1950-Jaar van communistische agressie en democratisch ontwaken Oud en nieuw zonder stemming in Rio de Janeiro i Nog heeft de vrede een kans op behoud De Mens bouwt de super-mens Zij gingen heen Het kan verkeren Geen oliebollen, alleen warme drukte „Dank je wel 1950" Hoe gaat het? TV OUDEJAARSNUMMER Zaterdag 30 December 19" 0 Vóór Korea: 13 JANUARI: De Russische gede legeerde Jakob Malik loopt uit de Veiligheidsraad weg, omdat men geen vertegenwoordiger van Mao wil toelaten. 26 JANUARI: Generaal Bradley verklaart, dat Formosa en Korea buiten de interessensfeer van de Verenigde Staten liggen. 25 FEBRUARIBondskanselier Adenauer verzet zich tegen ieder idee vanDuitse herbewapening. 2 MAART: De Amerikaanse mi nister van Defensie Johnson (in middels vervangen) verzekert, dat de V.S. niet meer dan 13 milliard dollar per jaar aan hun militair apparaat kunnen besteden. 7 JUNI: De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, verklaart, dat zijn land tegen Duit se herbewapening is. Na Korea: 30 JUNI: President Truman stuurt Amerikaanse landstrijdkrachten naar Korea en beveelt de zevende vloot Formosa te dekken. 27 JULIJakob Malik kondigt aan, dat hij 1 Augustus iveer in de Vei ligheidsraad verschijnen zal. 4 AUGUSTUS: Adenauer laat blij ken, dat West-Duilsland bereid is bij te dragen aan de verdediging van West-Europa. 19 DECEMBER: De Atlantische Raad keurt de plannen tot herbe wapening van W.-Duitsland goed. 30 DECEMBER: De militaire uit gaven der Amerikanen in het lo pende fiscale jaar worden op rond 40 milliard dollar geraamd. RIO DE JANEIRO, December Zo'n Oudejaarsavond in Brazilië is heel anders dan in het vaderland. En als Nederlander, hetzij contractant die maar voor een paar jaar hier zit, of als emigrant, die er zjjn verdere leven slüt, dan wel als man die op de bonnefooi ging en morgen weer weg kan zijn, sta je er eigenlijk buiten. Dat jaarwisselingsfeest mist elke stemming. Het is hier volop zomer, snikheet, die lome vochtige hitte die elke activi teit doodt. Er is geen beslotenheid, geen Intieme afzondering in behaaglijke vertrekken, waar een radio nog eens het oude jaar de revue laat passeren. Geen snorrende kachel, geen oliebollen, appelflappen en het gezelschaps spel tot kwart voor twaalf Wat is er wel. Een drukkende avond met waarschijnlijk boven het Christusbeeld op de Corcovado een dreigende regenbui. Overal vensters open; op de balcons mensen in het dunste gewaad. De radio schettert samba's en de omroepers praten over het naderend Carnaval. Carnaval, dat is het. Officieel be gint op Oudejaarsnacht het feest al ler feesten voor de Braziliaan, Car naval. Daar is de plechtige kalender- ruil, het wachten op de twaalf sla gen. de familie-kus en de jaarwens geen groot detail in. Eigenlijk be gon de zotten-dans al bij het inval len der duisternis. Groepen dwaas geklede mensen zijn de straat op gehost. Daarvan keren ze niet weer. tot ver in Nieuwjaarsdag. Zodra de boten fluiten, de klokken beieren Waarheen? Een dramatische vraag, die ons allen aangaat. Want wan neer dit Koreaantje, eenzaam te midden van het oorlogsgeweld, nog eens de vrede deelachtig zal worden, die wij het zo innig toewensen, zal de vrede ook ons deel zijn. En wat het tegenovergestelde geval betreft... laten wij hopen, dat de krachten van het goede, die van het kwade te sterk zullen zijn. Eeii kind te midden van het oorlogsgeweld, hulpeloos wach- de2e communistische agressie te be tend op wat het lot brengen zal symbool van ons aller ang' sten en noden. Zeker, wij hier in het Westen leven nog in vrede, zijn nog tot handelen in staat. Maar de vrede is een uiterst wankele en de tijd, ons toegemeten tot bestemming van het eigen lot, dreigt kort, misschien zelfs te kort te zullen zijn. Eén conclusie immers dringt zich bij de bestudering van de balans, samengesteld uit de grootbockposten der historie van dit jaar, vóór alle andere op: de twee-eenheid van Russisch imperialis me, met zijn oude droom van een Slavische overheersing van de Eurazische ruimte, het zogenaamde hartland van de wereld, en het communisme, met zijn fanatiek geloof aan eigen uitver korenheid en onweerstaanbaarheid, heeft het tijdschema van haar veroveringsplan aanzienlijk versneld, zeker voor zover het Azië betreft. Dit geschiedde in reactie op het ontwaken van een vrije wereld, die, na vijf jaar lang in de „toren der illusies" te hebben geleefd, op 25 Juni 1950 eindelijk bemerkte, dat het levensgevaarlijk is, zich te ver van de realiteit te verwijderen. Op die dag rukten tanks van Russische makelij, bestuurd door Noordkoreaanse communisten, de Zuidkoreaansc republiek binnen, welker regering door de meerder heid der Verenigde Naties als de wettige Koreaanse regering was er kend. Zelf vrijwel onbewapend deed het slachtoffer van deze agres sie een beroep om hulp op de vrije wereld, waarvan de leider, Ame rika, in de eerste helft van het jaai bij herhaling had laten weten, dat ^?n' de wereld zich in 1945 mét de ondertekening van het Handvest der Verenigde Naties vrijwillig ge steld had. Het was de Veiligheids raad, door een boycot der Russen van een veto verschoond, die aan alle leden van de Ver. Naties het verzoek deed, „steun te verlenen aan de Koreaanse republiek bij het terugdrijven van de Noordkoreaan- sc invailers en het herstellen van de .vrede". En het was een van de belangrijkste gebeurtenissen in de gehele geschiedenis van de mens heid. toen de overgrote meerderheid der naties, de een na de ander Nederland niet in de laatste plaats! zich bereid verklaarden binnen het kader hunner vermogens, on der de vlag der Verenigde Naties het „geen belangstelling" Zuid-Korea had. Het is niet bekend, of het dit ge brek aan Amerikaanse interesse is geweest, dat de communistische lei ders deed besluiten, het eerst in Korea toe te slaan, dan wel of hun agressieve Aziatische plannen (op gesteld in December 1949 op een geheime communistische conferen tie in Peking, naar men later heeft ervaren) daarin reeds onmiddellijk voorzagen. Zowel het een als het ander is mogelijk. In zekere zin lag Zuid-Korea onder het bereik der kanonnen van de enige Amerikaan se militaire machtsconcentratie in Azië: generaal MacArthurs bezet tingsleger in Japan. Er moest een voordeel in gelegen zijn de Ameri kanen juist daar de handschoen toe te werpen. Weigerden zij op die Advertentie (LM.) uitdaging in te gaan, dan zou dit een verpletterende indruk maken op alle niet-communistische volke ren in Azië en deze van hun laatste weerstandskracht beroven. Het is ongetwijfeld dit dreigende gevaar geweest, dat president Tru man en zijn raadgevers op die dra matische Zondag in Juni, tot het besluit bracht, hun politiek radi caal te veranderen en zich toch te gen deze agressie te verzetten. Zij deden dit echter niet. zonder zich te onderwerpen aan de rechtsrege- stryden en zo het hunne bij te dra gen aan de opbouw van een stelsel van collectieve veiligheid. Maar toch, alles wat in dit jaar door de strijders der vrijheid is ver richt en daartoe behoorde de tij delijke bevrijding van bijna geheel Korea bleek niet voldoende om het communisme van de uitvoering zijner Aziatische plannen af te schrikken. Dat de opvatting, vol gens welke de Chinese inmenging in Korea alleen het gevolg zou zijn geweest van wantrouwen in Peking ten aanzien van Amerika's doel stellingen in Korea en op Formosa, juist zou zijn, is niet vol te houden. De Chinese agressie immers maakt zich niet alleen in Korea, maar in Indo-China (richting Zuid-Oost- Azie) en Tibet (richting India) breed. Zo ziet de vrije wereld zich op het eind van dit jaar gesteld te genover de bijna bovenmenselijke taak, het communistisch geweld in Azië te keren en zich bovendien zo sterk te maken, dat het communis me niet in de verleiding kan ko men op andere bedreigde plaatsen West-Europa m het bijzonder, toe te slaan. Aan de bereidheid van de vrije wereld om deze taak te volbren gen en daarvoor ook zware offers te brengen, mag thans niet meer ge twijfeld worden. Amerika alleen al heeft zijn militaire budget in het lopende fiscale jaar van 13 milliard tot ruim 42 milliard dollar opge voerd. De militaire hulpverlening aan het buitenland werd van ruim 1 tot ruim 5 milliard dollar ver hoogd. Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen keurden herbewa peningsprogramma's goed, waarvan zij, nog geen half jaar tevoren, be weerd hadden, dat zij er de kosten niet van zouden kunnen dragen. Met de opbouw van een Westeuro pees leger kan nu. onder beproefde leiding van generaal Eisenhower, begonnen worden. Men zal hiertegen misschien aan voeren, dat de herbewapening slechts de negatieve zijde van de verdediging tegen het communis me is en dat op het gebied van de politieke en economische éénma- king, vooral voor West-Europa zo België: na tweespalt nieuwe eenheid België loste dit jaar eindelijk de al sinds de bevrijding sle pende koningskwestie op. He laas ging dat niet zonder ge weld gepaard, zoals de foto, waarop men de politie ziet chargeren tegen betogers in Brussel, aantoont. Gelukkig heeft het gehele land op de communisten na natuurlijk zich nu in eenheid geschaard om de 18-jarige kroonprins Boudewijn, aan wie koning Leopold III op 1 Augustus zijn bevoegdheden overdroeg. Bij zijn eedsaflegging in het parle ment (waarvan foto) kreeg hij de titel Koninklijke Prins. reikt is. Maar de stelling laat zich verdedigen, dat men in dit opzicht eindpunt voor beginpunt heeft aan gezien. Nu anders dan verwacht was de militaire eenheid eerst tot stand is gekomen, zou het wel eens kunnen blijken, dat de politieke en economische eenheid, die men pri mair achtte, zich nu automatisch ontwikkelen zal Desondanks blijft bij deze jaar wisseling de angstige vraag zich op dringen: komen alle goede bedoelin gen en flinke daden niet te laat" broodnodig, betrekkelijk weinig be- I De fout, die de vrije wereld maak- Enige super-mensen aanschouwden dit jaar het levenslicht. Een van hen kreeg reeds onmiddellijk na het doopfeest hij ontving de naam Mark Three, maar wordt in de kringen zijner bekenden amicaal met M III aangesproken de rang van admiraal bij de Amerikaanse marine. En ondanks zijn prille jeugd verdiende niemand meer dan hij déze hoge functie. Want zijn capaciteiten overtref fen die van iedere gewone sterveling. In een on derdeel van een seconde, 12/1000ste deel er van om precies te zijn, vermenigvuldigt hij twee ge tallen van 16 cijfers elk en gehele series getallen van niet minder dan 65.000 cijfers kunt u zich zo'n getal voorstellen? onthoudt hij met gemak. Een zusje van hem is ook al zo'n wonderkind. Zij speelde het klaar om voor de Harvard Univer siteit in 103 uren een „probleempje", verbandhou dend met het atoomonderzoek, op te lossen, waar voor een goede rekenaar meer dan 100 jaar zou hebben nodig gehad En het zou niet mogelijk ge weest zijn, het werk te verkorten door 100 wis kundigen aan het werk te zetten, want de verschil lende onderdelen van het vraagstuk konden slechts achter elkaar behandeld worden. Dergelijke uitvindingen u hebt natuurlijk be grepen, dat wij het over de „denkmachines" heb ben slaan de mens met stomheid. Maar geluk kig niet alle mensen. Want deze super-wiskundi gen, wie geen probleem te machtig is, vormen zelf een probleem, dat in zijn zwaarwichtigheid mis- Wanneer men een uitstekend rekenmeester is, heeft men voor de oplossing van dit vraagstuk meer dan 100 jaar nodig. De denkmachine van de Harvard Universiteit knapte het werk in ruim 100 uren op. schien slechts te vergelijken is met het vraagstuk van de vrede. Een van onze knapste sociologen, prof. dr Fred. L. Polak, heeft zich daar over uit gesproken op een wijze, die in geïnteresseerde kringen veel verontrusting teweeg heeft gebracht. Wat staat immers te gebeuren? Totnogtoe be paalden rationalisering en mechanisering zich tot de vervanging van menselijke en dierlijke spieren- arbeid. Thans echter gaan de machines in steeds sneller tempo ook de functies v?~ zenuwstelsel en de hersenen overnemen. De „denkmachine" staat niet alleen men bezit al een auto matische piloot voor vliegtuigen en schepen, projectielen, die zelf hun doel zoeken, zelf-schakelen- de auto's, vol-automatische kook- toestellen en talrijke andere ap paraten, die de mens de moeite van het denken en handelen be sparen Het is nog slechts een kwestie van tijd en men zal zo ver zijn, dat men de vol-automa tische fabriek kan bouwen en het beheer van het overheids apparaat voor een groot deel zal kunnen overlaten aan de robot, de nieuwe „super-mens". De twee daaruit voortvloeien- de( vraagstukken: dat van de vrye tijdbesteding en dat van het behoud van de cultuur, on der omstandigheden, waarin de mens zich het denken meer en meer zal afwennen, moeten in de komende vijftig jaren wor den opgelost, indien de mens niet wil afglijden naar een toe stand, die men het best als een uiterste consequentie van het Russische communisme kan zien. te. toen zij meende voor haar vei ligheid op de Amerikaanse atoom bom alleen te kunnen vertrouwen, wreekt zich gruwelijk. De massale- gers van Russische en Chinese com munisten oefenen een bijna ondra gelijke druk uit In het Verre Oos ten staat men waarschijnlijk aan de vooravond van een grote „proef- oorlog". Maar toch. er zijn aanwij zingen. die nog altijd de hoop recht vaardigen, dat de superieure ver mogens van de vrije krachten het Kremlin van de ontketening van een nieuwe wereldramp zullen af houden. De Westelijke Grote Drie hebben zich juist in de voorlaatste week van dit jaar bereid verklaard, nog eenmaal met Moskou te praten over een bijlegging der bestaande geschillen. Men zal de Sowjet-lei- ders daartoe echter slechts kunnen bewegen, indien de vrije wereld in middels voortgaat, haar enorm po tentieel. geestelijk zowel als mate rieel, ten volle uit te buiten. De be reidheid daartoe bestaat. Maar wer kelijk gerust zal men eerst kunnen zijn, wanneer óf het werk voltooid is, óf de Russen bewijzen, dat zij werkelijk willen, wat zij steeds zeg gen te willen: vrede. en het vuurwerk de lucht invliegt, beseffen ze dat die Carnavalstijd en terloops dat nieuwe jaar is ingezet Basta! En die driehonderd Nederlanders? Wel, die er pas zijn,' zien dat spektakel verwonderd aan. Het va derland schijnt verder weg dan ooit. Dat vaderland met sneeuw mis schien. zijn kleine beslotenheden, zijn familie-reünie's en uit alle bo venlichten die bak-geur. Ze hebben misschien zelf wat gebakken, dat op oliebollen lykt Op tafel staat een fles champagne, of als deze te duur is. een fles genever voor de ginto- nica. Er ligt een oude Nederlandse krant van 28 November met het laatste nieuws... De tijd kruipt. De radio is met al die exotische samba klanken geen sfeerrijk decor. De tropische nacht wekt heimwee cn om kwart over twaalf gaat b(j hen het licht uit. De Carnavals-ouver ture gaat aan hen voorbij Die er langer zijn, hebben Hol landse traditie al aan Braziliaans le ven en lawaai aangepast. De samba's liggen hen beter. Misschien dat ze even, zo tegen tien uur de PCJ We reldomroep proberen te krijgen. Oliebollen zijn er niet meer; de negermeid wist er het recept niet van en heeft er viskoekjes voor in de plaats gezet. Om 12 uur gaan ze de straat op, om het gekkenhuis aan te zien. Carnaval heeft hen al een beetje bevangen. Die er al heel lang zijn, trekken Zo zap de tekenaar van het Amerikaanse weekblad „Time'' de denkmachine Mark III. die door de Amerikaanse admiraliteit is aangekocht AMSTERDAM. Getrouw aan de traditie brengt Polygoon-Pro- filti ook nu weer een overzicht van het afgelopen jaar onder de titel „Dank je wel 1950." Uit journaals, die het afgelopen jaar werden gemaakt, heeft Piet Buis een 300 meter lang filmpje gemaakt. Het hoogtepunt zijn de bezoeken van het koninklijk paar aan Frankrijk en Engeland en tenslotte de terugkeer op het Paleis Soest- dijk, waar een gelukkig gezin als symbool van de eenheid en vrede in ons land woont. FESTIVAL ZOTHEID al bij het begin van de avond do stad in. In een hotel zoeken ze zich een tafeltje uit. En dansen. Eerst gewoon, dan op zijn carnavals: hos sen. Om twaalf uur zoent iedereen iedereen en wie zoenen kan. zoent mee. Om vier uur keren ze naar huis terug. O ja schat, gelukkig Nieuwjaar, het jaar van ons verlof, als ze geen rotzooi maken in Europa Maar of ze nu Ligthart. De Clercq, van As. Smit of Bon heten, tien te gen een. dat die kleine Hollandse kolonie om 12 uur een telefonische keten spant cn zegt: Jongens, een best jaar en dat het kikkerland er maar verder bovenuit mag klaute ren. HANS KIEVID ALBERT LEBRUN President van Frankrijk bij het uitbreken van Wereldoorlog nr. II. Na de capi tulatie van Frankrijk trad hij af. Overle den 6 Maart, 78 jaar oud. PROF. HAROLD LA SKI Theoreticus en oud-president van de Britse LabourpnrtvHij trok vele intel lectuelen in de arbeidersbewe ging. Overleden 24 Maart, 56 jaar oud. LORD WAVELL Brits veldheer en oud-onder koning van In dia. Hij verwierf zich grote be kendheid in de veldslagen tegen Mussolini's Afri kaanse legioe nen. Overleden 24 Mei, 67 jaar oud. U kent wel dat wonderlijk ge bruik, dat we vragen stellen, waar niemand een antwoord op verlangt. Het moge nog zo moei lijk zijn, we antwoorden op de vraag: „hoe gaat het?" met het stereotiepe: goed! Of, wanneer we helemaal niets willen zeg gen, zeggen we „zo'n gangetje." Maar er zijn verschillende din gen, die ons bij herhaling die vraag stellen. Dat wordt verve lend. Want het lijkt wel, of die vraag, dichter bijgebracht, telkens meer op een echte vraag gaat lij ken, die een werkelijk antwoord verlangt. En dat antwoord weten we nief. We weten niet. waarheen onze weg ons voeren gaat. We weten niet, hoe het verleden zich in het heden wreken zal en in de toe komst ons de rekening presente ren zal. Wij weten dat niet in de grote wereld, en we weten het evenmin in ons kleine wereldje van eigen persoon en omgeving. En toch wordt deze vraag een obsessie. Het is in dat verband, dat ik u wijs op een woord van Paulus uit 2 Kor. 5: Indien iemand in Chris tus is, die is een nieuwe schep ping. Het oude is voorbijgegaan, zie, het nieuwe is gekomen! En dit alles komt van God, die ons door Christus met zichzelve ver zoend heeft, en ons de bediening GUSTAAF V Koning van Zweden, de nes tor der Europe se vorsten. Tot op zeer hoge: leeftijd speelde hij onder de naam van Mr G. tenniswedstrij den. Overleden 29 October, 92 jaar oud. JAN SMUTS Oud-premier van Zuid-Afri- ka, maarschalk van het Britse rijk, een van dc grootste staats lieden van deze eeuw. Overleden 19 September, 80 jaar oud. MACKENZIE KING Tot aan zijn dood jaren lang premier van Ca nada. Zijn grote vriendschap voor onze koninklijke familie en ons land maakten hem ook hier zeer geliefd. HENRI j L. ST1MSON Van 1940 tot 1945 Ameri kaans minister van Oorlog. Daarvoor enige malen minister van Buitenland se Zaken. Over leden 21 October 83 jaar oud. Overleden 24 der verzoening heeft toevertrouwd. Juli, 75 jaar oud. Dan is het in orde. Verzoend met God. Dan mogen wij dit 'ver- 5tfc. I der zeggen, dat het in orde is, dat het goed gaat! Dat is onze levens roeping. Indien iemand in Chris tus is Hoe moet ik dat ver staan? Wel, precies zoals u zegt, dat iemand in de zon loopt. Het zonnelicht is om hem heen, be straalt en verwarmt hem. Wij praten van het jaar, dat voorbij gaat, zoals we in de trein zeggen: wat vliegen die telegraaf-palen toch voorbij. In beide gevallen hebben we amper in de gaten, dat wij voorbijgaan. Maar wie in Christus is. die is, zegt Paulus, met de Oudejaarsavond klaar ge komen. v. E. LEON BLUM Leider der Fran se socialisten. Hij diende zijn land in moeilij ke omstandig heden verschil lende malen als minister-presi dent Overleden 30 Maart, 77 jaar oud.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 8