij de jongens in oorlopsstrijd. Laat ze maar schieten zonder verschoning, Jij houdt toch niet van een Kerstnachtvertoning. Maar waar er één vloekend stikt in het gas, of snikt om zijn moe der, die trots op hem was, ach, kindje, geef ze van mens tot mens een kleine vree aan de laatste grens. Geef ons op Kerstmis allemaal samen een beetje hemel van binnen, amen Er is van alles P^EEN gala-byeenkomst in het - Bolsjoi-theater te Moskou ter ere van Stalin's verjaardag. Hü heeft met zijn familie gedineerd. Op tafel lag de gouden vredesmedaille plus 100.000 roebel. Er kon zelfs geen uurtje af om te gaan kijken in het Tretyakofmuseum, waar een galerü Oorlogsophitsers is ingericht (Tru man, Churchill. Attlee en om. Buiten en binnen HEEL Nederland lijkt wel ten tnnn tp sfpllpn bruari en Maart 1951. Het gaat dc BEA thans goed, want de Bri tish European Airways leden verle den jaar nog een verlies van 1.6 mil- hoen gulden en boeken thans een winst van 2.5 millioen. „Doel voor 1951; 25 To verhoging van inkom sten." wel toon te stellen met Kerstmis. Schoons zien kan, moet zelfs, heil zaam werken. Het al te weinig be kende Delftse museum Tetar van Elven doet ook mee met een koste lijke collectie oude en moderne ker- kelüke kunst. De Wegenwacht rijdt met Eerste Kerstdag en Nicuw- De Amerikaanse Lucht- jaarsdag niet. Op Tweede Kerst- Eisenhower). macht breidt haar aantal bases met 13 meer uit tot 68 groepen, die bin nen 12 maanden feilloos moeten kunnen functionneren. I In het Nederland expo- Noord-Hessische Limburg is paniek dag njden de gele pechbestnjders van 10 tot 17 uur en op Oudejaars dag van 8 uur 30 tot 17 uur. Het bescheidenste wezen in Nederland, de voetganger, vraagt beleefd aan seert met 14 andere landen mee op ontstaan, doordat in 'n opslagplaats dames-en-heren pekel- en blubber de grote internationale handelsten- stapels voetzoekers ontploften. De toonstelling te Kopenhagen in Fe- verwarring werd groter, toen men spatters, om met de feestdagen zün kledü te ontzien. I De verkeers- Tegen de nachtportier eiste hij twee jaar met aftrek en tegen de dochter een jaar. waarvan 4 maan den voorwaardelijk met een proaf- tüd van drie jaar met voorwaarde, dat zij zich niet meer in café's zal vertonen. De G. verklaarde zich onschuldig, maar de officier zei. dat hij geen enkel motief kon bedenken, waarom De K. en dochter De G. zouden be- belastcn Aan hun verklaringen was z.i niet te wikken. Hij eiste wegens diefstal met ver breking een gevangenisstraf voor de tijd van drie en een half jaar met aftrek en vroeg gevangenneming van de verdachte ter zitting. Dc G. bevindt zich namelijk in preventieve hechtenis, hangende een onderzoek door de Haagse rechtbank in een andere zaak. Deze loopt binnen veer tien af cn het kan dan gebeuren dat De G. op vrije voeten zal zijn. voor dat de Amsterdamse rechtbank uit spraak doet. Na in raadkamer te zijn geweest gelastte de rechtbank de onmiddellijke inhechtenisneming van De G. Mr Haasse pleitte dat De K. en zijn dochter aanvankelijk zeer ver schillende verklaringen hebben af gelegd. Hij concludeerde tot vrij spraak. Uitspraak op 5 Januari a.s. DEN HAAG. Naar wij vernemen zal mr H. Scheltema, hoofd van het bureau Buitenlandse Zaken, worden werkzaam gesteld bij de permanente vertegenwoordiging van Nederland bij de Ver. Naties. PARIJS. De wereldkampioen weltergcwicht Ray Robinson heeft in een wedstrijd over tien ronden van dc Franse middengewicht Robert Villemain gewonnen door interven tie van dc scheidsrechter ln de ne gende ronde. In de zevende ronde ging de strgd nog vrij gelijk op. Robinson zocht naar een kans om een eindstoot te plaatsen, maar Villemain verijdelde zijn pogingen door snel duiken en ontwijken. De achtste ronde verliep weer in het voordeel van Robinson die her haaldelijk scoorde met beide vuisten. Kort voor dat de gong luidde moest Villemain een serie linksen en recht- sen tegen het gezicht incasseren, waardoor hij in moeilijkheden ge raakte. Negende ronde: Robinson viel on middellijk aan en velde Villemain met een rechtse kaakstoot. De Frans man stond dadelijk op, maar over eenkomstig het reglement telde de scheidsrechter tot acht voordat hg de "strijd liet hervatten. Villemain attaqueerde toen op zijn beurt maar Robinson- ving hem op met een rechtse hoek tegen de maag cn liet daar en gweldig harde uppercut op volgen. Villemain bleef op de been maar hij was volkomen groggy en niet meer in staat zich te verdedigen. De scheidsrechter greep in cn maak- t en eind aan de strijd. Villemain verloor dus door interventie van de scheidsrechter in de negende ronde deze party, die op 10 ronden was afgesloten. Schaatswedstrijden afgelast ROTTERDAM De wedstrgden om de provinciale kampioenschap pen van Zuid-Holland, die vandaag te Rotterdam zouden worden ver reden, konden niet doorgaan wegens de slechte toestand van het ijs. De Zuidlaardermccr-rit is uitge steld tot Woensdag. 27 December. Ook de toetochten, Molentocht over 50 km. en de Drie provincie- tocht eveneens over 50 km., die door het Hollandse mercndistrict van de K.N S B. waren aangekondigd voor Zaterdag 23 en Zondag 24 Decem ber, gaan wegens het slechte üs niet door. TOKIO. De dagen van rust aan het front der verenigde troepen bü de 38ste breedtegraad zullen spoedig tot het verleden behoren, ge looft men in het hoofdkwartier van generaal MacArthur. Gisteren on dernamen de communistische troepen een aanval ln de richting van Tsjoentsjon, welke in Amerikaanse militaire kringen als een „proef offensief" wordt beschouwd. De communistische concentraties in deze sector bestaan uit ten min ste een en mogelijk twee Noord- Koreaanse korpsen en een Chinees korps. Chinezen zelf. aldus een woordvoerder, zgn weliswaar nog niet waargenomen, doch paarden cn kamelen duidden op hun aan wezigheid. De wegen naar de ach terhoede zijn zonder sneeuw en er zijn tekenen van intensief verkeer naar het front. Bü Hoengnam blijven de troepen der V.N. met scheepsgeschut, ar tillerie en vliegtuigen de opdrin gende vijandelijke troepen aanval len. De communistische aanvallers hebben hier zware versterkingen ontvangen. Schepen, die raketten afvuren, hebben zich bij de andere oorlogsschepen der V.N„ in deze wateren gevoegd. Zes straalvliegtuigen van Russi sche makelü zün Vrijdag laat door nieuwe Amerikaanse „Sabre" straalvliegtuigen in het grootste luchtgevecht sedert het uitbreken van het Koreaanse conflict neerge schoten. De Amerikaanse vliegtui gen leden geen verliezen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4