Reserve-luitenant uit de Peel werd Landelijk Sabotage Commandant Hoe Nederland rechten kreeg in Duitsland In het huis van meester Gangel woonden de eerste pupillen Vragen aan de Europese kerken Moet U eens hóren! VICTORIA Ondergang of opgang? POSTHUME M.W.O. VOOR FRANK K.P." Geen bureau- verzetsman HOENDERLOO" - EEN EEUW OUD Gebrek aan onderwijs destijds even groot als aan water Eenheid, maar niet zonder ethos K EN WERELD -J Ds O. G. Heldring stimulerende kracht Zaterdag 3 Februari 1951 A nimum,tJan win 's mag trots J. A. van Btjnen is J O posthuum de Militaire Willems ~Hn rtn "tilt l'nrloj' Orde toegekend". Dat was de Z\J'L ZlJH LtlUtU tekst van een berichtje in de kranten van de vorige weck. Een enkele lezer heeft misschien geweten dat de mandie in het ordelijke Nederland van vóór de oorlog jan van Bijnen heet te en die ook in de naoorlogse administratie die naam heeft teruggekregen, in de jaren van de bezetting Frank K.P. was. En misschien zijn dan de gedachten van die enkele lezer teruggegaan, eerst naar de laatste oorlogswinter en dan nog verder terug, naar 1943 en vroeger. Zijn gedachten zoeken aansluiting bij wat nog het minst verzonken is in de nevelachtige herinnering aan jaren waar al zoveel weer overheen gespoeld is. Hij ziet naast en achter de naam misschien ook een gezicht: tijdens een vergadering, een actie, in rust of geladen. Het ene beeld roept het andere op en langzaam vormt zich een reeks van herinneringen, hun kleur wordt levendiger naarmate de scherpte van de herinnering toeneemt en tenslotte beleeft hij die alleen maar een naam in een krant las opnieuw een deel van z{jn leven en vindt daarin het leven van Frank K.P. terug. BCtgjiaiinnniiignciTimiiiirmiïifmiqinniDiagigRiFïïirm.'TT-üniiigTTiiGinnniif^pnriii Is dit in de haak? De winkeliers hebben nog oude voorraden (dure) eieren en daarom zal de prijsdaling pas over enkele dagen gaan doorwerken, aldus een bericht. In het omgekeerde geval, wanneer prijzen worden verhoogd, hebben consumenten het vaak vreemd gevonden, dat in voorraad zijnde, goedkopere artikelen direct na een aangekondigde prijsstijging duurder worden Ik heb dit wel eens horen verdedigen met het ar gument, dat de dan behaalde extra winst gebruikt moest werden om de in prijs gestegen artikelen in te ko pen. Als dit juist is zouden m.i. ook de in voorraad zijnde eieren na prijsverlaging tegen de nieuwe (la gere) prijs kunnen worden ver kocht, omdat voor het inkopen van nieuwe voorraad minder moet wor den betaald. J. J. KOSTER. Wegblijven! Mocht het bestuur van de N V. Het Concertgebouw het contract met Paul van Kempen niet annule ren, dan blijft er mijns inziens voor het Nederlandse publiek slechts één middel over om te protesteren. Na melijk de concerten, die door Van Kempen worden geleid, volkomen negeren. Natuurlijk valt het een rechtgeaard muziekliefhebber moei lijk mooie concerten over te slaan. Maar laten de rechtgeaarde mu ziekliefhebbers toch vooral ook rechtgeaarde Nederlanders zijn Dan is de zaak in een minimum van tijd beslist. C. J. HAGE. Helden van Groesbeek Met verontwaardiging heb ik het bericht gelezen, dat de Groesbeekse bevolking een „beverrat" meedo genloos heeft vervolgd en vermoord De beverrat hoort volgens Brehm thuis in Amerika en Zuid-Afrika en leeft van plantaar dig voedsel. Wordt hier soms de visotter bedoeld? De bever kan het niet zijn, want dit arme beest is door onze voorouders al uitgeroeid in 1799. Maar als het de visotter is geweest, dan is het doden van dit dier strafbaar. Wat bezielt toch de z.g. Christelijke mens om nog in deze verlichte eeuw alles dood te slaan wat hem vreemd of schadelijk voorkomt? HAN KRUG. Vrijheidblijheid Dezer dagen werd in de rubriek „In het zoeklicht" aandacht ge schonken aan het streven van de R.K Vereniging van Woonwagen liefdewerken en werden op die plaats, de maatregelen, die de over heid ten aanzien van de woonwa genbewoners in voorbereiding heeft een ..loffelijk streven" genoemd Wij kunnen dat streven niet zo loffelijk vinden, omdat het reizende leven voor ons hét leven is en wij alles wat daarin verandering tracht te brengen als een aantasting van onze vrijheid beschouwen. EEN GROEP WOONWAGEN BEWONERS. (Dat de woonwagenbewoners het reizende leven als hét leven be schouwen kunnen wij zeer goed begrijpen. Als de overheid er naar zou streven in dit opzicht hun vrijheid aan banden te leg gen, dan zou dat naar onze ir.e- ving getuigen van een slecht in zicht in de psychologie van deze groep. De maatregelen die men in voorbereiding heeft beogen dit echter, naar wij geloven, in geen enkel opzicht. Er komen streek- kampen, inderdaad. Maar wat let de Woonwagenbewoners van het ene kamp naar het andere te zwerven als zij gehoor wensen 1e geven aan de roepstem van de vrijheid? Naar onze mening niets. Wat men naar onze mening wil, is slechts een betere outillage van de kampen waardoor op hygiënisch en sociaal gebied iets voor deze zo dikwijls vergeten categorie kan worden bereikt. Het wil ons voorkomen dat dat toch terecht „loffelijk" kan wor den genoemd. Vrouw behoort in haar gezin Naar aanleiding van uw beschou- wliig over een werkkring voor de gehuwde vrouw zou ik graag wil len opmerken, dat naar mijn me ning een vrouw in haar gezin thuis hoort. Ik weet wel. dat de financi ële zorgen velen er toe nopen bij verdiensten te zoeken, maar ik meen, dat de gehuwde vrouw geen werkkring moet hebben, omdat zij al genoeg zorgen heeft om die van een betrekking er nog bij te dra gen. Nee. laat de vrouwen in haar gezin blijven, misschien dat dan de werkloosheid onder de mannen iets minder wordt. A. H. v. RHENEN. HET heeft allemaal, achteraf gezien, zo'n logisch verloop gehad. Jan van Bijnen was vóór de oorlog werkzaam aan de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Bergen op Zoom. Hij woonde in die kleine Brabantse stad met zijn jonge vrouw toen de mobilisatie kwam. Jan van Bijnen trok naar de Peel, waar hij als reserve-officier dienst deed. Snel, sneller dan iemand had verwacht trok de oorlog door ons land. Capitulatie! En Jan van Bijnen keerde terug naar zijn werk in Bergen op Zoom, met ergens in zijn hart het gevoel, dat er wellicht een andere taak wachtte dan het louter weer opvatten van het werk, dat hij bij zijn opkomst in dienst had laten liggen. Met een paar van zijn collega's uit de Peel hield hij af en toe con tact. En langzamerhand veranderde er iets in de rust van het ambtelijk leven daar in Bergen op Zoom. Er kwamen plotseling gasten, die soms enkele dagen bleven en dan weer vertrokken. Er waren bespre kingen met mensen uit andere delen van het land. die hun namen niet zeiden als ze met mevrouw Van Bij nen kennis maakten. De gesprekken gingen over heel eenvoudige dingen: het onderbrengen van iemand die bij de Duitsers niet erg gezien was. het verzamelen van enkele inlichtingen, die van belang zouden kunnen zijn. Steeds minder beperkten de bezet ters zich ertoe alleen maar aanwezig te zijn. Eerst langzaam en daardoor soms geraffineerd, later in hoger tempo en daarom grover, trachtten zij hun wil aan het Nederlandse volk op te leggen. Dagelijks groter werd het aantal der bedreigden en ver drukten. Dagelijks nam de behoefte aan hulp en bescherming toe. Dage lijks groter werden de risico's van hen. die door hun plaats of kennis helpen konden. Jan van Bijnen be hoorde tot degenen, die, gebruik makend van de plaats waarop zij ge steld waren, het hunne deden voor wie zich aan de greep van de be zetter trachtte te onttrekken. „Ja" of „nee" Maar als hij waren er velen, te velen naar Duitse opinie. Om al die jonge mensen, die zich niet willoos neerlegden bij de Germaanse wil en wens, in één machtige greep tc vat ten bedachten Seyss-Inquart en de zijnen de maatregel van „de terug voering in krijgsgevangenschap van het voormalig Nederlandse leger". Ook Jan van Bijnen moest ..ja" of „nee" zeggen. Wat kon een mens als hij anders doen? Het werd nee Maar dat betekende tevens de afsluiting van het nog steeds legale leven. In Driebergen woonde een goede vriend uit de diensttijd, met wie trouwens in de eerste periode van het hulpwerk nauw contact had be staan. Dus naar Driebergen. Daar miste Jan van Bijnen een daagse le gale arbeid, die tevens illegale mo gelijkheden bood. De Duitse druk en bruutheid namen toe. De noodzaak van een concreter verzet, recht streeks tegen de bezetter en zijn mi litair apparaat gericht, drong zich op. Van die tijd af gaat zijn aandacht zich vrijwel geheel richten op de sabotage. De kleine plaatselijke sa botage aanvankelijk, maar ook dat is niet voldoende. Buiten onze gren zen strijden de geallieerde legers voor dezelfde vrijheid, die het bin nenlands ideaal is. Samenwerking met die legers moet worden voor bereid. Wanneer zij aan de voor avond van de bevrijding van Neder land zullen staan, moet er een over het hele land verspreid net van sa- botage-groepen zijn, die zelfstandig kunnen opereren en die opdrachten van de geallieerden kunnen uitvoe ren. Het zwaartepunt zal dan gele gen zijn in acties, die het transport en verbindingswezen van de vijand aantasten. Onvermoeid, organiserend en uit voerend werkt Jan van Bijnen. die nu definitief Frank is geworden, aan dit doel. Hij wordt een centrale fi guur in de K.P., hij zwoegt en ploe tert. gaat iedere dag meer op in zijn werk, draagt verantwoordelijkheid groter dan hij ooit te voren droeg. In het voorjaar van 1944 is de spoor- wegsabotage het punt waarop zijn hoofdzakelijkste activiteit zich richt. De dérailleurs doen hun werk Op alle baanvakken ontsporen treinen, die geroofde goederen naar Duits land voeren. De sabotage-organisa- tie groeit en bewijst haar effectiviteit Op 25 Augustus 1944 wordt Frank Landelijk Sabotage Commandant van de K.P. Op 28 Augustus komt de eerste wapendropping. Od 2 Sep tember komt het bevel tot de spoor- weg-sabotage en in de week. volgen de op die 2e September vernietigt een wijdvertakte sabotage-apparaat alle verbindingsmogelijkheden met het Oosten. Harder en verbetener De geallieerde legers zijn zó dicht bij. dat de bevrijding een kwestie van op zijn hoogst nog een paar da gen schijnt Maar het loopt anders. De luchtlanding bij Arnhem mislukt. De grens tussen de vrije en onvrije wereld loopt dwars door ons land De angst en de haat van de bezetter ontladen zich in een steeds zinlozer vernietigingsdrift. Harder en ver betener wordt het verzet. Harder en verbetener wordt ook Frank K P Zelden heeft hij nog tijd voor zijn gezin, ziin vrouw en zoon in Drie bergen. Hij reist veel. spoort aan. is bij zijn jongens. Maar behalve nieu we problemen, die het gevolg ziin van de toenemende barbaarsheid van de Duitsers, brengt de vertraag de bevrijding een nieuw probleem met zich mee. Het probleem namelijk van de machtsuitoefening na de bevrijding. Organisaties en personen, die in de sfeer van het actieve verzet vrijwel onbekend zijn gebleven, eisen hun plaats op. Hun krachten zijn veelal nog fris, want niet vermoeid door jarenlange strijd. Hun gelederen zijn minder gedund dan die van de K.P., die overal, waar zij optreedt, dat moet doen onder het oog van de vij and. Voor Frank K.P. is het een bit tere pil dat de wijze van ontstaan van de Binnenlandse Strijdkrachten met zich meebrengt, dat hij in de commanderende organen van dat nieuwe apparaat, zal moeten werken met mensen, wier motieven hij niet vertrouwt en die vaak menen, dat hun vooroorlogse rang in het leger het recht geeft om een bevceltoon aan te slaan tegen „die luitenant uit de Peel". Telkens trekt zijn hart weer naar „de jongens". Alles in hem verzet zich ertegen een „ver zetsman van achter het bureau" te worden. En als dan in November 1944 in Utrecht de S.D. een grote slag slaat wil Frank weten waar de gearresteerden zijn opgesloten; mis schien is er een mogelijkheid hen te bevrijden. Hij komt er achter: ze zitten in de Willem Ill-kazerne in Apeldoorn In het „Sperrgebiet" Op 27 November gaan Frank en Paul (de Rotterdamse K P.-er Sa muel Esmeycr) samen met Huibert Verschoor, die de auto bestuurt, naar Apeldoorn. Buiten het „Sperr gebiet", waardoor de kazerne is om geven. stappen ze uit. Lopend door het bos gaan ze verder om van zo dichtbij als mogelijk is de situatie op te nemen. Een Duits officier met een soldaat komt hen tegen. Hij vraagt ze om hun papieren voor het „Sperrgebiet"; die hebben ze niet. ..Fouilleren" beveelt de officier. Maar op hetzelfde ogenblik heeft Frank zijn pistool getrokken. Hij wil schieten, maar het wapen ketst. Paul en Frank proberen te vluchten, maar nu schieten de Duitsers. Paul krijgt een schot in het hoofd en is onmid dellijk dood. Frank wordt in de buik getroffen. De Duitsers vervoeren hem naar het „Kriegslazarett". Hij wordt geopereerd, maar een dag la ter sterft hij. Huibert Verschoor wordt gearresteerd en naar een con centratiekamp gezonden. Hij is niet teruggekomen Dezer dacen kreeg Frank, postuum, de M.W.O Dankbaar IN Driebergen wonen nog Frank's vrouw en zoon. Ze zijn blij met deze onderscheiding. De zoon omdat hij dus gelijk heeft met trots te zijn op zijn vader. De moeder omdat zij er, behalve een onderscheiding voor Frank, ook zo graag een eer voor de Advertentie <1 M WATER Het beste mineraalwater Op de dag na de samenkomst van Lloyd George en Dr Simons te Spa in 1920 ontmoette ik opeen buitenweg Dr Bernhard, de secre taris van de Duitse minister. Hij stopte en nodigde mij uit mee te rijden. „Want mijn minister wil U persoonlijk danken voor uw be middeling". „Hoe kan dat nu?" vroeg ik. „De minister kan toch niet erkennen dat enig initiatief van hem uitgegaan is". „Gaat U maar meezo formeel is Dr Si mons niet". Ik stapte in en op Annette et Lubin schoof Dr Bernhard mij rechtstreeks in de werkkamer van de minister. Het was zoals ik ge dacht had. Deze vermeed over het gebeurde te spreken. Hij deed wat verlegen en zei toen: „U komt voor een interview, niet waar? Mijn perschef heeft mij daarvan gesproken". Nu kan een interview zeer aan trekkelijk zijn voor aankomende journalisten, die ermede kunnen bewijzen dat zij tot een grootman doorgedrongen zijn. Het is echter de dood voor de journalistiek, die op vertrouwelijke inlichtingen en 't verzwijgen van zegslieden berus ten, tenzijt er speciale reden voor een verklaring bestaat Mijn ant woord was dus ontkennend. „Het is er nog te vroeg voor. Maar als deze conferentie ten einde is, had ik graag van U een verklaring in interviewvorm, waarin U zegt dat, ondanks de hier tegenover de ge allieerden aangegane verplichtin gen tot kolenleverantie. Duitsland toch de leveranties, voortspruiten de uit het crediet-Van Karnebeek, zal uitvoeren." Deze kwestie is nu wel niet meer algemeen bekend, ook al hebben wij ten gevolge ervan nog rechten in Duitsland. Maar in die dagen was er groot kabaal over. Van Karnebeek had, om Duitsland weer op gang te helpen, bij ver drag aan onze buren een lening van 200 millioen gulden toege staan; 40 millioen (het kan ook 60 millioen zijn geweest) was be stemd voor levensmiddelen. Daar mede zouden de mijnwerkers in het Ruhrgebied, die nog zeer on dervoed waren, voor hun werk meer geschikt worden gemaakt. Duitsland zou daartegenover door kolenleveranties in onze kolen- nood voorzien. Het verdrag ont moette in Nederland felle politie ke en technische critiek. Na strijd had Van Karnebeek het door de Tweede Kamer gekregen. De mis schien moeilijker hindernis van de Eerste Kamer was nog niet ge nomen. Dr Simons reide nu: „Daarover wil ik onmiddellijk een verklaring geven. De waarheid moet erkend worden." Hij kwam uit Wupper- thal. hoorde tot een streng puri teinse secte in dat gebied, en heet- irjraniiP.sJiCT^iiifiiur.RKiTijwpiitJiiiiöiHRi'h'iiUiciinaJii.uoiinuiT-iDiïüiiniijijtiJiD HERINNERINGEN (aan internationale politici) van Dr M. van Blankenstein CBUIBnn!IilIiifit1iR}rif!ltSLStiC3IDiSIiBIflljnUB(inUEtn^Sl!Ci8SQ9BCBlffiS3 te in Duitsland een Wahrheit- Fanatikus". Hij verzocht mij plaats te nemen en op te schrijven. „Ik heb als minister twee verdragen gevonden tot kolenleverantie, een met de geallieerden, en een met Nederland. Deze verdragen zijn niet verenigbaar." „Stinnes" (de in die dagen al machtige industriële magnaat Hugo Stinnes) heeft mij juist gis teravond verzekerd dat die leve ranties aan Nederland in ieder ge val zullen doorgaan", merkte ik op. Ieder wist hoe groot zijn gezag te Berlijn was! „Ik ben van andere mening", zei de minister. En hij ging verder: „Van deze verdragen moet dat met de geallieerden het eerst wor den vervuld, niet alleen om de macht die er achter staat, maar ook omdat dit het oudste is. Ne derland kan zijn kolen niet krij gen. Die zijn er dan niet meer." „Dit zal de doodsteek zijn voor het verdrag-Van Karnebeek", waarschuwde ik. „Het kan niet an ders", zei de minister. „Wij moe ten eerlijk zijn." Het interview verscheen en werkte veel sensationeler nog dan ik had gedacht. De storm die het wekte, werd tot rust gebracht door t een gebaar van de regering-Ruys de Beerenbrouck: Zij nam het ver- drag terug uit de Eerste Kamer. Het was van de baan. Groot was ook de opwinding in Duitsland In het Ruhrgebied kreeg s men moeilijkheden met de mijn- werkers, die zich een gelegenheid, voldoende voedsel te krijgen za- gen ontgaan, door de loslippigheid van hun minister. Ook te Berlijn s in regeringskringen kwam de i schok erg aan. Het eerste wat ik ervan merkte was dit: Ik sprak dagelijks met de secretaris van de Duitse, delegatie. Dr Koester, door geboorte en taal half Nederlander, die later, als Duits ambassadeur te Parijs, na met grote moed zijn rechten tegenover het regime van J Hitier gehandhaafd te hebben, (een natuurlijke dood) gestorven is. Hij vertelde mij dat er bevel uit de Wilhelmstrasse gekomen was het k interview te loochenen. Ik had de Duitse, door Simons met de pen k gecorrigeerde Duitse tekst in de zak. „Zij kunnen dit krijgen, dan zullen we nog zien", zei ik. „Zo dom zijn ze te Berlijn, maar niet hier. En zo onfatsoenlijk is Simons niet" was het antwoord. Het openbare einde van dit lied speelde in de Eerste Kamer. Ruys H de Beerenbrouck. de premier, deel- v de daar mede dat hu van Fehren- bach, de rijkskanselier, een brief ontvangen had, ter mededeling k aan het parlement, waarin deze de verklaring van minister Si- mons herriep. Hij las deze brief voor. Tevens deelde hij mede dat door nieuwe onderhandelingen veel technische critiek op het ver- drag verholpen was. Zo kwam het crediet erdoor. Door dit verdrag kreeg Neder- N land materiële rechten in Duits- k land, die later onder Hitier groot gevaar liepen. De Duitse beheer- der heeft die rechten onder per- soonlijke gevaren moedig verde- digd. en gered, voorzover ze niet onder Russisch gezag terecht kwa- s men. H{j was. meen ik, de eerste k Duitser van betekenis, die na de J oorlog in ons land werkelijk wel- k kom geheten werd. Het was eer- I lijk verdiend. N Op 7 Februari herdenkt het Doorgangshuis te Hoenderloo vrucht van het Réveil zü'n 100-jarig bestaan. De openbare viering daarvan zal in de nazo mer plaats hebben. In het voor jaar verschijnt een fraai uitge geven gedenkboek, dat meer wil zijn dan dat en dat een exponent wil zijn van een eeuw christe- lijke jeugdzorg. tfin'jiiQioiuiiiiiniiiUiioiniJiiiiisiTinriinaiua'.a'is^iibimciuDinfliiriiJSUi&rruiaiiQiJuu) hele K.P. in wil zien. Voor „me vrouw Frank" zijn de jaren na de bevrijding moeilijk geweest. Mis schien zou haar wijze van de dingen zien anderen tot steun kunnen zijn. Haar als het ware tot zichzelf ge sproken woorden richten zich tot al len. die aanleiding hebben om hun zorg en verdriet met de hare te ver gelijken: „Het klinkt misschien wonder lijk, maar ik had die tijd niet willen missen. Ik ben blij dat mijn man dit werk heeft kunnen doen en ik ben er dankbaar voor, dat ik hem in dat werk heb kun nen begrijpen. Natuurlijk is het leven niet gemakkelijk nu, maar er zijn zoveel mensen die nog veel groter verdriet hebben ge had. En voor mijn zoon ben ik blij dat hij zo'n vader heeft ge had." r~ „Op het vasteland van Europa hebben velen geen ver trouwen meer in de afzonder lijke nationale staten. Het tot standkomen van een Europese politieke eenheid zou hun nieuwe hoop geven". „Alleen een Europa, dat economisch één is, zal over voldoende kracht beschikken om de economische vraagstukken van onze tijd tot oplossing te brengen elke po ging om de mens te vrijwaren van economische onzekerheid is tot mislukking gedoemd, nu de Europese staten op zichzelf te klein zijn geworden om hun burgers economische zeker heid te bieden". „Wij hebben voor een goede verdediging een verenigd Europa nodig.... elke poging om Europa te verdedigen kan slechts een gemeenschappelij ke poging zijn." Ziehier drie redenen die voor een verenigd Europa pleiten. Zy wer den opgesomd door een commissie inzake Europese samenwerking, ge vormd vanwege de Wereldraad van Kerken en die dezer dagen te Pa rijs bijeen was. Van die commissie maakten o.a. de Nederlanders dr. C. L. Patijn en drs. Max Kohn- stamm deel uit. Verder o.a. de Franse oud-minister André Philip en de Duitse oud-minister Gustav Heinemann De commissie bepaalde zich niet tot bovengenoemde uitspraken, die in hun algemeenheid gemakkelijk door ieder onderschreven zouden kunnen worden. Zij was zich daarnaast wel dege lijk van de problematiek van de Europese éénwording bewust. Zij gewaagde van een ernstig dilemma waarvoor tal van Euro pese landen zich geplaatst zien. nu zij „tezelfdertijd hun economisch en maatschappelijk evenwicht moeten zien te handhaven èn tevens hun militaire verdediging moeten op bouwen." -Deze iceek. Zij noemde als voorbeelden Fran krijk en Italië (en zij had ook Ne derland kunnen noemen), waar de publieke opinie zich angstig af vraagt of de verhoogde militaire inspanning niet zal leiden tot een verlaging van de levensstandaard: „inderdaad bestaat het gevaar dat men dit niet kan vermijden endaar- mee het politieke extremisme in de hand werkt." De commissie zag hierbij een be langrijke taak voor de kerken weg gelegd. „De kerken kunnen bijdra gen tot een onmisbare overeen stemming aangaande de plaats van de mens in de samenleving; zon der deze berust die Europese sa menwerking niet op een duurzame, stevige basis." Maar „tot nu toe zijn de Europese kerken zich te weinig van hun verantwoordelijk heid te dien aanzien bewust ge weest." De commissie heeft aan de Euro pese landen cn ook aan de Ver. Staten van Amerika een aantal vra gen voorgelegd. Ziehier een aantal vragen, door haar aan de Europese kerken gesteld: „Hebben de Europese kerken zich de grote lessen uit de oorlogsjaren wel voldoende ter harte genomen, cn vooral deze les, dat een kerk die onbeschroomd op alle gebieden des levens Gods wil verkondigt, de machtige hulp van de Heilige Geest deelachtig wordt?" „Hebben de Europese kerken het verstaan, dat ..het oordeel bij Gods huis begint" en dat dit vandaag de dag betekent, dat de kerken geoor deeld zullen worden vanwege hun gebrek aan daadwerkelijk evange lisch en practisch medeleven met de massa's in hun geestelijke en maatschappelijke nood?" „Hebben de Christenen in andere landen de overtuiging van vele Christenen in Duitsland wel voldoende in aan merking genomen, dat Gods oordeel over Duits land in 1945 in zich houdt dat Duitsland de wapenen niet op mag nomen, zolang herbewapening de terugkeer betekent van de geest van nationaal-socialisme en militaris me?" „Realiseren de kerken van West- Europa zich wel. dat zij in hun be zorgdheid voor de Europese eenheid wel eens kunnen vergeten, dat zij ook jegens en voor de kerken in Oost-Europa verantwoordelijkheid dragen, en dat de kerken in het Westen er dus zeer in het bizonder naar moeten streven om alle moge lijke geestelijke betrekkingen met de kerken in het Oosten te hand haven en te verstevigen?" „Aanvaarden de Europese kerken hun bizondere verantwoordelijkheid voor het tot standkomen van een gemeenschappelijk ethos (zedelijke overtuiging), dat wil zeggen: van een gemeenschappelijke overtuiging aangaande 's mensen bestemming en zijn verhouding tot de gemeenschap, zonder welke de Europese samen werking en de Europese eenheid een vaste grondslag ontberen?" Mattheus 24 Iemand vroeg mij in dit Za terdagavondgesprek iets te schrijven over het 25e uur Er is al te veel geschreven over dit boek vol van ondergangsstem ming. En wat helpt het te schreien over verspilde melk? Het is te laat zegt de schrijver, voor Europa, voor de wereld, zelfs voor Christus te laat. Elke discussie is dan uitgesloten, want het is met ons gebeurd. Stoker en machinist op de locomotief, door het rood-onveilig sein ge stoven met heel zijn dood ge wicht het ravijn in stortend, dis cussieren ook niet. Want nu is het voor alles te laat. De Roemeen Gheorghiu zegt stormachtig, wat jaren geleden, na de eerste wereldoorlog. Rai- ner Maria Rilke dichterlijk zei: „Want wij, waar wij voelen, ver vluchtigen; ach wij aad'men ons uit en weg..." Ondergangsstem ming. Niemand leeft steeds in dezelfde stemming. Wel leven wij allen, ongeacht onze stem ming, bij de werkelijkheid. B\j wat van God gegeven is. Chris tus, als Gods Woordvoerder con stateert feiten als Hij zegt: „He mel en aarde gaan voorbij, maar mijn woorden geenszins." Wan neer dan dat vergaan? Hij weer: „Van die dag en dat uur weet niemand (ook de waker Gheor ghiu niet) dan mijn Vader al leen." Wat moeten wij dan? Gaan wij er onherroepelijk aan? Zijn antwoord: „Waakt dan. want gij iveet niet in welk uur uw Heer komen zal." Wees be reid, want Hij komt. En van de ondergang maakt Hij opgang. Wij hebben het van Hem te verwachten, nu nog. Ook in dit uur. OBERMAN. Wie In de warme zomermaanden zijn dorst lest met een koele dronk u een van de Norton-pompen in de omgeving van Hoenderloo kan zich nau welijks indenken, dat een eeuw geleden de weinige mensen, die In deze streek woonden het water soms tot in verre omtrek moesten halen. Toch was dat nodig, want bij dit Vcluwse gehucht stond in een dal slechts een enkele ton om het regenwater op te vangen. Was de voorraad uitgeput, dan moest men zich tevreden stellen met het slechte water uit de heide- poelen. Vier-en-twintig gezinnen woonden er toen ds O. G. Heldring uil Hemmen er op een voetreis, die hij samen met ds Graadt Jonckers maakte, belandde, in hutten van heideplaggen. De enige winkelwoning was ge deeltelijk van steen opgetrokken. De bodem was arm maar als de grond goed zou worden bewerkt zouden rogge en aardappelen er toch een goede kans maken, In het gesprek dat ds Heldring met de winkelierster had, kwamen drie wensen naar voren: een put, een school cn een kerk. genomen, m beslag genomen en nr de oorlog hebben de Canadezen er gehuisd. Op 29 December 1945 wer den ze vrij gegeven Maar de druk kerij was geheel en de smedeiij half afgebrand. Dat was een derl van de oorlogserfenis, want alle; moest worden gerepareerd en op geknapt. Daaraan is men toen met hulp van de jongens snel begon nen en deze zelfwerkzaamheid aar hun eigen gebouwen heeft een goede invloed gehad. Ruim 250 jongens zijn er than; ondergebracht. Bovendien zijn er 90 in gezinnen over het land ver spreid en met de jongens die op proef thuis zijn of voorwaardelijk ontslagen, vragen een 400-tal de aandacht van het personeel. De viering van het jubileum zal op de eigenlijke herdenkingsdag (7 Februari) slechts in zeer intieme kring plaats hebben. In de nazomer volgt dan een meer publieke vie ring. Bijna even erg als het gebrek aan water was het gebrek aan goed onderwijs. De ouders konden de kinderen niet naar Beekbergen sturen omdat de vele zandstormen dat te gevaarlijk maakten. Toen ds Heldring zijn voetreis vervolgde en de Franse Berg af daalde hoorde hij in de geest klok ken luiden. Hij beschouwde dit als een profetische klank dat de kerk er zou komen. Dank zij de pogin gen van ds Heldring kwam in 1841 een put tot stand en groot was de vreugde toen deze aanwinst voor het dorpje in gebruik kon worden genomen. Ds Heldring was zelf aanwezig, hij putte water en hield ter gelegenheid van deze gebeurte nis een mooie preek. Vijf jaar later ging een andere wens in vervulling. Toen kon de school worden geopend, waar meester Gangel zijn zegenrijke ar beid begon. Want bij lesgeven al leen is het niet gebleven. Een jaar later reeds nam de meester een meisje in huis, dat uit de strafge vangenis te Gouda was ontslagen en dat nu weer moest worden op gekweekt voor de maatschappij. Na dit meisje kwamen al spoedig meer meisjes en jongens een schuilplaats bij meester Gangel zoeken. Na 1848 gingen de meisjes naar Zetten. De stroom van jon gens, die aan de pacdagogische zorgen van de Hoenderloose onder wijzer werden toevertrouwd hield echter aan in 1849 had hij 46 kinderen in huis en weldra werd het huis van meester Gangel. te klein. Het gevolg was dat het door gangshuis werd gesticht, waarvan Gangel in 1851 directeur werd. In dat jaar telde het dorp Hoenderloo 320 inwoners, die voor het meren deel in stenen huizen woonden. De Stichting Hoenderloo is een vrucht van het Réveil en haar eerste di recteur was een man van grote gaven, verborgen heldendom en trouw, die naast zijn onderwijstaak ook nog tijd vond voor ziekenbe zoek en bijbellezingen. Na de Kinderwetten van 1901, die in 1905 in werking traden, is het werk sterk gegroeid. Hoender loo behoorde tot de eerste particu liere instellingen die z.g. regerings kinderen opnamen. Steeds weer is getracht het hart van de jongen te raken, een vriend van hem te worden, opdat hij la- ler met dankbaarheid aan zijn ver blijf in Hoenderloo zou kunnen te rug denken. Hij wordt in de stich ting klaar gemaakt voor de maat schappij, zodat hij daar als een goed vakman zijn brood zal kun nen verdienen. In de oorlogsjaren hebben de Duit sers de gebouwen van Hoenderloo, die in de loop van de jaren een steeds groter omvang hadden aan- Bij A. XV. Bruna en Zoon verscheen Doolhof In Texas, waarin zij die van de prairie met schietende comboys, schur- kerige boeven en schone maagden hon den. hun hart kunnen ophalen. Ook in dit Doolhof wordt weer heel wat kruit verschoten, voordat de altijd waakzame cowboys hun belagers op de vlucht heb ben gejaagd. Maar voor het zover is. moet men wel stalen zenuwen hebben, want de spanning wordt wel tot het uiterste opgevoerd. Hoe kan het ook an ders. als men weet dat de schrijver Zane Grey heet. „Psycho-thcraple en zielszorg" heet het boek dat dc doctoren C. W. du Boeuff en P. C. Kuiper schreven, en dat uitgegeven werd bij de Erven J Bijle- vcld te Utrecht. Bijleveld heeft reeds een hele reeks werken uitgegeven op het gebied van psychologie en paedago- gie. en wat w-ij er tot nu toe van zagen geeft weinig hoop. Dit boek wil „dienst baar zijn aan de Kerk", en jonge pre dikanten datgene omtrent de psycho therapie bijbrengen, wat zij moeten we- len wanneer zij „hun huls- en zieken bezoeken en hun catechctlsche arbeid verrichten". Wij vrezen het ergste, indien jonge predikanten Inderdaad deze weg op zou den gaan. Er zijn predikanten geweest, met name ln Duitsland, die het ver brachten in de psycho-analyse cn tal van succesrijke analyses verrichten Maar een mengsel van zielzorg zoals d« predikant die voor zijn rekening dient te nemen, en psycho-therapie zoals de analiticus die verricht, kan slechts fa taal zgn. In 6tede van een strenge scheiding te bevorderen werkt dit boek de verstrengeling ln de hand. Van Johan Fabriclus verscheen ln de ..Leeuwen-serie"' de vierde druk van „Leeuwen hongeren In Napels". Boei end vertelt Fabricius in deze roman over een circus, dat gedwongen wordt zijn levende have te verkopen, nvc: Saul, de leeuwentemmer, die een bitte re strijd voert om zijn leeuwen in bet| door d© honger geteisterde Napels ln leven te houden en die tenslotte, door uiterste nood gedreven, een contact tekent voor een pompeuze Amerikaans', show. Het Is een dynamisch en ln uits:c"| kende verteltrant geschreven boek, da' verscheen by H P Leopolds Uitgever: mij. N.V. te 's Gravenhage.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4