Dorps-politiek leidt tot zeer vreemde praktijken Hogere premies bij de ziekenfondsen? SIR PERCY Hulpvaar digheid Spoedig twee retour maan per projectiel Herstelbank streeft naar uitvoer-vergroting Benoeming wethouders wekt rumoer in Valkenswaard het C.N.V. ENAVO^^ Van tennisleraar tot oplichter Tekort in Hilversum plm f125.000 Jongen bij spel in molen gedood IS Be- ïldi Donderdag 22 Februari 1951 (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Zowel het provinciale bestuur als het departement van Binnenlandse Zaken slaan reeds geruime tyd met bezorgdheid de ontwikkeling van de gemeente-politieke toestand van Valkenswaard gade. Onlangs is door de Bossc rechtbank een schrijver van dreigbrieven, zeke re van der V. uit Borkel en Schaft, tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld en ter terechtzitting heeft de officier van justitie verklaard redenen te hebben aan te nemen, dat verdachte waarheid sprak toen hij bekende daartoe te zyn aangezet door een zekere Staals. Deze laatste is voorzitter van de raadsfractie van een nieuwe party buiten de K.V.P., licb noemende R.K. Gemeentebelangen, die negen van de vyftien zetels bezet en ook de belde wethouders, onder wie Staals, geleverd heeft. De samenwerking tussen deze ractie en de burgemeester van 'alkenswaard, mr A. van Hellen- :rg Hubar, is van het begin af rij slecht gewéést. Zo is bijvoor beeld door een ambtelijke sollici- ant verklaard, dat de wethouders em bepaalde eisen hadden gesteld :m voor een ambtelijke functie in lanmerking te komen. De commis- lans van de Koningin vond hierin r ZOEKLICHT OP Standpunt van ADAT kortelings het N.V.V. be kend heeft gemaakt, welke hou- iing het inneemt ten opzichte van :e moeilijkheden waarvoor het Ne- lerlandse volk zich op het ogenblik n in de naaste toekomst ziet ge leld, heeft ook Vt bestuur van het Ihristelijk Nationaal Vakverbond lelling genomen ten aanzien van e problemen van de dag. In een xtra-bestuursvergadering bewijs elk een betekenis men ook in deze ring aan 1 deze kwesties hecht eeft men dezer dagen de sociaal- conomische ontwikkeling en de ge- olgen daarvan voor ons volk in iet algemeen en de werknemers in iet bijzonder onder de ogen gezien. )e conclusie waartoe het bestuur de Chr. arbeidersbeweging :omt is deze, dat men de moeilijk- leden slechts het hoofd zal kunnen ieden door de inspanning van de ehele natie. Werkeloos toezien, ldus het C\N.,T.t zou betekenen, r'at e economische moeilijkheden „zich- elf" oplosten, doch dan op een ijze, die rampzalige gevolgen zou lebben. Afwerteling van de asten van het ogenblik op de toe- ';omst acht het C N.V.-bestuur uit 'en boze en met het oog op de toe- ;omstige werkgelegenheid meent iet voorts, dat nauwlettend zal noeten worden toegezien op de oelmatighcid der investeringen, leperking van het verbruik wel- ichl onvermijdelijk mag de ge- ondheidstoestand van ons volk niet chaden. Bovendien moet het luxe- in minder noodzakelijke verbruik dut iet eerst voor beperking in aanmer- ;ing komen. Niet alleen bij het olk. maar ook bij de overheid zal iprake moeten zijn van soberheid en lij zal er voor moeten waken, dat !e komende lasten op aanvaardbare !n sociaal-verantwoorde wijze door le verschillende groepen van ons olk worden gedragen. In dit op licht laat dus ook het C.N.V. een :eluid horen dat overeenkomt net hetgeen in het algemeen n brede lagen van ons volk als een ebiedende eis wordt beschouwd. ji tenslotte legt men er ook hier de ladruk' op. dat opvoering der ar- :eidsproductiviteit de meest aan- cvelehswaardige weg Is om de uidige en komende situatie tege moet te treden rkt (Advertentie l.M.) Veemarkthallen-Rotterdam Vrüdag 23 Februari 246e MAANDAGS Mn WOENSDAGS aanleiding zich persoonlijk met het geval te bemoeien. Intussen ontstonden er ook span ningen in de groep R.K. Gemeente belangen, die resulteerden in het ontslag van een der wethouders. Bij de verkiezing van een nieuwe wethouder ontstonden er strubbe lingen. omdat twee raadsleden een brief ontvingen waarin met geweld werd gedreigd als zij met op een bepaalde candidaat, favoriet van wethouder Staals, zouden stemmen. De veroordeling van Van der V. was hiervan het indirecte gevolg. De burgemeester heeft dit raadsbesluit aan de Kroon voor vernietiging voorgedragen en de benoeming van een nieuwe wet houder werd geschorst. Binnenkort kan de beslissing van de Kroon over de vernietiging van dit raads besluit worden tegemoetgezien. Het Eindhovens Dagblad, dat in een reeks scherp gestelde artikelen diverse onthullingen over de dorps politieke praktijken in Valkens waard deed, werd daarop aange vallen door het Valkenswaardse weekblad „Kcmpener koerier", waarvan de redacteur-uitgever in 1949 de groep R.K. Gemeentebelan gen mede heeft opgericht. Toen de „Kempener Koerier" in deze aan vallen ook de staatkundige integri teit van het Eindhovens Dagblad tijdens de bezetting betrok, diende de Eindhovense hoofdredactie een aanklacht wegens smaadschrift bij de justitie in. (Het Eindhovens Dagblad had reeds in Februari 1941 een boete van 15.000, plus gevangenzetting van een zijner medewerkers opgelopen wegens be lediging van de Rijkscommissaris en was wegens herhaalde gewaag de artikelen in Juni van dat jaar voor een maand geschorst en heeft in November 1941 zijn uitgave ge staakt, toen de bezetter het blad een fusie wilde opdwingen met de Eindhovense en Meierijse courant, waarvan de nieuwe directie poli tiek fout gebleken was). Ten slotte heeft wethouder Staals in de onthullingen van het blad aanlei ding gevonden tot een civiele pro cedure waarin hij 50.000 schade loosstelling eist, aangezien hij het vertrouwen in hem geschokt acht. Hij betoogt in zijn practijk als ar chitect en taxateur nadeel te onder vinden. Inmiddels is ons gebleken dat enige tijd geleden reeds de Eindhovense kantonrechter de ar chitect Staals geweigerd heeft als taxateur bij boedelscheiding. AMSTERDAM. Een 29-jari- ge tennisleraar is gearresteerd on der verdenking van oplichting en verduistering. In de zomer had hij een behoorlijk inkomen, maar 's winters was er weinig voor hem te verdienen. Hij maakte zich schuldig aan het uitgeven van on gedekte cheques, door Zaterdags bij bekenden te verschijnen als het girokantoor gesloten was. Hij wist zo geld te bemachtigen in ruil voor een cheque. Hij gaf ook on gedekte cheques bij levering van goederen en benadeelde voorts zijn schaakclub. In totaal zou hij zich plm. 1300 hebben toege- eigend. HILVERSUM. Crediteuren van het wegens betalingsmoeilijkheden gesloten Hilversums effectenkantoor Hasselaar, hebben een vergadering gehouden waarop het merendeel der belanghebbenden aanwezig was. Een der crediteuren deelt ons mede. dat aan de hand van de voorlopig op gemaakte cijfers het tekort vermoe delijk 125000 zou bedragen. In dien crediteuren accoord gaan met een minnelijke schikking zal onge veer 35 van iedere vordering kunnen worden uitgekeerd. Kinderen slachtoffer van het verkeer DEURNE De achtjarige Corry van Someren stak Woensdag zon der voldoende te letten op het na derende verkeer achter een boeren kar de rijweg over Door een vrachtauto werd zij gegrepen en vrijwel op slag gedood. Te Helmond werd Woensdagmid dag het driejarig zoontje van de fam. v. d. Heijden door een vracht auto aangereden en eveneens op slag gedood. Op zijn verjaardag onder een wagen en gedood HELMOND De 47-jarige voer man Van O. van een brouwerijwa gen te Lieshout, overkwam Woens dag, op zijn verjaardag, 'n noodlot tig ongeval. Toen hij op de vracht wagen wilde plaats nemen, is hij vermoedelijk misgestapt. Het paard trok echter aan en de man kreeg de wielen over zijn lichaam. Hij was op slag dood. In één jaar gereed ondanks scepsis van van diakenen (Van onze correspondent) ALMELO Met Pasen wordt in Hellendoorn een nieuw houten kerk je van de Baptisten-gemeente ge opend En de predikant van die ge meente. ds J. van Loo. heeft het zelf gebouwd. Een jaar lang heeft hij daar al zijn vrije tijd aan be steed. Toen indertijd het bouwplan ter sprake kwam. zagen de diakenen op tegen de hoge kosten. „Goed", zei dominee Van Loo toen. „ik wil die kerk zelf wel bouwen". „Dat speel je nooit klaar." zeiden de diakenen Maar dominee speelde het wel klaar, hoewel hij nog nooit andere handenarbeid had gedaan dan wat beeldhouwwerk. In het begin heeft hij wel drie dagen op de werktekeningen zitten studeren, vertelde hij ons. „Ik ben een leek en van die tekeningen be greep ik aanvankelijk niets Maar toen ik wat inzicht begon te krij gen. heb ik mij prima gereedschap aangeschaft en daarna begon het." Alleen bij het metselwerk voor de fundamenten en bij het stellen van de zware dakspanten heeft de domi nee hulp van vaklui gehad Een schilder zal het gebouw nu nog goed in de verf zetten en dan is het klaar. Want de dominee heeft in middels zelf ook al het tegelpad naar de Ingang gelegd. Een nieuwe 1100 tons graafmachi ne is geconstrueerd voor de (open) bruinkoolgroeve bij de Duitse stad Helmstedt. Met de bouw van de ze reusachtige machine, ongeveer S0 meter lang en 35 meter hoog, werd een jaar geleden begonnen. Vóór de machine haar eigenlijk Werk het delven van bruin kool kan beginnen, moet zij zich eerst door de zandheuvels 'n weg naar haar operatieterrein ba nen. Aangedreven door 40 eleclri- sche motoren met een vermogen van een millioen Watt elk. graaft zij bijna 800 kubieke meter per uur. De foto laat de enorme graaf machine tijdens het werk zien. Franse rechter spreekt Duitse officieren vrij PARIJS. Een Frans militair tribunaal heeft de gewezen Duitse generaal Fritz Rossum vrijgesproken Rossum was er van beschuldigd 13 Franse krijgsgevangen officieren, die na ontsnapping weer gevangen waren, in 1944 aan de Duitse politie te hebben overgeleverd. Twee van hen waren daarop met nekschoten terechtgesteld, vier waren opgehan gen en over het lot van de overigen tastte men in het duister. Twee an dere officieren werden eveneens vrijgesproken evenals een niet aan wezige officier. Een politieofficier werd bij verstek tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Bij de uitspraak van de vonnissen werd er luide van de publieke tri bune geprotesteerd. Prinses li ilhelmina bij „Kerk en Wereld" DRIEBERGEN Woensdagmor gen bracht Prinses Wllhelmina een bezoek aan de academie van de stichting .Kerk en Wereld". Zij woonde het college bij van pror Banning over het communisme. Daarna onderhield zij zich enige tijd met een aantal studenten. Vrijwillige verzekering zal exploitatie zelf sluitend moeten maken (Eigen bericht) I AMSTERDAM. Naar verwacht wordt zal de Ziekenfondsraad In zUn büeenkomst van vandaag tot een wijziging van de premie der vrijwillige I ziekenfondsverzekering besluiten, die zal neerkomen op een verhoging, die j voor sommige streken van het land zelfs zeer drastisch zal zUn. Een derge- I lük besluit is een gevolg daarvan, dat de vrijwillige ziekenfondsen voor het jaar 1950 niet meer zullen mogen rekenen op een bUdrage uit het zogenaam de Vereveningsfonds der verplichte verzekering, die in afwachting van een nadere regeling van het zickenfondswezen door de overheid in de afgelopen jaren werd verstrekt. Motorrijder gedood bij botsing met vrachtauto ROOSENDAAL. Woensdag;- avond is de motorrijder N uit Wouw tegen een stilstaande vracht auto gereden en daarbij op slag gedood. De vrachtauto stond vol gens de voorschriften verlicht langs de weg geparkeerd. (Advertentie l. M.) de volmaakte v itqinia siqacet N.V. CIGARETTES IMPORT COMP. A. J. BLOK - SCHEVENINGEN Het aantal vrijwillig verzekerden, dat tot voor kort 2.4 millioen be- droeg, is thans tot 2 millioen inge krompen. doordat zij die onder de Noodwet-Ouderdomsvoorziening val- len, alsmede enkele andere kleine categonen. onder de verplichte ver zekering zijn gebracht. De sterk ge stegen kosten der geneeskundige verzorging zijn er de oorzaak van, dat de premie, die na diverse ver hogingen het vorige jaar op 30 cent per betalend verzekerde werd ge steld. nog steeds niet toereikend was en door de zoeven geschetste ontwik keling voor 1951 zeker niet toerei kend zal zijn. Aanvankelijk had de overheid op de begroting voor 1951 een bedrag I van 5 millioen als subsidie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering uitgetrokken. Na besprekingen met de ziekenfondsen heeft zij er later i in toegestemd deze subsidie tot I f 10 millioen te verhogen, aangezien anders de vereiste premie niet zou kunnen worden opgebracht door die genen voor wie de ziekenfondsverze kering toch in de eerste plaats is bedoeld. De oplossing zal nu in deze rich ting worden gezocht, dat de premie niet langer door de overheid zal worden voorgeschreven De zieken fondsen krijgen een deel van hun zelfstandigheid terug en zullen zelf moeten zien hun exploitatie slui tend te maken Het grote onder scheid in het aspect der geneeskun dige verzorging in de steden en op het platteland zal tot grote ver schillen leiden, die echter enigszins zullen worden genivelleerd, omdat het voornemen bestaat de subsidie te verdelen naar ratio van het aan tal verzekerden. In ziekenfondskringen acht men echter ook thans nog de materie niet voldoende geregeld en meent men, dat het op den duur tot een gelijkstelling van vrijwillige en verplichte verzekering zal moeten komen. DRACHTEN. De negenjari ge Sake Booi is gisteren in een zg Amerikaanse windmolen om het le ven gekomen. Hij was met zijn vriendje Siebe Tuinstra in de molen aan het spelen. Hun jasjes geraakten rond de draaiende as van de molen gewikkeld en de jongens werden rondgeslingerd, waarbij hun lichaam voortdurend tegen het ijzeren hek werk kwamen. Toen arbeiders de jongens bevrijdden, was Saly Booi al stervende. Het andere wngetje is naar het ziekenhuis te Heeren- veen vervoerd, het is zwaar gewond, maar niet levensgevaarlijk. /TyOEN ik gistermiddag wat in de huiskamer zat te suffen I bleef een in soepel pilo geklede voorbijganger opeens stilstaan cn I keek met duidelijke afkeuring naar I binnen. „Die gaat dood, man", riep hij en wees op een plant, die stille tjes bij mij in de vensterbank stond. Ontroerd door de belangstelling die een vreemde in deze ruwe tijd voor m\jn flora aan de dag legde, keek ik naar ie clivia, maar de man beduidde mij met eenwel sprekend gebaar dat ik de deur openen moest. Er ging zóveel over tuigingskracht van hem uit dat ik het meteen deed. waarop hij haas tig als een fondsarts binnenstapte. ..Zie je wel!", riep hij. de clivia vrijmoedig betastend„die staaf te sterven. Waf doe je met planten, als je er niet mee kan omgaan Wacht" En hij opende een tasje en nam er een flinke, spuit uit. ..Ruik eens", zei hij. een flesje ontkurkend, „daar knapt eer. doo- je weesjongen van op!" Hij vulde de spuit en deed een dunne straal van het goedje neerkomen op de plant, die geen enkele aandoening verried. „Ziezo", sprak de man tevre den, „heb je soms nog meer plan ten?" Eer ik wat had kunnen ant woorden, opende hij de deur naar de achterkamer. Eén blik op de daar wat armetierig bijeengrov- pende plantjes deed hem de han den ontzet ineenslaan. „Maar man je hebt luis!" riep hij meewarig, „nou zeg ik kom hier net bijtijds! Dat zal ik eventjes gauw voor je in orde ma ken." Hij ontdeed zich bedrijvig van zijn pilo jasje cn opende de tas weder. Terwijl hij vastberaden op de schriele géwasjes afging, werd cr driemaal zeer krachtig aan dc bel getrokken. „Dat is mijn maat", riep de spuiter„laat hem er effe in". Aan de keerzijde van de buiten deur, vond ik inderdaad een twee de. door bijzondere buikomvang uitmuntende piloganger, die me teen op eeii paar kromme zeebe nen dc gang doorliep cn onder de kraan in de keuken gemelijk een emmertje vol tapte. Samen begon nen de mannen nu aldoor flinke kwakken water op de planten te werpen. Soms werd deze bezig heid even onderbroken doordat de dikke een flesje uit de zak haalde, waaruit ze beiden een ferme slok namen. Terwijl ik in de huiskamer hun merkwaardige gymnastiek ga desloeg, trad mijn vrouw binnen met een tas vol boodschappen. „Wat doen die kerels daar*" vroeg ze. ,Och. dat zijn 'n paar vriende- J-- "iiij even hebben Lis in de plan- Itjke tuinlui, die mij even hebben geattendeerd op luis in de plan ten", zei ik. „Dat maken ze even JEET u nog dat sigaretten van de bon zouden komenNiemand wist precies wanneer, maar dc kranten hadden er maandenlang m de andere dag een stukje over. Wees nu eens eerlijk u geloofde ri nooit, is het niet? en toch las u zo'n bericht graag. Op een flff was het toch plotseling écht waar, daar rekende u op. Zeg nu na ct lezen van deze luttele regelen niet: ..Huh naar de maan al eer?", want in uw hart vlast u op zo'n uitstapje. Geduld vrienden, gebeurtenis is dichter bij dan de meeste mensen denken, zegt in- 'nieur Arthur St. Germain uit California. Hij heeft plannen ontvouwd °or een raket, die twee personen heen en terug bestemming maan flat brengen. Het ruimteschip van St. Germain zal uit vijf compani on ten bestaan, samen 325 voet lang, gewicht 180 ton. Los van de aan- 'ekkingskracht van de aarde bereikt het een snelheid van 25.000 mij 1 brandstof is 5 pond uranium. Bij nadering van maan en aarde OTdt de raket omgedraaid, waardoor dc aandrijvingskraeht remmend trmogen krijgt. Dat is dan het moment, waarop uw vrouw even haar °adje moet vasthouden. Toekomstbeeld 3 E secretaris-generaal van de Franse communistische partij e*ft meegedeeld, dat het streefge- 'l van 15.000 nieuwe partijleden °or 1951 in zeven weken was ge- asseerd. Er is reden om te hopen, at wekelijks gemiddeld 1000 aan span voor het lidmaatschap zul- •n binnenkomen, een aantal dat zou innen worden opgevoerd tot 10.000 ;r maand, aldus de secretaris-ge maal. Nu moet U, na dat maan- erhaal hierboven, weer niet alles aan gelovenLèat het nu eens zijn dan duurt het nog M jaar voor heel Frankrijk com- 'inistisch is. Met cijfers kun je triers alle kanten uit. De veilige kant yÏEVROUW Kasenkina. de Rus sische onderwijzeres, die les u aan de kinderen van Sowjet- ambtcnaren in New York. krijgt permanente verblijfsvergunning in de Verenigde Staten. In 1948 sprong zij uit een raam van het Russische consulaat, om te voorkomen dat zij naar de Sowjet-Unie zou worden teruggezonden. Hei Huis van Afge vaardigden verleende haar met al gemene stemmen gastvrijheid in het land van de vrijheid. Tiende penning l-I ONGARIJE heeft een nieuwtje 1 1 op het uitgebreide terrein der belastingheffingen. Volgens decreet zullen de jongelingen tot 36 jaar, die om redenen van gezondheid of an derzins vrij van militaire dienst zijn. extra moeten bloeden. Ouders of voogden moeten belasting betalen voor pupillen zonder inkomsten. „Dan liever de dienst in", zal in Hongarije stellig een gevleugeld woord worden. Lezing met lichtbeelden T? NGELAND komt met nieuwe 1—' projectie-apparaten aan de markt, die grote mogelijkheden bie den, in kleine kring bij beperkte ruimte. Diapositieven van 5 x 5, micro-preparaten. 35 mm films en los illustratie-materiaal kunnen er mee geprojecteerd worden. De knus se lezing met lichtbeelden schijnt een nieuwe glorievolle toekomst te gemoet te gaan. Een interessante vinding is verder een instructie apparaat. dat een schrijvende hand èn het geschrevene op de wand werpt. Het lokaal hoeft daarbij niet donker te worden gemaakt. Dat is wel weer een nadeel. Luchtige lessen ARNHEM opent met Pasen de poorten van het Openluchtmu seum. weidser en muffer genaamd: Rijksmuseum voor Volkenkunde- Laat U door de officiële naam niet afschrikken, wat Nederland werke lijk v/as ligt hier in alle fleur in de vrije natuur. Nieuwe aanwinsten zijn: een Staphorster boerderij, met inventaris in geheel aangepaste om geving; een oude plattelandsher- berg of taveerne uit de zeventiende eeuw. geschonken door de gemeente Zwolle, steen voor steen weer op gebouwd dicht bij de kruidentuin; verder Drentse, Groningse en Frie se nederzettingen. Dat wordt voor velen, op 25 Maart en daarna, weer uren dwalen en mijmeren langs en door Zaanse molgns en talloze oude behuizingen. Lessen in volkskunst en volkskunde sinds 1912. naar het voorbeeld van het Zweedse open luchtmuseum op Skanscn bij Stock holm. Laat zo'n lesje niet lopen! Bij en mens 7 ATERDAG zoemen de bijen op Liza's hoevp" in 120 volken De Stichting Bednjfsraad voor de bij - enhouderij in Nederland brengt ze samen op een voormalige boerderij bij Hilvarenbeek; 280 volken volgen nog, waaronder buitenlandse rassen. Deze eerste proef-bijenstand in ons land kreeg een beplanting met ver schillende vruchtbomen en bloe men. En nu de bijen maar nijver nippen en al nippend bestuiven, want daar gaat het om. In labora torium en leslokaal op „Liza's hoe ve" zullen zich dan hoofden buigen over preparaten, om de natuur weer nieuwe geheimen te ontfutse len Bij de opening zullen Zaterdag, behalve een vertegenwoordiger van de minister van Landbouw, vele be sturen van bijenhoudersbonden bij de bijen zijn. Dat zal een gezoem geven! Eend en kooiker T ANDONTGINNING cn -droOg- -L/ legging zijn oorzaak van het afnemen der eendenkooien in aan tal. Hoogstens 120 kooien zijn nog in „werking", blijkt uit een schrij ven aan de minister van de Ver eniging tot behartiging van de be langen bij het eendenkooikersbe- drijf. De kooikers werken krachtig mee aan het onderzoek naar de stand van het waterwild. Van 85 eendenkooien zijn betrouwbare vangstcijfers. waaruit mede blijkt, dat de eendenstand toeneemt. Een goed geëxploiteerde kooi is een der voornaamste factoren voor het be houd van de stand voornoemd. „Mi nister laat ons niet in ons eentje", vragen deswege dc kooikers terecht. Sisi phussen Ï-I ET Brits Museum te Londen is x x een nuttige, grote instelling. Meer voor de straf dan voor de bezoekers is een perfecte catalogus nodig. Nu 12 man er 20 jaar lang aan geploeterd heeft blijkt de cata- logusploeg al aan de letter D te zijn toegekomen. Geen van de zittende samenstellers bereikt de letter Z. want dan is men het jaar 1975 al voorbij Tegen het jaar 2000 zal de complete catalogus in 275 delen toe gankelijk zijn voor ieder Hie „even tjes 1cts wil opzoeken." I In 1929 verscheen de eerste uitgave van het Groningse Woordenboek, thans kan de 2de druk verschijnen mits pro vinciale staten alle benodigde me dewerking verlenen. De levens krachtige vereniging Grönnen zit er achter. te maken met een Standaard daar buiten, doch met een Stand-daar- bulten. Ornnje-Breda '52 T EDER vreemdeling, komende uit A het Zuiden van grensstation Wernhout, krijgt in het seizoen van "52 een corsage namens feestvierend Breda, want Breda is blij, dat het 700 jaar geleden stad mocht zijn. Van 1403 herbergde het de Nassau's; op het kasteel is het verbondschrift der edelen opgesteld; de afzwering van Philips is cr voorbereid. Een prachtige historische tentoonstelling zal van dit alles een beeld geven. Het Valkenberg wordt „een en al bloem." Service EEN Zlircher taxibedrijf heeft een apart nummer voor dron ken en semidronken passagiers, die een nuchtere chauffeur behoeven om veilig thuis te komen in plaats van onveilig in een politiebureau. Men noemt dat „de loodsdienst". Kinderen ALLE kinderen op die van Fair fax na hebben Donderdag vrij gehad ter ere van de geboortedag van Wasington. Fairfax heeft in de afgelopen weken geïsoleerd gelegen door het zeer slechte weder: daar moeten dus nu „alle verloren uren worden ingehaald." I ln een een- zame vallei in centraal-Japan zun 13 kinderen aangetroffen die daar in volkomen verwaarlozing cn in een staat va onbeschrijflijke ver vuiling verkeerden; 28 halfverwil- derde honden behoorden mede tot de kolonie. (Er is een boeddhistische Kobo-secte. aie aanneemt, dat als kinderen met honden samenleven, geen ziekte hen deren kan.) Kali-haring Ttcee (Ts J\ LS geboorteplaats van wijlen mgr Hopmans werd door de pers algemeen Stand-aard-buiten vermeld. De plaats heeft echter niets VEERTIGDUIZEND kantjes Hol landse haring gaan naar Mos kou in ruil voor plm. 25.000 ton Russische kali. Een grote partij van de kali is inmiddels hier te lande gearriveerd. Nederlands vrachtschip heeft averij BREST Het Nederlandse vracht schip „Hildcgaardvaart met een snelheid van een knoop naar Brest. Het heeft averij opgelopen aan zijn machine. Om eén uur Woensdag middag bevond het zich ongeveer 130 km ten Zuid-Westen van Oues- sant. (Advertentie l.M.) Dl* slapende Rheumstiek maakt II humeurig en ziek. maar bovendien raakt Uw hele geitel er van ondersteboven. Ga toch zó niet verder, drijf die slopende pijnen uit Uw leden Met Krusehen t Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Krusehen is samengesteld, voor U doen. Met Krusehen voert ge de bloedzuive rende organen precies datgene toe. wat ze nodig hebben om weer met Jeugdige kracht te kunnen functionneren. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiverheden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn worden langs natuur lijke weg afgevoerd regelmatig en radicaal. tri orde". I „Ach wat lief!" riep mijn vrouw. 1 „cn wat. brengen ze straks in re kening?" i „Wees toch niet. zo kwaadden kend", zei ik geërgerd, want juist. het wantrouwen brengt de wereld- op de rand van de ondergang, nietwaar? j De mannen waren blijkbaar moe van het water werpen want ze deden de jassen weer aan en kwa men op ons af. ,Dag moeder", sprak de eerste hartelijk, „je planten zijn weer in orde. hoor. Geen luis meer om dood te doen. Eens even kijken wat de schade is Hij bracht papier ert potlood te voorschijn en begon gefronst te rekenen. Zeggen we twintig Quldcn", sprak hij, met een gebaar van iemand, die er nu eenmaal niets j aan kan doen, dat hij véél te goed is. I „Dat hebben we niet", zei ik, naar waarheid trouwens. „Hij hèp het niet", sprak de I lange, de dikke aankijkend, die I juist weer een. slokje nam en met. I volle mond zorglijk het hoofd I schudde. „Zeggen we tien gulden", hervatte de lange soepel, maar mijn vrouw richtte zich tn volle lengte op en sprak .JEén gulden kunnen jullie krijgen. En een kop sterke koffie". De dikke stak het flesje bescher mend weg cn zijn maat hield dc hand op. Toen de gulden betaald was stapten ze haastig weg, want ze vreesden dat we die koffie zou- I den waarmaken, denk ik. „U houdt de boel maar goed nat meneer", riep de lange, bij I de deur, ev. de dikke zag ik voor het eerst lachen toen hij er aan toevoegde: „Ja, dat doen w ij 1 ook". KRONKEL Binnenkort oprichting van Export- Financieringsmaatschappij (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. „We hebben ons dezer dagen wel fier op de borst ge klopt toen we te horen kregen, dat de arbeidsproductiviteit het voor oorlogse peil heeft bereikt, maar we moeten toch wel beseffen, dat we er daarmee nog niet zjjn. De productiviteit moet minstens nog tot 130 pro cent stUgen. En ik hecht er waarde aan te zeggen, dat het niet de arbéiders zUn, die de schuld dragen, dat we nu nog niet op dat punt z(Jn aan gekomen. Die schuld zit veel meer en vaker by de leiding van de be drijven, die lang niet altyd efficient weet te werken," aldus drs J. F. Posthuma, president-directeur van de Maatschappy tot Financiering van het Nationaal Herstel N.V. (de Herstelbank) tijdens een Inleiding voor de Nederl. Maatschappy voor Nyverheid en Handel, departement Den Haag. Beperking van de investeringen betekent bevordering van de werk loosheid. Daarom is de Herstelbank zeer critisch geworden met het ver strekken van credieten. Zij zoekt naar die projecten, die productief kunnen worden. Daarom ziet de heer Posthuma weinig in financie ring van de kleine en middelgrote industrie al blijft men rekening hou den met de mogelijkheden, die in deze sector schuilen. Veel belangrijker is echter de ex port. Hoe groter die export, hoe eerder het tekort op de betalings balans weggewerkt 2al zijn. We moeten het zoeken, aldus de heer Posthuma. in de massale, kostbare goederen, zoals schepen en spoor wegmateriaal, die wij kunnen ver vaardigen. Wij zullen de bedrijven, die belangrijke export-goederen ver vaardigen, financieel moeten steu nen met credieten. Daartoe zal dan ook binnenkort een Export-Finan cieringsmaatschappij worden opge richt. waarin zowel de Herstelbank als de commerciële banken zullen deelnemen. Drs Posthuma zei dat het tekort op de betalingsbalans niet door bui tenlandse credieten of Marshallhulp weggewerkt kan worden De balans kan alleen rechtgetrokken worden door harder werken, minder inves teren en minder eten. Het is moei lijk om de juiste wegen te vinden. Harder werken kan amper en zeker niet als er minder geconsumeerd moet worden.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3