Lichtenberg-ziekenhuis bestaat twintig jaar Sartres ?Vuile handen Stelt levend probleem >T ADS VEN STER Paul Vlaanderen en het Z-mysterie Maisonvan Egdom s Aanbesteding nieuwbouw binnen een jaar Onrustbarende wachtlijst Noteert U even DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Zaterdag 10 Ma-_ i9ji Het Ned. Herv. Ziekenhuis „De Lichtenberg" bestond Vrijdag twintig jaar. Deze gedenkwaardige dag hebben bestuur en directie van „De Lich tenberg" onopgemerkt laten voorbij gaan. En waarschijnlijk zal men daar voor wel een reden kunnen aanvoeren: er wordt momenteel een groot scheepse actie gevoerd om gelden bijeen te brengen, die de bouw van een nieuw streekziekenhuis mogelijk kunnen maken. De viering van het vierde lustrum zou de Nieuwbouwactie slechts hebben verstoord. Hoe anders ging het op Maandag 9 Maart 1931, toen de oud-minister van Handel, Arbeid en Nijverheid, het ziekenhuis officieel opende. De rede, die prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine toen uitsprak, was het hoogtepunt van een indrukwekkende plechtigheid... Prof. dr. Slotemaker de Bruine werd toen ingeleid door de voor zitter van „De Lichtenberg", wij len de heer G. J. A. Ruys. Hij me- memoreerde de geschiedenis, die aan de bouw van het Ned. Herv. ziekenhuis voorafging en de offer bereidheid, die inwoners van Amersfoort, Nijkerk, Hoogland en andere omliggende plaatsen had den getoond met het bijeenbren gen van de benodigde gelden. Met nadruk wees de heer Ruys er op, „dat door dit huis de Christelijke „gemeente spreekt, zij legt getui genis af van geloof, hoop en lief- „de. Dit huis. het rusthuis en het „huis voor chronische lijders, zij „dragen ieder een eigen karakter. „Het huis is wel door de kerk ge- „bouwd, doch het is voor de maat schappij, voor de gemeenschap in „zijn geheel bestemd". Zo sprak de toenmalige voorzitter van De Lichtenberg, die zoveel voorberei dend werk verrichtte voor de tot standkoming van het Ned. Herv. Ziekenhuis, twintig jaar geleden. In de practijk is gedurende de voorbije jaren gebleken, dat de heer Ruys betekenisvolle woorden heeft gesproken. De Lichtenberg i s een ziekenhuis geworden voor de gehele plaatselijke, ja zelfs voor een deel van de provinciale gemeenschap, ongeacht politieke overtuiging of religie. Ongetwij feld zullen 't bestuur en de directie van het ziekenhuis dit niet als een verdienste willen beschouwen: het was een Christenplicht om zieken met de beste zorgen te omringen. VEEL WERK Aan de totstandkoming van De Lichtenberg is veel werk vooraf gegaan. In het voorjaar van 1930 werd door het bestuur een grote villa aan de Utrechtseweg, tegen over St. Louis, welke aanvankelijk werd bewoond door dr. Amers- hoff, aangekocht ten behoeve van de bouw van het Ned, Herv. Zie kenhuis „De Lichtenberg". Het bestuur der Stichting is onmiddel lijk na aankoop van het kapitale pand aan het werk getogen om de beraamde plannen ten uitvoer te brengen. Elf maanden later, dat was op 6 Maart 1931. bezocht een kleine groep van genodigden het ziekenhuis: het was voor gebruik gereed. Naast de villa was een vleugel gebouwd, op een wijze die de oorspronkelijke architectuur niet stoorde. Hetzelfde gebouw, dat werd ontworpen door de ar chitect G. Hoogevest en waarbij nog 6% bunder ongerepte bos- GRAND THEATRE t.m. 14 Maart „Lle. be '47" 18 jaar. Zondag 1.30 4 6.30 en 9 uur. Ov dagen 2 30 6.30 en 9 uur. ..Donderdagcyclus". 15 Maart. 2.30 6.45 en 9 uur ,.De Zevende Sluier" 11 Jaar. CITY-THEATER ..Paul Vlaanderen en het Z-mysterie". 14 iaar. Zondag 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Ov. dagen 2 30 6 45 en 9 uur REMBRANDT-THEATER Van Vrijdag tm. Maandag: Hildegard 14 jaar. Van Dinsdag t.m. Donderdag ..De Gouden Salamander" 14 jaar. Vrij dag en Zaterdag 2.30 6.45 en 9 uur Zondag 2 4.15 6 45 en 9 uur. Ov. da gen 2.30 en 8 uur, 10 MAART- Feestavond ANGB. Amlcl- tia. 20 uur. 10 en 11 MAART: Intern. 6chool voor Wijsbegeerte. Aziatische studiecon ferentie 12 MAART- Polowedstrijd UZSC 2— DKR 2 Sportfondsenbad 19.15 uur. 12 en 13 MAART. Modeshow. Bergho. tel, 19 30 uur. 12 MAART: I. v. Odr F. H Thijsse „Katholieke inzichten", geb. Vrljz. Herv., 20 uur. 12 MAART- Piano-recital Hans Henkc- mans. Amlcitla. 80 uur. 13 MAART: Hoofdklassewaterpolo- tournool AZ en PC. Sportfondsen- bad. 19 30 uur. 13 MAART: Nut v. 't Algemeen, ir A. P. Minderhoud ..De Zulderzee-tn- polderingen". .s Prinsenhof. 20 uur. 14 Maart, 2.30 uur. P U.E M-keuken. Kookmiddag Nederl. Vrouwen Electrl- clteits Vereniging. 14 MAART. Kaïn. Cult. Centr. Maxi- mlnus OFM Cap. „Duistere nachten rond de ziel", Berghotel 20 uur. 14 MAART: Polowedstrijden Neptunus 3Zeist 1 heren en Neptunus (adsp.)LSK (Huis ter Heide). Sportfondsenbad 20 uur. 14 MAART: Amersfoortse Bestuurders Bond, Ned. Volkstoneel „Eva Bon- heur", Amicltia 20 uur 14 MAART: Concert ..Hosanna'. Markt hal 20 uur. 15 MAART ..Hanze'. J P Strijbos „De Walvisvaart", (met lichtbeelden), 's Prinsenhof 20 uur. 15 MAART Passieavond Meer Vreugde Beweging. KAB gebouw 20 uur 15 MAART: RAO-avond Rgl Gen. Troe pen. Amlcitla 18.30 en 21 uur. 15 MAART: Jaarvergadering Amersf Wandel Comité. "Hotel Rlche 20 uur. 15 t.m. 17 MAART- Bazar „H. J. He- geraath" t b.v Instrumentenfonds. 19.30—23.00 uur. Zaterdag 15—18 en 19 30—23 uur 16 MAART: Filmavond Zendingscom missie Geref. Kerk. Amicitla 20 uur. 17 MAART: Groninger vereniging „Gruno". Toneeluitvoering „Jan Laps"; 3 bedrijven K A B.-ge bouw. 20 uur. 17 MAART: Feestavond Amsvorde. d' Oranieboom 20 uur. 17 MAART: Uitvoering Gym. ver. Atil- la. Amlcitla. 20 uur. OPENBARE LEESZAAL: Uitlening volwassenen 25 en Dinsdag- en Vrlidagavona van 7—9 uur Voor kinderen Woensdag- en Zaterdag middag van 2.304.30 uui OPENBARE LEESZAAL flllaai Soes terkwartier iZonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag en Vrlldagavond van 7—8 uur R.K. OPENBARE LEESZAAL Uitle ning 11—12.30 en 2.30—5.45. en Maandag, en vrijdagavond 7—9 u Voor Kinderen Woensdag 3—5 en Vrijdag 4—5 uur. grond behoorde, staat er nu nog. Maar toch is er na 9 Maart 1931 in de directe omgeving van het zie kenhuis veel veranderd: er werd een Rusthuis bijgebouwd, achter het ziekenhuis kwamen in later jaren een aantal barakken en de polikliniek verhuisde Met de bouw van het rusthuis werd nog in 1931 begonnen. Op de middag van de 23ste September van dat jaar, werd tijdens een korte plech tigheid een gedenksteen gemetseld in het in aanbouw zijnde rusthuis. De heer G. Hoogevest (voorzitter) voerde het woord en herdacht op dat moment de helaas kort na" de opening van het ziekenhuis over leden voorzitter, de heer Ruys. In zijn toespraak beklemtoonde de heer Hoogevest het belang, dat Amersfoort bij een Rusthuis heeft: vroeger het kale armenhuis, te genwoordig het inzicht, dat ouden van dagen der burgerstand verple ging en zorg behoeven. En in dit inzicht is nu nóg geen verandering gekomen! MOEILIJKHEDEN Toen het ziekenhuis in 1931 zijn poorten opende er waren toen 40 bedden, vier gediplomeerde verpleegsters, acht leerling ver pleegsters en een juffrouw voor de huishouding, allemaal o.l.v. de di rectrice had men de beschik king over een prachtige outillage. Het interieur voldeed aan de eisen des tijds, terwijl de patiënten zich van de nieuwste snufjes uit die tijd konden bedienen. Aan de ver zorging der patiënten heeft trou wens nimmer iets ontbroken Door lopend bleef men ijveren voor ver beteringen. terwijl hier en daar zelfs vernieuwingen werden aan gebracht. Maar ondanks deze voortvarendheid, namen de moei lijkheden met de jaren toe. Deze bereikten hun hoogtepunt, toen de Duitsers in de oorlogsjaren het ziekenhuis vorderden. De Lichten berg werd toen voorlopig onder gebracht in 't Militaire Hospitaal. In Augustus 1944 werd het zieken huis weer aan de Stichting over gedragen: er heerste een chao tische toestand. Maar na enige tijd waren deze „wonden" weer ge heeld. Inmiddels was het ruimte gebrek eerder toe- dan afgenomen. Zelfs toen de polikliniek naar en kele percelen in de Korte Berg straat was verhuisd, was slechts van een geringe ruimte-winning sprake. Momenteel telt De Lichtenberg 130 bedden, maar er is een wacht lijst, waarop het onrustbarende getal van 450500 voorkomt: alle maal patiënten, die op opname wachten. Voor het ruimtegebrek is de medische staf, die momenteel 15 leden telt, evenwel -niet terugge schrokken. Het aantal verpleeg- dagen nam in de afgelopen drie jaar met 50% toe, waarmede wij de poging van het bestuur en de directie van De Lichtenberg „om te doen wat mogelijk is", slechts willen illustreren. Inmiddels draait de Nieuwbouw- actie-Lichtenberg-Ziekenhuis op volle toeren. Deze actie is be doeld, om de kosten van het bou wen van een nieuw streekzieken huis. dat 250 bedden zal bevatten, te dekken. Er is een bedrag van 7000 000 voor bouw en inrichting De radio-detec tive Paul Vlaan deren is in ons land even popu lair als de radio speurder Paul Temple in En geland. Hoe kan het ook anders, het is heus geen toeval, want beide figu ren zijn syno niem. Paul Tem ple is een „held", die alleen maar in het fantasti sche brein van de Engelse schrijver Francis Durbridge be staat. Maar de zelfde figuur leeft in de harten van hon derdduizenden andere mensen. Durbridge ver halen werden door de B.B C. uitgezonden en daarmede werd het pad der po pulariteit van Paul Temple ge- effend. Zo ging het ook in ons land. toen de ra dio in Hilversum een hoorspelreeks over de avonturen van Paul Vlaan deren opende. De verhalen zijn gekunsteld aan- eenverteld en lenen zich bijzonder voor hoorspelbewerking. Maar ook voor verfilming zijn ze geschikt. De geschiedenis van „Paul Vlaan deren en het Z-mysterie" is het eerste verfilmde Durbridge pro duct. Het City Theater vertoont deze spannende film deze week. Wie de hoorspelen regelmatig be luistert, weet wat hem/haar te wachten staat: enkele uren van on gebreidelde geladenheid Het ver haal laat zich moeilijk navertellen. Zoals meestal in een detective- story. is de behandeling in deze film nogal verwarrend. De camera volgt de speurder (Vlaanderen) nauwlet tend en doet het licht der verden king vallen op verschillende figu ren. Maar. zoals een goede detec tive-film betaamt, blijkt de „schul dige" toch altijd iemand anders te zijn. dan de bioscoopbezoeker ver wacht. Wie mister Z. is. die in dit mysterie atoomgeheimen tracht të stelen, komt mer. pas aan de weet, wanneer de laatste meters film- band het projectietoestel in het John Bentley speelt de rol van Paul Vlaanderen. Dinah Sherjdan is zijn vrouw, Jack Livesey is de sympathiek- Sir Graham Forbes van Scotland Yard en verdere me despelenden zijn Jenny Mathot, Andrew Leigh en Bruce Seton. City Theater passeren. Paul Vlaanderen en het Z-iny- stenc" wordt deze week in het City Theater vertoond. Dinah She ridan Inaen Jack Livesey (Paul Vlaanderen) spelen de hoofdrollen. 1533. Ja, Kees, de broer van Rob is nog in leven! Kid Blauwneus heeft Rob niets op de mouw gespeld, want hij is in derdaad in dienst getre den bij een oude Ame rikaanse dame, de ex centrieke miss Black, die al 91 jaar oud is. Hij is kapitein op haar jacht „Myth of Tamoa", ge noemd naar een eiland in de Sandwich-arcliipel, waarvan miss Black ei genares is. De oude da me vat veel sympathie voor Kees op en in haar testament heeft zij het eiland aan hem ver maakt, maar zij heeft hem daarvan niets verteld. Kees heeft een vrij gemakkelijk leventje bij haar, want hoge eisen stelt zij niet. Maar na een jaar komt nog vrij onverwacht het einde: miss Black sterft (Advertentie l.M.) ALLE HOEDEN die op de modeshow Maan dag- en Dinsdagavond in het paviljoen van het Berghotel getoond worden zijn van Westsingel 21 t.o. de Toren. nodig, waarvan het Rijk 3/7 deel voor haar rekening neemt. Het is een algemeen belang, dat dit ziekenhuis zo spoedig mogelijk wordt gebouwd. Er bestaat een schrijnende behoefte aan meer ziekenhuisbedden. Het bestuur van De Lichtenberg stelt zich ten doel, binnen een jaar de aanbesteding van het nieuwe ziekenhuis dat aan de Hugo de Grootlaan wordt gebouwd te laten volgen. De Amersfoortse bevolking kan een belangrijk aandeel hebben in de spoedige totstandkoming van het streekziekenhuis. Hoe? Wel. door financieel te steunen, door een bijdrage (hoe klein ook), te storten op girorekening no. 310583, ten name van „Nieuwbouwactie- Lichtenbcrg-Ziekenhuis. Het is het mooiste cadeau, dat men het jubilerende bestuur van De Lich tenberg kan geven! Opstellingen HVC en Stormvogels H.V.C. Doel: Brits. Achter: Malestein en v. d. Pöl. Midden: De Gans. Biezenbos en Sleeking. Voor: Van de Broek. Jansen. Bartens. Prinsenhof en Vreekamp. Reserve: Barreveld. Stormvogels: Doel: Kraak. Achter: Broekhuizen en Hoever. Dlidden; Goedhart, B. Snoek en H. J. Snoek. Voor: Dokken, Boer. Van Onse- len. Venus en J. Snoek. Scheidsrechter is de heer P. v. d. Kuit. Het loopt storm op „Birkhoven" Het is in de afgelopen week hard gegaan met de voorverkoop van kaarten voor dc wedstrijd HVC-Stormvogels. Een klein aan tal kaarten zal Zondag nog aan de loketten worden verkocht. Men zal zich echter zeer vroeg moeten melden, want het restant is zeer klein. Het stuk van Sartre, dat door het Rott. Toneel werd gespeeld, ver diende de aandacht van het publiek, zoals het gisteravond „Amicitia" vulde, volkomen. Tegenover „Vuile Handen" doet „Huis Clos", kramp achtig en bijna onwezenlijk aan. Hier. in „Les mains sales" heeft Sartre een probleem aangesneden, zoals' dat zich in kringen, waar de woorden „revolutie", „partij-disci- pline" etc. gangbare munt zijn. ge makkelijk kan voordoen. In een denkbeeldig land, Illyrië. dat vanwege de politieke situatie enigszins aan Joego-Slavlë in 1940 doet denken, wordt een jong intel lectueel communist. Hugo, door de ..partij" belast met de moord op een harer kopstukken, die volgens de leiding „verraad" pleegt: Hoederer. Overheerste in „Huis Clos" het cerebrale, ën konden de figuren met tot echt menselijk leven ko men. -in „Les mains sales" is dit wèl 't geval. De denker in Sartre is gebleven, maar daarnaast plaatst zich, op gelijk niveau, de dramati cus. die de overleggingen van de geest en de roerselen van de zie! weet te peilen en in eenvoudige handeling en sprekende symboliek aanschouwelijk maakt. Niet overal staat het stuk op het zelfde plan. De belangstelling voor de verwikkeling stijgt naarmate de handeling voortschrijdt. Voelt men zich in I en II nog al eens onzeker waarover 't eigenlijk gaat, zakt dc dialoog in III tot een politieke dis cussie zonder ziel, in IV krijgt het politiek conflict tussen Hoederer en Hugo de tragische achtergrond, die wij te onzent hebben beleefd in figuren als Henriétte Roland Holst en Gorter in hun actie tegen het reformistisch beleid van Troelstra. Nóg aangrijpender vormen krijgt dit conflict, maar nu alleen in ver band met da vraag of Hugo wel een moord kan plegen, in het vijfde ta- Van je (aanstaande) familie.... Acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest..waarvan drie maander) vdbrwaardëlijk met een proeftijd van drie jaar. eiste de Officier van Justitie Vrijdag jl. te gen een 25-jarige werkster uit Baarn, die zich voor de Utrechtse Rechtbank moest verantwoorden wegens diefstal van geld ten nadele van haar aanstaande schoonouders. Toen zij op een Zondag in No vember jl. bij de ouders van haar verloofde te Amersfoort op bezoek w.as, pakte zij op een onbemerkt ogenblik een étui met geld uit het buffet. De buit, een bedrag van cir ca zeshonderd gulden, gebruikte zij om er cadeautjes voor de weder zijdse families van te kopen en de in houd van haar linnenkast aan te vullen De Rechtbank zal 20 Maart vonnis wijzen. fereel; een scène, die ik geneigd ben het hoogtepunt uit het stuk te noemen. De vertoning in de regie van Ko Arnoldi heeft aan de innerlijke krachten van het stuk. naar ik meen, in alle opzichten recht gedaan. De twee mannelijke hoofdrollen wer den uitmuntend gespeeld, met name door Kees Brusse, de jonge, on evenwichtige Hugo, de Raskolnikov. het Hamlet-type, en door Richard Flink, de reformistische opportu nist, wils- en verstands-mens, maar dan ook méns, ondanks het cynis me. waartoe, zijn levenservaring hem heeft gebracht Kees Brusse had van de twee de zwaarste, meest ge- emotionneerde en rijkst geschakeer de partij, en zo gezien komt hem dus de erepalm toe. Het bezwaar, dat men kan maken is. dat hij in de aanvang veel ouder lijkt dan hij behoort te zijn. Naast hen beiden Lily Bouwmees ter als het grillige, oppervlakkige vrouwdiertje, dat in Hugo toch ei genlijk niet geloven kan. maar pas door Hoederer „gewekt" wordt. Haar spel had charme en raffinement. Georgette Reyewski was niet de meest aangewezen actrice voor de figuur van Olga, de vrouw, die wèl in Hugo geloven kan, al stelt zij in fanatiek ascetisme de partij boven de mens. Helemaal geloofwaardig was haar spel niet, maar wel van voorname allure. NVEPG kiest zich nieuw bestuur De Amersfoortse afdeling van de Nederlandse Ver. van Ex-Politieke Gevangenen uit de bezettingstijd hield dezer dagen in café „De Wa penroem" een vergadering. Als af gevaardigde voor het congres in Juni te Groningen werd de heer H J. Mcyer benoemd. Bestuurswisseling had plaats door het aftreden van de voorzitter en secretaris, de heren C W ten Braak en J. Vis. Als nieuwe voorzitter werd met algemene stemmen geko zen de heer H. J Meyer en als nieu we secretaris de heer H. Koelewijn. De andere bestuuursleden nl de heren P. F. Brandsen, J. Nymeyer en N van Dam bleven in functie, terwijl nog twee leden aan het be stuur werden toegevoegd t.w. de heren E. P. M. van Noort en J. Vis. De andere bestuursleden nl. de noemde voorzitter hartelijk welkom en bedankte tevens de aftredende secretaris voor zijn correct beleid. Tevens werd er nog op gewezen dat deze vereniging van groot be lang is voor de morele en materiële steun aan dc nagelaten betrekkingen der slachtoffers van het verzet in oorlogstijd. Het huwelijk en zijn moeilijkheden Voor de chr. Vereniging „Zcdenop- bouw" sprak gisteren Dr Hamer van Erme.lo over het huwelijk cn zijn moeilijkheden, die in vele huwelijken aanleiding geven tot conflicten. Hoe komt het. aldus spr. dat er te genwoordig zoveel meer huwelijks- moeilijkheden voorkomen dan vroeger. Dat vindt zijn oorzaak m het meer oe- wust leven, op een hoger niveau. De een kan soms 't hoger niveau berei ken. terwijl de ander b.v. eenvoudig en primitief blijft leven. In zo'n geval leven beide partners in een huwelijk niet meer in hetzelfde vlak en da: leidt tot verwijdering. Daarom ontraad, de spr. het zich erg jong verloven van studerenden. Wie op een hoger niveau wil leven, moet er ook rijp voor zijn. Een van de redenen van vele mislukte huwelijken is wel hieraan te wijten, dat men doo: opgeschroefde propaganda grijpt naar dit hoger niveau, waarop men zich niet kan handhaven. Na gewezen te hebben op het o: juiste van superioriteitsgevoelens ze wel bij de man als bij de vrouw, be handelde spr. verschillende eigenschap, pen der wouw, als. het plotseling om. slaan van de gevoelsstlrmmingen; dt veranderlijkheid der vrouw.- de vrouw is niet te overtuigen met verstandelij ke argumenten; de vrouw is minde: bedachtzaam dan de man; is plotselir. in haar reactie; ze kan zich veel sne, Ier geven zonder bedenkingheeft minder eerbied voor wetten en regelj, Wat ze wel h-eeft? Een eenheid in haar karakter. Ze is meer zichzelf. Ze meer echt en waar en vrijer dan man. Bij de vouw is er een groter een. heid tussen haar liefde cn haar sexue. Ie leven. Bij de man treedt naar vcTen als iet minder goede eigenschap, dc minde: eenhuld van zijn karakterstructuur waardoor liefde en sexueel leven bij hem gemakkelijk te scheiden zijn; hij is egoistischer; weinig waarderend Het verschil tussen man en vrouw ls niet van kwantitalïïve. maar 1 kwalitatieve aard 't Is niet zo dat man meer heeft, b.v. aan intelligentie aan evenwichtigheid ed. neen, manen vrouw zijn verschillend. Het spreekt vanzelf, dat zij beiden daarmee reke ning hebben te houden Mirt talrijke voorbeelden maakte spr. dit zyn ge hoor duidelijk. Om tenslotte tot de vraag te komen. Hoe is een goed huwelijk tóch nog mo gelijk? Iemand heeft eens gezegd: Een goed huwelijk overkomt ons als een genade. Spr. zou willen zeggen: omdat er gena. de ls. is er nog een goede huwelijks gemeenschap mogelijk. Het nuwelijk eist aanpassing der karakters en dete is niet mogelijk zonder vorming der karaktbrs. De vergadering stond onoe: leiding van ds D. A Zijlstra. MARKTBERICHT AMERSFOORT. Vrijdag. Hoender- eieren I 12.75—13.90. Aangevoerd 110.000 stuks en 5 zeugen. Klop „Liefde 1947" Enige dagen geleden hebben wij in een uitvoerige recensie al het een en ander gezegd over de film „Liebe '47". Hoe men ook over het in deze film gestelde probleem mak den- ke.i, 't is in ieder geval zo, dat het de moeite waard is er kennis van te nemen. Het is 'n sterke film noeü boeiende episoden en met een overtuigende kracht om de mens te leiden naar het goede in de we reld. De hoofdrollen worden bezet door Hilde Krahl en Karl John. Zij geven meesterlijk spel te zien. Vergeetachtige dieven Uit een auto, die op de Utrecht seweg geparkeerd stond werd een winterjas en een kistje sigaren ontvreemd. De eigenaar deed aan gifte bij de politie. De automobilist heeft overigens niet over pech te klagen want de dieven hebben nadien ingebroken in de school aan het Schoollaantje en de jas en sigaren daar achter gelaten. Ze namen wel een spaar- busje mee, maar daarin zat ge lukkig maar een zeer klein bedrag. Piano-recital IJ het concert, dat ver- leden week in de Re monstrantse Kerk werd gegeven door de tenor Da na, schreven wij over de opvolland-pianistische kwa liteiten van diens begelei der Hans Henkemans. Wij betreurden het Henkemans bij die gelegenheid niet als soloklavierspeler te kun nen horen. Dit bijzondere genoegen kunnen wij a.s. Maandagavond in Amici tia" smaken, waar Henke mans met een Debussy- programma ons zijn zeer bijzondere eigenschappen als pianist zal demonstre ren. Hans Henkemans' ster is snel rijzende en hij is een reeds bekende naam op het concert-podium. Volkomen terecht, naar onze mening. Zijn spel kenmerkt zich door een sterk beeldend vermogen en zal juist om die eigen schap bij dc uitvoering van Debussy's werk tot zijn recht komen. Daarom verwachten wij grote be langstelling voor dit con cert. De opbrengst van deze avond komt ten bate van het studenten-sanato rium. Het doet prettig aan, dat een Mdng^ekkende figuur in onze muziekwe reld op deze wijze mede- werkt bij het nastreven van sociale doelstellingen. Jan Laps „Gruno", de Vereniging van Groningers, ontplooit een verblijdende activiteit. Van tijd tot tijd belegt het bestuur bijeenkomsten waarin de band tussen de in Amersfoort wonende Groningers steviger wordt aangehaald. Nu is men dan aan de toneeluitvoering van „Jan Laps" toe. Het is een spel in drie bedrijven, dat het echte Groninger hart goed zal doen. Op 17 Maart hoopt men daartoe in het KAB-gebouw bijeen te ko men. bestaat vijftig jaar en dus moet dit jubileum ook in de etalages tot uiting ko men. Men wil bij het eta leren van de verscheidene artikelen de geschiedenis daarvan in de afgelopen vijftig jaar tot uiting laten komen. Het is geen etalagewed strijd, maar wel een stre ven om eens goed voor de dag te komen. Wij gaan beslist kijken. U ook? even aan 't Stadsven- ster Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf uur. VUaNNEER iemand on- v v der de lezers het ver langen zou opvatten onze stad eens voor een wijle de tug toe te keren om ge lijk de trekvogels over verre landen en wijde zeeën wiekend, zesduizend mijl naar het zuiden te Even griezelen vliegen, danja, dan zou hij weer in Amersfoort zijn, een plaats in het hartje van Transvaal! En als de reiziger dan, na uitgerust te zijn van de vermoeienissen van de lange reis, eens een kijkje zou willen nemen in dat andere Amersfoort dan mag hij het gemeentehuis niet overslaan, want bij 't betreden van de raadzaal zou hij een uitroep van blijde verrassing niet kun nen onderdrukken bij het ontwaren van een wapen, dat omlijst aan een dei- muren hangt, het wapen van zijn goede oude stad! Het is alles heel eenvou dig gegaan: het vorig jaar ontving het gemeentebe stuur alhier van een in Bloemfontein wonende Ne derlandse dame het ver zoek namens een gedepu teerde van het Transvaal se Amersfoort om toezen ding van ons stadswapen Mooie etalages in originele kleuren, opdat dit als leidraad zou kun nen dienen bij het ontwer pen van een eigen wapen. De vroede vaderen van de stad aan de Eem lieten er geen gras over groeien ën zonden een getrouwe copie van ons blazoen naar Zuid-Afnka. Aan de schrif Het is jammer, wij wis ten niet eerder dat de Eemspelers u vanavond in het Patronaatsgebouw aan de Paulus Borstraat een mysterieus stuk willen brengen. De veelzeggende titel van het stuk is: „Mijnheer Girard loopt in de tuin". Het is 'n spel van gebeur tenissen, die omstreeks 1880 in 'n klein dorp plaats grepen. Walvisvaart Het bestuur van de RK Middenstandsveren. „De Hanze" organiseert regel matig boeiende lezingen Ditmaal vond men de heer J P. Strijbos bereid om het een en ander te vertellen over de walvis vaart. Donderdagavond 15 Maart komt men daartoe bijeen in 's Prinsenhof. mmm De winkeliers komen in de week van 27 tot en met 31 Maart extra met hun etalages voor de dag. Zo althans wenst de F AM het. Want, zo zegt het FAM-be- stuur. onze zusterorganisa tie Handel en Nijverheid W telijke dankzegging van de „Dorpsraad" zij het vol gende ontleend: „Die Dorpsraad van Amersfoort, Transvaal, wil u gemeente van harte be dank vir u welwillendheid, belangstelling en samen werking om 'n afskrif van u wapen aan ons te stuur om ons sodoende in staatte stel om 'n wapen vir ons dorp op te stel. Die wapen wat deur u ons gestuur was, is om- i üi 1 H raam en hang in die raad- saai van Amersfoort. Nogmaals ons innige dank en waardering vir u mildehke samewerking. Met agting, Die Uwe, J. M. ERASMUS. Stadsklerk" Als die goede Amers- foorters daar in het verre Transvaal nu maar niet gaan vragen om een na tuurgetrouwe copie van onze kei „Pasen als het grote vijftigdagenfeest" In het gebouw der Vrijzinnig Her vormden hield de heer P. Hendrii] Vrijdagavond een causerie over ond. rwerp .Pasen als het gote vijftig- dagenfeest. In het bijzonder in de Ru- s!\ch Or.hodoxe Kerk". E-eze zyond was georganiseerd door de Nederl Protvi-t.. ntrnb-ond. afd. Amersfoort. Df heer Hi udrix, rector van het Gymna sium tc Dordrecht, werd met een kert w.iord ingeleid door ds C. J. v Royen, ..Dit is het feest der feesten, de plechtigheid der plechtigheden in eeuwigheid" met dit tekstgedeelte ui: de Bijbel werd door de heer Hendm de nadruk gelegd op dc belangrijkheid van het Paasfeest, zowel v-or de Oosterse als de Westerse Kirk De op standing. het wederkeren en i lijden van de H?er, van Christus blijkt voor de Russische leer een omvangrijke ri tus in zich ie hebben. Men kent er de voorbereiding van de vasten, hit dr weken voorvasten en ze$ weken grote vasten en tenslotte de" stille heilij weck. Spr. vroeg zich af of het vaster specifiek rooms Is en kwam tor do conclusie dat, reeds de oude Kerk her vasten kende. Het gevaar van het var ten ls de daaruit voortvloeiende hoog moed en h'zt legalisme. De vasten een traditie die we op geen enkele ma nier mogen aanranden De heer Hen- dTix besprak vervolgens de divers: Zondagen en zette uitvoerig de bctekc. nis van deze hoogtijdagen in dc vasten tijd uiteen. Men kent de Zondag de' verloren Zoon. van de leesonthoudu".? en het verdwijnen uit het Parad!;: Men moet vooral niet denken dat vasJ ten een verdienste is Een bijzonder heid is de grote aandacht die aan de Koorzang bestelid wordt in de Rus sische Kerk terwijl van theologie en liturgie betrekkelijk geen sprake it. De gelovige ziet alles vol symboliek. Het koor is verder de stem der gelovigt- De Paasweek is een zevental dagen tlirieuze godsdienstbelevenis. Spreker ging tenslotte in op de In vloed \an de Jonge Sovjetrepubliek op het Russisch Ortliodoxisme terwijl na de verhelderende voordracht cn da pauze gelegenheid was tot vragen stel- len waarvan nogal gebruik werd maakt. Haastige spoed Toen Vrijdagmiddag een grote colonne militaire auto's het moei lijk'e kruispunt Bisschopsweg-Be- kensteinselaan passeerde, nadere; tegelijkertijd de wielrijder K. Er ritmeester gaf hem een stopteke: waarop niet werd gereageerd. De wielrijder trachtte tussen de colon nes door de Bisschopsweg over t< steken doch hij werd door motorcolonnerijder gegrepen tegen de grond gesmakt. K is me een gebroken been naar het Eliza- bethziekenhuis vervoerd. Ook ,d< motorrijder viel. doch deze geen letsel op. Ons dagelijks teveel Een bewoner van de B.W.-Laaf kreeg een proces-verbaal omda hij tuinvuil op een niet daarvooi bestemde plaats deponeerde. Een persoon, die, zonder daar toe vergunning te hebben, me' bloemen ventte, kreeg een bekeu: ring. u In de Bergstraat trof men ee' militair aan die met een bloeden»,1 hoofdwond op .straat lag 111 bleek in kennelijke staat van dron kenschap te zijn en was met zij* fiets gevallen. Om op te knapPy werd de militair naar het Hospi taal vervoerd. Mevrouw S. heeft aangifte t* daan van diefstal van haar rij\vlC toen zij aan het winkelen was.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2