Welkom in de gemeente, burgemeester, maar een huis hebben we niet ER HUILDE EEN KIND IN DE KERK Hoe een ontmoeting met Lenin misliep r MOEILIJKHEDEN? Uitkering op grond van de iMoodwet-Drees is inkomen loet Ueens hóren! r Perikelen om een ambtswoning in Zandvoort Drie jaren van mislukkingen Over duurte gesproken de prijzen gaan omlaag 1 u.TinuuffUffn Wij geven raad NEEM EÈLFPE PROEF! En de krant hield een enquête K EN WERELD Nieuw begin Zaterdag 6 Januari 1951 _;rda (Van een onzer verslaggeefsters) DAT burgers als U en ik te kampen hebben met woningproblemen vin den wij langzamerhand heel gewoon, maar dat een burgemeester buiten zijn gemeente moet gaan wonen, omdat er binnen geen ambtswoning voor hem te vinden is, komt niet iedere dag voor. Toch is dat het lot van mr H. M. van Fenema, die hoewel al drie jaar burgervader van Zandvoort, nog steeds geen huis heeft kunnen vinden en zich genoodzaakt zag aan de Koningin toestemming te vragen een burgemeester moet in de kom zijner gemeente wonen in Bloemendaal een huis te betrekken. Dat was in 1949 en nu, begin van 1951 is er nog geen verbetering in de toestand gekomen. En dat zou op zich zelf niet zo tragisch zijn als „het huis voor de burgemeester" in de Zandvoorlse gemeenteraad en daar buiten niet zoetjesaan een probleem, of althans een onderwerp van moeilijkheden en discussies was geworden, waar aan al meer energie verspild is. dan wellicht gewenst is. Minstens twaalf huizen be staande en op papier zijn in de loop van die drie jaren de revue gepasseerd, maar geen van alle is ambtswoning geworden omdat er altijd iets was. waardoor het niet doorging. De ene keer omdat de gemeenteraad niet wilde, dan weer omdat de burgemeester niet wilde, dan weer omdat derden niet 'vilden „Ik ben niet kieskeurig", zegt burgemeester H. lil. Fenema, Geef mij slechts een behoorlijk huis, binnen mijn gemeente". Burgemeester Van Fenema, in zijn rustige werkkamer op het Zandvoortse stadhuis, ziet er niet naar uit. dat hij zwaar gebukt gaat onder dit alles, maar hij geeft wel toe dat het hem en naar hij meent ook zijn gemeenteraad langzamerhand wel begint tc ver velen. Hij Is gaarne bereid de lij densweg van het begin af uit de doeken te doen. In Jan. 1948, vertelt de burge meester. kwam ik naar Zandvoort en mijn voorganger Van Alphen zei me „Een huis heb ik ook al voor je. Aan de Kostverlorenstraat D2, ga maar eens kijken". Het was een keurig huis. maar voor mr Fe nema, die een gezin met vier kin deren heeft, wel wat klein, maar goed. hij accepteerde Maar toen bleek, dat B en W. het huis al eens mondeling op bepaalde voorwaarden aan de eigenaar hadden beloofd, en deze heer ging op zijn achterste Advertentie (1. M.) jf-['cr een lichtpuntje uoor hel begin oen het nieuwe jaar: De Gruyter heeft 49 prijzen verlaagdI Op de nieuwe prijzen BLIJFT 10 °/o korting ge handhaafd. Nu is het de hoogste tijd om de knoop eens door te hakken en Uw eigen belang vóór te laten gaan; nu zult U toch be sluiten om óók De Gruyler- klanl te worden Betere waar, verlaagde prijzen en 10 °Io korting; kan 'n huis- Vrouw in deze tijd nog mécr verlangen benen staan, maakte een proces aan hangig en won. Eerste mislukking. Tc optimistisch Toen ging dc burgemeester zelf zo-ken en vond een huis met tien kamers in Bentveld, op de rand van. maar nog net in zijn gemeente. Met de bewoner, die een ander huis kreeg toegewezen, sprak hij af het voor een jaar te huren en het dan weer te ontruimen, aannemend dat hij dan iets anders zou hebben gevonden. De burgemeester was te optimistisch geweest, want hij had nog niets gevonden na 12 maanden. Inmiddels werd er 'n ambtswoning op papier ontworpen en door hem bij de raad ingediend. Het moest f 63.000 kosten, waarvan het rijk j f 27.000 zou moeten betalen en de gemeente ook. plus f 1-900 onder houdskosten per jaar. behalve de huur. De raad accepteerde met algemene stemmen. En daarmee zou het probleem, dat toen nog geen probleem was. zijn opgelost, als Gedeputeerde Staten niet wa ren gevallen (figuurlijk) over die f. 1500 onderhoud. Of burgemeester niet meer huur wilde geven dan 12% van zijn salaris die hij wettig verplicht is te betalen. Burgemees ter wilde tot f. 1200 per jaar gaan. Maar die f. 300 die overbleven la gen G. S. te zwaar op de maag en het plan ketste af- Tweede mis lukking. Inmiddels verscheen het huls Njord (tien kamers) aan dc hori zon De bewoner, die met vrouw en dochter plus een klein gezin, dat een groot deel van het jaar afwezig was. in die tien kamers woonde, weigerde echter het hem aangebo den kleinere huis van zes en een halve kamer op dezelfde stand en voorzien van sanitair en centrale verwarming, dat voor de burge meester te klein was. en nu zag mr. Van Fenema zich verplicht huize Njord te vorderen. Dit verwekte echter zoveel sensatie en beroering in de gemeente en daarbuiten, dat de burgemeester, die evenals zijn vrouw, weigerde „met ruzie in een huis te wonen", zich terugtrok. Zoveelste mislukking. Te duur gebleken Nu ging hij met toestemming van de Kroon in Bloemendaal wonen en intussen waren dc plannen en voorstellen niet van de lucht. Men bood achtereenvolgens aan het ou de uitgewoonde burgemeestershuis aan de Brederodestraat, dat dan door de gemeente moest worden gekocht en vpov f 20.000 opge knapt. Te duur. Verder. Een tc klein huis aan de Kostverloren straat, het huis Ten Vijver, te klein, verwaarloosd, zodat er duizenden voor restauratie zouden moeten worden neergeteld, het Huis den Tol, dat dc burgemeester ongeschikt vond, waarin 9 mensen woonden, die dan toch aan een andere wo ning moesten worden geholpen, die er niet waren. En van vorderen moest mr Van Fenema niets meer hebben. Of burgemeester dan oen nieuw gebouwd huis aan de Hoge- weg wilde hebben? Nee, zei do burgemeester, dat is een huis in een rij zomerhuizen aan zee, ik zal er geen rust hebben, ik vind het ongeschikt. In de raad zijn er velen, die bur gemeester Van Fenema kieskeurig vinden. „Maar", zegt hij ons. „dat ben ik niet. Ik wil alleen een ge schikt huis hebben met voldoende kamers, zodat ook onze huishoud ster minstens een behoorlijke zit- slaapkamer krijgt en niet een of ander afgeschoten zolderkamertje. En ik wil centrale verwarming, op dat mijn vrouw en zij niet zes kachels hoeven na te lopen zoals nu in Bloemendaal. „Wilt U geen water in Uw wyn doen. vroegen de raadsleden, van wie vooral de C.H. en de P v. d. A.-fractie het niet eens zijn met de bouwplannen voor een nieuw huis van de burge meester. „Goed", zei de burgemeester, „ik doe water bij mijn bouw-wijn. Hier is een nieuw plan voor een ambts woning. Het kost f. 54.000." Het is Vi kleiner. Het rijk be taalt er f. 20.000 aan. En op voor stel van de Katholieke fractie is er nu een commissie ad hoe be noemd, die het plan onder de loupe gaat nemen. Wellicht wordt men het nu eens en zal de burgemeester na vele mislukkingen t.z.t. In de kom van zijn gemeente terecht ko men? Afwachten maar. Amerikaanse zendelingen uit China teruggeroepen HONGKONG. De leiding van verschillende Amerikaanse zendings- verenigingen heeft ongeveer twee duizend van de drie duizend zich in China bevindende zendelingen ver zocht, China te verlaten in verband met de hevige anti-Amerikaanse campagne, waardoor deze zendelin gen sedert twee maanden hun taak niet konden vervullen. ZAANDAM. Tengevolge van de precaire kolenpositie is vandaag de cleurenfabriek van Bruynzeel stilgelegd. Volgende week zal de situatie opnieuw worden bezien. De uitkering Ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening (Noodwet- Drees) moet als inkomen worden gezien en derhalve is over dat bedrag, althans theoretisch, inkomstenbelasting verschuldigd. Men betaalt echter ingevolge de nieuwe belastingwetten eerst inkomstenbelasting als men een echtpaar is zónder kinderen bU 1650.per jaar. Men betaalt dan 19.Is men alleen, dan begint men bü 1140.per jaar 16.te betalen. Dit in antwoord op een vraag van B. J. J. N.-v. D. stuurt ons een niet volledige becijfering, welke even eens betrekking heeft op eventuele uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Antwoord: Met behulp van onderstaande cijfers kan vragen steller proberen zim inkomen zelf te berekenen, 25 per maand -f- kost en inwoning wordt in het on derhavige geval geacht een jaar inkomen op te leveren van 900. Daarbij moet nog 8% van het ka pitaal van betrokkene worden op- geleld. Als de verkregen som 920 of hoger is. dan men voor nooduit- kering niet in aanmerking komen. De inkomensgrens van 920 zal naar alle waarschijnlijkheid bin nenkort worden verhoogd tot 945. Vraag: O. W. W. wil iets weten over het doorbetalen van pensioen als de weduwe, die dat pensioen geniet, gaat hertrouwen. Antwoord: Wanneer de be trokken dame gaat hertrouwen en deze mocht dan onverhoopt weer weduwe -vorden, dan gaat, althans wanneer het een pensioen is van de Overheid, haar pensioenrecht weer lopen. Gaat het hier echter om een pensioen van een particu liere instelling, dan hangt het af van wat in de desbetreffende voor schriften is neergelegd. Vraag: E. C. vraagt enige in lichtingen over de verlenging van de ziekengelduitkering aan t.b.c.- patientcn. Antwoord: De vrijwillig ver lengde ziekengelduitkering voor t.b.c.-patiënten (de desbetreffende regeling berust niet of nog niet op een wettelijk voorschrift) kan al leen worden toegekend aan hen die op of na 1 Januari 1950 nog zieken geld ontvangen krachtens de ver plichte ziekteverzekering. Vraag. H. W. S. Deze wil graag weten of een kapotte kraan door dc huiseigenaar moet worden be taald. Antwoord: Is de kraan nor maal versleten, dan moet de huis eigenaar een nieuwe verzorgen. Is hier echter sprake van een breuk, min of meer door eigen toedoen veroorzaakt, dan dient men zelf voor herstel het nodige te doen. Vraag: G. Th. A. v. L. wil graag het door hem voor een verzekering betaalde bedrag terug hebben. Antwoord: Vragensteller spreekt van een vrijwillige verze kering. doch bedoelt vermoedelijk het bedrag, dat voor hem in de loop van dc jaren verplicht ingevol- fc de wet is betaald. De hiervoor etaalde premiën kunnen niet te ruggevorderd worden. De nazi's waren, als geschied- vervalsers, nog op geen stukken na te vergelijken met het Sta linisme. Uit de litteratuur van dc nazi's is zeer wel een geschiedenis te putten van hun omwenteling. De tegenwoordige, Russische ge schiedschrijving van de bolsje- wiekse revolutie echter is bewust volkomen misleidend. Zij loochent feiten die tot de keiharde geschie denis van na November 1917 be horen, en zij geeft een voorstel ling, die met de ware gebeurtenis sen weinig meer uitstaande heeft. Trotski, en al -die andere groten van de omwenteling waren, vol gens die voorstelling, slechts vuige saboteurs, 3n zij stonden Lenin voortdurend naar het leven. Stalin echter, de lievelingsapostel van Lenin, verijdelde dit alles en redde de revolutie. Zo wordt het nu. in canon- nleke geschiedboekcn, het volk ingeprent. De jeugd weet reeds niet beter, en zou sidderen van de heiligschennis, als men tegenover haar de waarheid verkondigde, dat Lenin en Trotski onscheidbare samen- werkers waren en dat Lenin zich afgestoten voelde door de, in zijn ogen halfbarbaar- se figuur van Stalin. Om maar iets te noemen. Tot dc orthodoxe leer be hoort ook de voorstelling dat Lenin naar Rusland kwam met het vaste voor nemen, zodra hij kon, een einde te maken aan de oor log. Tot iedere prijs. Dit wordt ook door velen in de buitenwereld nog vast aan genomen. Uit eigen ervaring geloof ik enig licht te kun nen werpen op deze kwes tie. De feiten reeds leren anders: Toen Lenin de macht kreeg staakte hij de oorlog niet onmiddellijk, maar begon hij te onder handelen. En hij brak die onderhandelingen af toen de Duitsers op de bijeenkomst te Brest Litowsk. te aanma tigend en te veeleisend ble ken. Was dit een nieuwe houding van Lenin? De lezer zal het zelf kunnen uitmaken. In Juni 1917, onder het bewind van Kerenski, kwam ik naar Pe- trograd, liet latere Leningrad, en toen de hoofdstad van Rusland. Mijn vaste standplaats tijdens de eerst© wereldoorlog was Berlijn. Zeer invloedrijke nulp, in Duits land en bij de geallieerden, was vereist om mijn toen zeer uitzon derlijke reis mogelijk te maken. Sommige beschermers hadden daarmede wel speciale bedoelin gen, en reeds op mijn weg over Stockholm naar Petrograd was het niet gemakkelijk, en zelfs- niet helemaal mogelijk, vrij te sturen van allerlei intriges. "M 1. Mijn kostbaarste bagage was een intieme kennis van zekere stro mingen onder de leidende Duit sers. De tot een verzoenende vrede geneigden, waarvan mijn belang rijkste informator Erzberger de bekwaamste en de dapperste was, lagen in worsteling met tegenstan ders. waarvan Ludendorff het hoofd was. Om de, weerbarstig wordende arbeiders te kalmeren had Ludendorff in 1916 de rijks kanselier een voorstel tot onder handelen laten doen; erop vertrou wende dat de tegenpartij dit zou afwijzen. Voor Ludendorff en de zijnen was dit alles op de achter grond geraak: door de Russische revolutie. Rekenende op een capi tulatie van Lenin hadden zij deze en zijn naaste medewerkers de be faamde reis in verzegelde wagon door Duitsland naar Leningrad laten maken. Te Petrogad echter hoorde ik niïnfiiireiinininnifnniiiiiiranmiinmiiniiraiirLnniprniuriirniiniiiriRiiaLanuiiiinin HERINNERINGEN (aati internationale politici) van Dr M. van Blankenstein l!!iiiii!iliiji«niiiiir.):i:rji:i:ii!T!:r:iiij::,.:.i:ii:^ ja: .3 van leiders van de opperste Arbei ders- en Soldaten Raad. die dich ter bij de toenmalige regering dan bij de bolsjewiki stonden maar toch enig contact hadden in die richting, dat Lenin helemaal niet bereid was tot een onvoorwaarde lijke schikking met dc Duitsers. Ik vernam dat ook van andere kanten. Daarom schreef ik Lenin tenslotte een brief waarin ik zeide, dat de oorlogspartij in Duitsland speculeerde op zijn voornemen tot iedere prijs de oorlog te staken, en dat dit algemene geloof hun posi tie tegenover de voorvechters van een verzoenende vrede zeer ver sterkte. Ik vertelde nu uit ver schillende bronnen vernomen te hebben, dat tot die speculatie geen aanleiding bestond. Mijn betoog was nu, dat de zaak van de vrede er zeer mee gediend zou zijn, als de Duitsers precies wisten, dat zij van hem, Lenin, in geen ge val geen onvoorwaardelijk opgeven van d^ strijd kon den verwachten. Mocht, wat ik gehoord had, juist zijn dan ware het, terwillc van kansen op vrede, zeer nut tig als Lenin mij ontvangen wilde en in een interview, waarvan hij de tekst zou vastleggen, het misverstand uit de wereld hielp. Ik wees op mijn Duitse betrekkin gen en de centrale positie van de N.R.C. als neutraal blad. Was ik echter verkeerd over zijn opvattingen in gelicht, dan verzocht ik hem, mijn brief als onge schreven te beschouwen. Ik adresseerde deze brief aan de Prawda, waarvan Lenin toen de leider was. Onmiddellijk kreeg ik te lefonisch antwoord. De se cretaresse van de grote man deelde mij op de vriende lijkste wijze mede. dat Lenin mijn brief ontvangen had en gaarne bereid was tot een gesprek. Zij stelde ook de tijd vast voor een ontmoeting: 's morgens om elf uur, twee dagen later op de redactie van de Prawda. Natuurlijk was ik op tijd: Maar de secretaresse zeide dat Lenin op het laatste ogenblik ge telefoneerd had uit Finland, dat hij onwel was, en niet naar dc stad kon komen Hij verzocht mij het gesprek enige dagen uit te stellen. Lenin sliep n.l. veiligheids halve over de Finse grens, die vlak bij Leningrad lag. Die avond brak de Juli-revolutie te Petrogad uit. Dat was de onge steldheid. Na de mislukking daarvan hiel den Lenin en Trotski zich schuil. Ik heb dus mijn ontmoeting met Lenin moeten missen. Maar zelfs zonder een uitdrukkelijke verkla ring werpt deze geschiedenis licht op de ware opvatting van Lenin. jver tenj wa iap. >otsl st, n; dc a. sd, st< •c g] zi id p rt. ischi >r c< en. dc i ijnli iot i >n s t m fde'i It vo •de ;al. kkc Erg •t. idsri •rkc l in ze Requiem van Verdi AMSTERDAM Het Concertge bouworkest zal onder leiding van Paul van Kempen en met mede werking van het Toonkunstkoor Amsterdam Zondag 28 Januari in het Concertgebouw het Requiem van Verdi uitvoeren ter herden king van diens 50ste sterfdag. Advertentie (l. M.) Veel te verbeteren In Nederland worden verschillen de verkeersvoorschriften maar al te vaak gesaboteerd. Motorrijders vliegen af en toe in dolle vaart onder knetterend lawaai door de straten, wat in Amerika op straffe van 10 dollar verboden is. In de trams wordt verzocht achter in te stappen en voor uit te stappen, op dat men zo min mogelijk opont houd ondervindt. Het meerendeel van het publiek stoort er zich niet aan en degenen, die er ambtshalve op hebben toe te zien, laten toe, dat het publiek de leicjing neemt. Om nog maar niet te spreken van het dringen en vechten om in de treinen een zitplaats te veroveren inplaats van behoorlijk in de rij te gaan staan en zijn beurt af te wachten. Er valt in dit opzicht nog heel wat te verbeteren. Dr. H. 't HOEN Onbeivaakte over negen Naar^ aanleiding van de vele on gevallen op onbewaakte overwegen en een beschouwing, die daarover dezer dagen in uw blad is gepubli ceerd,. zou ik willen opmerken, dat het voorkomen van dergelijke on gelukken alleen afdoende kan wor den bereikt door het publiek beter op te voeden, zoals dat in Amerika, DE wonderlijkste dingen komen soms in de krant te staan! Zo begon er op Kerst avond ergens in een Deense kerk op een van de Deense eilanden een kind te huilen. En daar hebben toen zelfs grote uiiiBiniiuiirLfiiiiiiiJii'iii'.u'jT.ujiiL'iiU'jiiajiiuniiiLMiijij'.ini'jiLniiiiriniiiDQiaiEiiiiïfisnni Onder allerlei predikanten. Een zei: „Die collega van mij moet een zenuwachtig man zijn. vont worden vrijgehouden voor hij er te Kopenhagen op had kun- hun broertjes en zusjes. Kinderen nen promoveren. mogen nooit de indruk hebben, dat wij ze liever niet in de kerk zien." En daarmee kon de predikant Maar hij wist niets af van de Jutlandse gewoonte, dat op Kerst avond de kerk vol kleine kinderen van die kerk op het eiland het zit. Hij merkte dat pas, toen hij op doen Al is met deze enquete het preekstoel stond. Toen kon hij probleem met opgelost Want dat zjjn geprepareerde preek wel in de Kopenhaagse dagbladen mei- Mijn principe is het, dat lctterlyk ding van gemaakt. Want bij iedereen in de kerk welkom is." flat huilen van dat kind dat De journalist: „Maar gebeurt aat nuuen van aat Kina, aar het dan n00lti dat dc kmderen in ligt natuurlijk dieper. Als w ij een enquête zouden houden, zouden wij niet bij de predikanten aan kloppen, maar bij „gewone" men- deren begrijpen sen, die iets te vertellen hebben was beter dan over de indrukken, die hun kerk- rnet zijn vingers tussen de deur de kerk beginnen mee te praten?" bezoek-als-kind in hun latere van een bank bekneld was ge- De goedmoedige predikant: „uch leven bij hen nagelaten heeft. ...-i f- Er zullen er natuurlijk zijn, die alleen maar de herinnering hebben aan verveling, die nog verergerd werd door de nerveuze spanning van anderhalf uur stil te moeten zitten. raakt hWf hpt nipt De nre- -1a' maar dat vind ik wel leuk' En raakt, Dieei net niet. ue pre tot nu toe heb ze altijd nog wel dikant antwoordde -Deze iveek namelijk op dat ge huil. Hij onderbrak zijn preek en richtte zich over de hoofden der gemeente rechtstreeks tot kunnen overschreeuwen." j j Alle ondervraagde predikanten de moeder. „Gaat u alsjeblieft bleken er net zo over te denken, de kerk uit, we kunnen hier Een ander zei, dat hij op Kerst- heus al die kleine kinderen avond vijftienhonderd mensen in U1de kerk had gehad, de kinderen niet hebben, ze hinderen de jncluis. tof die mij hinderen? in gemeente maar." tegendeel. Ik ben blij als ze mee- De moeder heeft aan dat ver- komen. En als ze hun woordje zoek blijkbaar geen gevolg gegc- meepraten, verhoogt dat de ven Dezelfde Kopenhaagse avond- vreugde." x bladen meldden namelijk, dat de En weer een ander: „Je moet het zak van zijn toga stoppen. In de plaats daarvan kwam een geïm proviseerde preek, die ook de kin konden. En zij die voorbereide preek. Thijs Booy, in zijn „Kerk en Jeugd", behandelt het probleem van het kind in de kerk ook. En, plannenmaker als hij van nature is, vraagt hij: „Wat zegt u van het volgende?" En doet dan deze „ont- werp-regeling" aan de hand: A. Regel zij: bij ieder kerkge- Maar ot iij alleen bouw «n kinderspeelplaats; vanwege die herinne ring later het kerkbezoek heb ben gestaakt? Het kan voor komen, maar daartegenover zul len anderen u ongetwijfeld zeg gen, dat de indrukken van dat kerkbezock-als-kind hen later weer de weg naar de kerk deden terugvinden. Veel hangt daarbij af van de soort preek, waarmee het kind kennis maakte. Een preek zou men kunnen zeggen, is pas dan goed B. Eens per maand of eens in de twee weken komen alle kinderen met de volwassenen mee naar het kerkgebouw, 's Zondagsmorgens, en begint de dienst met een vertelling voor de kinderen, eventueel om lijst door muziek en zang, eventu eel gesteund door lantaarnplaatjes. Na de vertelling gaan de kinderen naar de speelplaats en begint de grotemensendienst. Na de gods dienstoefening halen de ouders de kinderen weer op. Het is belang- vertoornde predikant na afloop maar op de koop toe'nemen, als wanneer héél een gemeente, het rijk, dat de volwassenen de vcrtel- van de preek nogmaals het woord er een kind begint te huilen, kind incluis, er iets aan heeft. Er ling horen. Fout als de verteller tot de vrouw richtte: „U moest zo Vooral op Kerstavond moeten de is om weer even naar Dcne- verstandig zijn om thuis te blijven, ouderen er maar rekening mee marken terug te keren -- een ver- ig zich instelt op een gehoor van kleinen en groten. Funest als hij of als u de kinderen niet alleen kunt houden, dat er ook kinderen in de haal van Kaj Munk, die als piep- zij niet kinderlijk maar kinderach- jaten kerk zijn. Voor gewone Zondagen jong predikant in zijn eerste ge- tig spreekt. Ziedaar dan dat bericht. Een geldt dat eigenlijk ook. Als er kin- meente zijn eerste kerstpreek zou nn-* der Kopenhaagse bladen heeft deren gedoopt worden, moeten er houden. Hij had die terdege voor daar een enquête aan verbonden, speciale plaatsen rond de doop- bereid; zij was zo compleet af, dat Tot zover Thijs Booy. Zijn denk beeld lijkt ons de moeite van het overwegen waard. IA/AN NEER U, lezer, deze vv regels onder de ogen krijgtstaat de eerste Zondag van het nieuive jaar voor de deur. Wat zegt u dat? Deze vraag wilde ik vandaag aan u voorleggen. Misschien ontwaakt u morgen met de gedachte: we hebben nu zoveel extra Zon dagen achter de rug: met Kerstmis waren er al drie ach ter elkaarOudejaarsavond bracht ook weer een bizondcre, voor velen d e traditionele kerkgang; ook de Nieuwjaars dag was een extra rustdag; nu vandaag de kerkgang maar eens overslaan. Of zo ge geen „ker kelijk mens" zijt, dan begint ge deze Zondag misschien met de gedachte: hè, hè, nu begint de gewone gang van zaken ten minste weer en daar voel ik me eigenlijk het beste bij. Zou het nu ook niet anders kunnen? Zou die eerste Zon dag van 1951, die nu niet een bizondere kleur, of een eigen stempel draagt, voor ons mis schien ook de dag kunnen wor den, waarop wij, kerkelijk of niet kerkelijk, maar allen als mensen, die ernstig en verant woord in deze wereld en dit leven willen staan, ons zelf eens onder de loupe nemen en in 't eigen hart speuren naar die krachten, die het ons mogelijk maken een nieuw begin" te maken? Er valt aan ons allen zoveel te vernieuwen, dat we zo'n eerste Zondag best kunnen ge bruiken om daar eens heel ernstig over na te denken. H. N. B. waar duizenden onbewaakte over wegen bestaan, met succes is ge schied. In dat land bestaat het voorschrift, dat iedereen, hetzij automobilist, fietser of voetganger, verplicht is voor élke onbewaakte overweg te stoppen. Is er een trein in aantocht, dan ziet men het rode flikkerlicht en is men gewaar schuwd. Is men dan toch zo roeke loos de overweg te passeren, loopt men kans door de motorpolitie, die zich In de nabijheid verdekt heeft opgesteld achtervolgd te worden en een proces-verbaal te krijgen, met een boete van 50 dollars en intrek king van het rijbewijs. Dit is een probaat middel gebleken, want in Amerika komen ongelukken op on bewaakte overwegen slechts spora disch voor. Het vervangen van overwegen door vrije kruisingen is m.i. dan ook niet nodig. Het ka pitaal daarvoor kan in ons verarm de land beter worden besteed. Dr. H. 'T HOEN Stroombeperking en bioscopen De heer Nierstrasz heeft er ln deze rubriek vorige week tegen ge protesteerd, dat allerwegen op de electrische stroom bezuinigd wordt, doch dat de bioscopen er tijdens de piekuren lustig op los draaien. Ik zou hem er op willen wijzen, dat dit toch niet voor alle plaatsen geldt. In Rotterdam bijvoorbeeld is het niet zo, met uitzondering dan van „Cineac". De overige bioscoop theaters draaien alleen Zaterdags en Zondags tussen 4 en 6 uur, dus wanneer de piekuren niet gelden. In vrijwel alle plaatsen beginnen de bioscopen pas omstreeks 7 uur. Maar terwijl in Rotterdam alle bioscooptheaters hun gevel- en re clameverlichting doven, kan men dat niet beweren van de gemeen telijke Schouwburg. Waar bij de stroombeperking de overheid m.l. het voorbeeld moet geven, is dit een voorbeeld, dat geen navolging verdient. M. VIEYRA Waarom geen Esperanto De verslagen van de Universele Post Unie werden oorspronkelijk in vier talen Frans. Duits. Engels en Spaans gedrukt. In 1947 werd het Duits verbannen. Maar daar voor in de plaats kwamen Arabisch, Chinees en Russisch zes talen inplaats van vier wat moeilijk heden opleverde, omdat de Zwit serse drukkerijen niet waren toe gerust om Arabisch en Chinees te drukken, waarop de Chinese en Egyptische regeringen zich met het drukwerk belastten. Toen besloot men viertallige verslagen uit te ge ven en de Arabische en Chinese uitgave te zenden aan de postad ministraties, die ze zouden verlan gen. Het principe van de gelijkheid der talen was geschonden en China en Egypte protesteerden. In 1950 werd beslist de zes delen afzonder lijk te drukken en daarna in óén band te binden. Het gevolg is tijd en geldverlies. Waarom bedient men zich niet van de eenvoudige oplos sing die Esperanto biedt? F. WEEKE Verlaging loonbelasting ging in op 1 Januari In ons blad van 23 December vermeldden wij per abuis dat da verlaging van de loonbelasting en de inkomstenbelasting vandaag (23 December) zou ingaan. Dit bericht was overgenomen uit het nog niet verschenen Staatsblad van 1 Janu ari 1951- Men zal dus begrijpen dat in dit geval met vandaag bedoeld werd 1 Januari 1951.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4