geloofsstrijd maakt een einde aan bloei Latijnse school H VC staat in Oostzaan voor een moeilijke taak Zestig jaar zegenrijk werk voor geesteszwakken an Oldenbarneveld geeft raad Winstkansen voor APWC Quick en Boys Stichting 'sHeeren Loo gaat tot uitbreiding over Voet ba l- voorbeschou wi ng Amsvorde moet oppassen In één jaar 100.000 motorrijtuigen meer Bengaals vuur op een postkantoor Vierdag 3 Maart 1951 5 Kapel uan het St. Agneskloos- ter in de Heerenstraat (onge veer waar thans de Remon strantse kerk staatvan 1622 tot het einde der ISe eeuw als Latijnse School in gebruik. ii. E bloeiperiode uit het midden der 16e eeuw, waarvan wc in ons eerste artikel gewaagden, nam weer spoedig een Blijkbaar had de grote toeloop van leerlingen op het Jcrwjjs en de orde een ongunstige invloed uitgeoefend de le Maart 1594 achtten dc Regeerders het nodig om ier andere insolentiën der jongelieden ook te verbieden e meesters met woorden ofte mit wercken te misdoen' wel op straf van „veertijen dagen in de toren te watei Ie te brode". In dat zelfde jaar werd de leiding van di ooi opgedragen aan de rector Johannes Gcsselius, wien- lost spoedig een einde maakte aan de wanorde, die er icerst had onder de leiding van de w.n. rector Bernardu 'fnsis. e Gesselius was in Amers- geboren en had Teeds van 1—1587 tot algemene tevreden- het rectoraat bekleed, maar it laatste jaar was hij ontsla- omdat de calvinistische rege- der stad onder invloed van ouders de katholieke rector vertrouwen niet meer schonk, ïersfoort was in 1579 „omge- Maar toen de stedelijke iring in 1594 na het mislukte rimaat van genoemde Bernar- Larensis, in onzekerheid ver- e wie tot rector te benoe- v/endde zij zich tot de grote rsfoorter „den Here Ouden- lefclt" om voorlichting in deze, gelijk uit menige brief blijkt, geboortestad steeds een goed toedroeg. Deze zond spoedig 'n leveling van „Magister Johan- Gesselius", die toen te Lei- werkzaam was. Een daad die Oldenbarnevelt als Gesse- eert. de eerste jaren van Gesse- tweede rectoraat scheen alles wens te zullen gaan, maar in rwil van zijn grote bekwaam- 1 en toewijding wilde de school niet weer tot haar oude geraken. Zijn trouw aan de lolieke kerk wekte bij de s wantrouwen jegens de I. De stedelijke regeerders dagen echter handhaafden dat strekt hun tot eer) de be- rector, wiens geloof het niet was, maar „hij was enoe modest van leven en be de hem niet in 't stuck van Toen echter de school s achteruitging werd in 1612 commissie benoemd „om eeni- likelen te concipiëren nodich edres der schole". In deze ar en werd bepaald: le. Dat rec- en meesters v^n de Latijnse Tol de kinderen niets mochten wat in strijd was met de formeerde Christelijke Reli- 2e. dat het morgen- en mid- ebed van Erasmus en het idgebed, ingesteld door de" ie, dagelijks door een der ngen „met behoorlcke eerbie- opgezegd zou worden. 3e. ector en „ondermeesteren" de mgen moesten gebieden Zon- n de school te komen, „daer gewoonlick is den Catechis- 'e leeren". 4e. dat de mees- an de onderste klasse (prae- t nullanorum) de jongens buiten moet laten leeren: de boden, de 12 artikelen des itelijken geloofs, het Onze r en de gebeden voor en na eten, die achter den Catechis- staan. 5e. dat de twee pre- iten (Henricus Joanms en Ar- is Oortcampius) met de secre der stad nauwlettend toezicht school zullen houden, de jaren 1618 en 1619, wij het allen spitste de ver- 'ng zich toe, zodat de Natio- Synode van 1619 voorschreef, de particuliere synoden ende belast werden niet alleen 'en op de kereken maar oock Scholen ende Collegien mits s d'Rectoren ende anderen Iers, die daarover gestelt sijn, bij de gedeputeerden des Na- Synodi seker formulier ipieert en bij de Grootmn- Heeren Staten geapprobeert an alle rectoren en school 'ers so Latijnsche, Fransche Duitsche onderteyekent te n". Toen Dr Gesselius e a. irden dit formulier te tekenen e de provinciale synode als besluit aan de Amersfoortse mg mede, dat „de rector Ges- den conrector en voorts alle stores ende schoolmeesters üadt Amersfoort, die bij hare fringe persisteren vervallen an hare diensten, dat derhal- E gelieve volgens het exempel der heeren regeer der stad Utrecht dezelve per- te licentieeren ende hare fn van bequame personen te 'en, daardoor de jonge jeucht 3Ueen in bonis litteris, maer in het rechte geloove ende godsalicheyt mocht onder- worden". De stedelijke re- 3 sprong te vergeefs voor to de bres en op 17 Septem- <619 werden genoemde perso on hun ambt ontheven. Ges- ontving echter van de re- ers „een eerheke redelicke ^pense" van de voor die tijd enlijke som van 400 gulden hield het recht huisleerlingen "den. Huisleerlingen of com- aien dit in transitu van dikwijls sprake is zijn andere plaatsen geboortige •«eden, die bij rector, conrec- predikanten aan huis zijn 'fit onderwijs aan de Groote •1 te volgen. De stedelijke re- l moedigde dit aan, ten eer- to een groot aantal leerlingen 0u'ten te trekken, maar dan firwiiie van een noodzakelijke ""mg op de salarissen. En om 'fi docenten mogelijk te ma- fen groter huis te bewonen een toelage voor huur toe- Toen in 1761 een nieuwe moest worden benoemd, conrector niet in aanmer- Komen, omdat hij ongehuwd *n dus geen kostleerlingen gilden, maar de nieuwbe- •4e Vandaag Is het 60 Jaar geleden dat de „Vereniging tot opvoeding en ver pleging van geesteszwakke kinderen', de koninklijke goedkeuring ver kreeg op haar statuten. Van deze Vereniging gaan uit de stichtingen ,.'s Heeren LooLozenoord" te Ermelo, „Groot-Emaus" te Ermelo, de „Dr Mr Willem van den Bergb-sticbting" te NoordwUk-Blnnen. het „Van Arkel- Instituut" te SoestdUk. De stichting ..'s-Heeren Loo" te Ermelo is de oudste der genoemde stichtingen, en herdenkt op deze dag dan tevens haar 60- jarig bestaan. Jacob Cats eert Gesselius Jacob Cats, die te Leiden het onderwijs van Gesselius genoten had, gedenkt met waardering zijn oude leermeester in zijn „Tach tigjarig leven": Gesselius, die mij vele nutte dingen leerde En dien ik naderhand gelijk een vader eerde Droeg mij zoo goeden hart., als iemand uit de school. Dies gloeide mijn verstand, geliik een Luiksche kool, Heb ik iets goeds geleerd door Godes milden zegen Dat heb ik meerendeels door zijn beleid gekregen. Had dit wat lang geduurd, het had mij wel gelukt, Maar ziet, de goede man is elders heen gerukt. De stad van Amersfoort, waarin hij was geboren Heeft hem tot opperhoofd van hare school vercoren. wien nog een carmen compitale in de tegenwoordige rectorskamer hangt en wiens naam vermelding verdient, omdat gedurende zijn lang rectoraat (tot 1669) de school tot meerdere rust en bloei kwam en omdat hij medicinae doctor was, evenals zijn neef en opvol ger Assuerus Schut, die tot 1699 zijn ambt vervulde. Tegenwoordig lijkt het ons vreemd, dat een med. doctor ook ambieert de be trekking van rector van een La tijnse School en meer nog, dat hij daartoe benoemd wordt. Dat ech ter ook niet-literatoren voor deze betrekking in aanmerking komen was in vroegere tijden zo zeld zaam niet. Het bewijst alleen, dat ieder die toen een wetenschappe lijke opleiding had genoten wel zo goed de oude talen beheerste dat hem een rectoraat kon wor den toevertrouwd. Wij vinden in de loop der eeuwen aan onze school werkzaam behalve philolo- gen: theologen, juristen, medici en zelfs ontmoeten wij eens een apo theker als praeceptor. Men ging in die tijd meer dan nu uit van het hoopvolle vertrouwen, dat tegelijk met het ambt de bekwaamheden wel zouden komen. Het sterkste voorbeeld hiervan is wel de be noeming (weliswaar tijdelijk) van de claviger (custos) Johannes Adami tot praeceptor in de beide laagste klassen (1619). Meermalen vinden wij, dat een conrector of bepaling werd niet gestreng ge handhaafd, want nog in 1675 tref fen wij een rekening van hem als apotheker aan. Zeer merkwaardig zijn dus in deze tijd aan de school verbonden twee medici (Theodo- rus en Assuerus Schut) die hun practijk mogen uitoefenen en een apotheker. Eerst in een resolutie van 2 Febr. 1761 vinden wij ver meld: „dat voorthaan geene Rec tor, Conrector of Praeceptor van het gymnasium alhier eenige Practijcq in Rechten zullen exer- ceeren, maar bij het werk hunner beroepinge alleenlijk bLijve zonder zich met diergelijke Practijcq op te houden en dat hiervan aan de jegenwoordige fungerende com municatie zal worden gedaan ten evnde zich daarop te beraden en van derzelver inclinatie en ver- kiezinge binnen veertien dagen kennis te geven". Hierop kwam reeds vijf dagen later het ant woord van de rector Mr Conradus Ludovicus Jungius, dat hij met volkomen toestemming en appro batie van zijn vrienden de rechts praktijk koos en dus het rectoraat deponeerde. Grootste instelling van ons land Op 22 Maart 1888 werd te Ermelo een vergadering gehouden van de diaconieën der Ned. Geref. Kerken in Gelderland. Op deze vergadering werd het denkbeeld geopperd een stichting voor geesteszwakke kin deren in het leven te roepen. Het was vooral Dr. Mr. Willem van den Bergh, Geref. Predikant te Voort huizen die bewogen door de nood van deze kinderen daarop aandrong. Na veel voorbereidend werk ging men over tot de aankoop van de buitenplaats ,,'s Heeren Loo". Tot directeur werd benoemd dc heer F. Kortlang J. E.zn., architect te Velp. secretaris van het bestuur. In Dr. A. Dumont kreeg de stich ting in 1897 haar eerste medicus. De stichting breidde zich snel uit. Pa viljoen na paviljoen moest worden bijgebouwd. De boerenhoeve „Lo zenoord" werd gekocht en op 28 Juni 1911 officieel geopend. Enkele jaren eerder. 21 Maart 1907, was „Groot-Emaus" als inrichting voor achterlijke kinderen en in het bij zonder voor verwaarloosden onder hen. geopend. Deze inrichting stond eerst onder leiding van de heer Kortlang. In 1924 verkreeg de ver eniging een nieuwe inrichting in de ..Dr. Mr Willem van den Bergh- Stichting" te Noordwijk-Binnen. En enkele jaren geleden werd het „Van vervolgt met dit artikel zijn serie over DE GESCHIEDENIS VAN DE LATIJNSE SCHOOL praeceptor door de regering der stad in zijn betrekking werd aan gesteld, nadat hij door de rector was geëxamineerd ten overstaan van daartoe gecommitteerden. Een convocatie voor zulk een examen is nog over en luidt: „De Heeren Gecommitteerdens worden ver- soght te compareren op den Stad- huysen op Donderdagh den 21 Ju ly 1757 des naarnoens ten 2 uren omme te assisteren bij 't Examen tot het Conrectoraat". De verkla ring hiervan is gelegen in het feit, dat van een wettelijk voorgeschre ven bevoegdheid nog geen sprake Voor het eerst komt deze voor in het Kon. Besluit van 2 Augus tus 1815 No. 14 betreffende de La tijnsche scholen, waarvan art. 16 aldus luidt: „Niemand zal als praeceptor op eenige Latijnsche school aangesteld worden zonder de graad van kandidaat in de let teren bekomen te hebben". Om nog even op bovengenoemde apo- theker-praeceptor terug te komen, in 1661 werd benoemd Jan van Bemmel „Apothecar", soon van Goossen Jansz. van Bemmel, in sijn leven Raad deser stadt", on der conditie, dat hij eerst een exa men zal hebben af te leggen in tegenwoordigheid van de Heeren Scholarchen en „blijvende niette min gehouden sijn apothecars win kel te verlaten". Voor het verla- --ten van zijn apotheek werd hem l°t rector benoemd, van een half jaar toegestaan; doch die Met elke ronde van de voetbalcompetitie stijgt de spanning en worden de wedstrijden belangrijker. Vooral het programma van a.s. Zondag bezat bijzondere wedstrijden en het is zelfs mogelijk dat er beslissingen vallen. H.V.C. staat voor de moeilijke taak om in Oostzaan, bij O.S.V. de punten weg te halen. Dit wordt een van de lastigste wed strijden van het seizoen. Ongetwijfeld zullen de roodwitten zich tot het uiterste geven. Lukt het de Amersfoorters om de punten binnen te halen dan wordt voor hen deze competitie slechts een kwestie van afwerken om de titel te bemachtigen. H.V.C. heeft zelfs een, zij het dan ook kleine, kans om reeds Zondag de kampioensvlag te hijsen, doch dat kan alleen als in Oostzaan wordt gewonnen en Vriendenschaar bij Stormvogels de volle buit binnen haalt. Wij geloven echter niet dat de IJmuidenaren hun laatste kans prijs zullen geven. Het Amsterdamse TOG krijgt UW op bezoek en het is niet on denkbaar dat de Amsterdammers hun positie, die uiterst precair is, zullen verbeteren, vooral ook om dat Schoten op eigen terrein tegen WA niet veel kans zal krijgen. Velox gaat bij Spartaan op bezoek. Aangezien voor beide clubs de pun ten van weinig belang zijn zullen wij ons van het voorspellen van een uitslag onthouden. Het kan wel eens gebeuren dat de strijd in de tweede klasse B zich nog meer gaat toespitsen. Vo- lendam moet naar Watergraafs meer, dat in degradatiegevaar verkeert en daarom alles op alles zal zetten om te winnen. Een lasti ge opgave voor de Volendammers. Elinkwijk zal het in Utrecht tegen Arkel-Instituut" te Soestdijk in ge bruik genomen. Een rondgang Deze week waren wij in de gele genheid onder leiding van de ge neesheer-directeur dr. H. Dekker en enkele leden van het dagelijks be stuur de stichting „'s Heeren Loo te bezichtigen. We maakten een grote rondwandeling langs de ver schillende paviljoenen, het zieken huis. de school en het plensbassin. We namen een kijkje in de matten- makerij. de centrale keuken en de naaikamer. Deze stichting heeft een eigen begraafplaats, een eigen kerk gebouw en een groot hertenkamp. We zagen de jongens en meisjes, geesteszwakke kinderen, aan het werk. Voor zover mogelijk is wor den alle verpleegden in het arbeids proces betrokken, niet alleen de verstandelijke en lichamelijk bete re jongens en meisjes, maar ook de gene. die oppervlakkig beoordeeld, niet tot arbeid in staa, zouden wor den geacht. Allen hebben hun eigen Neptunus I naar Amsterdam Voor de derde ronde van de KNZB bekercompetitie speelt het eerste herenzevental van de AZC Neptunus Dinsdagavond a.s. in Amsterdam te gen De Jonge Kampioen 1. Wij ver wachten. dat onze stadgenoten deze ronde overleven: een overwinning of een gelijkspel ligt in de lijn der ver wachting. De Amersfoorters dienen hun tegenstanders evenwel niet.te onderschatten. Bovendien zullen de Neptunianen zich op het kleine veld van het bad aan de Heiligeweg niet best thuis voelen. Zij hebben even wel aan een gelijkspel voldoende om over te gaan naar de vierde beker ronde. Daarin ontmoeten zij dan de winnaar van Neptunus (Arnhem) HVGB (Haarlem). Neptunus-teams in de competitie Het tweede herenzevental van Neptunus speelde deze week in het Sportfondsenbad tegen DKR 2. Onze stadgenoten maakten korte metten met de Utrechters en wonnen met 9—1. Het derde herenzevental van Nep tunus wilde blijkbaar niet voor dit zevental onderdoen en gaf Branden burg 3 uit Bilthoven een pololesje. De jeugdige Amersfoorters wonnen met 8—0. Het tweede dameszevental van Neptunus deed het tegen de reser ves van de zustervereniging AZ en PC wat kalmer aan. Deze wedstrijd werd door de rood-witten met 2—0 gewonnen. Alcmaria Victrix vermoedelijk wel bolwerken. Het Utrechtse Hercules verkeert ook n-n in gevaar en zal het in Amsterdam tegen Zeeburgia niet tot puntenwinst kunnen bren gen. Een puntenverdeling in de wedstrijden HRCWestfrisia en ZFCAFC ligt in de lijn der ver wachtingen. In. de derde klasse D kan wat meer tekening komen. Hilversum, dat aan de kop gaat, zal het op eigen terrein tegen EMM wel tot winst kunnen brengen. APWC kan Hilversum een goede dienst bewij zen door op Birkhoven HMS een nederlaag toe te brengen, waartoe wij de paarsgelen wel in staat ach ten. Baarn zal zijn terreinvoordeel moeten benutten om van Zeist te winnen en daardoor in de running te blijven. Willen BFC en Fortitu de degradatie ontlopen dan zullen zij, resp. uit tegen CDN en thuis tegen BVC, moeten winnen. Of dit zo zal zijn betwijfelen wij voorals nog. Een puntenverdeling tussen Holland en Donar ligt het meest voor de hand. Beide clubs kunnen de punten goed gebruiken, want zij verkeren nog steeds in gevaar. Aan de Rubensstraat zal het Zon dag danig spannen in de wedstrijd Amersfoortse Boys contra VVY. De IJsselsteiners zijn voor de Amers foorters geen onbekenden en het zijn gevaarlijke tegenstanders. De blauwwitten mogen echter, willen zij hun goede kans behouden, geen enkel punt afstaan. Wij houden het in dit geval op een Amersfoortse overwinning. Ogenschijnlijk moet Stichtse Boys bii Saestum kunnen winnen. De Zeisters staan echter nog niet veilig en zullen zich daar om hevig verzetten. Kampong gaat voor zijn laatste kans in de strijd tegen JSV. Een interessante, maar vooral voor de Kampongers moei lijke ontmoeting, waarin punten verdeling zeer goed mogelijk is. Als het Soester BDC zich gaat her stellen dan zal dit, willen de Soes- ters de degradatie nog ontgaan, Zondag bij DWSV moeten worden ingezet. Wij geloven echter dat BDC ook ditmaal met een nederlaag tevreden zal moeten zijn. Ook het Hilversumse Olympia zal beter van zich moeten afbijten om uit het gevaar te komen. Het heeft Zondag echter een kansje tegen het bezoe kende Utrecht. Voorwaarts zal het op eigen terrein tegen DEV wel redden. In de Vierde klasse J maakt GW een prachtige kans om in te lopen op het Zeister Patria. De Zeisters krijgen het Amersfoortse Quick op bezoek, dat dit seizoen fraaie resultaten heeft bereikt en dan ook geenszins kansloos naar Zeist trekt. GW zal op eigen ter rein tegen WOG vermoedelijk de volle buit binnen halen. Hoewel voor SEC de spanning er wat af is geloven wij wel dat de Soesters te gen De Stichtse de punten zullen v/eten binnen te halen. Amsvorde moet naar Barneveld. De A'foorters zullen op grote tegenstand kunnen rekenen en 't zal vermoedelijk nie mand verwonderen als de Leusder- wegbewoners iets van hun winst aan de Barnevelders moeten af staan, vooral waar deze zoveel be lang bij de punten hebber*. Ook Zwaluwen Vooruit zal zich op eigen terrein tegen Nijenrodes flink te weer stellen. Een Utrechtse Overwinning achten wij zeer wel mogelijk. Brederodes en Maarssen zullen het waarschijnlijk tot een puntenverdeling brengen. Dr mr Willem van den Bergh, stichter van ,,'sHeren Loo" droeg een zeldzaam teder en warm hart in zich om. taak, die hun bevrediging schenkt en waardoor ook binnen de beperk te horizonten van hun leventje de vreugde en de zegen van den arbeid worden ervaren. Het is prachtig om te zien hoe deze jongens en meisjes van hun werk genieten, het geeft hun arbeidsvreugde en levensblij heid. Ook Is er de meer productieve arbeid, zoals breien, weven, mat ten vlechten, kantklossen en punni- Zwaluwen 14 Maart tegen Rode Duivels DEN HAAG Van de op Woensdag 14 Maart te Rotterdam te spelen voetbalwedstrijd tussen de Zwaluwen en dc Rode Duivels zijn de volgende spelers voor het Zwaluwen-team uitgenodigd: Saris (B.V.V), Busschers (En schede), Odenthal (Haarlem', Klaassens (VVV.). Moring (En schede), Dijkgraaf (AGOVV), J- van der Gijp (Emma). Snoek (Eindhoven). Van de Weerd (Wa- geningen). Kuneman (HB.S), en Groeneveld (Haarlem). Reserves: Koers Hengelo), van Reenen (R.C.H.), Kroon (Feyen- oord) en W. Zwarts (Schevenin- gen). ken. Verschillenden zijn geplaatst op de stichting en in het dorp als hulp in werkplaatsen of tuinbouw en boerderijen. In een der cursuslokalen was een tentoonstelling ingericht van han denarbeid- en handwerkartikelen gemaakt door deze jongens en meis jes. Men kon er de mooiste hand weefstoffen bewonderen. Verder za gen we fraaie s my r na tapijten. tafel kleedjes. cocoslopers en matten, prachtig smeedwerk en breiwerk. Op de school is het onderwijs ge heel individueel ingesteld. De ont spanning voor de verpleegden neemt een grote plaats in. De stichting 's Heeren Loo telt plm. 1050 verpleegden In genoem de stichtingen der vereniging wordt 60 van de in Nederland aanwe zige geesteszwakken verpleegd. Er is een groot tekort aan plaatsruim te. Om hierin te voorzien hoopt men aan het einde van dit jaar op de stichting ..'s Heeren LooLozen- oord" een begin te maken met de bouw van een paviljoen voor bed- verpleging, waarbij een afzonder lijke vleugel is geprojecteerd voor de huisvesting van de medische dienst. Dit paviljoen zal plaats bie den aan 70 patiënten. De vaste staf van verplegend per soneel der stichting ,,'s Heeren Loo" bestaat uit 200 leden. Het werk van dc vereniging 18 ontstaan uit de overtuiging dat de beoefening van de Christelijke barmhartigheid, opdracht en taak i» voor een ieder die Jezus Christus belijdt als Zaligmaker der wereld. Daarom is de taak van het verple gend personeel, van zo grote bete kenis. Het 60-jarig bestaan der stichting ,,'s Heeren-Loo" zal in de komende week in enkele bijeenkomsten fees telijk worden herdacht. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Het aantal mo torrijtuigen in Nederland is ln één Jaar tijd met ongeveer honderddui zend gestegen. Op 1-Augustus 1950 reden er in ons land 377.592 rond, een jaar eerder 281.057. aldus ge gevens. verstrekt door het C.B.S. Gesplitst over de verschillende soorten geeft het motorrijtuigen park het volgende te zien: brom fietsen 55.239 (vorig jaar 4.499), motoren 95.299 (82 139), motor- driewielers 4.755 (4046), personen auto's 138.625 (113,477). autobus sen 5.973 (5.653), vrachtauto's 71,416 (64 901), trekauto's 3.649 (3490), speciale voertuigen 2.636 (2.852). Van de drie grote steden gaat wat het aantal betreft Amsterdam aan de kop, gevolgd door Rotter dam en Den Haag. Uit de cijfers blijkt duidelijk het onderscheid tussen de steden in functie: hoofd en handelsstad (personenauto's), havenstad (vrachtauto's) en re geringcentrum (personenauto's). De aantallen in deze steden waren op 1 Augustus 1950 als volgt: bromfietsen: Amsterdam 4219, Rotterdam 3976, Den Haag 3811; motoren 9656, 5563. 5546: motor- driewielers 316. 277, 514; personen auto's 16.143. 9.950, 10.285; auto- busen 204.256, 241; vrachtauto's 4945, 5012. 3357; trekauto's 183, 282, 102; speciale voertuigen 228, 227. 174. Opmerkelijk tenslotte is, dat van de motoren het merendeel (48,5 pet.) vooroorlogs, van de personen auto's en autobussen het meren deel (resp. 63 en 71,3 pet.) van na oorlogs fabrikaat is. (Advertentie l.M.) 28 cm. brede wagen Verwissel bare wagen Uitgebreid toetsen bord 92 letters, cijfers en tekens 102 letterspaties op één regel 4-stcllige decimaal-tabulator REMINGTON RAND PRODUCTEN: BOEK HO UDM ACHINES j PONSKAARTENMACHINES KANTOORMEUBELEN KARDEXSYSTEMEN UTRECHT Veemarktplein 43 - Telefoon 16754 Wordt AMHC 3 kampioen 't Zowel de dames als de heren van AMHC. die beiden als laatste com petitiewedstrijd de ontmoeting te gen Kampong in Utrecht op het pro gramma hebben staan, hebben mor gen een vrije dag. Desondanks kan er morgen een be langrijke gebeurtenis plaats vinden Het is namelijk te verwachten, dat het derde heren-elftal het kampioen schap zal behalen AMHC III moet dan de uitwedestrijd tegen 't Gooi V winnen. Het zou al erg vreemd zijn, als dat niet zou lukken; vorige week immers werd op hetzelfde veld reeds van 't Gooi IV gewonnen. Het tweede dames-elftal speelt met het oog op de komende promotie wedstrijden een oefenwedstrijd tegen SCHC II te Bilthoven. Het verdere programma luidt: AMHC IV—Be Fair VI; AMHC V —Kameleon IV; HSC III—AMHC III (dames). Damkampioenschap van Nederland DEN HAAG. Te Den Haas werden twee partijen gespeeld om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland. De uitslagen luiden: Gordijn Jurg 0—2; Onnink Haasdonk 0—2. BUENOS AYRES. De titel van kampioen wielrennen van de Pan-Amerikaanse Spelen in de achtervolging is behaald door de Argentijn Valmitjana. De Chileen Ramirez werd kampioen in de Australische achtervolging In het voetbaltoumooi won Venezuela met 32 van Paraguay, en Ar- Prins Bernhard erevoorz. van Vierdaagse DEN HAAG. g.KH. Prins Bernhard heeft het voorzitterschap aanvaard van het erecomité voor de internationale Vierdaagse af standsmarsen, die van 24 t.m. 27 Juli te Nijmegen zullen worden gehou den onder leiding van maj. J. N- Breunese. Ski-sprong van 139 meter OBERSTDORF, «Beieren). Bij internationale ski-wedstrijden heeft de 18-jarige Fin Luiro Tau- no eerst een sprong gemaakt van 131 meter en daarna een van 139 meter, dit laatste is de grootste afstand, die ooit bij het skisprin gen overbrugd werd. (Een we reldrecord skispringen bestaat niet). Het record voor de schans van Oberstdorf stond sind 1950 met 135 meter op naam van de Zweed Netzell. Pakket werd niet afgehaald in Bergen op Zoom (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Met een von nis van 25 of tien dagen verliet Vrijdag de amanuensis van het Sint Ignatiuscollege te Amsterdam. A. P. van W. het kleine zaaltje van de Amsterdamse politierechter, dat gedurende zijn zaak aan weers zijden van de groene tafel slechts lachende mensen had bevat. Van W had in Augustus 1950 een briefpakket met Bengaals vuur poste restante naar Bergen op Zoom verzonden. Pater Van Hees. leraar aan het college, had het no dig voor een openluchtspel, dat hij aan het einde van een kamp in Bergen op Zoom zou houden. Af gesproken was. dat pater Van Hees de spullen uiterlijk Vrijdag van het postkantoor zou halen, aange zien de stoffen aan zelfontbranding onderhevig waren Verdachte had de chemicaliën, uit voorzorg voch tig gemaakt. Ongelukkigerwijze re gende het die Vrijdag verschrikke lijk. Het openluchtspel kon niet doorgaan en de pater vergat het pak af te halen. Zondag daarop was het schitterend warm weer. De chemicaliën droogden snel en wat later ontbrandden zij, de post ambtenaren vergastend op een schitterend schouwspel van groene en rode sterren met enorm veel rook. Door snel ingrijpen was de schade slechts een paar vellen postzegels. Nederlands elftal in Stadion Feyenoord De oefenwedstrijd van het Ne derlands elftal tegen Arsenal of een andere nog aan te wijzen Ploeg - - - zal Woensdag 4 April in het sta- gentmie met 1 van Costa Rica. dion Feyenoord worden gespeeld. Hockeyploeg Cambridge op tournee DEN HAAG. De hockeyploeg van Cambridge, die aan het Paas- tournooi in Den Haac deelneemt, zal voordien enkele wedstrijden in' ons land spelen en wel Woensdag 21 Maart te Leiden tegen een Leids studentenelftal, Donderdag 22 Maart te Amsterdam tegen een Amsterdamse studentenploeg en Zaterdag 24 Maart op Klein-Zwit- serland in Den Haag te^en het Nederlands elftaL Nederlandse tennissers verliezen te Verviers VERVLERS. Alhier wordt een internatioaal trnnistournooi gehou den. waaraan ook enige Neder landers deelnemen, die gisteren al len verloren Mej van Dalsum uit Den Haag verloor met 6—3. 6—1 van mevr Mandevalter v. Goelst verloor" met 6—1. 6—2 van de Fransman Bolleli, Wiegers van de Fransman Coland met 64. 6—2, mevr. Scholten van mej. Schmidt (Fr.) 6—2, 6—3 Zesdaagse te Parijs PARIJS. Zaterdagmorgen zag de stand van de Parijse zesdaagse er als volgt nit. 1 Brun—Bucher (Zwltserl i li0! .pr& 2 Ser**-Le Nlzerhy (Frank- rljK) 80 pnt. 3. RigonlTerruzzi (Ita lië) 42 pnt. Op ronde: 4 Bouvard— SV.r^ato (^,rankrlJk» 202 pnt: 5. Van Vliet—Bevlllacqua (N^derl-/Italië» 118 P£f" GouwoU-Van Steenbergen (Frankrijk/België) 111 pnt; 7. Gillen— Van Buren (Luxemb./Zwlts.l 56 pnt. Alle overige koppels hadden 2 of meer ronden achterstand- Onze land genoten Sehulte en Peters staan samen met het Australische koppel Strom— Arnold ex aequo op de 12e plaats in de rangschikking op 2 ronden.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5