Gestelde doelen bereikt: Putten en Nijkerk veroverd KEUKENHOF vernieuwd, verfraaid, vergroot Gratie voor Belgische collaborateurs "Bil „Kwestie Nieuw-Guinea is in de ijskast gezet" Elongaarse handelsattaché vraagt Den Haag om asyl Fouten zijn overwonnen door de I r goede geest van 1949II r 'BaA0ëUe«44» citizen jj Van wie niet heeftzal nog genomen worden Vrijdag 16 Maart 1951 3 OEFENING „CRESCENDO" GESLAAGD (Van een onzer verslaggevers» PUTTEN. In tegenwoordigheid van Prins Bernhard heeft Blauw Don derdag bü de militaire oefening „Crescendo" belangrijke successen geboekt. De drie bataljons, waarover deze party beschikt, hebben 's morgens van verschillende zijden een geslaagde aanval op Putten gedaan en tegen de avond is het zelfs gelukt Nykerk te nemen. Het bezit van dit stadje is wel niet ongestoord gebleven, omdat lïnod herhaaldelijk tegenacties ondernam, maar toen Crescendo" vannacht om twaalf uur ten einde was, kon Blauw met recht zeggen, dat de gestelde doelen waren bereikt. Hetgeen trouwens van het begin af aan de bedoeling van de leiding der oefening is geweest. In grote trekken is de aanval op Putten zo verlopen: het bataljon dat op de hei ten Zuiden van Er- melo werd opgehouden, is gistcr- morgen door de weerstand heen gebroken. Twee andere bataljons namen de Kriemelberg ten Noord oosten van Putten en rukten van daar door het bos op. Het verken ningseskadron had zich van de mijnenvelden los weten te maken was reeds om negen uur aan de rand van Putten. Wij arriveerden kort hierna en hoorden van de commandant, dat eén van zijn peletons reeds een deel van het dorp had bezet, maar dat men nog veel last had van sni pers oftewel scherpschutters. On danks de aanwezigheid hiervan zijn wij verder het dorp ingegaan. Rood bleek inderdaad de belangrijke kruising van de wegen naar Zwolle Amersfoort en Barneveld nog vast in handen te hebben. Wij zagen daar een aantal carriers met pant- erafweergeschut heel snel en be kwaam in actie komen, maar het was duidelijk, dat Rood dit punt niet zou kunnen houden. Commandotroepen van Rood. met vlotte groene baretten op, dekten de aftocht Om half elf vond het treffen rlakbij dit kruispunt plaats, waarbij onder een hevig vuurge vecht de voorhoede van Blauw langzaam naderde, terwijl de groene baretten van Rood even langzaam weken, om zich tenslotte met jeeps ZOEKLICHT OP joego-Slavië N de laatste Russische nota aa.i Groot-Brittannië noemde he*. Kremlin in antwoord op Britse beschuldigingen aan het adres van de Kominform de tegenwoordige Joegoslavische regeerders „de ge zworen vijanden van de volken der \olksdemocraties" Deze zware aan val op Tito had. in verband ge bracht met nieuwe manoeuvres der Kominform-strijdkrachtcn langs de grenzen van Zuid-Slavië en de oortdurende provocaties van de jers der satellietstaten, een gevaar- Iljke klank. Het was daarom ook niet verwonderlijk, dat Tito zich eroepen voelde, in hot openbaar uiting te geven aan zijn vrees voor •n overval op zijn land van de ijde van de Sow jets. Hij heeft dit, >als bekend, gedaan door de publi catie van een „Witboek", waarin Rusland openlijk beschuldigd wordt lan het uitoefenen van militaire ruk op Joego-Slavië. De ïmportan- van deze stap kan moeilijk over- rchat worden. Inderdaad is de vraag. de Sowjet-Unie zich zal blijven :eperken tot het handhaven van de tanning op de Balkan, in de hoop to zo ten val te kunnen brengen, in wel zal overgaan tot geweld dadig optreden, een der grimmigste blemen van het ogenblik. Een [ewapende overval op Joego-Slavie :oor de troepen der satelliet-staten tu de wereld voor 'n situatie stellen, mderd maal gevaarlijker dan die Korea. Op een vraag, of deze anval in het komende voorjaar erwacht werd, heeft de Joegosla- che plaatsvervangende minister an Buitenlandse Zaken. Ivo Vejvo- geantwoord. dat zijn regering :ich niet aan voorspellingen kan agen, maar dat de feiten, opge- md in het ..Witboek", aantonen, at „het Joegoslavische volk op alic nogelijkheden voorbereid moet jn". Deze waarschuwing geldt :et slechts voor de Joego-Slaven. De gehele vrye wereld moet het udelijk zijn. dat de communisti sche bedreiging bestaat en dat echts paraatheid er haar voor kan ehoeden. dat de bedreiging werke- kheid wordt. en andere voertuigen uit de voeten te maken in de richting Nijkerk. Ook langs een binnenweg aan de IJsselmeer-kant van de straatweg zagen wij toen infanterie van Blauw Putten binnentrekken, veel al in de looppas. Zij waren allen goed gecamoufleerd; één groep ont dekten wij. waarvan elke soldaat zich voor dit doel een krijgshaftige knevel op de bovenlip had gete kend. Om kwart voor elf was Putten definitief in het bezit van Blauw. Wij konden toen aan de comman dant van deze partij, luitenant-ko lonel A. den Boer, vragen of hij tevreden was over het verloop van de aanval. Dat was hij- De aanval was misschien zelfs iets te snel ge gaan, waardoor de aansluiting met een ander bataljon te wensen over liet. 's Middags hebben twee bataljons Putten bezet gehouden en zich daar ingericht. Het derde bataljon is met het verkenningseskadron in de richting Nijkerk opgetrokken en na het leveren van vertragende ge vechten, zoals de technische uit drukking luidt, heeft Rood ook dit stadje tenslotte moeten afstaan. „Troepen met een zo goede geest als die van deze lichting 1949-11 kunnen fouten maken." zei de com mandant strijdkrachten te velde generaal-majoor A T. C Opsomer in een nabeschouwing. ..maar dan worden deze fouten overwonnen Er zijn vele fouten gemaakt. Daar tegenover staan vele zéér goede dingen. „Crescendo" is een ge slaagde oefening geweest In de loop van vandaag hebben zich twee voorvallen afgespeeld, waarbij soldaten werden gewond. Er is zo goed als zeker van Rood s kant een scherpe patroon afge vuurd. waardoor een soldaat van de tegenpartij licht werd gewond De hoofdhulpleider van de oefe ning generaal-majoor C. D. Toet, stelt met de marechaussee een streng onderzoek in. Een andere soldaat werd tijdens een gevcchtsactie in de rug ge wond. Zijn toestand liet zich ern stig aanzien. maar gisteravond bleek het levensgevaar te zijn ge weken. Shock Soldaat C. L. de Haan uit Amsterdam was bij de verove ring van Putten een van de eerste „gewonden". Hij bevond zich aan de spits van Blauw's voorhoede en hij bewoog zich iets te overmoedig over de straatweg uit de richting Er- melo. Met het gevolg, dat hij een label op de borst bevestigd kreeg, waarop vermeld stond dat hij een bajonetsteek in de buik. een gebroken pols en een shock had opgelopen. Een collega van hem, die aan de andere kant van de weg de vijand bestookte, had deze iabel niet zo gauw in de gaten. „Kom nou, jongen!" riep hij, toen het bevel kwam om weer wat ver der naar voren te gaan „Ik kén niet, ik ben d'r uit!" riep soldaat De Haan in goed Am sterdams en met duidelijke te leurstelling terug. Maar on danks zijn kwetsuren bleef hij het oorlogsspel doorspelen: hij wierp handenvol patronen, voor hem nu toch nutteloos, naar zijn kameraad aan de overkant. Bij zijn shock moet het wel een hele schok voor hem zijn geweest, dat een aantal jour-, nalisten onmiddellijk naar zijn welstand kwam informeren en dat de radiowagen hem nog geen vijf minuten later een kort interview afnam. Hij on derging dat alles in blakende welstand. Het enige wat aan hem knaagde was de spijt, dat. hij niet meer mee mocht naar voren, mee met de achtervol ging van de wijkende vijand. A.J GROOTSER DAN VORIG JAAR Enorm verkeersprobleem op bollen-Zondagen wordt vernuftig opgelost (Van een speciale verslaggever) LISSE. Jacoba van Beieren heeft vast niet geweten, dat liet ooit zo druk zou worden in haar jachtgebied „De Keukenhof". Het levend wild van haar uitverkoren jachtgezellen heeft Inmiddels plaats gemaakt voor even levende kweek. En het aantal jagers telde vorig jaar al 300.000 en aan de totale bollcnjacht in de zeven dorpen tussen Leiden en Haarlem namen er dat jaar nog heel wat meer deel. Een goeie bollen-Zondag le verde 40.000 jagcr^ op. Nu Keukenhof als gloedvolle combinatie van bomen-, natuur en bloemencultuur haar reputatie veroverd heeft, wor den de cyfers nog wel een ietsje groter. park van Keukenhof en die is bij voorbaat al zeker van de organisa tie. als het publiek zich maar aan de aanwijzingen houdt en fietsers niet te vaak afstappen (van angst of van genoegen). Heeft de politie dus alles al in het hoofd. Keuken hof heeft bijna alles nog in de (Advertentie LM.) Twee uitvoeringen, eén kwaliteit! Opening op Dinsdag 20 Maart De politie moet die duizenden jagers opvangen en in goede, vlotte banen langs de veelkleurige jacht- grond buit leiden. En dat is een enorme puzzle, de grootste van de bollen streek. Daar hebben de verkeers- bollebozen van de zeven dorpen zich opgeworpen Want het bleek in 1950 eenvoudiger om voor f 110 000 000 aan bollen te exporte ren. dan de fijnproevers, die de geur en de kleur ter plaatse w illen opnemen zonder stagnatie weer weg te werken. Alle moderne middelen der tech niek mobilofoon, luidsprekers, richtingborden, wisselborden, een richtingverkeer en nog meer zijn te hulp geroepen De centrale radio- post zetelt midden in het bloemen- Belgisch raadsheer geschorst BRUSSEL Henri Buch, raads heer in de Belgische Raad van Sta te, die onlangs wegens communisti sche activiteit by wijze van disci plinaire maatregel voorlopig in de uitoefening van zijn functie was ge schorst, hoorde Donderdag door het Hof van Cassatie een definitieve schorsing voor de tijd van zes maan den legen zich uitspreken. De pro cureur-generaal had de eis gesteld, de heer Buch van zijn functies ver vallen te verklaren Het hof over woog echter, dat de raadsheer had beloofd de cursussen, die hij voor communistische opleidingscentra gaf, stop te zetten en achtte daar om. gezien ook zijn verdienstelijk vaderlands gedrag tijdens de oor log. de hierboven genoemde sanctie voldoende. NEDERLAND—BELGIE Weer geen kaarten voor particulieren DEN HAAG Het bestuur van de KNVB heeft besloten ook voor de landenwedstrijd NederlandBel gië op 15 April, geen kaarten voor particulieren zijnde niet-bonds- leden. beschikbaar te stellen. Men schat het aantal aanvragen voor deze ontmoeting op ongeveer 250 000 en deze zijn uitsluitend afkomstig van de voetbalclubs. Er zijn in het Olympisch Stadion 64.235 plaatsen beschikbaar. Z.K H Prins Bernhard heeft op de derde dag van de oefening „Crescendo" een bezoek aan de troepen op de Veluwe gebracht. Generaal-majoor A. T. C. Op somer, de Commandant Strijd krachten te Velde (in het mid den) laat op de kaart aan de prins het verloop van de troe penbewegingen zien. Hr. Ms. „Ëvertsen" voert bombardementen uit DEN HAAG Tezamen met Amerikaanse torpedobootjagers heeft Hr Ms torpedobootjager „Ëvertsen" kort geleden voor Wonsan beschie tingen uitgevoerd. Vervolgens heeft het schip tezamen met de Ameri kaanse kruiser „Manchester" en een aantal jagers op 8 Maart j.l. Singjin gebombardeerd, waarna wederom naar Wonsan werd teruggestoomd ter uitvoering van een bombarde ment aldaar. I 'roegere ter dood veroordeelden op vrije voeten (Van onze correspondent te Brussel) BRUSSEL. Hoewel dc Belgische regering tot nu toe niet wil weten van een algemene amnestie voor collaborateurs, waar vooral de Vlaamse vleugel der katholieke party met hardnekkigheid op aandringt, past zy de laatste tyd vrfj systematisch clcm'2ntiemaatregelen toe ten gunste van voormalige „incivieken", die na de oorlog tot lange straffen waren ver oordeeld. Zo is zojuist dr Jan Timmermans, lid van het voormalige Vlaams Nationaal Verbond, die tydens de oorlog burgemeester van Ant werpen is geweest, uit dc gevangenis ontslagen, zogenaamd wegens ge zondheidsredenen. Hy was eerst bij verstek ter dood veroordeeld. Ook dc vroegere leider van een jeugdorganisatie van het Vlaams Nationaal Verbond, die vijftien jaar Eerlijk gefluisterd, het is nog wat kaaltjes op de crocusjes na. die overal reeds door het verse gras opgedoken en ontloken zyn De an dere bloemen wachten liever op dc openingsdag. 20 Maart. Het succes van vorig jaar heeft de initiatiefnemers van Keukenhof tot nieuwe stappen genood: het restaurant is eens zo groot gewor den .er is een nieuw theehuis, de aanleg is verfraaid (op de rustie- ke(!> firmabordjes na» en er is een groot stuk vlak land bij de hof ge trokken. Maar de klap op de vuur pijl is de enorme glazen hal kos ten tachtig mille die met kunst matige verwarming de tulpen net zo vroeg doet zijn als Pasen van dit jaar In die enorme kas staan overi gens al verschillende bollenperken in volle bloei. De bollen in de grond worden netjes op de gewenste temperatuur gehouden door de verwarming. Nog enkele dagen en dan beginnen ze weer: dc bollen-Zondagen. Het wachten is slechts op mooi weer en op de commissaris der Koningin mr. L A. Kesper, die de Keukenhof II plechtig zal openen op Dinsdagmiddag a s. en daarmee het jaarlijkse bollenjachtfestijn zal inzetten. Het feest zal culmineren in een corso van bloemenpraalwagens met figuren uit de dierenwereld. Met vlekvrij oronlte I II dop en clip In blauw, II ff maroon, grijs en zwart. prijs 6.50 J vulling I.25 1 in blauw, maroon, IJ grijs, zwart of 1 gevlamd. prijs 2.'° M vulling l.u p (Advertentie LM.) SPROETEN-*m komen vroeg in't voorjaar Koop tijdig SPRUTOL gevangenisstraf had opgelopen, nu in vrijheid gesteld. De vorige week is hetzelfde gebeurd met De Becker, die tijdens de oorlog hoofd redacteur was van het toen ten behoeve der nieuwe orde" in be slag genomen dagblad „Le Soir". Binnenkort zullen ook de vroegere secretaris-generaal van Binnenland se Zaken. Romsec. en de voormalige hoofdredacteur van het pro-Duitse „Nouveau Journal", Robert Poulet. vrijkomen. Poulet. die eerst ter dood en later tot levenslange dwang arbeid was veroordeeld, deed des tijds van zich spreken in verband met de koningskwestie. Zijn echt genote beschuldigde toen in het openbaar de ex-secretaris van ko ning Leopold, graaf Capelle, steeds de actie van haar man te hebben gedekt. Verscheidene vooraanstaan de personen uit het linkse kamp hebben nadien gratie voor Poulet gevraagd DEN HAAG. Bij Koninklijk Besluit is prof. mr J. Drion. hoog leraar te Leiden benoemd tot lid der staatcommissie inzake herzie ning der Nederlandse burgerlijke wetgeving. Dr SCHOUTEN VERKLAART: Anti-Revolutionairen vinden verklaring over Antwerpen-Rijnkanaal overbodig ROTTERDAM. Dr. J. Schouten, lid van de Tweede Kamer, heeft gis teravond tydens een door de A.R.-kiesvereniging Rotterdam in Odcon ge organiseerde byeenkomst verklaard, dat ten aanzien van de kwestie Nieuw- Guinea in het nieuwe kabinets-programma de „Ijskast-theorie" wordt ge huldigd. Dit zou betekenen, dat het nieuwe kabinet de zaak Nieuw-Guinea zou laten rusten en niets anders zou doen dan de verdere ontwikkeling op dc voet volgen. Van A.R.-zfjdc. aldus de heer Schouten, was hiertegen geen bezwaar. Het zou immers betekenen, dat de zaak zou blijven gehandhaafd zoals die altyd is geweest, in feit: Nederlandse souvereiniteit over Nieuw- Guinea. Wanneer echter, aldus dr. Schou ten, de ontwikkeling in Nieuw-Gui- nea in de toekomst het noodzakelijk zou maken, dat het kabinet zich op nieuw over deze affaire zou moe- Advertentie LM.) 'n kwaliteitsproduct 1 F WIJ maar truitjes en warme „dingen" willen geven voor de heen en weer-gejaagde Koreaantjes; lieve help', hoe zit het met transportkosten? Stil nu maar en kijk de lege kasten na, of gij iets 'mdt! Of wij maar kleren willen bijeen brengen voor de ontheemden in >'ntse kampen? Doen! Of wij de woonoorden der gerepatrieerden 'n tikje willen helpen homely" te maken? Natuurlijk! Of wij de Ambonezen met alles willen helpen Nederlanders in Ne- Ierland te kunnen zijn? Zonder mankeren! Of wij een Noord-Grieks dorp willen adopteren, om het van hamers, gen, bijlen, keuken- en naaigerei te voorzien?, want men heeft daar «ets meer? Zeker Want wij hebben appelpitten ingezameld voor de berooide Betuwe ■urmen voor Walcheren, bloemzaden voor de Zeeuwse eilanden, 'hoolboeken voor de van alles berooide Indonesische scholen, bedden °or Arnhem, glas voor Den Bosch, Kerstgaven voor D.P.'s te Muen- hen en te Wenen, ladingen boeken en tijdschriften voor „onze jongens rrzeeenz., enz., enz. Want er is hier altoos nog wel iets voor en aleer wij leeggegeven en niets meer hebben. En zelfs dan is er nog ons geweten, dat weet wat het diepe woord -tekent van: „Ik ben hongerig geweest, en gij hebt mij te eten ge- i", een troostwoord in weerwil van alle eigen zorgen. Het nylonkanaal 'jEDERT 1923 hebben Provinciale Staten van Drente niet meer floten vergaderd. Thans, na 28 is zulks weer geschied, om ^keuring te hechten aan het ver- -en van een voorschot van 8 ton 5 de gemeente Emmen voor de bijkomende kosten voor de aanleg van een kanaal van 2.7 km lengte van Emmen naar Oranjedorp. Het kanaal wordt door de DUW gegra ven: Emmen kan nu de nylonfa- briek van de Enkalon behouden, die, als er geen kanaal zou zijn geko men, naar Nijmegen zou zijn ge gaan. Duurder diamant ER is zon grote vraag naar, en zo'n kleine productie van ruwe diamant, dat de pondensterling-prys ervan gelijk gemaakt wordt met (dwz. verhoogd wordt tot) de dol- larprijs. Het devaluatieverschil van 25 a 44% wordt nu weggewerkt. Momenteel werken in de diamant industrie te Amsterdam 1372 man nen. van wie 295 constant werk loos zijn: 80 dezer werklozen zijn reeds 65 jaar. Hobbema in Ottaua ]\/T EINDERT Hobbema's Water- molen (hij was sterk in water molens) die wij uit dank voor de Canadese bevrijdingshulp '44'45 aan de Canadese regering hebben aangeboden is onthuld in de Hallof Fame van het Canadese parlement, ten overstaan van allerlei autoritei ten. door generaal Crerar. „Moge Hobbema's meesterstuk hier nog eeuwen hangen", zei ambassadeur Lovink. Baarnse troost ~D INNEN- en buitenland zijn zeer ■*-' geïnteresseerd in het Baarnse koffievervangingsproduct van de heer Wolfs, zelfs mogelijkheden om direct 500.000 pakjes te vervaardi gen, maar de uitvinder hoopt altijd nog op een eigen fabriek te Baarn en productie in eigen hand Om te watertanden WIJ WAGEN er een tweede be richtje aan. dat van 18 Maart tot 3 Juni het Rijksmuseum een Franse tentoonstelling biedt, want lees alleen nu maar een bloemle zinkje der namen: Poussin. Claude Lorrain. Watteau. Fragonard. David. Ingres, Cour bet.Corot. Manet, Monet. Sisley, Pissarra, Gauguin, Renoir, Cézanne. SeuratIs het niet, om te watertanden? Dierbare poederdoos tl MIGRANTE nr. 1000 die door de lucht naar Australië gaat heeft bij haar vertrek van Schiphol een Vrouwen en vasten HET wereldrecord vasten voor normale vrouwen (wij bedoe len dus niet: gestigmatiseerden ge- mooie poederdoos van de KLM ge- jyk Thcrese Neumann e.d.) is door kregen. Het was mevrouw L. Jan- een Frangaise gebracht op meer dan sen van Gelder, wier man in Svd- 56 dagen en 2 uur; het vorig record ney werkt en een huis heeft gevon- was vaneen vrouw uit India. Sedert den. De Soerabaya brengt 71 emi- 17 Jan, heeft zij 40 flessen mine- granten Zuid-Zuidoost. raalwater gedronken en 14 pakjes sigaretten gerookt. Lille heeft dit variété-nummer mogen beleven. Lys Chelys heet de matige dame. Ter navolging: ZONDER Churchills toestemming drukte de uitgever van een zelfs Zwitserse bladen Zwitsers weekblad op zijn nieuw- schryven. Laat er nu een aardig jaarsnummervoorpagina een weer- briefje bij hem komen, ergens, uit gave van eCn stuk dat Churchill Zwitserland van een Bernard onlangs geschilderd had. De zaak is Kunne, die meende de enige te zijn geregeld: een groepje doodarme En- die aldus heet. die bij de Zwit- geiSe kinderen mag op kosten van serse PTT is maar die geen tram- de uitgever in Zwitserland op Naamgenoten T N WEERT woont een man die de enige van zijn naam (Bernard Kuhne» is. de enige bij de PTT en de enige die een trammuseum heeft, waarover museum heeft krachten komen. Athene dichter bij U) ONDERDAGAVOND 15 Maart 1951: Athene verkeert in span- Ver wonder de ijsberen KARL HAGENBECK de eens zo bekende Hamburgse dierenman ning, of voor het eerst na elf jaar js leraar-dompteur te Valkenburg de Simplonexpress weer zou arrive ren uit West-Europa. Er zouden 3 Ameukanen komen. Als deze Ame rikanen komen, dacht men. is het een goed voorteken, want dan vol gen de toeristen vanzelf. (Uit Bel grado wordt gemeld, dat de Sim plonexpress inderdaad met 3 Ame rikanen in het Atheense gedeelte onderweg was). Geen pas voor Hitier Dertigduizend west-Duitsers zullen nimmer een pas mogen aanvragen aldus een geallieerde in Klant's Dierenpark; hij zal nu 7 beren „demonstreren" bij de „Afri kaanse oerwoud"-feesten in de Ven- lo'se Veilinghallen. De ijsberen (5 van de 7) zullen wel vreemd op zien van dat Limburgse Oeganda. Vrouwen en haar DE (communistische) overheid van Kanton heeft de vrouwen beneden 60 jaar te Kanton gelast het haar kort te knippen „omdat de verzorging van lang haar te veel tyd vergt en tijdverlies tegenwoor- dig oneconomisch is". Wie haar haar zwarte lijst, welker aanvoerder met afknipt, moet 7 pond (dure, Adolf Hitler is. Administratieve moeilijk te verkrygen) rijst beta- voorzichtigheid is toch maar alles. len. ten beraden en derhalve de „IJs-, kast-theorie" zou moeten verlaten zouden de eventuele A R.-ministers, die deel uitmaakten van het kabi net, de vrijheid behouden uit het ka binet te treden. Over de kwestie Antwerpen-Rijn kanaal liet dr Schouten zich uit in termen, die cr op duiden, dat tij dens de pogingen om een nieuw kabinet te formeren het plan ter tafel zou zijn gebracht om de Ne derlandse regering een verklaring tc laten afleggen, die een gunstige indruk in België zou maken. Ook t.a.v. deze kwestie hield dr Schou ten vrijheid van handelen van eventuele A.R.-ministers voor. Spreker zcide van mening te zijn, dat cr geen enkele noodzaak was voor de regering om inzake de kwestie AntwerpenRijnkanaal een verklaring af te leggen. De tot standkoming van dit kanaal mag, aldus de heer Schouten, geen con ditie zijn voor de verwezenlijking van de economische unie tussen ie Benelux-landcn Overigens was hij ,van mening, dat het rapport, dat de desbetreffende commissie over deze kwestie samenstelt, zo snel mogelijk publiek moet worden ge maakt. opdat het voor en tegen van het plan kan werden bekeken. precisie- I TV fabrikaten met wereldservice VERKRIJGBAAR IN 72 LANDEN West-Duitsland zal plan-Schuman paraferen BONN Prof. Hallstein. juist be noemd tot West-Duits staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, zal tij dens het komende weekend te Pa rijs de overeenkomst betreffende het plan-Schuman paraferen, tenzij de Britse regering bezwaren maakt tegen een Duits-Frans-Amerikaans ontwerp voor de toekomstige struc tuur van de Industrie in het Ruhr- gebied. Hallstein is Donderdag naar Parijs vertrokken en ls door de bondskanselier gemachtigd het stuk te paraferen. Protest van Duitse tuinbouw tegen Ned. import BONN De centrale bond van de Duitse tuinbouw heeft in eea publicatie opnieuw geprotesteerd te gen tc hoog geachte invoeren van groenten uit Nederland. Naar de mening van de bond bedraagt de behoefte aan Nederlandse groente niet de helft van het. in het in Ja nuari gesloten handelsverdrag vast gelegde contingent van twaalf mil- ïioen dollar. Dc behoefte aan Ne derlands fruit wordt door de bond geschat op 2.5 millioen dollar, ter wijl in het handelsverdrag een im port van acht millioen is overeen gekomen. Italiaanse defensie 253 milliard lire in twee jaar LONDEN. De plaatsvervan gende ambassadeur van Italië te Londen heeft verklaard, dat zijn land de komende twee jaar 250 mil liard lire voor de defensie zal uit geven. Dit is ongeveer 50 procent meer dan in de voorafgaande twee jaar. De Amerikaanse militaire hulp aan Italië is in het bedrag niet be grepen. Geen onderscheidings tekenen op militaire petten DEN HAAG Naar wij van offi ciële zijde vernemen is binnenkort een legerorder te verwachten, waar bij het invoeren van de nieuwe on derscheidingstekenen op militaire petten tot nader order wordt opge schort. Tl allersteingroep oogst succes in Florence DEN HAAG De Haagse Waller- stein-operagroep. onder leiding van Maria Wallerstein. heeft na zyn op treden in Zwitserland, in een uit verkochte zaal van het „Teatro Com munale" in Florence met veel suc ces de kameropera „lTmpresario in Angustie" van Cimarosa in een be werking van prof dr. Lothar Wal lerstein. opgevoerd. Budapest ongezond oord voor teruggeroepen diplomaten (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Lasló Heller, handelsattaché van de Hongaarse legatie In Den Haag, heeft vandaag een bespreking gehad op Buitenlandse Zaken In verband met een verzoek, hem asyl te verlenen, dat hij enkele weken ge leden aan dc minister van Buitenlandse Zaken heeft gevraagd. Heller Is in een korte spanne tUds dc zesde Hongaar, die er de voorkeur aan geeft in Den Haag uit het Hongaarse diplomatieke bootje te stappen, op het ogenblik dat hy naar Budapest werd ontboden. De enkele argelozen van de staf van het gezantschap, die zich op gelijksoortige reis-ordcrs naar Buda pest hebben begeven, zijn daar na verloop van tijd alle in verzekerde be waring gesteld. Heller, hoewel hij lid van de Hongaarse communistische partij was, en door leden van het gezant schap, die reeds eerder in Neder land asyl hadden gezocht, als een der communistische raddraaiers op de legatie werd beschouwd, is blijk baar toch niet zo vast in de leer geweest, dat hij een terugkeer naar Hongarije zonder zorg aandurfde. Op 17 Februari, toen hij; nagestaard door de nog wasechte leden van de legatie, met dc trein naar Budapest vertrok, had hij zijn plan om zich aan het Hongaarse regiem te ont trekken. reeds kant en klaar. Een half uur, nadat hij in Den Haag nog hartelijk de handen van dc weg brengers had geschud, stond hij met al zijn bagage naast zich op het per ron in Rotterdam de trein na te kij ken die hem terug had zullen voeren naar het vaderland achter het IJzeren Gordijn. Korte tijd later vroeg hij bij de Nederlandse rege ring asyl. Na bestudering van het geval schijnt Buitenlandse Zaken hem thans te hebben medegedeeld, dat tot de verlening van dit asyl wel neiging bestaat. Vierling onder de dieren HOORN Een schaap van de veehouder P. Gootjes te Wognum heeft het leven geschonken aan niet minder dan vier lammeren. Dit is een gebeurtenis, die wel heel z«14«n voorkomt.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3