Iedere 10 seconden kruipt er een jon ge eend uit zijn ei Dr Schacht op glad ijs Geboorten aan lopende band in s werelds grootste fokkerij Kerk moet nog meer aandacht geven aan sociale problemen MOEILIJKHEDEN? u,!j"uuij.i»!i Wij geven raad Uitkering in geval van twee ziekten achtereen r r Nog maar sporadisch vis als voedsel Eieren voor beschuit bakkerijen De prijsverhoging van de suiker Het woord bouwstop schept verwarring K EN Rijkssteun voor Ned. sanatorium Davos jet U eeni hóren! Stil en goed Zaterdag 17 Maart 1951 1 (Van onze speciale verslaggever) ERMELO. Op Jansens Eendenfokkerij aan de Harder- wijkerweg te Ermelo, de grootste van Europa en waarschijnlijk ter wereld, worden in deze tijd van het jaar iedere dag negen duizend eenden geboren. Gemiddeld elke tien seconden kruipt er een eendekuiken, bruin bedonsd, piepend en slaande met de stompjes vlerken, uit zijn ei en over zijn door elkaar krioelende broertjes en zusjes. Er staan hier in bruin glanzende kasten tien grote broedmachines, die elk 17.000 eieren kunnen bevat ten, in grote laden van rasterwerk boven elkaar. Als er op de derde verdieping nog rust is in de la, begint op de zevende al gepiep uit de eieren te komen en kruipen een paar laden hoger de kuikens al rond. Dat gaat zo van half Januari tot eind Maart. „Het is hier geen eendenfokkerij", zeiden wij tegen de heer Jansen, „het is hier een kuikenfabriek". Ondanks al dat fabriekmatige wordt men er toch even stil van als men kijkt naar deze geboorten aan de lopende band. Men ziet hoe het kuiken van binnen bezig is het el in de rondte aan te pikken, hoe (Advertentie 1. Af.) Waarom geen overleg? DEN HAAG. In schriftelijke vragen aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning wenst het Eerste Kamerlid De Bruijn (KVP) een verklaring over het niet raadplegen van het geor ganiseerde bedrijfsleven en van de arbeidersvakbeweging. Hij vraagt verder of ook nog andere volksvoe dingsartikelen binnenkort door be slissingen van de Regering in prijs zullen worden verhoogd en of het in het voornemen ligt daaromtrent overleg te plegen met de arbeiders beweging, die mede verantwoorde lijk is voor het loonbeleid, dat door de prijsverhoging van suiker doorkruist wordt. Woningbouivprogram ma niet in gevaar DEN HAAG. Op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Tjalma (AR) over de gevolgen van de „bouwstop" antwoordt minister In 't Veld, dat dit woord venvar- ring schept. Er is slechts sprake van afremming, omdat er, met het oog op de voorhanden arbeids krachten en materialen teveel wo ningen tegelijkertijd in uitvoering waren. Met de defensie heeft deze afremming niet te maken. De ge nomen maatregel is geen beletsel voor de uitvoering van het woning bouw programma. Repatrierenden worden er niet door gedupeerd, omdat het hier woningen betreft, die op zijn vroegst eind 1951 gereed zouden zijn. Het Rijk betaalt niet traag zegt minister DEN HAAG. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Weiter (KNP) over trage betaling door Rijksinstanties antwoordt minister Lieftinck, dat over het al gemeen de betaling tijdig plaats vindt. Leveranciers kunnen een vlotte betaling bevorderen door zich bij het indienen van hun vor deringen te houden aan de gege ven administratieve aanwijzingen. tenslotte de schaal breekt en het dier naar buiten komt. Men neemt een half aangepikt ei uit de la, breekt het met de vingers en daar heeft men het spartelende eende kuiken, geheel gaaf cn szhoon, al in de hand, de kop onder de vleugels eerst, dan zich volledig uitrekkend en wel drie maal zo groot als het ei, waar het zojuist uit ls gekropen. Meest woerden Van de kuikens zijn 52% woer den. Die worden, voor zo ver het geen stamboekdierer voor de fok kerij zijn, onmiddellijk afgemaakt. Het eerste wat men met de eenden doet is dan ook het sexen, hoewel men in de regel ook aan de iets donkerder kleur al kan zien wat de boerden zijn. De vrouwelijke dieren gaan in dozen en worden binnen de 24 uur, zonder dat ze nog enig nieuw voedsel hebben gekregen, naar de klanten, de eierproducen- ten, gezonden. Een klein deel ver- 1 huist naar het opfokbedrijf van Jansen zelf en gaat zijn eigen nieu we ecndenstapel voor het komende jaar vormen. Na tien dagen lopen de jonge eenden al buiten en zijn ze driemaal zo groot als de eerste dag. Na zes weken beginnen ze veren te krijgen, na tien weken zijn ze volwassen en na vier maan den gaan ze eieren leggen. Het eer ste jaar leggen ze het best en daar om laat men ze niet veel ouder worden. Het is economischer voor de leg iedere keer nieuwe, pas uit gebroede eenden te nemen. De oudere moeten dan, na één, hoog stens twee jaar leggen, automatisch het veld ruimen, dat wil zeggen, dat ze hier of daar de pan ingaan. Record-leggers Er zijn eenden, die 3l0 eieren per jaar leggen. Dat is een hele vooruit gang bij twintig jaar geleden, toen Jansen zun bedrijf begon en het record fegggg»»- voor de beste eend />:vf 150 eieren per jaar was. De ongeveer tachtig eendenfarms in de buurt van Har derwijk en de onge veer veertig in Noordholland, met totaal 300.000 eenden, leveren per jaar hon derd millioen eieren. Er gaat wat van naar Duitsland en Italië en de laatste tijd vooral ook naar Amerika. Daar eet men de eieren zoals wij de kippeneieren eten. Dat doen onze eendenhouders en de mensen in hun omge ving trouwens ook. Maar het grootste - deel van de eenden eieren gaat in ons land naar de be schuitfabrieken. Voor 2e in de broedmahines gaan worden de dieren eerst met de lamp) geschouwd. Nu lijkt het u veel, die 100 mil lioen eendeneieren maar wist u. dat Nederland per jaar alleen voor de handel al 1700 millioen kippeneieren produceert, waarvan er 1050 mil lioen geëxporteerd worden? Geen vis meer De eendenfokkerij in de buurt van Harderwijk is ontstaan, doordat men er niet alleen goedkope grond maar ook goedkoop voer had door de visserij op de Zuiderzee. Ook nu wordt nog vis gevoerd, voor zo ver aanwezig, maar het meest voert men nu vismeel e d. Het gevolg is o.a. dat het in de buurt van de eenden farms ook niet meer zo onaangenaam riekt als vroeger. Van al die ongeveer 120 grote en kleine eendenfarms mogen er maar vier zelf eieren uitbroeden, dus in derdaad fokken. De andere betrek ken hun eenden van deze vier broe- derijen. Deze liggen alle in de buurt van Harderwijk en die van Jansen is verreweg de grootste. Bij Jansen mag men momenteel voor de log negenduizend oude en negenduizend jonge eenden houden (vóór de oorlog 30.000). De dieren zijn ondergebracht in aan lange rijen gebouwde stenen hokken (samen 1800 m2), met grote open rennen er voor. De woerden voor de fok lopen rond buiten de farm op een groot weiland. Jansen in Ermelo heeft de grootste farm ter wereld voor legeenden. De op hem volgende farm in Nederland is de helft kleiner. In het buitenland, o.a. in Duits land en Amerika worden ook wel veel eenden gefokt, maar daar ge bruikt men ze niet voor de leg doch voor de slacht, terwijl in ons land het vlees van de eend minder geliefd is. Dat men in het buiten land nu echter ook het eendenei gaat waarderen blijkt uit de export. De eendenfokkerij is de laatste jaren in ons land door het gebrui ken van wetenschappelijke metho den cn het vrijwel uitsluitend wer ken met de Khaki Campbell-eend op hoog peil gekomen en aan de verbetering wordt nog steeds hard gewerkt. Rijk betaalt verhoging ziekenfondspremie ouden van dagen DEN HAAG Bij de huidige ouderdomsuitkering wordt het niet mogelijk geacht, dat de betrokkenen de verhoogde premieheffing voor de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring van 0,63 op 0,80 c.q. 1,26 op 1.60 kunnen opvangen. Aan gezien hij het waarborgen van de nodige geneeskundige behandeling voor deze categorie een absolute eist acht. heeft de minister van Sociale Zaken gemeend de kosten, welke uit bedoelde verhoging voort vloeien, ten laste van het Rijk te moeten nemen. In een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Sociale Zaken voor 1950 is hiertoe een verhoging van de post „kosten noodvoorziening ouden van dagen" met 1 300.000 voorgesteld. Definitieve uitslag van verkiezingen in Suriname PARAMARIBO. Volgens de de finitieve stembusultslag bij de alge mene verkiezingen in Suriname heeft de Nationale Partij Suriname dertien zetels behaald, de Verenigde Hindustaanse Partij zes en de Kaum Tani Persatuan Indonesia twee ze tels. Gouverneur Klaasesz heeft F. Li- mapo en D. Findlay aangezocht een kabinet te vormen, hetgeen zij heb ben aangenomen. Na tien dagen gaan de eenden- kuikens buiten wandelen. (Van een onzer redacteuren) rl^ OEN vorige week Vrijdag 1 de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk uiteenging en de voorzitter, ds. H. J. F. Wesseldijk de leden dier synode dankte voor de broederlijke geest die tijdens de bijeenkom sten op „Woudscho- ten" bij Zeist had ge- heerst, betekende dat tevens 'n afbakening in de ge schiedenis van de Ned. Herv. Kerk. Immers de eerstvolgende synode die gehouden zal wor den steunt dan op de nieuwe kerkorde die men op 1 Mei a.s. hoopt in te voeren. De synode die na die datum optreedt zal in vergelijking met die van de afgelopen week aanzienlijk zijn gewijzigd wat de samenstelling betreft. Ds. J. H. R. Wolfensberger, Ned. Herv. predikant te Amsterdam zal die nieuwe synode praesideren. Tot zijn benoeming als voorzitter werd met vrijwel algemene stemmen be sloten tijdens de laatste vergadering. Van de jaarverslagen die de sy node behandelde willen wij in het bijzonder noemen dat van de werk groep „Kerk en Samenleving". Bij de besprekingen waartoe dit verslag aanleiding gaf moest worden gecon- Deze week stateerd dat de Kerk i.e. de Her vormde Synode nog te weinig be langstelling toont voor de maat schappelijke noden die juist in deze tijd weer zo vlijmend scherp naa: voren treden. Juist omdat nog zeer velen eerder de kerk en de philan- tropic met elkaar in verband bren gen dan de kerk en de maatschap pij is het zaak dat de kerk haar be langstelling in deze problemen ver groot. Bovengenoemde conclusie deed de Synode dan ook als haar wens uit spreken. dat in het vervolg veel meer aandacht dan tot dusver zou worden besteed aan de zeer belang rijke sociale problemen. geloofsgemeenschap „Kerk en Ie" had de Synode om een dul- Deze herinneringen hebben niet ten doel, met behulp van mij toevallig speciaal bekende feiten, internationale figuren uil binnen- uf buitenland in hun geheel te typeren. Mijn streven is alleen door het relaas van eigen ondervindingen met mijn „onderwerpen", enig licht te laten vallen op eigenaardige kanten in hun wezen, en mis schien ook op nu nog minder bekende incidenten van historische aard. Een der eigenaardigste figuren die ik af en toe de gelegen heid had wat intiem te bekijken, was Dr Hjalmar Schacht, de be kende Duitse financier. In mijn ogen is er altijd iets ongezonds ge weest in het karakter van deze man, een gebrek aan geweten, dat men met gewetenloosheid niet goed omschrijven kan, en o.a. ook een afwezigheid van de normale menselijke behoefte, zich niet in de kaart te laten kijken. Deze laatste sproot ten dele voort uit een diepe geringschatting voor 't inzicht en karakter van zijn land genoten. Hij beriep zich graag op zijn, ven dele Angelsaksische aj- komst, als hij overtuigen wilde „anders" te zijn. Bij verschillende gelegenheden heboen onze wegen elkaar ge kruist, en de kruispunten ver schaften mij telkens een kijk op een verwonderlijk karakter. Hier volgt mijn eerste ervaring. Schacht had een levensdoel be reikt: Hij was benoemd tot presi dent van de nieuwe Reichsbank, die in 1024 opgericht werd op de puinhopen van haar voorgangster. Een van zijn eerste reizen was naar Amsteraam. Daar onderhan delde hij met Montagu Norman, de bekende gouverneur van de Bank of England, en met de pre sident van de Nederlandse Bank, mr Vissering, over een goudlening, die de fundering moest leggen voor de nieuwe Duitse staatsbank. Er kwam een afspraak tot stand over, naar »Jc mij meen te herin neren, 180 millioen goudmark. Maar zeker ben ik niet meer van het bedrag. Nu moest Schacht naar Parijs. Daar zag hij vreselijk tegen op. Hij heeft al zijn leven de grillen en gevoeligheden van een prima donna bezeten, en hij verdroeg niet het vooruitzicht op de wrange ontvangst, die toen iedere Duitser te Parijs moest verwachten. „H(j was zó zenuwachtig", vertelde mij later mr Vissering, „dat ik nog tot Brussel met hem mee ben gegaan. Wij konden in de trein nog zake lijke dingen bespreken, maar om hem op weg te helpen was de hoof zaak." Heel kort daarna ontmoette ik 'n Duitser die toen groot aanzien ge noot in de internationale wereld, zelfs te Parijs en te Londen. Het was de ex-staatssecretaris Dr Bergmann, een man van strenge eerlijkheid. Zijn voorliefde voor een zuivere atmosfeer was een hoofdoorzaak ervan, dat hij met zijn familie in Den Haag woonde. Hij is bijtijds onder Hitier gestor ven. Zijn zoon werd Nederlands HERINNERINGEN (aan internationale politici) van Dr M. van Blankenstein iiinii:uriiinitfiniiiiPniimntimi;iaiimflitin;iiiiiiir.iniiiiiiiiiiiiiiCi:mmn>imiiiitninB opgevoed en Duits deserteur, is hij tijdens de oorlog in ons land een vermetel K.P.-er geweest. Dr Bergmann vertelde mij: ,lk kan niet goed naar Vissering gaan, om hem dit over te brengen. Maar hij moet weten dat Schacht, toen hij zag dat hij te Parijs als „va der van de rentemark", boven alle verwachting goed opgenomen werd, alle verlegenheid heeft afgeschud en grote praats gekregen heeft. Hij heeft ermede gepraald dat h(J het best zonder het goud van Norman en Vissering afkon. Hij zou dit in Duitsland zelf vinden. Vissering moet dat weten, ten eerste omdat Schacht voor ons gevaarlijk is met zijn opsnijden, en er bovendien te Berlijn al woorden genoeg gebro ken zijn". Ik vertelde dit Vissering. Hij glimlachte fijntjes en reide: „Het dient nergens voor. dat ik hem er over aanspreek. Dan vraagt h\j, wie mij dat verteld heeft. Ik kan natuurlijk niet antwoorden en dan schuift hij het verhaal als „klvlspiaai' terzijde. Maar gaat voor mij naar Berlijn en vraagt U iiem er in mijn opdracht reken schap voor enz. V raagt hij uan van wie ik (lil weel, uan ls uw antwoord natuurlijk: Ja, uat heeft Vissering mij niet verraden". Ik ging naar Berlijn en kwam daaraan op een dag, uat de rente mark ter beurze wankelde. Eerst ging ik naar het rijksministerie van Financiën. Ik trof daar de twee staatssecretarissen, Fischer en Schdfer, mij beiden goed bekend, bijeen. Ik vertel hun mijn bood schap. „O, gelukkig", was het ant woord. „Wij vreesden al dat Vis sering niets wist. Schacht doet ge vaarlijk". Dr Schafer nam de tele foon op en vroeg naar Schacht. Hij vertelde hem, dat ik met een boodschap voor hem van Vissering kwam. Wanneer hij mij ontvangen konLaat hij onmiddellijk ko men", was het antwoord. Ik ging met een wat benepen hart op weg. Hoe zou ik het aan leggen deze grote man ter ver antwoording te roepen? Het leek mij penibel. Ik werd binnengela ten in de grote kamer van Schacht. Deze kwam mij tegemoet, begroette mij hartelijk, legde daarop zijn handen op mijn schouder en zei, zonder enige uitlegging of mede deling van mijn kant: „Ik ben lichtzinnig geweest, ik heb mij verpraat. Het was grote onzin. Herr Vissering kann Gift darauf nehmen doss ich zu meinen Wort stehe". Een dergelijk antwoorden op on uitgesproken woorden heb ik al leen nog bij onze minister Van Karnebeek ontmoet. De crisis van de rentemark werd die avond nog, door een Ameri kaanse verklaring, gestuit. Wel licht ware Schacht de volgende dag minder gemakkelijk te be handelen geweest Schacht was voor het overige niet de vader van de rentemark. Ik heb die geschiedenis toen in het archief van de officiële Reichs- landbund kunnen uitpluizen. Later hoorde ik van een lid van het Ka binet, dat hij, als solide bankman, deze speculatie op een illusie fel bestreden had. Maar toen zij ge lukt was, had Schacht er niets op tegen zich, als haar vader, te laten huldigen. DEN HAAG. Het Nederlands Sanatorium te Davos is ten gevolge van de devaluatie van de Neder landse gulden in September 1949, in financiële moeilijkheden geraakt. Teneinde de mogelijkheid tot ver pleging van 200 tuberculose-pa- tiënten in Zwitserland te behouden, meent de minister van Sociale Za ken het sanatorium financiële steun te moeten verlenen, waartoe thans een bedrag van 221.500 wordt aangevraagd in een wetsont werp tot wijziging van de begro ting van sociale zaken voor 1950. De werkende vrouw en haar salaris Over het artikel in uw blad van 2 Maart jl. over „Het recht van elke vrouw op arbeid blijve onaan getast" zullen de meningen wel niet verschillen. Ieder modern mens moet van mening zijn, dat de vrouw, in dien zij dit verkiest, het recht heeft, dat werk ter hand te nemen, waar in zij geïnteresseerd is. De schrijver van dit artikel vergeet echter er by te vermelden, dat ook van de vrouw verlangd wordt, dat zij dan het Wanneer er sprake ls van twee aaneensluitende ziektegevallen met een verschillende ziekte-oorzaak, wordt door de daarvoor aangewezen Instan ties niet altijd gelijk geoordeeld over de duur van de uitkering. Volgens sommigen heeft men voor elk ziektegeval recht op één Jaar uitkering. Anderen daarentegen ztfn van mening, dat men in totaal nimmer langer dan één jaar uitkering kan genieten. In verband met c«en vraag van A.V. over deze materie menan w(j te moeten adviseren, dat het het beste is dergelijke beslissingen voor te leggen aan de Raad van Beroep en eventueel aan de Centrale Raad van Beroep. Op andere vragen de volgende antwoorden: J. L. K. Het kopen van een huis houdt nog geenszins in, dat het kort na aankoop mag worden be trokken. Indien de huurder van het huis niet vrijwillig wil vertrekken, dan moet de Kantonrechter worden ingeschakeld, die, gehoord de Huur advies-Commissie, de ontruiming op drie jaar na zijn vonnis kan bepa len. Bovendien is het niet zeker, dat de Huisvestingsautoriteiten de nood zakelijkheid aanvaarden van het ko- De financiële zorgen van de Ned. Herv. Kerk behoren nog allerminst tot het verleden, al kon de praeses ds. Wesseldijk met dankbaarheid constateren, dat een persoonlijke brief, waarin om financiële steun werd gevraagd, en die aan vele Hervormden werd toegezonden, ze ker resultaat heeft gehad, zodat het dreigende tekort nog tijdig kon wor den afgewend. Niettemin zullen in de toekomst grote collectes noodza kelijk blijven. De opbrengst van de Paas- en Oudejaarscollecten van dit jaar wordt geraamd op 825.000 gulden. De synode benoemde voorts een commissie be last met het uitvoeren van een inzameling voor de wederopbouw van de kerken en gemeenten op het geteis terde Ambon. De Vrede" imu *->j delljke uitspraak verzocht omtrent dc toenemende vermilitarisering van ons volk. De synode droeg dit verzoek ter behandeling over aan het moderamen. Toen de nestor der synode, dr. F. G. M. Boenders tijdens de slotver gadering een dankwoord sprak ge richt tot de aftredende praeses ds. Wesseldijk kon men het, voor een synodevergadering zeldzame, feit meemaken dat zijn woorden een ap plaus ontketenden. DE woorden die hierboven staan, doen in onze dagen even sprookjesachtig aan als het einde van een oud „Er was eens ."-verhaal: .jij leefden lang en gelukkig met elkaar". Neen. Wij zijn meer op de hoogte met andere begrippen: bar en boos. En wat dat geluk kige samenleven betreft: de echtscheidingen zijn niet van de lucht. Maar 's Zaterdags avonds, in een stichtelijk stuk je, kan een dominee natuurlijk nog wel even iets zeggen over stilte en goedheid. Dat hoort zo. Tja, dat dénkt u maar. Want als u de stilte kwijt bent en het goede niet weet te vinden, dacht u dan dat een geeste lijkedaar buiten bleef? Wij zijn het allemaal kwijt. Zonder uitzondering. Wij kennen geen stilte meer. En wat goed is zijn wij vergeten. Ook hoeven wij vroeger „rustiger" tijden niet te idealiseren. Uit dc geschie denis rijst de helse ketelmuziek van afgunst, verraad, verderf omhoog. Maar daar midden door, onaantastbaar koniklijk, schrijdt de Stilte, die wij niet kennen en dc Goedheid, die wij niet vinden, in de verachte ge stalte van een Jood, die door het Romeins Recht gekruisigd werd: God-bij-mensen. De week die nu beginnen gaat is de Stille Week en de dag van Je zus' sterven is de Goede Vrij dag. Geschenken Gods: óók nu, óók voor U. F. OBERMAN v men naar een andere gemeente. H. M. Wanneer ook vóór 1 Janu ari straatbelasting werd betaald, blijft dit betalen doorlopen. Alleen mag op de belasting geen 15% wor den gelegd. Betaalde men tot nu toe echter geen straatbelasting, dan verdient het aanbeveling het oor deel te vragen van de Huuradvies- Commissie. P D. S. Wanneer het familielid toestemming krijgt van het Huis vestingsbureau om zich m de nieu we woonplaats te vestigen cn wel bij de oude dame. die daarom vraagt, dan is er wellicht enige kans. dat men cr later in berust, dat na het overlijden van de oude dame de dan kleiner geworden fa milie in de woning blijft wonen. Echter is bij zaken als deze nooit van tevoren alles met zekerheid vast te leggen. E. K. Wijzigingen in testamentaire bepalingen moet men niet als leek aanbrengen. Medewerking van een notaris, die vakman is. is nodig. Men voorkomt daardoor dikwerf heel veel moeilijkheden, die na het overlijden kunnen ontstaan. W. J. B. Wanneer Bouw- en Wo ningtoezicht omtrent al of niet vol doening door de eigenaar van een bepaalde reparatie een uitspraak doet. kunt U daar veilig mee in zee gaan. Bij woningbouwverenigin gen gelden door allerlei bijzondere omstandigheden in gevallen als deze soms regelen, die niet bij particu liere woningbouw van kracht zijn. J. G.-K. Betrokkene is niet ver zekerd ingevolge de bepalingen van de Invaliditeitswet. Zij heeft dan ook geen recht op rente ingevolge die wet. Mocht zij binnen een jaar weer ziek worden, dan krijgt znj uitkering, maar zij moet er wel re kening mee houden, dat in een pe riode van 18 maanden over niet meer dan 312 dagen ziekengeld kan worden genoten voor dezelfde ziek te- oorzaak. G. v. M. Bij de berekening van de uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening wordt bij ge huwden 6% van de waarde van eventueel aanwezig vermogen als inkomen berekent. Er kan nog nooduitkering worden verstrekt zo lang het inkomen beneden 1470 per jaar blijft. Het is niet nodig, dat eerst alle spaargelden zbn op gemaakt, alvorens uitkering kan worden aangevraagd. salaris of loon eist, dat ook aan de mannelijke werknemer betaald wordt. De vraag blijft dan bestaan of de werkgever meer prijs op vrouwelijk personeel zal stellen. B. J. WURSTEN Een kabinet op een goede basis Wij hebben de laatste tijd be schouwingen kunnen lezen o\er een kabinet op smalle, brede, zéér brede en zo breed mogelijke basis. Maar nergens stond te lezen, dat er een kabinet op goede basis moest ko men. Een uit partijmannen samen gesteld kabinet kan nooit op een goede basis bogen, omdat partijman nen partijdig zijn. Dat de partij leiders stuk voor stuk het recht moeten hebben om voor de belan gen van hun groep op te komen spreekt vanzelf. Daar is niets tegen Maar daar moet het dan ook bij blijven. In het kabinet dienen geen partijmannen, doch uitsluitend goe de Nederlanders te zitten, die ómdat zij goede Nederlanders zijn onpartijdig en dus overtuigd partijloos zijn en wie de belangen van het gehele volk voor alles gaan. Zij moeten boven alle partijen zijn uitgegroeid. Dat is de goede, de enig goede basis. G. D. H. BOSCH VAN DRAKESTEIN Keerzijde van de defensie Omdat ook de westelijke we reld nog steeds meent met militair geweld een betere samenleving te kunnen bewerkstelligen, wordt alles wat goed, nuttig en aangenaam is (van suiker en kleding tot genees kundige hulp toe) met de dag duur der. schaarser en slechter van kwa liteit. Op alles moet bezuinigd wor den. opdat we straks onze armlas tigheid zulleh kunnen verdedigen. Als het om atoombommen of straal jagers gaat, smijten de regeerders met milliarden. Maar geld voor kunst, wetenschap of een ziekenhuis moet bijeen gebedeld worden via collecten, prijsvragen en verlotin gen. Bijna 30% van de begroting is bestemd voor het militarisme, terwijl tienduizenden jonge mensen niet in staat zijn een gezin te stich ten in een eigen woning.... Alle vreugden van het bestaan worden één voor één vernietigd. Het ware te wensen, dat de volkeren der we reld gingen inzien, .dat zij gruwe lijk worden misbruikt in een mis dadige klucht. v. d. A. (Naar onze mening zal men nie mand in het westen kunnen vinden, die meent met wapengeweld een betere wereld tot stand te brengen. Als het westen, door de spanningen tussen oost en west, zich genood zaakt ziet zich op zijn verdediging voor te bereiden,, dan doet het dat in het besef, dat het daarbij helaas véél zal moeten opgeven om het kostbare goed van de vrijheid te behouden.) Prof. Romme en de bezuiniging Blijkens hetEeen tot dusver is uitgelekt over het zogenaamde „pro- gram-Romme". in 't bijzonder over de noodzakelijk geachte bezuinigin gen. ligt het niet in de bedoeling de te verwachten stijging van net prijspeil door een loonsverhoging goed te maken. (Zie een beschou wing in uw blad van 7 Maart). Een normaal arbeidersgezin van ongeveer vijf personen, dat met een bedrag van 40,— a 45,— per week rond moet komen, kan hiervoor onmo gelijk veel waardering hebben en vraagt zich af, wat wel de opinie van prof. Romme zou zijn, wanneer hij in dergelijke omstandigheden verkeerde. Naar mijn opinie moeten wij of een radicale prijsstop of een flinke loonsverhoging hebben. De beste oplossing zou zijn: eerst een prijsstop en dan een aanpassing van het huidige loonpeil aan het prijs* peil door een loonsverhoging van minstens tien procent. Wie o® schrikbarende prijzen gadeslaat zal erkennen, dat een dergelijke loons verhoging heus niet teveel is. w. A. hoogewoning gei He Di. dei Al: ge de de suj pla hol ler bej reg vai res Jor dei zul hal ges opt 8 PI alli opc ger Ho stit inli tiëi hae de ver ter; te eni me hoe poe solt dre Infi ilh. ren zijr wei gaa fro kon T.Cl ttej dies spa Kei ::h. net (air nal lam ten r til ij ood erh <en •aai •nge ster ittei e r [an eyn ir'oit fofi iike

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4