3T ADS VENSTER De Schothorst verricht wonderen in de ogen van leken 777 Meer militaire deelnemers aan de Nationale Tweedaagse? WENSINK'S Speciaalzaak KZYA toont zich sterker dan Nij kerks Flevo Instituut moderne veevoeding bestaat 12i jaar Noteert u even Amersfoortse wandelaars steunen EHBO-werk Parijse metro en bus staken weer Vrijdag 16 Maart 1951 (Van onze landbouwredacteur) Enkele kilometers ten Noord-Oosten van Amersfoort ligt bet interessant ste proefbedrijf dat in Nederland te vinden is: „De Schothorst", het insti tuut voor moderne veevoeding, dat thans 12*4 jaar bestaat. Op de „De Schothorst" worden, naar de opvattingen van een leek, wonderen verricht. vertrouwen in zijn leverancier. En aangezien het de drie centrale land bouworganisaties bij herhaling ge bleken was. dat dit vertrouwen te vaak werd beschaamd, besloten zij in 1934 de C(entrale) Ldandbouwi O(rganisaties) - mengvoedercontröle op te richten. Dr. Grashuis, die toen dierenarts was in Zelhem Achter hoek). werd tot directeur benoemd. En het is vooral aan de bijzonder gelukkige greep voor het directeur schap te danken geweest, dat de C. L. O.-controle zich onder de Neder landse veehouders een faam van betrouwbaarheid en deskundigheid heeft verworven. Zeer spoedig bleek echter, dat voor een goede functionnering van dit controle systeem een proefboer- derij met onderzoekingsinstituut no dig was. waar nieuwe inzichten op het gebied van de veevoeding ge toetst konden worden aan praktische ervaring. Daar de drie landbouw organisaties niet beschikten over de grote sommen die hiervoor nodig waren, heeft de Nationale Coöpera tieve Aan- en Verkoopvereniging voor de Landbouw ..Centraal Bu reau" te Rotterdam het benodigde geld op tafel gelegd. Het „Centraal Bureau" kocht in 1938 het 60 h a. grote landgoed „De Schothorst", liet er een modern la boratorium inrichten, een proefboer- derij bij bouwen, kocht een volle dige veestapel, benoemde dr. Gras- Proefbedrijf verwierf uitmuntende reputatie Of is het voor een leek overdre ven van wonderen te spreken wan neer men er in slaagt met hormoon-, jodium- en andere preparaten een haan de allures van een kip te laten aannemen, een „droge" koe melk te laten geven, de groei van varkens zodanig te beïnvloeden, dat het lange en slanke of gestopte typen worden, de kippen 300 eieren per jaar te laten leggen inplaats van do normale 165 en kalveren met 100 li ter melk evengoed op te fokken als met 500 tot 600 liter, gelijk bij de meeste boeren gebruikelijk is? Enkele uitzonderlijke resultaten? Neen. helemaal niet. Resultaat van wetenschappelijk onderzoek gecom bineerd met ervaringen uit de prak tijk van landbouw en veehouderij, hard werken en een goed gevoel voor wat bij grond en dieren mo gelijk is. Op „De Schothorst" wordt gezocht naar een goed uitgebalan ceerde combinatie van grond, plant en dier om op die wijze de hoogste productie tegen de laagste kosten te bereiken. „De Schothorst" heeft zich, dank zij zijn voortreffelijke directeur, dr- J. Grashuis, een uitmuntende repu tatie in binnen- en buitenland ver worven Om te weten hoe groot de belangstelling van de boeren voor dit instituut is. behoeft men slechts de 700 tot 1000 bezoekers per week te tellen, die in de zomermaanden een excursie naar „De Schothorst" maken. Terwijl de ongeveer hon derd lezingen, die dr. Grashuis 's winters voor boerenvergaderingen houdt, ook wel een aanwijzing zijn voor de mate waarin de praktijk belang stelt in het werk op „De Schothorst". Niet te beoordelen „De Schothorst" is ontstaan uit de behoefte van de drie centrale landbouworganisaties contröle te la ten uitoefenen op de samenstelling van het veevoeder. Voor wie geen boer is. is veevoeder natuurlijk vee voeder. Zo simpel is de zaak echter niet. Het voeder dat een boer zelf produceert aardappelen, gerst, haver, bieten, hooi e.d. schept voor hem weinig moeilijkheden. Maar onvergelijkbaar veel lastiger wordt het bij het krachtvoer, dal hij van de fabrikant, handelaar of zijn coöperatie betrekt. Krachtvoer is een samenstelling (een mengvoe der) van verschillende grondstoffen. Een rundveekoek b.v. is samen' gesteld uit negen tot zestien ver schillende grondstoffen: varkens- meel is geen meel van mais, gerst, rogge of haver, maar een zeer zeer nauwkeurig afgewogen meng sel van deze vier soorten teza men, aangevuld met o.a. soja, co- cos, diermeel, zemelgrint, minera len, wortelmeel, milocorn, vismeel en dohyfralolie. En op dit mengsel zijn weer een aantal variaties mo gelijk, evenals b(j het krachtvoer voor biggen, kippen, kuikens, kal veren en koeien. Maar ook is de samenstelling van die mengvoe ders nog weer afhankelijk van de leeftijd der dieren, van de om standigheid of zij wel of niet in productie zijn en of zij gemest worden of voor fokken gebruikt. Een ding is duidelijk, waar zo veel variaties op het thema meng voeder bestaan, is het voor geen boer mogelijk te beoordelen of hij het voer krijgt van de samenstelling waarom hij heeft gevraagd. Uit con trole op de mengvoeders is geble ken. dat er menigmaal volkomen waardeloze stoffen in voorkomen Vooral krijt is een geliefd artikel voor de leveranciers, die het niet nauw nemen met de eerlijkheid. Het kopen van mengvoeders is voor de boer dus een kwestie van Advi rtentie l. M.) Juweeltjes van TASJES uit Langestraat 105 precies tegenover de Groenmarkt vervolmaken Uw Paastoilet 16 MAART- Filmavond Zendingscom missie Geref. Kerk. Amicitla 20 uur. 17 MAART: Groninger vereniging „Gru- no'. Toneeluitvoering „Jan Laps", 3 bedrijven. K.A.B.-gebouw. 20 uur. 17 MAART Feestavond Amsvorde. d' Oranjeboom. 20 uur. 17 MAART Uitvoering Gym ver. Atll- la Amicitla. 20 uur 19 MAART- Sportfondsenbad. Neptu- nus 2—AZ en PC 2 (heren). 19.15 u. 19 MAART: Inst, v Volksontw lezing over Prot. Chr Inzichten, gebouw VrlJz Herv.. 20 uur. 21 MAART: Ned. Ver v. Weer- en Ster- rekunde, dr J. Houtgast ..De radlo- strallng van de zon". Vonk's Lunch room. 20 uur. 21 MAART- AZC Neptunus. adsplran- tenpolotournooi met Dolfijn. Robben, AZ '70 en Neptunus. Sportfondsen- bad. 20 uur. 24 MAART- Kindermiddag gezelschap Bottinl. Markthal. 14 uur. OPENBAKt LEESTAAL Uitlening volwassenen 25 en Lhnsdas- en VrUdagavono van 7--y uur Voor kinderen Woensrtag- en Zaterdag middag van 2 304 30 uui OPENBARE LEESZAAL flliaai Soes- terkwartiei i Zonnebloemstraat 87) Uitlening Dinsdag- en VrUdagavono van 78 uur RK OPENBARE LEESZAAL Uitle ning 11—12 30 en 2 30—5 45 en Maandag, en Vrijdagavond 7—9 u Voor Kinderen Woensrlae 35 en Vrijdag i5 uur Nachtdienst Apotheken: dr J van As. Varkensmarkt 19a. tel. 3767 en Cramer, Utrechtseweg 93. tel. 3498. borg voor de financiële tekorten, die dergelijke instellingen vrijwel altijd lijden en stelde toen het ge hele project beschikbaar aan de C. L. O.-mengvoedercontröle. Gericht op het beste Met deze uitrusting en zijn staf van bekwame medewerkers, is het dr. Grashuis gelukt opmerkelijke prestaties te bereiken Zijn streven was er vooral op gericht tot de doel matigste en beste samenstelling van mengvoeders uit de verschillende grondstoffen te komen. Van ge heimhouding was bij dit werk geen sprake; van de resultaten die op „De Schothorst" worden bereikt, kan iedere Nederlandse boer profiteren. Dr. Grashuis is de eerste geweest, die met mineralen en vitaminen voor de veevoeding ging werken. Toen werd hü uitgelachen, nu wor den zijn opvattingen als vanzelt- sprekend aanvaard Zonder de proe ven en de richtlijnen van „De Schothorst" zou een goede meng voedervoorziening nauwelijks meer mogelijk zijn. Uit de stroom van pu blicaties, adviezen en lezingen, dlc „De Schothorst" als bron hadden, hebben de Nederlandse boeren grote voordelen geput. Een goede veevoe ding. op de juiste manier aange wend. werkt kostprijsverlagend en productleverhogend. Was de taak van „De Schothorst" belangrijk in het verleden, in deze jaren en in de toekomst wordt zij nog veel belangrijker, nu de voeder voorziening een der knelpunten is geworden van de Nederlandse vee houderij. Maar dr. Grashuis en de zijnen hebben al vaker van een knelpunt een bastion gemaakt. „Juliana" bestaat kwart eeuw Het zo zeer gewaardeerde Chris telijk Tamboers- en Pijperscorps ..Juliana" herdenkt op Zaterdag 7 huis tot directeur, gaf hem de we- j April in het Christelijk Militair tenschappelijke en praktische mede- Centrum met een receptie zijn 25- werkers die hy nodig had, bleef 'jarig bestaan. DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1538. Kees slaat de waarschuwing van Pitau echter in de wind; aan zulk soort praatjes ge looft hij niet en nu hij dit eiland heeft geërfd ziet hij niet in, waarom hij die parels niet te gelde zou maken. Hij laat snorkel-apparaten komen en spoedig dui ken enkele jonge man nen van Tamoa geregeld naar de oesters. Kees heeft grote plannen en hij denkt niet meer aan de woorden van Pitau Maar spoediger dan hij denkt, zullen de woor den van het stamhoofd bewaarheid worden Op zekere morgen wordt Kees gewekt door stemmengerucht buiten. Wie roept hem? He. voor je, Kees", roept hij; „en ik wou 's met je daar staat zowaar Kid Blauwneus. „Ik heb post 1 komen praten. Hoe maak je het hier?" Advertentie (l Af.) ter ergoy, one. State SxpteM jamily, SWÊ glPRESS f 20 for fl. 1 Nieuw SGWB-bestuur Het bestuur van de S GAVE. is thans als volgt samengesteld- Voorzitter. L. Nijhoff, 2e voorzitter: A M Otterloo. secretaris- T. Achter berg, 2e secretaris: J A Nieuwensteijn. penningmeester. D C v d Horst, iwoidt tijdelijk waargenomen door A. M Otterloo). Leden. G. Boshuizen, iZUT. Amersfoort). A. v. d. Klók. (Trekvogels. Amersfoort). H. Krijnen. J. Rietveld. Tijdens de Vrijdagavond In Hotel „RIche" gehouden jaarvergadering van het Amersfoorts Wandel Comité, het» overkoepelend orgaan van de plaatselijke wandelsportverenigingen, heeft de heer B. Verschuur, directeur van de Amersfoortse Sport Stichting, deze belangwekkende mededelingen gedaan in zake de dit seizoen voor de tweede maal te houden Nationale Tweedaagse. Tussen het organiserend comité van de Nationale Tweedaagse en dc mili taire overheid bestaat een nauwe samenwerking, waardoor de deelname aan dit wandelsport-evenement belangrijk groter zal kunnen worden. Zo is een ere-comité benoemd, waarin behalve de burgerlijke autoriteiten ook Luitenant-Generaal Hasselman zitting heeft. Daarenboven hebben in middels commandanten van de onderscheiden legercorpsen toezegging ge daan In het erccomlté zitting te nemen. Deze militaire autoriteiten gaan t.z.t. het deelnemen aan dit wandelsportevenement stimuleren, door bij voorbeeld het beschikbaar stellen van vervoersmateriaal voor militaire deelnemers van de kazernes naar de startplaats. Het organiserend comité krijgt de beschikking over groter legertenten, voor het inrichten van garde robes, verzorgplaatsen, enz. enz. ganda zou kunnen' maken en leden verwerven. Het moet voor de twee vertegenwoordigers van deze in stantie, de heer Ruths en mejuf frouw Kuiper, een teleurstelling zijn geweest dat slechts een vereni ging met een ledenlijst ter tafel kwam. Enkele aanwezigen achtten de wijze, waarop deze actie zou wor den gevoerd, vooral in verband met de hoge kosten, waarvoor de wan delaars over het algemeen staan, niet geheel verantwoord. Men vond het beter dat de organiserende ver enigingen bij te houden tochten de E H.B O voldoende subsidiëren, zo dat de door de E.H.B.O. te maken kosten geheel voor rekening van de organisatoren komen. De verenigin gen zullen echter alsnog bekijken hoe men de E.H B.O. verder het beste steun kan verlenen. De rondvraag werd voor een groot deel besteed aan de verzor ging van de Vierdaagselopers. De heer B. Verschuur zegde toe alle mogelijkheden te zullen bezien om de te maken kosten zo laag moge lijk te houden, zonder dat dit af breuk aan de verzorging zal doen. De mededeling dat vermoedelijk ook voor dit jaar weer een subsidie van vijfhonderd gulden beschikbaar zal worden gesteld, vond grote instem ming. De heer Verschuur bestreed de mening dat deze verzorging te duur zou zijn geweest, temeer daar er geen rekening mee was gehouden dat ook ongeveer zestig Amersfoort- V erzorgingsdienst Vierdaagse Nadat de heer Rouwhorst, die bij afwezigheid van de voorzitter, de heer Sprangers. de voorzittershamer hanteerde, een korte inleiding had gehouden, gaf dezelfde spreker het jaaroverzicht van de werkzaamhe den van het A.W.C. In het verslag werd hulde gebracht voor de wijze waarop de eerste Nationale Twee daagse vorig jaar was georganiseerd, hetgeen vooral te danken was aan een harmonische samenwerking tus sen het bestuur van de Sport Stich ting, het A.W.C. en de Wandelsport vereniging S.O.S. Laatstgenoemde vereniging heeft, aldus het verslag, de mogelijkheid gegeven om vorig jaar te starten, door aan haar jubi- leumtochten ook deze tweedaagse te willen verbinden. VIERDAAGSE Ook over de centrale verzorging van de Vierdaagselopers te Nijme gen werd een opgewekte toon ge hoord. Het door de Sport Stichting hiervoor beschikbaar gestelde be drag van vijfhonderd gulden heeft het mogelijk gemaakt de Amers foortse deelnemers vier dagen lang een uitstekende verzorging te geven. Voor de komende Vierdaagse zal uit de ervaringen, die men vorig jaar hiermede heeft opgedaan, voordeel worden getrokken Zo zal, teneinde de kosten te drukken, de mogelijk heid worden bezien het aantal ver zorgers en medewerkers aan deze dienst in te krimpen, zonder dat dit echter afbreuk aan de verzorging doet. Wanneer inderdaad de kosten lager zullen worden, dan zal de E.H.B.O.-afdeling Amersfoort hier van t.z.t. de vruchten plukken, want het voorstel om de subsidie aan deze dienst te verhogen, werd gun stig ontvangen Het bleek dat de E.H B.O. hogere kosten voor mate rialen had uitgegeven, dan aanvan kelijk werd verwacht. Het jaaroverzicht van de penning meester, de heer Vosselman, gaf een nadelig saldo van f 8.95 aan, doch men verwacht dat dit tekort in het komende jaar zal kunnen worden weggewerkt. Daarom werd het voor stel van het bestuur om de contri butie op f 2.50 per vereniging te handhaven, dan ook aangenomen. De kascommissie voor 1951 bestaat uit de heren A van Beek (S.O.S.i en S. van de Put (Volharding). Evenals alle punten kostte het punt „Bestuursverkiezing" slechts weinig tijd. Het voorstel van het bestuur om de heer W. Kley in de plaats van de heer Sprangers, die de taak van voorzitter niet langer meer kan waarnemen, te benoemen vond algemene instemming. De heer W. Kley werd door de heren Rouw horst en Verschuur prettig toege- spioken. De heer Sprangers werd dank gebracht voor het vele er. goede werk dat hij voor de wan delsport heeft gedaan. EN DE E.H.B.O.? De E.H B.O afdeling Amersfoort had aan het A.W C. een verzoen gericht om de aangesloten vereni gingen te animeren ledenlijsten be schikbaar te stellen, opdat de E H se militaire deelnemers waren ver zorgd. Alhoewel spreker het er mee eens was dat deze verzorgingsdieiist ook niet-Amersfoorters zou moeten hel pen. waar dit nodig is, was hij wel van mening dat dit de algehele Amersfoortse verzorging niet in verdrukking mag brengen. Op een verzoek om voor de E H. B. O. een wandeltocht te organise ren, waarvan de baten ook ten goede zouden komen aan deze in stelling. werd gunstig gereageerd. Men zal .t.z.t. een datum hiervoor vaststellen en via het A.W.C. toe slemming bij S.G.W B. vragen. Een commissie voor de herden king van het vijfjarig bestaan van het A.W.C., bestaande uit de heren Van der Klok, Gerth en Boshuizen, zal zich beraden of er een feestelijk tintje aan deze herdenking zal kun nen worden gegeven. Rest ons nog de bestuursformatie van het A.W.C. te geven: Voorzitter W. Kley (Z.U.T.), Secretaris H. Rouwhorst (St. Joris), Penning meester D. Vosselman (Z.U.T.), 2e secretaris T. Adelaar (S.O.S.) en vice-voorzitter J. van 't Hoog (Irene). Gevonden voorwerpen Gevonden voorwerpen van 13 tot 16 Maart 1951: Witte want. snclverband. kindermuts. nanddoek, militaire hand schoen. zwarte hond (Spaniel). 2 gymschoenen, huissleutel, portemon- naie met inh zonnebril, gekleurde handschoen. rood-bruine handschoen, bruine portemonnaie met inh motor kap. herenporiemonnaie. broche. Glacé dameshandschoen, halsketting. paar gebreide herenhandschoenen, jongens jasje. das, tabakszak met inh. Gevonden in stadsbus: Sleuteltje. Shagdoos, 3 kinderwanten, gebreide handschoen, paar handschoenen, kin- derportemonnaie met inh. gummi pak je. kinderhandtasje. Burgerlijke Stand 15 Maart 1951 Geboren Marie Vlctorine, d v A G Brons en M V Dricot. Getrouwd: P J Kloos en E Platteel. Ondertrouwd: A J de Krijger en C A Onderwater. A Friedrichs en A H J C D Teeling; J van 't Land en J Pol hout; A de Ruijter en G A van Gel der C P Meijaard en Y M Klasser; W H J v d Brom en G M Hijmering: A A v d Berg en C G M Vos; H J Snijders en H E Teters: A Nagel Jo seph en J Goris; J Glavimans en W H G van Toor. Passie-avond van MVB „Het lijkt een grote tegenstelling: Meer Vreugde Beweging en Passie avond, maar wie even dieper door denkt. zal kunnen begrijpen, dat het goed is deze avond te houden", zeide de heer W C. Pijpers gisteren in het KAB-gebouw, „want er is vreugde, omdat wij door het lijden van Christus verlost zijn". Velen waren naar het gebouw van de Ka tholieke Arbeiders Beweging geto gen, niet om te genieten van het geen het mannenkoor Don Bosco en de toneelgroep van de MVB bood, maar om het lijden, het sterven en de glorierijke verrijze nis van Christus te gedenken. Het Don Bosco-koor zong daartoe op zeer loffelijke wijze enige Latijnse liederen. De zangers werden we gens absentie van de dirigent, de heer Jos v. d. Velde, geleid door de heer Butzelaar. Onder leiding van de heer W. C. Pijpers voerde de to neelgroep van de Meer Vreugde Beweging enige passende spelen op. Eenvoudig waren deze allerminst, maar door een sterke bezetting van de belangrijkste rollen en de diepe ernst, waarmede geacteerd werd. droeg de groep er toe bij. de aanwezigen te doen verdiepen in de betekenis van het lijden van Jezus Christus. Het sociale element in de kunst Onze stadgenoot, de heer A. Meilink, sprak voor hst Humanistisch Verbond over het onderwerp „Sociale kunste naars" een thema, waar nog weinig literatuur over bestaal Aan de hand van lantaarnplaatjes ging de lieer Mei. link de ontwikkeling van het sociale element in de beeldende kunst na. vanaf de alleroudste rotstekeningen tot het schilderij \an onze tijd. Op boeiende wijze toonde spreker de neerslag van religie en cultuur in de verschillende kunstperioden waarin de mens In zijn verhouding tot de pro blemen van zijn tijd zich openbaart. Eerst in de 20e ö?uw vindt het sociale element een directe uitdrukking, wan neer de kunstenaar zijn object psycho- logisch tracht te doorgronden en de be schouwer confronteert met de nuchte re werkelijkheid: dc dreiging, dc angst de eenzaamheid en kilheid van onze samenleving Zolang er kunstenaars zijn. die worstelen mizt deze mense lijkheid en zoals bijv. een Charlie Too- rop niet zichzelf, maar „de" 20e-eeuw- se mens in hun werken trachten te doorgronden, mogen we niet zeggen, dat onze tijd niet meer kan uitbeelden. Het was goed, in deze verwarde tijd iemand met liefde voor zijn kunst en een diep vertrouwen in de mens te horen spreken. Op verzoek van de Utrechtse politie is in Zeist aangehouden een zekere J. J. uit Hilversum. Ook de Amersfoortse politie had belang stelling voor de man, aangezien hij werd verdacht van verduistering van een bedrag van tachtig gulden, die enige tijd geleden in Amers foort is gepleegd. J. werd in Amersfoort ingesloten en bekende, na verhoor, dat hij deze verduiste ring heeft gepleegd. (Van een onzer verslaggevers) Met een voorsprong van ruim 360 punten heeft de Katholieke Zwem vereniging Amersfoort Donderdagavond de tweekamp gewonnen, die zü in het Sportfondsenbad te Amersfoort tegen het Nljkerkse Flevo had geor ganiseerd. Het krachtsverschil tussen beide verenigingen was te groot: de NÜkerkers brachten slechts drie afstanden op hun naam, terwijl K.Z.V.A. op de overige 13 uitblonk. Toch was er af en toe flinke spanning, vooral tydens de estafettes. KZVA gaat zich langzamerhand thuis- voelen in de „wedstrijdsfeer". De twee kamp tegen Flevo was reeds de derde wedstrijd, die zij organiseerde. In ver gelijking met de vorige wedstrijden viel er een veelbelovende vooruitgang te be speuren. Vooral bij de adspiranten B. Dengier bjjvooi beeld vestigde de aan dacht op zich door alle 25 meter af standen voor jongens te winnen. De tijden die deze jongeman maakte, bie den perpectlcf voor de toekomst. Ook de jongen A, van Vulpen zal nog meer van zich laten horen Ditmaal bleef hij op alle adspirantennummers in de schaduw van de cerst-aankomenden. De prestaties van Flevo vielen enigs zins tegen. Als excuus mag gelden dat de Nijkerkers met een onvolledige ploeg verschenen Slechts P. van 't Veld en R. van de Pol leverden uitstekende pres taties. Zij wonnen respectievelijk de 25 meter vrije slag meisjes en de 50 meter vrije slag heren in keurige tijden Het derde nummer, dat door Flevo werd ge wonnen. was de 3 x 25 meter vrije slag jongens. Verder waren de KZVA-ers op alle nummers superieur. De gedetail leerde uitslagen luiden; 25 meter schoolslag meisjes. 1 B. W. Overmans (KZVA). 20.3: 2. H Verbeek (KZVA). 21. en 3. G. Jörg (KZVA) 22 1. en dito Jongens: 1 B Deneier (KZVA) 19.1: 2. A. van Vulpen (KZVA) 21.7 en 3. C. Vermeulen (KZVAi 22.1. 50 meter schoolslag dames 1. M. van Megen KZVA 46 2. 2. T. Nieboer. Flevo 47; 3. J Boon. KVA. 47.3 en dito heren: 1. H. van Kalleveen. KZVA. 43; 2 P. Biekman. KZVA. 43.8 en R. van Brug gen. Flevo, 44. 25 meter rugslag meisjes: 1. H. Ver beek. KZVA, 24; 2. F. Jorg. KZVA. 24.2 en 2. A. van Bruggen. Flevo. 24.3: Dito jongens: 1. B. Dengier. KZVA. 19.9; 2. G. Kamphorst. Flevo, 20.5 en 3. A. van Vulpen. KZVA. 23. 50 meter rugslag dames' 1. G. Kleln- veld. KZVA. 44 8 2. R. Mayvis. KZVA. 45.9 en 3 A. Nieboer. Flevo. 49.6. Dito heren: 1. P. de Vos. KZVA. 42.8; 2 W. de Vos. KZVA. 44.1 en 3. C. de Boer. Flevo. 44 6. 25 meter vrije slag meisjes: 1. P van 't Veld. Flevo. 16.1; 2. G. Jórg. KZVA. 19.2 en 3. H. Verbeek. KZVA. 21.3; Dito jongens: 1 B. Dengier. KZVA. 16; 2- A. van Vulpen. KZVA. I" van Dijken. Flevo. 18.2. 50 meter vrhe slag dames: 1. R. May vis. KZVA. 39.7; 2. A. Nieboer. Flevo. 42 en 3. T Laséur. Flevo. 43; Dito heren' 1. R. van de Pol. Flevo. 33.5. 2 Fr. Ribberink. KZVA. 35.7 en 2. H. van de Brink. Flevo. 36. 3 x 25 meter vrfje slag meisjes: 1. KZVA 1.3 en 2. Flevo 1.6. Dito jongens: 1. Flevo 54 1 en 2 KZVA 56 1. 3 x 50 meter wisslagslag dames: 1. KZVA 2.13 en 2. Flevo 2.23 8; Politie is toch slimmer In de maand Februari fietste een jongeman in Amersfoort zonder voor- en achterlicht. Een agent ver baliseerde hem. De oproep om voor de kantonrechter te verschijnen kwam echter onbestelbaar terug. Het was korte tijd later dat de agent hem weer zag fietsen en toen bleek dat hij een verkeerde naam en adres had opgegeven. Hij kreeg van de Amersfoortse politie het verzoek zich aan het bureau te melden, doch toen hij ook aan dat verzoek met voldeed, werd de medewerking van de Rijkspolitie te Hoogland ingeroe pen, die de jongeman, de negen tienjarige Van de T. uit Hoogland," ophaalde en naar Amersfoort bracht. Met twee processen-verbaal, namelijk voor het rijden zonder verlichting en het opgeven van een verkeerde naam, kon hij weer huiswaarts keren. Dezer dagen vervoegde zich bij een predikant in onze stad een zwerver, met het verzoek om on dersteuning. Na zijn „visite" miste men een portemonnaie met een- bankbiljet van 25 gulden. Aangifte bij de politie volgde. Men is thans op zoek naar de zwerver. patrouilles op zoek naar voudiger gemaakt, al de „vijand", zijnde De een deel van het bos rond waterval van het Stam Der Snelvoetigen. A- Ja, zo was het vroeger. Ze doken met de kleine sluisje Hegeraath-bazar „Hegeraath" heeft zijn spulletjes goed voor elkaar op de bazar. Gisteravond is in 't gebouw van de Vrijz. Hervormden aan de De schooljeugd van van- daag-de-dag heeft op Woensdagmiddagen nog fende Speer" achtenswaar- steeds vrij en 's morgens dige burgers geworden, die wordt vög altijd de (ver- Stadsvensterkyk^. eenvoudigde) Nederlandse eens meer herkennen, taal onderwezen. Amersfoort verdwenen in de diepte in. Het was een Zuidsingel het rad van de laatste oorlogswinter en echt zielig gezicht. Die avontuur gestart. Het heeft al zijn de luitenants en de Kleine Spui-eendjes zijn de hele avond niet stilge- ^?IEorct. V.an c Tref- blijkbaar wel wat gewend, staan. Zo is het trouwens deze en thousiast gesjoeld, er is niet als ze hem op straat nog eens Herinnering klas met de onderwijzer over enkele voor U onbe langrijke zaken. En tijdens dat gesprek keek hij om zich heen naar de lage houten banken, naar de rumoerige kinde ren, naar de stompjes pot loden in hun monden, ROEGER vond Stads- naar 't grote, zwarte bord, vensterkjjker de waarop geschreven stond Woensdag de mooiste dag wat nu toch eigenlijk een van de week. 's Morgens quotiënt is, naar de natte hoefde hij maar een paar spons en de droge doek, uur op school te zijn bij naar de muren vol ploten meester Vos, die hem de met brokjes vaderlandse beginselen van de Neder- geschiedenis er op, naar de landse taal bijbracht, en lessenaar met het „gehei- 's middags had hij vrij. me" boekje van de mees- Dan ging hij ravotten met ter er op. naar. ja, naar zijn kornuiten in de bos- wat al niet. sen rond Amersfoort., dan Ach. het is eigenlijk al- was hij in functie als lui- lemaal precies als vroeger, tenant van de schoolclub a[ heet de meester nu on- D.T.S., zijnde „De Treffen- d'erwijzer ev al is de Ne- Hoe Stadsvensterkijker tegenkomen. Ja, het w aan deze gedachten komt? eigenlijk allemaal precies Och. hij was zojuist nog in als vroeger. Er zijn alleen een school en sprak in de een paar jaren verstreken. Spui-eendjes zijn de hele avond niet stilge- blijkbaar wel wat gewend, staan. Zo is het tri want even later zaten ze met alle spelen op langs de modderige kanten bazar gegaan. Er hun veertjes op orde te thousiast gesjoelt brengen. Luid kwakend met overgave geschoten, er vertelden ze elkaar van is met kennis van de mate- die wonderlijke gebeurte- rie aan touwtjes getrokken, nis. Een van die eendjes kortom, het was druk op zag er wit van. De Amsvordiaan Daar is ie dan weer die In Eendips Daar is ie dan weer J knalgele Amsvordiaan. de bazar van „Hegeraath". En 't zal er druk blijven morgen en overmorgen. Dat is gelukkig voor „He geraath want op die ma- B. O. onder dewandelaars propa- de Speer" en leidde hij derlaiidse taal wat Bij het sluisje in het Kleine Spui zwommen ar geloos wat eendjes rond. Af en toe wipte het ach terste deel van de diertjes omhoog en de rest ging kopje ondei. Zoals alleen de eendjes dit kunstje ver staan. Al dichter en dich ter kwamen de diertjes luid kwakend bij het sluis je Toen voelden ze plot seling de sterke stroming. Uit alle macht roeiden ze met hun pootjes tegen de strcom op. De extra krachtsinspanning mocht niet baten Floep, daar ging het eerste eendje floep het tweede en floep, floep al de andere kwa kers. het Maartnummer richt de nier komt er veel geld bin- voorzitter zich tot de wer- nen voor het instrumenten- ken^e leden. Hij doet dit fonds. Daar vaart ook naar aanleiding van het Amersfoort wel bij, want 26-jarig bestaan. Hij steekt op nieuwe instrumenten is de jongens van het eerste 't goed blazen. elftal een riem onder het hart. En tenslotte zegt hij Verzuim dus niet naar deze bazar te gaan, waar strijdt steeds met één doel ook een stand is met mooi voor ogen .Amsvorde groot maken'. o Zaterdag gaat Amsvorde diinken. feestvieren in d'Oranje- boom. „Viert feest maar viert ordelijk feest roept de feestcommissie de Ams- vordeleden toe. Zo is er van allerlei in dit Maart nummer te lezen en er moest zelfs voor dit num mer kopij blijven staan Wel een bewijs, dat er le ven in Amsvorde zit. textiel en waar u een ge zellig kopje koffie kunt Klop s even aan 't Stadsven- ster Tel. 4291: iedere morden van tien lot twaalf uur. V. Dito heren. 1. KZVA 2.3.2 en12. Flevo 2.5.5. Totaalklassement' 1. KZVA 1902.5 pnt en 2 Flevo. 2265 2 punten. Rest ons nog te vermelden, dat de wedstrijden werden bijgewoond door Deken G Smit. Kindertekenwedstrijd Plan Marshall Het Europese bureau van het Plan Marshall te Parijs heeft een teken- en kleurwedstrijd uitge schreven voor alle jongens en meis jes in de West Europese landen in de leeftijdsgroepen van 8 t.m. 11 en van 12 t.m. 15 jaar. In elk land werd een vóórwed strijd gehouden. Uit iedere provin cie van ons land zijn tien tekenin gen uit iedere leeftijdsgroep geko zen. Deze gaan naar Den Haag, v/aar de tekeningen worden geko zen welke ons land zullen verte genwoordigen in Parijs. De jury voor de provincie Utrecht, bestaande uit mej. R. Roelfsema en de heren Hans van Dokkum (voorzitter) drs B. Bre mer, Pieter d'Hont, G. T. Schut en C. A. Schilp. heeft de volgende jeugdige tekenaars onderscheiden. Hun tekeningen kwamen voor door zending naar Den Haag in aanmer king. In de leeftijdsgroep van 8 t.m. 11 jaar: Gerard Spaan (Soesterberg), Jan Douwen (Loenen a.d. Vecht), Ida Akkerman (Zuilen), Rody Rijnders (Baarn) Daphne Muyser (Baarn), Jassy Emor (Baarn), To- ke Hoppenbrouwers (Soestdijk), Peter Koch (Jutfaas), Pierre van Velsen (Zeist) en Gert Dalenvord (Baarn). In de leeftijdsgroep van 11 t.m. 15 jaar: Hans Berghauser Pont (Soestduinen), Jan Otte (Baarn), Martien Sprenger van Eyk (Baarn) Joost van Dam (Amersfoort), Ed ward Peter Stutterheim (Baarn,), W. Keizer (Amersfoort), Rob van Basten (Doorn), Ria Benschop (Veenendaal), Rienke Wentink (Baarn) en H. Mauer (Utrecht). Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat de Commissaris der Koningin de heer M. A. Reinalda, in een speciaal daartoe te beleggen bijeenkomst aan de jeugdige win naars diploma's zal uitreiken. (Van onze corresp. te Parijs) PARIJS. Vandaag begint de zo lang gevreesde staking van de Metro en de bus. De organisaties van de transportarbeiders hadden Queuille een soort ultimatum ge steld. dat deze heeft afgewezen. Hij is niet bereid voor Maandag met tegenvoorstellen te komen. Dus hebben de organisaties besloten een staking van ongelimiteerde duur te beginnen. Men weet wat dit in een wereldstad als Parijs betekent. De vorige keer was het vervoer in Parijs volkomen ont wricht door de vele particuliere auto's die op straat verschenen waren en overal onontwarbare op stoppingen veroorzaakt hadden. Ter wijl ik dit telefoneer is 't in mijn anders zo stille straat een getoe ter van belang. Studenten van Sorbonne in sit-down-staking PARIJS Gisteren is een alge mene staking gehouden van de stu denten die protesteerden tegen de verlaging van het budget voor de sociale studentenzorg. Alle college lokalen waren leeg op een na, waar een professor voor vier leerlingen onderwijs gaf inhet recht tot staken. Enige duizenden studenten verzemelden zich op het plein voor de Sorbonne en gingen daar zitten. Later op de dag kwamen nog enige botsingen met de politie voor. Niet ernstig, maar overbodig, en dat geldt voor beide zijden. Merendeel der Surinaamse kiezers stemde niet PARAMARIBO. Volgens de voorlopige stembusuitslag van de algemene verkiezingen, die Don derdag in Suriname werden gehou den, krijgt de Nationale Partij Su riname 12 zetels, de Verenigde Hindustaanse Partij 6 en de Kaum Tani Persatuan Indonesia 2 zetels in de Staten. Welke partij de res terende zetel toevalt is nog niet be kend. Van de 35.000 kiezers van Paramaribo hebben slechts 9.800 hun stem uitgebracht. Olifanten door de lucht DEN HAAG De vracht-Skv- master PH-TEZ der KLM is uit Bangkok onderweg naar Amster dam met aan boord een groot aan tal dieren, waaronder vier olifan ten. één panter en een schildpad van 300 kg. De olifanten en de pan ter gaan na aankomst op Schiphol door naar New York. De bestem ming van de schildpad is niet be kend De Skymaster wordt van avond om ongeveer acht uur op Schiphol verwacht.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2