van het buitenland H, Ons Toneel staat op het peil Muziekcultuur culmineerde in Philomela Pablo Casals speelde Bach in Pradès WAl IS... die vreemde, ontroerende werking van Oud en Nieuw? r r t De Muze ook weieens in opspraak Het Catalaanse volkslied riep tranen tevoorschijn r n Denkbeeldige grens in de tijd OUDEJ AARSNUMMER Zaterdag 30 December 1950. 1 Q30 ,,ET 8ACH-JAAR: overal (er wereld werden concerten s gewijd aan de grote componist, die 200 jaar geleden te Leipzig stierf. Do indrukwekkendste herdenking vond plaats in een afgelegen stadje in de Franse P>rcnceen: Prades. Amper 500 inwoners telt het cn onder hen leeft in vrijwillige ballingschap Pablo Casals, 's werelds grootste cellist. Sinds twaalf jaar heeft hü niet meer in het publiek gespeeld: zolang in zün land. Spanje, een fascistisch regiem heerst, wil hy niet meer op het concert-podium verschijnen. Op aandrang van dc violist Alexander Schnei der maakte hjj voor Bach's feestjaar een uitzondering: in zijn balling-oord aan de Spaanse grens wilde hij Bach vieren. Uit alle delen der wereld kwamen musici om vrijwel belangeloos een orkest te vormen onder zijn leiding. En in Pradès met zyn ene hotelletje liep het storm voor dit uit zonderlijke Bach-fcstival. Twaalf concerten leidde de thans 74-jarige Casals, zelf trad hij er als solist op in de zes cello-sonates Pianisten en violisten van grote faam als Clara Haskil. Isaac Stern. Joseph Szigeti. onderbraken hun reeds maanden tevoren afgesloten to.irnée's om maar in Pradès te kunnen musiceren met Casals, „de Meester", die zich nog eenmaal en mogelijk voor het laatst aan de wereld deed horen. De concerten werden gegeven in de kerk van Pradès. de Egiise Saint Pierre. Er mocht niet geapplaudisseerd worden: na afloop van elk concert stonden dc toehoorders op en bogen lang en diep ten dank Alleen na het slot- concert van het Festival brak het enthousiasme baan in stormachtig applaus, dat niet eerder wilde be daren voordat Casals zijn oude cello ging halen Wenend speelde hij toen het volkslied van zijn geliefde ge boortestreek: Catalonië. Indrukwekkend evenzeer was een tentoonstelling van Franse beeld houwkunst. die gedurende tic zomer van 1050 in de tuinen van "t Haag se Gemeentemuseum was te zien: Roel in. Maillol. Bourdelle cn Des- piaux. 0 Amsterdam kreeg een luisterrijke collectie schilderijen uit het Bcrlijnse Kaiser Friednch Mu seum te gast cn moderne schilder kunst uit Amerika en Haïti. De 7n het jaar, waarin Nyjinski over leed, 1950, was Igor Youskevitch reeds lang zijn opvolger geworden als „de grootste balletdanser ter we reld". Met deze zweefsprong belandt hij voor u en voor ons, elegant en veerkrachtig in het nieuwe jaar 1951. (Van onze kunstredacteur) ET toneel in Nederland mag dan al weinig stukken van eigen bodem tot zijn beschikking hebben en ook nogal ééns met werken voor de dag komen, welker waarde slechts in het belang van de kassa gelegen is, het afgelopen jaar heeft desondanks overtuigend bewezen, dat ons toneel tot prestaties in staat is op internationaal peil. Veel buitenlandse gezelschappen traden in Nederland op waaronder de Compagnie Louis Jouvet en The Old Vic Theatre Company en een vergelijking met het beste wat zij brachten, zoals een zeer levend gespeel de ..Hamlet" (zij het dan ook in aanvechtbare opvatting) en een perfecte, luisterrijke verto ning van „She stoops to conquer", valt voor het Nederlands toneel allerminst ongunstig uit. Zo bracht het Rotterdams Toneel o.a. een knappe opvoering van Sartre's sterke en actuele stuk „Vuile Handen". De toneelgroep Comedia bood niet minder dan drie bijzondere prestaties: „De Drie Zusters" en „Oom Wanja" van Tsjechov en Arthur Miller's „De Dood van een handels reiziger", dat eveneens door het Amsterdams Toneelgezelschap voor het voetlicht gebracht werd. Dit laatste gezelschap voerde verder de „Getemde Feeks" van Shakespeare op. wiens „Leer om Leer" een bijzonder luisterrijke vertoning kreeg van de Nederlandse Comedie. De Haagse Comedie tenslotte bracht een uitermate joyeuze opvoering van Goldoni's „De Knecht van twee meesters", een boeiende, prachtig geënsceneerde voorstelling van „Het Huis van Bernarda Alba", Garcia Lorca's treurspel der Spaanse vrouwen, en verder o.m. een zeer be langrijk werk van Albert Camus „De Rechtvaardigen". Drie hoogtepunten Van rleze reeks waardevolle voor stellingen waren de opvoeringen van „De Drie Zusters", „De Dood van een Handelsreizigers" en „Leer orh Leer" onbetwistbare hoogtepun ten, werkelijke gebeurtenissen. De Russische regisseur Peter Sjarov bracht bij de acteurs van Comedia een innige stemmingskunst tot ont wikkeling, die in een uitstekende voorstelling Tsjcchov's zo subtiele en aangrijpende stuk van levenstra- gick volkomen recht deed. Voor Comedia regisseerde Johan de Mees- Dc cellist-balling Pablo Casals die nimmermeer zou spelen, zo lang Spanje niet vrij is, speelt in de prachtige Zuidfran se kerk van Pradès Bach. Casals had alle applaus verboden toch barstten alle aanwezigen aan hel slot in een ovatie los. jonge Nederlandse componist Jur- riaan Andriessen. 23 jaar. maakte in Amerika furore: Zijn Berkshire Symphonies inspireerden dc be faamde choreograaf Balanchine tot een ballet .Jones Beach". B De staatsprijs voor letterkunde, ge noemd naar P. C. Hooft, ging naar Gerrit Achterberg voor zijn bun del „En Jezus schreef in 't zand..". En twee auteurs ontvingen de is'o bel prijs voor letterkunde: de Amerikaan James Faulkner en de Britse filosoof Bertrand Russell. B Dit jaar voor het eerst is Neder land met een grote speelfilm voor de dag gekomen, die hoewel in vele opzichten nog zwak toch van be lang was en perspectieven opende op artistieke mogelijkheden voor de Ne derlandse speelfilm: Koolhaas' ,,De dijk is dicht", geproduceerd door Polygoon-Profilti. b In Oberam- mergau werd in 195U voor het eerst sinds de oorlog weer de Passie ge speeld. Cor Ruys was een der vele gehuldigden van dit jaar: hij stond veertig jaren op de planken en kreeg dies een onderscheiding tot officier in de Orde van Oranje Nassau. ter Arthur Miller's werk. John Gobau de handelsreiziger speelde als een man die slachtoffer werd van zijn oppervlakkige car rièrezucht. ontstellend symbool van tijdsverschijnsel. De grimmige hardheid, welke De Meester's regie aan deze vertoning verleende, ont brak geheel in de voorstelling van hetzelfde stuk door het Amsterdams Toneelgezelschap onder Van Dal- sum's regie. Deze opvoering had meer warmte, het koude Ameri kaanse realisme week er voor een zeker meedogen, dat de tragische figuur van dc. door Saalborn ge speelde. handelsreiziger die sterven gaat omdat zijn leven verknoeid is meer als een slachtoffer van om standigheden dan van zichzelf deed zien. Het uit Comedia afgescheiden gezelschap, de Nederlandse Come die, heeft zijn bestaansrecht bewe zen met een fonkelende opvoering \an Shakespeare's zo merkwaardige blijspel „Leer om Leer". De Mees ter regisseerde het stuk, waarin ongemeen sterk ensemblespel ge toond werd en het bijkans moderne thema, dat Shakespeare er door de klucht heen lanceert het conflict tussen innerlijke zuiverheid en menselijke zwakte bijzonder gaat ontwikkeld werd in een voorstel ling van prachtige allure. Het onsterflijk lied Hoogtepunt in het Nederlandse muziekleven in 1950 was de opvoe ring gedurende het Holland-Festi val van „Philomela", de opera van de componist Hendrik Andriessen en de dichter Jan Engelman. In dit werk over het onsterflijk lied steeg Andriessen met indrukwekkend meesterschap en natuurlijk schoon heidsgevoel tot de grote hoogten van een symphonisch gedicht, klas siek van bouw, met grote tederheid, rake innerlijke en uiterlijke drama tiek, meeslepende melodiek en met welluidende pracht in de klank van orkest, koor en solisten. Onder lei ding van regisseur A. van der Vies en dirigent Paul Pella bezorgde de Nederlandse Opera met grote toe wijding en begrip dit moeilijke werk een uitvoering op hoog ni veau, waarbij Theo Baylé als Te- reus en Greet Koeman als Prokne zeer sterke vertolkingen gaven. .Philomela" heeft slechts weinig uitvoeringen beleefd: het is inder daad een opera die zich geenszins tot het grote publiek richt. Niette min verdient dit werk op het reper toire van de Nederlandse Opera te blijven als een waardevolle uiting van onze muziekcultuur. Verrukkelijk dansen Wat Nederland op het gebied der balletkunst te bieden heeft, bleef in 1950 nog ver in de schaduw bij de prestaties van buitenlandse gezel schappen, ook al bleek de ontwik keling van Sonja Gaskell's Ballet Recital veelbelovend voor de toe komst van het ballet in Nederland. waarin In het afgelopen jaar toonde de - Markies de Cuevas weer zijn Grand Ballet de Monte Carlo met o.a. het befaamde ballet van Fokine en j Stravinsky ..Petrouchka". Het eve- nement van het jaar was echter de komst van het Am^ican National Ballet Theatre. Het toonde een zeer eigen stijl: een volmaakte beheer sing van de klassieke techniek, maar een dislanciëring van het romanti sche klassieke ballet, waartegenover dan een duidelijk streven stond naar nieuwe muzikale bewegingsvormen, dat zich het sterkste uitdrukte in een vermenging van theater en bal let. Typisch Amerikaans was zo het dansdrama „Fall River Legend" waarin Nora Kaye een indrukwek kende dramatiek ontwikkelde. Meer mime hier; in de klassieke pas de deux „Le Cygnc Noir" toonde zij zich een prima ballerina 'assoluta van hoge begaafdheid evenals Ali cia Alonso. Naast hen was het op treden van hun partner Igor Yous- kevich echter een gebeurtenis van Onze Letteren: - niet stralend! WZ IJ STAAN aan het einde niet alleen van het jaar 1950, doch ook aan het einde van de eerste helft van de XXe eeuw. Mutatis mutandis is er een overeenkomst met de af sluiting van de eerste helft van de XlX-de eeuw: ook toen voelde de waarachtige eerste- rangsletterkunde zich eigenlijk schamel Ook toen gold. niet het Oost-West, Thuis het best, doch net als nu: tussen Oost en West, en Zuid en Noord, is het hier in Nederland lang niet wat het zou moeten zijn. Waar „de wereld" groot in is, zijn wij klein of niets Verbijsterend to neel komt uit het buitenland, het grote proza en de feilloze compositie zoeken hun heul buiten onze grenzen, het vers leeft in nieuwe varmschittering en gedaghtenverbredmg onder de hoede van een muze die ge- emigreerd is. In de eerste 25, 30 jaren na 1900 deden hier nog figuren fier van zich spreken, die thans dood. wii of grijs zi)n. Hel ligt niet aan hen, dat zij geen sterk-bemande scholen hebben gevormd en geen vrije scheppingen van eerste rang hebben gewekt. Men moet er niet aan denken, maar als in de komende vijftig jaar een Nijhoff, een Adriaan Roland Holsteen Albert Helman, en de reeds bejaarde Van Moer kerken. Walschap en nog enke le anderen zich verenigd zullen hebben met Marsman, du Per ron. Van Schendel, Slauerhoff, Aart van aer Leeuw en Karei van de Woestijne, en als ook een Vestdijkse banjir van „knap werk vol encyclopaedi- sche kennis" niet langer de Inge landen overstroomt, dan zal hel kil zijn in het huis der Ne derlandse letteren, kil, saai, leeo en tweederangs. Kome er een keer! Niemand zal er blijer om zijn dan wij! J uitzonderlijke orde: een danser wiens fenomenale techniek nog overtroffen werd door de edele stijl, waarin zich zijn sublieme kunstenaarschap manifesteerde. Zijn dansen bleek, naast de kennisma king met de Amerikaanse verwer king van het klassieke ballet, dé grote gebeurtenis van het ballet seizoen: een artistieke verrukking, waaraan de herinnering levend blijft. UNST IS en dat mag men i -I betreuren nog steeds geen I gemeengoed. Een enkele maal echter wil het gebeuren, dat z.e in het centrum van de algemene belang stelling komt te staan en dat zelfs de publieke opinie zich op haar terrein gaat begeven: sensatie op kunstgebied. Zo ook in 1950. Luidruchtig schandaal wekte de Jacob Marisprijs. die in Juni werd verleend als onderscheiding voor het beste wat er op het gebied van DODEV DIE LEVEN J-j ET ZWAARSTE verlies hebben 'n '550 de letteren geleden. Geo r a e Bern hard Shaw was omstreeks 1900 reeds een zeer bekend man, omstreeks 1925 was hij beroemd en in het jaar van zijn dood was hij het nóg Tal loos zijn de bijtende anecdoten die van hem ronddolen, tal rijk zijn drama's en geschriften van beto gende inhoud; voor ons blijft hij de zie ner die aan de trage die van Jeanne d'Arc een diepte heeft ge geven als geen ooit vóór hem Mocht ons toneel daarvan nog eens 'n huiveringwek kende reprise geven Aan de Duitse litteratuur ontvielen de broer van Thomas Mann, de minder beroem de doch voor een groot publiek lees baarder H ein rich Man n, en Wiechert. een van de weinigen die geen concessies heeft gedaan aan het Hillerianlsme De muze van Nederlands muziek treurt, voor al om het verlies vein twee figuren: Koos van der G r i en dt en Otto de Nobelal hebben zij lijfelijk het tijdelijke verwisseld voor het eeuwige, hun geestelijke werk leeft voort en zal ons nog menigmaal treffen. De 10-de Muze, de allerjongste, de Film, zal nog menigmaal iets van E mil Jannings en Al Jolson laten zien en laten horen maar zij zelf zullen nimmermeer optreden. De reus mei de berenrug en de melo dramatische negcrsentimentalist: voor hen en met hen is een tijd vak afgesloten, n.l. het tijdvak dat nog begon met de stomme en diep in de prestatievan de sprekende ftlm belandde Van groter beteke nis, hoewel voor een kleiner groep kenners, waren Weill en Orwell, die elk op zijn wijze een aparte muze hebben gediend. DE maand December zou ik willen zien als een maand van stijgende spanningen. Het i begint zo onschuldig met het allergezelligste van alle gezel lige familiefeesten, met St. Ni- colaas. Een feest voor de huise lijke kring, waarin wij elkaar luchtig plagen en de diepten van het leven vermijden aan te raken. Toch schuilt in deze on- schuldige leut reeds een begin Xfe'JlvSeit dHetVSsreóok°m ZiCh hee" van de spanningen, die te ver- meer over nu allerminst toevallig dat de familie zich sluit wachten zijn. De inkeer in de cn binnen haar kring over ver- J lossing en bevryding mijmert en vol heimwee naar uitkomst verlangt. de spreekt of denkt. Wij West-Euro peanen doen met oudejaarsavond het tegenovergestelde: wij halen al les op wat cr maar geweest is, wij herdenken zoveel als ons maar mo gelijk is of gelukt. gen." Mij dunkt, een ieder die ernst zou maken met kijken, zou er niet anders over denken dan deze jonge man. Bij onze moderne Oudejaars avond zetten wij de radio aan en schakelen, wanneer wij dat willen en ons toestel duur genoeg is. over op elk station onzer keus. In 1944 en 1945 lusterden wij naar de Big Ben: dat was onze uitkomst, daar klonk iets van vrijheid en van een 6„.„ betere wereld. Onze levenswil, die overledene sen heb ik bedorven? Men behoeft weigerde onder te gaan en het op men. 'Ook nu een donkere aarde, tigt wat van hem of haar was en ik het wel goed gedaam welke kan- ook nu de dreiging van winter en niet dood. Er schijnt geen uitzicht voor wie intuïtief, zonder gebruik van zijn familiekring gaat voor een mens immers nooit zonder ver- LATEN wij er niet over twisten of de Indiaanse gewoonten ook Dat vader en moeder en kind daar- hun bezwaar hebben. Zeker is. dat bij godsdienstig ook weer centraal heviging van gevoelens. Zeker, komen te staan is niet toevallig, wij maken er een grapje bij, Het weerspiegelt ons eigen kind- maar een grapje is vaak een spel met de ernst. Ouders en zijn en wellicht vader of moeder. In de familiekring wordt de mens er met Kerstmis meer dan ooit toe kinderen zitten in de kring, ze gedwongen zich te realiseren wie hij is, waar hij staat en wat hij wil. 1M A de specifiek godsdienstige en religieuze vorm van het Kerst feest komt dan de minstens even vreemde als ontroerende werking sluiten de wereld even buiten zich en kijken elkaar aan. On danks de luchtigheid van het spel wordt op die avond de be zinning op ons zelf, op onze va.-1 Oud en Nieuw plaats in de wereld en ten op zichte van de mensen, die wij liefhebben en aan wie wij ge bonden zijn, met dit zeer Hol landse volksfeest ingezet. P) AARNA gaan allerlei andere factoren hun werking ont plooien. Het korten der dagen, de inval van de winter, het verkillen en vergrauwen van de natuur ver groten de spanningen, van welke aard zij ook zijn. Het is mogelijk dat er atmosferische invloeden be staan, doch ook zonder deze weet ieder mens hoe de moeilijke maat gang van December door ons allen beleefd wordt: een stijgende druk, een steeds onbehaaglijker, barser verwording van de wereld om ons heen, waaraan weinigen zich kun nen onttrekken. Om en bij Kerst mis vindt dit alles haar neerslag in nieuwe feesten en religieuze vor- Het is alsof we in de laatste maand van het jaar stelselmatig in deze climax gedreven worden. De spanningen groeien en er is vrij wel niemand, die in de loop van de oudejaarsavond niet op een of andere manier meedoet. Aan dit cultuurpatroon valt niet te ontko men. In later eeuwen, wanneer onze Westeuropese cultuur wellicht prae- historie geworden zal zijn, zal men zich misschien afvragen, wat de be tekenis van deze algemeen ver breide gewoonten was. Het doet denken aan een geloof, aan een godsdienst, het is zeker religieus getint. In de spanning dezer dagen kun nen we in de eerste plaats de ten- denz herkennen de totaliteit van ons verleden zo volledig mogelijk te doen herleven. Bij de Zuni-Indianen is het ge woonte. dat men iemand na zijn overlijden enkele dagen beweent en herdenkt, doch daarna alles vernie- De Haagse psychiater, dr V. W. D. Schenk, geeft op verzoek van de redactie, voor dc lezers vati ons blad. in bijgaand artikel een uiteenzetting over hetgeen de mens bezielt bij het vieren van Oud cn Nieuw, op de wijze waar op dit gebeurt. Dc achtergronden onzer ontroering cn vreugden worden bekeken met de blik van een professionele mensenkenner. Wat grypt ons zo aan als, in de nacht van 31 Dec. op 1 Jan wij een denkbeeldige grens in de tijd overschrijden? Men leze hiervoor bijgaande beschouwing van dr Schenk. VJ de stelselmatige religieuze efficiency van ons cultuurpatroon tot onont koombare consequenties voert. Al de herinneringen stapelen zich op en zelden zullen de aangename her inneringen in staat zijn het ver driet, de zorg en de pijnlijkheid van het verleden te doen vergeten. In het bijzonder zal de mens zich de benauwende vraag stellen: heb werkelijk geen bepaalde filosofie aan te hangen om te weten dat angst in dit uur niet van de lucht is. Vanwaar anders al deze tranen, al deze inkeer in vertrouwde kring, van waar anders deze neiging met een luidruchtig feest dc stilte te verbreken? Los van elk redelijk denken dwingt dit cultuurpatroon ons tot een radicaal gesprek met onszelf. Wie echter het gesprek met zich zelf waagt, ontmoet zeker de angst. Hij ontmoet de dood, omdat het denken aan de tijd, aan de overgang van heden tot toekomst, van verleden tot heden, onherroepe lijk de dood raakt. Dit zijn de vol strekt onvoorstelbare grootheden van het leven, waar wij eigenlijk geen verstandig woord over kunnen zeggen en die ons daarom wellicht juist doen sidderen. Was er maar een woord, dan was het al beter, maar juist zonder geldig woord, al thans zonder een algemeen geldig woord, bespringt de angst ons. [MTeT minder benauwend is de 1 vraag van de toekomst: Waar heen? Dat geldt het lot onzer mede mensen, ons eigen lot, maar ook wat wij zelf zullen kiezen Kerst mis wees millioenen en millioenen een godsdienstig bepaalde weg; de keuze werd voor ons gedaan Bij Oud en Nieuw wordt het ge heel aan ons overgelaten of en wat wij van onze toekomst zullen ma ken. Gevoegd bij de opeenstapeling der herinneringen kunnen wij hierin te geven, bracht ons cr toe. Nu staan wij weer voor de keus: moe ten wij Korea opzoeken, Indo-China. moeten wij dc geheime zender van een vertrapt en onderdrukt volk op zoeken. of zullen wij naar een an dere uitkomst zoeken9 Mijn scholier zegt nadrukkelijk: „Als je nauwkeu rig kijken zou,", maar ik heb een stille, niet geheel ongegronde hoop, dat hij uit een onbedwingbare nei ging niet afgestemd heeft op alle misère van alle volkeren, in alle tijden, maar voor 1951 een beschei dener doel gezocht heeft. In de eer ste plaats heeft hij nog wel wat anders te doen dan te denken aan de totaliteit van alle ellende, b.v. zijn eindexamen en voorts, alge mener gedacht, wil hij zijn leven opbouwen en wil hij ontplooien wat er in hem verborgen schuilgaat, hij wil leven cn werken. Zijn levens kracht wint het glansrijk van de levensangst. PR is echter nog iets anders, wat ons op een avond als deze duidelijk kan worden. Wij willen niet alleen zijn, wij wenden ons tot de familie- en kennissenkring. De man ziet zijn vrouw, zij haai man, samen hun kinderen en vriend ziet vriend. Bij dit elkaar in de ogen kijken heeft een uitwisseling van gevoelens plaats, die op de toekomst gericht is. Wij willen sa men verder, met elkaar en, wat be langrijker is. voor elkaar. Met af gesleten lettors vatten wij dit sa- de verklaring vinden van de angst- men als „liefde" en wij denken aan de zaak, die ons boeit, aan de mede mens, die wij willen helpen, aan de ander aan wie wij ons willen van stuwing, die de achtergrond Oud en Nieuw vormt. In een schoolblad van een mid delbare school las ik dezer dagen geven. Zo liggen er in de menselijke een uitspraak van een 20-jarige jongeman: „De wereld is om te hui len. Als je nauwkeurig zou gaan kijken, wat er allemaal in gebeurt, zou je de neiging krijgen om alles op te geven cn in de sloot te sprin- natuur krachten, die ons ontslaan van de noodzaak stil te blijven staan bij de angstige gaping, die de tijd lijkt te scheuren tussen twee elkaar opvolgende jaren. V. W. D. SCHENK. Ouborg's tekening Vader en. zoon" werd dit voorjaar door de Haagse Jacob Marisstichting be kroond met de Jacob Marisprijs 1949... Niet iedereen was het met de jury eens, dat dit de beste tekening van de laatste vijf jaar zou zijn. grafiek door een kunstenaar uit Den Haag of omstreken in de laat ste vijf jaar werd vervaardigd. De prijs van duizend gulden verwierf de abstracte schilder Ouborg voor zijn tekening „Vader en Zoon" enkele lijnen en kleurvlekken op het papier gebracht in een nerveus schrift, uiting" van onbewust levende spanning en emotie. Discussies op kooktemperatuur volgden weken lang: „Vader en Zoon" werd aan gevallen en bespottelijk gemaakt, zo ook de jury, Ouborg en de hele moderne kunst. En een Kamerlid dat ronduit verklaarde de tekening nooit'"gezien te hebben nodigde regering zelfs uit nu maar eens op Ie gaan treden om de hedendaagse kunst te saneren De toneelwereld raakte in beroe ring door het uittreden uit Come dia van een aantal acteurs, die zich verenigden tot de Nederlandse Co medie en solliciteerden naar de Amsterdamse Stadsschouwburg, c.q. de Haagse Koninklijke Schouwburg, terwijl de toneelcoördinatie machte loos stond. Onderwijl lokte een voorstel om de Belgische toneel leider Joris Diels tot mede-directeur van de Haagse Comedie te benoe men laaiende tegenstand uit op grond van Diels' houding tijdens de bezetting. Er werd een ereraad in gesteld, wiens oordeel alle partijen zouden aanvaarden Toen de Raad echter tot de conclusie kwam. dat Diels geaccepteerd kon worden, bleef de oppositie zo sterke druk uitoefenen, dat Diels zich terug trok. De Haagse Comedie geraakte uit de impasse, doordat Paul Steen bergen die evenals Caro van Eyck het gezelschap verlaten had terugkeerde en naast Cees Laseur mede-directeur werd In Juli brachten wc plannen aan het licht, die een fusie beoogden tussen de orkesten van Rotterdam en Den Haag. Nadat eerst officieel het bestaan van die plannen ont kend was, gaf het departement van O. K. en W. tenslotte toe: decentra lisatie dus, streven naar een fusie van Rotterdams Philharmonisch en Residentie-Orkest tot een groot en semble met zetel Rotterdam; de Ne derlandse Opera overhevelen naar Den Haag; het Brabants Orkest versterken met de in Rotterdam en Den Haag vrijgekomen musici, zodat het zijn Belgische orkestleden naar huis kan zenden. Er bleken echter nogal wat haken en ogen aan dit plan en de oppositie is fel, zodat het voorlopig nogtoekomstmu ziek is.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 10