Geen rooskleurig jaar voor onze voetbalwereld Skish: Plastic-stadion, bal met springveren, geen elftallen maar „zilvertallen" Amersfoortse sportlieden hebben druk jaar achter de rug Op ander gebied vele verheugende prestaties D door KEES KEES Grote uittocht van voetballers Schakers en zwemmers komt veel lof toe Vrijheid - blijheid is onze leus! Sport moet sport blijven en geen zaak nieuwe „hengel"-sport in Amerika Niet om vis te vangen, maar om te gooien m- INTERVIEW MET AKE WENDSTRA IN HET JAAR TWEEDUIZEND Zateruag Ó5U jJecemper JL95U OUDEJAARSNUMiMER V (Van onze sportredacteur) Er is veer een (sport) jaar om. De tijd gaat snel. Dat bemerkt men het best b(j het doorbladeren van zo'n driehonderd kranten. Gebeurtenissen van maanden, of een half iaar geleden lijken gisteren gebeurd te zün Er zijn voor Nederland veer tal van heuglijke gebeurtenissen in geweest, prachtige prestaties, niet alleen van belang voor onze nationale sport wereld. Het jaar 1950 zal echter in één onderdeel een donkere zijde houden en wel in onze belangrijkste t3k van sport: voetbal. Dit jaar zal nl. In de annalen van de K.N.V.B worden aangetekend als het tijdvak, waarin de grote uittocht van Nederlandse voetballers naar de proflandcn Frankrijk en Italië pas goed is begonnen Een vrij logisch gevolg hiervan is dat de prestaties van het Oranjeteam zeer matig tot slecht zijn geweest en een uitvloeisel daarvan was, dat 't amateurisme zwaar in 't geding is gekomen. FANNY BL AN KERSKOEN vergaarde ook in 1950 i er grote roem. Deze opname toont Neder lands snelste vrouw tijdens de Europese athletick-kampiocnschappcn, die deze zomer te Brussel werden gehouden. Fanny wint de 100 meter en daarmee haar derde Europese titel (Van een onzer redacteuren) Het jaar 1950 begon voor de Amersfoortse sportmensen met een wedstrijd tussen de voetbalclub APWC en de handbalvereniging „Amersfoort" op Nieuwjaarsdag. Voor de rust werd er gevoetbald en daarna gehandbald. Dat was de inzet van een druk jaar. Drukte en overbelaste programma's kenmerkten 1950. Helaas waren de prestaties over het algemeen daaraan niet evenredig. Er was slechts één opzienbarend kampioenschap te vieren, name lijk dat van het eerste waterpolo-zevental van AZ PC. De daarop volgende promotie naar de eerste klasse was eveneens reden tot feest. Amersfoort heeft ook in 1950 geen eerste klasse voetbalclub gekregen. HVC kon in de tweede klasse de wedloop met DWV, dat wel promo veerde. tenslotte toch niet volhou den. Het nieuwe seizoen is echter goed begonnen. Wie weet, wat 1951 zal brengen? De andere voetbalclubs speelden met wisselvallig succes. Quick vier de zijn zestigjarig jubileum met een geslaagde feestweek. Slechts twee van onze voetballers werden regel matig gekozen in het Utrechts elftal, namelijk de HVC-ers Brits en Ma- lesteln. Het meest op de voorgrond tra den onze zwemmers en zwemsters. Het is verheugend, dat AZ PC promoveerde naar de eerste klasse, waardoor onze stad nu een voor name plaats op waterpolo-gebied in Nederland inneemt. Neptunus hand haafde zich in de eerste klasse en bovendien presteerden de baan- zwemmers en -zwemsters zeer veel goeds op nationale en internatio nale wedstrijden. Onze zwemclubs hadden veel contact met het buiten land, voornamelijk met clubs in De nemarken, Zwitserland en Frank rijk. Het contact met andere landen was overigens dit jaar niet zo in tensief als voorheen De sport- uitwisseling floreerde niet zo best. Er kwamen uit Rotherham slechts hockey-teams op bezoek bij AMHC en Amersfoortse korfballers en mo torrenners gingen voor het eerst naar Engeland. In 1951 wordt de uitwisseling op breder basis ge bracht. Voetballers en zwemmers uit Odense in Denemarken komen naar Amersfoort. Van belang was ook dit jaar het schaken. De vereniging „Amers foort" kreeg grotere bekendheid in het land, omdat Fenny Heemskerk, die haar Nederlands kampioenschap prolongeerde, in het tournooi om het wereldkampioenschap te Moskou bij zonder goede resultaten behaalde. De heer L de Vries werd schaak kampioen van Amersfoort. De Amersfoortse wandelaars en gymnasten hebben ongetwijfeld een druk jaar achter de rug. Van belang was, dat de Amersfoortse Twee daagse, samen met de jubileumtocht van S O S-, een succes werd, waar de Amersfoortse Sportstichting veel eer meer inlegde De Amersfoortse gym- nastickkampioenschappen toonden, dat onze turnsters zeer goed voor de dag kunnen komen, maar dat er slechts enkele heren zijn, die het peilpeil van de dames kunnen be naderen. De activiteit van de Amersfoortse Sportstichting is dit jaar niet ge ring geweest. We noemden reeds de organisatie van de Tweedaagse, maar van niet minder belang was de organisatie samen met Nep tunus van de waterpolo-wcd- strijd Nederland—Frankrijk, in het Bosbad, dat dit jaar weer aanzien lijk is verbeterd. Blij kunnen onze voetballers er om zijn, dat het tweede veld van „Birkhoven" door een uitstekende verlichting nu eindelijk gelegenheid biedt tot training in de avonduren. Daarmede is het Amersfoortse voet bal zeer gebaat. De Amersfoortse wielrenners kun nen tevreden zij nover 1950. Ze kre gen een circuit aan de Nijverheids straat en hun verenigin- „De Pe daalridders" werd F°ucratiekam- pioen. Voortekenen waren er reeds od 6 Januari toen de heren Burgwal, Brunt en Lolsy een geheime verga dering belegden in Den Haae met de leden van de Nederlandse elftal club. Enige dagen later kaapte de Belg Van Hassel onze landgenoot v. d. Pol juist de Europese biljarttitel 71/2 voor de neus weg in Luik In een barragepartij kwam v. d Pol met 217284 voor te staan toen de Belg de partij ineens uitmaakte. Half Januari diende de 21-jarige Hagenaar J. Donner zich als een nieuwe ster in de schaakwereld aan door het Hoogovenschaaktournooi te winnen. Gatsonides en Barondregt werden eind Januari tweede in de Rallyc naar Monte Carlo. De vorst heerste omstreeks deze tijd. Di verse merentochten werden georga niseerd terwijl de Nederlandse clf- talclub oefende (op keiharde grond) in Rotterdam. Kees de Ruyter ver overde op 5 Februari in St Etien- ne de Europese biljarttitel 47/2. Op dezelfde dag werd de Noor Ander sen Europees schaatskampioen. Kees Broekman werd voor de titel uitge schakeld door een val op de 500 m. Andersen bracht twee weken later ook de wereldtitel op zijn naam (op fondantijs). Broekman 7de. v. d. Voort 11de. Heerenveen werd op 19 Februari reeds afdelingskampioen De eerste interlandwedstrijd van het Oranjeteam was hoopvol. Tegen En- geland-B werd slechts met 01 ver loren. De Enschede-er Wevers ver raste door de Europese biljarttitel drie banden te grijpen op 5 Maart. Het was een wel zeer vreugdevolle dag voor Enschede want Enschedese Boys werd gelijktijdig voetbalkam- oioen van het Oosten. Het Neder landse elftal verloor met 20 in Antwerpen van België op 16 April. Arsenal deed het 14 dagen later be ter. De Londenaars wonnen de Cup- final. In Mei kwamen de Curacaoers Hato en Matrona enige tijd naar Nederland en funeeerden in diverse Bondselftallen als graag geziene gasten. Op 14 Mei versloeg ons hockeyteam Frankrijk indrukwek kend met 61 en vier dagen later ons voetbalelftal Engeland-B met 3—0 in Amsterdam. Eind Mei won Lakeman de Ronde van Nederland en Vcnlo werd hockeykampioen van Nederland. Nog 48 eerste klassers Belangrijk voor voetballend Ne derland was 4 Juni: besloten werd bet aantal le klassers tot 48 terug Bordeaux—Parijs. Sombere Scandl- navië-reis van Oranjeteam: op resp. 8 en 11 Juni twee nederlagen van 41 tegen Zweden en Finland. Een zwarte dag voor de nationale boks- sport was 25 Juni: Jan Remle over leed tengevolge van een gevecht (tegen Nicolaas). Op deze dag werd Limburgia voetbalkampioen van Nederland (door Ajax met 60 te slaan) Be gin Juli bracht Van Swol het in de grote tennisstrijd op Wimbledon tot de laatste 16. Hij sneuvelde toen tegen de winnaar van dit jaar de Amerikaan Pattv (8—6 64. 8—6>. De wegkoperij van Nederlandse voetballers begint dan. Lakenberg, Brandes Van Geen vertrekken. Di verse anderen volgen later. Uruguay werd op 16 Juli wereldkampioen voetbal door Brazilië in dramatische strijd met 21 te slaan. Intussen draaide de Tour de France. Na 26 Juli zonder Bartali en de andere Italia nen. beledigd als zij waren. De Ruyter was de énige Nederlander die deze monsterrace uitreed (27ste). De Zwitser Kubler werd winnaar. De Belg Schotte werd wereldkampioen op de weg (20 Augustus) in België. Onze landgenoot Middelkamp tweede. Pellenaars werd op deze dag zwaar gewond in de Ronde van Duitsland. Eerst kort geleden kon hij naar huis terugkeren. Europese titels Nederlandse zwemsuccessen tijdens de Europese kampioen schappen in Wenen. Irma Schu macher en Ria v. d Horst be haalden beiden een titel, even als onze damesploeg op de 4 X 100 vrfje slag en onze wa- terpoloploeg (ongeslagen). Slijk huis Europees kampioen 1500 m en natuurlijk enige Europese ti tels voor Fanny Blankers. Het nieuwe voetbalseizoen begon op 10 September. Eind September kwam Joe Louis opnieuw in de ring. maar verloor (op punten) van Ez- zard Charles. Het Ned. hockeyteam speelde begin October zijn honderd ste interlandwedstrijd: won met 41 van Denemarken. Het nieuwe in terlandseizoen voetbal begint slecht: de Zwitsers winnen met 75 in Ba zel. Het zou de laatste wedstrijd van Rijvers in Oranjeshirt worden. Hij tekende 7 November voor St. Etienne DébScle voor Oranje op 12 November: met 72 door Belgen in Antwerpen in de pan gehakt. Op 11 November beeon in Amsterdam een wereldschaaktournooi. Euwe speel de hierin de safety first Een onge kend aantal toeschouwers trok de hockeywedstrijd Nederland-Pakistan op 17 November in het Olympisch stadion. De Pakistaners wonnen met 1—2. De laatste maand van het jaar zul len wij niet in herinnerine bren gen Immers, de belaneriike feiten uit December liggen nog vers in het geheugen. Bovendien hebben wij over het algemeen moeten volstaan met hier en daar een greep te doen uit de grote hoeveelheid van ge beurtenissen. De sportwereld heeft nu eenmaal niet over werkloosheid te klagen. (Speciale correspondentie) Sinds kort heeft Amerika er een nieuwe sport bijgekregen. Of „nieuw"? Vroeger moet men zich daar ook reeds met die ontspan ning hebben bezig gehouden. Het betreft l ier Skish. van welke bezig heid slechts weinig mensen in de Ver. Staten voor 1947 hadden ge hoord Op het ogenblik neemt deze tak van sport hand over hand toe. Drie jaar geleden waren er nauwe lijks twintig skish-clubs in de Ver. Staten en op het ogenblik reeds meer dan 500. zodat het een sport is Abe Lenstra zit, dank zij zijn ver knochtheid aan Friesland, nog rustig in Heerenveen- Nederland zit door het hardnekkig vasthouden van de K.N.V.B. aan de amateur-status vrij onrustig op een zo langzamerhand vrijwel ontvolkt eiland. Is dat zo erg? Het hangt er maar van af welk standpunt men inneemt. Degenen, die in voetbal slechts een spel zien, dat honderdduizenden op Zaterdag- of Zondagmiddag enige uren gezonde ontspanning en le vensvreugde schenkt, zullen uit de grond van hun hart zeggen: Welnee, het komt er niet op aan of nagenoeg alle landen in Europa beroepsvoetbal of een vorm van beroepsvoetbal ken nen. Wij behoeven ons daar niets van aan tc trekken. Onze leuze is vrijheidblijheid. Sport moet sport blijven en geen zaak, waarbij alle idealen als ballast worden be schouwd en alleen in nuchtere cij fers wordt gerekend Onze voorva deren hebben voor hun genoegen ge speeld en wij zien niet in. waarom de huidige generatie dat ook niet kan doen. Indien wij niet goed genoeg meer zijn om tegen proflanden te spelen, dan moeten wij naar inniger contact te brengen. Op deze dag zegevierde streven met bv. Finland en Dene- Wim van Est in de wegwedstrijd marken, die ook niet kunnen of wil len overgaan tot het professionalis me. De andere categorie, die om welke reden dan ook betreurt, dat wij een voetbalnatie van de derde rang worden, houdt vurige pleidooi en voor een semi-professionalisme, dat een einde moet maken aan dc sterk dalende lijn van ons interland voetbal. Betaal de spelers, dan kun nen we eisen stellen, zeggen ze. Een premie voor training doet wonderen. Voetbal is een volkssport gewor den en de eenvoudige jongens kun nen best een extraatje gebruiken. Zij voeren nog meer argumenten aan. die alle min of meer steekhoudend zijn. Dit al'cs heelt de kwestie ama teurisme of professionalisme tot een brandend probleem gemaakt. De Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond beleeft de zwaarste periode van zijn bestaan. De Bondsvergadering heeft zich dit Jaar scherp afwijzend uit gesproken over beroepsvoetbalspcl, ja zelfs haar fiat gegeven voor een commissie, die nauwkeurig moet toezien op strikte naleving van de amateurs-bepalingen. In het nieuwe jaar zal de strijd tussen geld en idealisme ongetwijfeld met kracht worden voortgezet. Het moet voor dc KNVB. niet prettig zijn te we ten. dat hel geld het in de wereld tot nog toe vrijwel altijd heeft ge wonnen. Dit is de nationale skish-kampioen van de Ver. Staten. John Neely, die hier aangeeft hoe men zijn hengel voor de worp moet vasthouden. waar op het ogenblik de meeste groei in zit Het is een soort hen gelsport. met dien verstande dat er geen vis gevangen wordt, want de hengel wordt alleen gebruikt om er mee te werpen. Aan het snoer, dat men door middel van een katrolletje kan laten vieren, hangt een soort dobber welke in een ring moet wor den gemikt, die 10 stuks in totaal -~ op diverse afstanden in het water drijven. De deelnemers staan naast elkaar op een steiger cn mogen tweemaal naar iedere ring een gooi doen. Voor de eerste treffer in elke ring krijgt men 6 punten, voor de tweede vier punten. Uiteraard is het werpen met zo'n hengel erg moei lijk. zodat „voltreffers" tot de zeld zaamheden behoren. De beste resul taten bereikt men derhalve als het windstil is. Dc lengte van zijn hen gel kan men zelf kiezen, evenals de wijze waarop men wenst te gooien. „Weer echt Amerikaans," zal men zeggen en dat is ook inderdaad zo, omdat dit tijdverdrijf overal elders (nog) onbekend is. Wie er dus wat voor voelt weet nu zo ongeveer hoe deze „hengelsport'' in zijn werk gaat en hij weet dat hU de grondlegger Ij van een nieuwe tak van sport. Maar het is wellicht beter er mee te wachten totdat het weer wat meer geëigend is voor „watersport". Fenny Heemskerk: naar Moskou Van links naar rechts bovenste rij: De Munck van Sittardse Boys naar F. C. Kóhi: Steenbergen van Feijenoord naar Le Havre; Timmermans van ADO naar Ni- mes: Van Lent van Hermes DVS naar LllleLakenberg van Blauw Wit naar Pro Palria (ltal); Kub- ber van VUC naar ReimsVan Geen van Scheveningen naar Nantes; Bauman van ADO naar Nantes: Den Boer van Sparta naar F.C. Nancy; Brandes van Feijenoord naar Nimes; 2de rij: Dc Vroet van Feijenoord naar Le HdvreRijvers van NAC naar St. Etienne: 3de rij: VanStoffe- E vliegende verkeersbrigade roeps Voetbalmij. zijn naam bekend schijnlijk de enige van al de hier niet meer begrijpen. Ik kan zelfs maakte. In ons archief hadden wij aanwezige honderdduizenden, die de spelers niet meer uit mekaar van Groot-Schiehol, die toch enige, ietwat vergeelde filmrollen nog per auto (uit Friesland) naar houden. Loopt me daar de ene kee- per 0p een piatje boven de andere.*' „Ja," onderbraken wij weer: ,.U bedoelt de vliegende keep. Die wordt nu eenmaal door het systeem vereist. Eén keeper voor de hoge en één voor de lage ballen. Er zijn hierbij ook linksbinnenbacks en linksbuitenbacks nodig en twee ge wone backs, met nog een extra back. „De enige ver dienste van die laatste vent is, dat heus niet voor een klein gerucht vervaard is, kon op de 31ste De cember van het jaar 2000 de druk te bijna niet meer aan. De man een der beste voetballers van Ne derland was geweest. Veel tijd om daarover met hem f,./- te praten hadden wij niet. Want r en ,n de rode hehcopteres jui£ tocn hy zijn pJijpje u,t de van „Polygoon" gevonden en daar- Groot Schiehol was gekomen. Op uit bleek, dat Wendstra vroeger één pantoffel en één voetbalschoen. Het verschrikkelijk kabaal, dat men in de goede oude tijd „ap plaus" pleegde te noemen, scheen niet tot hem door te dringen. Op kwamen stcreofonisclie luidspre kers tc kort om aanwijzingen te geven aan het legioen der hon derdduizenden. dat in een kilo meters lange rij op de roltrottoirs ging hij, een haar- stond om naar het gigantische lolc voor zn rech- plastic-stadion (capaciteit 250.000) i^'00? Prec.ll!S z?" het televisiescherm zagen wij, ho* hij, gebogen en eenzaam tussen al mond nam. waarschuwde de bel van de stadion-telex, dat hij op het die mensen, het veld weer afstrom veld moest komen om de aftrap te verrichten. Daar wij op de oude vervoerd te worden. Op het vlieg- films hadden ge veld wat was er een halve eeuw zien Nog iets vérder voorover liep pelde. spelers kunnen eenvoudig bij el kaar ruilen. Door deze methode worden gemiddeld veertig doelpun ten per wedstrijd gemaakt, hetgeen voor de spelers zeer lucratief is. Bovendien werd de switch, zoals U het noemt, hierdoor overbodig." „Waanzin!" riep Wendstra boos en bleef toen grimmig zwijgen. Gelukkig kwam op dat moment de heer Bas van de Buidel, de di recteur van het stadion binnen met enkele verversingen. „Kiest U maar," riep hij, terwijl zijn vetto glimlach het nylon-kunstgebit liet blinken. „Ik zal bedanken," gromde Wend- 't een grote back is stra. „ik moet nog rijden naar Hee- en dat kun je wel renveen." „Oh ja," herinnerde dc heer Van de Buidel zich, „U gebruikt nog horen ook. Ën wat ik niet begrijp: Hoe werkt dat dekkingssysteem steeds een automobiel, nietwaar?" hij, dan een halve eeuw geleden. „Hè. hè," zuchtte hij. „Nu heb ik nou In de tijd van Jaap van der Wendstra ging nog grimmiger de geraffineerde manier, even tijd om met je te praten. Dus Lack hadden we ook wel zo iete. kijken, waardoor de stemming nog l. ..i;.!.*. i ia ïirtlrla uiülnn i Ir i.'fln Hot to. n-n traUUnn itrolmrr geleden lang over gezanikt! Maar moesten zelfs de nog nooit ge- waarop hij met een nauwelijks te je wilde weten wat ik van het te- i i i i nnHarcahoirion m-7onricn<»ll»» hpwp. eenwoordiep voetbal denk? Ach bruikte ondergrondse landingsba nen ingeschakeld worden. ging van zijn voet, dc bal naar de meneer, in dc tijd. dat ik niet naar Wij links-schuin-middenvoor plaatste, Heftingfors wilde, speelden we ten- moet bij de meer bejaarde toe- minste nog écht voetbal. Toen konden dat zien op het televisie scherm in een van de kleedkamer van het stadion. Daar zaten wij de historische wedstrijden van het één masseur voor de elf jongens. a id al schouwers onmiddellijk de herinne- moest je zelf je koffertje nog naar scherm in een van de Kleedkamers rjng hebben wakker geroepen aan de autobus brengen cn er was maar met een enipsrins pebopen oude oude Nederlands elftal, uit de tijd Ook zo iets mals. om voetbal te mei een enigszins gjoogen ouae hcm Wendstra pieter Kwaak spelcn met vijfentwintig man in man, genaamd Ake II endstra. ril) c:i pionier van het Nederlandse een elftehin oen zilver- zou de aftrap doen van de wed- beroepsvoetbal, de tegenwoordige tal. Moet je eens kijken" Hij wees strijd tussen DGG cn DTP De President-commissaris van <*e Con- op het televisie-apparaat: „Zie dat Gouden Goal cn De Tiende Pen ning, om het professional-kam pioenschap van het verenigde Europa. tinentale Verhuis Onderneming stel nou eens rennen achter die „Internazzionale", sigrior Fazziano bal-met-springveren En die heli- Wilkezzi! coptère met dat hele koppel scheids- Dat de vergrijsde sporthelden alle rechters boven het veld." drie de leeftijd der zeer sterken „Het Hof van Arbitrage," corri- bereikten, was zelfs in deze tijd geerden wij voorzichtig. Wie was eigenlijk die Ake Wend- van Zweedse ouderdomspillen geen „Nou ja, hoe die keuzecommissie stra, hadden wij ons afgevraagd, toen de Federatieve Europese Be- toeval. Maar Ake was nog steeds ook mag heten," mopperde de oude het buitenbeentje. Hij was waar- heer. „IK kan die voetbal-industrie maar we trokken ons er weinig van aan Jullie wel, maar je wordt er schandelijk genoeg ook voor betaald. Vertel me eens, Wie dekt nu eigenlijk Wie?" „Tja, meneer Wendstra," zuchtten wij. „dat kunnen we U niet maar zo cen-twee-drie uitleggen. Daar voor moet U toch eerst een jaar of wat college hebben gelopen aan een van onze sportfaculteiten- Als ik het goed begrijp, bent U dus niet tevreden over de tegenwoordige toestanden?" „Nee, helemaal niet, de verrassing is uit het spel. Ik zie nooit meer eens een aardige switch!" „Mogen wij U er op attent ma ken. meneer Wendstra, dat het van daag de dag een medische futiliteit ls. een voetballer twee linker, of twee rechterbenen te geven? Twee verslechterde. Veel stof voor een interview zou hier niet meer te vergaren zijn. Wij maakten ons ge reed om op te stappen Aarzelend naderden wij de nog steeds ont stemde veteraan. Nog één vraag, dachten wij. En vriendelijk spra ken we: „Opa, die aftrapwat hebt U daar nu mee verdiend?" Het was of hij uit zijn tanig vel zou springen. „Opa!!"kermde hij, snakkend naar adem: „Opa!!.. Ik bén je opa niet. bléksemse kwa jongen En verdiend!.... Snot neus!.. Wat haal je in je hoofd; Eèn keer in m'n leven hebben ze me iets in m'n schoenen willen «chuiven over een schoenfabriek. 't Was gelogen!Dacht je.. dacht je soms. dat ik N O G eens last met de voetbalbond wilde heb. ben?"

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 9