(drie letters) Hoe leven kinderen in vreemde landen - DE COMMISSARIS VERTELT DOOR r Edelhert: prachtig maar zeer schadelijk wild De man aan de staaldraad En nu: een kruiswoordpuzzle door h. voordewind ASTHMALIJDERS Er zijn prachtige boekjes waarin je dat allemaal kunt lezen \JIND JE HET OOK ZO LEUK om nu en dan eens de grote atlas te pakken en met je vinger te gaan reizen? Met je vinger reis je oor Afrika, door Zuid-Amerika, over de Noordpool en door Perzië n China. Dan ga je dromen over al die landen. Wat zal het er heet :n. Of wat zal het er afschuwelijk koud zijn. Wonen er ook kinderen? atuurlijk wonen er kinderen, duizenden, millioenen kinderen. Ze le en overal weer heel anders dan wij hier. Dan zouden we zo graag eten, hoe ze precies leven. Wel er zijn boeken over kinderen in ■remde landen. Een paar heel aardige zullen we hier noemen. Van- ag*begint de boekenweek, misschien mag je er wel een kopen. Voor de kleintjes is er: Kleine jing, (van Lattimore, Leopold. 3,50). Sjang is een Chineesje Hij ft een kaalgeschoren koppetje et een klein stukje haar dat als varkensstaartje op zijn hoofd aat. Zijn ogen zijn net appelpit- Hoe hij slaapt en wat hij eet in dat grote China, hoe hij edoet aan vliegerwedstrijden en st nieuwjaar naar de goochelaar ag kijken, hoe hij een broertje ijgt en dat broertje stiekum ruilt or eentje dat al lopen kan, dat aat hier allemaal in Een mooi boek over kinderen in ieuw-Guinea, voor iets ouderen. Tiliauu de Sawia. Tiliauw heeft •n kroeskop en hij draagt alleen schortje. Met pijl en boog hist hij op wilde varkens eh pa dijsvogels. Zijn familie moet 'achten voor de wilde Waris-stam in het oerwoud zitten ze om ote kampvuren en roosleren sago LDtfr jagen op buidelratten En nu springen we ineens, hoep. art het warme Ninuw-Guinea naar ijzige poolstreken en gaan op ite bij Sip Su. (van Nienme v. chtum Kluitman, ƒ2.50). Sip Su een eskimootje. helemaal van tot teen in bont gehuld. I-lij st zich nooit; hij smeert zich in 't traan, dat is warmer. Maar igen doet hij even handig als Ti- Bi; 3uw, op zijn slee door poolhon-* getrokken, rijdt hij door de wbergen en met harpoenen ingt hu walrussen en als hij des onds thuiskomt kruipt hij in het leiuwhutje. de igloe en slaapt op n rendierhuid. Van September it April is het winter in het land in Sip Su en de hele winter door het nacht, aldoor donker, aldoor inker Het is ons te koud en te inker, .we wippen liever weer er naar warme streken, waar litaren spelen en waar grote ilde rode bloemen bloeien. Mexi- Panchito vindt zijn meester, (v. aves. Rep der Let», ƒ3,90). Pan- is een wilde ezel. een Bur en znn meester is het Mexi- iantj'e Ricardo. die heel wat eite moet doen om het ezeltje temmen. Maar deze Mexikaanse ngens rijden evengoed paard en aaien even behendig de lasso als •jn vaders, die donkere mannen ie» hun grote strohoeden. Het Indianenboek (van Holling, Holling, Voorhoeve, ƒ6,90) is 'n ?k met prachtig gekleurde pla- o.ver de Indianen (de echte), kinderen hierin heten Ottcr- aart cn Vliegende Eekhoorn, hun der heet Veelvraat en nog meer 'onderlijke namen komen cr in voor. Een verhaal is het eigenlijk niet. het is een beschrijving van de huizen, de kleding en de dorpen van de Indianen. Nu gaan we even naar Indonesië. Daar woont een heel aardig jon getje Muslapa (van Aman, ƒ2,90). Iedere dag moet hij naar de sawa's om de vogels weg t- jagen van de rijst, maar hij beleeft ook kleine avonturen met zijn vriendjes. Tenslotte komen we in de Con go. Dat is Afrika cn we staan stil bij een negerjongen Kamandra. De stam. waar hij bij hoort, is één grote negerfamilie van wel -300 ooms en tantes en neven cn nich ten, ze wonen in hutten en hebben niet het minste begrip van electri- citeit en vliegtuigen. Totdat de Merikani komen, een Amerikaanse expeditie in auto's (rijdende hutten die rusten als ze moe worden). Ka mandra mag mee verder op die expeditie, hij mag zelfs autorijden leren en op het eind wordt hij een echte chauffeur. Zo, nu zijn we bijna de hele we reld door geweest, en je ziet. over al wonen kinderen. Over hen te lezen is opwindend en avontuur lijk maar bovendien is het erg goed, omdat je begrip voor hen krijgt en vrindjes met hen wordt Ondanks hun pijl en boog, of hun harpoen, ondanks hun blote voeten en bruine of zwarte gezichten zijn het toch kinderen zoals jij. Eigen lijk precies eender. TT E nee, zei 't schaap Veronica, ik wil nog niet gaan slapen, LI We hoeven niet zo vroeg naar bed, het is toch Zaterdag? Wel, zeiden toen de dames Groen, u)i; ziften al te gapen, maar even een verhaaltje voor we slapen gaan, dat mag. Da's goed. zo sprak de dominee, wat zal het dan eens wezen? De Wolf en Zeven Geitjes, zei het schaap Veronica. Toen nam de dominee zijn bril en ging het sprookje lezen van al die kleine geitenkinders zonder hun mama: fpN toen de geitenmocdcr thuiskwam met een mand vol eten toen waren al haar hinders weg. Begrijp je, hoe ze schrok7 De wolf was in hët huis geweest en had ze opgegeten, alleen het kleinste geitenkindje zat nog in de klok." Hi. zei het schaap Veronica, hoe kan dat nou gebeuren zo'n geitje kan niet in de klok, al is het nog zo klein. 't Is welles, zei de dominee, zit u toch niet te zeuren, zo'n hele grote Friese klok, zoiets zal het wel zijn, AT OU, zei het schaap Veronica, ik ken toevallig geiten, maar 'k heb er toch nog nooit een met een Friese klok ontmoet Wat drommel' riep de doviinee, hier heb ik toch de feiten! Èh, zei het schaap Veronica, de feiten zijn niet goed. Kom, zeiden toen de dames Groennu is 't verhaaltje uit. En wel bedankt, 't was prachtig mooi. Wie wil er een beschuit? ANNIE M. G. SCHMIDT. J XXIII ..Hoera!" riepen de honden en de paarden. „We gaan de baron ge vangen nemen! Maar Jock keerde zich onder het lopen om en zei: „We gaan de baron heleméél niet gevangen nemen. Ik weet iets veel beters. We trekken hem gewoon dat mooie harnas uit zodat de men sen van het Houten Stadje kunnen zien, dat hij maar een heel gewoon mannetje is- Ze zullen er dan niet meer aan denken om in zijn pot kachel te springen als hij het koud heeft," en toen riepen de honden en de paarden weer „Hoera!", en Een kruiswToordpuzzle vinden illie misschien een enkele keer el eens leuk! Hier is er één. Horizontaal: 1. Hulpmiddel ni te leren lezen; 9. Nobel; 10 lulp; 11. Rivier in de prov. Utrecht 2- Afk „In loco"; 13. Binnen; 15. -at in het ijs; 17. Rivier in Noord- tabant; 18. De eerste man; 19. leisjesnaam: 20. Loophok voor ippen; 21. Slede; 22. Spoedig; 23. eeds; 24 Op welke manier?; 26. Telwoord; 27. Voorzetsel. Verticaal: 1. Hoofdstad van Friesland: 2 PI. op de Veluwe, (on der Lunteren); 3. Waterloop vin Groningen naar Delfzijl; 4. Afk. ,.SUO LOCO"; 5. Spil; 6. Afk. „Nieuwe Testament"; 7. Straat steen; 3. De naam der Nederlandse Koningin; 9a. Voegwoordje; 14. PI. in Noord-Holland: 16. Bloedhuis; 24. Uitroep; 25 Afk. „onder ande toen waren ze bij de theekoepel aan de rivier. De rivier lag zilverig te kabbelen in de maneschijn. Door de hoge ramen van de koepel viel licht naar buiten. Voorzichtig slopen ze allemaal dichterbij en gluurden naar binnen. „Kijk," zei Pang, „daar zit hij. Als je je oor tegen de ruit houdt, kun je het harnas horen rinkelen, zó bibbert hij van de kou....'' Nadat ze geluisterd hadden naar het rinkelende harnas, liepen ze om de koepel heen naar de deur, die Jock wijd open gooide. Met één stap stond de jongen middenin de kleine kamer. Het was er om te stikken; de varen plantjes in de vensterbank hingen slap van de hitte, de hars druppel de langs de wanden, de boter stond gesmolten, als gele olie, in het schaaltje op de hoek van de schoor steenmantel, de warme lucht trilde om de petroleumlamp aan de zol dering. Naast de gloeiende potkachel zat de wonderlijk toegetakelde baron. Toen hij Jock cn Pang en de die ren zag. sprong hij verontwaardigd overeind. Met een haastige bewe ging trok hij het roodpluchen ta felkleed dichter om zijn schouders en schreeuwde woedend tegen do giraffe, die juist bezig was op zijn hurken naar binnen te schuifelen, de deur achter zich te sluiten. „De kou komt naar binnen!!!" De stem van de baron klonk wat gesmoord achter het gesloten vi zier. „Wat willen jullie van me?" „We willen Uw harnas!" riep Jock. „En wc zullen de deur niet sluiten vóór U het heeft uitge trokken!" „Het is jullie schuld als ik be vries. zei de baron gelaten, en toen trok hij een ritssluiting los, waardoor het harnas in twee helf ten op de vloer viel en hij zo maar in zijn blauwwollen pyjama kwam te staan. En een magere wolf. die zich pas later bij het gezelschap had aangesloten, keek om de hoek en huilde van plezier omdat do baron zo'n gezellig dik mannetje bleek te zijn. en Jock rende naar de deur om die te sluiten, maar het gezellig? dikke mannetje in de blauwwollen pyjama schreeuwde: „Laat open die deur!!! Schuif de ramen op"! Het is hier om te stik ken'!!" Het was een heel vreemd ver schijnsel. Het zilveren harnas had de kou niet tegen gehouden maar de wèrmte. De kleine blauw wollen baron was ineens een ander mens geworden „Wat gezellig dat jullie gekomen bent." riep hij. Hij keerde een bloemvaas om boven de brandende kachel, die ontzettend begon te sissen. Hij trok haastje repje zijn schoenen aan. Hij maak- te koffie en brood klaar voor Jock en Pang en al de dieren. Hij zei: ..Het is een mooie zomernacht. La ten we buiten gaan zitten; daar is het frisser." En toen* ze gegeten en gedronken hadden, zei hij: „Ik heb door de radio gehoord wat er gaan de is. Dolle Dorus heeft een spie gel gestolen. En de koning heeft het jongetje van de maan bevolen di? spiegel terug te halen „Het was mijn spiegelzeil Jock zacht. De baron glimlachte „Ik weet iets dat niémand weet.."| Hu leunde tegen de witte buiten- muur van de theekoepel en keek, naar het maanlicht op de rivier.1 „Ik hooide het van de spookridder. D? spookridder is mijn overover- grootvader Soms komt hij me be-' zoeken Vannacht kwam hij hier j langs met een grote rozekartonnen doos i Voor onze dammers 51 Ik zal jou eens wat zeggen, vriend; hebben hier al last genoeg ge- ad van die schrijverij van jou cn a kunt er op rekenen dat voor elke acht. die jij schrijft, jij hier tien :?er het hok ingaat. En niet voor paar uurtjes. Wij zijn hier dat klaag allang beu: en mocht je er 350 doorgaan, dan moet je eens op- ejk -'ton. wat de agenten op straat met e uithalen. Dus je hebt maar te kie. 1 of te delen. Doze toespraak was dus duidelijk l^noeg en de kerel kon nu wel be- ""'JPen. waarom hij soms twee keer ?r dag wegens dronkenschap op- :';Pikt werd en driemaal zo lang in hok zat als vroeger. Hij staakte 'ir> ook zijn geschrijf aan de minis- |In zoverre was het dus wel goed Wireost. dat ook brigadier Klomp F verantwoording was geroepen. Ij»atuurlijk kwamen de klachten ner het personeel van het bureau Warmoesstraat niet altijd uit de ko ker van die weggejaagde koloniaal. Er waren er ook. die. door de kla gers zelf opgesteld, aan duidelijk heid niets te wensen lieten en bij onderzoek wel degelijk gegrond ble ken. En nu ik het heb gehad over die geschiedenis van de verstopt ge raakte W C schiet mij onwillekeu rig een ander feit te binnen waarin een sooitgelijke inrichting 'zij het dan ook op een geheel andere ma nier) een rol speelde. Op zekere dag kwam een schrij ven binnen van een buiten Amster dam wonende mijnheer. Hij be klaagde zich over hetgeen hem aan het bureau Warmoesstraat was overkomen. Hij was daar op een avond in die buurt aan de boemel geraakt, dronken geworden en ten ..slotte door een paar agenten opge pakt en naar het bureau gebracht En daar ter ontnuchtering opgeslo ten. Midden in de nacht was hij wakker geworden, omdat hij „aan drang" had gevoeld Door kloppen en schoppen tegen de deur had hij geprobeerd de aandacht te nek ken. Er was evenwel niemand ko men opdagen en ten einde raad had hij hetgeen hij kwijt moest, maar in het hok gedeponeerd. Waarna hij weer in slaap was gevallen. De volgende morgen in de vroegte was de deur geopend door een man in burgerkleren, die, de vuile boel ziende, hem had gesommeerd die op te ruimen. Klager had van deze persoon bevel gekregen, met zijn vingers de viezigheid in een emmer te deponeren, onder bedreiging dat er anders „met hem de vloer zou worden aangedweild". Hij was hier voor evenwel niet gezwicht en had pertinent geweigerd aan dat bevel te voldoen. Terwijl klager daar met die burger had staan bekvechten, was er een agent' in unifóVfn bij hen in de kelder verschenen, die hem beval met hem mee te gaan. Daar (Advertentie I. M.) AVONDSCHOOL., of Thuis studeren? Die vraag is weer actueel geworden sinds de Bekende Schriftelijke Cursus Resa- Hilversum met succes opleidt voor Staatsexamen en H.B.S., Mulo examen en Onderwijzers akte en andere officiële exa mens. Vraag eens het nieuwe prospectus 12e druk 1951. V.J was hij bij 'n brigadier gebracht, die hem alles, wat hij de vorige avond had moeten afgeven, weer ter hand had gesteld. Voor de goede ont vangst had klager toen in een soort register moeten tekenen en had ver volgens, toen geheel ontnuchterd, het bureau mogen verlaten. Over de bejegening, die klager van de zijde van deze brigadier had onder vonden, had hij niets dan lof. (Wordt vervolgd) Ter voorbereiding van de behan deling van openingstheorieën thans dc HÖOGLAND-VARIANT. De tijd heeft deze variant reeds achterhaald- Zij werd enige tiental len jaren geleden veel toegepast de naam is ontleend aan de toen malige wereldkampioen Herman Hoogland en beoogde de bezet ting van de kerkhofruit (en) om de tegenstander door geavanceerd spe\ te overbluffen. Men leidt de Hoog land-variant b.v. in met: 1. 3328. 18—23; 2. 31—27. 20—24; 3. 34—30. 17—21; 4. 39—33. 12—18; 5. 37—31, 14—20; 6. 27—22. 18x27; 7. 31x22. 21—16; 8. 41—37, 7—12. Van voor- of nadeel voor een van beiden is geen sprake. Zwart kan op allerlei manieren voortzetten, o a het stuk op 22 ruilen of vroeg of laat zelf veld 29 bezetten Als zwart het stuk ruilt, dan heeft wit zijn lange vleugel gunstig ontwikkeld. Een mo gelijkheid is ook de volgende: 9. 4741. 12—17. Nu kan wit de vol gende ruil doen, die tot gelijk spel leidt: 10. 32—27, 23x21; 11. 33—29. 24 .33; 12. 38x29, 17x28; 13. 37—31 enz. Zwart kan na 9. 4711 ook spe len:.. 10—14; 10. 44—39. 1—7; 11. 30—25, 12—18; 12. 37—31. 26x37; 13. 42x31, 18x27; 14 31-22. 7—12; 15. 4137 met gelijk spel. Speelt zwart als 10e zet 12—18, dan kan wit gun stig voortzetten met 2217 en de voorpost op 17 is onaantastbaar. Natuurlijk kan zwart de opsluiting ook verbreken door zelf veld 29 te bezetten, waarna het spel in onbe rekenbare varianten komt. Doel van de aangegeven zettenreeks is slechts om het verschijnsel van dc variant, die destijds veel opgang maakte, aan te geven Probleem van J- W. KONINGS, Rotterdam. (Eerste publicatie). Zwart: 11 st. op 1—6/10—19—20 2!/26. Wit: 11 st, op 18—22—28— 29—33—34—36—37—30—48—49. Wit speelt en wint in dit pro bleem. dat niet al te lastig is en dat vooral voor beginners het op lossen waard is. als volgt: 3731. 36—31 18—12, 28—23 33x31. 49x40. 48—42, 40—35 en 35x2. PHILIP DE SCHAAP J. Versteeg stelt probleem ter discussie ,,0p de Veluwe aangerichte vernielingen grenzen aan het ongelooflijke (Van onze correspondent) EDE. Er zijn nog maar 100 a 200 edelherten op de Veluwe en het gevaar is niet denkbeeldig, dat Nederlands mooiste zoogdier geheel verdwijnt. Het Veluwse hert heeft ruimte en rust nodig en dit wordt met de steeds toenemende bebouwing ook op de Veluwe een steeds moeilijker te vervullen voorwaar de. Dit vertelde de hofjager J. F. Vogel op een lezing, die hij te Apeldoorn hield. De heer J. Versteeg te Ede die belast is met het dage lijks toezicht over het groot grondbezit te Ede, die ook voor het be houd van het Veluwse hert is als een natuur monument van de eerste rang, meent echter, dat het aantal herten veel te groot is. De Veluwe heeft slechts schraal bos met grove dennen, afge wisseld met wat heidevelden, die voor een deel zijn weggevre ten door het heidehaantje. Er mogen op 1000 hectare ten hoogste tien herten voorkomen en dan nog al leen als zij meer bijvoer krijgen dan wat hooi, knolrapen, bieten en aardappelen, zoals nu het geval is. Zoals het nu gaat. zegt de heer Versteeg, lijden boer en bos grote schade, die in de verste verte niet gedekt wordt door de opbrengsten Uit de jachtrechten. De heer Versteeg oefent critiek uit op het jachtstelsel, waarover zojuist van zijn hand een brochure het licht heeft gezien. Het afschot systeem voldoet niet, zegt hij. Er worden via de wildschadecommissie vergunningen afgegeven voor de afschot van smaldieren. die nooit moesten worden verleend. De ver gunningen worden soms voor een veel te kort tijdvak gegeven. Daar naast is het gebeurd, dat medio April hoogdrachtige dieren op gel dige vergunning werden neergelegd. De heer Versteeg komt er voor op, dat de provincies meebetalen aan de instandhouding van het roodwild, opdat de aangerichte schade volkomen kan worden ver goed. De vernielingen, die de die- De man, die hier uit de kap van „Carré" naar be neden komt sui zen aan een staal draad. is helemaal niet de nieuwste attractie van cir cus Strassburger. Integendeel, het is de heer J. Jan sen (en dat is zijn ware naam), vertegenwoordiger in Nederland van de Stop-chute". een Frans appa raat. dat hij nier demonstreert. De stalen bol. die een middellijn heeft van 25 cm. bevat een opge rolde staaldraad, die ongeveer 25 m. lang is (zo is het bij deze de monstratie-bol. maar hij kan ook een draad van 150 m. bevatten). Als het apparaat nu boven aan de pui van een gebouw wordt bevestigd, b.v aan een hijs- balk, stapt de „stopchutistmet het uiteinde van de staaldraad om zijn middel bevestigd, rustig het „niets" in, en..hij daalt in het bedaarde tempo van ca 7 km per uur omlaag. Dit tempo schijnt het geheim van de uitvinder te zijn. Deze vernufte- ling, de Fransman Trouin, heeft van zijn uitvinding vooral grote ver wachtingen als vervanger van het springzeil bij branden. Zo'n zeil blijft nl. altijd een enigszins riskant bedrijf, nog afgezien van dc men sen. die gesteld voor het alternatief: springen-verbranden, uit angst de verkeerde keus doen. De „Stop-chute" kan ook worden bevestigd aan een brandladder. Als deze wordt omhoog gedraaid, heeft het te redden slachtoffer maar uit de brandende étage te stappen en het apparaat om te gespen. Op de grond gekomen maakt hij het los en de staaldraad vliegt automatisch weer omhoog, de bol in, voor de volgende patiënt. Eigenlijk was de demonstratie van de heer Jansen helemaal niet sensationeel. Eerlijk gezegd hadden wij meer ontzag voor het feit, dat hij langs een kabel omhoog klauter de als een volleerd acrobaat, dan voor de sprong omlaag, die 's mans vertrouwen in de „Stop-chute" de monstreerde Vanmiddag is er met het apparaat een demonstratie ge geven voor Amsterdamse politie- en brandweer-autoriteiten in het Vei ligheids Museum. Het edelhert, Nederlands fraai ste zoogdier, door velen om zijn sierlijke lijnen cn zijn gang een ..natuurmonument" genoemd, door een groot aantal anderen verfoeid. ren aan de akkers aanrichten, gren zen vaak aan het ongelooflijke. Ik zag. aldus de heer Versteeg, grote velden koolzaad, waar niets van over kwam. roggeakkers waar -de herten paden m hadden gemaakt van tien meter breed met als ex traatje de ligplaats der dieren. Het komt voor, dat zij wekenlang in de rogge liggen. Ik zag aardappelvel den. die niet meer gerooid behoef den te worden omdat de herten het al deden. Het is begrijpelijk, dat men bij zo n gedupeerde landbouwer niet behoeft aan te komen met de stel ling. dat het edelhert als natuurmo nument bewaard moet blijven. HU moet er niets van hebben, dat het edelhert op zijn kosten gedijt. Ook de schade aan het bosplant soen moet men niet bagatelliseren, zoals scvns handig wordt gedaan. Vrijwel geen enkele boomsoort is veilig. Als men door vakken grove dennen yan zes jaar en ouder loopt, schrikt men van het aantal bomen, waarvan grote stukken zijn afge scheurd. Percelen lariks worden eveneens toegetakeld en op Dou- glasdennen zijn de herten zelfs ver zot. De schade van het „vegen" van de bomen is groot, maar honderd maal erger, is volgens de heer Ver steeg, het schillen waaraan veel bo men sterven. Er is over het hert al jarenlang te doen geweest. In de vaak felle polemieken varieert dit fraaie dier in de waardering van „natuurmonu ment" tot „uiterst schadelijk". Het is duidelijk, dat zijn positie in het „vrije" gebied op de Veluwe drin gend een oplossing behoeft. (Advertentie 1. M.) hier is wat U moet weten! De hevigste asthma-aanval kan bin nen één minuut gekalmeerd worden. Dat is de ondervinding van de tien duizenden asthmalijders die de won derbaarlijke Adozo-tabletten hebben gebruikt. De medicijnen die de Adó- zo-labletten bevatten zijn zo samen gesteld, dat één enkel tablet de felste aanval in 30 seconden verlichtende normale ademhaling in 5 a 15 minu ten herstelt. Adozo is doeltreffend in alle gevallen van asthma, bron chitis, nacht- en ochtendhoest, be klemming op de borst, moeilijke ademhaling, enz. Neem eens de proef met Adozo. U vindt de Adozo-tablet ten bij Uw Apotheker of Drogist. De doorgewinterde kruiswoord- puzzelaars weten het wel; een plaats op de Veluwe van drie letters is Ede of Epc Het komt er maar op aan de middenletter vast te stellen aan de hand van het kruisende woord. Het is een bewijs van een zekere armoede, dat woorden als Ede. ra. ar, en muzieknoten als do. re. mi. enz. zo veelvuldig in deze raadsels voorkomen. Nu in onderstaand raadsel ontbreekt de plaats op de Veluwe niet. Maar er zijn tal van andere plaatsen, rivieren, eilanden, meren, enz. in te vullen en u zult er wel niet helemaal zonder atlas komen. Als u het wel kunt, wel dan bent u zeker een leraar in de aardrijkskunde of een wereld reiziger. Horizontaal: 1. Ameri kaans schiereiland; 7. plaats in Nederland, bekend om z'n glas blazerijen; 8 plaats cp de Ve luwe; 9. deel van Denemarken. 10. stad in Frankrijk; 11 in het jaar der wereld «Latijnse af korting); 12. veel omstreden stad in Korea; 14 kanaal tus sen Utrecht en Gelderland; 18. grote waterplas; 19. zangnoot; 20. ter plaatse (Latijnse afkor ting); 21. rivier in Zwitserland: 23. een der Sporaden; 25. plaats bij Delfzijl; 28. ten voorbeeld (Latijnse afkorting); 29 plaats in Brandenburg; 30. plaats aan Suma tra's oostkust: 31. zijrl ier van de Donau; 32 plaats aan de Dedems- vaart; 33. plaats aan de Donau. Verticaal: 1 werelddeel; 2. werelddeel; 3. stad aan de Desna; 4. plaats aan het Boterdiep; 5. meer in Siberië; 6. plaats aan het Aduarder- diep; 9 eilandje ten Noorden van Nieuw-Guinea. 12. behoudens ver gissingen (Latijnse afkorting); 13. plaats in de Haarlemmermeerpolder; 15. eilandengroep in de Beringzee: 16. Russisch gebergte; 17. voertuig; 18. windrichting, 22. zie 11 horizon taal: 24. plaats in Zuid-Italië; 26. plaats, bekend om z'n „wonderkap- per"; 27. plaats bij Enschede; 28. plaats van gelijke naam in: Gelder land, Noord-Brabant en Belgic. Oplossing verjaarspuzzle Hor in taal: 1. rij: 2. Abe; 4. a v.; 6. Eva; 9. vfd; 12 vel; 13. score; 15. d.d.; 17 echoën; 18. eeuwigheid; 19. ce; 20. m.n.; 21. ooms; 22. dor; 23. one. 25. ei; 26 lade; 27. ets. 28. Ieperen. 29. t.t30 Ad. Verti caal: 1. rendement; 3. beschoeid; 5. verkeren; 6. e.v.; 7. verwant; 8. al: 9. voois; 10. Fred; 11. den; 14. chemie; 16. den; 17. ego; 19. code; 22. dar; 23. oe; 24. es; 26 le. Oplossing ster-raadsel 1-9 gazel; 1-11 gelen; 9-11 legen; 2-4 baret; 2-12 beden; 4-12 teren; 3-7 raad; 3-8 raar; 7-8 daar; 5-6 zaal; 5-10 zaag; 6-10 laag.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 7