eten Nederlanders overwinnen Braziliaanse oerwoud - DE COMMISSARIS VERTELT DOOR droomeiland van Pikiran PIK1RIE. In Parijs komen steeds meer mensen wonen Marijke maakt een plakschrift r door h. voordewind Nu wonen hier ruim drie millioen «nsen En van die drie millioen n er heel wat die geen eigen huis :bben, die dus ergens inwonen, of i een van de vele hotels hun on- irdak hebben gevonden. Om hier tochtige wolkenkrabbers te bou- zoals die bijvoorbeeld in New bestaan, is heus zo gemakke- en stad wordt steeds groter, tot soms een ogenblik komt. dat hij er kleiner wordt. Dan noem je een dode stad. Dergelijke steden :;n er veel in Frankrijk, vooral in et centrum. Ze bloeiden in de ddeleeuwen toen het verkeer nog jet zo een rol speelde, maar later amen er steeds minder inwoners. d de eenvoudige reden, dat die id te veraf lag van alles wat voor zakenleven belangrijk geacht nera Ma^r Parijs hoort daar niet Integendeel. Kijk maar eens iP.r dit lijstje. 3 1213 besloeg de stad s 1355 i 1788 1818 1925 3 1929 1930 1937 1941 1947 253 ha. 430 ha. 3 370 ha. 3 402 ha. 8 622 ha. 10.078 ha. 10.402 ha. 10 391 ha. 10 397 ha 10516 ha. lijk niet Want vóór alles bewaakt het bestuur van de stad Parijs de schoonheid van deze 10.516 hectare. Verder is er zeer weinig bouw terrein aanwezig, zodat er binnen vijftien jaar helemaal geen open plekje meer zal zijn om huizen neer te zetten. Wat een probleem voor een stad. waar jaarlijks zo ongeveer een 60.000 personen bijkomen! Tus sen twee haakjes, elk jaar komen er ook ongeveer 60.000 auto's bij, is dat niet toevallig? Tienduizend mensen verlaten jaailijks Parijs om zich ergens anders te vestigen Dus tenslotte komen er 60.000 min 10.000 is 50.000 bij. En zo zullen binnen een eeuw tijd. de drie millioen in woners tot acht millioen verhoogd zijn. En wat zal er dan gebeuren? Nu leeft er thans een wereldbe roemde Franse architect, zijn naam is Le Corbusier. Die is in Marseille reeds begonnen enorme woningen te bouwen, waar ik weet niet hoe veel mensen in kunnen, en waarin je tegelijkertijd van alles vindt wat je al zo voor het dagelijks bestaan nodig hebt; bijvoorbeeld kruide nierswinkels. slagerijen, kledingma gazijnen. apotheken en ga maar door. Maar ja. zullen die mensen uit het jaar tweeduizend en vijftig zeggen, wij verkiezen in Parijs te Dit is het hart van dat heel grote Parijs. Midden op het ronde plein staat de Are de Triomphe; daar onder brandt een eeuwigdurende vlam voor het graf van de Onbe kende Soldaat. Het gebouw met het cirkeltje er omheen is het Astoria-hotel. waar generaal Eisen hower zijn tijdelijk hoofdkwartier heeft. blijven? En dan zullen er woon- kaarten verstrekt moeten worden voor de gelukkigen die wel in de Lichtstad, een andere naam voor Parijs, mogen blijven. En hier heb je dan tot besluit een lijstje van de ongeveer vijfduizend verkeerswegen. allemaal straten, die Parijs op het ogenblik telt. Na tuurlijk kan niet door elk straatje of steegje een vrachtauto, soms echter ziin deze zelfs te smal voor het populaire Franse autootje dat je ook in Holland zoveel ziet. de vier paarden kracht Renault in grijs of blauw of zwart Maar. voor twee voeten is er steeds plaats. 3114 straten. 308 lanen. 297 passa ges. 242 doodlopende straatjes. 237 pleinen (kleine). 230 pleinen (gro te). 106 boulevards, 105 hofjes. 50 grachten. 31 bruggen, 28 havens, 9 stations. 2 voorsteden, 7 tuinen. 4 markten 4 parken. 4 ronde kruis punten (in het Frans ronds-points). 4 paden, 3 kruispunten. 2 bossen, 1 straatweg. 1 esplanade, 1 dorp, 1 kerkplein. JANINE Toen Marijke jarig was. kreeg ze van de meester op school een spik splinternieuw schoolschrift. Dat kon hij gemakkelijk doen: hij had toch stapels in zijn kast staan. Thuis schreef Marijke met schoonschrift haar naam erop en deed er nog een extra kaftje om tegen vuilworden Want met dat schrift ging ze iets héél belangrijks doen. Ze wachtte tot Maandag: dan waste Moeder en moest er stijfsel gemaakt worden voor de schone boordjes en de overhemden. Marij ke kreeg een keukenkgpje zonder oor vol stijfsel. Dat had ze nodig voor dat schrift, zul je straks wel merken. Ze was al naar het post kantoor geweest. Ze had gewacht tot er niemand meer voor het loket, waar de postzegels verkocht wor den. stond. Ze was toen naar de meneer achter het loket gestapt en had netjes om wat stroken gompa pier gevraagd, die langs de vellen postzegels zitten ..Zeker om je vreemde postzegels in je album te plakken?" had toen de meneer ge vraagd, maar Marijke had „Nee" gezegd. ..'t was voor haar plant- en dierkunde-schnft." Voor het inrichten van dat plant en dierkunde-schrift had ze haar vrije Woensdagmiddag genomen Was ze lekker bij Moeder thuis ge bleven en die had het ook zo gezel lig gevonden. Toen de tafel was afgeruimd, had ze de grote stoel met armleuningen tegen de tafel geschoven, d'r schoenen uitgedaan en was in de leunstoel genesteld, dan voel je je zo veilig. Die middag smaakte de thee zo zoet en het licht je onder dc theepot brandde eens zo plezierig als anders. Alles, wat Marijke nodig had. had ze van te voren bij de hand gelegd, het schrift natuurlijk, de schaar, het kopje met stijfsel, de gomstroken en de rest. die ze gebruiken moest voor het plant- en dierkunde-schrift. Alles wat maar over plant- en dierkunde ging. Ze had prachtige plaatjes met planten en dieren erop al maandenlang verzameld: die plakte ze netjes in het schrift en schreef er onder de naam, van wat Een rozekartonnen doos! Jock en dieren keken elkaar onthutst .Ja," zei de baron, „en in die ro ekartonnen doos zat de spiegel lijn ov»rovergrootvader heeft hem 'penlijk helemaal per ongeluk te ■akkert gekregen. Hij was enkel naar de Amethysten Vallei 'gaan om zijn paard, waarop Dolle fcrus was weggereden, terug te ïlen Het paard was een spook- J-ard en mijn overo vergroot vader erg aan het dier gehecht. Dus achtte hij tot het donker werd, 'l zijn zwarte mantel om, en het achterna Vloog het achterna? Jock, Pang de dieren vonden dat wel wat teemd, maar ze waren zó vervuld de doos met de spiegel, dat ze !?cnlijk niet eens goed luisterden «ar het verdere verhaal van de !-rc-n die zei dat spookridders kon- vliegen met de slippen van hun 'arte mantel. Die slippen veran- ^den dan gewoon in vleugels. En toen?" Jock trappelde van «geduld. Toen fladderde mijn overover- "cotvader tegen het vallen van de tóternis de Amethysten Vallei in. oog over de groep kijkjonkers 5 hun gemzen. De kijkjonkers -n ..Daar gaat een reuzenvleer- tó. Een griezelig geluid dat ge- 'leP van die vlerken in de :'h' H,j vloog lot vlak bij ,0"e Dorus. daalde, en riep tegen almaar uitglijdende paard: „Kom de baas. Egidius" Maar het nokpaard Egidius was niet zo 5uv als je zou mogen verwach- J>. het dacht er niet aan bij de ks te komen. Het zwarte dier 3Pperde met zijn pootvleugeltjes. *d een grote sprong naar voren. ?cd meteen op de gladde weg weer een heel stuk terug, keek even om en schreeuwde over zijn schou der iets over een aanzienlijk vreem deling die hij naar de grens moest brengen en over een beloning van zeventien suikerklontjes; en Dolle Dorus riep met een rochelende woe de stem: „Als het nou maar uit is met dat gespook achter mijn rug!" en hij gaf Egidius de sporen, en Egidius steigerde, en in het maan licht zag mijn overovergrootvader hoe een doos, die met touwtjes aan het zadel was vastgemaakt, losraak te. en hij maakte een duik en ving het ding op. en Dolle Dorus merkte niets door het steigeren, hij zag niet hoe mijn overovergrootvader die, als ridder toch niet achter zijn paard kon blijven aanlopen zich om keerde en met de doos onder zijn arm wegvloog in de richting van de theekoepel. „En later?" vroeg Jock ademloos. Er kwam niet dadelijk antwoord. In de stille zomernacht kwaakte, ergens verweg, een kikker. Je kon de muggen, om Pang's lantarentje hóren zoemen. „Ja later De baron trok een zakdoek te voor schijn. Het gezellige dikke blauw wollen mannetje had blijkbaar erge last van de hitte. Hij knoopte het boordje van zijn pyama los. „Ik weet het natuurlijk niet zeker, maar ik ben ineens zo bangHet zóü kunnen, dat mijn overovergrootva der de spiegel cadeau wil geven aan de kristallen dame De kristallen dame!!! Er voer een schok van ontzetting door de me nigte. Dc kristallen dame moest een heel gevaarlijke dame zijn. Dat zei iedereen Zelfs Jock had indertijd op de maan over haar horen spre ken. Niemand had haar ooit gezien, want ze bestond uit kristal en dus keek je recht door haar heen. Maar ze was er wel. Iedereen zei, dat ze er was. Ze woonde bovenop de pa leistoren en alles wat mis ging was haar schuld. Als het op een vrije middag regende, kwam het door haar. Als de inktkoker omviel op het tafelkleed, had zij het gedaan. Als er een huis afbrandde, had zij het vuur aangestoken. Als er oor log kwam. had zij, onzichtbaar, hoog in de lucht, de mensen tegen elkaar opgestookt: als zij op de trommel sloeg marcheerden van alle kanten de soldaten op elkaar in: rataplan, rataplan... Zij zorgde voor rood vonk en mazelen en hongersnood en kiespijn. Soms, 's morgens heel in de vroegte, liep ze over de daken van de stad en speelde op een tri angel. Ze brak de takken van de rozenstruik. Ze vernielde de oogst Al de slechtigheid in de wereld kwam door haar. Maar het was levensgevaarlijk iets tégen haar te ondernemen. Ze veranderde de mensen zomaar in kolenkitten en braadpannen. Dat zelen alle oude mannetjes uit het oudemannetjeshuis. en diè konden het weten. Dat zeiden ze zélf. „Ze kan de spiegel voor iets ver schrikkelijks gebruiken", jammerda Jock. „Ze kan al het licht van de zon er mee terugkaatsen, en dan wordt het helemaal kil en donker op aardeWe moeten naar de paleistoren om haar gevangen te nemen!" „Mag ik eventjes je lantarentje lenen, Pang?" vroeg de baron. „En zouden jullie allemaal hiér op me willen wachten? Ik ga naar de grens om Dolle Dorus en de kijk jonkers op te wachten. Ze moeten met ons mee. Eendracht maakt macht. We zullen met z'n allen op trekken naar de stad. We zullen de kristallen dame omsingelen." „Dat zullen we", zei Jock. „V is Victorie", piepte de witte muis met de rode ogen. op het plaatje stond. Ze had prent jes uit de krant en tijdschriften ge knipt en ook die kregen een plaats je in het schrift. Ze had bloemen en bladeren gedroogd; met smalle reepjes papier van de gomstroken werden die op de bladzijden beves tigd; natuurlijk kwamen de namen er weer naast Ze had aardige versjes uitgeknipt over de lente, over een geitje, over het bos en zo. Zelfs had ze foto's hier en daar afgebedeld en d'r oom had haar zes natuurfoto's gegeven. Ze bezat een prachtige tekening van een klaproos, zelf met waterverf gekleurd, ze had prentbriefkaarten, en een hele verzameling vogelveer tjes. Ze had gedroogde vruchtjes van de iep. de esdoorn, van dennen en sparren, platte dingetjes, die ge makkelijk waren vast te maken in het schrift. Och. ze had zo veel! En dat alles werd in het schrift beves tigd met namen erbij. Toen ze klaar was, was het schrift al driekwart vol; ze had kleuren op d'r wangen van inspanning en iedereen vond het een prachtig stuk werk. Ze liet het aan de meester zien en die zei royaal: „Nou. als het vol is. krijg je van mij een nieuw. Voor niks. Dat vindt de burgemees ter vast wel goed'" nENK VAN LAAR. Oplossing kruiswoord Leesplankje. edel, steun, Eem, il, u, s. in. wak. aa, Adam, Ina, ren, ar, dra, d, e, al. hoe, nul aan. TA/ AT is dat? Pepijn de kat gaat uit eten in de stad. Net als alle echte heren gaat hij buitenshuis dineren. Heeft Pepijn de kat dan geld? Heb ik dat nog niet verteld? Ssst! Hij heeft het geld geleend van een Monnikendamse eend. Kijk, hij gaat het eethuis binnen. Iedereen zit al te spinnen. Katten-Corner heet het huis. daar eet men gesmoorde muis, en die dikke damespoezen eten enkel slagroomsoezen. Wel, Pepijn zegt deftig: Ober één diner, maar niet zo sober! HP JA. zegt dan de ober-kat neemt u eens een sneetje rat! En vervolgens kabeljauw met een saus a la miauw. het dessert bestelt u later. Goed, zegt dan Pepijn de kater. Ach. wat eet Pepijn een boel. Hijgend zit hij op zijn stoel. Maar wie daar toen binnenkwam, 't was de eend uit Monnikendam, Kijk eens aan. gilt deze eend, al dat geld van mij geleend, en maar schransen van mijn centen' 'k Wil mijn geld terug! Met rente! Maar dan klimt de kat Pepijn hoetsjepoetsj in het gordijn. N de eend denkt treurig: Ja, hem kan ik niet achterna. Daarom gaat hij met de tram weer terug naar Monnikendam. Nu, dit is dan het besluit: leen nooit geld aan katten uit. Coöperatie ,.1liberao" brengt 1000 ha in cultuur (Bijzondere correspondentie) RIO DE JANEIRO. In het voorjaar van 1949 nam de R.K. Boeren- en Tuindersbond het initiatief tot de emigratie van Nederlandse boeren, voornamelijk uit Brabant en Limburg, naar de nederzetting „Riberao" In Brazilië. De „fazenda Riberao" is vroeger een koffieplantage geweest, maar sinds zy was verlaten had de subtropische natuur het hele terrein overwoekerd. Die overwoekerde plantage is in twee Jaar tijd door Neder landse boeren, met financiële steun van de Braziliaanse regering, gemaakt tot een redelijk bewoonbaar oord. Er wonen nu 650 mensen. Er is water leiding en licht, er zyn garages, werkplaatsen, een houtzagerij en een timmerfabriek. Er staan huizen voor de gezinnen en een barak herbergt de vrijgezellen. Meer dan 1000 ha. land is in cultuur gebracht. De emigratie „en bloc" bleek in vele opzichten een voordeel: een stukje Nederlandse gemeenschap bleef in Brazilië bestaan in dat zelfde Brazilië waarin al zovele in dividuele emigranten mislukten, doordat zi| zich niet konden aan passen aan een omgeving, die in ieder opzicht zo verschilt van het milieu dat men in Nederland ver liet. Het feit dat men op „Riberao" zich als gemeenschap nederzette, mag dus zijn voordelen hebben, het brengt ook zijn moeilijkheden met zich mee. De fazenda" neemt na melijk als geheel deel aan het eco nomisch leven, in de vorm vaneen coöperatie Die coöperatie bevat voornamelijk twee categorieën: ooeren en kantoorcmployé's. Beiden zijn in dienst van de „fazenda''. Voor de boeren betekende de co- operatievorm dat zij geen eigenaar van grond en vee waren en aldus een stimulans misten. Aan de „bur gers" verweten zij een neiging tot „ambtenarij". Sinds kort is men nu begonnen met op kleine schaal eigendom toe te wijzen Een tweede moeilijkheid voor de nederzetting is, dat bij haar op richting niet beslist was over de vraag of zij een zuivel-produce- rende of een landbouw-gemeen- schap zou moeten worden. Het ac cent gaat hoe langer hoe meer in de zuivelproductie-richting. maar lange tijd heeft men op twee ge dachten gehinkt De efficiënte financiering van de gemeenschap vormt een probleem op zichzelf- Aan de ene kant heeft men behoefte aan verdere investe ringen voor het onderwijs, de me dische verzorging, recreatie en te werkstelling. Een van de middelen om de daartoe noodzakelijke gel den te krijgen is nieuwe emigran ten op te nemen. Dit brengt name lijk hun storting in Nederland plus de subsidie van de Braziliaanse regering in het laatje. Maar op lange termijn betekent een nieuw lid van de gemeenschap ook nieuwe problemen op het gebied van huisvesting, verzorging en werkgelegenheid. Men spreekt er over nieuwe Ne derlandse nederzettingen te vesti gen en met name dc Nederlandse emigratie-attaché in Brazilië, de ijverige heer Van Schwartzenau. meent dat de uitbreidingsmogelijk heden nü moeten worden benut- Ons wil het voorkomen dat het be ter ware eerst de resultaten van „Riberao" af te wachten, al geloven wij met de heer van Schwartzenau, dat subsidiëring van dc emigratie in het algemeen een betere inves tering voor dc Nederlandse rege ring zal blijken dan dc ondersteu ning van kleine boeren in ons land. Intussen gaat men in „Riberao" verder. Men werkt er dag en nacht. Slaagt de opzet daar, dan opent dat vele nieuwe mogelijk heden. Nederland beseffe dat wel! (Advertentie LM.) TIJD IS GELD Waarom tijd verliezen door bui tenshuis les te nemen? Maak het U gemakkelijk en studeer thuis, op elk ogenblik, dat U past! De Bekende Schriftelijke Cursus Resa-Hllversum is altijd „bij de hand". Opleiding voor Lagere en Middelbare Akten, te vens voor Frans, Duits en Engels en Nederlands M.OJi. Wiskunde M.O. en Boekhouden M.O. Ons nieuwe prospectus geeft U alle inlichtingen. (jNDER de titel „Ervaringen van w een bridgende dame" verscheen bij Van Holkema Warcndorf een. bij uitstek aardig werk van Ursula Flens. De schrijfster behoeft bij le zers van het orgaan van de Ne derlandse Bridge Bond geen nade re introductie. Reeds vele malen verschenen artikelen van haar hand. waarin met alles en nog wat de spot wordt gedreven. Op geestige wijze wordt hier humor en bridge- lechniek verenigd tot een vlot ge heel. dat leesbaar,-aantrekkelijk en begrijpelijk is voor de vele schake ringen van bridgers, van kruk tot meester. Onder dc veelal slechts ter loops behandelde spellen zijn ju weeltjes. en de autrice geeft blijk van een volledig meesterschap over de materie. Een voorbeeld: v.10. O ab 10.8.6.2. <S a.h.v. 4* 3. a h.h.5 3.2. 9876.4 O h.v.7. 10 O 9 8 7.4.3 b.5.2 h.v.b 10 De schrijfster vertelt, dat zijzelf do Z-plaats bezette, en dat zij dc bieding met 1 KI. opende Op W's 1 Sch. volgde 3 H. van N. en 3 Sch. van O. Z. bood nu 4 Sch. Na pas sen van W bood N 4 S.A. Z ant woordde met 6 KI. en N. bood 7K1. „Dit is waarschijnlijk een echt spel letje voor u", zei N. tegen Z.. waar op W. inviel: ..Als het dan een spel letje voor u is. mevrouw, dan moet u het maar gedoubleerd spelen ook", waarop ik bonne mme amauvaisjeu maakte en zei: „dat zal ik dan doen ook". Ik kon toch niet zeggen: „Ik accepteer dc double niet!" W. kwam uit met h. die na tuurlijk door Z. getroefd werd. Met gepaste bescheidenheid erkent de schrijfster enige tijd nodig gehad te hebben om de juiste oplossing te vinden. Ze trok eerst O naar N.'s a. trok daarna h na' Haar partner, die haar kaarten had in gezien, mompelde iets over het En gelse spreekwoord. ..a lot of people pro walking in the streets of Londen, without clothes and shoes, only be cause they wouldn't learn to draw trumps". Z liet haar partner praten. En trok nu troef na. op de laatste troef in N. de O v eliminerend N had nu nog v en 9 a b. over en W a en O h.v. Op Z's b kwam W in de dwangpositie en Z won dus het spel. Dit was de enige methode, die na W's uitkomst tot winst kon leiden. Mr E. C. GOUDSMIT Zaterdag 3 Maart 1951 57 Het duurde natuurlijk niet lang. of de nieuwsgierige Amsterdam mers begonnen daar samen te drommen en de straat kreeg daar door al een onrustig aanzien. Ik maakte dan ook gauw een einde aan deze vertoning en dirigeerde de hele zwik terstond naar de ach terzijde van het IJsclubterrein en naar enige stille zijstraten, zodat alles aan de nieuwsgierige blikken van het publiek was onttrokken. Na een kwartier was het dan ook weer volkomen rustig in de omge ving van het posthuis en van het Concertgebouw. Intussen waren daar de deuren geopend en de eerste meetinggan- gers met de bekende hoge laarzen en opgeslagen kragen, zag ik daar binnen gaan. Maar niemand nam van hen de minste notitie. Het geval wilde, dat ook de bri gadier Janus Klomp tot de gedeta- cheerden behoorde. Met hem begaf ik mij op straat; de rest van het personeel bleef waar het was. Het werd halfacht, kwart voor acht en de stroom van bezoekers aan het vergaderlokaal begon lang zamerhand groter te worden Maar niemand van het publiek, dat zich langs dit gebouw bewoog, bleek de in het jaar 2QOI Oplossing aardrijks kundige puzzle Horizontaal: 1. Alaska 7. Leer dam 8. Soeren 9. Jutland 10 Reims 11. a m. 12. Seoel 14. Laak 18. zee 19. re 20. i.l. 21. Aar 23 Rodi 25. Eenum 28. a e. 29 Sorou 30. Bela- wan 31. Hernad 32. De Hulst 33. Komorn. Verticaal: 1 Australië 2. Ameri ka 3. Koersk 4. Bedum 5. Aralmeer 6. Garnwerd 9. Jap 12. s.e. 13. Lei- muiden 15. Aleoeten 16. Kaukasus 17. ar 18. zo 22. a.m. 24. Otranto 26. Een 27. Usselo 28. Aalst FAPA Pikiran heeft 'n toekomstroman geschreven. Dat is een geliefkoosde be zigheid voor mensen, die aan de tegen woordige tijd weinig goeds meer weten te ontdekken. Meer dan veertig uitgevers hebben al een bod gedaan op het ma nuscript. Directeu ren van filmfabrie ken zijn over de oce aan gevlogen om de filmrechten te kopen en radiomagnaten hebben hem ge smeekt de tekst ter beschikking te stel len voor een hoor spel. Nee, zei hij, ik bewaar het voor als mijn kinderen groot zijn. Het enige, wat hij nu al aan de pu bliciteit wilde prijs geven is de land kaart van zijn droomeiland, dat hij ijdel als hij is Pikirië genoemd heeft. Hier is een af beelding van de landkaart, die in zijn studeerkamer hangt. Het is, zoals men ziet een grillig ge vormd eiland. Dat ontstond, zei Piki ran, na een geweldi ge explosie in 2000 in de Stille Oceaan. „Daar geloof ik niks van", zei Arie, toen hij een poosje op de kaart had gekeken. Hij haalde een grote liniaal en trok drie lijnen op de landkaart. En toen ontstonden er zeven delen, die een frappante gelijkenis ver toonden met bestaande eilanden, landen en werelddelen Het meer bleek een eiland te zijn. Kunt u de drie lijnen ook trek ken en zeggen welke gebieden be doeld zijn. minste belangstelling te hebben voor de vergaderingbezoekers. Al les had daar in de omgeving een volkomen normaal aanzien. Een der vele aanwezige verslag gevers, met wie ik persoonlijk be vriend was, kwam naar mij toe en informeerde, waar de politie bleef. De vorige keer was het hier toch zo'n keet geweest, zodat hij nu wel uitgebreider maatregelen had ver wacht. En nu zag hij nergens een diender. Dat moest straks toch wel spaak lopen. „Maak jij je daar nu niet onge rust over." gaf ik hem ten ant woord „Laat dat nu maar aan ons over. Ik zal wel zorgen dat deze avond niet veel copy oplevert. Veer tien dagen geleden was er voor jullie hier meer te beleven." En terwijl ik daar zo met hem een praatje stond te maken, kwam een geestverwant van Mussert op ons toegestapt Met veel hakken geklap en het bekende armgezwaai, vroeg hij op arrogante toon of ik ter plaatse belast was met de politie leiding. „Waarom wilt u dat weten?" was mijn wedervraag. „Omdat ik nergens politie zie En straks komt de Leider, die hier voor het gebouw zijn erewacht zal inspecteren. Als wij daar geen be scherming bij krijgen van de poli tie. zullen wij zelf voor onze vei ligheid zorgen. En dat kon dan wel eens op herrie uitdraaien." „Maakt u zich niet ongerust. Her rie komt hier niet, om de eenvou dige reden, dat die voorstelling van dat inspecteren van die erewacht niet zal plaats hebben. Mijn instruc tie luidt, dat elke vorm van demon- stratie hier vanavond verboden is en u kunt er op rekenen, dat ik daar de hand aan zal houden. Dus hier wordt geen erewacht opge steld. nog minder geïnspecteerd. Ook niet door uw Leider." „Dan zal het mij eens benieu wen. hoe u dat denkt klaar te spe len." kreeg ik ten antwoord. „Die erewacht is op het Rembrandtplein geformeerd en al op weg. Die kan elk ogenblik hier zijn. Zij komen onder het Rijksmuseum door naar hier gemarcheerd." „Goed. dat u dat even vertelt. Daar zullen wij even een stokje voor steken en dat stelletje tijdig opvangen Brigadier: u hebt het ge hoord. Neem wat geschikt perso neel mee. U weet waar het staat en de rest weet u ook. Geen erewach ten of optochten deze kant uit." (iVordt vervolgd)

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 7