Winchester Uitgeputte mannen trotseren razend Chinees vuur Moordende fos for granaten beslissen heuvel 325 strijd om v~^ V ,,V- Frankrijk heeft weer een regering Zeg nou zélf Men hoort, gelukkig, nog van Groot Werk Pseudo-geestelijke wordt van oplichting verdacht purol geneest Herhalingsoefeningen tnniJOD vergen zware otters Regering doet dringend beroep op de werkgevers Pad van informateur nog steeds niet over rozen Zaterdag 10 Maart 1951 3 TERUG UIT DE HEL VAN HOENGSONG' f Advertentie I. M.) Vervolg van pag. 1 Onder dekking van enkele tanks en lucht-afweergeschut okken de laatste soldaten uit Hoengsong. Wederom ging het Nederlandse detachement, nu ij stukken en brokken, „de weg terug", de 18 mijlen lange weg naar Wonju. Dramatisch is die terugtocht geweest van ie paar honderd Nederlandse ;oldaten, die alleen nog bij zich hadden wat ze aan hadden. Gewonden werden op enkele overgebleven jeeps vervoerd, de rest, ook de lichtere gewon den moesten lopen. Voor de tweede keer in iets 'meer dan een maand werd deze weg gelopen. Voor de tweede keer kwam men in Wonju aan, waar tegen de morgen het grootste gedeelte van het de tachement weer bijeen kwam, vuil, moe en hongerig, sommi gen zonder wapens, de verbin ding zonder telefoons, zonder centrale. Verscheidene pelo tons misten mensen, die ge wond of gedood moesten zijn. Rust had men de vorige dag en de gehele nacht niet gehad. Sommigen gingen op de grond liggen slapen, ondanks de kou, ondanks de hardbevroren bo dem Toen kwam het bericht: vóór .anmiddag moet het detachement sieuwe stellingen betrokken heb- *n, zes kilometer westelijk van Vonju Geen rust, geen tijd voor lorganisatie, nauwelijks de tijd om at te eten. Woest en onherbergzaam is het terrein waar troepen van de Ver enigde Naties een strijd op leven en dood leveren met een vaak overmachtige vijand. Om één stra tegisch belangrijke heuveltop wor den vaak dagenlange en bloedige gevechten geleverd. De vijand was wederom gesigna leerd Wederom de spanning. De spanning, die stijgt, naarmate de duisternis valt. Wederom de nacht, de duisternis. Aanval der Chinezen De aloude tactiek der Chinezen werd ook nu weer toegepast: onder dekking van de duisternis waren zij des nachts tot vlak bij onze dunne linie opgetrokken en bij het Weer klonken de berichten dooi de radio: 175 meter, 100 meter. 50 meter.. 35 meter De mortieren gingen rakelings over onze aanval lers heen. de artillerie-granaten schenen de top te zullen raken Maar de mannen zetten door. Nog slechts enkele meters scheen men van de top der heuvel verwijderd. Maar nog gaf de fanatieke tegen stander geen kamp. De hel van vuur mocht niet baten hen uit de stellingen te verdrijven, integendeel, zij noodzaakten de onzen voor de tweede keer terug te trekken. De moedigste man, de dapperste officier, was toen én geestelijk én lichamelijk niet in staat nog iets te doen. Zij konden niet meer en zij wilden niet meer. Zij waren finaal I op. I Toen gaf majoor Eekhout voor de derde keer zijn opdracht, zijn moei- lijkste. die hij ooit heeft gegeven: ga opnieuw en probeer het. Er hangt alles, maar dan ook alles van af. De derde keer En onder dekking van brisant-, I mortier-, fosforgranaten ging een I handje vol mensen, waarbij licht- gewonden, onder aanvoering van 1 drie officieren voor de derde keer de hel van Chineès vuur tegemoet Eigenlijk was er niemand, die dacht nog een van hen terug te zullen zien. In zo'n stadium weet niemand meer wat hij doet. Brisant- en fosforgranaten vielen op en achter de heuvel. En.. de Chinezen trokken terug. Op de heuvel Na drie aanvallen gaven zij zich gewonnen. De laatste te genstand werd gebroken door het moordende fosfor. En weer klonk door de radio: nog vijftig meter, nog vijf en dertig me ternog tien meter.nog vijf meternog één. Wij zijn op de heuvel!! Op dat moment brak de mor gen aan. Nog juist op tijd was het Nederlandse detachement I)C eerste keer iraat alles coed, er in geslaagd zijn opdracht te maar htj de tweede keer worden volbrengen. Wat er in die man- cebombatateent° Een* ce^uv'ïïe én nen is omgegaan- kan niemand een tiental gewonden by onze vertellen, ook zijzelf niet. Zij ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Minister s'Jacob heeft tUdens een persconferentie de hoop en de verwachting uitgesproken, dat werkgevers, wier employe's in de komende maanden voor herhalingsoefeningen zullen worden opge roepen, met de belangen van deze dienstplichtigen voor 100 To rekening zullen houden. compagnie is hiervan het gevolg. Deze morele klap doet de weer stand ineenstorten. De toch al do delijk vermoeide compagnie kan dit niet doorstaan. Onder het af geven van mortiervuur trekt een van haar peletons terug, de ge wonden meeslepend. De anderen b 1 ij v e n op de heuvel, want deze moet gehouden worden. Zwaar was de opdracht van ma joor Eekhout: er moeten mensen naar boven. Wij mogen niet wijken, anders ligt de vallei open. Elke weerbare man werd opgeëist Licht gewonden kwamen zich weer vrij willig melden om te redden, wat waren t vermoeid, t suf bij na om te denken. Maar intussen was een stuk geschiedenis geschreven in de historie der Verenigde Naties. Een handjevol Nederlanders heeft heuvel 325 behouden. De dienstplichtigen, die allen reeds zware offers ten dienste van het land hebben gebracht, zullen thans opnieuw een zeer zwaar offer moe ten brengen. De regering had het gaarne anders gewild. De omstan digheden. de dreiging van buiten af vooral, hebben dit echter nodig ge maakt. Het is echter voor de veilig heid van iedereen in dit ganse land. dat deze mannen thans opnieuw hun volledige persoon moeten in zetten. Men moet van het thuisfront thans alle steun aan hen verwach ten. aldus gaf de minister te ver staan. De regering heeft zelf een aantal maatregelen getroffen, om het deze dienstplichtigen wat gemakkelijker te maken. Met het ministerie van O.. K. en W. is overeengekomen, dat in gevallen, waarin dienstplich tigen voor tentamens en examens zitten, deze eullen worden uitge steld. Hetzelfde geldt voor eind examens en in vele gevallen ook voor overgangsexamens. Voor het Herhalingsoefeningen met Canadese assistentie (Eigen berichtgeving) DEN HAAG Naar wij verne men is dc Canadese regering bereid gebleken hoofdofficieren die in de laatste wereldoorlog volledige oor logservaring hebben opgedaan ter beschikking van de Koninklijke Landmacht te stellen. Bij de aan staande herhalingsoefeningen zullen per groep telkenmale twee Canade se hoofdofficieren aanwezig zijn, die het gebrek aan oorlogservaring van de meeste Nederlandse officieren kunnen aanvullen. Deze maatregel was noodzakelijk omdat de meesten van de Nederlandse officieren in de laatste oorlog in krijgsgevangen schap hebben vertoefd. De kans wordt zeer groot geacht, dat zich onder deze Canadese hoofd officieren, mannen bevinden, die hebben deelgenomen aan de bevrij ding van Nederland. afleggen van examens zal zo nodig in elk geval verlof worden ver leend. In gevallen van persoonlijke onmisbaarheid en in andere geval len, voorzien in het vrijstellingsbe- sluit, zal vrijstelling of uitstel van herhalingsoefeningen worden ge geven. Er is een eenvoudige regeling voor uitkering van kostwinners vergoedingen en tegemoetkoming in kosten van levensonderhoud ge- getroffen. Voor tijdsbesparing daar bij zijn de burgemeesters inge schakeld. Wat werkgevers betreft: vóór 1 April zullen zij weten wanneer het dienstplichtig personeel onder de wapenen moet komen. Daarmede kunnen zij dus volledig rekening houden. te redden was. met de practische h.. -I-V,. fcf zekerheid het toch niet te kunnen en mist het zicht belemmerden, be gon een nieuwe aanval. In minder dan geen tijd zat de vijand tussen de schuttersputten, in minder dan geen tijd knalden weer de schoten én barstten weer de handgranaten. De compagnie vocht als een leeuw, maar vermocht niet de vijand, die wederom in massale aantallen kwam opdrommen, tegen te hou den Vliegtuigen, mortieren en artille rie kwamen in actie: het baatte niet. Enkele honderden meters terug werd opnieuw stelling gekozen, op een andere heuvelrug en hier werd de aanval voorlopig tot staan gebracht. ..Heuvel 325" is de naam. waarmee de plaats aangeduid wordt, waar op een 325 meter hoge heuvel het Ne derlands detachement haar tot nu toe zwaarste opdracht volvoerde. Dramatisch is het begin van de strijd hier: terwijl een compagnie Amerikanen tezamen met een com pagnie Nederlanders rond en hal verwege de heuvel ligt wordt on dersteuning uit de lucht aange vraagd. Vliegtuigen komen laag over en houden. I Spannende nacht Flinke meerderheid voor Queuille En zo ging de nacht in, de nacht met zijn dubbele spanning, die nacht, waarin elke seconde een eeuwigheid schijnt te duren Door de verliezen van die avond en door de grote morele - en geeste lijke vermoeidheid was overeenge komen. dat de verdediging van de top van heuvel 325 door een neven- liggend Amerikaans bataljon zou geschieden, maar om even na tweeën kwamen de eerste Ameri kanen naar beneden: de vijand was er in geslaagd hen terug te drij ven. De samengeraapte pelotons van het Nederlandse detachement kregen opdracht de heuvel te her nemen. Meter voor meter vorderde men. Nog honderd vijf en zeventig meter, nog honderd meter, nog vijf tig meter.maar het bleek onmo gelijk. Onze dodelijk vermoeide mannen vielen weer terug tevergeefs ech ter. Opnieuw werd de bijna onmen selijke opdracht gegeven, dood of in Nationale Vergadering Herhalingsoefeningen voor mariniers DEN HAAG. Naar wij van of ficiële zijde vernemen zullen 10.000 mariniers voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen. Het gaat hier om mariniers, die in de jaren 1945—1949 in Indonesië hebben gediend. Zij zullen in batal jons worden geformeerd. (Van een onzer redacteuren) De gistermiddag gehouden verga dering van de C H.-kamerfractie schijnt voor de informateur de weg te hebben gebaand om in geval de beide Anti-Revolutionnairen hun ja woord geven, een geen moeilijkhe den veroorzakende regeling inzake de portefeuilletoewijzmg te vinden. In het VVD-kamp vielen gisteren heel andere geluiden te vernemen. De afzijdige houding van de A R - fractie, zo heette het, kon slechts één juist te achten gevolg hebben: opneming in het te vormen kabinet van twee C.H. en twee VVD-minis- ters. De samenstelling van een kabi net met „zelfstandige" anti-revolu- tionnairen als mr. Meijnen en prof. mr De Gaay Fortman zou men als onaanvaardbaar voor de VVD kun nen beschouwen. Alleen in beginsel zou de VVD zich tot medewerking aan een vier partijen-kabinet bereid hebben ver klaard. Men had, aldus de gang bare lezing in VVD-kring. volkomen vrijheid voorbehouden, om tenslotte, mocht de samenstelling niet beval len, alsnog neen te zeggen. Lijnrecht hier tegenover staat een lezing van P.v.d A.-zijde, volgens welke er van dergelijke vrijheid, na de toezeggingen door het vier tal niet de geringste sprake meer PARIJS. De Nationale Vergadering heeft VrUdag dc 64-jarige leider der radicalen, Queuille, met 359 tegen 305 stemmen aanvaard als de forma teur en premier der nieuwe regering. Verwacht wordt, dat hy vandaag J kon zijn. of Zondag zijn kabinet bekend zal maken, zodat Frankrijk de nieuwe De bevoegdheid tot het uitkiezen week kan ingaan met een nieuwe regering, die echter wat de personen van personen hadden de vier frac- betreft geheel of grotendeels de oude zal zijn. In de uiteenzetting van zijn pro gram beschouwde hij het als nood zakelijk, dat de nieuwe regering al gemene verkiezingen zou voorberei den voor de zomer. Om die reden was zijn program beperkt tot de volgende punten: 1. Stemming over de begroting van dit jaar. 2. Verhoging van bet nationale minimum-loon. 3. Vorming van een fonds voor stabilisatie van de prijzen. 4. Wijziging van de grondwet in bepaalde opzichten. 5. W.jziging van het kiesstelsel vrijgemaakt worden. Het bestaan zaaien dond en verderf met hun j van de hele tweede divisie hangt mitrailleurs en napalm-bommen, cr van af.. levend, maar die heuveltop moet| door vervanging van het stelsel van Advertentie I M GOLDEN VIRGINIA evenredige vertegenwoordiging door het meerderheidssysteem. Queuille verklaarde, dat een her vorming van het huidige kiesstelsel, dat geen der regeringspartijen bevre digt. te verkiezen is boven het hand haven van de huidige. Hij doelde hierbij op het gemeenschappelijke doel der regeringspartijen: verhin dering van de mogelijkheid, dat in het volgende parlement een groot aantal communistische afgevaardig- den wordt gekozen, i Hij deelde mede. dat hij van plan j is dezelfde ministers als in het oude I kabinet te handhaven „teneinde continuïteit van het regeringsoptre den te verzekeren." Posthuum getuigenis van veldprediker Timens HILVERSUM. Bij de NCRV is binnengekomen een op platen op genomen toespraak van kapitein- veldprediker ds H J. Timens. die op 13 Februari aan het centrale front in Korea sneuvelde en deze toespraak, kort voor zijn dood moet hebben uitgesproken. De NCRV heeft in overleg met de familie be sloten de toespraak van ds Timens Zondagavond te 7 uur als een posthuum getuigenis uit te zenden. W. A. A. M. Daniels Nederlands gezant te Stockholm DEN HAAG Binnenkort wordt de benoeming verwacht van de heer W. A. A. M. Daniels, die thans I Nederland vertegenwoordigt te Ankara, tot Nederlands gezant in J Stockholm. tieaanvoerders geheel en al aan de informateur toevertrouwd. Al met al heeft hetgeen gisteren in het VVD-kamp viel waar te ne men een uitermate vreemde indruk gemaakt. Het had er al te veel van alsof men daar thans eigenlijk gaar ne op het gegeven jawoord zou willen terugkomen! De informateur prof. Rommc heeft hedenmorgen besprekingen gevoerd met ir. Staf en met mr. Mulderije, beiden CHU. Hieruit valt met zekerheid te concluderen dat de beide aangezochte Anti-Revo- lutionnaircn tenslotte hebben be dankt. Tf ERONDERSTEL eens. dat u en ik buren waren en een verzak kende schutting hadden wat zou den we dan doen? Even bij elkaar aanwippen en de kwestie regelen, nietwaar? Dat kan. omdat we een voudige stervelingen zijn. Maar als we machtige staten waren zouden we uit een heel ander vaatje moe ten tappen. Om te beginnen zond ik u een brief, beginnend met de woorden: ..Vuilak! Ik weet wel. dat je ntets liever wilt dan mijn hele familie uitmoorden, maar ik waarschuw je, wantEn u schreef terug: „El lendeling! Ik ben de vredelievend heid zelve maar jij sluipt 's nachts met messen en bijlen om mijn huis en Daarna gaan we dan confereren. U zegt: „Nou. die schutting maar ik roep: SchuttingDaar praat ik niet over. Maar ik wil wel eens eventjes mijn mening geven over die drankzuchtige oom van jou. dieGebelgd verklaart u. Dan confereer ik niet verder." En dan zeg ik: „O neeNou, weet je waar die rook vandaan komt? Dat is je schuurtje. Ik heb het aan gestoken, want het is eigenlijk van mij." En u: „O ja? Nou. als je thuiskomt en je kunt je vrouw niet vinden, dan hoef je niet te gaan zoeken, want ik heb haar in mijn ijskast gestopt, omdat ze provo cerend langs kwam." Dan bijten we alle twee op onze lippen en gaan weer verder praten over de vraag of we eigenlijk er gens over zullen praten. En die schutting maar verzakken intussen. En de heer Romme maar zoeken naar een kabinet. Je hebt mensen, die verschrikke lijk boos zijn. omdat het maar niet lukken toil. ..Wat een gemier.'" roe pen ze. Of: „Mooie boel, hoor!" Maar ik kan dat niet meevoelen. Goed, het gaat allemaal nogal on groots in zijn werk, een beetje suk kelachtig, zou je kunnen zeggen, maar dat trekt me er nu juist zo in aan. Want we zijn toch tobberds. Ik bedoel niet speciaal u en ik. maar de mensen in het algemeen Zolang we bestaan, hebben we er eigen lijk geen cake van kunnen bakken. We wilden kleine, overzichtelijke dingetjes, maar het mocht nooit. Telkens stonden er kerels met fer me onderkaken op en die dreunden met de vuist op tafel en zouden het wel eens eventjes voorgoed in het reine brengen. Ze begonnen altijd met een hoop lui op te hangen. En ten slotte hingen ze zélf. De tob berds stonden er witjes naar te kij ken en begonnen maar weer op nieuw. Want volharding hébben we, dat is een feit. Daarom moet u niet kwaad wor den als het hier in het Westen al lemaal een beetje struikelend toe gaat. De hemel beware ons voor de hovaardij van de definitieve oplos singen. want. die gaan altijd ge paard met sterk grijnslachende kol bakjongens en de lucht van cavale- riepaarden. Zodra we behoefte krij gen aan een systeem, dat alle kno pen in een wipje doorhakt, kunnen we het best een acteur huren, dan hebben we ten minste een vakman om tegen te jubelen. Of sterker nog: we trekken de heer Drees een ambrozijnen gala-uniform aan, zet ten de Dam af en laten hem op paukenmuzick langzaam voorwaarts schrijden, nadat we een jaar lang in aife kranten hebben geschreven, dat hij alles weet en alles kan. Wedden, dat cr tienduizend Amster dammers te vinden zijn, die denken dat daar de metselaar van hun luchtkasteel komt aangestapt? Later komen ze natuurlijk óók kijken bij het ophangen. Maar nü zeggen ze nog: „Je kunt het zien. hij heeft zo'n wilskin en er straalt iets uit zijn blik, ik wéét niet..." Maar ik weet het wél. Het is peuioon de heer Drees met een pet op. Zoals u gewoon u is en ik ge woon ik. Op de keper beschouwd hebben wij allemaal, in o»i2c ge dragingen veel meer weg van Char les Chaplin dan van Clark Gable. Dat vind ik juist onze verdienste. En het mooie van de democratie is. dat zij daarvan uitgaat. Daarom ben ik helemaal niet boos. als onze for mateurs een beetje modderen. Dat zijn we en dat willen we. Al het andere is gewoon nep. KRONKEL. ÜSSIl? J j!D Eiint-? 15 aï iftl" -T •SI'LSI BH ROOT WERK in deze dagen Lang zijn de telexverhalen die er van gewagen. Onze lezers weten, dat Bredase dames een groot purperpaars kleed knopen ter ere van Breda's 700ste verjaardag. Zij f?bben zich op 1600 knotten Smyrnawol gestort, per knot hakken zij (r 395 stukjes uit en in totaal leggen zij 750500 knopen uit 45 kilo meter draad. Ja, er zijn zelfs verwoede Bredase Smyrna knooplegkun- die zonder man, kinderen, huishouden en sociale plichten te ver waarlozen 900 Smyrna-cindjes feilloos verknopen. Purperpaars BOVEN de Tielse Betuwe bij Wamel verrijzen twee betonnen ge vaarten van 37 meter beton, waartussen de grote sluisdeur komt te hangen, die de grote verbinding van Amsterdam met de Rijn zal be heersen. De Beatrixsluis bij Vreeswijk die de grootste binnensluis is Mn Europa zal tweede worden zodra de Wamelse aan haar stalen baden hangt. Over 6 toeken zullen de nieuwe dijken worden be hoefd: de waterstand van het rampjaar 1926 zal in de nieuwe sluis- mond worden opgejaagd Als een Hollander maar knoeien kan met Water, modder. slik. klei en zand dan verricht hij groot werk BE HAAK-IN-aetie ten bate van de kankerbestrijding leverde na 6 ^zendingen 30.000 gulden op. Ineens kwam er een springvloed van hjdragen los en thans zijn de 200.000 gulden reeds royaal gepasseerd. «Md- en luchtmacht komen ook nog los: aanschaf van een paar gram tdium is zeker. 24 Mei a s. sluit Haak-m-actie, waaraan letterlijk alle gingen, soorten en leeftijden van Nederlanders hebben deelgenomen. oot Werk hulde! zuidpunt van het vroegere Schok land onder een laag puin. in het veen, een schip uit de 17de eeuw gevonden, waarnaast het skelet van de schipper, nog met de laarzen aan benevens het goed bewaard ge bleven touwwerk. Het scheepje was Het zoveelste ivrak EEDS meer dan 140 vergane scheepjes uit vroeger dagen -JQ door de conserverende bodem de voormalige Zuiderzee te lgegeven. Thans heeft men aan de 25 meter lang geweest en 5 breed. Het museum op Schokland is reeds druk met de vondst bezig. Vroeger vergingen er 15 a 20 schepen per jaar in de korte, stotende golven van de Zuiderzee. Alles in de lucht \7 LIEGBASIS Gilze-Rijen zal bin- v nenkort 5 jaar bestaan Zaterdag 5 Mei 1951 wordt dit eerste lustrum gevierd met een groots vliegfeest, waarbij alles in de lucht zal zijn. De trage net 17 IRENE WHITE komt Vrijdag A-' in het Lagerhuis met een wets voorstel om het echtscheiden in En geland logischer en gemakkelijker te maken o.m. om echtparen die 7 jaar lang geen normaal contact met elkaar hebben gehad toe te staan zich voorgoed gescheiden te achten. Zij heeft namens 300.000 geschei den-levende mensen betuigingen van adhaesie ontvangen. Gezond Cyprus CYPRUS schijnt bijzonder gezond te zijn. want het sterftecijfer is er 8,7 per 1000. Land en stad OMDAT de enig beschikbare sto ker van een lokaalboemeltrein tje in Zuid-Engeland graag zou willen trouwen en een huwelijks reisje zou willen maken, rijdt het treintje 12 dagen lang niet en gaan zijn klanten per bus, motor, fiets of lopende naar hun werk tot hij terug komt. Een electronische robot van 2 meter 50 leidt te Ko penhagen de bezoekers op een in ternationale Marshall-tentoonstel ling rond om overal uitleg te ge ven. Tot een schone jonge dame zei de robot. „Ik zou liever een gewo ne man zijn dan een robot!" Een Deens landbouwdeskundige heeft vastgesteld, dat varkens bij zonder gevoelige dieren zijn. Bij ze nuwachtige boeren trof hij zenuw achtige varkens aan en bij gemoe delijke de vetste en rustigste. Kool Tweehonderdvijftig dui zend kratten Nederlandse witte kool gaan naar Amerika, want de vorst heeft de kool in Texas en Noord-Florida zo geteisterd- Mis schien dat er uit die kool nog een slaatje valt te slaan. Dui venpasteitjes SINDS Dierenbescherming o.m. aanried jonge katjes in lauw water te verdrinken liever dan er zwerfkatten van te laten worden hoort men van dergelijke zorgen elders ook: zo is in Schotland een gemeenteraad van een stadje „dat in de duiven stikt" er toe gekomen de beestjes graan te voeren dat in (goedkope Schotse) whisky is ge doopt. Londen vroeg woedend, waarom nu juist lieve dieren, ge lijk duiven, dronken gevoerd moe ten worden. De Schotten antwoord den: .„om voor lekkere duivenpas- teitjes te dienen". Plaag I J-T ET knaag vermogen van konij- 1 1 nen is groot zo heeft een landbouwer bij Venlo geconstateerd dat een betrekkelijk kleine ploeg wilde Duitse konijnen in een om mezien 4 morgen winterrogge weg vraten. Plaag II T^E BAARN heeft een schoolarts verklaard, dat hij op een school in Eemland bevonden had dat 50 procent der kinderen behept was met hoofdonrein. Amerika's voorpost ERLIJNS burgemeester, prof. -L' Ernst Reuter, is op thuisreis uit Amerika ook enige uren op Schiphol geweest. „Berlijn is het laatste wat Amerika in Europa zal opgeven", zei hij, „niemand lijdt er honger, maar er zyn op ruim 2 mil- lioen West-Berlijners bijna 300.000 werklozen en dagelijks komen er 200 vluchtelingen uit Oost-Duitsland bij...." Miviaturisatie ]\/TiVIATURISATIE is Amerika's -LVA jongste militaire term voor het in allerijl vervangen van log, groot, nodeloos-zwaar en verouderd mate riaal door beter en lichter. Zo is er een telexmachine van 225 pond ge- miviaturiseerd door een van 45 pond, telefoondraad van 132 pond per mijl door dito van 43 pond per mijl. Ver der is er een bulldozer die. in los zand. een verharde hoofdweg kan aanleggen met een snelheid van 250 meter p. minuut; 24 uur later kunnen er trucks over rijden met 13,5 ton lading. Kippen die overdrijven Te GROOT-SCHERMER heeft een kip het gepresteerd een Paasverrassing te leggen van 220 Hollandse grammen waar binnenin een normaal kippenei zat. Maar uit Goofstown in New Hampshire (Am.) komt bericht dat een kip een ei van 225 Amerikaanse gram men heeft gelegd hetgeen nog niet haalt bij wat een kip te Long Beach heeft gedaan, nl. een ei te leggen van 283,5 Am. gram. terwijl een stumper in Freeport (Ohio) het niet verder bracht dan een ei van 240 gram (Tegen Pasen komen zul ke verhalen meestal los). „WIJ KOMEN VRIENDELIJK VRAGEN Busje keurig op slot, maar sleutel in zak van collectant AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft een pscudo-gcestelykc gearresteerd, die zich sinds zijn 19e jaar hü is thans 37 als zodanig heeft uitgegeven, geen onbekende van de justitie is, daar bU reeds werd veroordeeld wegens clandestien jenever stoken cn ontucht, en zeer goed van de tongriem schijnt te zijn gesneden. De man, die van oplichting wordt beschuldigd, beweert aangesloten te zijn geweest bU diverse godsdienstige secten cn als prediker te zjjn opgetreden in tal van plaatsen in ons land. H(j heeft een lange baard en is meestal gekleed in een zwart costuum, waarbij hij soms een paarse bef draagt. Aan de politie heeft hij toegegeven, dat zijn kleding opzettelijk de indruk wekte, dat men met een geestelijke had te doen. De laatste tijd was hij niet meer bij enige sccte aangesloten. Aanvankelijk leefde hij van de er van kon bestaan. De politie heeft collecten, clie hij als prediker hield, De secten waartoe hij behoorde, gaven hem namelijk het recht col lecten ten eigen bate te houden. Sedert hij evenwel niet meer is aangesloten, colporteert hij met het blad „Het Licht'een publicatie van een Haags redacteur-uitgever, dat zou strekken „tot verbreiding van de kennis van het Evangelie onder alle gezindten en tot troost en bemoediging van zieken en ouden van dagen". Hij bracht dit blaadje rond onder de conditie, dat hij de uitgever een prijs van 6 tot 10 cent per verkocht exemplaar betaalde Wat hij meer ontving mocht hij in eigen zak laten glijden Bij zijn colportatie gebruikte hij steeds dezelfde zin: „Mevrouw (of meneer) wij komen weer eens vriendelijk vragen voor de gratis lectuurverspreiding in zie kenhuizen. sanatoria en inrichtin gen. onder patiënten van alle ge zindten. Wij komen maar eens per half jaar en bieden u een blad kos teloos aan. U kunt geven wat u wilt." Hij had een collectefcusje bij zich. dat keurig op slot was. maar waar van de sleutel in zijn zak zat. Van lectuurverspreiding onder zieken is nooit iets gebleken. De bedragen die hij zo ophaalde en wat daarvan overbleef, nadat hij de uitgever had betaald, waren zo groot, dat hij thans aan zijn praktijken een einde gemaakt en zal vermoedelijk ook de uitgever vervolgen. Kamerlid stelt vragen over algemeen inspecteur van rijkspolitie DEN HAAG. Het Tweede Ka merlid de heer Verkerk (A.R.i heeft aan de ministers van binnenlandse zaken en van justitie schriftelijk gevraagd of het juist is dat de functie van algemeen inspecteur van rijkspolitie zal worden toever trouwd aan een gepensionneerd hoofdofficier van de landmacht, zo ja. of in de gelederen van de Ne derlandse politie geen geschikte krachten voor de functie van alge meen inspecteur te vinden waren en voorts op welke wijze naar de mening der ministers door een ge heel buiten het vak staande func tionaris op korte termijn de ver eiste coördinatie c.q. bezuinigings mogelijkheid kan worden beoor deeld en de subtiele verhoudingen met de onderscheiden civiele ge zagsdragers kunne-, worden bevor derd. KROMMENIE. Donderdag 22 Maart herdenkt het echtpaar P. Car- baat en g. Carbaat-Brasser alhier zijn zestigjarige echtvereniging.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3