DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Lichting 1950 (III moet achttien maanden dienen Nederland heeft nog dit jaar bijna twee parate divisies Bevin afgetreden als minister van Buitenlandse Zaken Vandaag bij de kruidenier: voor een kilo suiker 91 cent Terug uit de hel van Hoengsong Westen stelt Ruslands schuld vast Besprekingen over zware oefeningen in Duitsland Herbert Morrison als opvolger aangewezen NIEUWE SUIKERPRIJS Moeilijkheden su ikervoorzien ing dwingen tot deze maatregel Nog geen proef niet waterstofbom In Bonn Nederlandse ambassade Nederlanders volbrachten bijna onmenselijke taak Amerikaanse Senaat aanvaardt 2-jarige diensttijd Massa-executie in Kanton Langzame opmars Kleine oorlog tegen Joego-Slavië Bonn doet voorstel voor nieuwe handelsregeling V lie Jaargang, no. 59 Zaterdag 10 Maart Ï951 Opgericht door de Stichting „Het Parool' - Giro 510330. -rj. IV V T) TV* "D Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnemcnts- Uitgave; I\.V. JJe 1N16UW6 i CTS Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort, prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Minister s'Jacob heeft Vrijdagmiddag tijdens een persconferentie ver klaard, dat de dienstplichtigen van de lichting 1950 II er rekening mee dienen te houden dat zij door verlenging van de diensttijd achttien maanden onder de wapenen zullen worden ge houden. Deze halve lichting, waarvan de opleiding omstreeks eind September voltooid zal zal zijn, zal de eerste parate eenheid vormen, welke Nederland onder de wapenen houdt voor de opbouw van de Europese defensie. Nederlandse autoriteiten voeren op het ogenblik be sprekingen met andere regeringen, welke er o p gericht zijn de Regiments Gevechtsgroep, de korpstroepen en de afdeling luchtdoelartillerie, welke uit deze halve lichting, die in October j.l. onder de wapenen is gekomen, gevormd worden, nog in de loop van dit jaar voor geruime tijd in Duitsland te kunnen legeren teneinde daar zwaardere oefeningen te houden. In de loop van het volgend jaar zullen naar minister s'Jacob zeide verwachten, gehele Nederlandse ivisies in internationaal verband deelnemen aan grote oefeningen ■an de Westelijke strijdkrachten. Dat zullen dan de divisies zijn die dit jaar en in het begin van het volgend jaar gevormd zullen wor den uit de lichtingen 1945 tot en .net 1951 I. Over enkele weken, om precies te zijn, op 27 Maart a.s. zullen de herhalingsoefeningen beginnen voor e Indonesië-veteranen en andere dienstplichtigen van de lichtingen 1945 tot en met 1949. In de afgelo pen maanden zijn twee volkomen oor deze gigantische taak bereken de kampen ingericht in Stroe en in Oirschot (NB). Iedere zes weken zal er in Oirschot een volledige brigade, of beter regiments gevechtsgroep wor den afgeleverd. Het begrip brigade, typisch voor de Britse organisatie vorm die men hier thans heeft los gelaten. woidt hier opgegeven. De Amerikaanse regimental com bat group, waarvan men de invloed in de Nederlandse naam Regiments Gevechtsgroep herkent, heeft een meer beweeglijk karakter. Zij kan gemakkelijker worden ingedeeld in leinere eenheden die gemakkelijk In andere eenheden onder te bren gen zijn. Niettemin zullen drie van :ulke Regiments Gevechtsgroepen tezamen een divisie kunnen vor men, en dit maakt het duidelijk, dat als Oirschot op 28 September zijn vijfde en laatste RGG uit de lich tingen 1945 t.m. 1949 aflevert als geoefend en ingedeeld, dan bijna twee van de drie Nederlandse divi sies die in de lente van 1951 gereed :ullen zijn, hun aanvullende oplei ding hebben ontvangen. Een van de belangrijkste punten van de herhalingsoefeningen welke in de zomermaanden zullen worden gehouden zal zijn, dat het in het kader van de Amerikaanse leger vorming nodig is dat soldaat, kor poraal en sergeant een veel groter eigen verantwoordelijkheid gaan dragen, dan in de oude Nederlandse en ook in de aanvankelijk na de oorlog overgenomen Britse organi satie. Daarop zal tijdens de herha lingsoefeningen het accent wel heel sterk worden gelegd. Een ander zeer belangrijk onder deel van de oefeningen zal zijn dat in de nieuwe organisatie-vorm de vuursterkte van de eenheden tot zeer veel groter intensiteit zal wor den opgevoerd, dan in ons oude leger. Minister s'Jacob deelde mede, dat de grote stroom Amerikaans mate rieel omstreeks October zal losko men. Volgend jaar zal het gehele Nederlandse leger Amerikaans uit gerust zijn. Het zal dan nodig zijn de manschappen, die thans voor herhalingsoefeningen worden opge roepen, opnieuw tijdens herhalings oefeningen met deze Amerikaanse wapens bekend te maken. Bij die gelegenheid zullen deze troepen meteen in Atlantisch verband, als divisies, in Duitsland aan groot scheepse oefeningen deel nemen. De bewindsman zei. dat het nieu we Nederlandse leger uit tien jaar lichtingen zal worden opgebouwd. In 1955 zal men daarmee de gewens te sterkte, ongeveer 240.000 man. hetgeen overeenkomt met onze vooroorlogse sterkte, hebben be reikt. Uit deze tien lichtingen zal dan een voldoende sterk veldleger vijf divisies en een dienover eenkomstig aantal territoriale troe pen worden gevormd. Uit 27 batal jons. die deze zomer in Stroe her halingsoefeningen zullen houden, zal de eerste kern van de territoria le troepen ter sterkte van ongeveer 27.000 man worden gevormd. Minister s'Jacob en staatssecreta ris Moorman wezen er tijdens dit gesprek op. dat de sterkte welke de Landmacht voorlopig uit de jaar lijkse lichtingen zal halen, beperkt blijft tot 40.000 man. In de toekomst zal dit anders zijn. Want in ieder geval zullen er van nu af drie groe pen van 13.000 man (tot nu toe twee van die sterkte) jaarlijks worden opgeroepen. Later zal bovendien de lichting nog meer opleveren. Maar tot ongeveer 1954 zal het aantal op deze hoogte blijven, omdat in de crisisjaren 1930 t.m. 1933 het geboor tecijfer nogal sterk is teruggelopen. Een en al glimlach was mi nister Bevin toen hij op zijn 70ste verjaardag naar huis ging na een lunch op de ambassade van Irak. Hij had aan deze lunch bloemen en een enorme verjaardagstaart gekregen. Gromyko "s houding maakt vorderingen in ..Palais Rosemoeilijk (Van onze correspondent te Parfjs) PARIJS. De conferentie der Grote Vier begon gisteren een half uur later dan gewoonlijk, daar de Amerikaanse delegatie om vier nog in contact stond met Washington. Zij werd vrij vroeg afgebroken, om ruim negen uur, nadat dc heer Gromyko in een uur-lange rede wederom het Westen met de provocerende termen achtervolgd had, die tot de vaste vocabulaire van de Russische diplomatic behoren. Jessup. die toen aan het woord kwam. stelde de hoofdzaak van zijn :ede tot de volgende dag uit. Kenne lijk had hij weinig zin zijn voor naamste mededelingen aan een dóód- beprate conferentie voor te leggen. Dit zou voedsel kunnen geven aan de geruchten, dat de Amerikaanse delegatie van plan zou zijn met enke- e nieuwe voorstellen te komen. Ove rigens stelde Jessup al één punt vast er is geen sprake van herbewapening in West-Duitsland, Herbewapening !an Duitsland is alleen in Oost- Duitsland geschied. Overigens toonde de discussie het beeld van de vorige dagen. Parodi Frankrijk) onderstreepte nog een maal, waarom het Westen de agenda van de Russen niet kan aanvaarden. Deze agenda gaat van ontwapening uit. Het Westen is echter slechts van plan te ontwapenen, nadat Rusland eerst garanties heeft gegeven voor een meer vredelievende buitenlandse politiek. Het Westen schuift dus de schuld daarheen, waar zij hoort, na melijk naar Rusland. Dat sleepboten een schip met averij naar veilige haven slepen is iets heel gewoons, maar dat zij dit met een half schip doen is geen alledaagse gebeurtenis. Toch 15 dit dezer dagen in Falmouth gebeurd met het Panamese tank schip Jankodat tijdens een ztuare storm in de Golf van Bis- caye in tweeën brak. DEN HAAG. Vandaag zal bij het opdoen van de Zaterdagse boodschappen de beurs der huisvrouwen een gevoelige ader lating ondergaan. Voor een kilo suiker zullen zij nu 91 cent moeten neertellen in plaats van 76 cent, omdat de subsidie, welke uit het Landbouw-Egalisatiefonds op de suiker werd betaald, ophoudt. Ofschoon het de bedoeling was, dat de nieuwe regering de beslissing zou nemen over de subsidiëring van levensmiddelen, heeft minister Mansholt reeds thans dit besluit moeten nemen, omdat er moeilijkheden dreigden te ontstaan by dc suikervoorziening van dc bevolking. Het aantal grossiers en detaillis ten, dat nog beschikte over een vol doende werkvoorraad suiker van de oude inkoopprijs, bleek nl. te klein te zijn om een normale suikervoor ziening gaande te houden. Het be sluit van minister Mansholt houdt in, dat van 5 Maart jl. af de prijs van suiker af fabriek wordt bepaald op f 80.- per 100 kg., terwijl voor de consument van vandaag af de prijs van 91 cent per kg zal gelden. Dit is een maximumprijs. Behalve dat dit besluit een regel matige gang van zaken bevordert, voorkomt het ook een gevoelig ver lies voor het Landbouw-Egalisatie fonds en daarmede voor de schat kist. Door de aflevering de vorige week onder controle te stellen, heeft de regering voorkomen, dat kapi taalkrachtige handelare-i op kosten van het Landbouw-Egalisatiefonds een zo groot mogelijke voorraad zouden hamsteren, ten einde die. na het vaststellen van de nieuwe prijs, met een „zoet winstje" van dc hand te kunnen doen. Deskundigen schat ten dat door de controle enige mil- lioenen minder aan het Landbouw- Egalisatiefonds zijn onttrokken dan indien men de handel had vrijgela ten. WASHINGTON Senator McMa- hon, voorzitter van de Congres commissie voor atoomenergie, heeft tegengesproken, dat bij de proeven in Nevada een waterstofbom tot ontploffing was gebracht. McMahon was een vraag gestold over een verklaring van David Bradley, die deelgenomen heeft aan de atoombomproeven nabij Bikini Deze heeft gezegd, dat de explo sies in Nevada „ongetwijfeld" door kleine waterstofbommen waren ver oorzaakt. BONN. Het ligt in de bedoe- ling, dat Nederland, vooruitlopend op de beëindiging van de staat van oorlog, in Bonn een ambassade zal vestigen. Als nieuwe ambassadeur wordt genoemd vice-admiraal De Booy, hoofd van de Nederlandse mis sies in Duitsland. Hij zou de leiding blijven houden yan dc Nederlandse militaire missie bij de geallieerde contróleraad te Berlijn, De Neder landse missie bij de geallieerde be stuursraad zal echter ophouden te bestaan. De interne organisatie van de ambassade zal volledig overeen komen met die van de huidige missie. Op 17 Februari verscheen hel volgende bericht in de bladen .Amerikaanse en Nederlandse manschappen hebben Vrijdag ten Noorden en Noordwesten van Wondjoe aanvallen gedaan, twee belangrijke heuvels bezet en hevige tegenaanvallen afgesla gen". De eerste luitenant Wint Dussel. die deze verbit terde gevechten meemaakte, vertelt in dit artikel, hoe Nederlandse vrijwilligers een bijna onmense lijke taak volbrachten. Men kan hier in Korea vlaggen braak, waarbij twee bataljons Ame- kopen. Koreaanse vlaggen, waarop I rikanen en twee Rok regimenten allerlei namen voorkomen van plaat- (Zuid-Korearien) werden afgesne- sen. waar de V.N.-legers gevochten den. het Nederlandse detachement hebben. Dwars over die Koreaanse vlag staat. ..Returned from hell": te rug uit de hel. Iedere Nederlandse soldaat, die Hoengsong heeft meegemaakt en de dagen daarna verdient zo n vlag. De begrippen Hoengsong en Man- jong, en ..Returned from hell" zijn onverbrekelijk met elkaar verbon den Ge kunt ei u geen voorstelling van maktfn, wat hier in de onafge broken gevechtsperiode van 12 tot en met 15 Februari door dc Neder landse vrijwilligers is gepresteerd. Dag en rtacht in de aanval, dag en nacht in de verdediging, uit elkaar geslagen, bijeengekomen en wéér in de aanval De klap van de eerste aanval, de strijd om „er uit" te ko men. de opdracht, de onmenselijke opdracht bijna, om een heuvel te moeten houden, die practisch niet te houden was. Het was bekend, dat de vijand in de aanval was en dat er doorbraken waren hier en daar Onze zoveelste „move" was reeds in voorbereiding: reeds was een groep kwartierma kers naar onze nieuwe legerings plaats gegaan. Ge zult inmiddels vernomen heb ben wat er gebeurde: de vijand, gekleed in het uniform der Zuid- koreaanse soldaten, de vijand op gummischoentjes en met Ameri kaanse wapens viel. na zijn door- WASHINGTON. Dc Amen- kaansc Senaat heeft met 79 tegen 5 stemmen het wetsontwerp aan genomen, volgens hetwelk de hui dige recruteringswet, die per 5 Juli expireert, wordt verlengd en de oproepingsleeftijd op achttien jaar wordt gesteld in plaats van negentien jaar, terwijl de duur van de militaire opleiding van 21 op 24 maanden wordt gebracht. Bij deze wet wordt tevens een maxi mum gesteld van vier millioen man voor de Amerikaanse strijd krachten. Elke man op elke plaats deed wat hij kon vuren. Vuren en vech ten tegen een overmachtige vij and, die als van alle kanten scheen op te komen. Reeds in de eerste ogenblikken sneuvelde de aanvoer der van het detachement, luit. kol. M P. A. den Ouden. Vele officieren van de staf werden gewond en in de duisternis was het bijna niet te zien wie vriend of vijand was. Meer dan drie uren heeft die strijd geduurd. Toen was het afgelopen. Zie verder pag. 3 HONGKONG Vrijdag zijn in Kanton 45 Chinezen terechtgesteld, „geheime agenten en bandieten, die werkten voor Amerika en Tsjiang Kai-tjsek", volgens het communisti sche in Hongkong verschijnende dagblad „Wen Wei Pao". Dit is een van de grootste groe pen, waarvan tot dusverre door de Chinese communistische autoriteiten is toegegeven, dat zij door 'n vuur peloton zijn terechtgesteld, al zijn welingelichte kringen te Hongkong van mening, dat in geheel China in de afgelopen twee a drie maanden duizenden mensen door de commu nisten ter dood zijn gebracht. LONDEN. Officieel is gisteravond meegedeeld, dat Ernest Bevin thans toch is afgetreden als Brits minister van Buitenlandse Zaken. Dat bericht kwam juist op de dag, dat de betrokkene zyn ze ventigste verjaardag vierde. Bevin wordt opgevolgd door de plaats-vervangende premier Herbert Mor- risson, die zijn huidige functie zal blijven behouden. De man, die sedert de zomer van 1945 de buiten landse politiek van Groot-Brittannië beeft geleid en daarbij vrijwel al zijn krachten heeft versleten, zal als Lord Grootzegelbewaarder een plaats in Att- lee's kabinet behouden. Op die post zal bij vrywcl geen administra- lieve werkzaamhe den hebben te ver richten, doch zijn ervaring en kennis van politieke za ken ten dienste van dc regering kunnen stellen. De thans 63 jaar oude Herbert Mor rison is een krach tige en geziene figuur, zowel in de regering als in de Labour- partij. Tot dusver heeft hy zijn gaven vooral als organisator van de partij ontplooid. Op het gebied van de buitenlandse po litiek beeft hy weinig ervaring en zelden beeft hy in het open baar over buitenlandse politiek gesproken. Men verwacht, dat bij in het algemeen dezelfde lyn zal volgen als Bevin. Strijd in Korea TOKIO, Infanterie en tanks der verbondenen hebben in West en Middcn-Korca opnieuw lang zaam vorderingen gemaakt, maar in het Oosten worden zij door he vige tegenaanvallen in de flank bedreigd. Het brandpunt van de strijd in het Oosten ligt zestien km. ten Noord-Westen van Pangnlm-ni. Naar schatting twee Noordkore- aansc regimenten dwongen Zuid- koreaansc eenheden zich terug te trekken, maar Amerikaanse infan terie. tezamen met dc luchtmacht, dichtten dc bres. De Amerikaanse infanterie, die drie dagen geleden ten oosten van Seoel een bruggenhoofd over de Han wist te vestigen, heeft thans een gebied ter diepte van onge veer tien kilometer en ter breedte van dertien kilometer vast in han den. De frontlinie der verbondenen in de centrale frontsector is thans, als gevolg van Vrijdag bevochten terreinwinsten, recht getrokken. HERBERT MORRISON glimlachend nadat hij tot Bevlns opvolger Is benoemd. Tito beschuldigt BELGRADO. De Joego-Sla- vische regering heeft Vrijdag een witboek Van vijfhonderd pagina's uitgegeven over de „agressieve ac tiviteit van dc Sowjet-Unie en de met haar verbonden Oost-Europese staten tegen Joegoslavië sedert de breuk van Tito met de Komin- form." In een commentaar op een pers conferentie verklaarde de plaats vervangende minister van Buiten landse Zaken Veyvoda, dat het witboek, dat 291 officiële en an dere documenten bevat, niet is uitgegeven naar aanleiding van een of andere bijzondere crisis in de betrekkingen met de Komin- formlanden op dit ogenblik, doch als recapitulatie van „militaire en andere agressieve maatregelen over een lange periode". Veyvoda, die de aanwezigheid van Sowjet-Russische troepen aan de Joegoslavische grens kenschets te als een directe militaire druk op zijn land, verklaarde, dat Joego slavië de kwestie van zijn betrek kingen met de landen van het Sowjet-blok voor de Verenigde Naties zou brengen „als de Sow jet-Russische agressieve druk niet ophoudt. (Bijzondere correspondentie) BONN. De vice-kanselier en minister voor de Europese beta lingsunie Bluccher zal heden te Parijs bij de O.E.E.S. een nota van de Duitse regering in zake de toe komstige vorm van de. buitenland se handel der bondsrepubliek in dienen. De nota, die uitsluitsel zal geven over de vraag wanneer en in welke omvang weer importen uit de landen, die bij de Europese Be talingsunie zijn aangesloten, naar Duitsland zullen worden toegela ten, behelst voorstellen over de wijze waarop het aanzienlijke te kort op de betalingsbalans met de landen van dc betalingsunie in de kortst mogelijke tijd kan worden opgeheven, Ike illiams zet zijn titel o|> liet spel NEW YORK. Dc wereldkam pioen in het lichtgewicht Ikc Wil liams zal op 11 Mei in Madison. Square Garden de titel op het spel zetten in een gevecht, waarbij een tegenstander zal worden gekozen uit het vijftal Percy Bassett. James Carter. Del Flanagan, Art Aragon en John L. Davis. AMSTERDAM. Op 91-jarige leeftijd is overleden de heer Joseph Bacilek, de oprichter van de Come- nius-vcreniging te Naaiden. Hij was een Tsjech van geboorte. WAT VOOR WEER? Koud iveekeinde (Van onze weerkundige medewerker) i-t ET fraaie weer, dat in de eerste helft van deze week heerste, met aangename temperaturen, althans in de zon, ging van Woensdag op Don derdag over in grimmige koude. Deze verandering werd veroorzaakt door een uitbreiding van een mach tig gebied met hoge barometerstan den van Groenland over IJsland naar het zuiden, dat aansloot bij een gebied vun hoge druk over Scandinavië. De oceaandepressies konden dit niet doorbreken en zoch ten een uitweg over Frankrijk naar de Middellandse Zee. De wind draaide hierdoor naar het oosten en wat erger was, zij nam tot krachtig of hard toe, terivijl de zon achter de wolken verdween. De koude lucht in Duitsland en het Oostzee gebied kreeg gelegenheid zich over onze omgeving uit te breiden. Gis teren is de wind minder geworden cn vannacht namen de windkrachten wat verder af. Het weer heeft daar door een minder onaangenaam ka rakter gekregen, maar het blijft koud. Weliswaar wordt weinig neer slag verwacht, maar van een nade rend voorjaar zal dit weekeinde niets te bespeuren zijn. f Advertentie l.M.) ■Qxtra goedkoop BLOEMBOLLEN PAKKET 50 grootblocrolgo gladiolen, 50 enkele anemonen, 60 dubbelo anemonen, 50 franse ranonkels. 50 „klavertjes vier", 25 dwerggladlolen. 6 koninklijke lelies. 4 rijkbloeiende dahlia's en 15 rijkblociende voste planten Oralis als raclama 1 Atronikalk voor kamarcultu Alles prima kwaliteit niet toed, (eld teru( Totaal 300 Volladlga ptanlaanwljrlng wordt bijgevoegd. Wij verrenden ook geichenkpakketten neer het Buitenland Betaling onder rembouri, per poitwlnel ol op giro 48991 7 ,ekery BAKKER-VAN DIJK HILLEGOM 31 TELcF. 53», Aanhoudend houd Weersverwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondag- avond: Over het algemeen veel be- U wolking maar slechts op enke- le plaatsen wat lichte neerslag In het zuiden van het land .7 aanvankelijk weinig wind, ove- rigens matige en morgen later op de dag af en toe krachtige Oostelijke wind. Weinig veran- 7 dering in temperatuur. 11 Mrt Zon op 7.06 onder 18.36; Maan op 7.57 onder 23.25. 7- 12 Mrt Zon op 7 04 onder 18-37; Maan op 8.12 onder

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1