Onderlinge wedstrijden der A.G. en S.Y. „Olympia'5 Nederland wil souvereine rechten aan Unie afstaan Scone Stone (200 kg) uit W estminster gerooid Echtpaar Meinders vecht voor 7 -jarig zoontje Konijnen en duiven bevolken de Markthal Extra huishoud geld in deze dure dagen Goede postduivenexpositie van APV „de Koerier" Bencluxconferentie in Den Haag Franse regering lijdt een échec Franse officieren op nonactief Weinig athleten aan start bij Winterveldloop AAV Maandag 18 December 1950 5 =3 Ter afsluiting van het jubileum jaar 1950 der A.G. S.V. „Olym pia" werden onderlinge wedstrijden gehouden, welke met groot animo werden verwerkt. Een deskundige jury. bestaande uit mevr. J. Loor— Mets en de heren B. Verschuur. K. Mochcl, J. te Loo, J. H. v. Doorn en J. Smit beoordeelde de verschillen de groepen. De voornaamste uitsla gen luiden als volgt: Dames-Senioren A: 1 mevr M. L. Benink, .,9.1 punt; 2 mevr. N. Keu ken. 28.7 punt. 3 mej. E. L. Lager waard 27.7 punt. Dames-Senioren B. 1 mevr. M. M. H. Smit. 28.1 punt; 2 en 3 mevr. D Berends en mevr. L. Nieuwland. Dames A: 1 mej. V. v. Doorn 39.4 punt; 2 mej. M E Abendroth 37.7 punt; 3 mej. L. v. Doorn 33 2 punt: Dames B: 1 mej. A. W Pauw 356 punt; 2 mej. D. H. Grootendorst. 35 punt; 3 mej. E. M. v. Nus. 33.9 punt. Meisjes A 12—16 j. 1 A J. Blaas 36 0 punt; 2 E. Stoel 35 3 punt. 3 J. E. M. Hogeveen 35.1 punt Meis jes B 12—16 j.: 1 en 2 E. en T. v. Dijk, beiden 37 3 punt. 3 J. Hartogs- veld 35.0 punt. Meisjes C 12—16 j. 1 W. v. Dijk 33.6 punt; 2 J Etten 33.2 punt. Meisjes A8—12 j. 1 C. E. v. d. Marei 30.4 punt; 2 L. Nieuw land 29.9 punt; 3 R. v. d. Hoef 29.5 punt. Meisjes B 8—12 j. 1 I. v. Dijk 29.0 punt; 2 J. J. Berends 28 6 punt; 3 I. Kalse 27 6 punt. Heren: 1 A. v. Dijk 45.9 punt; 2 K Berends 41.1 punt; 3 A. P. Tienstra 40.2 punt Jongens A 1216 j. 1 H. IJkema 45.4 punt; 2 J. Berends 43.4 punt; 3 E. R. H. Fliek 41.5 punt. Jongens B 12—16 j. 1 C. H. Weysenfeld 43 3 punt 2 W. de Jong. 41.3 punt; 3 T. Volp 38.8 punt. Jongens A 812 j.: 1 J. Smit 39 8 punt; 2 W Bekkering 36.2 punt; 3 M. Hazeleger 32 6 punt. Jongens B 812 j.: 1 P. v. Woerden 36.4 punt; 2 J J Jansen 35.8 punt. Bij de hoofdafdelingen werden de eerste plaatsen evenals vorig jaar bezet door V. v. Doorn en M. E. Abendroth bij de dames en A v. Dijk en K. Berends bij de heren, zodat grote verschuivingen niet plaats hadden De naam v. Dijk heeft bij „Olympia" een goede klank, want niet minder- dan vijf v. Dijk's wonnen een eerste prijs cn de twee gezusters v. Dijk, die het vorig jaar in een lagere afdeling beiden een gelijk aantal punten bc- Advertentie (l.M.) Brandend maagzuur is maar een kwestie van één of twee minuten als ge ccn paar Rennies bij de hand hebt. Die blussen dat zuurbranden op Uw maag onmiddellijk en alle pijn be hoort prompt tot het verleden Een lang durige kuur is hierbij niet nodig. Als ge vandaag last van zuurbranden op de maag hebt. kunt ge ook vandaag reeds zelf constateren, wat Rennies ook voor U zo in een hand-omdraaien doen. In derdaad een ideale remedie, prettig, practisch en smakelijk. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist WOUDENBERG Lezing „Onze Zeevaart" De afdeling Woudenberg van de P. v. d. A. hield in café „De Nieuwe Poort" een cursusavond. Na het welkom van de voorzitter, de heer K. de Brce, verkreeg Dr P. A G. Geyskes het woord over het onder werp: „Onze Zeevaart". Spreker gaf eerst een overzicht van de ver schillende vaartuigen, welke in de loop der tijden zijn gebruikt en verluchtte zijn mededelingen met duidelijke lantaarnplaatjes. Eerst de uitgeholde boomstam, daarna de ge leidelijke verbeteringen en einde lijk de moderne mailschepen Hierbij werden vele interessante mededelingen verstrekt. Na de pau ze werden tal van plaatjes vertoond van het nieuwste en grootste mail schip de Nieuw Amsterdam. We zagen de bouw van het schip en het schitterende intérieur. De ver schillende vragen, die na afloop van deze leerzame causerie werden ge steld waren een bewijs voor de be langstelling, die dit onderwerp ge noot. De voorzitter dankte de inlei der voor zijn interessante lezing en sloot de bijeenkomst. Voortaan reizende bibliotheek Sedert vele jaren heeft Wouden berg een correspondentschap van de Openbare leeszaal te Amersfoort. Dit correspondentschap dat jaar lijks duizenden boeken uitleen de. wordt met ingang van 1 Januari 1951 opgeheven. Provinciale Staten van de provincie Utrecht hebben n.l. besloten aan een aantal organi saties, dat het platteland van lec tuur voorziet een jaarlijks subsidie toe te kennen. Tot het platteland behoren de gemeenten, waar geen openbare leeszaal en bibliotheek is gevestigd. Het werk van bovenge noemd correspondentschap wordt in Woudenberg voortgezet door de Centrale vereniging voor Reizende Bibliotheken. De uitreiking van boeken zal wekelijks in de Open bare School plaats vinden. De heer Budding, die de laatste jaren als bibliothecaris van het correspon dentschap optrad, zal die functie ook bij de Reizende Bibliotheek vervullen. We hopen, dat deze nieu we organisatie hetzelfde vertrouwen zal genieten als het correspondent schap. KERSTBIJEENKOMST De plaatselijke afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield in lokaal „Bethel" haar jaar lijkse Kerstbijeenkomst Dooj~ enkele leden was een eenvoudige Kerstver siering aangebracht van dennen groen en kaarsjes. De presidente, mevrouw Zwaan, heette de aanwe zigen hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat deze avond moge bij dragen tot het beleven van de ware Kestvrcugde. Een eenvoudige Kerst liturgie was samengesteld, waarbij afwisselend door de leden en een koortje werd gezongen. Na de pauze las mevrouw Dijkstra „De Kerst roos" van S. Lagerlöf. NOTEERT U EVEN Woensdag 3 Januari 1951 hoopt ds Van Dijk van Gameren voor te gaan in het gebouw Rumelaar. Aanvang 7 uur. De cursus „Angstvrij spreken in het Openbaar" hoopt Woensdag 27 December a.s. om halfacht een tweede familieavond te organiseren onder leiding van de heer A. Post uit Zeist. Dit is tevens de officiële afscheidsavond voor de cursisten. Deze familieavond wordt gehouden in het Stationskoffiehuis van de heer M. Schimmel. haalden, gaven ook ditmaal elkan der geen duimbreed toe en eindig den wederom gelijk op de bovenste plaats met 37.3 punt. Wel een uni cum. Deze onderlinge wedstrijden welke de laatste avond door de voorzitter van de A B v. L. O., de heer P. E. H. v. Mourik, werd bijgewoond, vormden een waardig slot van het jubileumjaar der AG. en S.V. „Olympia". Biljartcompetitie De uitslagen van de competitie wedstrijden van de Ned. Biljart Bond district Eemland van 17 t.m. 23 December zijn: Cadreklasse: Centraal 1De Vergulde Wagen 1 42, Tolsteeg 1Ons Genoegen 1 24. Noord Brabant 1De Gouden Ploeg 1 06. Hoofdklasse libre: Zonneheuvel 1De Poedel 1 42; Ons Genoegen 2Metropole 1 4—2; Oranjeboom 1— Leusderkwartier 1 42 le klasse libre: Zonneheuvel 2 Soesterkwartier 1 44; Nieuwe Kei 1Gouden Ploeg 2 80; Vergulde Wagen 3—Theomien 1 6—2. 2e klasse libre: Vriendenschaar 1 Ons Genoegen 3 26; Middolwijk 1—KOT. 1 2—6. 3de klasse libre: Metropole 3 Centraal 3 08; Leusderkwartier 2 D.O.S. 1 6—2. 4e klasse libre: Oranjeboom 2—Gouden Ploeg 3 0—8. 5e klasse libre: De Schouw 1— Vergulde Wagen 4 2—6. 6e klasse libre: Middelwijk 2— Bofa 1 8—0. HOEVELAKEN RAAD KOMT BIJEEN De Raad van Hoevelaken komt op Vrijdag 29 December, des namid dags om 2 uur ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. de aanvrat van een bjjzonder crediet voor het bouwen van duplex-woningen en de vaststelling begroting 1951. KOORZANG Het Gemengd Koor te Hoevelaken heeft gemeend de Kerstzang te moeten stimuleren door een zang avond te organiseren in het Vereen Gebouw. Deze avond stond onder leiding van en werd geopend door o'e welcerw. heer G. Mouw. gods dienstonderwijzer. De samenkomst \ing aan inet het zingen van Ps. 98 vs. 1 cn gebed. Het gemengd koor bracht hierna een serie kerstliederen ten gehore. In de pauze was er een toepasselijke schriftlezing, een drietal mannen- koorwerken cn een drietal vrou- _.ikoorwcrken. terwijl de heer Mouw een meditatie uitsprak naar aanleiding van Lucas 2. Het gebo- dene werd zeer gewaardeerd Voor deze avond bestond vrij veel be langstelling. De samenkomst werd besloten door gezamelijk zingen van Ps. 105 vs. 1 en 2 en gebed. 7e klasse libre: Leusderkwartier 4 Centraal 4 62; Vergulde Wagen 5De Schouw 2 44. 8e klasse libre- De Schouw 3 Leusderkwartier 5 4—A. Toen Zaterdagmiddag de heer Chr. Paschedag, voorzitter van het ten- toonstellingsbestuur van de Amersfoortse Kleinveefokkers Vereniging, de officials en genodigden welkom heette, was de koffiekamer van de Markthal vrijwel geheel bezet. Spreker memoreerde dat dit jaar zeer veel moeilijkheden waren te overwinnen, doch dank zij het enthousiasme en doorzettingsvermogen van commissieleden had de A.K.V. ook dit jaar weer zijn Nationale Ten toonstelling van Sierduiven en konijnen. De heer Paschedag betreurde het dat, door het van overheidswege opgelegde tentoonstcllingsvcrbod. nog steeds de kippen op het appèl ontbreken. den een met hulsttakken versierde kooi, zodat deze vrij gemakkelijk te vinden waren. Wij zagen o.a. de dieren die de hoogste prijzen be haalden, doch naast hen eveneens prachtige konijnen en duiven cue inet lagere of in het geheel geen prijzen genoegen moesten nemen. Men behoefde waarlijk geen ex pert te zijn om bewondering te kunnen hebben voor de moeite, die de leden van A.K.V. en andere ex posanten zich maandenlang hebben getroost om met deze mooie die ren op de tentoonstelling te komen. Daarenboven hebben wij bewon dering voor A.K.V., die steeds maar weer de vele moeiten trot seert om jaarlijks met een klin kende expositie voor de dag te ku- men. En dat de A.K.V. ech goede organisator 'is, moge blijken uit de mededeling van de voorzitter van de commissie, die gewaagde van een giote landelijke tentoonstel ling in 1951, waarvoor de bond bereids zijn toezegging heeft ge daan. Rest ons nog te vermelden, da*t op deze tentoonstelling ook enkele prachtige uitheemse vogels, inzen der de lieer Van Heyst uit Amers foort, waren te bewonderen, en dat de pas opgerichte Amersfoort se Aquarium Vereniging de gast vrijheid van A.K.V. genoot. Met drie mooie aquariums trachtte de ze vereniging de belangstelling van het publiek op te wekken, hetgeen dan ook volkomen is gelukt. Fraaie nationale AKV-expositie Toen echter mejuffrouw J. H. de Petit, Beschermvrouwe van de A.K.V. met het doorknippen van een lint de tentoonstelling officieel had geopend, hebben wij onszelf kunnen overtuigen dat het ontbre ken van dit pluimvee weliswaar liet aantal geexposeerde dieren be langrijk lager maakte dan vorige jaren, doch dat de ditmaal ten toongestelde konijnen en duiven, in totaal bijna zeshonderd exem plaren, het totaal-overzicht ten goede is gekomen. In grote rijen kooien waren de prachtige exem plaren rustig te bewonderen, voor al ook, doordat de bezoekers een grote ruimte was gelaten. Het ge heel deed bijzonder prachtig aan cn vooral de overal aangcbrachtfe kerstversieringen maakte de expo sitieruimte tot een gezellig geheel. De bekroonde exemplaren had- SOEST Nieuwe nevelspuit in gebruik genomen In tegenwoordigheid van het vol ledige brandweercorps vond de aan bieding plaats door de burgemeester van Soest van de nieuwe nevelspuit aan de commandant van de Vrijw. Brandweer, de heer W. Groart. Bij deze aanbieding waren mede vertegenwoordigd, dr. P. G. de Vos, voorzitter van de Vrijw. Brandweer, de gemeente-secretaris, de heer J. Batenburg en de directeur van ge meente-werken, de heer H. van Noesel. De burgemeester zeide: Het ver heugt mij. dat ik U als commandant van de Soestcr Vrijw. Brandweer deze nieuwe nevelspuit kan aanbie den. Het is een apparaat, dat alleen gebruikt kan worden door een brandweer, die voor zijn taak is be rekend. De Soester brandweer is deze spuit ten volle toevertrouwd. Ik hoop. dat wanneer deze spuit ge bruikt zal moeten worden, de brand nog sneller dan voorheen zal zijn geblust. De nevelspuit werd hierna bezich tigd. Op een G M C. chassis, waaron der 3 assen met 10 wielen, is een tank gemonteerd van 3 000 liter wa ter-inhoud. Een 3-cylinder Bean- pomp brengt de inhoud van deze tank onder een werkdruk van niet minder dan 56 atmosfeer. Naar we vernamen zijn in ons land nog maar vijf van dergelijke spuiten in ge bruik. Dc commandant. W. Groart, dankte de burgemeester voor de gesproken woorden cn het vertrou wen in de Soester brandweer ge- steld. De heer Groart bood dr. de Vos voor zijn 25-jarig beleid als voorzit ter een lederen portefeuille aan en bloemen voor zijn echtgenote. Verder werden gehuldigd de heren C Haver en G. H. Nieland. voor het feit dat beiden ook 25 jaar verbon den zijn geweest aan dc Vrijw. Brandweer, resp. als secretaris en penningmeester VERKEERSONDERVVIJS OP DE SCHOLEN De onlangs opgerichte vereniging voor ..Veilig Verkeer" zocht contact met B. en W. om in Januari a.s. met het verkeersonderwijs op de scholen een aanvang te maken, voor meisjes en jongens van de 5e en 6c klas. Op Donderdag 23 December a.s. zal voor bedoelde meisjes en jongens de Jeugdverkeersfilm „Twee jongens cn een auto" worden vertoond en wel om 14 en 16 uur te Soest in zaal Eemland en op diezelfde datum om 19.15 uur in „Huis ter Halve te Soesterberg. Een sympathiserende ingezetene schonk het bestuur een gift van f 25.—. TERUG UIT DE TROPEN Met het troepentransportschip ..Zuiderkruis", welke boot op 31 December as te Rotterdam word* verwacht, keren de volgende Soester militairen uit de tropen terug: G. Jekel. Braamweg 94; J. J. Kraaij- enhagen. Steenhoffstraat 1, J. H. v. Breukelen. ReSen,,«s,ejaanr%A'T.\atn. Essen. Kerkpad ZZ 14, C. J. Jagt man, Heuvelweg 14. KERSTFEEST CHR. SCHOOL Vrijdagmiddag werd in het Ver en.gebouw te Hoevelaken het Kerst feest gehouden voor de kindei van de Chr. School. Het feest werd geopend door het hoofd der school ohr. Hommerscn, welke liet zingen Ps. 98 2, las een gedeelte uit Lu cas 2 en ging voor in gebed. Een welkom werd toegeroepen aan de ouders der kinieren en genodigden. Meester de Vos vertelde de Kerst geschiedenis. Hierna volgde zang oer kinderen afgewisseld met klas- sicaal opzeggen van Eijbcltcksren In de pauze werd de gasten choco lade aangeboden. Juffrouw Woelde- ring vertelde een kerstverhaal De man met de lantaarn." Op verzoek van de ouders zong een viertal jon gens nogmaals het Gloria in Exccl- sis. In hartelijke bewoordingen werd daarna afscheid genomen van on- cerwijzer Wolf. OPBRENGST COLLECTE De collecte gehouden voor de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk te Hoevelaken heeft in No vember f 82.65 opgebracht. BENOEMINGEN Door de Kerkeraad van de Ncd. Herv. Kerk. werd tot diaken be noemd de heer C Looijen. Tot ouderling worden door de Kerke raad herbenoemd de heren H. Wernsen en T. Ruitenbeek, tot dia ken de heer W. Gerritsen. Advertentie (I M Te staal ervan te kijken, dal zoveel huisvrouwen extra huishoudgeld heb ben als het erop aan komt: Hoe doen zo dat? Heel eenvoudig: als er wat extra's nodig is. wisselen ze De Gruyter's cassabons in. Voor elke tien gulden aan bons krijgen ze één gulden contant uitbetaald. En alle extra uitgaven voor de feestdagen brengen weer extra cassabonnen- winst. Daarom Is het winkelen bij De Gruyler voor een huisvrouw, die bij de pin ken is juist in deze lijd vanzelfsprekend. De Amersfoortse Postduiven Vereni ging „De Koerier" heeft In de nauwe lijks twee Jaren san haar bestaan laten zien kerngezond te zijn. Met haar vijf tig leden heeft „De Koerier" enkele uit stekende vllegselzocnen achter de rug. Vooral In het seizoen 1950 werden vele mooie successen behaald. Dat deze dul- venllefhebbers over een groot aantal mooie dieren beschikken, Is In de Zater dag en Zondag j.l. gehouden tentoon stelling In het clubgebouw van de Sp*fc!- tulnvereniglng „Leusderkwartier" wt? gebleken. Toen wij Zaterdagavond, na de door de voorzitter, de heer A Lem gehouden opening, een wandeling door het ten toonstellingsgebouw maakten, zagen wij tweehonderd fraaie dieren in hun luch tige kooien overzichtelijk voor de be zoekers opgesteld. Van deze kooien wa ren er enkele keurig versierd cn wel voor de prijswinnaars, die de heer W. Sparcnburc uit Utrecht, de bondskeur- meester. als de beste had aangewezen Deze heeft het moeilijk gehad want ei waren zeer vele dieren die uitmuntten door hun fraaie bouw, veren cn alles wat nodig Is om hen tot kwaliteitsdicren te stempelen. Wij hebben de secretaris, de heer J W. Ising. naar de gang van zaken ge vraagd en deze toonde zich volkomen tevreden Zeker, er had meer bezoek kunnen zijn. doch er waren veel goede kenners, vooral van bevriende zusterver enigingen bii. die ook vol lof voor de tentoongestelde dieren waren „Onze kracht." aldus de heer Ising, „zit meer in de kwaliteit dan in de kwantiteit. Dat betreft niet alleen onze vliegers, doch ook de bij onze vereniging aangesloten leden. Wij zijn met vijftig leden lang niet de grootste vereniging, doch de on derlinge verstandhouding cn vooral het enthousiasme is zeer groot. „Wij gaan," ging de secretaris verder. ..vol vertrou wen dc toekomst tegemoet." Wat wij er zo van gezien en vooral gehoord hebben geeft ons ook voldoende vertrouwen om De Koerier" een goede toekomst te durven voorspellen De uitslag van de tentoongestelde dui ven is als volgt Klasse I. onbcvl. oude doffer? A, G. v. Kolfschoten le prijs; G. v. d Boom 2e prijs: Zoegard-Ruitenbeek 3e prijs; C Geurtsen 4e prijs: G v. d Hoek ZEV Klasse II. onbev. oude duivinnen- E. Koudijs lc prijs; J Ising 2e prijs; Zoc- gard-Rultcnbeek ZEV Klasse III, bevl oude doffers tot 500 km: J. Lohmcijer le prijs: C Veenen- daal le prijs: J Lensink 2e prijs; H. He kenkamp 2e prijs: C. Veencndaal 3e prijs; A v. Plateringen 3e prijs; C. van Zwol 4e prijs; C. de Gans ZEV. A. van Plateringen EV. Klasse IV. bevl. oude duivinnen tot 500 km: C. v. Zwol le prijs; W, Ruitenbeek le prijs; F v. d Berg 2e prijs; A. van Plateringen 2e prijs; E. J. Veldhuizen 3e prijs; W Ruitenbeek 4e prijs; C. de Gans ZEV; F v d Berg EV. Klasse V. bevl oude doffers boven 500 km. Zoegard-Ruitenbeek le prijs; Zoe- gard-Ruitenbeek 2e prijs; C v. Zwol 3e prijs; C. v. Zwol ZEV. Klasse VI. bevl oude duivinnen boven 500 km. C. Vecnendaal le prijs; J Ising ZEV. Klasse VII, jonge doffers: C Geurtsen le prijs; O. Feucrstein le prijs; C. van Zwol 2e prijs; F. v. d. Borg 2e prijs; H, J. Smit 3e piijs.. E Koudijs 3c prys; C. Veencndaal 4e prijs; C Geurtsen ZEV; V. B Steggcrda EV Klasse VIII, jonge duivinnen: G Vee ncndaal le prijs; C v. Zwol le prijs; O Feucrstein 2c prijs; W. Hommers 2e prijs; A. v. Platcringcn 3c prijs. W. Rom- mers 4c prijs; A. v. Plateringen ZEV; C v. Zwol EV Schoonste duif van het geheel Zoe- gard-Rüitcnbeek: schoonste oude dulvln E Koudijs; schoonste jonge doffer C. Geurtsen; schoonste jonge duivin G. Veencndaal. Om de toekomst van Nieuw Guinea Conferentie is mislukt, maar gesprek met Indonesië kan worden voortgezet (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Bij het scheiden van de markt Is de Nederlandse delegatie gisteravond in de Nieuw Guinea-confcrentie verschenen met een geheel nieuw voorstel, dat weliswaar dc conferentie zelve niet meer zal kunnen redden, maar dat in tweeërlei opzicht toch ccn uitweg uit de impasse betekent. Eerste verdienste van het nieuwe Nederlandse voorstel is. dat het ccn politieke crisis in Nederland schijnt te zullen voorkomen, omdat dc voorstanders van het instandhouden van dc goede %erhouding met Indonesië het bewijs hebben gekregen, dat de regering haar zuiver formalistisch standpunt heeft losgelaten. Tweede en grotere verdienste van het voorstel is. dat het het gesprek met Indonesië over Nieuw-Guinea op wat vruchtbaarder basis plaatst. Dat neemt niet weg. dat ook dit nieuwe voorstel niet als een deus ex machina kan worden beschouwd. Een der hoofdlijnen van het Nederlandse voorstel Is, dat dc Nederlandse delegatie thans bereid Is tot afstand van souverelnlteit over Nieuw Guinea In die zin, dat dc souvereine rechten in de toekomst door de Nederlands-Indonesische Unie zouden kunnen worden uitge oefend. In haar vergadering van Zater dagmiddag is de regering na breed voerig beraad tenslotte tot haar nieuwe voorstel gekomen, dat zij vervolgens op Tweede Kerstdag 's middags heeft voorgelegd aan de Uniecommissie cn aan het Senio renconvent, bestaande uit de frac tievoorzitters. De beoordeling, welke de nieuwe voorstellen van de regering, daar vond is er aanleiding toe geworden, w dat de binnenlandse crisissfeer voor- Zaterdagmorgen nog stond vrij- j lopig als geweken kan worden be- Het tweede oogmerk is er op ge richt, te vermijden, dat er achter deze conferentie, die naar vrijwel vast staat zonder succes zal eindi gen, een punt zou worden gezet. Dc Nederlandse delegatie heeft, naar verluidt, nadrukkelijk de mogelijk heid geopend, dat beide landen nu een beroep doen op de goede dien sten van een derde gedacht wordt aan de Unci, of een ander orgaan van de V N. om een op lossing te bereiken. wel vast, dat een mislukken van de Nieuw Guinea-conferentie zou uitlopen op een politieke crisis in Nederland, omdat een deel van het parlement dat zich overigens verder uitstrekt dan de P.v.d.A. van oordeel was, dat de starre hou ding van de Nederlandse regering tot dat ogenblik aangenomen, moest leiden tot een onaanvaardbare ver scherping van de verhouding tussen Nederland cn Indonesië. Vrijdag moet dit al tot uitdruk king zijn gekomen in dc vergade ring van dc Uniecommissie uit de Tweede Kamer met de Nederlandse delegatie. Vervolgens bleek, dat dc Indone sische delegatie van Djakarta een negatief antwoord had gekregen op I de laatste Nederlandse voorstellen, welke door Rum waren medege bracht. Djakarta bleef onverkort vast houden aan zijn cis. dat uiterlijk vandaag een verklaring zou worden gepubliceerd dat Nederland de sou- vereiniteit over Nieuw Guinea zou overdragen, terwijl Djakarta sleèhts bereid. was ten aanzien van de datum van overdracht enig respijt te gunnen, dat overigens niet van veel langere duur dan een jaar zou kunnen zijn. Deze eis bleef voor de Nederlandse regering onaanvaard baar. maar de tegenstand in het parlement maakte duidelijk, dat wanneer de regering niet tot enige tegemoetkomendheid bereid zou zijn ,:aar beslissende parlementaire steun zou ontvallen. Bovendien was reeds duidelijk dat in verscheidene partijen verdeeldheid heerste, die haar weerspiegeling zelfs in de re gering vond. schouwd. Dat de nieuwe voorstellen intus sen zouden leiden tot een succesvol slot van de huidige conferentie, mag wel als uitgesloten worden be schouwd. BRUSSEL Donderdag a.s. ral in Den Haag een reeks ministeriële besprekingen worden ingeluid, ter bevordering van de totstandbren ging van een economische Benelux- Unie, zo deelt Belga mede. Het eer ste punt dat in behandeling zal wor den genomen is de landbouwkwestie en meer speciaal het protocol, dat op 21 October jl. te Luxemburg i9 ondertekend. Zowel van Nederlandse als van Belgische zijde wenst men een einde te maken aan de uiteen lopende interpretaties van sommige bepalingen ervan. Anderzijds is het bekend, dat België streeft naar een versnelde vrijwarings-procedure, voor het geval dat zijn nationale landbouwproductie bedreigd zou worden door de al te lage Neder landse prijzen. PARIJS De Franse regering heeft tegen haar zin de beslissing van de Nationale Vergadering moe ten slikken om het debat over de herbewapening, dat Dinsdag aan de orde was, tot vandaag uit te stellen. Het voorstel daartoe werd gedaan door Montel, de voorzitter der de fensiecommissie. omdat zij het rap port der financiële commissie niet voldoende had kunnen bestuderen. Plévcn, boos over dc tegenwerking, voegde Montel toe; „U heeft mach tige bondgenoten om zich van de overwinning te verzekeren" (nl. de communisten). Montel. bleek van woede, antwoordde: „Mij met de communisten op één lijn stellen, is een belediging, die ik niet aan vaard." Het voorstel van Montel werd aangenomen met 302 tegen 289 stemmen. PARIJS Bij besluit van de mi nister van Landsverdediging zijn schout-bij-nacht Moullec cn gene raal Vincent op nonactief gesteld. Deze beide hoge officieren hadden deelgenomen aan politieke manifes taties, die werden op touw gezet door uiterst links georganiseerde groeperingen. Generaal Vincent had, volgens het blad „France Soir" een brief met verwijten gezonden aan generaal Monclair, bevelhebber van het Franse vrij willigersbataljon te Korea. Politie arresteert zes havendieven ROTTERDAM De politic heeft zes havenarbeiders aangehouden, die er van worden verdacht In No vember een kistje met 121 zak- en 262 polshorloges uit een spoorwa gon bij de Merwedehaven te hebben gestolen. Bij iedér konden enige tientallen horloges in beslag worden genomen. Voorlichting en duur krantenpapier DEN HAAG Het Eerste Kamer lid Schoonenberg (CPN) heeft schriftelijk aan de minister van O K cn W. gevraagd of hij niet van mening is. dat door de aanzienlijke prijsstijging van krantenpapier een der democratische vrijheden de mogelijkheid van voorlichting aan het publiek ernstig in gevaar komt en of hij niet bereid is de kranten een subsidie te verstrekken, waardoor verhoging van het abon nementsgeld niet noodzakelijk wordt. Voor de. door de Amersfoortse Athle- tiek Vereniging georganiseerde traditio nele winterveldloop. die tweede Kerst dag werd gehouden, bestond ditmaal niet zo heel veel belangstelling. Vermoedelijk lieten velen zich door het winterweer afschrikken Toch was de belangstelling voldoende om de athleten enkele aar dige series te laten lopen. In verband met het zeer zware par cours. vooral de gladheid was een grote handicap, besloot de wedstrijdleiding van AAV de afstanden niet zo groot te maken als gewoonlijk. Bij de meisjes, die pl.m vierhonderd meter moesten lopen, ging de strijd voornamelijk tussen Kitty Wagcnsvcld en Margrcct Ankerman. met als derde kanshebber Stien Ligtcringe In ccn felle eindsprint kwamen de meisjes in bovengenoemde volgorde binnen. Bij de junioren, duizend meter waren Hans van Doorn en Theo Walstijn favo riet. In de eindsprint toonde Theo Wal stijn zijn sprinters-capaciteiten en won dan ook. De heren moesten 2500 meter lopen. Henk Wiggers nam na 600 meter dc lei ding en wón onbedreigd. Leeflang cn Van de Hoeve, die de leider lang goed volgden, moesten hem op het laatst la ten gaan en gingen, samen met de In middels naar voren gekomen J. Pijl, op de eindstreep aan De uitslagen waren: Meisjes <400 meter l 1. Kitty Wagens- veld. 2. Margreet Ankerman: 3. Stien Ligteringe; 4. Thea Magito: 5. Dicky Pijl. Junioren: 1 Theo Walstijn; 2 H van Doorn. 3. W. Jansen; 4. G. Romkcs; 5. J. Weyel. Heren 1 H Wiggers: 2. C. van de Hoeve, 3. J. Pijl; 4. A. Leeilanf. Vermoedelijke daders: Schotse nationalisten (Van onze correspondent uit Londen) LONDEN. In dc Kerstnacht hebben dieven naar men vermoedt Schotse nationalisten kans gezien om uit de Abdu van Westminster devermaarde Kroningssteen weg te slepen, waarop in de grUze mist der legende de koningen van Schotland gekroond lieten te zün. Dc steen werd in 1296 door dc Engelse koning Eduard I uit Sconc in Schot land als oorlogsbuit weggevored cn prijkt sindsdien in de Abdij van Westminster, waar hfj is ingebouwd onder de zitting van de houten Kroningszetcl, waarop sinds Eduard II al de Engelse koningen zijn ge kroond. Alleen ten tijde van Cromwell en in dc oorlog van 1914—1918 is de Kroningszctel cn dus de steen uit de Abdij geweest. De dieven hebben tal van sporen achtergelaten een meer dan 200 kilogram wegend stuk steen weg te slepen is geen kleinigheid cn alle sporen wijzen er op, dat men met een stel enthousiaste amateurs te doen heeft. Op het houtwerk van dc zetel waren de nieuwe ini tialen J F S aangebracht cn in de Abdij moet ook ccn polshorloge zijn gevonden. Een jongeman cn een vrouw, beiden met een kenne lijk Schotse tongval, zijn in alle vroegte van de eerste Kerstdag in een oud autootje bij de Abdij ge zien. Een tweede auto, een vracht auto. werd eveneens in de buurt gesignaleerd. Thans bewaakt, naar bet heet, de Engelse politie de grens naar Schotland, de „border" cn onder werpt het verkeer, dat naar het Noorden gaat, aan een nauwgezet onderzoek. Sommigen menen dat de dieven hun buit vermoedelijk eerst rustig ergens in Londen zul len laten is iedere rotspartij in ccn stadstuin niet de prachtigste plaats om te verstoppen pn hun buit pas later over dc „grens" zul len brengen. Dp Schotse nationa listen zijn openlijk blij: „Het beste nieuws sinds jaren" zei een hunner. En de hertog van Montrose zei, dat als dc steen weer op weg was naar Schotland, hij dat niet betreuren kon. Engeland heeft genoeg eigen hitorische documenten cn het heeft geen reden om tranen te plengen als dc steen weer naar Schotland wordt teruggebracht. NIEUW GEVAL BERTIIA HERTOGH ASSEN. In Assen woont het Nederlandse echtpaar Meinders— Rosschaert, dat vijf kinderen in zijn trouwboekje heeft ingeschreven, doch waarvan er slechts vier bii de ouders wonen. De oudste, de zeven jarige Nanno Sjoert woont in Duitsland en ondanks herhaalde pogingen der ouders is het nog steeds niet gelukt het jongetje terug te krijgen. Dc geschiedenis van Nanno Sjoert. zoals zij ons door zijn vader is ver teld, begon in Duitsland, in 1943, toen de ouders beiden gedwongen in Bremen werkzaam waren. Het kind aanschouwde het levenslicht in de tijd. dat deze stad ccn gewild object was voor geallieerde bombar dementen. Dc vader was destijds chauffeur cn de moeder werkzaam in een eethuis. Zodoende kon aan de baby weinig zorg worden be steed en Nanno Sjoert werd voor 40 mark per maand tijdelijk bij pleegouders, het echtpaar Ullncr, ondergebracht. Toen de geallieerden Bremen naderden ging vader Mein ders naar de familie Ullncr om zijn kind te halen, doch kwam voor een gesloten dcura. Ook na de bezetting van Bremen waren de Ullners in de stad niet te vinden. De Meindersen trokken daarop Westwaarts, eerst naar België, daarna naar Nederland. Van dat moment dateert de strijd om het kind Vader Meinders had namelijk uit brieven van kennissen vernomen, dat de Ullners gescheiden waren cn het kind bij de pleegmoe der verbleef. Vele brieven werden hierop aan verschillende instanties geschreven, ook het Rode Kruis be moeide zich er mee. doch tot nu toe zijn alle pogingen zonder resultaat gebleven. Frau Ullncr is ongeveer twee jaar geleden in Assen bij het echtpaar Meinders geweest. Zij gaf toen te kennen dat zij niet van plan was het kind af te staan. Sindsdien zijn er weer vele brieven naar vele in- Gestrand Engels schip weer vlot gesleept VLISSINGEN. Het Engelse stoomschip „Martagon", dat vorige weck Vrijdag op een wrak voer. lek sloeg en aan de grond liep, is Maan dagnacht vlotgebracht van de zand bank voor Blankenbergc. De „Mar tagon", die geladen was met kolen, is door twee sleepboten cn twee ber- gingsvaartulgen naar Vlissingcn ge bracht Wiggers spurt in de 2Vz km loop van AAV naar de over winning Italiaans schip in tweeën gebroken IJMUIDEN. Het Italiaanse stoomschip „Santagata" ls op de Goodwinbank by de Engelse Kust aan de grond gelopen en in tweeën gebroken. Een Engelse reddingboot bracht de 46 leden van de beman ning behouden in Deal binnen. stanties geschreven, doch voorlopig zit de ederlandse jongen anno Sjoert nog in Duitsland. Heilig Jaar gesloten VATICAANSTAD De laatste plechtigheid van het Heilige Jaar had Zondagochtend plaats in de St. Pictcr, waar paus Pius XII het ju bileumjaar heeft gesloten door het leggen van de eerste steen van de muur, welke gedurende 25 jaar de heilige deur zal afsluiten, waardoor de paus als eerste van de 4 mil- lioen gelovigen is binnengegaan en als laatste de basiliek heefi verla ten. Jan Plesman posthuum onderscheiden DEN HAAG De consul-gene raal van Frankrijk heeft in intieme kring aan dr Plesman het oorlogs- kruis 19391945 met de palm uitge reikt als posthume onderscheiding van zijn zoon. de reserve-kapitein Jan. L. Plesman. Kapt. Jan Plesman sneuvelde op 1 December 1944 bij een luchtgevecht boven Saint-Omer. Voortdurende gevechten in Nepal NEW DELHI De gouverneur van Birat Nagar (Nepal), die sinds 14 dagen in zijn paleis belegerd werd. heeft Zaterdag gecapituleerd. Volgens dc voorzitter van de Nepa- lesc congrespartij. Koirala. beheerst de congrespartij bijna de helft van het land. Eerste minister Rana zal voor het eind van de maand een proclamatie uitvaardigen, waarin allerlei hervormingen worden aan gekondigd. Boerderij in as gelegd ZIJPE. Op de ochtend van Eerste Kerstdag is. door een con structiefout In de schoorsteen brand uitgebroken in de boerderij van J. de Groot te Oudesluis. Toen om v\jt uur 's middags het vuur was ge blust, was er van de boerderij niets meer over. Baby in kussen gestikt ROTTERDAM. Het dertien maanden oude zoontje van de fami lie B., aan de Mathenesserdjjk, ls ln de nacht van Zaterdag op Zondag in het kussen van zijn lcdikantje ge stikt

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5