DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Vijf Kamerfracties accoord met program van prof. Romme Kabinetsformatie thans in nieuw stadium getreden Minister Stikker stelt Washington gerust Oude materialen inzamelen een nationaal belang Kleine vorderingen voor de VN in Korea Bidault stoot zijn hoofd bij de Gaullisten Politieman maakte smokkelreizen Amerika sceptisch over Parijse conferentie Amerika vraagt Russen om bewijzen Weldra indiening nieuwe Kieswet Bevin treedt niet af, zegt Attlee Stoffelijke resten Overste Den Ouden niet gevonden in hotel des Pays Bas IN ZEIST in Grand Hotel Figi lie Jaargang, no. 53 Zaterdag 3 Maart 1951' Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. rijvt V TÏ TVTi T> Telefoon redactie 5291. Telefoon administratie 6235. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- r: is. DG iilCllWC b erS Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort, prijs 50 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER DEN HAAG. nemend-voorzitters, Professor Romme heeft Vrijdag van de voorzitters, respectievelijk waar van de Tweede Kamerfracties der K.V.P., P.v.d.A., A.R.P., C.H.U. en V.V.D. schriftelijk mededeling ontvangen dat eij, ieder na raadpleging van hun fracties, bereid zijn, om tot de bevordering van de totstandkoming van een kabinet op de grondslag van het hun door de informateur voorgelegde ontwerp-program, medewerking te verlenen, als hun door de informateur is gevraagd, indien ook de sam enstelling van het kabinet hun in 's lands belang voldoende bevredigend zal voorkomen. In de kennisneming van de nadere inhoud der voren bedoelde schriftelijke mededelingen heeft de heer Romme aanleiding gevonden Vrijdagavond nog een bespreking te bevorderen met de ministers Drees, Lieftinck, Van den Brink en Mansholt, ter behandeling van verschillende technische punten. Daar minister Van den Brink om particuliere redenen, welke liggen buiten de door de informateur te behartigen zaak, Vrijdagavond verhinderd was, heeft de heer Romme met minister Van den Brink de door hem te bespreken punten afzonderlijk behandeld. Taak van informateur nog niet ten einde De informateur zet zijn' onder- zoek naar de mogelijkheid van de samenstelling van een kabinet thans voort op de grondslag van het aan vaarde ontwerp-program. Zijn taak is nu in een volgend stadium geko men, maar nog geenszins ten einde gebracht. Desgevraagd verklaarde de hoer Romme, dat hij het verstandig zou achten een afwachtende houding aan te nemen ten opzichte van de vraag, of hij liet moeilijkste deel van zyn taak thans achter de rug dan wel voor de boeg heeft. Bij dit communiqué, dat vannacht om tien minuten over half een door de Regeringsvoorlichtingsdienst werd uitgegeven, tekent een onzer redacteuren het volgende aan: Het feit, dat informateur prof. Romme er wél in geslaagd is de principiële instemming van de vijf grote fracties te vinden voor een ontwerp-programma, nadat de for mateur mr Steenberghe dit niet ge lukt was, is ongetwijfeld uitermate verrassend. Trouwens op zichzelf acht men in sommige politieke krin gen ook wel een verrassing, dat de Anti-Revolutionairen mede hun ja woord hebben gegeven. Immers voor hen kan de redactie, die het ont- werp-programma-Romme bevat om trent het vraagstuk Nieuw-Guinea al heel moeilijk aantrekkelijker zijn, dan de formulering op dat punt was in het ontwerp-Steenberghe. Veeleer moet het tegendeel het ge val zijn. Als mogelijke verklaring van het beter slagen van prof. Romme hoor den wij in de eerste plaats veron derstellen, dat zijn ontwerp-pro gramma op verschillende punten van dat van mr Steenberghe afwijkt en verder dat wellicht de factor van de duur van de crisis mede van invloed is geworden. Hoe langer wij er meer zitten, hoer eerder alom bereidheid om tenslotte de zaak maar voor elkaar te helpen bren gen. De vijf fracties die hun ja-woord gaven, gaan er mee accoord. dat er zes K.V.P., vijf P.v.d.A., twee A.R., één C.H.. en één W D-zetel in het kabinet zullen worden ingenomen. Tevens blijkt er ook overeenstem ming te bestaan om dr Drees we derom als minister-president te laten optreden. Van zijn kant zou deze zich hiermee ook verenigd hebben. Niet duidelijk is op het ogenblik waarom de informateur nu ook nog actief bezig moet zijn met de keuze van de personen voor de ver schillende portefeuilles. Intussen mag men, dunkt ons, verwachten dat de keuze niet zal geschieden zonder instemming van dr Drees. Als vaststaand mag men wel aan nemen, dat met dr Drees ook de ministers Lieftinck, Van den Brink en Mansholt wederom in het minis terie zitting iv ien krijgen Dit geldt, zo vernamen wij, ook ten opzichte van minister Stikker, die wederom Buitenlandse Zaken onder zich zal krijgen. Wat de verdere posten aan gaat, dient men rekening te houden met de mogelijkheid, dat er ver vangingen zullen plaats vinden. Inmiddels liggen er nog zoveel voetangels en klemmen, dat het be paald voorbarig ware te menen, dat de vorming van een kabinet steu nend op de vijf fracties zo goed als voor elkaar is. Niet uitgesloten is. dat er een of meer nieuwe departementen wor den geschapen. Vrije passagiersbagage 20 procent hoger PARIJS Omtrent het besluit van de „Atlantic Conference" betref fende de vrij te vervoeren passa giersbagage kan nog worden mede gedeeld. dat voortaan alle volwassen passagiers in alle klassen recht zul len hebben op 25 kubieke voet voor vrij te vervoeren bagage of, zulks naar keuze van de scheepvaart maatschappij, op vrij vervoer van 125 kilogram bagage. Tot dusverre was vrij vervoer mogelijk in een omvang van 20 kubieke voet of 100 kilogram. Nederlandse bijdrage aan Eisenhowers leger zal groot genoeg zijn WASHINGTON. Minister Stikker heeft gisteren aan de Amerikaanse onderminister van Defensie, Robert Lovctt, een uiteenzetting gegeven van de Nederlandse herbewapeningsplannen. Tegenover United Press verklaar de de minister, dat, naar hü meende, de door het huidige demissionnaire kabinet genomen militaire maatregelen voldoende zijn om de Nederlandse bijdrage aan het geïntegreerde Atlantische commando van generaal Eisen hower te dekken. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Voor de Am sterdamse Rechtbank is een straf zaak behandeld tegen de 51-jarige adjudant van de rijkspolitie H. M., die cr van wordt beschuldigd in 1945 in zijn dienstauto samen met een oesterkweker een aantal smok kelreizen naar België te hebben ge maakt. Twee oesterkwekers uit Ierscke hadden een handeltje in kreeften en paling opgezet met België. Om dat er geen vervoer was troffen zij een regeling met chauffeurs van ge allieerde legerwagens, die hen en hun lading meenamen. In Brussel verkochten zij hun kreeften voor f 150 per stuk. Omstreeks April vroegen zij de commandant van de rijkspolitie, die over een dienstauto beschikte, om mee te doen Hij stemde toe en kreeg als beloning daarvoor een radio, een partij le vensmiddelen en een aantal huis houdelijke artikelen. Burgemeester E. Fabius van Wisch, die tijdens de bevrijding in Zeeuws-Vlaanderen was, verklaarde als getuige a décharge, dat het daar destijds een chaos was en dat men in die tijd niet van smokkelen kon spreken, omdat er geen grens en geen douane was. De behandeling van de zaak werd geschorst tot 11 Mei. WASHINGTON. Jessup, de reizende ambassadeur der V.S.. verklaarde Vrijdag, voor zijn ver trek naar Parijs, dat de V.S. zeer sceptisch gestemd waren ten zichte van de aanstaande voorbe reidende besprekingen van de plaatsvervangers der Grote Vier in Parijs. ,.Wij zijn niet van plan ons om de tuin te laten leiden door lou ter woorden", aldus Jessup. Een woordvoerder van het Fran se ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde, dat het er niet naar uitzag, dat succes gemakkelijk bereikt zou worden. Maar het it, dat de Sowjet-Unie de conferentie wilde bijwonen was een aanwij zing, dat zij bereid was het debat uit te breiden en ook zaken bui ten Duitsland, die de huidige span ning tussen het Oosten en het Wes ten veroorzaakten, te bespreken, aldus de woordvoerder. De drie voornaamste gedelegeer den van de Westelijke mogendhe den zullen Zondag op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken bijeenkomen. De familie Chatillon te Midwoud bij Hoorn is verblijd met de ge boorte van een drieling, die sa men 16 pond weegt. Een van de avant-gardcthcaters in Wenen, hel ..Kleine Theater im Konzert- haus" zal de vrijwel vergeten operette van Offenbach ..Pericolo" in een bewer king van Karl Kraus opvoeren. Mijnwerker gedood door vallende steenkool HEERLEN. In de breukpijler op de 546 meter verdieping van de staatsmijn Emma te Treebeek wer den Vrijdag de 34-jarige houwer W Hoogakkcr uit Hoensbroek en de 19-jarige postsieper J. Coumans uit Schinnen onder vallende kool bedolven. Toen zij bevrijd waren bleek H., die gehuwd is en een kind heeft, te zijn overleden. C. werd naar het ziekenhuis te Heer len overgebracht. Telegrammen aan thuis- varenden DEN HAAG. Met de militai ren aan boord van het Italiaanse schip „Roma", dat Nederlandse troepen van Indonesië naar Ne derland vervoert, kunnen radio- brieftelcgrammen worden gewis seld via het Nederlandse kuststa- tion Scheveningen Radio tegen hetzelfde tarief als in het verkeer niet Nederlandse schepen. Aanhoudend houd e Weersverwachting geldig van 1= I Zaterdagavond tot Zondag- i avond: Droog weer met plaatselijk 1 enkele overdrijvende wolken- s g velden Meest matige oostelijke Voorlopig geen inleveringsplicht bij aankoop van nieuwe artikelen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Voorlopig overweegt men niet om het Inleveren van oud materiaal verplicht te stellen bij de aankoop van nieuwe artikelen, zo vernamen wij op een persconferentie, waar ir. E. A. Plate van het depar tement van Econ. Zaken het grote belang bepleitte van het inzamelen van oude materialen. Het loont op het ogenblik bij voorbeeld niet dc moeite om oude tubes tot nieuwe tc verwerken en men kan er dan ook geen fabriek voor vinden die daaraan wil beginnen. Wel maakt de grote schaarste aan de vele grondstoffen, die onze bo dem niet oplevert, het dringend noodzakelijk, de afval van de huis gezinnen te verzamelen voor de in dustrie. Dit geldt voor oud papier, oud ijzer en staal, oude non-ferro metalen als lood. zink en koper, lompen en beenderen. Het bevorderen van de inzame ling wordt als een nationaal belang gezien. De minister van Economi sche Zaken doet een beroep op de Nederlandse bevolking om alle oude materialen, die opnieuw verwerkt kunnen worden tot waardevolle producten door middel van de han del en van liefdadige instellingen te bestemder plaats te laten komen. In circa 80 gemeenten, o a. in Den Haag zal door de ondervakgroep opkopers oude materialen en afval- wind, vannacht lichte en tegen 1 stoffen bekend worden gemaakt, op de ochtend hier en daar matige jg vorst. In de middag temperatu- g 5 ren slechts enkele graden bo- ven het vriespunt. 4 Mrt. Zon op 7-22 onder 13 23: Maan op 6.20 onder 13.49. s 5 Mrt. Zon op 7.20 onder 18.25: H Maan op 6.44 onder 15.20. J welke wijze en door wie de afval zal worden opgehaald Het publiek dient deze dan van het overige huisvuil te scheiden en apart ter beschikking te houden. Liefdadige instellingen zullen van haar kant inzamelingen organiseren. Als men wat meer ervaring heeft, komen grote steden als Amsterdam en Rot terdam aan de beurt. WAT VOOR WEER? Geen enkel spoor van naderende lente (Van onze weerkundige mede werker). Hoewel het volgens de kalen der over drie weken lente is, doet her weer thans in geen enkel op zicht aan het naderende voorjaar, maar veeleer aan de winter den ken. Zo zal het ook het komende weekeinde zijn. Boven Rusland bevindt zich een gebied van hoge druk. met een krachtige uitloper in de richting van Scandinavië. Deze blijft ook het weer in ons land beïnvloeden. Oostelijke win den, die aanwakkerden door een barometerdaling in Frankrijk, blij ven koude lucht uit Polen aan voeren. Hierdoor zal 's nachts lichte tot matige vorst heersen en overdag zal het kwik slechts en kele graden boven het nulpunt stijgen. De kans op veerslag is echter tamelijk gering. Nu en dan kan wat zonneschijn worden ver wacht. De minister zeide, dat de regering plannen had opgesteld voor een de fensiebegroting van 1.5 milliard gul den, vergeleken met 805 millioen gul den in het voorafgaande fiscale jaar. Deze besluiten, aldus de minister moeten nog aan het parlement wor den voorgelegd. Minister Stikker is vanmorgen vroeg naar Ottawa vertrokken, waar hij zal confereren met. de Canadese minister van Buitenlandse Zaken. Lester Pearson, en andere Canadese autoriteiten. LAKE SUCCESS. De Ameri kaanse gedelegeerde in de commis sie voor dc conventionele bewape ning der Ver. Naties. Frank Nash, heeft de Sowjet-Unie in een offi ciële verklaring uitgedaagd een in ternationale verificatie toe te staan van de Sowjet-verklaring, als zou den dc Westerse landen twee maal zoveel troepen op de been hebben als de Sowjet-Unie. De Sowjet-Unie ver klaarde zulks in de recente nota aan Engeland. DEN HAAG. Naar het A.NP. verneemt is de indiening van het ontwerp voor een nieuwe kieswet bij de Tweede Kamer zeer spoedig te verwachten. Ondanks het feit, dat de regering demissionnair is, heeft zij gemeend, nu dit ontwerp gereed is, het spoedshalve dc Ka mer reeds tc moeten toezenden, op dat de mogelijkheid blijft bestaan, dat de wet nog dit jaar in het Staatsblad zal kunnen verschijnen en de Tweede-Kamerverkiezingen van 1952 volgens de nieuwe wet zullen kunnen worden gehouden. LONDEN. „Ik heb volmacht om tc zeggen, dat de lopende geruchten volstrekt onwaar zijn", aldus werd gisteravond officieel door een woord voerder van Downingstrect medege deeld, nadat de gebcle dag in Londen het bericht had gecirculeerd, dat mi nister van Buitenlandse Zaken Bevin in een privc-ondcrhoud met premier Attlee het besluit had kenbaar ge maakt, tc willen aftreden. Zoals bekend had in het begin van de week de oppositie in het Hoger huis, gesteund door een van de La- bourpeers. aangedrongen op Bevins aftreden, omdat zijn zwakke gezond heid hem zou verhinderen, zich ten volle aan zyn taak te wijden. Eergisteravond vertelde Bevin zfjn kiezers in Woolwich, dat hij „nog een tijdje" aan wilde blijven. Ondanks het officiële dementi ge looft men in Londen toch, dat Bevin in ieder geval zijn functie binnen korte tijd zal neerleggen. BEVIN wel weg, niet weg Labour-nederlaas; maar zonder gevolgen LONDEN In het Lagerhuis is Vrijdag een conservatieve motie, die de regeringspolitick met betrek king tot de grondstoffen critiseerde, met 167 tegen 163 stemmen aange nomen. Dit resultaat wordt niet als een nederlaag van de regering be schouwd. daar geen van beide par tijen haar leden opgedragen had te stemmen. TOKIO. Door tanks geleide Amerikaanse mariniers braken Vrij dag in Centraal Korea het verzet in dc Chinese achterhoede, bezetten het knooppunt van wegen Hocngsong zonder strijd cn drukten verder naar het Noorden door. Henri Queuille (radicaal) thans Frans kabinetsformateur (Bijzondere correspondentie) PARIJS. Bidaull's poging, een nieuwe regering tc vormen, is mislukt Vrijdagmiddag ont half drie gaf hjj zijn opdracht terug. HU had getracht de regering naar rechts uit te breiden, maar de Gaullistische heer Capitant vond het zelfs niet nodig op Bidault's uitnodiging om eens te komen praten, in te gaan. Evenmin bleken dc radicalen geneigd bakzeil tc halen. ZU hiel den vast aan hun cis van een tweevoudig meerderheidssystccm, waartegen, zoals men weet, de MRP (Bidault's party) sterk gekant is De mariniers openden de aanval met een bajonetcharge welke 250 Chinezen doodde of op de vlucht joeg. Vervolgens werd een 330 me ter hoge berg ten Noordwesten van Hocngsong bezet. Daarna trokken de mariniers in tanks en te voet door het verlaten en zwaar ge bombardeerde Hoengsong (55 km TOKIO. Naar aanleiding van geruchten als zouden de stoffelijke resten van overste Den Ouden bij Hoengsong gevonden zijn, heeft een officiële woordvoerder van de Nederlandse missie tc Tokio ver klaard niets in deze zin vernomen te hebben. Hij voegde er aan toe, dat er geen definitief antwoord te geven was op de vraag, wat er precies met overste Den Ouden was gebeurd. Volgens de ene lezing droegen de mannen van overste Den Ouden de stoffelijke resten buiten de stad, waar zij deze begroeven en volgens een andere lezing was de auto, waarin de dode vervoerd werd, in een hinderlaag gevallen, waarbij alle inzittenden om het leven kwamen. Men zal een on derzoek ter plaatse moeten af wachten. Weer Nederlandse gewon den uit Korea onderweg SINGAPORE Vandaag vertrekt uit Singapore een vliegtuig met acht en twintig militairen, die in Korea verwondingen hebben opgelopen, naar Europa. Het zijn zes Fransen, drie Nederlanders. achttien Britten en éen Zuid-Afrikaan. Jacht op „Westerse agenten" onder Duitse communisten FRANKFORT. Van de voor zitters van de communistische par tij in de Bondsstaten van West- Duitsland is binnen tien dagen nummer vijf ontslagen, als gevolg van Oost-Duitse (lees Russische) aandrang om een „meedogenloze zuivering uit te voeren van alle Westelijke agenten uit de partij in West-Duitsland." Het jongste slachtoffer der zuiveringswoede is August Hollander, voorzitter van de KPD in Neder Saksen in de Britse zone. ten Zuiden van de 33ste parallel) en veroverden naar het Noordoos ten twee heuvels De troepen der Chinese achterhoede die deze heu vels verdedigden, sloegen na een korte schermutseling op de vlucht. Verbonden troepen, die aan bei de flanken der mariniers stonden, boekten op het grootste deel van het 100 km brede front een terrein winst van 1 a 2 km. Op de Ooste lijke flank kwamen de Amerika nen en Zuidkorcancn. die pogen Tsjangpjong in te sluiten, tot 43 a 48 km ten Zuiden van de 38ste pa rallel. Het verzet der Noordelijken nam echter toe. De Amerikanen, Canadezen en Australiërs op de Westelijke flank vernauwden hun boog om de in niemandsland gele gen stad Jongdoe, welke 24 km ten Noordwesten van Hoengsong en 50 km ten Zuiden van de grens ligt. Tijdens een sneeuwstorm dron gen Amerikanen van de derde di visie op drie punten over de Han in Seoel door. Later keerden allen naar de Zuidelijke oever terug. De 5de Maart a.s. komen de Grote Vier bijeen te Parijs op de hoek van de Avenue Malakoff tussen de Triomfboog en het Bois (de Boulogne) in het Palais Rose, dat prompt Pink Palace is geworden in de mond van diplomaat als van chauffeur. De botte weigering van de Gaul listische RPF, om zelfs ook maar in onderhandeling te treden met Bi dault, de mededeling van dc socia listische delegatie, dat zij „alle nood zakelijke pogingen zou doen om de zelfde republikeinse meerderheid te handhaven, welke sinds vier jaar het voortbestaan van het regiem verzekert" en de wrevel bij vele radicalen van de richting-Hcrriot, als mede bij vele katholieken tegen een samengaan met De Gaulle, wijzen voldoende uit, dat men de tijd niet gekomen acht voor een „nationale concentratie" als middel om het de communisten onmogelijk te maken, doeltreffend hun politiek gewicht in de schaal te leggen. Onderschatting van het gevaar, tactiek, die gedic teerd wordt door verkiezingsover wegingen. of misschien beide? Onmiddellijk nadat de president Bidault van zijn opdracht ontslagen had, ontving hij de minister van binnenlandse zaken in het kabinct- Plcven de radicale oud-premier Queuille, die als formateur werd aangewezen. Gezien de houding van de radicalen tegenover Bidault is men nogal pessimistisch over Na besluit tot civiele actie krijgen tijdelijke ambtenaren salaris PARAMARIBO. Het bureau voor de tweede volkstelling 1950 blijkt zijn credieten aanmerkelijk tc hebben overschreden, waardoor het personeel niet uitbetaald kon worden Na enige weken op uitbe taling te hebben gewacht besloot het personeel om een civiele actie tegen het Surinaamse gouverne ment in te stellen. Het totale be drag der vorderingen beloopt ƒ30 000,-. Nadat dit besluit was ge nomen, deelde de overheid mee, dat de mensen binnen ongeveer een w-ek hun geld zullen kunnen ontvangen. Strategische goederen uit Zwitserland onder controle BERN De Zwitserse Bondsraad heeft Vrijdag een besluit gepubli ceerd omtrent controle op de export van een aantal strategische goede ren. Tot de goederen, waarvoor thans een exportvergunning nodig is. be horen verschillende houtsoorten, bouwstaal en een aantal chemische producten. Queuilles kansen, wanneer de MRP ten aanzien van Queuille even wei nig toeschietelijk is als de radicalen het tegenover Bidault bleken. Ook kan men niet inzien dat de radica len met de verkiezingen in zicht afstand van hun principe zouden doen en de leiding van de regering zouden nemen. Men spreekt dan ook reeds over Queuilles opvolger. Deze zou Ra- madicr zijn of Guy Mollet of een andere socialist. Zoals men weet is de houding van dc socialisten tij dens het kieswetdebat uiterst soepel geweest. Naar verluidt heeft Rama- dier nog een ingenieus compromis voorstel in portefeuille, een plan, dat bedoelt voor de verschillend® departementen diverse stelsels toe te passen. Advertentie (7. Af.) WüJ IN UTRECHT DINSDAG 6 MAART des middags 14.30 uur Kaartverkoop bij dc Hotel portier en bij Maison Kuiper Thé complet ƒ4 WOENSDAG 7 MAART des middags 14.30 uur Reservering van tafels bij Maison Kuiper of Hotel Figi Thé complet 4.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1