Tsjiangs onbekwaamheid blijkt Mao's beste bondgenoot STIJGEN maar toch DALEN Hoe wij Rusland „erkenden Communistische tactiek tegenover de kerken gelijkschakeling en corrumpering r Moet U eens hóren! COMMUNISME IN CHINA (1) Nieuw regiem eist zware prijs voor orde en rust Fanatiek leger de steunpilaar \r~ 9 DE CENTRALE PUROL IN KERK EN WERELD Zaterdag 23 December 1950 (Van een correspondent, die tot voor kort in China woonde) Het is een fundamentele fout om de macht en de aantrekkingskracht van het communisme in Azië te onderschatten. De Westelijke propaganda, die steeds maar voortborduurt op het thema van Russisch imperialisme en Russische agressie, is er een flink eind naast. Het was niet Russisch impe rialisme. dat China in de armen van Moskou dreef, maar de ontstellende corruptie cn onbekwaamheid van de Kwomintang, samen met de grote aantrekkingskracht van het communisme. Terwijl Amerika alleen maar dollars en wapens kon bieden om daarmede een versleten en in discrediet geraakt regiem te ondersteunen, kwam het communisme met een nieuwe levensopvatting en bood een wereld vrij van armoede en van agressie, bood gelijke kansen voor allen en het einde van alle exploitatie in Azië. Het doet een krachtig beroep op het idealisme der jeugd, het vraagt om offervaardigheid en de onderschikking van alle andere belangen aan de dienst aan het proletariaat. De ineenstorting van de Kwo mintang kwam zóveel sneller dan iemand verwacht had. dat de Com munisten zich tegenover de taak ge steld vonden om 450 millioen men sen te regeren, lang voordat hun plannen gereed waren Mannen van achter uit de provincie, die ja renlang van schuilplaats tot schuil plaats achtervolgd waren, zagen zich plotsling aan het hoofd van grote cosmopolitische steden als Shanghai gesteld. Iedereen lachte over de onwetendheid en achter lijkheid van deze boerenpummels. Velen van hen wisten niet hoe elec- triciteit te gebruiken en hoe een closet door te trekken en probeer den hun cigaretten aan de gloei lampen aan te steken en water voor de keuken uit dc W.C. te tappen. Ijskasten en schrijfmachi nes werden voor radiozendtoestellen gehouden. Maar hoe vlug waren zij met de dingen aan te leren! Voor hun eigen onkunde openlijk uitko mende. bevalen zij het oude stel ambtenaren aan met hun werk voort te gaan, terwijl zij onderwijl van hen leerden; cn spoedig hadden de Communisten een stevige greep op de bestuursproblemen. Snel in het realiseren van eigen fouten en in het compleet veranderen van een beleidslijn, wanneer dat nood zakelijk was. hebben zij bewezen bekwame en efficiënte bestuurders te zijn cn China heeft thans een veel doeltreffender regering dan ooit sinds de revolutie van 1911 het geval was. Uitstekend leger Er is natuurlijk nog steeds een ontzaglijk leger van soldaten en ambtenaren, dat door de staat moet worden onderhouden, maar aangezien zij allen leven op een niveau, dat net het bestaan garan deert. zijn de kosten ervan, verge leken met de plunderingen van dc Nationalistische ambtenaren, niet noemenswaard. Het leger is gedisciplineerd, ge draagt zich behoorlijk en is ken nelijk tevreden. De soldaten mis handelen de bevolking niet; zij be talen de winkeliers voor hun be voorradingen en zij betalen hun vracht, wanneer zij van publieke vervoermiddelen gebruik maken, iets wat de Kwomintang maar nooit gedaan kon krijgen. Zo veel als mogelijk is, verbouwen zij hun eigen voedsel en een van de eer ste dingen, die zij doen. is de grond te gaan omspitten en groen te te planten op ieder braak stukje grond dat zij maar vinden. Speci aal opmerkelijk is hun behande ling van dieren en machinerieën. Hun muilezels en paarden zijn al tijd verzorgd en in goede conditie en de vrachtauto's en andere me chanische uitrusting worden in prima staat gehouden, een vol slagen contrast met de ondervoe de, verminkte en lijdende dieren en vervallen voertuigen van de Kwomintang. Volslagen fanatisch door hun lange scholing in de leer. absoluut overtuigd van de naderen de overwinning van het wereld communisme. zijn de soldaten eer- ste-rangs vechtmateriaal en zouden voor ieder volk een geduchte vij and zijn. Een gevoel, dat er een doel is en dat China een lol heeft, is in de plaats gekomen van de oude doelloosheid en het gebrek aan zelfvertrouwen. De mensen hebben nu iets om naar te stre ven: hun wordt verteld, dat hun Advertentie (I.M i jgel leven wordt juist lichter, als U bijtijds rekening houdtmet moeilijk heden, die onver mijdelijk zijn. Met net te doen alsof ze niet bestaan, bena deelt U zichzelf of Uw nabestaanden. Sluit een overlijdens verzekering bij Uw eigen verzekeringsbank, bij „De Centrale", die haar winsten besteedt voor sociale en cultu rele doeleinden. ARBEIDERS VERZEKERINGSBANK Hoofdkantoor- jMtrait 21, Dan Haag In de Manchester Guardian verschijnt op het ogenblik een serie van twaalf artikelen over Communisme in China', waar in de kennelijk zeer bevoegde hand van ,.een correspondent, die tot voor kort in China woonde" verschillende aspecten van het nieuwe China be schrijft en beschouwt. Het was voor ons blad door ruimtege brek ondoenlijk om alle twaalf artikelen over te nemen. Daar om verschijnen hier een drie tal uittreksels, waarvan dit hel eerste is. telt. Een man mag er geen activi teit meer op na houden dan de groepsactiviteit, geen geest meer hebben dan groepsgeest. Allen moe ten hetzelfde willen doen; het le ven wordt gestandaardiseerd, tot dat het gereduceerd wordt tot een dcod niveau van vreselijke eento nigheid. Er is geen groter scheld woord dan een „democratisch in dividualist" genoemd te worden. Een van de ernstigste beschul digingen. die men tegen het sy steem kan inbrengen, is dat het doorgefourneerd is met schijnhei ligheid, dat hot door zijn gehele aard resulteert in schijnheiligheid. Als conformiteit de prijs is voor een baantje en voor bestaanszeker heid. dan zijn allen natuurlijk „con form". Het aantal „rijst-Commu- nisten" overtreft verre dat der "rijst-Christenen". Regelrechte ver volging van verdachte of onbe trouwbare personen was niet nodig, want de dreiging van werkloos heid en gebrek is een machtiger wapen. Volkomen in beslag genomen als zij zijn met het „plannen" en scheppen van een nieuwe bescha ving. zijn de Communisten uiter mate onverschillig voor het leed. dat dit voor individuen te weeg mag brengen. Zij aanschouwen met gelatenheid, dat gehele klassen worden geëlimineerd; niet alleen V. momentele ellenden niet zinloos of blijvend, maar de geboorteweeën zijn van een nieuwe sociale orde. waar geen armoede of lijden meer zal zijn. Zij voelen, dat China niet langer in de wereldaangelegenhe den genegeerd kan worden en als een semi-koloniaal land kan wor den behandeld. Verschrikkelijke prijs De gebreken van het com munisme vindt men niet zozeer in materiële zaken als wel op het ter rein van de geest; en zij wegen daarom op tegen alle goede din gen, die het mag brengen. Van uit de economische hoek bekeken, kan het communisme zeker slagen, maar de prijs die er voor betaald wordt, is een verschrikkelijke en de meeste Chinezen realiseren zich dat. De reactie tegen het te grote in dividualisme van het Westen is een gezond ding. doch het commu nisme vestigt een systeem, waarin het individu helemaal niet meer Tsjiang Kai-tsjek Verliezer door onbekwaamheid en corruptie Mao Tse-toeng Overwinnaar door de fouten van zijn tegenstanders worden landeigenaren en kapitalis ten beroofd van alles wat zij bezit ten. maar de winkeliers en hande laren, voor wie nu de handel stil staat, is het onmogelijk om hun lonen en hoge belastingen te beta len. mogen niet sluiten, voordat alles wat zij hebben, hun huis en inboedel incluis, eerst verkocht is om hun zaak open te houden; pas als zij van al hun bezittingen zijn ontdaan, mogen ze de luiken voor hun zaken doen. Massa-zelfmoord Alle relaties dienen op een klas sebasis gevestigd te zijn en vriend schappelijke gevoelens voor een in dividu in de „verdrukkende" klas se. dienen krachtig onderdrukt te worden. Toen de agrarische her vorming op de scholen werd be studeerd, was èèn van de vragen bij het examen: „Moeten goede landeigenaren anders worden be handeld dan slechte?" Het juiste antwoord was: „Er zijn geen goe de landeigenaren". De Kwomintang doodde met zijn geweld de lichamen der mensen; het communisme doodt hun gees ten. De communistische terreur is zo subtiel, zo arglistig en tegelijk zo machtig, dat in plaats van men sen tot rebellie te brengen, het hen tot zelfmoord drijft. Niemand zal ooit weten, hoeveel duizenden in China sinds de bevrijding zelf moord hebben gepleegd. Terwijl dit natuurlijk nooit in de kranten komt, verdrinken zich iedere dag in iedere grote stad tientallen men sen in de rivier. (Nadruk verboden). Productiviteit omhoog! U kunt het zich zo voorstellen: Door het beste gebruik te maken van TIJD ARBEIDSKRACHT MACHINES MATERIALEN stygt de productiviteit. I. Stijgt de productie. II. Dalen de kosten van de prijzen van hetgeen we produceren. Die laatste twee resultaten zijn even belangrijk, want U moet niet vergeten, dat door de grotere productie drie soorten klanten beter bediend kunnen worden: De buitenlanders (die even niet vergeten, dat hoe I Nederlandse goederen lager onze prijzen zijn, des nier, dat te bereiken door beter gebruik te maken van tijd, arbeidskracht, materiaal en machines, dan door er over te gaan pra ten dat b.v. de sociale las ten zo hoog zijn? of de lo nen en salarissen. Waarmee we maar wil len zeggen: de productivi teit moet omhoog! (Wordt vervolgd) HOE HET NIET MOET MDAT men in Ameri- willen kopen en die ons daarvoor in ruil voed sel en grondstoffen le veren). Onze eigen fabrieken te meer neiging het bui- ka veel verder is met doelmatiger werken dan tenland zal hebben onze by ons, gaan er vaak groe- uitnodiging van de Ameri- goederen te kopen. Onze pen Nederlandse bedrijfs- kanen, die ook hier een prijzen moeten concurrc- leiders en ondernemers helpende hand uitsteken. rend zijn. En het lijkt toch naar de V.S. om daar de Voordat zo'n reis begint 2*_/ii£e cigi'ii idui icncu J "J"' w v uui uui ii re» ueyin en eigen boerderijen altijd nog een betere ma- zaken te bestuderen. Op komen de deelnemers bij- (die meer machines en uitrustingen willen aan schaffen. die hun colle ga's in andere branches maken. Dan kunnen ze weer meer goederen voortbrengen). 3U en ik (willen we meer kunnen kopen dan moet er meer zijn, maar dan moet het er vooral GOEDKOPE' zijn). En daarom is dus ook het tweede resultaat van de verhoging van de pro ductiviteit zo belangrijk: verlaging van de produc tiekosten- en prijzen. Trouwens laten we ook een om een en ander te bepraten en op zo'n sa menkomst zei een van de aanwezigen niet zo lang geleden: „het is toch eigen lijk te gek, dat we te za- men naar Amerika gaan om wat te leren, terwijl we nog niet eens met el kaar onze eigen fabrieken hebben gezien Daaruit valt ook wat te leren." Het leek zo logisch, maar och Laten we U dan maar verklappen dat men w l tezamen naar de Verenig de Staten is gegaan (Wordt ook vervolgd). Het formalisme van onze diplo maten. en in het bijzonder van ons Departement van Buitenlandse Za ken, heeft tijdens de oorlog me nigmaal aanstoot gewekt: niet al leen b(j Nederlandse vluchtelin gen die er de dupe van werden, maar ook bij de Britse regering die onze overheid gastvrijheid ver leende. Heel lang heeft het geduurd, voordat ons departement bereid was de regering van Benesj te Londen als Tsjechische regering te erkennen. Het geval grensde aan het belachelijke. Verloren wij de oorlog, dan was'de positie ran on ze uitgeweken regering geen haar beter dan die van de uitgeweken Tsjechen. Zouden w\j de oorlog winnen, dan was het bewind van Benesj de enige Tsjechische rege ring waarmede wij rekening moes ten houden, en weer geen haar minder als regering dan de once. Maar, in de officiële Nederlandse voorstelling kon er maar één Tsje chische regering erkend worden: Die van Hacha. Er lag nu een maal een document in Den Haag waarop vermeld stond dat de Tsjechische gezant en welk een gerant.' officieel mededeelde, dat zijn oude regering niet meer be stond. Of iets in die trant. Deze houding wekte aanvanke lijk in Engelse diplomatieke krin gen. die van deze dingen wisten, nogal vrolijkheid. In eigen kring werd er zeer tegen geijverd. Maar lang te vergeefs. Zelfs de hoogste invloeden stuitten af op een for malisme. dat zich niet door een kleinigheid als een wereldoorlog uit de plooi laaf brengen Tenslot te echter stemde hel de Britten wrevelig. Als de uitgeweken rege- Maisky, rinsjen onderlinp dertrelüjce snelle- di door koningjn Wilhelmi tjes speelden, hoe kon dan goede geest worden aangekweekt tussen de geallieerde groepen? Er was nog een ernstiger geval. llü' ™ta' "ÜSJ," „aa"°"ie HERINNERINGEN (aan internationale politici) zijde waren gaan strijden, weiger de onze regering af te wijken van haar oude gedragslijn, de Sowjet- Unic ïiiet te erkennen. Zeker, men was tot sameniuerking bereid. On ze regering deed wat zij kon om leveranties van grondstoffen uit Dt" M. Van BlankenStci» het toen nog vrije Indonesië aan de Russen te bevorderen. Deze oaEBsnsaa., moesten daarmede genoegen ne men. Dat deden zij (tot zekere toestand niet hoogte ook') Maar de gebruikelij- Engelsen begonnen ernstig boos te dat zij te minder weet van landen constitutioneel tot zwijgzaamheid naarmate deze naderbij liggen. Het gebonden was. was volmaakt in stijl als men in De Russen wisten dat er bij ons Den Haag raker ingelicht was iets gaande was. En het enige, wat over de toestand in China dan daarin zelfs een Maisky belang over dc openbare mening in Bel- inboezemde was: Aan welke kant gië. Wie dat vreemd vindt heeft staat de Koningin? En daar onze geen begrip van dc diplomatieke Vorstin in haar temperamentvolste kunst. Daarom was de vergissing radiorede uit Londen duidelijk had ten aanzien van Nederland zeer laten doorschemeren wat, na de begrijpelijk. deelneming van Rusland aan de Op den duur tuas deze dwaze oorlog, haar opvatting was, kon- den de Russen volle geruststel- ling vinden. Na de ondertekening van dc overeenkomst over de we derzijdse betrekkingen was ook Maisky's eerste vraag naar een be vestiging van deze geruststelling. Toen hij die in stellige vorm ont ving. was zijn diepgrondig ant woord: „O, dat is goed.'" Dit is in overeenkomst met de belangstelling van de bolsjeiviki voor personen van hoge afkomst. De Duitsers hebben, toen zij hun gunst zochten, hun eerst graven als ambassadeurs gestuurd. En zij wisten wal zij deden. Dc Russen hielden ervan dal men hun eer bewees door hun te zenden wat, naar hun voorstelling, thuis als bij zonder hoog beschouwd werd. Het was geraden, in verkeer met sowjetautoriteiten te Moskou een zekere correctheid in dracht te be trachten, ook toen zij zelf nog niet daaraan deden. De eerste Neder landse communisten, waaronder Wijnkoop, die Moskou bezochten en daar in Russische kiel optra den, hebben, zoals bekend is, daar mee geen goede beurt gemaakt. De tweede ambassadeur van Moskou bij onze regering te Lon den, een man met weinig wereld se ervaring, ging, naar zijn vrien den mij vertelden, in angst en beven naar Koningin Wilhclniina om zijn geloofsbrieven te overhan digen. Maar opgetogen kwam hij, ook weer volgens hun verhaal, te- liI-:iii»flra.n!tiitiii!2CT rug. Met uiterste ongedwongenheid was hij begroet. De koningin had, naar hij reide, met veel oordeel haar belangstelling voor Rusland getoond door het stellen van vele vragen. „Wat een vrouw, wat een vrouw"f was het voornaamste wat zijn vrienden eerst uit hem kon den krijgen. Het was voor een Engelsman, die in het begin van de revolutie als vriend naar Rusland kwam. trouwen in ons land kreeg. van moeilijk tc vermijden dat hij in te handhaven. De openbare titulatuur als „Lord" ke eer mochten zij van ons niet worden omdat dc Nederlanders verwachten. Het schijnt dat dc zich voor te groot hielden om het febrandmerkt werd. Zo verging het ook de nobele cn naïeve la- bourman George Lansbury toen hij in de tijd van de diepste el- betrokken minister het onmogelij- land, waarvan ons aller lot afhing, ke van deze situatie wel enigszins formeel te erkennen Hoe het in j*v A Gfntfn.i h„ besefte. Maar hij was vast over- orde gekomen is. kan nog niet dc revolutie Moskou be- tuigd dat de openbare mening in worden verteld. Het ware eenkos- zocni- Nederland een erkenning hoogst telijke geschiedenis op zich zelf, Over de voorgeschiedenis van kwalijk zou nemen. Dat was in die men zeker in het rapport van onze betrekkingen met Rusland, die dagen zeer onjuist Maar het de parlementaire Enquéte-commls- waarbij ik meermalen van nabij is een eigenschap van de interna- sie zou vinden, als ook deze com- betrokken ben geweest, vertel ik tionale diplomatie in het algemeen missie niet op bepaalde punten een andere keer. V.- Onderwijs en belasting Het is bekend, dat de staat dc grote gezinnen tegenwoordig graag bijzonder tegemoet wil komen. Als dat zo is, waarom schaft men dan niet het schoolgeld af, dat de ouders van grote gezinnen nog moeten be talen op een leeftijd dat zij grijze haren hebben? Wanneer men dienst boden heeft, luxe-paarden houdt, plezierjachten bezit, voor privé-doel- einden zich een auto of een motor fiets aanschaft, dan vordert de staat geen belasting. Vloekt dat niet met een gezonde gezinspolitiek? W. (Inzenders voorstelling van za ken strookt niet met de werke lijkheid. In de eerste plaats» wor den zij die dienstboden en/of luxe-auto's, paarden of plezier jachten er op na houden behoor lijk in de personele belasting aan geslagen In de tweede plaatsheeft de regering dit jaar voorstellen ingediend, die juist voor bepaalde inkomensgroepen de minst draagkrachtigen uiteraard neer komen op een halvering der toch reeds naar draagkracht geheven schoolgelden. Tenslotte wijzen wij er op. dat steeds op grond van financiële omstandigheden de mo gelijkheid bestaat gedeeltelijke of algehele ontheffing van schoolgeld te verzoeken. Red.) Advertentie (I.M.) Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht geneest De Duitse Evangelische kerk wijt moet men de campagne zien. deerd door ds. Helmuth Mehnert. Oosten te verkeren. Reinhold Nie- voelt zich nog steeds één en onge- die de Oostduitse regering b.v. te- eertijds eveneens „Duits Christen", buhr. de grote Amerikaanse theo- scheiden. ongeacht het ijzeren gor- gen de Lutherse bisschop van Bcr- Ds. Mehnerts belangstelling voor de loog. noemt die kerken in een der dijn, dat Duitsland in politiek op- lijn—Brandenburg, Dibelius, voert. „Volkskirche" is des te begnjpelij- laatste nummers van het blad zicht in tweeën splitst. Dat gevoel Zo is thans besloten om het staats- ker, wanneer men weet. dat hij als Christianity and Crisis „gevangen van trots alles als kerk één te zijn. subsidie niet meer aan de kerk van predikant te Lóbau bij Chemnitz kerken Gevangen zijn zij, omdat: blijkt o.a. uit een vredesoproep. Berlijn-Brandenburg uit te betalen, werd geschorst, aangezien de paro- door de Raad der Duitse Evangeli- zolang haar leiding in de Britse chiale kas niet helemaal klopte. 1. het communisme de kerken niet onderdrukt, zoals het nazisme sche kerk tot alle kerken der wc- sector van Berlijn zetelt Aldus spe- Het is overigens het oude lied: dat d d corrumceerl.. ne _.u -;~u«- Fto crtlitcinc» van euleert men on een srneiirincf der aan dr> kerk wordt in hpcinspl" 1 communistische regeringen verkla- - j ien zich bijv. volgaarne bereid voor SJh, E de tractementen der geestelijken te reld gericht: „De splitsing van culeert men op een scheuring der aan de kerk wordt „in beginsel" Duitsland door het ijzeren gordijn Duitse kerk en op de stichting in vrijheid gegund, maar de mogelij k- is niet alleen voor ons volk, maar voor Europa, ja voor de gehele wereld een bron van gevaar geworden, waaruit onheil kan voort komen, dat niet te over zien is. Wanneer er niet Deze weeks en te handelen wordt haar ontnomen. De kerkelijke Zame slaven worden, pers bijv. ligt aan banden. zorgen, mits deze haar gchoor- tegen- De eenvoudige gemeente- c. communisme zijn ipdpn wpfpn nipte mp«n standers, ook zijn kerkelijke tegen- leden weten niets meer. Voorlichting ontbreekt. standers, onmiddellijk van ontoe- SDoêdig stappen worden onderno- Oost-Duitsland van „een leidende Men wordt voor beslissingen gesteld, l™" men om tot een positieve oplossing kerkelijke instantie die in het land die men dus alléén moet nemen. Men JÏÏÏÏ te komen, zullen binnen korte tija zelf gevestigd is", lees: die be- is vereenzaamd en verward, de volledig bewapende wereldmach- reid is zich te laten gelijkschakelen, machten op onze grond tegenover o. dat staatssubsidie. dat overi- En terwijl men ne" Christenmens in die verwar- méédoen, als zij niet als handlangers van de „vijand" beschouwd willen de „doodgewo- worden. 3. men er de kerken steeds weer elkaar staan." Daarom: „in deze gens wordt verstrekt uit de op- uiterst bedreigde situatie smeken brengst van de van staatswege ge- S? a ,ot ,=urw wordens toe aan hcrin- w om Christus' w.l alle kerken ter mde kerkelijke belasting! nert. dat zij in het verleden allerle. wereld al het mogelijke te doen om <*ruitejte mmden om te buigen maatschappelijke misstanden duld de vrede te redden." De geschiedenis herhaalt zich. On- naar hun behoef. Zo schreef bij- den. Zo krijgen zij hoe langer hoe Dat dp Duitse kerk zo aan haar der Hitier waren de „Deutsche voorbeeld het Saksische gouverne- meer een „slecht geweten" en on- ppnheid vast houdt, is overigens Christen" maar al te gaarne tot ment een prijsvraag uit voor liede- derwerpen zij zich van de wecrom- ppn doorn in het oog van velen in principieel nationaal-socialistische ren- gedichten en verhalen en leke- stuit aan de nieuwe tyrannie. hpt Westen èn in het Oosten van gelijkschakeling van het Christen- spelen, waarin de „gedachte van Een harde diagnose. Maar Nie- nnltsland In het Westen van hen. dom bereid. En thans zijn in de Kerstmis op „moderne wijze wordt buhr verzacht haar, door tegelijker- ^,p kerkleiders als Niemöller ver- Oostelijke zone de leden van de verbeeld. Er worden b.v. liederen tijd zijn afkeuring uit te spreken wiitpn dat hun pacifisme zou zijn z.g. „Volkskirche" tot soortgelijke d!_e jnzoverre (inzoverre.) over bepaalde christelijke leiders in ïnipppvpn door angst om de Russen gelijkschakeling in communistische betrekking hebben op Kerstmis, da.. zjjn land, Amerika, die hun gelo- JJ hpt hoofd te stoten. En in het zin genegen. Leider van die „Volks- ?ij oproepen tot-., „de strijd der Vigen met zoveel woorden oproe- dip aan die kerkt- kirche" is merkwaardigerwijs (of koloniale en half-koloniale volken pen (jhet kapitalisme te verdedi gen". Alsof men ooit het Christen dom met welke politiek of maat- In v/elk een afschuwelijke situa- schappijvorm zou mogen en kunnen vereenzelvigen! Xïïpn® hen die aan die kerkt- kirche" is merkwaardigerwijs (of koloniale en half-koloniale volken pen kapitalisme te verdedi- 'ce leiders weer verwijten, dat zij moeten wij zeggen: begrijpelijker- "e imperialistische uithui- ppn" Aisnf men «nit hof rvmictam. dienst van het Amerikaanse im- wijs?) een voormalig „Duits Chris- nerialisjne staan. ten", de predikant Kehnscherper uit m van dat laatste var- Freienwalde. Hij wordt fiesecon- tie komen aldus de kerken in het Geen twee op één fiets Vorige week las ik in deze ru briek een ingezonden stukje, waar in het werd toegejuicht, dat men binnenkort geen twee kinderen op één fiets meer mag vervoeren. Daarmee ben ik het wel volkomen oneens, omdat juist de min-vermo- genden er door worden gedupeerd. De arbeider kan er alleen met zijn kinderen op uit trekken als hij er meer dan één op zijn rijwiel mag meenemen. Is dat niet toegestaan, dan blijven de kinderen van veel levensvreugde verstoken. Waarom zou men niet met één volwassene en twee kinderen een fiets mogen berijden, wel daarentegen ge lijk vaak geschiedt met twee volwassenen en één kind een mo torrijwiel? A. J. t. T. Een blunder In no. 231 van de Nederlandse Staatscourant komt een advertentie voor van het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf, waarin reclame wordt gemaakt voor het boekwerk over het England-spiel cn dit o.a. „de best-seller en het meest bespro ken boek dat na de bevrijding is verschenen" wordt genoemd. Het is inderdaad nuttig, dat velen dit boek lezen, bestuderen en overpeinzen. Maar de manier waarop het hier wordt aanbevolen doet mij te veel denken aan de manier waarop de portier van een volksbioscoop een sensatie-film aanbeveelt. Ik geloof dat het goed is hiertegen een pro test te doen horen. VAN STEENBERGEN. Wederwoord over de bloedtransfusie Onlangs lazen wij in Uw blad een ingezonden stuk over het dokters- honorarium voor bloedtransfusies. Naar aanleiding daarvan zouden wij het volgende willen opmerken: De bloedgevers worden door de bloedtransfusie-diensten gekeurd. Verder verzorgen deze diensten het oproepen van de bloedgevers etc. Soms worden dc hierbij gemaakte kosten ten dele vergoed; als regel bekostigen de Roode Kruis-afdelin- gen dit. Wanneer uit het bloed be paalde preparaten, zoals plasma of plasmafractics worden vervaardigd, vergoedt de patiënt of het zieken fonds slechts de kosten van deze vaak moeiliïke cn kostbare bewer king. De Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis maakt ook hierbij geen enkele winst. integendeel Het Neder landsche Roode Kruis staat uiter aard geheel buiten dc declaraties der artsen Wanneer men meent, dat in een bepaald geval dit bedrag onevenredig hoog zou zijn, dient men zich evenals in andere gevallen, te wenden tot het Bestuur van de Koninklijke Maatschappij voor Geneeskunde, resp. de plaatse lijke afdeling van deze Maatschap pij. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS (Afdeling Perszaken) Particulier wegvervoer Nog niet zo heel lang geleden heeft een zekere heer Wijsman in een vergadering van St. Rafael (de katholieke bond van spoor- en tram wegpersoneel Red.) het particu liere wegvervoer veroordeeld. Waarom? Zorgen de zelfstandige on dernemers die in deze branche werkzaam zijn soms niet voor eigen onderhoud cn dat hunner gezinnen? Betalen zij niet een kolossaal be drag aan belastingen? Werken zij niet onder zeer ongunstige omstan digheden door? Hebben zij ooit re geringssubsidie gehad? „Ordening" is een leus, die gemakkelijk wordt aangeheven. De particuliere ver voerbedrijven zijn gezonder dan men durft denken, gezonder ook dan de Nederlandse Spoorwegen, die 56% van hun ontvangsten als loon uitkeren. Een „wijs man" zou anders hebben gesproken. H. G. v. STRAATEN. Advertentie (I. M.) Zc hebben 673 Directeuren van Naamloze Vennootschap pen gevraagd waar ze het meest van houden. 86 hebben geantwoord: van belasting betalen 507 hebben geantwoord: van mijn vrouw 62 hebben geantwoord: van golf 17 hadden geen tijd om te antwoorden 1 heeft geantwoord: in een hangmat in de zon liggen met mijn Bond Street sigaretten In alle ernst: De sigaret met de record omzet Promotie en bezuiniging Tijdens en na de oorlog heeft het bij de politic bevorderingen gere gend. Velen hebben in razend tem po promotie gemaakt. Is dit wel in overeenstemming met het algemene streven naar bezuiniging? De rege ring zit nu met de handen in het haar. Kan er geen uitweg worden gevonden door de rangcnstelsels te rug te brengen tot die van vóór de oorlog? F. J. v. RIEL. (Hoewel eenvoud het kenmerk van het ivure is in het alge meen geloven wij toch niet, dat het bijzonder eenvoudige middel dat inzender aan de hand doet, de ware oplossing vormt. Ook in de Tweede Kamer heeft men in de loop van dit jaar zijn misnoegen iiitgcsjjroken over het bij dc po litie toegepaste bevorderingsstclsel. Wij teillen hier in het midden la ten of de critiek terecht of ten onrechte werd geuit. Maar ook als zij volkomen op haar plaats zou zijn, zou het o i. nog fout zijn de bevorderingen die inmiddels zijn geschied met een pennestreek weer ongedaan te maken. Dit zou consequenties meebrengen die geloven wij weinig mensen met verantwoordelijkheidsgevoel voor hun rekening zouden willen ne men, ook dan niet, wanneer zij de gevolgde praktijk onverantwoor delijk achten. Red.)

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5