VAN KARNEBEEK'S De nieuwe Kerkorde: van aanvaarding naar dagvaarding Technische droom die (financieel) wellicht een nachtmerrie blijkt Indiaans avontuur r Vreemde loopbaan van oud gebouw Moet U eens hóren! Inkomstenbelasting en loonbelasting 4 TELEVISIE IN NEDERLAND (2) Eerste vereiste voor een goede toepassing is BEHEERSING Ha... IVOROL: de beste garantie tegen tandbederf Verzuimden de NS vervoersplicht Weinig verheffend vertoon K. EN WERELD Lees dat boek Zaterdag 24 Februari 19511 V> (Van een onzer redacteuren) WIE in Nederland de televisie in zijn huis wil halen, heeft de keuze uit twee toestellen. Het eenvoudigste kost 785; voor een iets grotere uitvoering moet men 985 neerleggen. Met het aanschaffen van een toestel is men er niet: voor het recht om naar de programma's te mogen kijken en luisteren is een „schouwgeld" van 30 per jaar verschuldigd; men zal verder met de kosten van aansluiting rekening moeten houden cn om teleurstellingen te voorkomen zal men niet dienen te vergeten, dat de onderdelen van een televisie-toestel zowel voor slijtage vatbaar zün als breekbaar. En dat zij niet goedkoop zijn. In Engeland is op het gebied van de televisie alles wat minder duur dan hier, maar ook daar zijn er tientallen ponden mee ge moeid. Het moet daarom op zijn minst een veelzeggend feit wor den genoemd, dat de bekende U-vormige antennes van de televi sie-toestellen er verreweg het meest op de woningen van de kleine man voorkomen. Men zou er uit kunnen afleiden, dat de kleine man blijkbaar goed verdient, daar in Engeland, maar men kan ook de gevolgtrekking maken, dat de kleine man blijkbaar het meest van allen behoefte heeft aan deze afleiding. Dit is nog geen Hollands binnenhuisje, deze gezellige huiskamer, waarin mevrouw en mijnheer dank zij de televisie de diverse doelworstelingen van dichtbij kunnen volgen. Maar de Nederlandse huiskamers kun nen binnenkort zo worden. Of dat sociaal verant woord is daarover handelt het bijgaand artikel. Zij hebben, het koste wat het kost, een klein droomfabriekje in huis gehaald, in hun eentonig, grauw bestaan was dat nodig. Na hun dagtaak behoeven zij nu geen enkele activiteit meer te ontwik kelen; het is voldoende, dat zij in een stoel gaan zitten en hun ogen en oren open houden. Slagen zij daarin, dan zijn zij in een mini mum van tijd elders, in een vrolij ker, lichter, boeiender wereld dan de hunne. Avond in, avond uit, want wie er eenmaal mee begint, raakt er niet gauw op uitgekeken. Men komt niet meer tot actie- v e ontspanning: zelf iets doen, iets leren, musiceren of wat dan ook. Het gezin blijft meer bijeen dan vóór de televisie, maar de band wordt er niet hechter op doordat men urenlang zwijgend naar een klem beeldvlak zit te kijken. Op den duur is het bovendien niet goed voor de ogen, dit urenlange turen naar een sterk verkleind beeld. Maar ondanks al die bezwa ren waren er in Engeland op het einde van het vorige jaar 555.000 bezitters van een televisie-toestel; in April zullen het er 600 000 zijn en in 1952 venvacht men het mil- lioen te zullen overschrijden. In Nederland bestaat een duide lijke spanning tussen lonen en prijzen. Zou de toestand ook in ons land zo worden, dat men eigenlijk niet voor vol wordt aangezien als men geen televisietoestel bezit, dan zou dit de genoemde spanning wel heel ongunstig beïnvloeden. Zo ver rs het nog niet, maar het kan zo ver komen. In Amerika is het be zit van een toestel in vele geval len een prestigekwestie. Dc men sen waren er weliswaar veront waardigd over de reclame, die een snikkend meisje afbeeldde, in tranen omdat zij zich „vernederd" voelde doordat zij thuis niet naar de tele visie kon kijken en dat dus bij de 1 buren moest doen toch had die reclame, grof-weg speculerend op het in iedere huisvader aanwezige prestige-gevoel, groot succes. Wie aan dat gevoel toegeeft, let er niet in de eerste plaats op of het finan cieel en in andere opzichten tegen over zijn gezin verantwoord is dat hij zijn prestige ophoudt. De gemiddelde Nederlander zal zeker niet rond duizend gulden klaar hebben liggen om een televi sie-toestel aan te schaffen. Het is met onwaarschijnlijk, dat hij door middel van een afbetalingssysteem toch aan zijn trek zal kunnen ko men. De druk, die de ongetwijfeld niet zo heel kleine termijnbetalin gen op hem en zijn gezin zullen leggen; de ontzeggingen, die hij, zijn vrouw en zijn kinderen zich op ander gebied zullen moeten ge troosten zij zullen dit alles aan de televisie te danken hebben. Is de televisie dus voor ons, Ne derlanders, een kwaad; zullen wij er goed aan doen, haar zoveel mo gelijk buiten onze grenzen te hou den? Geen sprake van. De televisie is geen kwaad, evenmin als de film. de radio, het vliegtuig of zelfs de atoomsplitsing dat zijn. Het punt, waar het om gaat, is; het gebruik, dat wij van deze techni sche wonderen weten te maken. Wh moeten hen gebruiken cn wij moeten niet toestaan, dat zij óns beheersen. Televisie kan, mits goed ge bruikt. een machtig beschavings middel zijn; zij kan waarachtige cultuur brengen in kringen, die daar alleen maar van horen zeg gen iets over wisten. Een goed gebruik van de televi sie veronderstelt beheersing, van de televisie en van zichzelf. Be heersing van de productie- geen ongeremde stroom van toestellen in een dood-arm land. Beheersing van zichzelf, bij de overweging of men tot aanschaffing zal overgaan. Beheersing van de programma's; de radioverenigingen zullen er een eer in moeten stellen iets nóg be ters te geven dan de radio zelf al is; de regering zal zich haar ver antwoordelijkheid daarbij bewust moeten blijven. En tenslotte; be heersing in de huiskamer, geen to meloos kijken door kinderen om dat vader cn moeder het óók niet kunnen laten, geen verslaafdheid. Zo zou (als ge wilt: zo zal) de televisie in ons land moeten zijn. Maar daarmee is niet gezegd, dat het kan. Over die kant van de kwestie, de economische, in een slot-artikel. TELEVISIESTUDIO IN BUSSUMS CENTRUM Is dat efficiency? De Nederlandse Bank heeft be paald. dat degene, wiens tocristen- deviezenboekje in het ongerede is geraakt, zich persoonlijk voor 25 Februari ten kantore van de bank te Amsterdam moest vervoegèn om een nieuw deviezenboekje te ver krijgen. Bij informatie bleek men geen andere weg te kunnen bewan delen. Dit betekent, dat betrokkenen een dag uit hun werkzaamheden moesten breken Wees men hierop, dan kreeg men ten antwoord, dat men hel deviezenboekje niet had moeten zoek maken. Maar dat feit was er nu eenmaal. Is de getroffen maatregel wel in overeenstemming met de propaganda betreffende zui nigheid en opvoering der productie? Waarom werden niet de kantoren van de Nederlandse Bank in Den Haag en Rotterdam ingeschakeld0 W. D. A. LANGLOIS (Advertentie I. M.) Forensenbelastng blijft DEN HAAG Op grond van de Gemeentewet heffen 26 gemeenten in ons land een woonforensenbelas- ting. Het Tweede Kamerlid Stokvis (CPN) heeft daaromtrent schrifte lijk gevraagd aan de minister van Binnenlandse Zaken of dit het toe risme niet ongunstig beïnvloedt. De minister meent dat dit niet het ge val is en dat de heffing niet on redelijk werkt. Of deze belasting zal moeten voortbestaan, wordt on derzocht door een commissie. Het resultaat wil de minister afwachten, zodat voorshands de forensenbelas ting gehandhaafd blijft. Advertentie (l.M.) BUSSUM. De televisie-studio, die Philips in het centrum van Bus- sum inricht, krUgt wel 'n bijzondere huisvesting: Ire ne", het oudste kerkgebouw van Bussum- Het da teert, zoals het er nu staat, uit 1878. In de zeventiende eeuw stond op deze plek al een Protestants bede- huisje, dat In 1656 werd gesloten, om dat Bussum toen overwegend ka tholiek werd. Tot 1830 was het óf leeg óf diende het als bergplaats onder andere voor dc toenmalige brandspuit. Van die t\jd af werd het gebouw weer als kerk gebruikt. ofs»;hoon Bussum omstreeks 1830 nog maar vijf Protestantse gezin nen telde. In 1913 werd een nieuwe Her vormde kerk gebouwd, omdat ..Irene" voor de groeiende gemeen te te klein was geworden. Toen werd „Iiene" achtereenvolgens vergaderzaal, manufacturenhandel, veilinglokaal. De textiel gaat er niet helemaal uit. In een van de twee portalen blijft de manufacturenhandel ge vestigd. die de rest van het gebouw aan Philips verhuurde. De Philips' Telecommunicatie Industrie stelt na enige verbouwing hier volgen de maand dc studio-apparatuur op. bestemd voor de Nederlandse tele visie-omroep in wording Daar wordt de kostbare installatie de gelijk en langdurig beproefd alvo rens aan de Nederlandse Radio Unie te worden overgedragen- Mis schien blijft de apparatuur daarna wel in „Irene", maar dat is een vraag, waarop men in omroepkrin- gen momenteel nog geen „ja" en geen „nee" heeft. Want over de plaats van de studio: Bussum, Hil versum of Duivendrecht is nog steeds geen besluit genomen. De raad van beheer van de NOZEMA (Nederlandse Omroep- zendermaatschappij). die vorig jaar opdracht kreeg richting te geven aan het televisie-experiment, heeft rapport uitgebracht aan de minis ters van Verkeer en Waterstaat en van Onderwijs, Kunsten cn Weten- Ford (Nederland) geelt 15 pCt. dividend AMSTERDAM In de vergade ring van de raad van beheer der NV Nederl3ndsche Ford Automobiel fabriek Amsterdam, werd besloten aan de jaarlijkse algemene verga dering van aandeelhouders voor te stellen, het jaardividend voor het boekjaar 1950 te bepalen op 15 pro cent (12 pet). Het maatschappelijk kapitaal zal van 6 tot 12 mil- lioen verhoogd worden, om desge wenst nieuwe aandelen te kunnen uitgeven. (Advertentie I. M.) schappen. In dit rapport zijn dc organisatorische technische en pro gramma-aspecten van het televisie- vraagstuk uitvoerig behandeld. De vrouw en haar gezin I De vrouw, wier dagtaak voor 100% uit huishoudelijk werk bestaat, moeten wij waarderen. Wil zij die taak naar behoren volbrengen, dan heeft zij hiervoor meer dan 8 uur per dag nodig en zij zal blij zijn wan neer er nog tijd voor ontspanning overblijft. Hel buitenshuis werken van gehuwde vrouwen moge in bij zondere omstandigheden niet te ver oordelen zijn, algemeen genomen is het dat wel. De vrouw van huis, dat is onmogelijk, ontoelaatbaar cn on nodig. Onmogelijk, omdat zij hier geen tijd voor heeft, ontoelaatbaar, omdat de kinderen geruime tijd al leen zouden zijn en onnodig, daar tegenwoordig iedere man wel vol doende verdient om zijn gezin te onderhouden. A. J. POSTMA. De vrouw en haar gezin II Het geval van het 16-jarige ab normale dienstmeisje, dat een kind je van twee jaar heeft doodgesla- Zoals ik verteld heb, had, vol gens het verhaal van Sir Charles Marling de Engelse gezant, Minis ter Van Karnebeek alle vertrou wen verloren in het Foreign Offi ce. „De oorzaak is dc geschiedenis van de ,.Tcn Nations"." zeide de uitdrukking waarmede ik de diplomaat aan keek. Ik begreep niet waarover hy het had. „Voor hij het rekwest doorzond, had uw gezant te Londen, de heer de Marees van Swinderen, Dow- ningstreet gevraagd wat dit ervan dacht. En zó ongewoon drastisch had Londen erop aangedrongen het niet te doen. dat het ondenk baar is dat een gezant een derge lijk oordeel niet aan zijn minister zou doorgeven. Desniettemin zei de lieer Van Karnebeek, toen het on geluk gebeurd was, dat hij het bezwaar van Londen niet had ge kend. Dat aanvaardt men in 't Fo reign Office eenvoudig niet, en daarom staat uw minister daar nu als ongeloofwaardig aangeschre ven. Ik ben blij, ook voor mijn eigen positie, dat die kwestie van de kroonprins er nu niet nog bo ven op komst". Ik heb opzettelijk de bijzonder heden, die de gezant mij mede vertelde, achterwege gelaten om de lezer een samenhangend verhaal te kunnen doen van liet gebeurde, zoals mij dat. na heel wat uitplui zen, duidelijk werd. De Ten Nations" waren India nenstammen, in Canada, die trou we helpers van de Britten waren geweest in de oorlogen, die hen lot blijvende meesters van het land hadden gemaakt. Daarvoor hadden zij de belofte gekregen nooit als onderdanen maar steeds als bond genoten („allies, no subjects") te worden behandeld. Dc latere do minion-regering had zich daarvan niets aangetrokken. Daarom voel den de Indianen zich ontrecht. Nu hadden zij vernomen dat er te Cenève een organisatie was op gericht die tot taak had de belan gen te behartigen van onderdruk te minderheden. En tevens verna men zij, in de winter van 1921, dat de voorzitter van die organisatie zich te Washington bevond, i'oor de grote Pacific-confcrentie. De heer Van Karnebeek was inder daad op de najaars-assemblée van 1921 tot voorzitter gekozen, wat toen nog een uitzonderlijke onder scheiding wps. De Indianen hoopten nu, dat zij kwam tot de slotsom: „Dit was door bemiddeling van deze mach- een geval waaraan men zich de tige bleke broeder, een rekwest vingers kon branden." En zij be- van hun kant te Genève met bij zondere zorg zou worden behan deld. Jhr Van Karnebeek was reeds naar huis terug, toen het docu ment te Washington aankwam. Onze zaakwaarnemer, dr Hu- brechts, nam het in ontvangst. Hij ging naar de Britse ambassadeur, en vroeg hem, wat ermede te doen. Deze was overduidelijk: „In de prullenmand deponeren. Lon den is doodsbang van deze din- sefte bovendien dat de hele be moeiing niet veel anders zou op leveren. Ten overvloede kreeg onze ge zant te Londen nog de opdracht, het Foreign Officie erover te pol sen. Zoals Sir Charles Marling ge zegd had: Het antwoord was van uiterste uitdrukkelijkheid. Ik weet niet of te Washington reeds, of wel te Londen, de opmerking gevallen is dat het voor ons niet moeilijk moest zijn van deze kwestie af te gen." Het was n.l. in de tijd toen blijven: „Waren er in Nederlands de dominions nog vruchteloos wor stelden voor hun recht van eigen diplomatieke vertegenwoordiging. Voelden zij nu op enig punt hun belangen niet goed door Londen HERINNERINGEN (aan internationale politici) van Dr M. v. Blankenstein behartigd dan was dit reden tot een nieuwe aanval op de oude toestand. Dit was de reden waar om de Britse diplomaat zich zo heftig afwijzend uitsprak. Dr Hubrechts zond het stuk naar Den Haag met het advies van de ambassadeur. Op Buitenlandse Za ken besefte men het netelige van het geval. Alle hoogmogenden drongen aan op een negeren van het verzoek. De Minister zelf ech ter liet zich niet daartoe overre den. De romantiek van het geval sprak blijkbaar tot zijn gemoed- Noord-Amerikaanse Indianen die zich tot hem. als tijdelijk voorzit ter van de Volkenbond richtten, om hulp bij het najagen van hun recht. Zeker, hij moest de bezwa ren zien, maar het tafereel was hem te machtig: Hij, als vertegen woordiger van de volken der we reld, de bede Indië geen radja's, die gelijke grieven konden doen gelden tegen Nederland?" Maar hoe het zij. het rekwest werd bij de Commissie voor de Minderheden te Genève ingediend. En inderdaad, omdat het van de voorzitter der laatste Assemblée kwam. werd er zekere aandacht aan besteed. De Canadezen kregen, uiteraard machteloze, opmerkingen te horen. Zij waren verontwaar digd cn een Canadees protest te Londen bleef niet uit. Het was hoogst onaangenaam voor de En gelse regering. Zij liet vragen waarom Den Haag haar waarschu wing in de wind geslagen had. Minister Van Karnebeek zeide dat hij daarvan niet geweten had. toen hij het rekwest doorzond. Dit nu geloofde Londen niet. om de reeds door Sir Charles Marling genoem de reden. Was het rekwest reeds weg. toen de boodschap van de heer de Ma- rees van Swinderen aankwam9 Dit bleek mij niet het geval De ver ontschuldiging was onjuist. Tenslotte besprak ik de kwestie met de Minister zelf Hij was er blijkbaar wat verlegen mede. Maar met een van de argumentaties waarin hij zo sterk vms, antwoordde hij: „Ik had. als fatsoenlijk man, geen keus. Bij mij was een re kwest terecht gekomen dat te Ge nève moest zijn. Ik heb het dus aan het juiste adres doorgezonden. Zoudt gij anders doen met ver keerd bestelde poststukken Later heb ik niets meer gemerkt bevorderende van rode broeders, wier rechten^ onder van de uitwerking'vandit'india- j_ j. i-i-i ncnavontuur van onze minister. de wielen van de historische ont wikkeling waren geraakt. De Commissie van Advies van Buitenlandse Zaken, toen uit zeer invloedrijke mannen samengeteld, beraadslaagde over het geval. Ook Maar van dergelijke dingen blijft steeds iets hangen. Van Karnebeek genoot om zijn bekwaamheid groot internationaal aanzien. Maar po pulair is hij nooit geworden. (Advertentie l. M.) (Advertentie I. M.) Onbeperkte garantie •Warm Geruisloos gen, heeft mij doen schrikken en is er de oorzaak van, dat ik me af vraag. waarom de mevrouwen van heden toch zo dikwijls van hun huis een duiventil maken, waar zij 's morgens uitvliegen en 's avonds weer in terugkeren. Vroeger hiel pen ook de vrouwen die een dienst meisje hadden mee in het huishou den en kreeg zo'n meisje geen ver antwoordelijk werk te doen. De tijden zijn nu wel anders. Men wil graag uitgaan en probeert een zo goedkoop mogelijke kracht te krij gen Er moest een wet bestaan, waarbij het verboden was voor de huishouding meisjes in dienst te nemen, die een geestelijke afwij king hebben. Laat het gebeurde voor vele vrouwen een les zijn lie ver zelf haar huishouden te doen dan met die taak iemand te belas ten die daarvoor niet geschikt is en een te grote verantwoordelijkheid te dragen krijgt. B DE Z. Binnenlandse luchtlijn in Suriname? PARAMARIBO De heer L. Jagers, havenmeester van het vlieg veld Ypenburg bij Den Haag, ver toeft thans in Suriname. Vernomen wordt, dat hij hier de mogelijkheid bestudeert van de exploitatie van een binnenlandse luchtlijn. Men vraagt ons of men behalve loonbelasting ook nog inkomstenbelas- I ting moet betalen, indien men buiten het gewone salaris, waarop loon- I belasting wordt ingehouden^ geen andere inkomsten geniet. Met ingang van I 1 Januari 1951 wordt men niet in dc inkomstenbelasting aangeslagen, indien naar het oordeel van de inspecteur het zuivere inkomen niet meer dan I 5000.(voorheen 4000.bedraagt en het onzuivere inkomen voor I minder dan 5000,uit aan inhouding van loonbelasting onderworpen I inkomsten en voor niet meer dan 200.uit andere bestanddelen bestaat. I Ingevolge een Koninklijk Besluit van 21 December 1950 is de loonbelasting- I tabel zodanig vastgesteld, dat deze overeenstemt met de inkomstcnbclas- tingtabcl. Advertentie (1. M.) DEN HAAG. Toen de presi dent van de Groningse rechtbank de N.S. in het ongelijk had gesteld betreffende het personenvervoer per autobus op de trajecten Gro- ningen-Rodeschool en Groningen- Delfzijl, hebben de N.S. dit ver voer onmiddellijk stopgezet, met alle gevolgen van dien. Het Twee de Kamerlid Krol (CH) heeft de minister van Verkeer en Water staat schriftelijk gevraagd, waar aan de directie van de N.S. het recht ontleeend heeft om tot deze stopzetting over te gaan, en welke waarborgen de bewindsman kan geven, dat in de toekomst de op de Spoorwegen rustende vervoers plicht wordt nageleefd. Ho Tsji Minh in China? SAIGON Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat Ho Tsji Minh. de leider van de opstandige beweging in Indo-China. zich op het ogenblik in China zou bevinden om te spreken over Chinese hulpverle ning aan de Vietminh Hij zou voor al artillerie en vliegtuigen willen hebben. MEN vraagt ons iets te zeg- Kerkorde besloot Men vond deze te- genstanders uiteraard ook in dc gen over het feit, dat een groep classicale vergaderingen ouderlingen, kerkvoogden en dien hun predikanten der Ned. Herv. Kerk deze kerk heeft gedag- dic voor- consideraties" over dc ontwerp-kerkorde hadden uitge bracht. De bezwaarden van rechts ging de vaard voor de arrondissements- Kerkorde niet \er genoeg; de be zwaarden van links te ver. Leest men. dat thans van de rechtbank gevraagd wordt het besluit der synode ongeldig te verklaren, omdat deze „niet bereid zou zijn de zui vere verkondiging van het evangelie rechtbank te Den Haag. De be trokkenen, die ofwel tot de ultra linkse Zwingli-groep, ofwel tot de ultra rechtse gereformeerde bonders behoren, eisen op ver schillende gronden dat 't besluit tot invoering van de Kerkorde, op 7 December door de Generale te handhaven" dan klinkt hier bij Synode genomen Dese week. ^rori-laarrl voorbeeld liet uiterst rechts-ortho- ersiaara <joxe bezwaar door. De zuiver kerk- wordt in Strijd te zijn met de rechtelijke bezwaren b.v. de reglementen van de Ned. Her vormde Kerk en mitsdien on rechtmatig, ongeldig en onver bindend. Zij eisen verder, dat de Ned. Hervormde Kerk zal worden veroordeeld om zich te onthouden van iedere invoe ring of poging tot invoering van de Kerkorde, op straffe van verbeurte van een dwang som van 100 000 voor elke overtreding, ten behoeve van eisers. Tot hen. die de kerk hebben doen dagvaarden, behoren o.a. prof. dr J. Severijn. ds P Zandt en ds H. van Lunzen. De uitersten raken elkaar. Diezelfde uitersten vormden samen trouwens reeds de kleine groep te genstemmers in de laatste synode zitting, die tot invoering van de kwestie van de interpretatie van een bepaald artikel der invoerings- bepalingen in verband met weer een ander artikel van het (oude) Algemeen Reglement zullen waarschijnlijk wel weer door alle bezwaarden gedeeld worden. Men sta ons toe. ons hier niet in allerlei details te begeven. Aller eerst omdat de zaak thans „bij de rechter" is en het dus past te zwij gen zolang de rechter nog niet ge sproken heeft Maar daarnaast ook, omdat wij hier in een doolhof van overwegingen en tegenwerpingen verdwaald raken, waar een „ge woon mens" niet uitkomt. Belangrijker dan dit alles is het feit van deze reactie der links- rechtse oppositie, die op de 8e De cember in de synode zelf uit 14 van de 90 stemmende leden bestond. Dat zij zich niet „zonder meer" bij de Kerkorde zouden neerleggen', viel te verwachten. Onverwacht was slechts.f dat het verzet zich thans in een dagvaarding uitte. Van de veertien tegenstemmers van tóen kwamen er twaalf uit de ultra-rechtse hoek. de z.g. Gerefor meerde Bond. Twee vrijzinnigen slechts (uit de Zwingli-groep) slo ten zich daarbij aan. Daaruit heeft men o.i. niet ten onrechte mogen opmaken, dat angst voor een al te „confessionalistische" toespit sing van het belijdende karakter der nieuwe Kerkorde ongegrond mocht heten. De talrijke vrijzinni gen buiten de Zwingli-groep immers waagden het met een Kerkorde, die weiswaar belijdend van aard was, maar dan toch blijkbaar niet op een wijze zoals die door dc strakke gereformeerde-bonders van het type- Severijn gewenst zou zijn. Trou- wens. wat de gevreesde toe passing der leertucht be treft die werd voorlopig nog tien jaar uitgesteld. Laat ons, redeneerden de vrijzinnigen buiten de Zwingli-groep, nu maar eens afwachten, hoe de kerk dan geconsolideerd is. De vrijzinnigen binnen de Zwingli-groep hebben niet willen afwachten, zij hebben zich achter de gereformeerde-bonders geschaard, die nu'wel eens van de rechter wil len weten, hoe die over de zaak denkt. Karakteristiek voor de nieuwe Kerkorde is. dat zij de kerk tot een veel autonomer kerk wil maken dan deze in de tijd der reglemen ten en van de „kerkgenootschappe- lijke" structuur was. De nieuwe Kerkorde is een symptoom van de vrij algemeen in alle landen ver breide drang der kerk om uitslui tend en wezenlijk zich zelf te zijn en zich door geen enkele in stantie van buiten de wet te laten voorschrijven. Die drang leefde in het verre verleden reeds even sterk bij dolerenden en gereformeer den, die honderd jaar terug de Ned. Hervormde kerk vanwege haar ge brek aan belijdend karakter de rug toekeerden en die toen onder de afkeurenswaardige druk van de staat werden gezet denk maar aan de straf-inkwartiering van sol daten en dgl. De ironie van het DIT is geen reclame in het kader van de boekenweek. Ik schrijf u niet ,,ter bevorde ring van de belangen des boek handels". U merkt daar vanzelf wel wat van. De stad hangt vol met propaganda-platen. De krant heeft cr advertenties van en in uw brievenbus dwarrelen de reclames. Het kan u paan duizelen van de vele titels. Maar Het Boek staat cr niet bij. Van Walter Scott, de schrij ver van vele romans, wordt ver teld, dat hij op zijn sterfbed aan een van zijn zoons vroeg: „Jongen, breng mij Het Boek". Welk boek bedoelt u, vader?" (Er stonden een paar duizend delen in zijn bibliotheek)„Het Boek, dat is de bijbel", was het antwoord. Dat hij cr toen om vroeg, in zijn stervensnood, was omdat hij wist wat hij aan de bijbel had. wat hij erin kon vinden: de ontmoeting met Christus, het leven met God. Gaat u deze week een boek kopen? Neem dan een bijbel. Lees hem voor u zelf en in de gemeenschap van uw kerk. Maar léés dat boek. F. OBERMAN geval wil, dat thans de zich „gere formeerd" noemende rechtervleugel van de Hervormde Kerk de wereldlijke rechter te hulp roept! Wij kunnen ons voorstellen, dat de meeste Hervormden, yrijzinnigen en rechtzinnigen. deze gang van za ken betreuren. Op de „buitenkerke lijken" werkt de aanblik van el kaar dagvaardende Christenen on getwijfeld weinig „propagandis tisch". Dan liever over tien jaar een flink en verhelderend leertucht- proces. Maar dan binnenkerkelijk en zonder arrondissements-recht- bank. Die thans helaas „het woord" heeft. Omdat christenen het over „het Woord" niet eens zijn.... Wat de 2 x 5% loonsverhoging betreft: wordt de duurtetoeslag te gelijk met het salaris betaald, dan wordt de loonbelasting normaal be- rekend volgens de loonbelasting tabellen. Betaalt men deze toeslag echter eens per drie maanden uit, zoals bij de ambtenaren het gevil is geweest, dan wordt het tarief van bijzondere beloningen (een bepaald percentage dus) toegepast. P. C. v E. ziet bezwaren in de verhoging van de premie der zie kenfondsen Antwoord: Afgescheiden van een bepaling, welke in de regel in de voorwaarden staat, n 1. dat men tussentijds de premie kan verho gen. kan ook toestemming tot ver hoging worden gegeven door het Directoraat-Generaal voor de Prij zen. De geweldige stijging van al lerlei uitgaven maakt een verho ging niet tot iets onredelijks Diverse antwoorden: G. De opbrengst van een ver pachte vergunning wordt als inko men in de zin der Noodwet Ouder domsvoorziening aangemerkt. Het gevolg van eeri eventuele verpach ting in het door U bedoelde ge val zal dus zijn. dat een toegeken de nooduitkering moet worden ver minderd of. bij overschrijding van de inkomensgrens, geheel moet worden ingetrokken. G. N- Zonder meer kan Neder lands geld niet naar het buitenland worden overgemaakt. Hiervoor is medewerking nodig van de Neder landse Bank. welke men via een bank ter plaatse kan vragen. J. M. Recht op ouderdomsrente kan slechts worden ontleend aan een verzekering krachtens de In validiteitswet of de Ouderdomswet 1919, waarvoor de nodige premie is voldaan. Wij raden in dit geval, mede lettende op de andere bijzon derheden. aan eens op het kantoor van de Raad van Arbeid te gaan praten. P. V. Het standpunt van de Cen trale Onderlinge is juist. De arbei der* had recht op kinderbijslag voor een kind dat bij zijn gezin be hoorde. Voor het kind uit het eer ste huwelijk van belanghebben den bestond dus geen recht op kinderbijslag. Door de wijziging van de Kin derbijslagwet bestaat echter sedert 1 Januari 1951 recht op kinderbij slag ar de wettige vader Hij dient zich hiervoor te wen den tot het orgaan, waarbij zip werkgever, bij wie hij op 1 Octo ber 1950 in loondienst was, is aan gesloten. WENEN. Metro Goldwyn Mayer zal het werk van de Oos tenrijkse schrijver Stefan Zweig „Brennerdes Geheimnis" verfil men. De regisseur zal Gottfried Reinhardt zijn, de zoon van Ma* Reiinhardt.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4