Man..., wees toch blij met de Grote Schoonmaak Ivotrrivostl VOORAL VOOR DE VROUW Vrouw aan de man gelijk en buiten het in gezin Wat zij vervangtopvangt en sublimeert Het sterke hart, dat Uw costuum jong houdt! DE COMMISSARIS VERTELT DOOR Haar n liedje IDEALISME EN PRACTIJK Stelling waaraan verplichting kan vastzitten Vijf borrels dreigen zwager uitgeleende auto te kosten -| door h. voordewind Vrijdag 16 Maari 1951 5 ZIJ is alweer in aantocht, de Grote Schoonmaak. Kunt U haar al zien door de regenwolken, de nachtvorsten, de neerslagen en de eerste natte zonnestralen heen? Kunt U haar al ruiken naast de verschraalde overwinteringsluchtjes van huis en leden? En kunt U haar al voelen in het vibreren van de stofzuiger, het zwengelen van de stofdoek en in het tintelen van brein en vingertoppen? Voor de Grote Schoonmaak wijkt alles, en al haar mede- zusteren vallen bij haar in het niet. Dat zijn er trouwens nogal wat, als je dat zo eens bekijkt. Het is een hele staf, een soort van-Militair Gezag dat telkenmale een jaar waarneemt cn voorbereidt, een groot net waarin het huishouden vast om sponnen ligt. Daar zijn ze dan. in volgorde van 'angrijkheid. Eerst komt dus de Grote Schoonmaak. Dan komt er. fi guurlijk gesproken, een hele tijd niets, en dan komt de Herfst-Schoon- maak. Een aanmerkenswaard aspect van beide is. dat de eerste plaats indt vlak vóór het wegzetten van de kachels, en de tweede vlak vóór het weer plaatsen daarvan, maar dat doet hier verder niet ter zake. Volgt de Kamerdag, en iets lager en frequenter de Grote Beurt Dan het Kamer-Doen, cn daarna, duizend maal per jaar. hel Bijtippen. Om over' niet-rifticieel erkende bezighe den, zoals het stof-vei plaatsen-met- de-plumeau. het wegblazen, en hel onder-karpet-schuiven béide laat- voornamelijk mannelijke zuive ringsbezigheden maar niet te eken. Het zijn er heel wat. vindt niet? Maar we hebben het nu over de Grote Schoonmaak. Daar is tech nisch al heel wat over gezegd, ter wijl men er nog lang niet over uit gepraat is. En op dit punt wil ik er dan ook zeker het mijne niet aan ocvoegen. Ik wilde alleen het prin cipe nog even onder ogen zien. Niet het technische principe, maar hi t sociale, het huiselijke, het echte lijke. het vredige aspect. Ik wil al leen maar even tegen al die moppe rende mannen zeggen, dat ze toch zo blij moeten zijn met alle schoon maken en met de Grote Schoonmaak in het bijzonder. dat ze, wanneer ze, thuisko mend, hun pijp en tijdschrift niet nnen vinden, en. op de tocht zit- d. op het verlate, vereenvoudigde •n wachtend, hun verhitte vrouw beschouwen, en haar hak-takkerige v nënische conversatie beluisteren, is dankbaar moeten bedenken zo'n schoonmaak voor staat. Wat zij verbergt, vervangt, opvangt I sublimeert. Het huishouden, en vooral het II is toch immers voor de gemid- 'de vrouw een verlengstuk van uir eigen persoonlijkheid. Die pro jecteert zij erin, die leeft ze erin uit. die naast ons ziek geweest. 7 ÜSTER POOT. woont, is erg l<: moest in een auto van het Ro de Kruis naar haar eigen hospi taal, een detail dat vooral op entje enorme indruk maakte. jYu is ze vieer best en komt op 'n rgen vertellen hoe het allemaal o.naan ts. 't Is een lieverd, met olijk kindergezicht. Ze neemt ke zusje in haar jerme armen roept leutig. „Jij hoort bij mij op schoot." Zo zitten ze daar in de cjrote koe i en inpjaats van hospitaal- verhalen komen er liedjes, 't Di/ ke zusje, als betoverdeen idje op het blauwe hangertje zusters hals, kijkt de woorden it de zingende mond. „O poesje uw. kom eens gauw," is wel erirouwd, maar er zijn liedjes bij je nooit meer ergens hoort. Liedjes met een straf erin en een c. ZoalsJokkebrokjokke- brok, tikt de kloken Annelies- stoute meid, die niet binnen iag en schreit. De deur is dicht, koppig wicht." Eigenlijk gemeen." vindt zoon- zomaar een klein kind buiten htcn „Ach, 't is maar een liedje, 'h". lacht zuster Poot en war gaat ze weer: „Mek xhaapje Dikke zusje wiegt zachtjes mee "•et de maat. Vele uren later, 't is nacht en heb al geslapen, kriebelt er iets 1 m'n haar. Ik pak het verschrikt n 't is een handje. Ik doe het cht aan cn daar staadikke züs- beteuterd en wit van de slaap. Kindje in cle tuin." fluistert ze '"gelijk, „kindje in dc tuin en de -"r kan niet open. Nou moet ze uilen." Ze heeft een bleek en ffrak mondje, heel anders dan '•■erdag. Meteen start een bende katten woest lentc-gekrijs. tk heb haar maar in bed geno- X 't Is nog maar zo'n kleintje. BIBEB Zoals ze zich wast, veegt zc haar vloeren, en zoals ze haar neus poeiert, tipt ze de tafel even bij. Als ze onrustig is, gaat ze meubels in de was zetten, en voelt ze zich overvol dan sorteert ze kasten en herwint daarbij haar geestelijk evenwicht. Ze zou in al deze gevallen ook naar dc bioscoop kunnen gaan. of Franse parfum kopen, of taartjes eten of zich een róbe aanschaffen. En dat doet ze ook wel eens. zegt U terecht, maat voelt U nu hoeveel vaker zc dat zou kunnen doen als dat huis er niet was? En begrijpt U nu waarvoor die gehate Schoonmaak staat? Die is niet maar van de orde van bioscopen en taartjes. Die is van de orde van een lange lentereis naar Zuidelijke meren Die is van de orde van een hele nieuwe huwelijksuitzet, van een Hobby met een hoofdletter. Die is zelfs van de orde van een Nieuwe Man. een nieuwe, charmante opwin dende Man. Minstens èèn. Begrijpt U nu wat uw vrouw alle maal „verzet", in die Schoonmaak? Denk er maar eens aan, en wees blij. MARJOLEIN DE VOS Waaraan besteden we te veel tijd? O M Yy d» een wetenschappelijk on derzoek naar de tijdsbeste ding van de huisvrouw te doen heeft de Ned. Ver. van Huisvrou wen zich tot het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Neder landse Volk te Amsterdam gewend. Dit Instituut heeft een vragenfor mulier en een tijdstabel samenge steld. Daar is een uitvoerige toe lichting bijgedaan, zodat het in vullen van de papieren geen moei- lijkheden zal opleveren. De huisvrouwenvereniging heeft nu aan tweehonderd leden, ver- j deeld over het hele land. die for mulieren bijwijze van proef toege stuurd. De bedoeling is, dat deze leden niet alleen de formulieren invullen, maar ook op- en aan merkingen maken over de vorm van de enquete zelf. Daarmee zal dan met de definitieve samenstel ling en verzending aan 10.000 huis vrouwen m het hele land en uit alle kringen der bevolking reke ning worden gehouden. „Het komt allemaal neer op de vraag", zegt de toelichting, „waar aan besteden we teveel tijd, waar kunnen we wat op beknibbelen „Allemaal extra werk. zullen velen van U zeggen", aldus de toe lichting. „Daar heeft U gelijk aan. maar ook voor hen. die het juist erg druk hebben, valt dit nog wel mee. In de eerste plaats gaat U op de verloren minuten letten. Hoeveel zoudt U er op die manier wel op kunnen vangen en goed gebruiken? Advertentie (1 Af.) (tot inschakeling in het arbeidsproces) (Van een medewerkster) Simone de Beauvoir heeft in haar boek „Le Deuxième Sexe" gezegd „zo de vrouw al geen slavin van de man is, dan toch zeker zijn vazal". Het zou belangwekkend zijn eens een enquête te houden onder de Hollandse vrouwen en hun mening te ver nemen over dit onderwerp. Voelt U zich gelijkwaardig aan de man? Zoudt U het anders willen? Al hebt U geen directe me ning of wensen ten opzichte van de manvrouw Verhouding, voelt U zich tevreden met Uw huidige staat? Er heerst in het algemeen, zover zonder enquête te constateren valt. onder hen een grote ontevredenheid van hoog tot laag over haar positie van vrouw in deze maatschappij. Een ontevredenheid die zeker niet opge vangen wordt in het mannelijk ge structureerde recht om op te mogen treden als gelijkwaardige verkic- zingspartner of meer dergelijke gun sten. Vaag, half bewust cn zonder duidelijke" vormgeving is in de mees te gevallen het verweer. De vrouw voelt zich als mens in haar vrouw zijn geïsoleerd. Niettegenstaande alle rechten die de emancipatie voor haar veroverde ziet zij zich een beperkt terrein door de man toegewezen. Maar belangrijker is, dat rijk of arm. ontwikkeld of ongeletterd, be wust of onbewust, zij zich uit dit isolement wil bevrijden. Zoals iedere niet-opgevangen mas sapotentie kan ook die van de vrouw gevaarlijk worden en misbruikt tot andere doeleinden, zodra de vrouw door leuzen tot massa wordt geklon ken. Wij hebben bij ondervinding, dat een valse vogelaar met zoet ge fluit, zo hij eèn wijsje blaast dat aqn deze ongevormde ontevreden heid tegemoet komt, kans heeft vele onschuldige naïeve vogeltjes in zijn netten te vangen. Dat dit voor kan komen bewijzen de maatregelen, die men thans ten opzichte van de vrou wen in Oost-Duitsland gaat invoeren. Het groot gebrek aan arbeids kracht maakt, dat men ook de huis vrouw ten behoeve van de industrie wil inschakelen. „Door haar als vaste taak op te leggen, dat zij in het ge zin hoort, heeft de vrouw steeds verhinderd, zich tot een gelijkwaar dige arbeidskracht te ontwikkelen." zegt Otto Grotewohl. de president. Daarom heeft de Oost-Duitse rege ring besloten haar in alle opzichten zowel in als buiten het gezin, met de man gelijk te stellen Hieruit vloeien echter de plichten voort Mch in te laten schakelen in het arbeids proces, waar en wanneer dit nodig is. Het eerste zou idealistisch gezien een enorme sprong vooruit beteke nen, het laatste, en voor de praktijk het waarschijnlijkste, betekent een uitbuiting van de vrouw en een ge weldige inbreuk op het gezinsleven Wanneer men deze vraagstukken des. Even ontstellend is het echter, wanneer men bemerkt, dat in een anti-communistisch land als Neder land de werkelijke „eigen" belangen van het individu niet in het minst geacht of gediend worden. Een totaal verwaarloosde fabrioks- jeugd, een zeer onvoldoende stelsel van kindercrèches, een negatieve sti mulans ten aanzien van bureaux voor huwelijks- en gezinsmoeilijk heden enz., doen de gezinspolitiek wel in een vreemd daglicht treden. In Oost en West zien wij het vrou wenprobleem zich in dezelfde mate voordoen. Men maakt er gebruik van en past zijn leuze toe Aan bei de zijden ontbreken vrijheid, be wustzijn van de vrouw zelf en het ernstig streven naar een werkelijke oplossing. fabrieksarbeidsters een eigen gezin. Men heeft deze vrouwen nodig en dus geldt voor hen blijkbaar de leu ze „terug naar het gezin" niet. Dez.e ontwikkeling en de geforceerde com. munistische vrouwenpolitiek lopen voor een groot deel parallel. Vooi beiden is het grote struikelblok de belangen van de gezinsvorming en gezinsverzorging niet aan te tasten In Oost-Duitsland propageert men thans een opvoeren van het geboor te-aantal. Dit wordt gestimuleerd door premies, kindertoeslagen, be schermende maatregelen voor de vrouw in verwachting, gelijkstelling I van dc ongehuwde moeder en haar kind, enz. „Wie in de toekomst gelooft, be schouwt kinderrijkdom als geluk." j verklaart Grotewohl. En wie zal j daarbij niet huiverend herinnerd worden aan dó politiek van Hitier - om via dergelijke leuzen zijn mil- 1 lioenen-legers een blijvende aanvul ling te verzekeren? Het is ontstellend, wanneer men in een communistische staat als Oost- Duitsland ziet, hoe als van ouds wer kelijke doelstellingen zich verschui len achter fraai opgetrokken faca- De mannen zijn niet zo dun gezaaid. der getallen tussen de beide seksen een r°l sPelen. is het toch de moeite beschouwt en hoe zc worden aange- waard dc officiële gegevens van het JONGE DOCHTEREN WANHOOPT NIET! Vrouwenoverschot in ons land nog nooit zo klein geweest (Van een onzer verslaggeefsters) TI ET idee. dat we hier in Nederland met een enorm vrouwenoverschot ■Tl te kampen hebben, schijnt zich in de laatste jaren hoe langer hoe meer te verbreiden. Een directrice van een eethuis voor iverkendij vrouwen vertelde zelfs onlangs, dat sommige jonge meisjes, die regel matig bij haar kwamen, gedeprimeerd zijn, omdat zij menen, dat de kans op een huwelijk, voor haar gezien dit vrouwenoverschot wel bijzonder klein is. Dc meer actieven daarentegen stellen soms alles in het werk om toch nog maar bijtijds zo'n zeldzaam wordend exemplaar te veroveren, en doen op deze wijze wellicht een minder gelukkige keus. Alleen het gerucht van schaarste kan vrouwen wel eens tot vreemde dingen brengen. Vooropstellend, dat vele andere i Den Haag b.v., waar van de drie factoren dan alleen de verhouding I grote steden in het Westen het groot- pakt in ons land. stuit men eveneens al gauw op tegenstrijdigheden. De getrouwde vrouw wordt officieel ge weerd van de arbeidsmarkt. De ideeele achtergrond ervan is. dat dc buitenshuis werkende gehuwde vrouw hierdoor haar eigenlijke taak van moeder en huisvrouw verwaar loost. Daar het gezin nog steeds hot fundament is van on/.e samenleving, tracht men met deze leuze, de vrouw en moeder van de arbeidsmarkt te weren. Daarentegen bekommert men zich van officiële zijde niet in het minst om het grote contingent toe komstige moeders, huisvrouwen en opvoedsters, dat in fabrieken, be drijven en op kantoren werkt en hierdoor volkomen onvoldoende wordt voorbereid op haar natuurlij ke toekomstige taak. De concurren- tie-angst van de man. voor een groot deel de werkelijke oorzaak, die de gehuwde vrouw als arbeidsparlner uitbant, wordt veelal niet genoemd. Naast deze afwijking wordt er echter aan de andere kant een groot beroep op haar gedaan Hoeveel vrouwen van de middenstand hou den deze bedrijfstak staande, hoe zouden de kantoren schoonblijven zonder het leger van werkvrouwen. Ook in de vrije beroepen wordt hun aantal steeds belangrijker. Daarnaast heeft reeds een vrij groot contingent Centraal Bureau voor de Statistiek hieromtrent eens wat nader te be kijken, Men ontdekt dan. dat het vrouwenoverschot in Nederland in deze eeuw nog nooit zo klein is ge weest als op het ogenblik. Bij de volkstelling van 1909 bleek, dat het vrouwenoverschot toen bijna 2.4 pro cent van de gehele bevolking be droeg; in 1930 was dit percentage gedaald tot ruim 1.5 procent en op 31 December 1949 was het nog slechts 0.6 procent. Dit betekent dus. dat er in ons land gemiddeld op iedere 1000 mannen 1006 vrouwen zijn. Ondanks oorlog en bezetting, die aan vele jonge mannen het leven kostten, vertoont het vrouwenoverschot dus een vrij sterk dalende tendens. Inte ressanter wordt het als we zien. dat er in Nederland tot het 25ste jaar meer mannen dan vrouwen wonen. Er worden nl. meer jongens dan meisjes geboren, maar reeds van jongs af is de sterfte onder de jon gens groter. Jongens waaghalzen meer en zijn ook. als zc ouder zijn. meer aan bedrijfsongevallen bloot gesteld dan vrouwen. Begint het inlopen van de mannen dus gemiddeld bij ongeveer het 25ste jaar; aanvankelijk is het verschil maar heel gering en pas op latere leeftijd gaat het iets betekenen. In ste vrouwenoverschot is (30.127 te gen 30.271 in het gehele land. 24.208 in Amsterdam en 7.931 in Rotter dam), wonen tot en met het twin tigste jaar toch altijd nog meer jon gens dan meisjes. Tot het dertigste jaar blijft de verhouding tussen de beide seksen ongeveer gelijk, maar in hel zestigste jaar is het verschil aanzienlijk en onder de tachtigjari gen vindt men ongeveer twee vrou wen en 1 man. Er zijn nog heel wat streken in dc wereld waar de vrouwen in de min derheid zijn, zoals b.v. Canada, waar ruim 364.000 meer mannen dan vrou wen wonen, Nieuw-Zeeland met ca. 11.400 meer mannen dan vrouwen en Zuid-Afrika met een mannenover- schot van ca 14 000. In dat laatste land wonen in de Oostelijke Vrijstaat ongeveer vier maal zoveel mannen dan vrouwen. Een waar dorado dus voor trouwlustige vrouwen. Ook in ons land zijn overigens verscheidene provincies, waar de vrouwen in de minderheid zijn. In Drente wonen er op de 1000 mannen 942 vrouwen; voorts hebben Friesland, Overijssel. Gelderland. Zeeland. Noord-Brabant, en Limburg een mannenoverschot. De fout is echter vaak, dat de trouw- lustige meisjes juist naar de stad trekken, maar daar andere altijd eer- der op dat idee zijn gekomen, maakt1 dit de zaak alleen maar moeilijker.1 Een Vormvast costuum heeft vanzelfspre kend alle eigenschappen van een goed costuum- het zit prettig, het past perfect, het is gemaakt van het allerbeste materiaal. Maar een Vormvast costuum heeft méér een Vormvast costuum heeft een hart. een stérk hart De soepele veerkracht van het onovertroffen Vormvast binnenwerk houdt Uw costuum blijvend jongl C4A Vormvast is inderdaad. Perfectie ia Confectie! President: Als die wagen zijn brood is, moet u hem maar onderhouden (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Tegen de Monnikcndamse vishandelaar H. V., die met vyf borrels op met zijn auto bU Volcndam op een landweg met een kalm gangetje de sloot in was gesukkeld, eiste de Officier van Justitie hü de Amsterdamse rechtbank, mr. B. Kist, Donderdag wegens het besturen van een auto in beschonken toestand 10.— boete, een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, onder voorwaarde dat hij zich zal laten behandelen door het medisch consultatiebureau voor alcoholisten, ccn jaar intrekking van het rijbewijs cn verbeurdverklaring van de auto. De verdachte zei dat hij de sloot in was geslipt omdat hij plotseling moest uitwijken voor twee kinde ren. Een passagier van de ver dachte, die als getuige was gedag vaard, verklaarde dat de bestuur der beslist niet dronken was ge weest. De verdachte schrok vooral van de eis tot verbeurdverklaring van de auto. Die was niet van hem, maar van zijn zwager. .Iemand die zo'n zwabber als u in zijn wagen laat rijden, moet de ge volgen dan ook maar voelen," zei de president van de rechtbank Mr. Meihuizen. „Hij wist niet eens dat ik een zw'abber was." riep de verdachte uit. „Die man heeft drie kindeVen en zijn auto is zijn brood." „Nu, dan moet u hem verder maar onderhouden," meende de pre sident. „Zo ziet u eens wat er van komt als men iemand als u in een auto laat rijden. Dan moet hij maar voorzichtiger zijn. Ik vind het ook wel duur: vijf borrels gedronken en het kost een auto. maar wat moe ten zulke kerels als u dan ook met een auto op de weg!" Uitspraak 29 Maart. In liet Lagerhuis borrel 10 uur geen borrel na LONDEN. Meer dan 100 La- bourleden hebben een motie inge diend. die een eind wil maken aan de verkoop van sterke drank in het Lagerhuis na 10 uur 's avonds en aan de pogingen van de opposi tie om door lange tot diep in de nacht durende vergaderingen La bour uit de regering te praten. De ze stap van Labour volgde op een Woensdagavond gehouden geheime vergadering van leden van de La- bourfractie. De indieners van de motie zullen om een debat er over de volgende week vragen. Gedenkboek van het verzet uitgekomen AMSTERDAM. Donderdag is uitgekomen het eerste deel van „Het Grote Gebod", het gedenk boek over het verzet in de lande lijke organisatie voor hulp aan on derduikers en de landelijke knok ploegen. Dit gedenkboek komt tot stand onder auspiciën van de L.O.- L.K.P.-stichting. Binnen enkele maanden kan het tweede deel wor den verwacht. iiii'iniifij'DiiüHLiiiiiiömiiJiiJiiiiiüiüiini.iiiiiUjH' ywnijMiEaiMiiiiuiBiilii# Spoorwegen stellen 20 internationale buslijnen in BERN. Op een tweedaagse conferentie van spoorweg-directies is besloten tot instelling van onge veer twintig internationale auto buslijnen. De buslijnen der spoorwegen zul len voorlopig alleen bestemd zijn voor toeristenverkeer. De reisbil jetten zullen zowel op dc treinen als op de bussen geldig zijn. De belangrijkste buslijnen die de spoorwegen zullen instellen, zijn: AmsterdamHamburgKopenha gen, AmsterdamLuxemburgBa- zei, FrankfortBazelInterlaken Montreux. ParijsGenèveMon- treux, MilaanMontreux, Nice GenèveBazeli FrankfortInns- brückVenetië, MarseilleBarce lonaMadrid. De tarieven zullen liggen tussen die voor tweede en derde klas trein Eredoctoraat voor prof. Gerbrandy EDINBURGH. De universi teit van Edinburgh heeft medege deeld, dat zij deze zomer eredoc toraten zal verlenen aan de voor malige Nederlandse premier prof. mr P. S. Gerbrandy en aan Bruno Walter, die het „New York Phil harmonic Orchestra" zal dirigeren tijdens het cultuurfestival te Edin burgh. Radio-reporters uit de Marshall-landen naar Nederland DEN HAAG. Op uitnodiging van enkele Nederlandse bedrijven en instellingen, alsmede van de „E.C.A. special mission to the Netherlands" zal van 2026 April a.s. een groep radio-reporters uit de Marshall-landen in Nederland verblijven, teneinde zich een in druk te kunnen vormen van ver schillende aspecten van het Neder landse leven. (Advertentie I Af LIKDOORNS I verdwijnen t>nel C~] I] en zeker met: Radioprogramma ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7 15 Gram muziek 8.00 Nieuws 8 15 Gram.muzlek 8.18 „On der ons gezegd" 8.23 Orgelspel 8.45 Gra- mofoonmuzlck (9.30—9.35 Waterstanden) VPRO: 10.00 Medische causerie 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor do arbeiders in de continubedrijven 11.35 Pianovoordracht 12.00 Gram.muziek 12 30 Land- on tulnbouwmcdedcllngen 12.33 Dansmuziek 13.00 Nieuws 13.15 Po- lltiekapel 13-50 Gram.muzlek 14.00 Voor dc jeugd 14.30 Pianoduo 1-1.50 Sallands programma 15.15 Banjo-ensemble 15.45 ..Van de wieg tot het graf causerie 16.00 Gram muziek 16.30 Sportpraatje 16.45 Kamerorkest en soliste 17.30 „Ne derland Industrialiseert", klankbeeld 17.40 Voor de jeugd 18.00 Nieuws 18 15 VARA-Varla 18.20 Gram.muzlek 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op do Westerse Defensie" 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie 19.40 „Het Oude Testament In deze tijd", causerie 19.55 „Deze week", causerie 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten VARA: 2015 Gevarieerd programma 21.15 Weensc muziek 21 45 .Azië en het Westen", lezing 22.00 ..Old Chelsea", muzikale romance 22.40 „Onder de pannen", hoorspel 23 00 Nieuws 23.15 Sport 23.25 Orgelspel 23.45—24.00 Gram.- muziek. HILVERSUM II. 298 m. KRO. 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgym nastiek 730 Gramofoonmuziek 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender 8.00 Nieuws cn weerberichten 8.15 Sport 8.25 Amusementsmuziek 9.00 Voor de huisvrouw 9.40 Gram.muziek 10.00 Voor dc kleuters 10 15 Gram.muzlek 11,00 Voor de zieken 11.45 Gram.muzlek 12 00 Angelus 12 03 Lunchconcert (12 30—12.33 Land- en tulnbouwmededellngcn) 12.50 Sport 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws 13 20 Gram Joon muziek 14.00 „WIJ ma ken een Paasgrocp" 14.10 Gram.muzlek 14.20 Engelse les 14.40 Harmonie-orkest 15.10 Kroniek van Letteren en Kunsten 15.45 Vrouwenkoor 16.05 Gram.muzlek 16.30 Meerstemmige liturgische muziek 17.00 Voor de Jeugd 18.00 Filmmuziek 18.15 Actualiteiten 18.25 Lichte muziek 18.45 Sport; „Dit is leven", Voor de jeugd 19,00 Nieuws 19.15 Sport 1923 Gram muziek 19 52 Journalistiek week overzicht 20.00 Nieuws 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van 20 12 Gram - muziek 20.15 „Lichtbaken 20.40 ..Steek eens op. Heren!" 21.00 Amusemcntsmuz. 2120 „Uit het dagboek van een dorps pastoor". hoorspel 22 30 „Wij lulden de Zondag in!" 23 00 Nieuws 23.15 Nieuws in Esperanto 23 22—24.00 Gram.muzlek. ENGELAND BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12 00 Hoorspel 13 00 Parlementsover- zicht 13 15 Dansmuziek 13.40 Sportpara- de 14.00 Orgelspel 14.30 Militair orkest 15.15 Orkostconcort 16.45 Sport 17 45 Gram muziek 18 00 Filmbeschouwing 18.30 Sport 19.00 Jazzmuziek 19.45 Cau serie 20 00 Nieuws en radiojournaal 20.25 Voetbalpraatje 20.30 Internationale quiz. 21 00 Boekbespreking 21.15 Lichte muz. 22 15 Orkestconcert '23.00 Nieuws 23.15 Lichte muziek 23.30 Dansmuziek 0.15 Gram.muzlek 0.56—1.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Lichte muziek 12.30 Weerberich ten 12.32 Licht Omroeporkest 1300 Nieuws 13.15 Vlaamse liederen 13.30 Gra mofoonmuziek 14.00 Orkestconcert 15.00 Gramofoonmuziek 15.30 Hammondorgel spel 16.15 Ethnische muziek 17.00 Nieuws 17.10 Voordracht 17 20 Accordeonspel 17 30 Muzikale causerie 17.50 Gram.muz. 18 00 Accordeonspel 18.15 Gram.muzlek 18 30 Voor de soldaten 19,00 Nieuws 19.30 Gram muziek 10 50 Radio-feuilleton 20.15 Actualiteiten 20.30 Orkestconcert 22.00 Nieuws 22 15 Verzoekprogramma 23.00 Nieuws 23.05 en 23.3024.00 Gram.muz. Post voor Oost en West DEN HAAG Met de volgende schepen kan zeepost worden ver zonden Dc data. waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter dc naam van het schip ver meld; Indonesië ss. „Radjah" (29 Maart); Antillen s.s. „Bennekom" (27 Maart); Suriname s.s. „Hersilia" (20 Maart). 68 Ik kreeg dus geen kans en toen wij tenslotte de ingang van de Utrechtsestraat gevonden hadden, verliep dc wandeling zonder inci denten. Omstreeks middernacht le verde mijn begeleider mij aan het Centraal Station af. Hij drukte mij stevig dc hand. ..Es hat mir Leid getan. Herr Oberst. Ich halte damals auch Frau und Kinder. Ich habe immer glück- lich in meiner Heimat gewohnt. Bis die braune Pest ausbrach- Jetzt ist mir alles gleich. Gute Reise, Herr Oberst. Sie haben gewusst, für was Sie gekampft haben. Ich konnte heute Nacht nicht anders Leben Sie wohl!' En na deze woorden verdween deze ontegenzeglijk sympathieke Duitser. Maar intussen zat ik in het schuitje. Ik werd op het eerste perron overgenomen door een paar kerels met boeventronies, die mij de derde klasse wachtkamer in duwden. En daar bleek al een heel gezelschap Amsterdamse po litiemannen van allerlei rang ver zameld te zijn. Bii mijn komst ging er een groot gejuich op. ..Jullie schijnen nog-1 schik te hebben in andermans leed," merk te ik lachend o tegen een paar rechercheurs, toen ik naast hen had plaats genomen in het door tafels gevormde en door militairen be waakte vierkant. „Nou, dat nu juist niet," werd er geantwoord. „Maar u weet, wij zien graag een baas als er ergens makkes is." „Ja, maar van dit soort makkes moet ik toch niet veel hebben. Als het aan mij had gelegen, had den jullie mij hier niet gezien. Maar enfin, wij zijn hier met elkaar in goed gezelschap cn we zullen wel zien. wat wij er van terechtbren gen." Er waren op dat ogenblik al zo'n kleine honderd Amsterdamse poli tiemannen aanwezig cn voortdu rend werden er nieuwe groepjes binnen gebracht; die werden ook allemaal met een hoeraatje be groet. De stemming liet aanvanke lijk dan ook niets te wensen over en van dc bewakers hadden wij weinig last. Maar naarmate de tijd verstreek, werd het stiller. En ten slotte zag men hier en daar al en kelen, gezeten op ongemakkelijke banken en hangende tegen de ta fels, indommelen. Slapen kon men natuurlijk zoiets niet noemen. Ook ik zakte op die manier een poosje weg, maar toen tegen de morgen stond het gore daglicht begon bin nen te dringen in de zaal. waar de lichten al een noosje uitgedraaid waren, was de hele troep weer klaar wakker- Van de plaats af waar ik zat. kon ik op het Sta tionsplein kijken. Het was een trieste aanblik, dat totaal lege plein onder een miezerige motre gen. Voor de zoveelste maal stak ik ee^ pijp op en probeerde op die manier de tijd te verdrijv n. De conversatie ging minder vlot en de weigering van de bewakers om gebruik te mogen maken van W.C enz. maakte het verblijf er niet aangenamer op. Ten slotte gaf de commandant van deze bewa kingstroep toestemming, dat de ge vangenen aan de rand van het perron datgene moe' ten verrich ten, wat anders op een afgezon derde plaats gebeurt. Het was een vreemd gezicht, die rijen politie mannen, sommigen in uniform, an deren in burger, daar naast elkaar op de hurken te zien zitten. De kans, dat men het evenwicht zou verliezen cn op de rails terecht komen. achtte ik voor mij tame lijk groot en ik waagde me dan ook niet aan dit experiment- Ik maakte de Duitser hierop attent. Hij herkende mij en ik hem; het was de onderofficier Heim. die ver schillende keren gedetacheerd was gsweest aan het bureau War moesstraat, ter assistentie van de wachtcommandant daar, tegen de in die buurt zich misdragende Duitse soldaten. Hij had zich toen altijd ccn geschikte kerel betoond en stond mij nu ook toe, om in het politieposthuis Centraal Sta tion van de W C gebruik te ma ken. Onder geleide van twee ge wapende Germanen werd ik daar heen gebracht Eerst inspecteerden deze heren terdege of er ook ge legenheid was om te ontvluchten. Daartoe was in die kelder even wel niet de minste kans. maar evengoed moest de deur openblij ven en beiden betrokken de wacht er voor. Tamelijk opgelucht keerde ik weer bij de anderen terug en toen werd het verder wachten en nog eens wachten. (Wordt vervolgd)

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5