DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Drieledige keuze voor Ambonnese militairen op Java TAFT: „GEEN TROEPEN VOOR EUROPA" Chinezen trekken in massa over de Han Electrische uurwerken lopen lelijk achter Plannen genoeg, maar kans op uitweg klein Rebellie tegen Nederlandse leger leiding wordt met geweld gekeerd Geallieerd-Duitse besprekingen Pléven stelt weer de kwestie van vertrouwen Mysterie van in zee gestorte Engelse straaljager Ook bij spoorwegen kolenpositie preeair Geen socialisten in West-Berlijns bestuur Franse successen in Indo-China Eisenhower ook naar Nederland lrJ igre Jaargang, no. 5 Zaterdag 6 Januari 1951 ^gericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. nk: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonneraents- -1 /':js 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER DEN HAAG. De Nederlandse regering heeft de Ambonnese militairen in de kampen op Java, die de tijdelijke K.L.-status hebben, voor een keuze gesteld*om een einde te maken aan de moeilijkheden. Die keuze is drieledig: overgang naar het leger van de Republiek Indonesia, dc Apri, demobilisatie ter plaatse of afvoer naar een eiland in de Zuid-Moluk- ken. Zij moeten voor 15 Januari een beslissing hebben kenbaar gemaakt. Tevens heeft de regering de Nederlandse bevelhebber, kolonel van Santen, die generaal Scheffelaar is opge volgd, gemachtigd in geval van rebellie tegen de Nederlandse legerleiding gebruik te maken van de wapens. In de verschillende kampen, vooral te Djakarta en Surabaja, is het de laat ste weken onrustig geweest. Op Eerste Kerst dag hebben in Djakarta 60 jonge Ambonnezcn hun Nederlandse bevelvoerende officieren neergeslagen en zijn met medeneming van hun wapens uitgebroken. In de stad zyn zij gaan schieten op het publiek, met het gevolg dat er doden en zwaar gewonden vielen. Op oudejaarsdag hebben zich opnieuw ongere geldheden voorgedaan. BONN Terwijl men in West- Duitse kringen sterk overtuigd was, dat de geallieerd-Duitse besprekin gen over West-Duitslands aandeel in dc verdediging van West-Euro pa zouden worden uitgesteld, heeft de geallieerde Hoge Commissaris Donderdag bekend gemaakt, dat de besprekingen hier a s. Dinsdag zul len aanvangen. Nu de militairen hebben mede gedeeld. dat zij de Nederlandse offi cieren niet langer erkennen en zij zich onder bevel hebben gesteld van hun vertegenwoordigers in Ne derland, heeft de commandant Isolationistisch betoog van invloedrijkste Senator OT welke bijna waanzin nige verhoudingen de koude oorlog die in Oost-Azie reeds gloeiend heet is heeft geleid, tonen deze twee foto's, beide op genomen aan de rand van het IJzeren Gordijn. Op dc ene ziet men, hoe een Amerikaanse sol daat, volkomen uitgeput in de strijd tegen het geweld der com munistische massalegers in Ko rea, langs een besneeuwde weg in de omgeving van Seoel van oververmoeidheid in slaap is ge vallen. Op de andere, die ons uit Wenen bereikt, overhandigt een Russische offigier plechtig een degen aan een Amerikaanse kapitein, een symbolisch gebaar, waarmede te kennen gegeven wordt, dat de Russen het bestuur van de stad voor een maand aan de Amerikanen overdragen We nen is namelijk de enige stad ter wereld, waar de bondgenoten uit Wereldoorlog II nog 'op be trekkelijk vriendschappelijke wij ze samenwerken. Om de beurt oefenen Amerikanen, Russen, Britten en Fransen er het be stuur uit. Wanneer, zo zal men zich met een zucht afvragen, zal een dergelijk beeld van samen werking niet langer tot dc hoge uitzonderingen behoren? NJ WASHINGTON. In de nieuwe Senaat heeft de republikein Taft, die bü de laatste verkiezin gen met een grote meerderheid werd herkozen, voor dc eerste keer zijn stem laten horen. Zün critiek op het buitenlands beleid en in het byzondcr op het Noord-Atlantisch Verdrag wordt in de V.S. als belangrijk beschouwd. Mede omdat nu Vandenberg, dc leider der republikeinse Senaats fractie. zich om gezondheidsredenen in feite heeft teruggetrokken, de invloed van Taft in de fractie groter is geworden. Bovendien is de democratische meerderheid van twee stemmen in dc Senaat een uiterst wankele basis voor de regering. Een bijzonder punt van aanval maakte Taft van de bevoegdheid van de president om troepen naar Europa te zenden. Hij betwistte deze bevoegdheid en concludeerde dat Truman ook met het zen den van Amerikaanse troepen naar Korea, zonder eerst de toestemming van het Congres te vragen, buiten zijn boekje was gegaan. Overigens noemde hij het Atlantisch Pact een reusachtige ver gissing, waaruit z i. het grootst mogelijke gevaar voor oorlog voortvloeit. De eerste zorg van de V.S. moet zijn de verdediging van eigen grondgebied, vond Taft. Dat wilde niet zeggen, dat wij de rest van de wereld moeten laten voor wat zij is. Doch door een sterke luchtmacht en een uiterst krachtige vloot zou het mogelijk zijn de communistische dreiging te stuiten, beter dan door het inzetten van grondstrijdkrachten. De herbewapening van Europa zou, vreesde Taft, bijna zeker tot oorlog leiden. Op een opmerking van de democratische Senator Lehman, dat bij verovering van West-Europa Rusland een even groot industrieel vermogen zou krijgen als Amerika, antwoordde Taft: „Ik heb niet gezegd dat lk wil, dat de V.S. werkeloos zouden toezien. Indien wij een redelijk bondgenootschap hebben met Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, Australië en Canada en indien wij er daarnaast voor zorgen oppermachtig te zijn ter zee en in de lucht, vormen wij een macht, die de Sowjet-Unie zich niet kan veroorloven uit te dagen. En deze macht zou Europa kunnen blijven beschermen, zoals zij dat in de af gelopen vijf jaar heeft gedaan. Dat dit kon is een gevolg van het ont zag. dat onze zee- en luchtmacht de Sowjqt-Unie hebben ingeboezemd. Het is niet nodig ergens een spe ciale verdedigingslinie in te ne men. Wij zijn in staat, ook zonder dat, een reusachtig gebied door on ze macht voor een oorlog te be hoeden". Radio-Moskou heeft Zaterdagoch tend vroeg op dictecrsnclheid een samenvatting van Tafts rede voor dc Sowjet-Russische pers uitgezonden. PARIJS Nadat de Senaat Vrij dagmorgen met 155 tegen 13 stem men bij 130 onthoudingen het tota le militaire crediet van de bewa peningsbegroting ten bedrage van 740 milliard francs had goedgekeurd, doch de nieuwe belasting ten bedra ge van 140 milliard had verworpen, heeft minister-president Pleven des avonds, toen in de Nationale Ver gadering het wetsontwerp in tweede lezing behandeld werd, om drie mo ties van vertrouwen verzocht. Deze moties betreffen de volgende pun ten: 1. Goedkeuring van het totaal der op de begroting voorkomende uit gaven voor de bewapening en de militaire defensie. 2. Verwerping van het Senaats amendement, volgens hetwelk de be- lastingpost in de begroting vermin derd zou worden. 3. Bevestiging van de eerste stemming der Nationale Vergade ring. Piloot, die toestel verlaten zou hebben. is niet gevonden (Eigen bericht) UTRECHT Het tekort aan in dustriekolen, dat de Nederlandse regering genoopt heeft tot aankoop van belangrijke hoeveelheden fa- briekskolen in de Verenigde Staten, doet zich niet alleen bij diverse Ne derlandse industrieën gevoelen, maar ook bij de Nederlandse Spoor wegen, Er worden op het ogenblik maatregelen beraamd, welke in uit voering zullen moeten worden ge bracht, wanneer in de precaire ko lenpositie niet op zeer korte termijn verbetering komt. Kustvaarder „Hollandia" bij Monster gestrand DEN HAAG Dc kustvaarder „Hollandia" is bij Monster op het strand gelopen. Het schip zit hoog op het zand. Wanneer het hoog wa ter is, zullen sleepboten trachten de kustvaarder vlot te krijgen. De Hollandia" was Vrijdagmiddag om kwart voor drie op uitreis Hoek van Holland gepasseerd. machtiging gevraagd en gekregen om zo nodig geweld met geweld te keren- De Ambonnezcn maken deel uit van de Koninklijke Landmacht, zodat Nederland voor hun daden verantwoordelijk is. Daar het noodzakelijk is de nog in Indonesië verblijvende Neder landse troepen voor 1 April te re patriëren, zal de regering thans alle maatregelen nemen om 't probleem op korte termijn op te lossen. De toestand, die uit de hand dreigt te lopen, wordt te gevaarlijk. In regeringskringen is men er van overtuigd, dat het probleem veel gemakkelijker zijn oplossing gevonden zou hebben, zonder het rechterlijke vonnis in Den Haag en het optreden van de vertegenwoor digers van de Zuid-Molukken in Den Haag. Uit Indonesië komen officiële be richten binnen, dat d© troepen, van Nederland uit gesteund, met de dag onhandelbaarder worden. Bij de verschillende mogelijkheden voor een oplossing acht men er twee uitgesloten: afvoer naar Nieuw- Guinca en overbrenging naar Ne derland. Op Nieuw-Guinea is het Zie verder pag. 3 Alles van een ander VLISSINGEN Een 24-jarig los werkman te Vllssingen werd door- de politie aangehouden, omdat hij op een rijwiel reed, waarvan het ramc van een gestolen fiets af komstig was. Bij onderzoek bleek, dat de andere onderdelen eveneens van gestolen fietsen afkomstig wa ren cn tenslotte kwam zelfs vast te staan, dat ook zijn kleding niet he lemaal tot zijn rechtmatig bezit behoorde. Ondergoed, overhemd cn sokken waren bij verschillende adressen van de drooglijn gehaald. BERLIJN De Westbcrlijnse christen-democraten en vrije demo craten (liberalen) hebben besloten samen een stadsbestuur te vormen zonder sociaal-democraten, de sterk ste politieke partij van West-Berlijn In Het begin van deze week werden de besprekingen tussen de drie par tijen, die een stadsbestuur van een „grote coalitie" beoogden, afgebro ken. omdat de christendemocraten en vrije democraten» die samen ster ker zijn dan de sociaal-democraten alleen, het niet met de sociaal-de mocraten konden eens worden over de bezetting van de drie voornaam ste posten: burgemeester, senator voor binnenlandse aangelegenheden en voorzitter van het parlement. Kolentekort bij de Bruynzeel-fabriek (Van onze correspondent) ZAANDAM. De kolenpositie bij Bruynzeels fabrieken te Zaan dam is zo precair, dat men beslo- Noch een „Mitchel" van de M.L.D noch een „Harvard" van de L.S.K die waren opgestegen om een on derzoek m te stellen, hebben een spoor van de piloot ontdekt Aan de kustwacht op Ameland is door de vliegbasis Leeuwarden medegedeeld, dat er reden is om aan te nemen dat de Engelse piloot met het toestel in zee is gestort. Niettemin bestaat er een kleine kans dat de piloot ergens in het Noord-Oosten- van Friesland is te rechtgekomen. Via de radio is aan de bevolking van dit gebied ver zocht, naar de Engelse piloot uit te kijken. de kantoren en de technische dien sten. LEEUWARDEN. Nadat de piloot van een Engelse straaljager eerst aangekondigd had, dat hij een noodlanding zou maken en daarna, dat hij zün toestel zou verlaten, zijn het reddingswezen aan de Wadden- kust en de Nederlandse luchtmacht bezig geweest met de oplossing van een mysterie, waarvan de juiste verklaring vanmorgen nog niet was ten heeft dc vijfdaagse werkweek gevonden. jn te voeren. Dit geldt niet voor Uit Hollum was bericht, dat de straaljager in zee is gestort, doch ondanks dat de Noord- cn Zuid- Hollandse Reddingmaatschappij vie,, reddingboten had ingezet de „In- sulinde", de „Brandaris", de ,.Jhr. H. J. Ortt" en de „Johan de Witt" werd het wrak van het vlieg tuig niet gevonden, noch de piloot. Het toestel kwam uit Duitsland en was op weg naar Engeland. Toen de piloot boven Leeuwarden moeilijkheden met zijn toestel kreeg, was -liet toestel op ongeveer 3000 meter hoogte. Er hing een laag, zwaar wolkendek. Daardoor Reeft men van Leeuwarden uit in tegenspraak met hetgeen eerst werd gemeld, niet kunnen zien, of hij in. derdaad het toestel veilig heeft ver laten. Engelse passagier van „Diemerdijk" verdwenen LOS ANGELES. Kapitein Bos- lioff van de ..Diemerdijk" van de Holland Amerika Lün, deed bij de havenautoriteiten aangifte van de vermissing van een passagier. De ge- pensionneerde Britse marineofficier Ottley, oud 59 jaar en afkomstig uit Brighton, is op 16 December, vier dagen na het vertrek uit Rotterdam, tijdens een storm in de Atlantische Oceaan van boord verdwenen. Het verdwijnen van Ottley was reeds ge rapporteerd bij het doorvaren van het Panamakanaal. Vliegvelden van Soewon en Wondjoe in communistische handen TOKIO. Dc felste gevechten in Korea worden op het ogenblik geleverd aan het centrale front bij het belangrüke wegenknooppunt Wondjoe, waar de Chinezen en Noord-Koreanen trachten een door braak door de wukende linies der verbonden troepen tc forceren. Een duidelijk beeld van de situatie is echter niet te schetsen, doordat generaal MacArthur nieuwe censuurvoorschriftcn heeft uitgegeven, die het melden van namen cn posities verbieden. Maar dat dc druk sterk moet zijn, blijkt uit de mededeling van een officiële woordvoerder, vol gens welke dc vliegvelden van Wondjoe en Soewon, 32 kilometer ten Zuiden van Seoel, door de geünificeerde strijdkrachten zün ontruimd. Voor wat de nieuwe verdedi gingslinie van generaal Ridgway's achtste leger betreft is verklaard, dat deze „ergens ten Zuiden van Seoel loopt". Veclwijzcr wordt men door deze mededeling niet. Dui delijk is echter wel, dat de Chine zen en Noord-Koreanen inderdaad alles op alles zetten om de voor spelling van radio-Peking, dat de communistische troepen „De Ame rikaanse agressors uit Korea zul len wegvagen", waar te maken. Luehtverkenners melden, dat com munistische strijdkrachten in on afzienbare collones over de rivier de Han. vlak ten Zuiden van Seoel, Levering van stroom uit Duitsland de oorzaak DEN HAAG. In het Zuiden en in het Westen van het land wordt ernstig geklaagd over het achterlo pen van de electrische klokken, die op het electriciteitsnet zijn aangeslo ten. De oorzaak van dit euvel, dat zich enige jaren geleden ook heeft voorgedaan, is gelegen in de omstan digheid. dat ons land elcctriciteit uit Duitsland betrekt. Ten gevolge van overbelasting op het Duitse net is de frequentie van die stroom nu en dan lager dan nor maal (50 perioden per seconde). Des tijds kon dit bezwaar worden onder vangen door de verbinding met Duitsland gedurende de nachturen tc verbreken. Op die manier was het mogelijk, de frequentie in Nederland tijdelijk op te voeren en de klokken „bij te draaien". Door het tekort aan induslriekolen in ons land zijn wij thans gedwon gen zoveel mogelijk energie uit Duitsland te betrekken. De verbin ding met Duitsland kan thans geen ogenblik worden verbroken. Ten ein de echter de tüdaanwijzing nog zo goed mogelijk te laten functioneren zullen de electriciteitsbedrijven in enkele groepen bij toerbeurt gedu rende .de nacht de verbinding met het Nederlandse koppelnet verbre ken en in hun verzorgingsgebied de achterstand inhalen. Het is derhalve niet strikt nood zakelijk de klokken zelf gelijk te zetten. blijven stromen, zulks ondanks on ophoudelijke aanvallen van de lucht uit. Volgens schattingen be schikken de communisten over bij na 1 millioen man, van wie 450.000 in reserve. Aan het front zouden 300.000 Chinezen en 200.000 Noord- Koreanen in actie zijn. Desondanks is men in het V.N.- kamp niet al te pessimistisch. Men zegt, dat de terugtocht der troe pen goed georganiseerd is en or delijk verloopt. Men is cr vast van overtuigd, een bruggenhoofd, zoals de uit het eerste stadium van de oorlog bekende „doos van Poesan", tegen elke communistische over macht te kunnen verdedigen. Nederlandse kustvaarder in moeilijkheden IJMUIDEN De 399 ton meten de Nederlandse kustvaarder „Bir mingham" die zich op 53 gr. 20 min. N.B. en 1 gr. 42 min. O.L. bevindt, verkeert in moeilijkheden. De z.g. roerkoning (de stang waarom het roer draait) is gebroken. De sleep boot „Ganges" is onderweg naar de „Birmingham", die behoort aan de Scheepvaart- en Steenkolenmij., te Rotterdam, en op weg is van Kings- lynn naar Harlingen. LIMA Gemeld wordt, dat het aantal doden tengevolge van de dy- namiet-ontploffing in Noord-Peru tot over de honderd Is gestegen. Veertig arbeiders en ook leden van de reddingsploeg worden nog ver mist. Men is nog steeds tussen rots blokken en gesteente aan het zoe ken naar de lijken van de slacht offers van de ontploffing. KOREA" IN DE VER. NATIES LAKE SUCCESS. De politieke commissie der V.N. heeft Vrijdag besloten om dc Commissie van Drie meer tüd te geven voor het op stellen van principes, volgens welke het Koreaanse en andere proble men van het Verre Oosten kunnen worden opgelost. 3. Deelneming van alle aan Ko rea grenzende staten aan het werk van herstel cn aan de verkiezing. 4. Geleidelük terugtrekken van alle niet-Koreaanse strijdkrachten in een bepaalde periode. 5. Ontwerpen van herstelplan nen in Korea onder auspiciën der V.N. 6. Een garantie, dat de onafhan kelijkheid en onaantastbaarheid van de hervormde staat geëerbie digd zal worden. 7. Alle door de Chinese Volks republiek van belang geachte kwesties moeten met spoed behan deld worden. De Commissie van Drie mag wel spoed maken, want er zijn al twee plannen in omloop. De twaalf Aziatische landen hebben een plan besproken, dat ook op de volgen de punten gebaseerd zou zün: 1. Een order tot staken van het vuren. 2. Een progressief terugtrekken van de troepen van beide partijen uit Korea. 3. De instelling van een commis sie, waarin ook het communistische China zitting zou hebben, ter op lossing van vraagstukken in het Verre Oosten. 4. De instelling van een commis sie der V.N., die toezicht op ver kiezingen in Korea zou houden. De vertegenwoordiger van Is raël heeft een plan van zeven punten ingediend: 1. Een onmiddellijk en onvoor waardelijk staken van het. vuren. 2. Verzekering van alle betrok ken regeringen, dat zij een ver enigd, onafhankelijk Korea aan vaarden en voor vrije verkiezin gen onder supervisie der V.N. zijn. SAIGON. De verleden nacht tussen drie cn vier uur (pl. tüd) In Noord Vietnam begonnen operatie ter verruiming van het gebied van Ticnjen en Hanoi, heeft een zeer gunstig verloop, zo heeft een zegs man van de Franse legerstaf ver klaard. Volgens de woordvoerder be treft het hier de grootste operatie sinds de aanval op het vroegere hoofdkwartier der Vletminh te Thai Ngoejen in October. Er was reeds veel terrein gewonnen en men had stellingen heroverd en gevangenen gemaakt. I-tET is een lange weg naar Over- 1 langbroek in de provincie Utrecht, maar de PUEM, de pro vinciale electricteitsmaatschappij heeft die lange weg afgelegd om licht te brengen naar dat dorpje. De PUEM pakte de zaak met voortvarendheid aan. Op een ver gadering werd de mensen uit Over langbroek uiteen gezet welke voor delen zij konden verwerven en wat de aanleg per aansluiting zou moe ten kosten. Er kwam schot in de zaak en zo hebben op Vrijdag 22 December de dorpelingen het grote moment be leefd, dat hun burgemeester met één handbeweging de nieuwe ver lichting inschakelde. Die avond was er feest. Alleen opa Donselaar de oude lantaarnopsteker van de ge meente keek wat weemoedig voor zich heen. Vijftien jaren achtereen trok hij er s avonds op uit met zijn laddertje en doosje lucifers om het licht te ontsteken in de enige straatlantaarn die Overlangbroek r(jk was. Met opa Donselaar is waarschijn lijk een van de laatste lantaarnop stekers in ons land verdwenen. PARIJS Vcrmoedelük zal gene raal Eisenhower Woensdag voor twee dagen naar Nederland vertrek ken. Zondag zal hü een onderhoud hebben met Montgomery, de opper bevelhebber van de strijdkrachten van de Wcstcuropese Unie (Bene lux met Frankrük en Engeland). De mogelijkheid wordt geopperd, dat hij in het Noordatlantisch leger de gezamenlüke Europese strüdkrach- ten zou aanvoeren. WAT VOOR WEER? Zacht en leans op regen (Van onze weerkundige mede werker) De op Nieuwjaarsdag ingevallen dooi heeft wel heel krachtig door gezet. In minder dan een week tijd zijn de temperaturen zo on geveer 25 graden opgelopen en de regen, die enkele storingen boven Engeland en de Noordzee in ons land hebben gebracht heeft er mede voor gezorgd dat van het vrij dikke pak bevroren sneeuw dat Nederland bedekte vrijwel niets is overgebleven. Een klein gebied met iets hogere barometer standen trekt op het ogenblik over ons land. Een volgende depressie nadert langzaam alweer de Britse eilanden. Dientengevolge zal het zachte weer in ons land aanhou den en zullen de krachtige winden tijdelijk afnemen. De kans op re gen blijft bestaan, maar plaatselijk zullen ook opklaringen voorkomen. Vrij zacht 3 g Weersverwachting, geldig van M S, Zaterdagavond tot Zondag- 3 avond: H Zwaar bewolkt met enkele 1 plaatselijke opklaringen. Af en 1 toe enige regen. Aanvankelijk 3 gi matige tot krachtige en langs g de kust harde zuidelijke wind. J later draaiend naar zuidwest of j west. Weinig verandering in |j temperatuur. 1 7 Jan. zon op 8.47 onder 16.45; g g maan op 9.10 onder 15.48, 5. 8 Jan. zon op 3.47 onder 16.47; p -=> maan op 9.52 onder 17.19. "a

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1