TABSVENSTER Voortaan ook cultureel contact met Rotherham Matthaeüs-passion in de St Joriskerk Nieuw gebouwencomplex Pon vordert snel Bouw kleuterschool aan Zonnebloemstraat Willem van Iependaal over .Recht en Samenleving Sportuitwisseling nu ook op breder basis Noteert U even Opdracht aan W J. v. Dam Financiële opzet voor toekomst Annie Hermes Schoolbouw bij woonwagenkamp Din?3ag 20 Februari 1951 (Van ccn onzer verslaggevers) Er bestaat in de kringen van de Amersfoortse Sportstichting een ernstige wil, om de sportuitwisseling met het buitenland voor de deelnemers zo gevarieerd mogelijk te maken. Die indruk kregen wU. toen de directeur van de Amersfoortse Sportstichting, de heer B. Verschuur, ons Maandag middag tijdens een persconferentie een en ander vertelde over de zomer- plannen van de onlangs gevormde commissie ..Buitenlands Contact". Het is een verheugend verschijnsel, dat ditmaal ook het culturele clement in deze uitwisseling aan bod komt. Zoals wü reeds eerder berichtten, gaat de Amersfoortse Orkest Vereniging namelijk een trip naar Engeland maken. Het is de Amersfoortse Gemeenschap, die als gedelegeerde in het Comité, deze culturele uitwisseling wil bevorderen en uitbreiden tot andere takken van het stedelijk cultureel leven. Samenwerking tussen AS en AG De commissie „Buitenlands Con tact" werd in November van het vorige jaar gevormd. In de commis sie hebben zitting de heren B. Ver schuur, voorzitter; R Groenenberg (Amsvorde); A. H. Kuiper (Neptu- nus); K. Berends (Olympia); terwijl de directeur van de Amersfoortse Gemeenschap, de heer A. J. Jansen als vertegenwoordiger van de cultu rele groepen uit onze bevolking aan het Comité werd toegevoegd. Vrijdag 1.1. heeft deze commissie voor de eerste maal met een aantal afgevaardigden van de bij de A. S. aangesloten verenigingen gesproken over de fundamentele problemen, die aan uitwisseling met het buiten land ten grondslag liggen. EEN PROBLEEM Het grootste probleem blijken de financiën. Met de ontvangst en recreatie van buitenlandse gas ten gaan grote financiële offers gepaard, die- volgens het Neder landse sportbestel bijna niet te dragen zijn. In Rotherham. waarmede Amers foort nu reeds enkele jaren een zeer nauw sporlcontact onderhoudt, is dit probleem niet zo moeilijk. De voetbalwedstrijd tussen Rotherham United en het Amcrsfoorts Elftal bracht enkele jaren geleden bijv. 550 (f 6000) op en deze gelden verdwenen -onmiddellijk in de grote .sportuit wissel ingspot". Toen Amersfoort de voetballers uit Rotherham ontving, moest het comité hier de 7 -gelse profs vol gens de door de KNVB vastgestelde voorschriften behandelen en dat be stond hierin; een duur leven in een hotel Gevolg: de recette van de wedstrijd werd door de profs opge soupeerd. Het zijn deze feiten, die de Amersfoortse Sportstichting hebben doen besluiten, niet langer een prof voetbalclub in de sportuitwisseling te betrekken. Ook heeft de onlangs gevormde commissie een modus vivendi willen vinden tussen de „zwakken" en „armen" in de sport, instede de fi- nancieel-armlastigc en de financieel draagkrachtige verenigingen. Waar om zou de één rijn reis naar het buitenland vergoed kunnen krijgen, omdat de sport die hij beoefent, toevallig veel geld in het laatje brengt, en de ander, die deelneemt aan een „niet-kijksport". zijn reis zelf moeten betalen? De commissie „Buitenlands Contact" is van me ning. dat de netto-baten van alle sportontmoetingen, die plaats vinden binnen het kader van de sportuit wisseling, moeten vloeien in een centrale pot. waarover de commissie het beheer voert Uit deze pot kun nen recreatiekos'en en andere kos ten .ijdens het verblijf vdn buiten landers in onze stad worden bestre den. terwijl tevens de mogelijkheid wordt geschapen aan sommige fi nancieel minder draagkrachtige sportlieden, een subsidie op de reis kosten te verstrekken. De commissie ..Buitenlands Con tact" stelt zich voorts ten doel, „het leggen van sport- en culturele con tacten in het buitenland om voor de plaatsehjke verenigingen mogelijk heden te scheppen deel te hemen aan dit internationale contact". De commissie blijft van oordeel, dat in ernationale uitwisseling slechts succes kan hebben, wanneer het niet beperkt blijft tot een stad, zoals thans (Rotherham). T VLOT NIET De poging om de Deense stad Odense in het uitwisselingsschema te betrekken, is tot nu toe met weinig succes bekroond. De voet balploeg kan zoals wij reeds eerder meldden - i.v.m. de Deense voetbalcompetitie, niet komen. Of de zwemmers komen, is nog niet bekend. De commissie is van mening, dat sportuitwisseling met Odense slechts succes kan hebben, wanneer de Denen overtuigd worden van de ideële achtergrond van de sport en culturele uitwisseling. Om hen daarvan te overtuigen wil de com missie binnenkort een sportdeputa- tie uit Odense voor een conferentie in onze stad uitnodigen. De Amersfoortse sportbevolking staat deze zomer evenwel een inte ressant programma te wachten. Zwemmers, musici en wielrenners uit onze stad zullen Rotherham be zoeken en motorrijders, tennissers, korfballers, tafeltennissers, badmin- tonspelers en schutters zullen in Rotherham de kleuren van onze stad hoog houden. Aan de hand van de volgende sug gesties. is door de commissie het volgende programma vastgesteld: Op 19 Juli arriveren in onze stad 16 motorrijders. Deze vertrekken weer op 24 Juli. Op 21 Juli arriveren nogmaals 16 motorrijders en voorts 12 tennissers en 12 badmintonspelers. Deze groep blijft tot 27 Juli en wordt op 28 Juli d.a.v. afgelost door 20 korfballers (sters). 12 tennissers en 12 schutters. Deze groep blijft tot 7 Augustus. In totaal bezoeken deze zomer dus 100 sportmensen uit Rotherham onze stad. Voorts wordt deze zomer een be gin gemaakt met de culturele uit wisseling. Zoals wij in onze editie van Maandag reeds meldden, brengt de Amersfoortse Orkest Vereniging van 7 tot 15 Augustus een bezoek aan Rotherham. Op 12 Augustus wordt in Rotherham geconcerteerd en voorts wil men nog concerteren in Derby, Leicester en Nottingham. OOK EEN B-PLOEG Van 25 Augustus tot 5 September gaat een Amersfoortse B zwemploeg van ongeveer 30 zwemmers naar Rotherham. Een A zwemploeg kan men dit jaar niet uitzenden, omdat Neptunus (uit welke vereniging de beste zwemmers voortkomen) om streeks die tijd een trip naar Frank rijk en België maakt. Overigens hoopt men door de uitzending van een B-ploeg de zwemmers, die niet tot de „topmensen" gerekend kunnen worden, een kans te kunnen geven. Immers, zij komen meestal op het tweede plan. Een ploeg van 15 Amersfoortse wielrenners zal in Juni of begin September een bezoek aan Rother ham brengen. Omdat AMHC geen interesse meer heeft voor uitwisse ling met Rotherham. heeft de Amersfoortse Sportstichting op ver zoek van de hockeyers in Rother ham dit sportcontact overgedragen aan de Kieviten uit Wassenaar. Tenslotte gaat waarschijnlijk nog een badmintonteam uit onze stad een bezoek aan Rotherham brengen. Behalve deze evenementen, die door de Amersfoortse Sportstichting voor de eerste maal dit jaar in sa menwerking met de Amersfoortse Gemeenschap, worden voorbereid, staan verscheidene ontmoetingen met buitenlandse clubs op het pro gramma, die zijn ontstaan door de activiteit der verenigingen. Zo gaat Neptunus met het Deense AGF een tiendaagse tour naar België, Frank rijk en Zwitserland maken en ont vangt de andere plaatselijke zwem vereniging AZ en PC in Mei een Zwitserse zwemploeg. (Van een onzer verslaggevers) De uitbreiding van Pon's Automobielhandel aan de Arnhemseweg vordert gestadig. Binnen het door dc Lange Beekstraat en de Arnhemseweg om sloten terrein, waar voorheen garage Van Hamcrsveld cn Van Dijk's Steen houwerij waren gevestigd, is dc laatste maanden in ijltempo gewerkt aan het nieuwe gebouwencomplex. In Mei hoopt men de nieuwe bedrijfsruimte in gebruik tc kunnen stellen. GRAND THEATRE tot en met 21 Fe- bruarl Het leven gaat verder". 14 jaar. 2.10. 6 45 en 9 uur. Donderdag 22 Februari, aanvang 8 uur: „Het Vrije Toneel" voert op: „Meeuwen boven Sorrento". Jubi- leumvoorslelling van Cor Ruys. CITY THEATER: .Gekooide meisjes" 18 jaar. 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER„De Drie Musketiers". 14 jaar. 2.30 cn 8 uur 20 FEBRUARI- Leerkrachtenuitvoering Toonkunst. Mozartavond tb.v. de TBC-bcstriJdlng. Amicitia. 20 uur. 20 FEBRUARI. Gemeenteraad 21 FEBRUARI: Gemeenteraad 21 FEBRUARI Kath. Cult Centr.. Jut. J. A Jongenelen „Het leven en zijn spiegel net zien en waarderen van schlldci tjen" Bergbotel. 20 uur. 21 FEBRUARI. Uitvoering gymn. ver- Oranje Amlcltla. 20 uur 21 FEBRUARI Hum. Verb.; Ir. P. Schut „Het oude en nieuwe China" Franki's Lunchroom. 20 uur 22 FEBRUARI Uitvoering Mattheüs Passion St. Joriskerk. 19.30 uur. 22 FEBRUARI Bijeenkomst R.A.O., Markthal. 20 uur. 23 FEBRUARI: NLTB. kring Eemland. bijeenkomst, geb Vrljz. Herv.. 20 u- 23 FEBRUARI. Chr. Overheidsperso neel. feestavond Wljkgebouw L Costcrplein. 20 uur. 23 FEBRUARI Amersf. Gemeenschap, lezing Vic Bruyn over Nw Guinea 24 FEBRUARI- Ringdng lmmanuél. Markthal 14 uur. 24 FEBRUARI Variété met Heintje Da vids In Amicitia. 20 uur. 24 FEBRUARI; Feestavond „Con Amo- re". speeltuingebouw Soesterkwar- tier. 20 uur. 24 FEBRUARI Sollstenfestival P.TT muziekvereniging. 's Prinsenhof. 14.30 uur. 25 FEBRUARI: Humanistisch Verbond, dr W Kraak „Humanisme en Mu ziek". Hotel Franck (Stationsplein). 20 uur 26 FEBRUARI- Sportfondsenbad Neptu nus 2—DKR 2 (heren). 19.45 uur. 26 FEBRUARI- Smalfllmavond Inst. v. Volksontw.. geb Vrljz Herv 20 uur 27 FEBRUARI Sportfondsenbad AZ en PC 2—Neptunus 2 (dames). 20 uur. Nachtdienst Apotheken; Fa. Kok en Zoon, Langestraat 74, tel. 3677 en Java Apotheek, Leusderweg 212, telefoon 4887. De ruime hallen, die uit beton, glas en ijzer worden opgetrokken, worden voornamelijk bestemd voor opslag van nieuwe automo bielen en magazijnen voor auto onderdelen. Voor het nieuwe ge bouw komt een groot plein van 50 meter breedte. Daar kunnen de auto's parkeren, die service behoe ven. Er komt een ruime werk plaats, waarin dag- en nacht ser vice wordt geboden aan de Amers foortse en doorgaande automobi listen. Een belangrijke verbetering, wanneer men bedenkt dat het fa briekscomplex van de firma Pon aan de geprojecteerde rondweg komt te liggen. Bij de fabriek komt voorts nog een grote showroom en voor de werknemers wordt een ruim cn fraai geoutilleerd schaftlokaal ge bouwd. In dit lokaal zal de Amers foortse kunstschilder Willem J. van Dam wandschilderingen aan brengen. Voorts wordt er nog een ruime werkplaats gebouwd, waarin de 100 Nederlandse Dealers van de Volkswagen hun opleiding zullrn genieten. Na de voltooiing der uitbrei dingswerkzaamheden, die volgons de plannen van ir. S. Pothoven door de fa. T. van Hoogevest N.V. worden uitgevoerd, zal de firma Pon de beschikking hebben over 5500 m2 méér plattegrond-opper vlakte, exclusief de verdiepingen. Alleen het magazijn beslaat reeds een oppervlakte van 1500 m2 Tengevolge hiervan zal het perso neel van Pon's Automobielhandel een uitbreiding met 40% onder gaan. Wanneer de gebouwen (waarschijnlijk) in Mei in gebruik kunnen worden genomen, is de Kringcompetitie waterpolo In het Sportfondsenbad speelde het rcscive-hcrenzevcntal van AZ cn PC Maandagavond voor de kringcompeti tie tegen Flevo 1 uit Nijkerk. Onze stadgenoten wonnen met 8—1. Voor de Van Duyllbekercompctitie speelde het Utrechtse Zwemlust tegen de ADZ uit Amsterdam. De Utrechtse meisjes werden voor verder bekeren uitgeschakeld, omdat zij in de club van Annie de Groot met 6—0 de meer deren moesten erkennen. Een overzicht van de uitbreiding van Pon's Automobielhandel aan de Arnhemseweg. (D.v.A.-Archifoto) heer Pon nog niet klaar met zijn uitbreidingsplannen. Waarschijn lijk zal hij dan nog in een ander deel van de stad het Soester- kwartier een filiaal van zijn fa briek vestigen. De firma Pon heeft namelijk reeds sedert geruime tijd met een tekort aan opslag- en werkruimte te kampen. Behalve alleen verkoper van de Duitse Volkswagen, is de firma Pon o.m. nog importeur voor Nederland van de Federal-vrachtauto's: de Diesel vrachtwagens: de Diesel-trucks: de Porsche-sporlwagens en de Conti- nental-autobanden. 1517. Na enkele ogen blikken komt Rob weer bij. Hij kijkt nog een beetje suf om zich heen en herinnert zich eerst niet. wat er is gebeurd. Maar dan schiet weer een stekende pijn oor zijn linkerarm en hij weet weer wat hem is overkomen. De windhoos is voorbij getrokken, maar de storm woedt voort. Vóór alles móet hij er nu voor zorgen, dat hij zijn schip stuur baar houdt. Met veel moeite begint hij een zee-anker in orde te ma ken, maar dat valt niet mee bij deze hoge zee en dat met één arm. Na een paar uur zwoegen is DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB anker echter toch klaar. Deel 17: DE IVRAAK VAN DE ZWARTE TOVENAAR IS verschenen Een nieuwe avonturenreeks van KAPITEIN BOB. PrUs 75 Verkrijgbaar bg onze agenten en oezorgera en bu onze administratie, Snouckaert laan 7. Amersfoort. onrendabele bouwkosten en huur kosten. voorzover die een bedrag van f 480.— per lokaal per jaar te boven gaan. De te bouwen kleuterschool aan de Zonnebloemstraat zal drie klas selokalen en een speellokaal bevat ten. De school kan 's winters wor den verwarmd met „gasojars In een uitvoerig schrijven geven B. en W. de Raad in overweging: 1. een crediet ad f 76.800.— be schikbaar te stellen voor de bouw van een kleuterschool aan de Zon nebloemstraat; 2. in principe te beslissen, dat de in de eerstvolgende jaren te bouwen kleuterscholen uitsluitend zullen worden bestemd ter vervanging van de lokalen, die in de scholen voor lager onderwijs in verband met de te verwachten toeneming van het aantal leerlingen voor het k'euter- onderwijs verloren gaan en in ver band daarmede; a. de onrendabele bouwkosten voor de bouw van deze scholen te bestrijden uit een fonds, te vormen op de kapitaaldienst der begroting en waarin jaarlijks voor het eerst in 1952 een bedrag van f 20.000wordt gestort. en ter aanvulling van de Subsi die-verordening bijzonder kleuter onderwijs tc besluiten, dat: b. de huurkosten van de op 1 Jan 1951 bestaande kleuterscholen boven een bedrag van f 480,per jaar per lokaal eveneens uit dit fonds zullen worden vergoed, voor het eerst in 1952; c. de scholen of klassen, die na 1 Januari 1951 door de schoolbestu ren worden gesticht of geopend overeenkomstig de bepalingen der Subsidie-verordening bijzonder kleu teronderwijs wel in aanmerking zullen komen voor het gebruike lijke subsidie uit de gemeentekas, doch niet voor een bijdrage uit het onder a bedoelde fonds voor Van de vocale solisten, die a.s. Donderdag in de St. Joriskerk me dewerken aan de uitvoering van de Matthaeus-passion hebben er drie nog niet ecrder~te Amersfoort in dit werk gezongen, t.w. de alt Annie Hermes en dé baszangers Mijne Pot (aria's) en Henk Kwakkel (kleine partijen). Annie Hermes behoort tot de grootste altzangeressen, die ons land bezit. Ze heeft na de oorlog ook in het buitenland naam gemaakt. Aan vankelijk studeerde zij piano, maar weldra bleek, dat zij over een prach tige zangstem beschikte en koos zij de loopbaan van zangeres. Zij stu deerde aan het Amsterdamse Con servatorium bij mevr. Rose Schön- berg. Na haar eindexamen debuteer de zij op een solistenconcert van Toonkunst te Nijmegen. Zij studeer de nog verder bij Willem Ravelli en Meta Perleberg. begon langzamer hand naam te krijgen tot de oorlog haar carrière onderbrak. Daarna trad zij zeer veel op. niet grote orkes ten en onder vermaarde dirigenten o.a. Henri Tomasi, Carl Schuricht en Leonard Bernstein. Ze zong verder o.a. in Zwitserland. Spanje en Indo nesië. In Juni van dit jaar treedt Annie Hermes. in Salzburg op in „Dc Messias" van Handel. B en W. stellen de Raad voor aan het R K. kerk- en schoolbestuur St. Henricus in eigendom over te dragen een perceel grond aan de Soesterweg nabij de Barchman Wuylierslaan. Het ligt in de bedoeling van het schoolbestuur Ier plaatse twee schoollokalen te bouwen bestemd voor het onderwijs aan kinderen van woonwagenbewoners. Het terrein ligt in de onmiddel lijke nabijheid van 't woonwagen kamp. Geen huiahoudlokaal in Chr. Nat. School? In ccn uitvoerig schrijven aan de Raad stellen B. cn W. voor geen mede werking Ie verlenen aan de inrichting van een huishoudlokaal in de Chr. Nat. School voor V.G.L.O. aan de Woestij- gerweg. B. en W. zijn van mening dat voor deze tak van het onderwijs gebruik kan worden gemaakt van de in dc ge meente bestaande huishoudscholen. Dc- ze regeling voldoet althans op het ogenblik zeer goed. Meisje loopt enige verwondingen op Toen Maandag de bestuurder van een vrachtauto op de Arnhemseweg. nabij perceel 199 zijn wagen wilde ke ren. naderde de 14-jarlgc K. uit Leus- den, die achterop zijn fieis zijn vijf jarige zusje Wiliie vervoerde. Dc be stuurder wachtte om de jongelui te la ten passeren. De jongeman haalde bij de auto te scherp uit met het gevolg dat zijn zusje met 'net gezicht in aan raking kwam met de lading pijpen, die achter uit de auto staken. Met een snijwond aan het hoofd en schaafwon den aan de lip werd Willie met een auto van de G.G. cn G.D. naar het St. Elizabeth's Ziekenhuis vervoerd. Na te zijn verbonden kon zij naar haar woning worden gebracht. Verbouwing van RK BLO-school Om de definitieve huisvesting van de RK. school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Lange Berk straat mogelijk te maken, vragen B. en W. de Raad een crediet van f 20.850 beschikbaar te stellen. De hoofdenkamer zal worden in gericht tot lokaal voor huishoudelijk onderricht (f 200.—) en voorts die nen voorzieningen en veranderingen te worden aangebracht in vijf les lokalen (f 15 500. B. en W. stellen voor een er. an der in eigen beheer uit te voeren. Burgerlijke Stand GEBOREN. Elisabeth, d. v. D v. d. Wal en P M. E Bol; Cornelis Adrla- nus. z. v. J. B v. d. Blankevoort en M. C. Christiaanse Gerrit Adrianus. z. v. J. H v. Zee en A Spiering; Afoyslus Johannes Joseph Maria. z. v. G. P. Ruijsscnaars en A J. Lisman; Elisa beth Sjouke Marijke, d. v. J. v. Dijk en F W. v. Ooik GETROUWD: G. D. Lankwarden en A. C. Meijer. .OVERLEDEN: Jacobus Bernardus van den Bogert, 57 jr.. gch. m. J. J. Beke: Tcunis van Schaik 46 jr.. geh. m. C. WagtHendrikus van den Berg. 15 jr. (Advertentie LM.) Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat I de huid zich kan herstellen. I Uitvoering door een prachtig ensemble Donderdagavond geeft het ver sterkte koor der Toonkunst-Orato- riumvereniging te Amersfoort weer haar jaarlijkse uitvoering van Bachs Matthaeus-passion. Het medewer kende orkest is ditmaal het ver sterkte Nederlands Kamerorkest van Sani Swaap te Den Haag. Öaar de concertmeester Wirn dc Soetc onge steld is .zal waarschijnlijk Sam Swaap Het viool-obligaat spelen. Over de Matthaeüs-passion zelf en haar grote waarde voor onze cul tuur behoeven wij weinig meer te zeggen. Bij vorige gelegenheden is daar uitvoerig over geschreven. De meeste vocale solisten van het vo rige jaar treden ook nu weer op. De nog jonge tenor Gerard dc Vos uit Hilversum, die het vorige jaar zo'n uitstekende indruk maakte, zingt ook thans de partij van dc Evangelist, die het lijdensverhaal vertelt en de verschillende andere figuren inleidt. In de eerste plaats moet dan de Christus-partij ge noemd worden, waarvan Otto Cou perus in Amersfoort de vertrouwde en indrukwekkende vertolker is ge worden. De sopraansoli worden ge zongen door Dora van DoornLin deman. de altsoli door Annie Her mes. Laatstgenoemde, een der groot ste altzangeressen die ons land mo menteel bezit, treedt ditmaal voor het eerst in onze stad in de Mat thaeüs-passion op cn kan als een belangrijke versterking van het ensemble beschouwd worden Zij, die haar prachtige zang beluisterd hebben in het Bachconcert. dat Toonkunst destijds hier ter plaatse gaf. zullen dit onderschrijven. Dan zijn er nog de kleine vocale partijen. Dc tenorsoli worden ook nu weer door Reinhardt van Rand- wijck gezongen. Er komen voor Amersfoort twee nieuwelingen op het podium. Rom Kalma zingt de bas-aria's. Henk Kwakkel zingt de kleine baspartijen (Petrus. Pilatus enz.). Henk Kwakkel is een Amers foortse onderwijzer. 32 jaar oud, die sinds enige jaren de zang als vak studie beoefent en het vorig jaar voor het Staatsexamen solo-zang slaagde. Hij is al eerder als leider van het jongenskoor in de Mat thaeüs-passion opgetreden. Er staat Donderdagavond a.s. een prachtig ensemble klaar in de St. Joriskerk om de verheven muziek van Bach ten gehore te brengen. De leiding berust weer bij A. C. Schuurman en H. Hulsman zit aan het orgel. HENK KWAKKEL kleine partijen. SEC-protest komt in behandeling Het door SEC aangetekende protw inzake de wedstrijd Quick—SEC z Zaterdap 24 Februari door de prote» commissie van de KNVB in Caf. Restaurant Royal" te Utrecht word? behandeld Ook over een door Z'ai luwen Vooruit Ingediend protest v« de wedstrijd Amsvorde—Zwaluw Vooruit zal dan de beslissing word: genomen. Overschrijving naar Hercules Naar uit „De Sportkroniek" bij; heeft C. J «rits (een neef van de ïe kende H.V.C.-keeper) ovetschrtyvft aangevraagd van H.V.C. naar HercoJü NIEUWE SPORTLEIDERS Te Overveen aan het Central instituut voor de opleiding va sportleiders slaagden voor het exi men tot het verkrijgen van de bt voegdheid „Algemeen sportleider de heren E- Jansen te Zuilen, 1 W. Groeneveld Nieuwaal te Ameri foort en J. Haima van de Wal Utrecht. r Uitspraken Utrechtsi rechtbank UTRECHT. Wegens verduil tering, subs, heling van hoevee heden vleeswaren ten nadele v« een Vleeswarenfabriek, veroo; deelde de Utrechtse Rechtbank he den twee fabrieksarbeiders i Amersfoort tot respectievelijk tie maanden gevangenisstraf met a! trek, waarvan vijf maanden voor waardelijk en acht maanden me aftrek, waarvan vier voorwaarde lijk. Wegens heling in dezelfde za« werd aan een winkelier van mestibleswaren zes maanden g« vangenisstraf met aftrek opgeleg: waarvan drie maanden voorwaai delijk. Wegens diefstal veroordeeld de Rechtbank een 24-jarïge i zonder beroep tot zes maanden vangenisstraf met aftrek vanvoa arrest, waarvan vier maande voorwaardelijk. Mijne Pot vervangt Rom Kalma De bas Rom Kalma treedt niet c in de Matthaus-Passion uitvoerin van Toonkunst. Hij zal worden ver vangen door Mijne Pot, die dus bas-aria's voor zijn rekening neerfi 5? Willem van Iependaal, bekend publicist en schrijver van zo menig radio-hoorspel sprak gisteravond voor het Instituut voor Volksont wikkeling. In afwijking van het in het pro gramma vermelde onderwerp, be handelde spreker: Het Recht en de Samenleving Het is deze materie waarmee de heer van Iependaal zich reeds geruime tijd intensief heeft bezig gehouden, een stof overigens welke hem reeds vanaf zijn jon gensjaren interesseerde en die hij op de van hem bekende wijze sma kelijk weet voor te dragen, met een sterk humoristische inslag, maar zonder de ernst van de zaak daar bij uit het oog te verliezen. Want de discrepantie, die er. volgens spreker, tussen de maatschappij en het geldende recht bestaat, noemt hij een ernstige zaak in onze sa menleving. Spreker begon met vast te stellen, dat de morele begrippen der men sen zich wijzigen naar de tijd. waar in zij leven en ook sterk beinvloed Gevonden voorwerpen Van 16 t.e.m, 19 Februari 1931 zijn dc volgende gevonden voorwerpen aangegeven Bruine ceintuur; rood met wit kinderwantje; boodschappen tas niet inh.; gummi dek rode auto ped; hoofddoek; actetas: beige want: Daar kinderwantjes; kip: rode want; huissleutel; ktndcrmuts; groen met witte handschoenportemonnaie met lnh.; damesrijwiel; bruine kinderwant; grijs-paarse kinderwant; duimstok; wit-blauwe kinderwant. Op de thee A/U weten wij 't. Een 1 mens kan beter op de thee dan op de koffie ko men. Zo wijs zijn we se- dert gisteravond. Waarom maken rue nu juist van ons kopje koffie zoveel vak werk? Waarom drinken we doorgaans onze thee als een verbeterde uitgave van slootwater? Daarin moet nu einde lijk eens verandering ko men. Welnu, we zijn op de goede weg. Het Thee Ad vies Bureau is actief. Be halve de slagzinnen ,,'t Bier is weer best" en ..Ha, daar is Boffie met de koffie" zeggen we voortaan ook „De thee is Okay". Nou ja, het is pas Okay als ,u zich houdt aan de wenken van het thce-advies-bureau. Het gaat niet aan zomaar een schep in een pot te gooien, water er op te gie ten en dan maar te drin ken, Voor een goede kop thee komt meer kijken. In 's Prinsenhof is daar gisteravond het een en an der over gezegd. De heer W. F. Moliën sprak voor een grote schare van win keliers plus aanhang over „hèt kopje thee". In groot moeders tijd wisten ze het geheiméén schepje thee voor een kop en dan een wolkje melk om er de juis te afwerking aan te geven. En dan dat schepje! Spring daar niet te licht mee om. Het moet de juiste maat hebben, huisvrouwen! En zo gaan de thee-voorlich ters door het land. Zij gie ten ons de wijsheid over thee met een lepeltje in en gelukkig want die kostelij ke drank is 't waard. „Dc claxon" In het maandblad van de Amersfoortse motor- cn automobielclub schrijft voorzitter E. P. Vacano in het Februarinummer „Het blijft goed gaan!" Hij vertelt, dat Mobi Vierdag 'n nieuwe stoorn- fiets heeft en een klein fietsje om de weg af te racen, dat Wim de Haas een speciaal apparaat heeft om op de weg uit te blin ken, dat er een team is om uit te blinken in kam- pioens- en bctrouwbaar- heidsritten, dat er een clubteam zal starten in de Tulpen-rallye. Dat is veel, heel veel, maar we laten het hierbij, want de Claxon puilt uit van 't nieuws. Solistenfestival Als u het puikje van de PTT-muzikanten wil be luisteren dan moet u Za terdag 24 Februari uw schreden richten naar 's Prinsenhof. Daar komen 's avonds 42 solisten bijeen van PTT-muziekverenigin- gen. Dit solistenfestival wordt georganiseerd door het Nederlands Verbond van PTT-vercnigingen, af deling muziek. Het spel van de solisten wordt be oordeeld door de heren Jos de Klerk en Gijsbert Nieuwland. rubriek „Weet u wel datschrijft Erel, dat de veteranen van Quick al sinds lang niet meer in de wei zijn geweest. We zijn benieuwd! Wie helpt? Er is weer een militair, ingedeeld bij de Genees kundige troepen, die graag 's avonds de beschikking zou hebben over een stu- deervert rekje. Ook deze jongeman is lid van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie. Wie kan deze natuur vriend aan een on'derdak helpen? - „Met die kabinetsformatie Quicknieuws kan Steenberghe Oud wor- „Quick". 't oudje onder onze voetbalclubs, maar daarom niet minder kwiek, houdt er een prettig lees baar clubblad op na. „Op timist" geeft in het Ja- nuari-F ebruari-nummer zijn mening over de strijd op de groene velden. Met blijdschap herinnert hij aan de klinkende zege op Zwaluwen Vooruit. In de den" zcl 't manneke morgen. Klop even aan 't Stadsven- ater. Tel. 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. worden door de omstandighede: waaronder zij verkeren. Met ti van voorbeelden toonde hij dit aa: waarbij de oorlogsjaren maar c de tijd daarvoor en de jaren, die op volgden hem het materiaal overvloed leverden. Het spreel vanzelf, aldus de heer Van lepe: daal, dat de maatschappij, dat samenleving zich dient te beschef men tegen hen, die haar redelijk grondslagen aantasten. De wijl waarop dit geschiedt echter, kan veel gevallen sprekers goedkeurir. niet wegdragen. Er is een objectir recht, maar de bepaling van d strafmaat hangt te zeer af van d persoonlijke inzichten der rechte: Er is bovendien de omstandigheid dat de overgrote meerderheid beklaagden voorkomt uit de mas van wat men het gewone vo!l pleegt te noemen, terwijl dit wone volk" nooit vertegenwoorü gers achter de groene tafel heel1 Daardoor ontbreekt bij onze recht spraak vaak het begrip voor achtergronden die de beklaagd' brachten tot de daden, waarvoor u terecht staan. Maar ook verschillende bepalif gen uit het geschreven recht zijn f oorzaak van. dat er soms zulk wanverhouding bestaat tussen d strafmaat en het delict. Met enke. frappante voorbeelden toonde h dat aan. terwijl hij er tevens aandacht op vestigde, hoe de stral wet aan uiterst bekwame juridisch! verdedigers de mogelijkheid bied vrijspraak te verkrijgen, waar tot elk primair rechtsgevoel bestrafhrJ als noodzakelijk moet erkennen. Achtereenvolgens behandelde sprj ker de procedure bij onze rechj spraak, de verdediging, het requ- sitoir, de cassatie-mogelijkheden ten slotte het verlenen van graü' aan een beschouwing te onderwe: pen. Veel van de fouten welke oW rechtspleging aankleven zijn, v0- gens Van Iependaal, gelegen ii structuur onzer maatschappij vele misstanden zullen niet verat? derd zijn. alvorens deze maatschap pelyke structuur veranderd is. Een overtalrijk publiek woone» de lezing bij. Monsterkorfbaltournooi De Technische Commissie van Christelijke Korfbal Bond heeft Tweede Pinksterdag de beschik)® gekregen over het terrelnencornp van het Sportpark „Btrkhriver verneemt Trouw Er komen 240 ,wilL tallen uit alle delen van het land J dag naar Amersfoort.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2