In vijf jaar tijds zijn 57.000 Nederlanders geëmigreerd Nieuw Oostduits beroep De Vijand op eenheid Hollandse verovert Parijs metx Franse chansons Geheimzinnig gedoe om de gewonde Korea-strijders Brief uit Korea over de slag bij Wonjoe Canadade F.5. en Australië het meest in trek V oorbarig optimisme Kamerleden zien Voedingsraad als geleide economie Zaterdag 3 Maart 1951 DEN HAAG. Tussen 1 Januari 1946 en 1 Januari 1951 zijn in totaal ruim 57.000 Nederlanders geeraigreerd. waarvan 673 in 1946 en 21.330 in 1950. De grootste aantrekkingskracht oefende in deze vijf jaar Ca uda uit. waarheen in totaal 23.158 personen vertrokken, hetgeen maar weinig minder is dan het aantal landverhuizers naar de twee landen die daarop onmiddellijk volgen, te weten de Verenigde Staten 111.896) en Australië (11.872). Het vierde land in deze reeks is de Unie van Zuid Afrika waarheen zich in totaal 6592 emigranten bega ven. Naar Argentinië en Brazilië samen vertrokken in deze periode 1161 Nederlanders cn minder dan de helft daarvan is het aantal dat lich naar Nieuw Zeeland begaf, namelijk 707. Australië geklopt. En wat Nieuw AFSCHEID OP DE KADE Landverhuizers en hun familie leden wisselen een laatste groet. Enkele ogenblikken nog en het schip zal zee kiezen cn hen met elke slag van de schroef naar een onbekend land en een onbekende bestemming voeren. In de laatste vijf jaar heeft een dergelijk to neel zich steeds vaker in onze havensteden afgespeeld. Verschuivingen in de migratie-beweging Deze cijfers, verzameld door de Stichting Landverhuizing Neder land, laten duidelijk zien welke •eranderingen zich in de afgelo pen viif jaar in de emigratie-bewe ging hebben voltrokken en thans oz bezig zijn te voltrekken. Ter- 'ijl 't aantal emigranten naar het Australische Gemenebest voort durend steeg en vooral het afge- open jaar met een enorme sprong omhoog is gegaan, vertonen de emigratie-cijfers voor de Verenig- ie Staten en Zuid Afrika een da- inc Nog in 1949 was het aantal andverhuizers dat naar Z. Afri ca ging groter dan het aantal dat naar Australië vertrok en ook naar de V.S. gingen in 1949 meer Vcderlanders dan naar het vijfde veielddeel. In 1950 echter is het aantal emigranten naar Australië meer dan tweemaal zo groot als naar de V.S. en Zuid Afrika sa men Canada, dat verreweg op de ;ersi» plaats komt wanneer men gehele periode overziet en dat iog elk jaar meer emigranten leeft opgenomen dan het vooraf- laande, werd het vorige jaar door r ZOEKLICHT OP A LLEEN al net feit. dat de Rus- sen zich op het allerlaatste moment bereid hebben verklaard, naar Parijs te komen, zal het opti misme. waarmede de toekomstige ontv ikkeling der betrekkingen lussen Oost en West door sommige commentators wordt beschouwd, tot nieuwe hoogte doen oplaaien. De Amerikaan Walter Lippmann, een der groten in het vak, heeft elf: al van de „waarschijnlijk- ïeici" van een „Russische militai- ■e terugtocht uit Europa naar Azië" gesproken. Het is echter onmogelijk, hoe gaarne men het wk zou willen een dergelijk opti- nisme maar eenvoudig te delen. Moskou is er sinds het einde van ie oorlog steeds opuit geweest. ;eheel Duitsland onder znn in- loed te brengen. Gelukte het op Ie ene wijze niet. dan werd irompt een andere beproefd loor mislukkingen liet het zich met ontmoedigen. Wie garandeert, lat wij thans niet voor weer een ueuwe poging in deze richting taan? Het arsenaal der Russische middelen is zeker nog niet uitge- •ut. Dat het hoogst onwaarschijn- ijk :s. dat daarmee voor de Sow- ets nu wel succes zou zijn weg- ielegd, doet niet ter zake. De vraag is maar. of het Kremlin, dat zelf inziet. Een opheffing van de spanning in Europa is slechts te verkrijgen, zoals hier al meerma- en is uiteengezet, door een dras- ische vermindering der militaire nacht, die de Sowjets in Oost- Europa hebben opgebouwd. Niets wijst er echter op. dat de Russen nun eventuele concessies zover louden willen uitstrekken Daarom is de houding, welke het best aan de huidige situatie is aangepast, er Sen van afwachting en waakzaam- ïeid die overigens hoop op een letcre toekomst met behoeft uit te sluiten. Zeeland betreft: in 1946 was het cijfer 0 en in 1947 nog niet groter dan zegge en schrijve 8. Hetgeen duidelijk laat zien, dat dit land veel later dan de overige gebieden, later ook dan Zuid Amerika, als emigratie-doel in aanmerking is gekomen. Dat het cijfer voor Nieuw Zeeland in de naaste toe komst nu het emigratie-accoord met dat land tot stand is gekomen aanzienlijk zal stijgen, laat zich aanzien en over het algemeen mag men verwachten, dat de verschui ving ten gunste van Australië zich nog verder zal voortzetten. ïn de toekomst zal een emigra- tievloot van vijf schepen voor het emigrantenvervcer zorgen. Het m.s. ..Sibajak" van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd en het m.s. „Johan van Oldenbarne- velt" van de Stoomvaart Mij. Ne derland varen reeds geruime tijd in charter voor de Nederlandse rege ring. Beide vaartuigen zullen nog verdere veranderingen ondergaan ten gerieve van het emigranten- vervoer. De Nederlandse regering is voorts zelf eigenares van een drie tal zogenaamde Victory-schepen, welke beheerd worden door taeide bovengenoemde particuliere maat- schappiicn. Het vroegere hospitaal schip ..De Grote Beer" doet reeds als emigrantenschip dienst, maar zal nog een aantal verbeteringen ondergaan. De „Waterman" en de „Zuiderkruis" ook Victory- schepen dus liggen op de werf om van troepenschip tot emigran tenschip te worden omgebouwd. Advertentie l. M Griep?'n Mijnhordtje Bonn: „Communisten slaan tegen deur die al open is" BERLIJN. Het Oost-Duitse parlement heeft Vrijdag opnieuw een beroep gedaan op de West-Duitse regering, zich te verenigen met een gemeenschappelijk Duits program van ..vrede en eenheid", dat aan de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier in Parijs zou worden voorgelegd. De voorzitter van het Oost-Duitse parlement. Dieckman. verklaarde, dat in het program verzocht zou moeten worden om een vredesver drag met Duitsland, waarbij ..zijn democratisering en demilitarisa- tie" zouden worden gewaarborgd. Verdere punten van het program zouden moeten zijn: hereniging van Duitsland, vrijmaking van de Duitse handel en uitbreiding van de Duitse industrie voor vredesdoel einden en terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Duitsland binnen een jaar na ondertekening van een vredesverdrag. Adenauer, de West-Duitse Bonds kanselier, heeft het beroep van het Oost-Duitse parlement van de hand gewezen. Hij noemde het beroep tegenover correspondenten „het Chinese communisten worden „gezuiverd" HONGKONG. Uit betrouwba re Chinese ï\on wordt vernomen, dat zich op het ogenblik in de Chi nese communistische partij een in grijpende zuivering voltrekt. Het zou de bedoeling zijn dit jaar on geveer 'n millioen van de 4.500 000 leden uit de partij te zetten Tot deze zuiveringsactie heeft president Mao Tze Toeng in Juni van het vorig jaar opdracht gegeven. slaan tegen een deur. die al open is" Hij herhaalde zijn eis van vrije, democratische verkiezingen in ge heel Duitsland als eerste stap tot eenheid. Naspel vau relletjes in de Staten van Suriname PARAMARIBO. Tijdens een schorsing van de Staten van Suri name noemde het Statenlid Find- lay minister Lichtveld een „gang ster". Rechter mr Haversmidt sprak Findlay vrij, omdat hij zich z i te recht op parlementaire onschend baarheid beriep Pater J. Wille- brands. hoofdredacteur van „De Surinamer" werd echter door rech ter mr Van Bleskom veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, plus f 150 boete of één maand hechtenis, omdat hij een ar tikel had opgenomen waarin het vrijsprekend vonnis van Findlay een politiek vonnis werd genoemd. De hoofdredacteur van „Reveille". F. de Rooy, die van dezelfde uit spraak had geschreven, dat er een luchtje aan zat. was reeds eerder tot dezelfde straf veroordeeld als pater Willebrands, die echter in hoger beroep gaat. Vliegtuigongeluk in de VS: 15 doden SIOUX CITY (Iowa). Een Da kota is Vrijdag in een sneeuw storm bij een linding op het vlieg veld van Sioux Citv verongelukt. Twaalf inzittenden en drie leden van de bemanning kwamen om het leven. Tien passagiers over leefden 't ongeluk. De Dakota, een toestel van de ..Mid Continent Air line", stortte in een korenveld neer, toen bij de landing het zicht door de hevige sneeuwstorm plot seling belemmerd werd Georgette Hagedoorn drie weken gast van Micheline Grand ie r's „5 et 9" (Van onze kunstredacteur) (Van een onzer verslaggevers) VLIEGVELD VALKENBURG, Vrijdagavond. Er zouden Vrüdag vier gewonden van het vrijwilligerslegioen in Korea in ons land terug keren. Het leek allemaal erg eenvoudig en gewoon, maar al spoedig bleek gisterochtend, dat de Nederlandse militaire autoriteiten deze te rugkomst van de V.N.-strijders erg geheimzinnig in zijn werk wilden laten gaan. Op het vliegveld Valkenburg werd de pers bij informatie bij de Marine- luchtvaartdienst die het comman do over het vliegveld heeft mede gedeeld. dat er aan deze aankomst absoluut geen ruchtbaarheid mocht worden gegeven, zulks in opdracht van de Landmacht. De journalisten kregen dus geen bewijsje zoals bij andere gelegenheden voor toegang tot het vliegveld De journalisten parkeerden hun auto's bij de ingang van de weg dia naar het vliegveld leidt. Totdat er een officier verscheen, die beleefd verzocht of de journalisten buiten de hekken van Valkenburg wilden gaan staan. En zie. vrijwel ongemerkt gleed om vijf over half zes een glinsteren de Dakota achter de hangars naar beneden. Militaire personenauto's reden weg in flinke vaart. Eindelijk inge haald, moest een der wagens snel afremmen. Onze bumper tikte tegen de achterkant van de militaire wa gen. De chauffeur stapte uit om te kijken of hij geen schade had. Wij eveneens, doch om te kijken of het werkelijk de mannen uit Korea waren Neen. Na een poosje reden ambulance- auto s weg. Ja dan moesten ze daar toch in zitten. En inderdaad, de wa gens vervoerden de vier gewonden naar diverse hospitalen. Het waren soldaat C. Akkermans uit Den Haag. soldaat le klasse J H van Oort uit Boskoop, sergeant J. H Wensink uit Den Haag en soldaat L. J. P. van 't Zant uit Zaltbommcl. Als het enige resultaat dat de legerautonteiten met hun geheimzin nigheid hebben bereikt is overgeble ven. dat wij de Korea-strijders niet te zien hebben gekregen. Wij hopen niet dat hiervan de reden is, dat deze mannen er zo slecht aan toe waren, doch dat het slechts betekent dat de militaire overheid geen begrip heeft voor hetgeen ons volk behoort te weten. Zij mogen een voorbeeld ne men aan Amerika. TOKIO. Uit een enquête van het Japanse blad „Mainisju" blijkt, dat 77 pet der Japanners wenst, dat de Amerikaanse troepen na de slui ting van een vredesverdrag in Ja pan blijven, en ruim 9 ptc hier te gen is. tT EN Nederlandse. 3 die met haar repertoire va.i Fran se chansons triomfen viort in Parijsf Een oud klooster in Den Haag, prachtig In stijl onderhouden, met kostelijk fraaie j deuren, met straten van gangen en heel kleine kamertjes, waar nu een van j Nederlands grootste dichters, M. Nijhoff. woontBuiten, in het smalle straat ie tussen wat nog steeds de kloosterkerk heet en dat oudste huls van Den Haag, een radin-reportagc wa gen. En boven. In de vroegere refter ach ter een microfoon: klein, blond, leven dig en spiritueel Georgette Hagedoorn. Voor één d3g is ze overgewipt uit Pa- rfis: in Amsterdam rekenden 1100 men sen op haar optreden en die kon ze moei lijk teleurstellen. Straks gaat ze voor een dag of negen weer terug naar het cabaret „5 et 9" in de Rue de Ponthleu, vlak bü de Champs Elysées „Krijg ik twee tikken als de stemproef goed was?", vraagt een technicus in de microfoon Maar het apparaat reageert niet. Nog eens die vraag en dan geeft de re- portagewagen maar twee claxon stoten. „Opname begint, vijf tellen \an... nu". En bij de vijfde tel slaat Georgettes vaste begeleider Pierre Verdonck op de kleine, pre cieuze Gaveau haar herkennings melodie aan: tadi-tadaMada me Arthur" En we komen in Parijse sfeer. Georgette Hagedoorn. Pierre Ver donck, Rue de PonthieuWe zijn er „Cinq et neuf" Georgette Hagedoorn gaf vorig jaar December voor 't eerst een soirée in Parijs Ze had er zon succes, dat ze van de befaamde Micheline Grandier het verzoek kreeg een weekje te komen optre den in haar exclusieve thé-cabaret ..5 et 9". 't Werden ruim drie we ken en het hadden er wat Mjche- line betrof meer kunnen zijn. tot Pasen, wanneer ze haar seizoen sluit. Maar de chansonnière had voor Maart nog verschillende con- J VITENANT DUSSEL schrijft uit Korea over de eerste grote aan- val op de Nederlandse troep die bij Wonjoe twee Amerikaanse bataljons moest redden. ..Midden in de nacht kwamen de vijanden in bet urit gekleed en met de handen omhoog op de Nederlandse stellin- af. „Rok", riepen ze, rok troops, all ok" (wij zijn Koreaanse re publikeinen). Toen zij tot op enkele meters genaderd waren smeten :'.i handgranaten en een gevecht van man tegen man ontstond. Even later volgde een hoofdmacht onder luid sinister hoorngeschal, om pa nische schrik te verspreiden. Onze mannen vochten als leeuwen tegen ie overweldigende springvloed. Nog nooit hebben wij zo iets meege maakt. Wonjoe moest gehouden worden en orders zijn orders. Dus trokken zelfs koks en schrijvers de stellingen in. Na wekenlang afmat- '?nd frontwerk deze bijna onmogelijke taak om een sleutelstelling te houden en twee bataljons Amerikanen dc gelegenheid te geven zich veiligheid te stellen Maar onze volksdeugden kwamen tot hun recht: vaste wil en hecht geloof, saamhorigheid en tegen alle ontbe- r'»g opgewassen. Moge de wereld wakker worden en niet tevergeefs"... Iri de hier beschreven slag is kolonel Den Ouden gesneuveld en nam majoor Eekhout het commando over het gehavende bataljon (ver be- •caen de sterkteover. Om ginds te rennen [jONDERDAG 8 Maart zullen we derom 2 kostbare Ierse ren paarden nl. Game Law en Gold Cup tr? Jr van Shannon naar de Ver ruil ^taten worden vervoerd; zij viJi j 22ste Maart worden ge- door enkele Ierse volbloeds "liegende Hollander. Terzet tegen duurte qARCELONA is weer eens on- rustig. Het heeft geen groter wr*en dan de stadstram die te hoge nog niet fors genoemd. Zelfs na een dodelijk ongeval staakt men het spel niet"; deze klacht is van de advocaat-generaal tijdens een proces te Den Bosch tegen een Tilburgs voetballer wiens voet de schedel van een doelman zo ongelukkig had ge troffen, dat de doelman aan de ge volgen overleed. Purperpaars huldeblijk HONDERD Bredase vrouwen kno pen bij toerbeurt, samen een purperpaars tapijt van 7 bij 9 me ter bestemd voor de trouwzaal van het Bredase raadhuis, ter gelegen heid van het 700-jarig bestaan van Breda in 1952. Beter en mooier HET RIJKSMUSEUM (te Am sterdam) gaat er van binnen heel anders uitzien, omdat voortaan alleen de 4 a 500 beste schilderijen te bewonderen zullen zijn cn de honderden mindei prominente doe ken verzameld zullen worden in zgn studieafdelingen gelijkvloers met de onder-doorgangen Aan kunstnijver heid en beeldhouwwerken zal ook meer aandacht worden besteed. Draaien en zwaaien SURINAME heeft al met veel blijken van beschaving kennis gemaakt, maar nog nooit met een Amsterdams draaiorgel. Zodra en kele orgeldraaiboeken met Suri- naamste liedjes klaar zijn zendt bur gemeester d'Ailly een orgel voor een jaar naar Suriname, om ten bate van Surinaamse liefdadigheidsin stellingen. tot dansen-onder-de-pal- men op te roepen. Eens vaders w oede EEN paar maanden geleden wond president Truman zich zo op over een matig-slechte beoordeling over de zangkunst van zijn dochter Margaret, dat hij de criticus een paar blauwe ogen beloofde. Die brief is thans in een curiositeitenmuseum beland en wordt als bezienswaar digheid uitgesteld naasteen op schepperij-auto van Goering. De Prins, reeds een bekwaam DC3- vlieger traint zich in een linktrai ner" onder leiding van instructeur John Rogers voor het besturen van een DC 4. tarieven heeft ingevoerd (op dezelf de gronden, waarop overal elders tarieven worden verhoogd Reeds 6 dagen lang maken studenten het de tram moeilijk, zoals studenten dat kunnen en ook zoals gewone men sen in hun stoutste ogenblikken weieens dromen. Daarbij rinkelt er wel eens wat En daarover is Bar celona onrustig. Alleen voor voetballers Q PORTIVITEIT is tegenwoordig rifver zoek. Een wedstrijd met „slechts" 2 zwaargewonden, wordt Tien minuten JARO Ij ANK zij de medewerking van •L' de VPRO, de enige omroep die op een beroep om medewerking had gereageerd, is de JARO. de Jeugd Amateurs Radio uit Haarlem, 10 minuten in de lucht geweest, „ter verbroedering van alle mensen." In Zwitserland is ook reeds een afde ling van de JARO en radio-Bonn komt ook met een uitzending. Tien dagen petoet '"Pegenwoordig mogen bij net- echte manoeuvres gesneuvelde soldaten niet meer schieten, opstaan, voorwaarts stormen cn daden van dapperheid verrichten. In Zwitser land iBern) is een gesneuvelde ma noeuvre-soldaat die dit vergat en in de ijver van zijn herleving tegen standers toetakelde met 10 dagen petoet gestraft. Verdrinkingsdood „Doe jonge katjes als u cr toch geen vertrouwd thuis voor hebt onmiddellijk na de geboorte insla pen. Roep de hulp in van een die renarts of van een plaatselijk die- renasyl, of houd de diertjes onder in lauw water" aldus Dierenbe scherming in een goede raad van deze week. Rosalind of Thalia JE Amerikaanse sterrenkundige dr William Markowitz verblijd de onlangs de wereld met de be kendmaking, dat hij een planeetje had ontdekt, dat door het heelal op dc loop was. Hij noemde het pla neetje naar zijn trouwe hokvaste echtgenote: Rosalind. Thans betwij felt hij of planeetje Rosalind wel het recht heeft zon mooie nieuwe naam te voeren, want Rosalind kon weleris het oude planeetje Thalia zijn. Thalia die al eerder de ster renkundigen verbijsterd heeft met haar onregelmatige wandelingen door het uitspansel. Mevrouw Mar kowitz trekt er zich niets van aan. (Advertentie l. M.) Alleen het goede bll|ft en overleeft de tijden. Purol geniet reeds een ruim 40-jarige wereld- reputatie. Houdt de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij. tracten in Nederland afgesloten. Tussen vijf en negen uur van daar de naam van het cabaret heeft Micheline Grandier haar deu ren open. Haar bezoekers kunnen dan na afloop van het cabaret- program nog op tijd zijn voor een der theatervoorstellingen In dat cabaret treedt dan de Nederlandse chansonnière Georgette Hagedoorn op in één programma met Mare en André. Huguette Ferly cn Denise Clair van de Comédie Frangaise De samenwerking met haar Fran se collega's is magnifiek, vertelt ze, en het publiek prettig en uitbun dig enthousiast. ..Ik ben gewend voor een zaal te werken op een groot toneel en dan is 't optreden in een cabaret eerst wel wonder, lijk vreemd Pierre aan de vleugel vlak achter me. de mensen direct om me heen en ik kan geen ge baar maken zonder iemand te ra ken". „Over het werken in een Frans cabaret gesproken..." merkt Pierre Verdonck op, waar maak Je 't mee. dat poëzie van dichters als Baudelaire in een ca baret gebracht wordt? Maar daêr doen ze 't. en góed'" Tijdens haar verblijf in Parijs heeft Georgette Hagedoorn ook de tekstdichter Xanrof ontmoet, met wiens „Le fiacre" zij overal een groot succes heeft. Deze tachtig jarige, die niet alleen voor het ca baret schreef, maar ook een tijd lang minister was Fourneau is zijn werkelijke naam was opge togen over haar programma in 5 et 9" en vond zelfs, dat het peil ervan dat van het befaamde caba ret ..Le chat noir" benaderde. Men vergelijkt er haar trouwens met de legendarische Yvette Guilbert. die zij zelf overigens nooit gezien heeft Een praatje voor de microfoon en tot slot dan ..Le fiacre". De op name is maar net gereed, wanneer een vergeten klokj»» fel vijf slagen slaat-„Morgen om deze tijd be ginnen we al weer bij Micheline" zegt Georgette Hagedoorn Over een goede week komt z.e weer in Nederland. Dan in April naar Rome, waar ze o.a. bii de Neder landse gezant zal optreden cn bij de componist Jacques Ibert. Tus sen Parijs en Rome liggen voor haar nog Brielle. Assen Emmer- compaseuum .Een verschil, na tuurlijk. maar dat ben je vergeten, zodra je weer voor je publiek staat Inlichtingen over immigratie-landen DEN HAAG Vele Nederlan ders. die het plan hebben opgevat een nieuwe toekomst te zoeken in een ander land. menen dat zij niet beter kunnen doen dan de nodige inlichtingen over dat land te vra gen aan de Nederlandse diploma- t:.cKe en consulaire posten aldaar. Ho» logisch deze handelwijze ook schijnt te zijn. zij is niettemin niet juist- In Nederland zijn verschei dene particuliere emigratie-organi saties, die dc gewenste voorlichting kunnen geven evenals de arbeids bureau 's. De emigratie-attaché's en de consulaire ambtenaren worden langzamerhand met zoveel brieven overstroomd dat zij deze niet meer kunnen beantwoorden /N een kleine provincieplaats had ik meegedaan nan een Boeken- I weekavond en omdat er geen frein meer terugreed, werd ik ingekwar tierd bij de secretaris. Hij was een I man van diep in de zestig en geleek een beetje op een Mongoolse gene raal. wiens tors ten gevolge van een 1 fabneagefout op een te klein onder stel is geschroefd. Toen hij mij rijn urouw voorstelde lachte hij sma- l lend In zijn hele manier van doen zat trouwens een dwarse noot, want I hij was er zo een die de dingen nooit ongezegd kan laten Deze eigenschap had zijn carrière gebroken, dat bleek zonneklaar toen u'O bij hem onder de lamp zaten. In zijn jeugd stond hij naast Dome- la Nicuwenhuis cn hij wist nog pre cies hoe Troelstra zélf de propagan- dablaadjes in de bussen stak. Dit verleden was zo de kern van zijn denken cn handelen geworden, dat j hij niet kon nalaten zo nu en dan tegen de burgemeester te zeggen: „Ik ben maar een Pharizceër, maar jij bent nog een véél grotere, want je noemt je een Christen" een markante uitspraak, die zyn promo- I tiekansen als gejneente-ambtenaar i nooit had bevorderd. Daarom woonde hij al dertig jaar in hetzelfde huis. Terwijl zijn vrouw de thee inschonk begonnen we over de bezetting te praten. Aan het be gin hadden ze er weinig van ge merkt, maar op een dag kregen ze een Duitse soldaat ingekwartierd Het was een jongen van een jaar of achttien en hij liep weg met Hitier. De eerste avond namen zij hem met een tussen zich in cn lieten alle SDAP-argumenten tegen het fascis me op hem los, want ze waren op gegroeid in een beschaafde tijd cn bese/ten niet, dat je beter je bek kon houden. „We zaten op het laatst met rode koppen, meneer, en ik stootte mijn man soms onder tafel aan, want hij l kan zo scherp wezen i „Jasprak hij grimmig la chend. En na enige aarzeling: „Tóch was het een beste jongen". De vrouw knikte instemmend. Ze waren kinderloos, begreep ik nu en hadden zich gehecht aan die nau welijks aan de jongenskiel ontwas sen vijand. Denk niet dat ze ooit een stap achteruit deden, als het om de overtuiging ging. Ze hoonden hem openlijk wanneer de Londense radio een Duitse nederlaag had ge meld en ze plaagden hem. doorhem de krant te geven, onder de uitroep „Hier lees maar, dat is tóch een moffenblaadje Daar die soldaat blijkbaar een to lerante natuur was, lachte h\j voor namelijk en bleef die hij was. Elke dag. als hij van het Duitse kantoor kwam en aanbelde („want de huis sleutel gaven we hem niet"), liep hij meteen naar boven, om brieven te schrijven aan zijn moeder, aan zijn broer („dat was ein Spitzbube, zei hij altijd"), aan zijn meisje cn dan maar weer opnieuw 's Avonds at hij mee aan tafel en daarna hina hij tot bedtijd in de huiskamer rond, want hij hield niet ran kroegen. „Lezen wou hy niet. meneer. Hij zat soms, ginds bij de tafel, alle ran gen van het Duitse leger op te noe men. Wij namen dan maar een boek en gingen met onze ruggen naar hem toezitten. Soms vroeg mijn man. „Wat moet er later eigen lijk van jou terechtkomen?" Dan riep hij: „Ik word officier". En dan zei mijn man OfficierMaar dat leger van jullie wordt toch nóóit wat!" Nou en hij maar lachen en met z\jn hoofd schudden". Toen dc oude had geprobeerd, zijn belangstelling te winnen voor ge brekkig vertaalde gedeelten uit „De dageraad der vólksbevrijding", kreeg de soldaat opeens een ander woon adres. Zijn superieuren vreesden blijkbaar dat de denksfeer van zijn gastheer invloed op hem zou krij gen. „Nou, we waren blij dat h\f op donderde". zei de man. Maar hij vertelde er bot bovenop, dat hij en zijn vrouw iedere mor gen, om haIfnegen, voor het raam gingen staan, want dan fietste de jongen langs, op weg naar zijn werk. En soms wuifde hij met zijn hand. KRONKEL. Conferentie over de verdediging van het Gemenebest LONDEN. Naar van gezag hebbende zijde is vernomen, be staat het voornemen een conferen tie te beleggen over de defensie van het Gemenebest die. waar schijnlijk in Mei, in Londen zou worden gehouden. De conferentie zou zich bezig houden met de ver dediging van het Midden-Oosten, de voorziening van strategische grondstoffen, opvoering van de wapenproductie, bescherming van de aanvoerwegen van het Geme nebest en een eventueel pact voor het gebied van de Stille Oceaan, waarvan Australië en Nieuw- Zeeland voorstanders zijn. Proteststaking in haven van Sydney SYDNEY. In dc haven van Sydney lag Vrijdag het werk aan 78 schepen stil, doordat de boot werkers het werk hebben neerge legd uit protest tegen de opsluiting van een van hun leiders, die van „ongehoorzaamheid aan de wet" beticht wordt. Op een door de ha venarbeiders gehouden vergadering werd besloten hekwerk Maandag to hervatten. ROME Paus Pius XII Is Vrij. I dag 75 jaar geworden. DEN HAAG. Tegenover het wetsontwerp tot instelling van een Voedingsraad betonen vele Tweede Kamerleden zich, blijkens het voor lopig verslag, zeer gereserveerd. Zij zijn van de noodzakelijkheid van de instelling niet overtuigd en zien er wederom een neiging In tot ge leide economie. Zij vinden, dat de Regering zich ook zo door deskundigen kan laten voorlichten en dat m deze tijd van bezuiniging geen onnodige kosten moeten worden gemaakt. Vele andere leden zijn ook wel ietwat gereserveerd, maar niet strikt afwijzend. Zij hebben echter be zwaar tegen het te ambtelijke ka rakter van de voorgestelde Voe dingsraad. Naar hun mening moeten de 12 deskundige leden tegen over 9 ambtelijke leden niet zon- voordracht van de maatschappelijke der meer door de Regering worden l organisaties. benoemd, maar op voordracht van de maatschappelijke organisatie- Daarentegen juichen weer vele andere leden de instelling van een Voedingsraad toe. Door de samen bundeling van voedings- en voedsel voorzieningsaangelegenheden zal de beste waarborg worden geschapen, dat tussen beide sectoren een goede harmonie zal bestaan Maar ook zij vinden, dat de niet-ambtelijke leden behoren te worden benoemd op

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3